JACK HANSEN ss sjsarsszs lizsLrsr «s KOOPT TIJDIG fuzt Zó&imfayrmv! AAK STADSNIEUWS. DE KERK VAN RHOON *esteld HET MOLENWIEKJE' GERESTAUREERD. ROTTERDAM. MEELFABRIEK DER NED. BAKKERIJ. LET OP DEN COLORADO KEVER! DINSDAG 7 MEI 1940 MPHONIE-ORKEST L. v. BEETHOVEN Brillant spel van den cellist Bram van Zanten. Specialiteit HEEREN MODES HEERENJASSEN Rotterdamschedêjk 227 TELEFOON 67672 (Zaterdag geen 'zichtzendingen Kloslcanttentoonstelling den Kunstkring. in Het zesde eeuwfeest van Rotterdam. DISTRICTSARBEIDSBEURS SCHIEDAM. Weer byna 200 werkzoekenden minder. Veel van de oorspronkelijke schoonheid is herwonnen. Öpvoering van „Olivier van Noort DE BOND ZONDER NAAM. melk over straat. FIETS CONTRA MOTOR, knaapje te water geraakt. EXAMENS HOOFDAKTE SPREEKUUR BURGERLIJKE STAND Henri de Greeve in Rotterdam. de rotterdamsche JEUGD- luchtvaartclub. TRAP VAN EEN PAARD. SOIREE R.K.M.S. „AEOLUS". NOTEERING MOUTWIJN EN SPIRITUS. ZACHTJES RIJDEN ZUINIG ZIIH MET BENZINE Mogelijkheid tot inkoop eigen aandeden voorgesteld. INGEZONDEN. HET SPEL VAN LIEFDE EN DOOD Laatstc tooncelavoml van de Volksuniversiteit. Voor een goed gevulde zaal heeft R'S- teravond het Symphonie-Orkest „Lv. hoven" onder leiding van zijn den heer J. C. M. Feltzer, in „Musisba crum" een zeer geslaagd concert gegeven, dat zeker door de medevver in® Bram van Zanten als solist veel goeds in hield. De voorzitter dankte m zyn openings woord den dirigent voor zijn onvermoeide werken Het verheugde spreker, dat de be kende cellist B. van Zanten hedenavond als enlist op zou treden, waardoor dit concert van bijzonder gehalte zou zijn. Begonnen werd met de bekende Turksche Marsch van W. A. Mozart, dat wel wat te forsch van klank, maar overigens goed door het orkest gespeeld is. Als nummer 2 beluisterden wij de Symphonie No. 88 (G Dur) van Jos. Haydn. De symphonie is door Haydn stoffelijk en geestelijk klassiek ge worden. Het kenmerkt zich door het volks-- lied-achtige karakter van vele thema's. Het bouwmateriaal van zijn symphoniën is ver eenvoudigd, de inhoud is echter veel gecom pliceerder geworden, zooook bij deze sym phonie. Het adagio-allegro bergt vele moei lijkheden in zich, maar deze werd door dit dillettanten-orkest op lofwaardige wijze overwonnen. Wanneer de tempi vlug zijn, behoeft de muziek niet gejaagd te klinken, wat soms wel het geval was. De loonvor ming was ook wel nerveus, maar men kan merken, dat er met ijver gestudeerd is. Het L iko was mooi gedragen van toon. Het 'enuet met zijn oorspronkelijken naieven klank, klonk best. Bij de finale, allegro con spirito viel de zuivere Inzet op. Hier be reikte het orkest in eenheid van klank, tem po en beheersching zeer goede resultaten. Na deze symphonie heeft het publiek ge boeid geluisterd naar het prachtige violoncel- concert no. 1 f Dur) van Jos. Haydn. Het spel van den cellist Bram van Zanten heeft dezen avond wel op een bijzonder peil ge bracht Haydn's compositie in al z(jn klank schoonheid is waarlijk door deze weergave oo machtlge wijze ten gehoore gebracht. Het orkest heeft den cellist zeer goed be geleid en volgde goed de intenties van den dirigent die geen gemakkelijke taak had. Na de Pauze klonk Melodiënkranz uit Mozart's Opera „Don Juan". Voor opera muziek leent zich dit orkest ook wel. De juiste toon werd treffend gevonden en vlot èn forsch werden de muzikale fragmenten vertolkt. In de Cantiline en Scherzo van W. H. Feltzer viel weer het spel van den cellist Bram van Zanten te bewonderen nu met begeleiding van Mevr. N. BerckFelt zer. Een zangerige melodie, die een can tilene is, leent zich zeer goed voor cello- spel. Dit minder moeilijke gedeelte was van hetzelfde goede gehalte als voor de pauze. In het moeilijker Scherzo dat door snelheid en scherpe rhythmiek een apart karakter heeft viel de vinger-techniek van hem op. De zeer vlugge passages klonken toch al tijd beheerscht en het spel bleef nauwkeu rig gevoelig. De begeleiding van Mevr. N. BerckFeltzer paste zich uitstekend aan al was de begeleiding soms iets te getem perd. Zij werd met bloemen gehuldigd. Tot slot beluisterden wij nog 's Kommt ein Vogel geflogen van S. Ochs, hoe de compo nisten Bach, Haydn, Mozart, Strauss, Ver di Gounod, Wagner, Rossini Schuhmann, Brahms Meyerbeer en Schubert deze be kende melodie bewerkt zouden hebben. Duidelijk komt in korte trekken in deze verschillende bewerkingen de muzikaliteit der componisten tot uiting. Soms brengt het ingewikkelde instrumentatie, en dra matiek in klankvorming- Een voor orkest varieerend en dankbaar nummer dat uit stekend gespeeld is De heer Feltzer kan zeer tevreden zijn m|t de prestaties van zijn or kest, dat, men mag het niet vergeten niet uit beroepsmusici bestaat. Het interieur van liet ke k 'e te Rhoon na de restauratie. Wacht niet tol Zaterdag U wordt dan prettiger genoptn. resten van de zij-altaren teruggevonden en aan de Zuidzijde van het koor een gedeelte van de piscina. Een belangrijke ontdekking was het vin den van de fundeering van doopkapel en doopvont. Omdat deze in de protestantsche cultus geen typische functie meer heeft, werd de doopkapel wel opnieuw opge bouwd, maar de bestemming ervan werd een tochtportaal Zoo is de herinnering aan den historischen vorm bewaard. Het doel van de restauratie, om n.l. het karakter van het oude gebouw te bewaren, te verwijderen hetgeen schade daaraan doet en den ouden vorm in zooverre te herstel len als met de bestemming van het gebouw overeenkomt, kan als geslaagd worden be schouwd. Vooral het koor heeft veel van zijn ouden luister herwonnen, al mag men het dan be treuren, dat niet alle koorvensters in eere zijn hersteld. Een prachtige gothische grafzerk, in het midden van dat koor, herinnert nog leven dig aan de oorspronkelijke eigenaars van dit kerkgebouw. Het is waarschijnlijk de rijkste zerk, die de kerk ooit heeft bezeten en het nog zichtbare schrift houdt voor de geslachten de nagedachtenis levendig aan de Abdis Adriana van Roeden (Rhoon), die hier haar grafstede vond. Na elf maanden sluiting zal het kerkge bouw dp 15 Mei a.s. weer in gebruik wor- Heel 2847 25 Op 31 Maart 1940 stonden ingeschreven 3560 personen. Het aantal inschrijvingen gedurende de maand April 1940 bedroeg 8T7; afgevoerd wer den in dezelfde maand 700 inschrijvingen; het aantal plaatsingen bedroeg 320, zoodat op 30 April 1940 ingeschreven stonden 3367 perso nen. (In dit aantal zijn begrepen 416 personen die tewerk geBteld zijn bij een van Rijkswege gesubsidieerde werkverschaffing). DE restauratie van de vijf eeuwen oude kerk van Rhoon met haar 90 c.M. uit'het lood staandcn toren is gereed gekomen. Dank zij „Monumen tenzorg" en andere officieele instan ties, dank zij ook de vrijgevigheid van Rhoonsche ingezetenen, is onder lei ding van den Haagschen architect B. van Heijningen veel van den oorspron kelijken toestand hersteld, zoodat veel van de sfeer en van de mystieke schoonheid uit den tijd van vóór de reformatie herwonnen is geworden. Volgens de voorloopige lijst van Monu- In het gebouw „Lybelle" werd gisteren de eerste van de door de commissie voor Ont wikkeling van het comité O. en O. georga niseerde avonden ter herdenking en viering van het zesde eeuwfeest van Rotterdam ge houden. Deze eerste avond, bijgewoond door Lui tenant-Generaal Nauta Pieters en de te Rot terdam gestationneerde officieren alsmede door vele leden der commissie met hunne dames, werd geopend door den voorzitter van het O. en O. comité, wethouder L. de Groot, die meedeelde, dat voor de 6 lezingen over oud- en de 6 lezingen over nieuw Rot terdam, gevolgd door den boottocht, zich bereids 1200 militairen hadden aangemeld. Voorzeker een resultaat, om reeds van een succes te spreken. De heer A. Reitsma, de voorzitter van de commissie voor het ontwikkelingswerk, kreeg hierna het woord om zijn eerste historische Als eere-presidente van de afdeeling Rot terdam van de Ned. Kantvereeniging „Het Molenwiekje" heeft mevr. J. C. Oud-Fischer gistermiddag in den Rotterdamschen Kunst kring een tentoonstelling geopend van kant werk, vervaardigd door de lcdefi van de padvindsterslub „De Blauwe Vogels" en eenige daarbij aangesloten gebrekkige meisjes. Na door mevr. A. H. W. de Monchy-de Bas te zijn verwelkomd, heeft mevr. Oud- Fischer als eere-presidente van de afd. Rot terdam van „het Molenwiekje" in het kort de ontwikkeling geschetst van deze door het initiatief van mevr. M. Schutten uit Hoorn herboren kloskantkunst. Zij heeft daarmede niet alleen een oude Nederlandsche kunst doen herleven, doch tegelijk aan vele han den arbeid en brood verschaft, zelfs aan invaliede mijnwerkers, die den laatsten tijd dit kantkloswerk zijn gaan beoefenen. Spr. wenschte het bestuur toe, dat deze tentoon stelling te Rotterdam niet de eerste wederom succes zou hebben Als aandenken aan deze tentoonstelling bood mevr Schutten hierna mevr. Oud- Fischer een fraai gekantklost kleed aan en aan mevr. de Monchy-de Bas een presen teerblad met een ingelegd fraai kantklos patroon. Als presidente van „De Blauwe Vogels" sprak mevr. R. J. Hudig-Hoogewerff den dank uit van haar meisjes aan de ver. „Het Molen wiek je". De tentoonstelling, welke drie dagen duurt en ook morgenochtend tot 12 uur ge opend zal zijn, bevat veel moois. oude een Gistermiddag Werd Koemarkt hoek der van de autobus de van rechts komen de carrier geen voorrang verleende Het houten voorgedeelte van de carrier werd losgerukt, terwijl een aantal flesschen melk en pap gebroken werden. Gistermorgen botsten op den hoek van de Julianalaan en de Rubenslaan een motorrij wiel en een fiets tegen elkaar. Persoonlijke ongelukken kwamen niet voor. Het rijwiel werd geheel vernield, terwijl het motorrij wiel eenige deuken aan de gasuitlaat be kwam. Gisteravond geraakte de 5-jarige P. v- B. spelende te water (in de Raam). Hij is door den voorbijganger P. v. B. te Rotterdam door handreiking op het droge gebracht en thuis gebracht. Het knaapje klaagde over een ge voel van onpasselijkheid en zou zich onder behandeling van zijn huisarts stellen. In de door den minister van onderwijs samengestelde examencommissies voor de examens hoofdakte zijn in de afdeeling Rot terdam II O.m. benoemd de heeren j. P, Kruize schoolopziener van het L. o. in de inspectie Rotterdam te en ondervoorzitter en J- Bankman Schiedam tot lid. De Wethouder en de Gem. Insp®p^"d(jdag Onderwijs zijn verhinderd morgenmiddag hun wekelijksch spreekuur te houden, GEBOREN: AriJ, zoon van C. M. v. d. Hoe ven en T. Bogerd, Rott.dijk 61 Maria W. dochter van W. J. Meijer en J. C. Smit, Boer- havelaan 1 Gijsbert H., zoon van H. Martens en M. C. van Kal, Boerhavelaan 1 Gerrit A., zoon van A. de Visser en J. E. de Ruiter, Boerhavelaan 1 Pieter, zoon van A. Plooij en M. Valk, Gordonstraat f0 Hans A., zoon van F. J- Gevers en C. G. Stark, Boerhave laan 1 Maria J. L., dochter van C. Swar- tjes en H. J- L. Rost, Kortlandstraat 8. OVERLEDEN: M. Roggeveen, 81 jaar, wed. van A. v. d. Bos, Tuinlaan 58. Niemand zal ontkennen, dat de wereld er na den grooten oorlog van 1914 niet beter en mooier op geworden is. 't Is overal verwar ring, oneenigheid in 't groot en in 't klein. Wie onzer zou nu niet graag meewerken aan de zoo hoog noodige verbetering van den maatschappelijken toestand? De Bond zonder Naam geeft ons 't middel aan de hand: „Verbeter de wereld, begin bij jezelf". Nu zal niemand minder dan de stich ter van den Bond zonder Naam, de Zeereerw heer H. de Greeve, naar Rotetrdam komen, om ons te laten zien, hoe we allen aan de verbetering der wereld kunnen meewerken. Het middel daartoe zal zijn: drie-punten actie. Welke de drie punten zijn, zal de spre ker ons duidelijk voorhouden op 10 Mei. 's avonds kwart over 8 uur precies, in de zaal Lybelle. En om te voorkomen, dat iemand n punt zou vergeten, krijgen we, bij 't einde der spreekbeurt, de 3 punten kort en duide lijk geformuleerd, gedrukt op 'n mooi plaatje, gratis mee naar huis. Men houde dus 10 Mei vrij en denke eraan, dat de toegang vrij is en 't dus gewenscht is, wil men zeker zijn van 'n geschikte plaats, op tijd aanwezigMe zijn. Bij de, Zondag door de K.N.V. v. L. geor ganiseerde Districtswedstryden voor model vliegtuigen, welke in alle provincie» van het land op dezen dag gehouden werden, bebb®n de Zuid-Hollandsche Jeugdluchtvaart-clubs elkaar te Noordwijkerhout bestreden. Op het zweefvliegterrein „Langeveld" waren reeds vroeg in den morgen talrijke modelbouwers verzameld om voor den aanvang der wedstrij den hun modelvliegtuigen af te stellen. Hoe wel er tamelijk veel wind stond, hebben de wedstrijden een vlot verloop gehad. De wedstrijd voor motor-modelvliegtuigen, waarbij de heer Kerkhoff de leiding had, kenmerkte zich niet door bijzonder lange vluchten, doch door het feit, 'dat de ploeg van de R. L. G. over een groote start routine beschikte, opgedaan in vele wedstrij den en hierdoor steeds geregeld aan de start kon verschijnen zonder dat er „kraakjes" gemaakt werden. Opvallend sterk "waren de modelvliegers De Leeuw, de kat en Zwaan waarvan de eerste met een vlucht van 2 min 30 sec. (voor het slechte weer een zeer cnede vlucht) wel de beste was. De Rotter damsche ploeg won in deze klasse met een ISdt.de vin «8 m- 1 zweef-modellen won de Overschiescne j. L. C. °P de draafplaats aan de Veemarkt kreeg de 43-jarige koopman J. Winkel uit Hou- ten vanmorgen een trap van een paard te gen het linkerdij been, doordat het beest plotseling schrok. Een auto van den Genees kundigen Dienst heeft den man naar het Ziekenhuis aan den Coolsingel vervoerd. Traditiegetrouw organiseeren de rood zwarten alvorens het vereeniglngsjaar ten einde loopt, een geanimeerde soirée dan sante. Ditmaal vindt het feest plaats in „Pa lace" en wel op Vrijdag 10 Mei a.s. met me dewerking van de bekende radioband „The O K Rhythm Stars". Evenals voorgaande malen worden alle Aeolusvrienden Vrijdag avond a.s. in „Palace" verwacht. Personen, die zich alsnog een genoeglijken avond wil len verschaffen, worden verwezen naar de in deze editie voorkomende annonce. menton van de Geschiedenis en Kunst is de lezing over tegenwoordige. Ook de diepte, waarop zich hun geleerdheid, kunst of staatsmanscnap de fundeering van den Westgevel bevindt, eer hebben uitgemaakt ontstaan van n.l. 1.40 M. dieper dan de overige fundeering, Na even uitvoenger by d wettigt het vermoeden. de stad en de eerste beJoa"® f stif gestaan Het eerste kerkgebouw zou zijn gesticht stedelijke historie te hebben g door Biggo van Duiveland, kruisvaarder in maakte spr. een gang door de - den Derden Kruistocht en beloond met rid- stadsgeschiedenis, welke dikwy derslag wegens dapperheid, in het bijzonder nale geschiedenis is geweest, op het eiland Rhodus. In 1199 kocht hij van Van den 15de-eeuwschen bloei als ë-tulS Graaf Dirk VII van Holland aangeslibden oproepend de prachtige St. Lam-ens en «en grond, nabij het reeds een eeuw bestaande figuur van wereldreputatle als de humanly dorp Pendrecht en bouwde daarop een kerk en een kasteel. Het land rond Rhoon was in 1409 door een dijk omgeven. Vele jaren achtereen werden deze streken door de rampen van overstrooming geteisterd. Door een dezer rampen is waarschijnlijk de oudste kerk van Rhoon verwoest. Zooals de kerk was bij den aanvang van de restauratie, dat n.l. slechts twee derde van het schip als kerk in gebruik was, heb- *dat een Olivier van Noort, den ben vele geslachten haar gekend. Waar- I «oweroam, u,„ t* 7 Mei: Weldadigheidsconcert, Doelen 8.15 uu. 9 Mei: Rotte's Mannenkoor en Spangens koor, Doelen, 8,15 uur. D a g e 1 ij k s: Tivoli-Schouwburg, Suiker freule (De Rotterdammers) 8,30 uur (volw.). Bioscopen: Goedgekeurde programma's van Vrijdag 3 tot en met Donderdag 9 Mei in: Grand: De emigrante (volw.); Lumière: Ergens in Nederland (volw.); Luxor: Je hebt 't of je hebt 't niet (volw.); Studio: Eerste liefde; Thalia: Het geheim van de witte kamer en 'n Helsche nacht (boven 18 jaar); Capitol; Avontuur in Manhattan; City: Kerels van de kustwacht; Arena: Ni- notchka (volw.); Olympia: De wrekende rancher en Verdacht van moord (boven 18 jaar); Colosseum: Razzia in New York en De Storm (boven 18 jaar); Prinses: De zon gaat nooit onder en Meisje voor dag en nacht (volw.); Corso; De drie musketiers; Oostèr: Wie is de dader? (volw.); Asta; De onzichtbare man en Zijn vader gewroken (boven 18 jaar); Centraal: Brandstichters complot en Ik heb den graaf vermoord (bo ven 18 jaar); Cineac: actualiteiten. SCHIEDAM, 7 Mei. Officieele noteering van de commissie uit de Kamer van Koop handel. Moutwijn. Moutwijn 46 pet. 17 per H.L. Spoeling. Spoeling 1.401.50 (niet officieel) Erasmus, stipte spr. de aanrakingspunten aan van Rotterdam's historie met den strijd om de nationale zelfstandigheid. Het was in Rot terdam, dat Prins Willem de zaken leidde tijdens het beleg van Leiden, het was Rot terdam, dat een Nederlander van groot for maat als Johan van Oldenbarnevelt onder zijn stadsbesuurders heeft geteld, Rotter dam, dat zeehelden als een Van Brakel, Kor- tenaer, Witte de With, een Tromp en Piet het vaderland heeft geschonken. schijnlijk stamde deze toestand uit het laatst der zestiende eeuw, toen het gebouw door de Hervormden in gebruik werd genomen. Het aan zijn bestemming onttrokken koor werd met zitplaatsen gevuld en de kansel verhuisde naar het midden van het kerkge bouw, tegen den muur. Deze kansel was voortaan het middelpunt voor den eeredlenst en daarom werden de zitplaatsen daar om heen gegroepeerd, zooveel in aantal als voor eersten Nederlander, die de wereld heeft omgezeild, zag vertrekken, Rotterdam, oat het eerst na de Fransche overheersching de partij koos van de Oranjes en wiens Karei Gijsbrecht van Hogendorp bij den opbouw van 't nieuwe vrije Nederland zoo'n groote rol speelde, Rotterdam, dat in de 19e eeuw met figuren als een Anthony van Hoboken, een Röntgen, die de eerste stoomschepen in de vaart bracht, een Ruys, die weer op Indië begon te varen, en een Plate en de gemeente noodig was. Dit benoodigde Reuchlin die de vaart 0p Amerika openden aantal was blijkbaar uitsluitend de maat. OQk t^ans zijn de Rotterdammers men- waardoor de grootte van de kerk werd be- schen dje met hun stad meeleven en van i TN- ...nn 4 n4 I In n ITf A T* I 1 1.1 paald. Dus. was deze te groot. Daarom wer den twee traveeën, d.w.z. twee vakken tus- schen drie op elkaar volgende steunbeeren. door een muur van de kerkruimte geschei den. In de vrijkomende ruimte vond o.m. de brandspuit huisvesting, terwijl er voor boos doeners een cachot werd ingericht, Een verandering van jonger datum was hun stad houden Rotterdam is als stad nu zes eeuwen oud, maar nog is Rotterdam jong, vol vertrouwen in de toekomst. Na deze voordracht werd een korte Dauze gehouden, gedurende welke de Lua-band zich liet hooren. Het tweede deel van den historischen .u.,™,,,,, --.avond bestond uit de opvoering van de het aanbrengen van de twee kleine galerijen historische tooneelschets „Olivier van Noort aan de Oostzijde van het schip, nabij het koor .Zij dateeren uit de tweede helft der achttiende eeuw. Later werd een groote ga lerij met trappenhuis aan de Noordzijde aam gebracht, om in de behoefte aan meer zit plaatsen te voorzien. Tijdens de jongste restauratie zijn in de tweede travee van den Noord- en van den Zuidgevel resten ontdekt van deuropeningen, waarvan de schrijver Albert van Waas dijk in een tweetal tafereelen het vertrek en de thuiskomst heeft geschetst van dezen Rotterdamschen zeevaarder, die de eerste Nederlander was, welke de reis om de we- reld in de jaren van 15981601 heeft vol- bracht en zijn zaak, een herberg, had in het pand „De dubbele Witte Sleutels" aan de Groote Markt, hoek Nieuwstraat (waar thans welke reeds lang buiten gebruik waren. In het gebouw van onze courant staat) de muren is onder de ramen siermetselwerk Het historische spel, waarin behalve lvl®r voor den dag gekomen. In de ramen zelf zijn van Noort nog optreden de kapiteins van e sporen gevonden van de verwoeste bakstee- vier andere schepen en eenige Rotterctam- nen traceeringen en montants. Voorts werden sche figuren uit dien tijd, stelt ons vooral voor oogen den moed en ondernemingslust van het Rotterdam dier dagen, dat zich al snel ontwikkelde tot een der belangrijkste havensteden van Holland De leden vari de Rotterdamsche Studenten Tooneelvereeniging van het R S. C. gaven van het stuk een vlotte vertolking. Nadat deze eerste vertooning met een har telijk applaus was ontvangen sprak wethou der de Groot als voorzitter van het O. en O comité een woord van dank in het bijzonder tot den auteur van Waasdijk voor zijn wel geslaagde dramatiseering van deze voor de latere wereldhaven zoo belangrijke histori sche gebeurtenis. Exterieur van het gerestaureerde kerkje to Rhoon. j-4oe sneller ze rijden, koe meer benzine er oerspild toordl des Ie spoediger krijgen toe benzine-dislribulie en dan zou een paard voor de aulo goede diensten kunnen betoijzen I Nu het oogenblik, waarop de coloradoke ver zich weer kan vertoonen, nadert, ook al is het aardappelgewas zeer achterlijk, doet de Plantenziektenkundige dienst wederom een beroep op de geheele bevolking van ons land om medewerking te verleenen bij de opsporing van dit insect. Uit het indertijd uit de bladen gepubliceer de bericht over het optreden van den colora dokever in ons land in 1939 is gebleken, dat de omvang van dit optrede'n in 1939 veel ge ringer was dan in 1938. Dit is zonder twijfel voor een vrij belangrijk deel het gevolg van de weersomstandigheden, die voor de ver spreiding van het insect in 1939 minder gunstig zijn geweest, maar de aandacht, die op het land aan het voorkomen van het in sect besteed is, heeft zeer zeker ook tot de opsporing ervan in belangrijke mate bijge dragen. Indien ons alle plaatsen, waar de kever aanwezig is, gemeld konden worden, zouden wij de volledige uitroeiing ervan zeer dicht kunnen benaderen. Daar deze uitroeiing niet alleen voor onze aardappelcultuur maar ook voor onzen uitvoerhandel van land- en tuin bouwproducten, die door de aanwezigheid van den coloradokever zeer belemmerd wordt, van het grootste belang is, wordt een beroep op de geheele bevolking gedaan om van nu af aan wederom aandacht te beste den aan den coloradokever en elk geval van aanwezigheid van dit insect onmiddellijk aan de politie te melden. Deze zendt dit bericht dan door naar den Plantenziektekundigen dienst te Wageningen, die onmiddellijk ter plaatse alle noodige maatregelen voor uit roeiing neemt. De hier bedoelde aandacht moet bestaan in het nauwkeurig toezien op de aardappel velden, groot en klein, of daarin de 1 cm. groote, ovale, gele kever met 10 zwarte over- langsche strepen op de dekschilden voor komt of wel de roode larven, bij welker aan wezigheid men in de bladeren steeds gaten waarneemt, die zij daarin gevreten hebben. De larven kunnen alleen op aardappel- Aan een op 15 Mei te houden buitengewone vergadering van aandeelhouders der N.V. Meelfabrieken der Nederlandsche Bakkerij, zullen de volgende voorstellen tot statuten wijziging aan de orde komen Aan art. 4 wordt een nieuw lid toegevoegd luidende als volgt De directie is onder goedkeuring van den raad van commissarissen bevoegd voor eigen rekening der vennootschap onder bezwaren den titel aandeelen in haar eigen maatschap pelijk kapitaal en certificaten van zoodanige aandeelen te verwerven tot een maximum van 25 pet. van het geplaatst kapitaal. Zoo lang aldus verworven aandeelen eigendom der vennootschap zijn, wordt daarvoor in de algemeene vergadering geen stem uitgebracht, worden zij ter algemeene vergadering niet vertegenwoordigd en blijven zij voor de toe passing dezer statuten als geplaatst kapitaal aangemerkt. In de toelichting tot dit voorstel wordt ge zegd, dat door allerlei omstandigheden de kasmiddelen der vennootschap de laatste ja ren zeer ruim zijn. Het gestorte kapitaal der vennootschap zou daarom verkleind- kunnen worden. Terugbetaling op de aandeelen stuit echter op alle mogelijke bezwaren, o.m. kan in de toekomst blijken, dat wél het geheele kapitaal rendabel kan worden gemaakt. Wij achten het daarom verstandiger, ter gedeeltelyke belegging van de kasgelden, wanneer de gelegenheid zich voordoet, aan deelen of certificaten der vennootschap te koopen, die, wanneer dit later wenschelijk mocht blijken, wederom uitgegeven kunnen worden. De statuten staan het aankoopen van eigen aandeelen of certificaten echter niet toe, en planten en op enkele verwante onkruiden, op grond hiervan wordt bovenstaande wyzi- a]s zwarte nachtschade en bitterzoet, voorko- ging der statuten voorgesteld. Voorstel tot uitheering voor loopige dividenden. Aan art. 4 wordt een nieuw lid toegevoefd als volgt Onder goedkeuring van den raad van com missarissen is de directie bevoegd, voor zoo ver de winst zulks toelaat, op rekening van de verdeeling van de winst over een boek jaar voorloopige dividenden uit te keeren. Stichting fondsen voor personeel. Voorgesteld wordt den laatsten zin van art. 16 als volgt te wijzigen Dit winstaandeel kan mitsdien ook gebezigd worden voor de stichting van of dotatie aan een of meer fondsen voor het personeel. In de toelichting hierop wordt gezegd Er is volgens de balans, een belangrijk be drag gereserveerd voor de belangen van het personeel. Dit bedrag kan worden gebezigd voor de oprichting van een pensioenfonds. Deze wijziging maakt mogelijk om dit winst aandeel niet alleen te gebruiken voor oprich ting, maar ook voor latere dotaties aan een zelfstandige stichting of ander lichaam. Op grond hiervan wordt de wijziging voorge steld. als zwarte nachtschade men. De kever komt natuurlijk ook het meest op de aardappelplanten voor, omdat hij zich daarmede voedt en daarop eieren legt. Maar aangezien de kever zich vliegend verplaatst, kan hij ook op andere planten, op wegen en in tuinen, tegen huizen enz. gevonden wor den. Zoodra het weer warm wordt, kan de coloradokever zich vertoonen, daarom moe ten wij van nu af op onze hoede zijn. Het eerst komen de kevers, die het vorige jaar onopgemerkt bleven en hier in den grond zijn overwinterd. Het is zeer onwaarschijn lijk, dat vele daarvan door de strenge vorst zullen zijn gedood. Daarna kunnen bij zui denwind" ook kevers uit zuidelijke streken aanvliegen. Vandaar dat er gedurende zeer langen tijd en overal op het insect gelet moet worden, van het midden van Mei tot in Juli en waar schijnlijk nog later. Elke kever moet gevan gen en gedood worden, opdat hij zich niet verder kan verspreiden. Elke vindplaats van kevers of larven moet aan de politie gemeld worden. Als ieder in dezen tyd zijn plicht doet en goed uitkykt, kan er veel gedaan worden om het coloradokevergevaar voor ons land te keeren. De plantenziektenkundige dienst vertrouwt op de medewerking van allen en zijn ambtenaren zullen aan ieder desge vraagd nadere inlichtingen verschaffen. (Buiten verantwoordelijkheid van de Redactie) NEDERLANDSCH FABRIKAAT UIT DUITSC.HLAND. Het schijnt n.l. dat in alle stilte en terwijl de belangstelling van heel de wereld op Scan- den Grooten Schouwburg heeft de Volksuniversiteit tot sluiting van haar too- neelseizoen Albert van Dalsum de gelegen- In dinavië is gericht, Nederland ongemerkt jjeid gegeven zijn visie op Romain Rolland's „Le jeu de l'amour et de la mort" nog eens kenbaar te maken. En een dankbaar pu bliek is stil geweest onder de guillotinedrei ging uit de beruchte dagen van Danton en Robespierre. Reeds meermalen hebben we over de hui dige vertolking van „Het spel van liefde en dood" geschreven. We kunnen volstaan met de mededeeling, dat dit conflict tusschen het geweten van het individu en den wil van Duitschland heeft weten te annexeeren. Ik kom tot dit vermoeden, doordat behang selpapier, dat in drie Duitsche fabrieken, in drie verschillende plaatsen in Duitschland vervaardigd wordt, in ons land door een Ne derlandsche Handelsonderneming op de markt gebracht wordt met den naam „Ne derland" gedrukt op den zijkant van de rol len, waardoor sterk de indruk wordt gewekt dat het in Nederland is vervaardigd. De rijksinvoerstatistieken toonen aan aat aan de macht zijnde staatsbestel krach' zeer groote hoeveelheden behangselpapier in tjger dan o0it door van Dalsum en de zij- Nederland worden ingevoerd, zoowel uit -- - - Duitschland, België en Engeland, ook door de Nederlandsche industrie op dit gebied, doch laat dit dan gebeuren op een faire ma nier n.l. door duidelijk het land van her komst op den zijkant van de rollen te druk ken, zooals Engeland en België dit doen. D. J. HANSEN. nen werd voelbaar gemaakt. De regisseur zelf, in de rol van Jeróme de Courvoisier, verwierf nieuwe lauweren, daarbij krachtig geassisteerd door Charlotte Kohier als zijn vrouw Sophie, Frits van Dijk in de rol van Vallée en Hans van Meerten als Lazare Camot. Er werd langdurig en geestdriftig geapplaudisseerd.

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1940 | | pagina 1