s n<3EZOnDEN ©TUKKEN VOOR EEN GOEDE STADSNIEUWS. c 0 MAANDAG 6 MEI 1940 OUDERAVOND R. K- VERKENNERS SCHAKEN. vf d? AREND - HOOGSTRAAT 91 DOOR TOEVAL GETROFFEN. GOED AFGELOOPEN EEN nat pak. AANRIJDINGEN. ekwam BURGERLIJKE STAND. OPENB. LEESZAAL EN BIBLIOTHEEK. OPBRENGST COLLECTE ZWAKZINNIGENZORG. AARDAPPELSCHILLEN EN ETENSRESTEN. 1 KETHEL. ROTTERDAM. Tweede Prins Bernhard- marsch. Bijna 1400 tippelaars. DE MARIA-AVOND. In den Grooten Schouwburg. ROOMSCH TOONEEL. DAGELIJKSCHE ONGEVALLEN. DE VLAGGEMANSBRUG EN BOSLANDBRUG. DE R. E. T. IN APRIL. INSTALLATIE PASTOOR C. B. M. WIEMERS. Première van „De Koning Drinkt". JUBILEUM. NOTEERING MOUTWIJN EN SPIRITUS. DE PASPOORTEN. Gewijzigde regeling betreffende de afgifte. HET PAROCHIEFEEST TE HOEK VAN HOLLAND. VECHTPARTIJ. ROTTERDAM—ANTWERPEN. Gisteravond is in het troepenhuis van de R. K. verkenners aan de Noordvestsingel een ouderavond gehouden. De avond werd geopend door oubaas Bre ve die de ouders en belangstellenden van harte welkom heette en oordeelde dat een ouderavond noodig is voor het contact met de ouders. Hierna was het woord aan den aalmoeze nier Kap. Koopman, die zijn toespraa e- gon met de woorden „Aan Go s zegen is alles gelegen" en een kort gebed. In het kor. schetste spr. de moeilijkheden waarmede de groep te kampen had gehad en wel be halve de verhuizing, het vertrek van ver schillende leiders. Na dankbaar de ver schillende werkers herdacht te hebben, deelde hij nog mede, dat het toetreden tot de groep van den heer Breve, als oubaas, een zeer verheugend feit is, terwijl binnenkort enkele leiders, na opleiding, assistentie zul len verleenen. Het vele, wat de vertrokken oubaas P. Baar voor de groep gedaan heeft werd dankbaar gememoreerd. Het heengaan daarna van hopman v. Driel door verande ring van betrekking, van vaandrig Engering om de wapenok aan te trekken, het vertrek van Drs. Jordens, die tijdelijk hopman was en het a.s. vertrek van vaandrig v. Hessen door verplaatsing van zijn legerafdeeling zijn enkele sprekende feiten waardoor de St. Franciscus-groep gehandicapt is. Hierna was het woord aan vaandrig v. Hessen over 2 voorname punten n.l. Pa- touille-systeem en Romantiek in het verken nersleven De duidelijke uiteenzetting werd door de aanwezigen met groote belangstel ling gevolgd. Daarna volgde de officieele opening van de groepsbijeenkomst. Aan het kampvuur, wat vervolgens werd gehouden, weerklonken enkele pittige ver kenners-liederen en yells, afgewisseld door optreden van welpen en recreaties van ver kenners en voortrekkers. Vooral de opera: „Die verjagten Waldla- fer" eigen werk van de voortrekkers vorm de een waardig slot. Met de gewone ceremo niën werd de avond, die uitstekend geslaagd mag heeten, gesloten. Om het kampioenschap van Schiedam De resultaten van de schaakwedstrijden om het kampioenschap van Schiedam, Zaterdag avond j.l. in het clublokaal van E.S.S. De Amstelbron gespeeld, luiden: W. J. Knopper—P. J. M. Willems 0—1 J. DonkhorstW. J. Bult afgebr. M. PaapL. Reitsma 01 J. J. PenningJ. van Luyk afgebr. C. van Wingerden—J. van Slobbe uitgesteld M. Domselaar vrij. De afgebroken partijen uit de laatste ronde, welke Dinsdag j.l. op den clubavond van E. S. S. zijn uitgespeeld, hebben het volgende resultaat gehad: J. DonkhorstM. Paap 01 J. v. SlobbeW. J. Knapper 01 De stand luidt thans: gesp. gew. gel. verl. p. W. J. Knopper 7 4 2 1 5 L. Reitsma 4 3 1 3Vi P. J. M. Willems 5 3 1 1 3 y2 M. J. Bult 6 3 12 ZV2 J. v. Slobbe 6 3 1 2 3% C. van Wingerden 5 2 2 1 3 j, J. Th. Penning 5 2 1 2 2Y2 M. Domselaar 6 1 3 2 2% J. van Luyk 5 12 2 2 J. Donkhorst 6 2 4 1 M. Paap 7 1 6 1 VAAR EEN GOEDE OPTICIEN, DUS BRILLEN VOOR ZIEKENFONDSLEDEN. RecL 996S 10 Zaterdagmiddag kreeg de 33-jarige B. W., wonende alhier, in het badhuis aan de Lan ge Haven een toeval. Hij is d00r de politie per auto naar huis gebracht. Zaterdagavond werd de 4-jarige A. de L., wonende alhier, in de Kethelstraat door een vrachtauto, bestuurd door M. V., wonende te Strijen Sas aangereden, doordat hij on verwachts en vlak voor de auto wilde over steken. Het knaapje werd door het rechter voorwiel geraaxt en een halve meter meege sleurd. Hij bekwam alleen enkele schaaf wonden. Zaterdagavond sloeg de 16-jarige A. N. wonende alhier, die niet zijn dertienjarige broertjes wilde gaan varen, met een cano om. De zestienjarige zwom naar den kant, een der dertienjarigen wist zich op de om geslagen cano in veiligheid te brengen en zijn tweelingbroertje met zijn hoofd boven water te houden, totdat een der omstanders hen met een roeiboot kon opnemen. Zaterdagmorgen werd op de Schie een onbeheerd staand rijwiel, behoorende aan W. H. te S overgereden door een passeerend bespannen voertuig, bestuurd door R. te Kethel. Het achterwiel van de fiets werd geheel vermeld. Zondagavond wilde de bestuurder van een vierwielige personenauto langs een stilstaan de andere personenauto rijden m de B. k.- laan alhier, waarbij beide wagens met elkaar GEBOREN: Johanna J., dochter vmM. J Voogd en P. van Bochove, Beierlan 65 Willem, zoon van W. van Uden en j. Versteeg, Parallelweg 110 Joost, zoon J. van Rijswijk en J. Bode Parallelweg Marinus S., zoon van M Klink en M. e polder, Boerhavelaan 1 Fijgje E., dochter van A. Bouman en C. M. v. d. Merwe, West- frankel.straat 132 Elizabeth B„ dochter van H. v. d. Ree en J. F. v. d. Meiden, Teylerstr. 5 OVERLEDEN: W. H. L. Nauta, 54 jaar, Alb, Cuypstraat 7b De openbare Leeszaal en Bibliotheek heeft in April j.l. in totaal uitgeleend 17.194 boeken tegen 17.499 in April vorig jaar. Het hoofdkantoor aan de Lange Haven leende 15.089 boeken uit, daarvan waren 1893 kinderboeken, 5086 studiewerken, 8110 ro mans. Het filiaal in de Gorzen leende 2105 boeken uit, waarvan 278 kinderboeken, 913 studie werken en 914 romans. Het aantal houders van leeskaarten bedroeg 2467; het boekenbezit bedroeg 37.613 exem plaren. De opbrengst der collecte voor Zwakzinni genzorg op 4 Mei bedraagt ruim 605. Dit be drag is eenige honderden guldens lager dan voorgaande jaren Dit mag c.a. geweten wor- en aan het onvoldoend aantal verkoopsters. Tal van „goede" wijken bleven onafgewerkt, tal van posten bleven onbezet. (Buiten verantwoordelijkheid der Redactie) Het bestuur van den Bond van Schillen- ophalers te Schiedam „Door Samenwerking Verkregen" doet een beroep op alle huis vrouwen, om aardappelschillen en etensresten niet in de vuilnisbakken te deponeeren, daar dit nog maar al te veelvuldig voorkomt, in aanmerking nemend?, dat onder de huidige omstandigheden genoemde producten uitste kend dienstbaar zijn als veevoeder. Daar bin nenkort maatregelen zullen worden genomen door de Regeering om een tekort aan vee voeder te voorkomen en dus tot in stand houding van onze veestapel, vragen deze schillenophalers de als veevoeder dienst doende producten niet aan de vuilnisophaal dienst of melk- en groentenboeren mede te geven. Melk- en groentenboeren mogen vol gens de warenwet deze afvalproducten niet medenemen, hoewel dit toch nog door velen wordt gedaan. Willen alle huisvrouwen, die oud brood en aardappelschillen hebben een en ander mede geven aan de schillenophalers, dan zijn deze U zeer dankbaar. HET BESTUUR VAN D.S.V. Bjj of krachtens wetten of verordeningen voorgeschreven en andere officiëele af- en aankondigingen van het Gemeentebestuur. DRANKWET. hr™LS!Tester 6n Wethouders van Schiedam Wekometr openbare kennis, dat bij hen is „m !!n r,erzoek van A. Bleiksloot alhier, om een Verlof a vcor de nverkooo van zwak-alcoholischen drsn'u IT de benedenhoek- en achterWar? tl klein in perceel Hoofdstraat 131 alhier-'en' en Van herinneren, dat binnen 2 weken na deze bekendmaking tegen het verleenen van hef verlof bij hun College schriftelijk bezwaren kunnen worden ingebracht. Schiedam, 6 Mei 1940. KATHOLIEKENDAG TE GRONINGEN. Een der hoogtepunten van den gisteren te Groningen gehouden Katholiekendag het défilé van de jeugd. De geestelijkheid sloeg den optocht bij de Harmonie gade. Veel belangstelling trokken de vendelzwaaisters van „Athene". was BURGERLIJKE STAND. GEBOREN: Margaretha J. G., dochter van A. F. van Noordt en M. C. P.uigrok Gerar- dus F., zoon van J. H. J. Vaarting en J. M. Soeters. ONDERTROUWD: A. C. L. Roeling, 27 j., en A. J. Heijdra 24 j. H. van Veen 24 jaar en A. C. A. van Hoek 19 jaar J. v. d. Kooij 30 jaar en A. D. v. d. Burgh 27 jaar. Onder buitengewoon gunstige weers omstandigheden is Zaterdag de tweede Prins Bernhardmarsch gehouden, georganiseerd door het Commando Vendel-Zuid van de Burgerwacht van Rotterdam. Ongeveer 1200 deelnemers hadden zich tevoren reeds aan gemeld en toen om drie uur afgemarcheerd kon worden, waren er nog 'n kleine 170 in schrijvingen binnengekomen, zoodat bijna 1400 tippelaars aan deze afstandsmarschcn deelnamen. Officieel althans. Want in wer kelijkheid kan men er nog wel ettelijke enthousiastelingen aan toevoegen, die uit louter deugd om het mooie weer de verre wandelingen hebben meegemaakt. De hoofdmarsch ging over een afstand van 30 K.M. Zij gold voor gegadigden, die min stens 16 jaar oud waren. Groote groepen mi litairen deden hieraan mee, Burgerwachters, B.V.L.'ers, Koloniale Reserve, enz. Zij, die individueel meeliepen, sloten zich meestal achter een der groepen aan. De route van deze marsch ging via Roehussenstraat cn Schiedamscheweg naar Schiedam, Overschie, Schiebroek en Hillegersberg naar „Lommer rijk", waar een eerste rust werd gehouden. Vervolgens leidde het parcours over Ter- bregge naar Plaszoom, om Woudestein heen naar Rustwat, waar een tweede -rust kon worden genomen. Daarna ging het door de stad naar Parkzicht terug. Er was ook een 18 K.M. jeugdmarsch oor m-Xjes en jongens van 12 tot 16 jaar. Deze afdeeling ging door de Tunnel naar den Statenweg en via den Bergweg naar „Lommerrijk" voor het nemen van een rust. Voorts leidde het parcours om de plassen heen naar den Plaszoom en vervolgens door de stad terug. In stevige pas werd afgemarcheerd en het naar lente geurende park was vervuld van tromgeroffel en gezang, maar ook van de prettige klanken van muziekcorpsen of van hoorngeschal. En waar de groepen ook kwa men, overal troffen zij veel belangstelling langs den weg. Vooral de kranige militaire corpsen trokken veler bewondering. Omstreeks 6 uur kwamen in „Parkzicht" de eerste jeugdgroepen weer binnen. Voor hen had om kwart over zeven de prijsuitrei king plaats. Later arriveerden de deelnemers aan den hoofdmarsch, voor wie de prijs uitreiking als aparte plechtigheid was gere serveerd. In iedere kerk en volgens aloude katho lieke gewoonte ook in iedere huiskamer prijkt in deze lentemaand te midden van bloemen de beeltenis van de Moeder Gods Maria. Bedrukt door de ongunst der tijden, maar vertrouwvoller ook dan ooit, blikt 't christe lijk volk op tot Haar, de Moeder der Chris tenheid. In dit stralende voorjaar vol van de weelde van de herboren natuur, vol geur en kleur van bloemenrijkdom, waarvan een uitgelezen keur overal rond haar beeltenis wordt saam- gebracht, dreunt echter aan den verren ho rizon het gerommel van een verwoestenden en vernietigenden volkerenkrijg. De heerlijke schepping Gods, de natuur baart overal nieuw leven, tegelijk braken de vindingen der men- schen her en der dood en verminking, smart en pijn.Is er wel scherper tegenstelling denkbaar? Maar temidden van dit oorlogsgerommel klinkt overal van de aarde de bede: Maria, Koningin van den Vrede, bid voor ons! Katholieken van Rotterdam, morgen, Dins dagavond, wordt in den Grooten Schouwburg een grootsche Maria-avond gehouden. Krachtiger, dringender dan ooit zouden wij allen willen opwekken deel te nemen aan deze manifestatie van onze trouw aan en ons vertrouwen in de Moeder Gods. Maria en de vrede, dit is natuurlijk het onderwerp van dezen avond. Twee eminente sprekers zullen hierover het woord voeren. De bekende Nijmeegsche hoogleeraar prof. dr. B. H. Molkenboer O.P. en de nieuw-benoem- de bijzonder hoogleeraar in de Vondelstudie aan de Leidsche Universiteit prof. dr. W. As- selbergs, meer bekend wellicht onder zijn schrijversnaam Anton van Duinkerken. De avond, die te half negen aanvangt,, zal worden opgeluisterd door het Rotterdamsch katholiek Mannenkoor onder leiding van Paul van der Putten. Te midden van de bloemen rond de beel tenis van de Moeder Gods strengelen zich de guirlandes van woordkunst en muziek en schare zich in grooten getale het katholieke volk van Rotterdam. Voor nadere bijzonderheden omtrent de laag gestelde entreeprijzen zij verwezen ten slotte naar de in dit nummer voorkomende advertentie. 7 Mei: Weldadigheidsconcert, Doelen 8.15 uu. 9 Mei: Rotte's Mannenkoor en Spangens koor, Doelen, 8,15 uur. D a g e 1 ij k s: Tivoli-Schouwburg, Suiker freule (De Rotterdammers^ 8,30 uur (volw.). Bioscopen: Goedgekeurde programma's van Vrijdag 3 tot en met Donderdag Mei in: Grand: De emigrante (volw.); Lumière: Ergens in Nederland (volw.); Luxor: Je hebt 't of je hebt 't niet (volw.); Studio: Eerste liefde; Thalia: Het geheim van de witte kamer en 'n Helsche nacht (boven 18 jaar)Capitol: Avontuur in Manhattan; City: Kerels van de kustwacht; Arena: Ni- notchka (volw.); Olympia: De wrekende rancher en Verdacht van moord (boven 18 jaar); Colosseum: Razzia in New York en De Storm (boven 18 jaar); Prinses: De zon gaat nooit onder en Meisje voor dag en nacht (volw.); Corso: De drie musketiers; Ooster: Wie is de dader? (volw.); Asta: De onzichtbare man en Zijn vader gewroken (boven 18 jaar); Centraal; Brandstichters complot en Ik heb den graaf vermoord (bo ven 18 jaar); Cineac: actualiteiten. Tentoonstellingen: Museum Boy man, oud aardewerk uit de collectie Bas- tert-van Schaardenburg (tot 30 Juni). Kunstnijverheidshuis „De Distel" Schied. Singel 65b, schilderijen van H. v. Hille (tot 15 Mei). Unger, Eendrachtsweg 27b, wer ken door Hans Timmermans (tot en met 2 Juni). Schiedam. Passage (t.m. Maandag) Straten zonder einde en Lach of ik schiet (volw.). Boven Friesland verscheen gisteren een kabelballon, welke naar het IJselmeer afdreef. Militairen uit Makkum schoten het gevaarte neer, dat brandend in het IJselmeer verdween. In den afgeloopen nacht is op de Wijn haven de heer P. Borsje uit Lekkerkerk, een man van middelbaren leeftijd, met zijn auto tegen een boom gebotst. Hij bekwam een hoofdwonde en een hersenschudding en is per auto van den Geneeskundigen Dienst naar het Ziekenhuis op den Coolsingel ver voerd en daar ter verpleging opgenomen. ~7 Gistermiddag is de 16-jarige H. v. d. Schilt, wonende op het Burgemeester Hoff- manplein, toen zij op het Zuidelijk brug- 'i10 L,LVan de Willemsbrug van den eenen v uc t euvel naar den anderen overstak, aangere en door een personenauto, bestuurd door den 26-jarigen P. N. uit de Herman Costerstraat Het meisje werd tegen de straat geworpen. Met een gebroken linker onder been en groote verwondingen is zij door een auto van den G.G.D. naar het iiekenhuis Coolsingel overgebracht, waar zij ter ver pleging werd opgenomen. B. en W. stellen voor tot het toestaan op de begrooting 1940 van 20.000 voor het afbreken van de Vlaggemansbrug en het bou wen van een hulpbrug ter plaatse. Gedurende de maand April heeft de R. E. T' vervoerd 6.331.386 reizigers met een op- brengst van ƒ469.557.91, tegen 6.317.167 rei zigers met een opbrengst van 474.739.83 in April 1939. De O.L. Vrouw van Lourdesparochie op het Noordereiland heeft thans weer officieel een herder, die gisteravond voor het Lof door den Hoogeerw. deken kan. J. W. van Heeswijk is geïnstalleerd. Echter Vrijdag avond reeds had een welkom plaats. Per auto was de nieuwe pastoor C. B. M. Wie- mers door kap. Commandeur en het kerk bestuur van het station afgehaald. Bij den ingang van de kerk bleek de georganiseerde jeugd met haar banieren te zijn opgesteld, om den nieuwen herder haar groet te bren gen. Naar 't priesterkoor geleid, celebreer de pastoor Wiemers met assistentie van zijn kapelaans Commandeur en Groeneveld een plechtig Lof. Gistermiddag werd in het jeugdhuis een soort receptie gehouden, waarbij de paro chianen gelegenheid kregen met den nieu wen pastoor kennis te maken. Deze bijeen komst, die verder zonder officieele forma liteiten verliep, werd door kapelaan Com mandeur met een kort speechje ingeleid." Gisteravond om 7 uur dan had de plech tige installatie plaats. Na hem naar het altaar te hebben geleid, deed de hoogeerw. deken voorlezing van den benoemingsbrief van den nieuwen pastoor, die daarop den eed van trouw aflegde. Daarna volgde de omvangrijke ceremonie van het overnemen der verschillende machten Na deze altijd weer treffende plechtigheden celebreerde pastoor Wiemers een kort lof, wederom met assistentie van zijn kapelaans. Onder dit lof sprak kan. Van Heeswijk de parochianen toe. Allereerst wees hij er op hoe door de ziekte van pastoor Den Boer de parochie dreigde verweesd te worden. Dan herdacht hij echter zijn 13-jarig pastoraat, tijdens welke periode veel schoons en blij vends was tot stand gekomen. Na een breed voerige hulde aan diens arbeid vroeg de Hoogeerw. deken de parochie pastoor Den Boer toch vaak in haar gebed te herdenken. Dan schetste hij de zware taak van het priesterschap en van den pastoor in het bij zonder om tenslotte liefde, medewerking en gebeden voor den zoo juist geïnstalleerden herder, pastoor Wiemers te verzoeken. Aanvankelijk bedoeld als sluiting van het seizoen er is intusschen nog een opvoering van „Lord or Lady" aangekondigd is gis teravond in „Palace" aan de Ged. Botersloot een (9 jaar oude) Vlaamsche comedie ge gaan, „De Koning Drinkt", van Jos Janssens, met muziek van Emiel Hullebroeck. En „Roomsch Tooneel" heeft met dit „fresco" bij zijn publiek weer een goede beurt gemaakt. De intrige' wordt aldus nader toegelicht: De boerderij ,,'t Oud-Klooster" is in vroeger jaren goedkoop verkocht aan een pachtheer die zich ten koste van zijn pachters verrijkte, waardoor de boerenstand in armoede ver zonk. Begrijpelijk is het, dat deze pachthee- ren werden geschuwd. De opvolgers deden het iets beter, doch aan de toestanden ver beterde niet veel. De tegenwoordige pacht heer Jonkheer Quapenninck heeft uiterlijk veel van zijn voorgangers afgelegd, wel ge dwongen door de wetten, doch innerlijk deed hij daarvoor niet onder. Boer Vramme is er juist aardig door bovenop gekomen, maar is niettemin de slechte jaren niet vergeten. Hij heeft een lieve, ongehuwde dochter, die er gens in een provinciestad een handjevol Fransch heeft leeeren spreken. Haar gene genheid gaat uit naar een schoolmeester, doch dit strookt niet met de wenschen van Vram me, die haar slechts een boerenzoon gunt, of den jonkheer. Onder de boeren onderling ontstaat eveneens een groote naijver, welke ontaardt in jalouzie en nijd. Boer Vramme richt een groot eet- en drink gelag aan. waar men elkaar ongezouten de waarheid zegt. Het zou in een vecht- en dron kemanspartij ontaarden, als niet tijdig de verschijning van de Drie Koningen, voorge steld volgens een oud Vlaamsch gebruik, be tere gevoelens had weten op te wekken. En het stuk eindigt met den ondergang van jonkheer Quapenninck, den bloei van den boerenstand en een verbintenis van Rika met haar schoolmeester. Tot zoover het verloop van het verhaal, dat als in vele tendenzstukken, de wanverhou dingen wel heel scherp teekent, maar daar door in de fout vervalt van onrechtvaardig heid, althans liefdeloosheid, ten aanzien van de dingen, waar de schrijver het a priori niet mee eens was. Afgezien van het gebruikelijke „happy end" laat de auteur ten slotte toch niet zoo'n idealen toestand achter, als sociaal verantwoord is. De verhoudingen zijn slechts omgedraaid. Hoe het ook zij, „De Koning Drinkt" is een prettig speelbaar stuk gebleken en „Roomsch Tooneel" heeft er veel eer mee ingelegd. Dat het sappige Vlaamsch niet altijd tot zijn recht kwam is te vergeven. Velen deden er een goeden gooi naar, al kwam dan de taal niet regelmatig genoeg over het voetlicht om in de zaal den tekst op den voet te kunnen volgen. Het moeilijke tweede bedrijf stond jammer genoeg niet altijd op dezelfde hoogte als de overige, wat voor een deel op rekening komt van den schrijver, die hier al te veel vulling noodig heeft gehad. De zangers en zangeressen konden bovendien niet voldoende contact met de muziek vinden, om de liede ren te doen slagen. Overigens waren er toch veel kleurige en fleurige momenten te be wonderen, die veel zwakke plekken gedeel telijk wisten te camoufleeren. De leider, Vin cent Berghegge, moet er heel wat moeite mee gehad hebben en dat hij nog tot dit re sultaat wist te komen, strekt hem tot eere. Prachtig spel leverden Leon Rijken, die als boer Priem van 't Klokhof prachtig volge houden karakterspel te zien gaf en Anny Thiel als Mie, de loslippige meid van 't Oud Klooster. Ook Henk Zwueste, de schoolmees ter, en John v. d. Griendt, de verbeten boer Vramme, verdienen een eervolle vermelding De overigen pasten zich prettig aan. Zou het overigens geen aanbeveling ver dienen, om bij volgende opvoeringen de entr' actes niet te vullen met hot-jazz, doch om in stijl en stemming te blijven met liede ren van Emiel Hullebroeck? Dinsdag 14 Mei zal de heer R. Bakker den dag herdenken, dat hij 25 jaar geleden werd aangesteld aan de afd. onderwijs aan de gemeente alhier. INBRAAK. Een- buit van 1800 gulden. Zaterdagnacht is ingebroken bij de firma G de V. aan de Nieuwe Vogelenzang, Zestig pakken zeemleder werden gestolen. Ieder pak heeft een waarde van 30 gulden. De politie stelt een onderzoek in. ROTTERDAMSCHE LEERGANG VOOR HET GODSDIENSTDIPLOMA B. Op Donderdag 9 Mei a.s. wordt een aan vang gemaakt met de studie voor het 2de gedeelte Godsdienstleer (Genadeleer, Sacra mentsleer, Zedenleer). Men kan zich voor dit gedeelte opgeven aan het secretariaat van den LeergangKorte Kade 97a (O.) Tevens worden belanghebbenden opmerk zaam gemaakt op het feit, dat de lessen voortaan geregeld zullen plaats hebben op Donderdagavond en niet meer op Maandag avond. Het overige blijft ongewijzigdin Sint Lucia, Aert van Nesstraat no. 29, te 19.30 uur. SCHIEDAM, 6 Mei. Officieele noteering van de commissie uit de Kamer van Koop- nandeL Moutwijn. Moutwijn 46 pet. 17 per H.L. Spoeling. Spoeling 1.40—1.50 (niet officieel) De buitengewone tijdsomstandigheden maken het noodig, dat geen enkel buiten- landsch paspoort inbegrepen de paspoor ten, waarvan de geldigheidsduur is verlengd of de paspoorten, die zijn vernieuwd wordt uitgereikt vóór en aleer een nauwge zet politieel onderzoek omtrent den aan vrager is ingesteld. Het gevolg van dezen maatregel is, dat de afgifte van een paspoort niet eerder zal kun nen plaats hebben dan eenige dagen na de aanvrage. Bij meer dan gewone drukte zal op een langeren wachttijd moeten worden, gerekend. Aangezien onder geen beding bedoeld on derzoek mag worden nagelaten, houde een ieder, die voor paspoortaangelegenheden de medewerking van het stadhuis noodig heeft, met de gewijzigde regeling rekening. Teneinde aan de aanvragers tegemoet te komen zal naast de gelegenheid om het pas poort aan de secretarie-afdeeling Bevolking te komen afhalen, de mogelijkheid worden geopend om den pas als „aangeteekend stuk" per post toegezonden te krijgen. In het laat ste geval moet bij gelegenheid van de aan vrage tegelijk met de legeskosten een bedrag van 0,16 worden betaald. Bijzondere aandacht verdient nog, dat in het vervolg bij elke aanvraag, ook die tot verlenging of vernieuwing van een paspoort, twee portretten moeten worden ingeleverd van de in dat paspoort voorkomende per sonen, doch niet voor kinderen beneden 15 jaar. Voorts zal aan de bewaring van het pas poort de uiterste zorg moeten worden be steed, omdat de afgifte van een nieuw pas poort slechts geschiedt tegen inlevering van het eventueel ii. het bezit van den aanvra ger zijnde paspoort. Deze laatste omstandig heid blijkt uit de in het bevolkingsregister gehouden aanteekeningen. Het 40-jarig bestaan van de parochie St.1- Egbertus te Hoek van Holland, zal op 26 Mei a.s. worden gevierd. Vrijdag heeft op den Go-udschesingel een veohtpartij plaats gehad tusschen den 37-ja- rigen varensgezel R. J. G. B. en den 54-ja- rigen varensgezel B. L. Eerstgenoemde had zonder toestemming van L. tijdens diens af wezigheid, eenig huisraad verkocht. De ruzie liep zoo hoog, dat L. zijn tegenstander B. een dusdanig harden klap gaf, dat deze tegen de straat sloeg en bewusteloos bleef liggen. Toe gesnelde personen waarschuwden de politie en den G.G.D. L. werd gearresteerd en in het hoofdbureau van politie ingesloten. B. werd overgebracht naar het ziekenhuis aan den Coolsingel, waar hij ter observatie werd opgenomen. De commissaris van politie, justitiedienst hoofdbureau verzoekt hun, die van deze vechtpartij getuige zijn geweest, zich zoo spoedig mogelijk te melden aan zijn bureau Haagscheveer, voor het geven van inlichtin gen. Hieronder laten wij een vergelijkenden staat volgen van de havenbeweging van Rotterdam en Antwerpen over de maanden JanuariApril: Netto Rotterdam: schepen R. ton 1940 1.025 1.400.170 1939 4.960 7.969.947 Verschil 3.941 6.569.777 Antwerpen: 1940 1.480 1.712.047 1939 4.043 6.893.351 Verschil 2.563 5.181.304

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1940 | | pagina 1