DE NIEUWE KOOPMANSBEURS. f DA ALM EYE R m MIDZA-ZAKEN WOENSDAG 8 MEI 1940 STADSNIEUWS. DE HUISHOUD- EN INDUSTRIESCHOOL. stookt zuinig fe,shaven 229 - Telot. 68296 I ROTTERDAM. Op Doet Uw inkoopert speciaal in de SPAART DE MIDZA-BONNEN de bouw van het slachthuis. fnet brandstoffen van GESLAAGD. BURGERLIJKE STAND R. K. S, V. EXCELSIOR. S. B. O. HINDERWET. LUCHTBESCHERMING. GEVALLEN. SCHIEDAMSCHE POLITIE- SPORTVEREENIGING AAMGEHOUDEN. GRAFISCHE VAKCURSUS. 1 Juli a.s. officieel in gebruik. Begin September opent de Kamer van Koophandel feestelijk haar nieuwe ver gaderzaal. 12 Mei ga ik Moeder verras sen Wal ik haar geef verklap ik niet, maar ik ga vast met mijn spaarpot naar 'n Midza-zaak Inderdaad, zij heeft gelijk I Voor Moeder is alleen het beste nauwelijks goed genoeg I En zij weet, dat Midza de zaak is, waar Moeder altijd koopt! VOOR MOEDER NAAR fTHDZQ 1 1 flflpii iWm Fl. 25.00 Fl. 15.00 Fl. 10.00 Fl. 7.50 Fl. 5.00 Fl. 4.50 Fl. 4.00 Fl. 3.50 Fl. 3.00 Fl. 2.50 Fl. 2.00 Fl. 1.00 NOTEERING MOUTWIJN EN SPIRITUS. HOOGER ONDERWIJS. De jaarlijksche tentoonstelling geopend. Vanmiddag heeft de open^g pl^ts gehad van de Jaarli^cheg^^fStriê.choc,l. bmt e OP de ^ool een ander D Jaar is e„ d er nu in ,edere systeem gevolgd Ook de in- klas een climax W<JIU richtinp van de tentoonste'lmg is dit jaar anders Voor iedere opleiding en voor ieder anders. Voor een opart door "is het geheel veel overzichtelijker ge worden. Do verschillende wegen die de leer lingen na de twee jaar voorbereidende op leiding in kunnen gaan komen nu duidelijk uit. Deze zijn o.m. hulp ip. de huishouding, de duur van deze cursus is l jaar, naaister, deze cursus duurt 2 jaar, kinderverzorgster, ook deze cursus duurt 2 jaar. Dan is er nog een cursus voor atelier-opleiding. Deze cur sus duurt na de naaistersooleiding nog 2 jaar. De meisjes die deze cursus volgen zijn dus in totaal 6 jaar op de schoo'. Er wordt nog al eens geklaagd dat op de hu'shoudschoten in het algemeen zoo langzaam geleerd wordt. Dit wordt hier zooveel mogelijk voorkomen. De meisjes worden er op getramd een bepaalde hoeveelheid werk in een van te voren yast- gestelden tijd af te maken raar de directrice, mej. W. C Westerdijk, ons meedeelde, zal er in het komende jaar een nieuwe cursus inge steld worden voor meisjes die eemge jaren HBS Mulo, of Gymnasium-onderwijs heb ben gehad. Deze kunnen d"n zonder de voor bereidende opleiding te volgen de cursus voor hulp in de huishouding volgen. De tentoonstelling. Als alle jaren ziet ook nu weer de ten toonstelling er uitstekend verzorgd uit. In het eerste jaar van de voorbereidende op leiding wordt I®3 gegeven in wasschen, strijken huishoudkunde, het klaarmaken van eenvoudige maaltijden, stofversieren, lingerienaaien, het maken van kinder, en schooljurken, lijntekenen en lager onder was. Hetgeen hier te zien is, is wel over het algemeen eenvoudig maar uitstekend ver zorgd Aardig is het te zien hoe verschillen de huishoudelijke artikelen gereinigd kun nen worden. Bij het stofversieren komt het eenigszins uit den tijd geraakte borduursel weer naar voren In de tweede klasse van de voorbereidende opleiding worden dezelfde vakken gegeven als in de eerste klas, enkel in uitgebrei dere vorm. Goed is de vooruitgang in het werk te zien. Het strijkwerk bijv. is veel mooier opgemaakt. In deze klas wordt ook het tafeldienen geleerd. pan krijgt men in de verschillende lokalen het werk van de cursussen te zien die de leerlingen na de voorbereidende opleiding hunnen volgen allereerst is dit de cursus hulp in de huishouding. Hier wordt geleerd hoe kleeren tegen de motten enz. te bewa- tiritsche troepen, die deel uitmaakten van het expeditie-leger naar Hoorwegen, bij hun terugkeer in een Schotsche haven. (Telegrafisch overgebrachte foto.) De eerste paal geslagen. Ondanks moeilijke tijdsomstandigheden heeft men met de voorbereidingen voor de bouw van het cpenbaar slachthuis in den Klein-Babberspolder voor den Keuringskring Schiedam niet svil gezeten. Normaal zijn de plannen uitgewerkt. De verschillende aan bestedingen zijn onderhandsch geschied. Eenige weken geleden verscheen de N.V. Hollandsehe Beton Maatschappij op het ter rein die een aanvang maakte met de voor bereidende werkzaamheden voor de fundee ring van den onderbouw. Vandaag was men zoo ver gevorderd dat men kon overgaan tot het inslaan van den eersten paal. Dit feit had hedenmiddag onder groote belangstelling plaats. Zooals bekend, omvat de Keurings kring Schiedam behalve de gemeente Schie dam de gemeenten Vlaardingen, Maassluis, Vlaardinger-Ambacht en Maasland. Tal van autoriteiten uit die gemepnten waren aan wezig. Na afloop hiervan gingen de genoo- digden naar de bloemententoonstelling „Polyantha" waar in het boerendorp eenige ververschingen werden aangeboden. In ons blad van morgen komen wij uitvoerig op deze korte plechtigheid terug. Bij de Zaterdag j.l. gehouden examens slaagden voor Steno-typist(e) de dames E. G. M. van Gerven, H. T. Vredebregt en de heer A. Hardenbol en voor machineschrij- ven de heeren J. H. en H. E. Mooren. Allen leerlingen van Sc'bedams Handels Instituut. ren, kamers doen, verzorging van zieken. Bij lingerienaaien wordt hier ook verstel len geleerd. Ook wordt hier les gegeven in kinderverzorging en fröbelen. Vele leer lingen van deze cursus gaan door voor kin derverzorgster. op duidelijke wijze is het werl'. ,n (e verschillende vakken te zien. gate van de heele tentoonstelling is aai van de cursus kinderverzoi - ging- is te zien het opknappen en het 3Tiak6h voor het opmaken van de "asC,( y' het wasschen van de be- kleewiea Biizo'V66 en het °Pmaken van eenaMe speelgoed zi|n het zelt' §e" ma ^Lnen Ookl' 6 teekeningen en de wandlappen. Ook is er een inzending te zien van het mus.um van oU(Jers en Rotterdam. De kroon op het werk van deze cursus is wel de voorstelling van de voet balwedstrijd tusschen eenden en konijnen onder groote publieke belangstelling. In de huisnaa's^ers e zün te zien een voudige jongenspakjes, manteltjes, lingerie, naaien en stofversieren. net uit 0Ud nieuw maken zal velen van pas komen in hun latere leven. In de atelierklas is keurig werk te be wonderen. Naast prachtig naaiwerk zijn hier fraaie teckeningen en keurige staaltjes van stofversieren te zijn. Tot slot is er nog een lokaal met het werk van de ontwikkelingscursussen. Hier is haak- en breiwerk costuumnaaien en lingerie naaien te zi'en. Als men bedenkt dat vele vrouwen die voordat zij deze cursus gingen volgen, geheel vreemd tegenover dergelijk werk stonden is er heel wat bereikt. In verschillende lokalen wordt tijdens de ten oons eliing openbare les gegeven. In de keiiken as is een wafelkraam ingericht waar heerlijk croquant gebak verkocht wordt. De opening. Voor de opening verzamelden zich tal van personen in een daarvoor ingericht lo kaal. Onder hen bemerkten wij D.m. Mevr. A van Haaren- Raammakers, de wethou der van onderwijs JTjDln,^'aar' de ^^-di rectrice mej. M. J- ïh v' e.n verte genwoordigsters van de verschi ende vrou wenverenigingen. De voorzitter van de vereeniging de huis houd- en industrieschool, de heer ïjman, heette met enkele woorden de aanwezigen welkom. Spr. deelde mede, dat de lnspe^" trice van het Nijverheids-onderwijs mej. M. A. Michels door de treinenloop niet aan wezig kon zijn. Ook de burgemeester had een schrijven van verhindering gezonden. Spr. wees er op, dat de huishoud- en industrie school niet gemist kan. worden. Deze ten toonstelling is de eerste die onder leiding van de nieuwe directrice is samengesteld. Na be zichtiging zal men zeggen dat de school zich gelukkig mag pi ijzen met een directrice als mej. Westerdijk. Dank brengt spr. aan directrice en leer krachten voor hun moeite en zorg. Hierna verklaarde spr. de tentoonstelling voor ge opend. De aanwezigen maakten hierna een rondgang over de tentoonstelling. GEBOREN: Wilhelm J. F., z. van F. W. Engelage en H. J. van Lith, Boerhavelaan 1. Erika B., d. van H. Niehörster en O. Ort Ouddorpschestraat 9 Johan J., z. van H. Mulder en C. Meeder. Boerhavelaap 1. Gerrit H. z. van A. v. d, Most en W. J. Krul Lekstraat 36 Een als levenloos aangegeven kind van A. L. J. Busker en A. Sterrenberg Nassaulaan 73. GEHUWD: J. Breukelman 25 j. en B. A, Teschmacher 27 j. OVERLEDEN: C. Kok 82 j. echtg. van J. W. Scheffers, Ploegstraat 20 M. N. Kes- ter 56 j. echtg. van R. L. v. Lingen, Graaf Florisstraat 16. H. H. Bastiaanse 25 j. Dr, Noletstraat 1. Belangrijke besluiten Ten overstaan van ruim estig leden en het bestuur, waaraan de heeren Witberg en Si mons ontbraken, opende de heer Leenderts de vergadering. Spr. betreurde het, dat een vijftigtal leden door de mobilisatie niet kon verschijnen. Wel hadden velen toegezegd toch te komen, doch de maatregelen van de laatste uren hebben dit onmogelijk gemaakt. Uiter aard kon de voorzitter in de huidige omstan digheden niet optimistisch zijn, doch hij noem de als lichtpunt o.a. de promotie van het cricketteam naar de eerste klasse. Vervolgens las de secretaris de notulen voor der vorige vergadering, die zonder eenige discussie passeeiden. Nog even werd gesproken over de moeilijk heden met het orgaan, doch toen kwam dan toch het punt, waarom de vergadering bijeen was geroepen ter sprake, r.l. het voorstel van het hoofdbestuur de afdeehngen gymnastiek, zwemmen en tennis op te heffen. Voor de aandachtig luisterende aanwezigen zette de voorzitter uiteen, dat reeds geruimen tijd een streven merkbaar was, een nieuwe ref/sling voor de R K. mannelijke en vrouwe lijke jeugd in ons Bisdom te treffen. Ten slotte verscheen :'n Februari j.. 't bisschoppe lijk besluit, waarbij bepaa'd werd, dat dames- en heerenvereenigingen geheel gescheiden moesten besta-n, zelfs met bescheiden finan ciën, Daar op een verzoek, zoowel van onze vereeniging afzonderlijk als van de gedupeer de vereeniginger tezamen, om een nadere bespreking der moeilijkheden, uit Haarlem geenerlei antwoord was ontvangen, moest Excelsior de knoop doorhakken. Uiteraard volgde hierop een vrij uitgebreide discussie. Vooral het heengaan der gymnas tiek, die gedurende achttien jaar een bloeien' de afdeeling vormde, bracht de gemoederen in beroering. Toch bleef de aangenomen hou ding der debaters binnen de perken en werd het waarom der bepalingen niet in het ge ding gebracht. Tenslotte nam de vergadering met zeer groote meerderheid het voorstel van het hoofdbestuur aan. Aldus verloor de vereeniging op een avond drie afdeelingen en zal men. zooals de voor zitter opmerkte, zwart-wit niet meer in de monstraties de R. K. sportjeugd zien ver tegenwoordigd. De heer Kamp deelde nog mede, dat het zwemmen voorloopig nog voortgang za1 vin den en hoopte, dat hij slechts een tot ziens behoefde te wenschen. Er werd bepaald, dat officieel de zwem-, afdeeling per 1 Mei, de turnafdeeling per 1 Juni en de tennisafdeelir g per volgend seizoen zal verdwijnen. Bij het einde der vergadering werd zoowel door den voorzitter als door penningmeester en geestelijk adviseur opgewekt tot 'n krach tig meeleven in de vereenigmg, die weer op nieuw voorwaarts moet gaan naar een betere toekomst. De door S. B, O. gespeelde huishoudelijke wedstrijden hadden de volgende resultaten: Bij of krachtens wetten of verordeningen voorgeschreven en andere offieiëele af- en aankondigingen van het Gemeentebestuur. Burgemeester en Wethouders van Schie dam hebben bij hun besluR van 3 Mei 1940: 1. aan de N.V. Nederlandsche Gist- en Spiritusfabriek vergunning verleend tot uit breiding van haar bedrijf ï?- het pand Noord- vest 3745; en 2. aan Gebrs. S. en M. van der Waal een definitieve vergunning ver'eend tot oprich ting van een smederij in hef pand Overschie- schestraat 20. Schiedam, 8 Mei 1940. Zooals reeds op 30 April J.l. Is bekend ge maakt, zal in de tweede helft van deze (loo- pende) week een oefening plaats hebben, be staande in: 1. In-werking-treding luchtbescherming (omvattende: bezetting met piketten van commandopost, vakposten en uitkijkpost). Opmerking: In afwijking van hetgeen daar omtrent in de officieele kennisgeving van 30 April 1940 is bepaald, zal, teneinde de oefe ning zoo vruchtdragend mogelijk te doen zijn, door de Technische Bedrijven, de Brandweer, den Geneeskundigen Dienst, den Gasvèrken- ningsdienst, den Ontsmetfingsdienst en den Havendienst gezorgd worden, dat voor ae in werkingtreding dienstmaterieel in of, bij onmogelijkheid daarvan, vóór de posten wordt opgesteld. 2. Stil alarm. 3. Luchtalarm (omvattende: den janktoon der sirenen). 4 Luchtalarm geëindigd (omvattende: den giltoon der sirenen en het inrukken der be zettingen). Opmerking: Bij de oefening zuUen de gas_ maskers worden gedragen; de hulpploegen zullen met matei ieel uitrukken naar de plaat sen der gefingeerde bominslagen, branden vernielingen, besmettingen, ongelukken enz.' de gefingeerde gewonden zullen worden ver bonden en getransporteerd; ook de blokbezet- timren worden ingezet; door de brandweer zal eeen water worden gegeven, Het publiek neemt niet aan de oefening deel. Schiedam, 8 Mei 1940. De Burgemeester van Schiedam, VAN HAAREN. I. KorverJ. Maagdenberg P. OomenJ. de Jong W. Steenhouwer—J. Sprang A. Veringmeier—J. v. Slobbe L. Beek—H. Kloos J. OsterholtE. Linnenbrirk Overige partyeh uitgesteld. 0—1 0—1 V&—Vi 0—1 0—1 1—0 Gistermorgen reden twee meisjes per rij wiel naast elkaar over het rijwielpad in de Burg. Knappert laan. Toen de wielrijder J. P. K. van hier hen wilde pastoeren, raakten de sturen van de meisjes in e'kaar. Het meisje W. P. kwam mei haar rijwiel op dat van den wielrijder K. te vallen. 7.ij bekwam hierbij een wondje nn haar knie. Van het rijwiel van K, braken eenige spaken en de as. In tegenstelling met de in omloop zijnde geruchten, deelt het bestuur van de Schie- damsche Politie Vereeniging ons mede, dat de op 23 Mei a.s. te houden jubileumwan- delmarsch over 35 K.M. doorgang zal vin den; althans zijn momenteel nog geen re denen bekend op grond waarvan deze marsch zou moeten worden afgelascht. De belangstelling uit alle deelen des lands schijnt buitengewoon groot te zijn. Door de politie 'is gisteren als verdacht van verduistering van een bedrag, groot ƒ46,31 ten nadeele van zijn patroon, aange houden de slagersknecht J. T. van hier. In de tentoonstellingszaal van „Ons Huis werd gisteravond een bijeenkomst gehouden van den vakcursus van de gezamenlijke Gra fische vereenigingen te Rotterdam, De cur sus is ditmaal een groot succes geworden, hetgeen moge blijken uit de toekenning van extra-diploma's en een viertal extra-prijzen vanwege het district Rotterdam der Fede ratie van Drukkerspatroons. Van verschil' lende zijden werd hulde gebracht aan het bestuur van den vakcursus. DE bouw van de nieuwe Rotterdam- sche Beurs van Koophandel, welke vijf jaren heeft geduurd, komt nu langzamerhand tot zijn voltooiing. Voor eenige dagen is men begonnen met het wegbreken van de schutting langs den gevel aan de Coolsingel- zijde en b:nnenkort zal men in de ge legenheid zijn het nieuwe bouwwerk in een passende entourage te beoor- deelen. Op Maandag 1 Juli zal de nieuwe beurshal officieel in gebruik worden genomen. Ook al in verband met de tijdsomstandigheden zal dit een uiterst sobere plechtigheid worden. Terzelfdertijd zal ook een aantal diensllokalen van de Kamer van Koop handel worden betrokken, doch de eigenlijke overplaatsing van den zetel der Kanier van Koophandel van de oude naar de nieuwe beurs zal in September plaats vinden hij de ope ning van de nieuwe vergaderzaal van de Kamer. Wanneer op 1 Juli a.s. de beurslokaliteiten van het nieuwe gebouw in gebruik worden genomen, zal op dien datum ongeveer drie kwart gedeelte van het kolossale bouwwerk in bedrijf zijn. Op 15 Mei a.s. zullen de winkels aan den Coolsingel gereed zijn. Ook een aantal kan toren wordt momenteel reeds weer inge richt doch bij de opening van 1 Juli zal nog niet alles betrokken zijn. Dat zal nog wel het geheele jaar 1940 aanloopen aleer het zoover is. De groote beurshal is nu in hét stadium, dat overal de laatste hand aan wordt gelegd, alle banken, nissen, monstertafels enz. zijn reeds geplaatst. Momenteel is de effecten en valutahoek als laatste onderdeel onder handen. Bij een rondgang zagen wij de ar beiders al bezig aan de radio-cel, waar de koersen worden opgevangen, en welke daar om aan zeer hooge eischen van geluidsdem ping moet beantwoorden. Geheel gereed komt de beurshal evenwel voorloopig niet. De vloerbedekking bestaat namelijk uit platen Noorsch kwartsiet, dat door de internationale gebeurtenissen niet 1 u'f'i ''i Mevr. V., Ridderkerkschestraat 28, ben. Mevr. KL. de Collignystr. 59 Mevr. S., Swammerd. singel 67 Mevr. M., Ridderkerkschestr. 15b Mevr. K., Westmolenstr. 13 b. Mevr. V., B. Ballotsingel 12 b. Mevr. L., St. Liduinastraat 81 b. Mevr. R. v. Beverenstraat 42 b. Mevr. D., Ruysdaellaan 11 a. Mevr. B., Lange Welle 49, R'dam Mevr. G., Geervlietschestr. 38 a. Mevr. V., Broersvelt 45. Mej. K., Nieuwstraat 10. Mevr. Q., Schiedamschew. 28, Kethel. Mevr. A., Burg. K.-laan 183 W. Mevr .V., Nassaulaan 36. Mevr. B., Boylestraat 39 c. Mevr. K., Zalmstraat 36. Mevr. L„ Lange Achterweg 69. Mevr. V., Ridderkerkschestr. 5 b Mevr. G., Fabristraat 42 a. Mevr. W., Rott. Dijk 11 a. Mevr. R., Abbenbrcekschestr. 7 Mej. K., Nieuwstraat 8. Mevr. M., Ridderkerkschestr. 15b Mevr. K., Emmastraat 5 b Mevr. V., Warande 189. Mevr. M., St. Liduinastraat 39 a Mevr. Z„ Rott. dijk 200 c Mevr. O., Groenelaan 31 Mevr. G., Rotterd. dijk 272 b. Mevr. K., Nieuwe Maasstr. 71 Mevr. D., van Marumstraat 22 a Mevr. B., Oostsingel 23. Mej. V., Strijenschestraat 43. Mevr. B., Th. A Kempisstr. 28. Mej. K., Mevr. V., Mevr. O., Mevr. H., Mevr. H., Mevr. V., Mevr. D., Mevr. J., Mevr. O., Mevr. V., Mevr. G., Mevr. G., Mevr. B., Nieuwstraat 8 Warande 189. Groene Laan 31 Villastraat 18. Boerhavelaan 115 b Ridderkerkschestr. 28b van Marumstraat 22 a Newtonstraat 15 a Groenelaan 31 Ridderkerkschestr. 28b Zwartewaalschestr. 23 Fabristraat 42 a. Boylestraat 39 c 9 Mei: Rotte's Mannenkoor en Spangens koor, Doelen, 8,15 uur. Dagelijks: Tivoli-Schouwburg, Suiker freule (De Rotterdammers) 8,30 uur (volw.). Bioscopen: Goedgekeurde programma's van Vrijdag 3 tot en met Donderdag 9 Mei in: Grand: De emigrante (volw.); Lumière: Ergens in Nederland (volw.)Luxor; Je hebt 't of je hebt 't niet (volw.); Studio: Eerste liefde; Thalia: Het geheim van de witte kamer en 'n Helsche nacht (boven 18 jaar); Capitol: Avontuur in Manhattan; City: Kerels van de kustwacht; Arena: Ni- notchka (volw.); Olympia: De wrekende rancher en Verdacht van moord (boven 18 jaar); Colosseum: Razzia in New York en De Storm (boven 18 jaar); Prinses: De zon gaat nooit onder en Meisje voor dag en nacht (volw.); Corso: De drie musketiers; Ooster: Wie is de dader? (volw.); Asta: De onzichtbare man en Zijn vader gewroken (boven 18 jaar); Centraal: Brandstichters- complot en Ik heb den graaf vermoord (bo ven 18 jaar); Cineac: actualiteiten. Tentoonstellingen: Museum Boy man, oud aardewerk uit de collectie Bas- tert-van Schaardenburg (tot 30 Juni). Kunstnijverheidshuis „De Distel" Schied. Singel 65b, schilderijen van H. v. Hille (tot 15 Mei). Unger, Eendrachtsweg 27b, wer ken door Hans Timmermans (tot en met 2 Juni). SCHIEDAM, 8 Mei. Officieele noteering van de commissie uit de Kamer van Koop- handeL Moutwijn. Moutwijn 46 pet 17 per H.L. Spoeling. Spoeling 1.40—1.50 (niet officieel) meer kon worden aangevoerd. Ongeveer een zevende deel zal nu een noodbedekking krijgen. De nieuwe tarieven voor de beursbezoe kers zijn iets hooger geworden. Betaalde men tot nu toe voor een jaarkaart 2o, de prijs hiervan wordt 35. De prijs der dag kaarten en boeten, 50 resp. 25 ct. blijft gelijk. Voor de Maandagochtendbeurs wordt de jaarkaart op 12.50 gebracht. Thans kost deze 10. Voor de schippersbeurs blijven de tarieven gelijk. Voor de concertzaal waren bu den dood van den bouwmeester Arch. Staal nog geen plannen gereed. Hiermede is thans de vroe gere assistent van den heer Staal, de heer N. F. Weyner belast, terwijl eenige andere ontwerpen zullen worden gemaakt door mevr. Staal—Kropholler, die ook architecte is. Zij had reeds de binnenarchitectuur van het groote beurscafé-restaurant verzorgd. Dit café-restaurant zal tegelijk met de beurshal, dus op 1 Juli a.s. worden geopend. Zoowel aan den Coolsingel- als aan den Meent-kant zal rond het café-restaurant een terras komen. Gelijk ons bij een rondgang door het ge bouw bleek, is men in den hoek van de Meent en het Roode Zand al tot een wijzi ging in de ruimteverdeeling gekomen In plaats van een veilingzaal met kleinere ver gaderzaal is daar nu een groote zaal gepro jecteerd, bestemd voor diverse doeleinden zooals voor de levensmiddelenbeurs, maar ook voor bruiloften, partijen en andere ver makelijkheden en daarom dan ook van een restauratie voorzien. Hoe lang de bouiv heeft geduurd. Menigeen zal zich interesseeren voor eenige data in de bouwgeschiedenis van de nieuwe beurs. In Juli 1926 werd met drie Rotterdamsche en drie niet-Rotterdamsche architecten voor het eerst overleg gepleegd naar aanleiding van een tot hen gericht verzoek om een ontwerp-plan voor een nieuwe beurs te Rot terdam te maken. Aan drie architecten, de heeren Dudok, Mertens en Staal werd in 1928 voor de tweede maal verzocht een plan te maken volgens een gewijzigd programma. Einde 1934 werd definitief besloten de beurs te bouwen. Het bouwwerk werd begonnen met den bouw van de directiekeet en schutting, welke in December 1934 werden aanbesteed. In 1935 werd er met volle kracht aan ge werkt de plannen bouwrijp te maken en werd aangevangen met de berekeningen en teekeningen, welke noodig waren voor de eerste besteding. In Juli 1935 werd een bouwbureau ge sticht in deze directiekeet. De eerste aanbe steding, t.w. van de fundeering, het grond werk en den betonbouw had plaats in Januari 1936. Het beschikbare, geheel volgebouwde ter rein heeft een oppervlakte van ruim 13.000 M2. Het beursgebouw is gefundeerd met de z.g. Franki-palen. Het gebouw rust op 999 stuks van deze palen. Het betonwerk vorderde 120.000 M2. be kisting of bijna het tienvoudige van de op pervlakte van het bouwterrein. Aan betonijzer voor de bewapening werd verwerkt 2.123.000 kg., terwijl de verwerkte hoeveelheid beton 16.000 M3. bedroeg. Ten behoeve van de leidingen der technische installatie werden in het beton 15.000 hulzen en 16.000 z.g. invoegers voor het ophangen van leidingen ingegoten, terwijl 2800 buizen voor het doorlaten van leidingen in de bal ken en kolommen werden geplaatst. Ver werkt zijn 25.000 M buizen voor de centrale verwarming en 10.000 M. voor de koud- en warmwatervoorziening. Geplaatst werden 2500 afsluiters en 1500 radiatoren. In totaal zijn 94 millioen verglaasde bak- steenen verwerkt. De groote betonkolommen langs den Coolsingel en de Meent verkregen een bekleeding met kleine tegeltjes' van 1V2 X 3 c.M., elk stuk voor stuk met de hand aangebracht. Er werden ih totaal 250.000 stuks verwerkt. Toen de mobilisatie-toestand vorig jaar September Intrad en de prijzen van de bouw materialen begonnen te stijgen moest er nog voor rond een half millioen werk worden besteed Door de ingetreden prijsstijging is men voor dit laatste onderdeel hierdoor nog rond een vierde hooger gekomen. Overigens heeft men bij den bouw nog van de lage prijzen kunnen profiteeren. DELFT, 7 Mei. Gepromoveerd tot doctor ln de technische wetenschap na verdediging van een proefschrift, getiteld „bijdrage tot de kennis van wolfraambronzen" en van stellingen, de heer D. van Dutjn, scheikundig Ingenieur, geboren te Rotterdam. V

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1940 | | pagina 1