STADSNIEUWS. ?'_lan .Gogh en c- J- v- d- Plas« Dr' Noletstr' kethel. MAANDAG 29 APRIL 1940 mooi werk van de politie SCHAKEN de p.t.t. op den verjaardag VAN H. K. H. PRINSES JULIANA MUZIEK-UITVOERING. Opening „Polyantha" te Schiedam. mm DERDE TUNNELCAISSON Bieden de schuilloopgraven VERSLEEPT. Transport zeer vlot verloopen. NED. VER. E.H.B.O DE KETHELSCHE ONBEWAAKTE BEVEILIGD. R. K. S. V. EAClLSIOR burgerlijke stand. HINDERWET. 50-JARIG JUBILEUM. S. B. V. HET CENTRUM. DRUKTE OP DE POLYANTHA. SCHIEDAMSCHE SUCCESSEN IN DE HONDENSPORT. NED. R. K. BOND VAN HANDELS-, KANTOOR- EN WINKEL BEDIENDEN. SCHOORSTEENBRANDJE. KAPPERSZAKEN GEOPEND. ROTTERDAM. INBRAAK IN DE ST. HILDEGARDfS- KERK. Het Van Ommeren-monument. Ontwerp „De Zeevan Raedecker gekozen. voldoende bescherming. Vragen van het Raadslid Bastiaanse. DOOR EEN GLAZEN LANTAARN GEVALLEN. DIEFSTALLEN. NOTEERING MOUTWIJN EN SPIRITUS. DE GELDKISTDIEFSTAL BIJ DE R. T. M. EEN GEDING OM ROOIE SIEN. Alex Hock doet aanspraak op haar gelden. Dader van tal van kleine inbraken gearresteerd. Het is de politie gelukt Zondagmorgen dei1 dader te arresteeren van verscheidene kleinere inbraken, die de laatste maanden al hier gepleegd zijn. De man W. J- v- 33 jaar, alhier wonende, heeft tot heden bekend reeds 9 inbraken te hebben gepleegd. Hij maakte er een gewoonte van zich den toe gang te verschaffen, deel# door inklimming deels door gebruikmaking van een valsche sleutel. Bij P. V. in de Thomas a Kempis- straat ontvreemdde hij een geldkistje. De buit viel hem later bitter tegen, want het kistje bevatte slechts waardelooze papieren Bij P. V., in de Jozef Israëlsstraat bleef het bij een poging, daar hij, nadat hij door een raam was binnengekomen, niets van zijn gading vond. Ook in de woning van zijn moeder kwam hij binnen met een valsche sleutel en stal uit een kopje een bedrag van 9 gulden, dat niet zijn moeder toebehoorde, doch z.g. missiegeld was. Uit de woning van T- aan de Puttershoekschestraat, nam hij een P°rtemonnaie weg inhoudende 3.50. Even eens een portemonnaie, ditmaal 12 inhou dende, was zijn buit bij een inbraak in de Woning van de wed. K. aan de Zwartewaal- schestraat waar hij door middel van inslui ping, den toegang tot de woning verschaft had. In de woning van C. aan de Putters hoekschestraat, stal hij f 13. Een geldkistje met 10 en wat kleingeld nam hij mee uit de woning van W. aan de Archimedesstraat. Ook kleeren waren van zijn gading. Ten na- deele van mej. S. stal hij uit den R. K. Volksbond een manteltje met muts, terwijl hij tenslotte bekende in de jaren 1935 en 1936, successievelijk een bedrag van 130 gestolen te hebben uit een geldkistje, dat in de kelder van den R. K. Volksbond stond, welk geld den buffetchef C. toebehoorde. De man is ingesloten en zal ter beschikking van de justitie gesteld worden. Kampioenschap van Schiedam Voor de 7e ronde, die Zaterdagavond is in gegaan waren de volgende partijen vastge steld. W. J. Bult—C. v. Wingerden, J. v. Slobbe W. J. Knopper, P. J- H. WillemsJ. J. H. Penning, J- v. Luyk H. Paap, L. Reitsma H. Domselaar, J. Donkhorst vrij. Alle partijen afgebroken. Van de afgebroken partijen werden nog uitgespeeld: C. v. Wingerden—J. Donkhorst W. J. Knopper—W. j. Bult y2_H, Postdienst: Het hoofdkantoor, alsmede de postagentschappen, zijn te 12 uur voor alle diensten gesloten, welke overigens tot dat tijdstip op de normale wijze worden uit gevoerd. Briefpostbestelling: De derde bestelling Vervalt. Alleen zal te 18.00 uur £en couran- tenbeistelling worden uitgevoerd. Fakjtetpostbestelling: Pakketten worden 12 uur besteld. Buslichtingen: De stadsbrievenbussen worden gelicht om 8,10 uur; 13.20 uur; 16.30 uur en 21.00 uur. Groote hoeveelheden correspondentie be- hooren na 12 uur aan loket 1 te worden af gegeven. Telegraaf-Tele loondienst: Voor deze dien sten is het Hoofdkantoor geopend van 8 tot 21 uur. P. T. T. station Kethel: Voor den post dienst is het P. T. T- station geopend van 9 tot 10 uur. De 2de buitenbestelling vervalt, terwijl de 2de kombestelling te 16 uur wordt uitgevoerd. Voor den Telegraaf- en 1 elefoondienst is het P. T. T. station aldaar geopend van 8— 12.30 en 14—19 uur. °P ^'"sdfe 30 April, des namiddags 8 uur, zal het Stedelijk Muziekkorps o.l.v. den heer H. H. van Vleuten, een concert in de Plantage- muziekten even. Het programma vermeldt: I. Wilhelmus. 2. Prinses Jullal^aJ^arsch. n. A. Bouwman 3. Ouverture Lc. ^eux Hussards. Fr. Doppler 4. Les Fleurs, Aan de echt genante van den Belgischen gezant, die Zaterdag aanwezig was bij de opening der bloe mententoonstelling in het Sterrebosch te Schiedam, werden bij aankomst op het ter rein bloemen aange boden Hedenmorgen is het derde tunnelcaisson met de sleepbooten van P. Smit van den bouwsteiger in de Waalhaven naar de af- zinkingsgeul in de rivier tusschen Parkkade en Charlois overgebracht. Terwijl de eerste twee transporten in ver band met het tij steeds des nachts plaats moesten vinden, geschiedde het ditmaal overdag. Een andere tegenstelling was nog, dat de beide eerste transporten geschiedden onder zeer ongunstige weersomstandigheden, regen en wind, en dezen keer alles ver loopen kon met vrijwel windstilte. Bijzondere moeilijkheden leverde het toch altijd zeer ingewikkelde karwei niet op. Om half 7 vertrok de sleep uit de Waal haven en om ongeveer 8 uur was men voor de Parkkade gearriveerd. Nadat de ankers waren uitgebracht, werd nog eenigen tijd gewacht op dood water, alvorens het stuk in zijn juisten stand werd vastgelegd. Morgen zal met het afzinken worden be gonnen. E. Waldteufel. 5. Selection Syl, Air_ Leo Délibes. 6. Czardas sur des Airs Hongroises. Michiels. 7.Graf Zeppelin, marsen c Teike Uitslagen van «de gisteren gespeelde hockey wedstrijden: Dames: Excelsior 1—Rapü v 4"-0; Excel sior 2Tempo 3 10. Heeren: Aeolus 3—Excelsior 2 11—0. GEBOREN: Wilhelmina M., dochter van P. ut_i Pieter- zoon van M. IJzerman en C. J. Rembrandtlaan 34 Catharina C., Wattstram" *- J' W«zenbroek en J. v. Mourik, t j, Franciscus J., zoon van n eUs zoon cIe Wit- Brugmanstr. 60. - Cornells, zoon van p u,.; r T Boerhavelaan 1 E' ls en A- c- J- Elzinga, i -„a „an a p r> als levenoos aangege- ven kmd van A P. r s en R Huysman en als levenloos aan gegeven Jmd S«wi en A q Hove, Edisonstraat 4ua. OVERLEDEN: L. van Schijndei, 84 jaar N. Haven 153. Bij of krachtens wetten of verordeningen voorgeschreven en andere officieele af- en aankondigingen van het Gemeentebestuur. Burgemeester en Wethouders van Schiedam hebben bij hun besluit van 25 April 1940 vergunning verleend aan de N.V. Bataafsche Import Maatschappij tot het verplaatsen van de electrisch gedreven benzinepomp van het open terrein vóór het pand Lange Nieuwstraat 227 naar het trottoir vóór genoemd pand. S c h i e d a m, 29 April 1940. Het 22ste jaarfeest gevierd Onder enorme belangstelling heeft de af- deeling Schiedam van de Ned. Ver E.H.B.O. Zaterdag in den R.K. Volksbond haar 22e jaarfeest gevierd. De voorzitter van de afdeeling, de heer C. de Goederen heeft de aanwezigen welkom geheeten, in het bijzonder de doktoren A. D. de Leeuw, J. A. H. v. d. Berg en P. v. d. Kuy uit Kethel. De afgeloopen cursus was zeer druk bezocht. Misschen zijn de omstandigheden hier niet vreemd aan. Het is te hopen, dat de animo voor de E.H.B.O. zoo groot zal blijven. Meer dan 120 dames en heeren hadden zich voor den cursus van het afgeloopen jaar aange meld. 118 Hebben het examen met goed ge volg afgeloopen. Dank bracht spr. aan de doktoren de Leeuw, v. d. Berg, v. d. Kuy, de Bruyn, Bolle en Hoogendijk voor het geheel belangloos afnemen van het examen. Als be langrijk feit deelt spr. mee, dat de gemeente een goed voorbeeld geeft door jaarlijks een gedeelte van haar personeel op haar kos ten den E.H.B.O. cursus te laten volgen. Dit voorbeeld wordt thans door een groote par ticuliere instelling nagevolgd. Dr. A. D. de Leeuw, heeft hierna het diplo ma uitgereikt aan hen, die het voor het eerst behaald hebben. Dit waren er ongeveer .80. De heer de Goederen dankte dr. de Leeuw, voor het vele werk dat hij als cursusleider heeft verzet. Uit erkentelijkheid daarvoor heeft de E.H.B.O. zijn wachtkamer met mat ten en tapijtjes verfraaid. Met enkele woor den heeft dr. de Leeuw dank gezegd voor hetgeen hij als tegenprestatie mocht onder vinden. Ook de algemeen secundus, de heer C. de Vries, had van den voorzitter een hul de in ontvangst te nemen voor zijn practijk- lessen. Aan mevr. de Leeuw werd nog een bloem stuk aangeboden. Na het officieele gedeelte heeft de Schiedamsche Tooneelvereeniging „Utile Dulci" opgevoerd het tooneelstuk van Jan Fabricius „Loods aan boord". Vorige week werd dit stuk voor het eerst in Schie dam in Passage-theater opgevoerd. U. D. heeft onder leiding van Jan Vos, haar kun- digen regisseur, de aanwezigen van hun fraai spel laten genieten. Een luid applaus na ieder bedrijf was hun welverdiende loon. Tusschen de verschillende bedrijven door zorgde de heer L. F. Krabbendam, piano en mevr. v. d. Harst, viool, voor muzikale af wisseling. De avond werd besloten met een gezellig samenzijn. De Hakkert-band verzorgde hier bij de muziek. 'Op 28 April was het 50 jaar geleden, dat de heer L. J. van der Ree als kuipersleer ling in dienst trad bij de firma Johs. de Kuyper Zoon, destijds te Rotterdam ge vestigd. Dit bijzondere feit werd heden herdacht. De jubilaris werd met zijn familie per auto door den oudsten bedrijfsleider, den heer C. J. Klamer van huis afgehaald en in het versierde schaftlokaal binnengeleid, waar alle leden der firma met het personeel tot ontvangst aanwezig waren. De oudste firmant, de heer J. C. de Kuy per, nam het eerst het woord om de ver diensten van den jubilaris te memoreeren en hem dank te zeggen voor al zijn diensten aan de firma bewezen, daarbij hem hartelijk ge luk wenschende namens de firmanten. Den jubilaris werd na afloop daarvan een mede- deeling overhandigd, dat hem de Oranje- Nassau medaille vanwege H. M. de Koningin was verleend. Vervolgens overhandigde de heer de Kuyper hem een gecalligrafeerde oorkonde en een geschenk onder cmouvert. Hierna nam de heer Klamer het woord om ook den jubilaris te danken voor den ijver en plichtsbetrachting steeds door hem be- toond) waardoor de samenwerking altijd van de aangenaamste aard was geweest. Bij de aanbieding zijner gelukwenschen bood de heer Klamer hem namens den staf van kan toorpersoneel en technische leiders een lees- lamp aan, onder het licht waarvan den jubi laris werd toegewenscht nog menigmaal zijn courant te mogen lezen. Vervolgens bood de fabrieksbaas, de heer Vijverberg,, zijn gelukwenschen aan en over handigde daarbij namens het fabrieksperso- neel een zilveren horloge, waarna de heer J. Rijntalder nog een bloemenhulde aanbood, welke eveneens van hartelijke woorden ver gezeld ging. Alle aanwezigen maakten daarna gebruik van de gelegenheid den jubilaris en zijn fa- gGKU,k te wenschen. llarls bracht den verderen dag in huiselijken kring door. In de derde ontmoeting tusschen de biliart vereenigingen Het Oosten uit Vlaardingen en het Centrum uit Schiedam hebben de Schie dammers kans gezien hun achterstand van 51 caramboles te veranderen in een overwin ning en wel met een voorsprong van 122 ca- ramboles. De vierde ontmoeting zal op 6 Mei a.s. in Vlaardingen plaats hebben. Dinsdag a.s. houdt het Centrum haar alge- meene ledenvergadering. Om 12 uur in werking gesteld. Hedenmiddag om 12 uur is de automati sche flikkerlichten-installatie op den beruch- ten onbewaakten overweg in den Schiedam- schen weg te Kethel door ir. A. Hoofd, hoofd ingenieur van het seinwezen in werking ge steld. Wij maken de wegverbruikers er op attent, dat wanneer het roode licht flikkert het ver boden is den overweg over te steken, als men het nog makkelijk meent te kunnen doen voordat den trein nadert. Overtreding hier van kan een proces-verbaal ten gevolge hebben. Wanneer het roode licht aangaat, is de trein binnen een minuut gepasseerd. Zaterdagmiddag opende de Polyantha haar poorten voor het publiek. Direct was de belangstelling groot. Zaterdag werden er 3Q52 toegangsbewijzen verkocht en Zondag 6399. Het aantal verkochte doorloopende kaar ten is meer dan 5000. Op de te Amsterdam gehouden 2-daag sche Internationale Winner-Tentoonstelling behaalden de navolgende stadgenooten de volgende prijzen: Mels, v. Houwelinge, 3e prijs z.g. met de Bouvier Kerno in de jongste nieuwelingsklasse. F. J. Bakker, met zijn Iersche Setter, 2e prijs Uitmuntend met reserve kampioen in de openklasse. L. Jurgens Jr. met de bekende kampioen Schnauzer Msl. (middenslag), Edo van 't Sterrenbosch, le PrÜs kampioensklasse met Uitmuntend en kampioenschap en Intern, kampioenschapsprijs met den titel, Winner 1940. De afdeeling Schiedam van bovengenoem- den bond besluit het seizoen met de jaarver gadering, die morgen in den R.K. Volksbond gehouden wordt. Op de agenda staat o.m.: Jaarverslag secre taris en penningmeester, verkiezing van twee bestuursleden. Aftredend zijn de heeren N. J van Baarle en H. Hodes, die beide herkies baar zijn. Verder zullen de nieuwe leden ge ïnstalleerd worden. Zaterdagmorgen is een schoorsteenbrand ontstaan ten huize van B. in de Heeren straat. De gealarmeerde brandweer heeft het vuur met behulp van een ramoneur gebluscht In verband met Hemelvaartsdag zullen de kapperszaken te Schiedam morgen den ge- heelen dag geopend zijn. GEMEENTERAADSVERGADERING. De Burgemeester heeft de raad bijeen ge roepen voor een vergadering op Dinsdag 30 April, des namiddags half acht. De agenda omvat o.m.: Voorstel van B. en W. tot vaststelling van een nieuwe verordening, regelende de eischen van benoembaarheid en de bezoldiging van den veldwachter der gemeente Kethel en Spaland. Idem tot wijziging van het Ambtenaren reglement. Idem tot vaststelling van een verordening regelende de samenstelling en de werkkring der bedrijven-commissie. Idem tot verhooging van het aantal opeen ten op de Personeele belasting met ingang van 1 Januari 1940 met 30. Idem tot wijziging van de gemeente begrooting, dienst 1939 en 1940. Prae-adviezen betreffende hetgeen bij de behandeling van de gemeentebegrooting dienst 1940 naar voren is gebracht. In den nacht van Zaterdag op Zondag is ingebroken in de St. Hildegardiskerk. De ongenoode gasten zijn eerst over een tuin muur geklommen en hebben zich vervolgens in de keuken van de sleutels van de kerk meester gemaakt. Verschillende houten offer blokken zfjn geledigd. Ook uit de keuken eenig geld weggenomen. De daders moeten van de situatie goed op de hoogte zijn ge' weest. In het laatst van 1938 werd door Phs. van Ommeren's Scheepvaartbedrijf N.V. te Rot terdam aan zes Nederlandsche beeldhouwers een opdracht verstrekt tot het vervaardigen van het ontwerp voor een monument, door genoemde opdrachtgeefster, ter gelegenheid van haar 100-jarig bestaan, de gemeente Rotterdam aan te bieden. Als resultaat van deze meervoudige op dracht aan zes beeldhouwers werd, ingevol ge het advies van de jury, bestaande uit de heeren mr. C. C. Gischler, voorzitter, prof. J. Bronner, dr. D. Hannema, ir. A. van der Steur, L. Zijl en Phs. van Ommeren P.Jz., secretaris, tot twee der inzenders en wel de heeren John Raedecker en H. M. Wezelaar, het verzoek gericht, een tweede project te vervaardigen. De inzendingen van deze beide beeldhou wers zijn thans door dezelfde jury beoor deeld. De conclusie luidt dat, terwijl de jury in de inzending onder het motto „Wereldha ven" de bijzondere kwaliteiten van den ver vaardiger erkent, de waarde van het project onder het motto „de Zee" haar aanleiding geeft, haar vertrouwen te geven aan den vervaardiger van deze inzending, door de opdrachtgeefster te adviseeren den ontwer per hiervan, den heer John Raedecker, de uitvoering van het van Ommeren-monument op te dragen De opdrachtgeefster moet thans beslissen of, en zoo ja, in welken vorm, on der de huidige omstandigheden een verdere opdracht aan den heer John Raedecker zal worden gegeven. Intusschen ligt 't in de be doeling, binnenkort over te gaan tot tentoon stelling van alle ingekomen ontwerpen. In verband met de aangelegde, in aanleg zijnde, of alsnog aan te leggen openbare schuilloopgraven, heeft de voorzitter van den gemeenteraad in de raadsvergadering van 21 December 1939 medegedeeld, dat naast de door den gemeentelijken techni- schen dienst genomen proef op instorting inzake de „Meulenkamp" schuilloopgraaf, ingevolge bereidverklaring van den minister van Binnenlandsche Zaken, door de mili taire overheid proeven genomen zullen wor den betreffende den weerstand tegen bom scherven ten aanzien van de verschillende schuilloopgraaf-systemen. Naar aanleiding hiervan heeft het raadslid Th. W. Bastiaanse de volgende schriftelijke vragen tot B. en W. gericht: 1. Zijn deze voorgenomen proeven door de militaire overheid inmiddels geschied? 2. Zoo neen, kunnen B. en W.: a. mede- deeling doen van de reden waarom dit niet is geschied? b. eventueel bevorderen dat deze proeven alsnog en op zoo kort mogelij ken termijn genomen worden? 3. Zoo ja, kunnen B. en W. aan den raad de resultaten dezer proeven mededeelen? 4. Zoo deze proeven onverhoopt mochten aangetoond hebben, dat één of meer van de toegepaste systemen niet de noodige beveili ging tegen scherfgevaar bieden, willen B. en W. dan mededeelen, welke nadere voor zieningen noodig zijn, teneinde de betrok ken schuilloopgraven alsnog voldoende scherfvrij te maken. Zaterdagavond omstreeks 5 uur is de vijf tienjarige J. van Schagen, wonende op den Nesserdijk, van het dak van een loods van de Brouwerij „d'Oranjeboom", aan de Oran jeboomstraat, door een glazen lantaarn van acht meter hoogte op den grond gevallen. De jongen liep een schedelbasisfractuur op, terwijl hij tevens den linkerpols brak. Per auto van den G. G. D. is hij naar het Ziekenhuis aan den Coolsingel gebracht en daar ter verpleging opgenomen. Zijn toe stand is ernstig. Bioscopen: Goedgekeurde programma's tot en met Donderdag 2 Mei in: Lumière: Ergens in Nederland (v. volw.); Studio: Val strikken (v. volw.); Grand: Het privé-leven van Elisabeth en Essex (bov. 18 j.); Luxor; Bevrijding (volw.); Olympia: Het legioen der verbannen piloten en Cassidy's bescherme linge (b. 18 j.); Scala: 't Zit in de lucht; Colosseum: Good bye mr. Chips en Een avontuurlijk meisje (boven 18 jaar); Prin ses: Kentucky en De officieele vrouw (volw.); Corso: Wie is de vader? (boven 18 jaar); Capitol en City: Pensionaat voor hee ren en Geronimo de verdelger (boven 18 jaar); Arena: Ninotchka (volw.); Ooster: Recht van het noorden en Alleen engelen hebben vleugels (boven 18 jaar); Victoria: De drie musketiers en Stanley en Living stone; Centraal: Brandstichters-complot en Ik heb den graaf vermoord (boven 18 jaar); Asta: De boot der verschrikking en Prai- rie-bandietên (v. volw.); Harmonie: Boefje en Ondeugend maar aardig (volw.); Cineac: actualiteiten. D a g e 1 ij k s Tivoli-Schouwburg, de doch ter van den tamboer-majoor (Operette- zangers), 8.15 uur (volw.), Zondag ook 2 uur. Tentoonstellingen: Museum Boy man, oud aardewerk uit de collectie Bas- tert-van Schaardenburg (tot 30 Juni). Gebr. Koch, Noordblaak 23, aquarellen en teekeningen van Kees van Dongen (tot 5 Mei). Rotterd. Kunstkring, W. de Wit- straat 35, beeldhouwwerken van Corry Fran_ zen-Heslenfeld, schilderijen van G. Arn. Smith en Johan de Vries en zelf ontworpen gebreide modellen van Leen de Vries-Ham- burger (tot 6 Mei). Kunstnijverheidshuis „De Distel" Schied. Singel 65b, schilderijen van H. v. Hille (tot 15 Mei). Schiedam. Passage Theater (t.m. Zondag): De terug keer van dr. X. en De held van Kokomo (volw.). In den nacht van Zaterdag op Zondag heeft men zich door middel van een valschen sleutel toegang verschaf tot het winkelhuis van de firma M. M. aan de v. d. Takstraat. Op het kantoortje werd alles overhoop ge haald en een brandkast werd onderhanden genomen, maar kon niet geopend worden. Er wordt een bedrag van een gulden vermist. In denzelfden nacht is ingebroken in een filiaal van de firma Ulrich aan de Ael- brechtskade. De buitendeur werd geforceerd, waarna men er toe overging verschillende laden te doorzoeken. Een klein brandkastje werd aangeboord, doch vermoedelijk zijn de inbrekers gestoord. Er wordt althans niets vermist. SCHIEDAM, 29 April. Officieele noteering van de commissie uit de Kamer van Koop handel. Moutwijn. Moutwijn 46 pet. 17 per H.L. Spoeling. Spoeling 1.401.50 (niet officieel) In verband met den op 1 October 1936 gepleegden diefstal van een geldkist uit een goederenwagen van de Rotterdamsche Tram weg Maatschappij, heeft jaren na de be rechting der hoofddaders nog terecht gestaan wegens heling de 65-jarige haven arbeider C. van W. Hij is door de Rotterdamsche rechtbank veroordeeld tot een jaar gevangenisstraf. Het Haagsche gerechtshof heeft in hooger beroep deze straf verhoogd tot 1 jaar en 3 maanden gevangenisstraf. Na gedurende geruimen tijd te hebben uitgerust van de groote successen, die zij in den toen nog bestaanden Circus-Schouwburg had gevierd, is Rooie Sien andermaal ten tooneele verschenen, zij het dan voorloopig, dat zij zich bepaald heeft tot het spelen van een rol in de kamer van den vice-president van de rechtbank te Rotterdam, mr. G. W. van Vierssen Trip, voor wien Zaterdagmor gen gepleit is in een kort geding, waarin het Groot Nederlandsch Volkstooneel als eischer stond tegenover „De Rotterdammers", welke beide tooneelgezelschappen zich heb ben voorbereid om in de maand Mei een opvoering te geven van het tooneelstuk „Rooie Sien", het eerste in den Grooten Schouwburg en het tweede in den Tivoli- Schouwburg. Het Groot Nederlandsch Volks tooneel, voor hetwelk mr. S. de W aard op trad, heeft van het bureau voor de auteurs rechten van de vereeniging van letterkun digen aan hetwelk de erven van Marius Spree de behartiging van hun belangen heb ben toevertrouwd een schriftelijke ver gunning verkregen voor de opvoering van „Rooie Sien" van 6 tot 31 Mei. Of liever ge zegd, deze schriftelijke vergunning is ver leend aan den heer Alex Hock, een der artis- ten van het Groot Nederlandsch Volkstoo neel. De tegenpartij beweert echter ook ver gunning te hebben, zij het ook niet schrifte lijk en zij beweert voorts, dat het de bedoe ling van het auteursrechtenbureau is ge weest aan Hoek een vergunning te verlee- nen voor opvoeringen in den Haag. Die restrictie zou echter bij vergissing uit de schriftelijke vergunning aan Hoek zijn weg gelaten en daarvan trekt men nu partij om aan den rechter te vragen, dat de opvoerin gen door „De Rotterdammers" zullen worden verboden. De eisch van het Volkstooneel. Mr. S. de Waard heeft in zijn toelichting op den gestelden eisch opgemerkt, dat het Groot Nederlandsch Vokstooneel reeds op 10 April was begonnen met het maken van reclame voor haar opvoeringen en dat eerst op 22 April de affiches van de opvoeringen der Rotterdammers zijn opgehangen. Boven dien hebben de Rotterdammers op 26 Maart in 'n persbericht hun plannen ontvouwd, die hierop neerkwamen, dat men op 1 Mei in den Tivoli-Schouwburg wilde beginnen met opvoeringen van „Een schoonmoeder uit duizend". Er moet volgens pleiter dan ook iets onbehoorlijks hebben voorgezeten om het „Groot Nederlandsch Volkstooneel" het gras voor de voeten weg te maaien. Pleiter wijst op een brief van 14 Maart van het auteursrechtenbureau aan den heer Hoek, waarin de meening werd uitgesproken, dat de aangevraagde vergunning voor den Haag zou gelden. Maar pleiter merkt op, dat de plannen voor een opvoering in den Haag bij den heer Hoek nooit bestaan hebben. „Rooie Sien" is een echt Rotterdamsch stuk en bui ten die gemeente valt er niet veel succes van te verwachten. Op 19 April heeft het auteursrechtenbureau daarop formeel ver klaard, dat gedaagde geen recht heeft om „Rooie Sien" in Mei in Rotterdam op te voeren. Pleiter heef vervolgens uiteengezet, dat eischer door het gedrag van gedaagde in groote moeilijkheden is geraakt. De Groote Schouwburg is voor een serie voor stellingen gehuurd, er is reclame gemaakt, er zijn artisten geëngageerd en al die on kosten drukken ten volle op eischer. Voor gedaagde is het met deze zaken anders ge steld, omdat deze met de directie van den Tivoli-Schouwburg een overeenkomst heeft van 50/50-basis. Pleiter heeft voorts nog be toogd dat de eischers hun rechten baseeren, zoowel op de wet op de auteursrechten als op het recht volgens het B. W. wanneer iemands genot van het gehuurde door an deren wordt belemmerd. Bovendien drui- schen de handelingen van gedaagde in tegen de zorgvuldigheid, die in het maatschappelijk verkeer geboden is, zoodat hier sprake is van een onrechtmatige daad. Pleiter komt tot de conclusie, dat gedaagde, wetende, dat eischer het recht tot opvoering verworven had, onbehoorlijk heeft gehandeld door een zelfde opvoering op touw te zetten en hij verzoekt den president te verbieden dat voor de uitvoering van De Rotterdammers verder reclame zal worden gemaakt en te gebieden, dat van die uitvoeringen in Mei zal worden afgezien. Verweer van „De Rotterdammers". Namens de Rotterdammers heeft mr. W. Jalink den eisch bestreden. Hij zeide dat mr. de Waard den indruk heeft willen vestigen, dat de Rotterdammers zeer onbehoorlijk eischer in de wielen hebben willen rijden, maar dat is toch al heel onwaarschijnlijk, omdat dit gezelschap, dat heel geliefd is bij de Rotterdamsche bevolking, op die manier zijn goeden naam niet zal willen verliezen. De Rotterdammers hebben van de vertoo ning veel werk gemaakt, waardoor op het oogenblik reeds 2000 meer besteed is, dan in een gewoon stuk wordt belegd. Dit alles zal, wanneer de president het van hem ge vraagde verbod geeft, verloren zijn en bo vendien is het gezelschap zeker veertien da gen achterop, wanneer een nieuw stuk in gestudeerd zou moeten worden. Pleiter wijst er verder op, dat er bij De Rotterdammers een gewoonte bestaat om een reprise te ge ven van oude stukken, die indertijd zeer hebben opgenomen. Op 14 Januari reeds hebben de Rotterdammers zich' tot het auteursreehtenbureau in den Haag gewend om de vertooningsrechten voor stukken, die vroeger in den Circus-Schouwburg zijn ver toond door Marius Spree, maar daarbij is Rooie Sien nog niet genoemd. Het bureau heeft daarop geantwoord, dat die stukken vrij waren en op 5 Maart hebben de Rot terdammers, na een telefonisch onderhoud het recht verkregen van 1 Mei af een serie uitvoeringen van Rooie Sien te mogen ge ven. Eerst op 6 Maart heeft eischer zich met het bureau in verbinding gesteld en hem is het recht verleend, doch alleen voor den Haag. Gedaagde heeft geprobeerd ook voor uitvoeringen in den Haag het recht te ver krijgen en zich toen met Hoek in verbinding gesteld. Toen is het conflict geboren, want de heer Hoek beweerde recht voor uitvoe ring in Rotterdam te hebben. Hij baseerde zich op een brief van het auteursrechten bureau, waarin is weggelaten de vermelding van de plaats, waarvoor de vergunning is verleend. De heer Hoek heeft dus misbruik willen maken van een omissie door het auteursrechtenbureau. Er is daarna tusschen het bureau en gedaagde een briefwisseling ontstaan, waarbij het bureau jammer genoeg zijn houding niet consequent heeft volgehou den, zoodat de laatste brieven wat minder positief zijn dan de eerste. Pleiter leest den laatsten brief voor, waarin de opvatting van het bureau tot uiting wordt gebracht, dat gedaagde geen recht heeft verkregen voor uitvoeringen in de maand Mei. Het hoofd- verweer van gedaagde is echter dat gedaag de wel en eischer geen vergunning heeft verkregen. Bovendien beschikken de Rot terdammers alleen over de vergunning tot het ten gehoore brengen van den schlager uit Rooie Sien: Carolien, ik wil met je vrijen, zoodat het Groot Nederlandsch Volkstooneel toch nooit de echte Rooie Sien zal kunnen geven. Wanneer Hoek al een vertooningsrecht heeft gekregen, dan is dit, naar pleiter meent toch in elk geval geen alleen-vertoonings- recht, omdat dergelijke uitzonderlijke rech ten altijd uitdrukkelijk vermeld worden, waarvan hier. geen sprake is geweest. Voorts is de heer Hock, die het recht verkregen zou hebben, niet de uitvoerende en uit niets is gebleken, dat hij een recht verkregen zou hebben, dat kan worden overgedragen. In geen jeval zal de president de uitvoeringen in het tijdvak van 1 tot 6 Mei kunnen ver bieden, omdat de beweerde vergunning eerst op 6 Mei begint. Van een onbehoorlijke han deling van de Rotterdammers is hier geen sprake geweest. Er is een misverstand ont staan tusschen het auteursrechtenbureau en Hoek en een onschuldige derde zou daarvan de dupe worden. Pleiter wees er tenslotte op, dat voor een ingrijpen van den president zeer ernstige motieven zouden moeten be staan en hij sprak zijn vertrouwen uit, dat in een twijfelachtig geval als dit de president het gevraagde verbod niet zal geven. Ten slotte heeft men hier feitelijk te doen met een beslissing ten principale, want men kan zich niet voorstellen dat het kort geding nog gevolgd zal worden door een proces, dat ge houden zou moeten worden, wanneer de maand Mei reeds lang verstreken is. De president heeft, na re- en dupliek, de uitspraak bepaald op hedenmiddag. Het Groot Nederlandsch Volks tooncel in het gelijk gesteld. De vice-president van de rechtbank te Rotterdam, mr. G. W. van Vierssen Trip, heeft vanmiddag in kort geding uitspraak gedaan met betrekking van de vertooningeu van het tooneelstuk „Rooie Sien" in Mei a.s. te Rotterdam, tusschen het Groot Neder landsch Volkstooneel, als eischer, en het Ge zelschap „De Rotterdammers" als gedaagde. De president heeft de vordering van den eischer toegewezen en zijn vonnis gebaseerd op de overgelegde correspondentie met het Bureau voor Auteursrechten. Voorts heeft de president beslist, dat het gezelschap De Rotterdammers zich aan een onrechtmatige daad zou schuldig maken, indien het tot de vertooningen van „Rooie Sien" zou over gaan. De president heeft gedaagde verbo den in Mei opvoeringen van dit stuk te ge ven en eischer gemachtigd, de vertoonin gen zoo noodig met den sterken arm te doen beletten. Voorts heeft de president verboden, dat er door De Rotterdammers nog reclame voor dit stuk wordt gemaakt en gelast, dat de reeds gemaakte reclame zal worden ver wijderd. Op overtreding staat een dwang som van 100-

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1940 | | pagina 1