Laatste Berichten De voetbalkampioens competitie ROTTERDAM SCHIEDAM DE OORLOG IN EUROPA 483e Staatsloterij Radioprogramma PAG. 5 HET NIEUWE DAGBLAD VAN DINSDAG 18 JUNI Jubileum A. ran der Ree De noodwinkelbedrijven Derde Orde-Bibliotheek Een intact gebleven verzameling Niet langer gratis levensmiddelen Het Gezellen-verband De gang van zaken in Rotterdam De behoefte aan vensterglas Voor de Boschjeskerk H. Brink f De scheepvaart op de Maas De veemarkt Door een stoomtram gegrepen Hitier te Munchen EENHEIDSRIJWIELBANDEN m.z. met 70. U A 1 In de directiekamer van ons tijdelijk administratiegebouw san de Eendrachtsstraat vond hedenmorgen de huldiging plaats van den heer A. van der Ree, voorman-opmaker van de advertentiezetterij van de Maasbode in verband met zijn 25-jarig jubileum. De directeur, de heer Joh. Kuijpers, bracht in zijn toesprak de verdiensten van den jubilaris naar voren en zeide, dat men on danks de tijdsomstandigheden dezen herden kingsdag niet ongemerkt wilde laten voorbij gaan. Als blijk van waardeering bood de heer Kuijpers hem een cadeau onder couvert aan en feliciteerde mede de echtgenoote en zoon van den jubilaris, die bij deze ontvangst mede tegenwoordig waren. Hierna had de heer van Ree ook de geluk - wenschen in ontvangst te nemen van chefs en collega's, die ten huize van den jubilaris ook een attentie in den vorm van bloemen hadden doen bezorgen. Alle aanvragen om groote winkels zijn thans behandeld In een persconferentie ten stadhuize heeft Wethouder Brautigam gisterochtend mededeelingen gedaan over de hier ter stede op te richten noodwinkels. Alle aanvragen om groote noodwinkels zijn thans afgehandeld; deze winkels zullen verschijnen op Dijkzigt, in Blijdorp en op den Coolsingel. Over de wijze van behandeling vertelde de wethouder, dat de aanvragen terstond na binnenkomst op kaart gebracht zijn, waarbij het standpunt gehuldigd is, dat 600 vk. meter het grootste beschikbaar te stellen terrein zou zijn. De aanvragen zijn vervolgens in handen gesteld van de Centrale van architecten, die ook de eerste, voorloopige besprekingen met de gegadigden gevoerd heeft. Van de Cen trale gingen de aanvragen naar de Kamer van Koophandel, die een commissie benoemde om de aanwijzing van de plaatsen te onderzoeken en te overwegen. Met de door de commissie Uitgebrachte adviezen heeft het -ollege van burgemeester en wethouders zich kunnen ver eenigen en Zaterdagavond hebben de gega digden voor de groote winkel- en cafébedrij ven bericht gekregen, dat hun een plaats was toegewezen. Ten aanzien van de middelgroote bedrijven is nog geen beslissing genomen, maar het ziet er naar uit, dat ook die niet lang meer op zich zal laten wachten. Morgen en Woensdag zullen er vanwege het gemeentebestuur besprekingen gevoerd wor den met de gegadigden voor de groote winkels over den vorm en de voorwaarden van het beschikbaar stellen van den grond. De bedoe ling is, dat de groote winkeliers hun noodbe- drijven zelf laten bouwen en dat zij over hun bouwplannen o vér leg plegen met hun buren. Gehoopt wordt, dat dit overleg er toe zal leiden, dat de noodwinkels aan redelijke aesthetische eischen zullen voldoen. Zooals in den aanhef gezegd zullen de groote winkels en café's op Dijkzigt, in Blij dorp en op den Coolsingel gebouwd worden. In totaal waren er ongeveer zestig aanvragen hiervoor binnengekomen. Aan al deze aanvra gen is voldaan kunnen worden, met dien ver stande dan, dat iedere gegadigde een plaats gekregen heeft, ook al is die plaats in som mige gevallen niet overeenkomstig de dien aangaande naar voren gebrachte wenschen. Naast de zestig aanvragen om groote winkels waren er nog vijftien aanvragen om noodbe- drijven van middelgroot formaat binnengeko men. Hoewel deze laatste aanvragen nog niet geheel afgehandeld zijn, staat nu reeds vast, dat deze categorie op Dijkzigt een plaats zal krijgen. Onder de aanvragen voor groote winkel ruimten bevonden er zich vrij veel ten be hoeve van café's. Aan de desbetreffende aan vragen heeft men fiiet in alle opzichten kun nen voldoen. In totaal zullen er, verdeeld over de genoemde plaatsen, tien café's en café- taria's verschijnen. Zooals we reeds hebben gemeld, zal de ge meente voorts Donderdag aanbesteden het bouwen van 250 kleine noodwinkels, waarvan het de bedoeling is, ze aan de gegadigden te verhuren. Er zal naar gestreefd worden de noodwinkelbedrijven zooveel mogelijk tege lijkertijd klaar te hebben. Ten aanzien van de materialen-voorziening heeft het gemeentebe- Btuur reeds de noodige toezeggingen van de hoogere instanties ontvangen. De particulie ren, die zelfstandig gaan bouwen, kunnen een urgentiebewijs aanvragen, volgens hetwelk zij over de voor hun objecten benoodigde materialen kunnen beschikken. Naar men ons van bevoegde zijde mededeelt, is de in heel onze stad, ja zelfs ver daarbuiten bekende Derde-Orde Bibliotheek, gevestigd aan de Leeuwenstraat No. 3d ach ter de St. Rosalia Kerk, met haar schat van werken op godsdienstig, sociaal en cultureel gebied en haar uitgebreide collectie romans, als door een wonder voor vernieling gespaard gebleven. Weliswaar is een aantal boeken min of meer door water beschadigd en zijn verder eenige honderden uitgeleende boeken in de binnen stad verbrand, doch het gros der boeken, als mede de biblioheek-zaal zijn intact gebleven. Dit wekt te meer verwondering, wanneer men beziet hoe verder alle panden van het blok, waarin de bibliotheek gelegen is, de mooie, wijd en zijd b€rocmd6 St. Rosalia Kerk daar-* bij inbegrepen, totaal uitgebrand zijn. Van de kerk bleef alleen nog de St. Antomus-kapel gespaard, maar verder zijn alle zich onder, boven en naast de bibliotheek-zaal bevindende lokaliteiten uitgebrand. Naar wij verder nog vernamen, zal de Bibliotheek over enkele weken, zij het dan voorloopig in beperkten omvang, heropend worden en wel in de Breitnerstraat op No 32. De juiste datum zal binnenkort per advertentie bekend gemaakt worden. Zoodra zulks mogelijk is, hoopt men de oude zaal in de Leeuwenstraat weer te betrekken. BurgemeeSter en wethouders van Rotter dam maken bekend, dat de uitreiking van levensmiddelen aan de daarvoor bestemde lokalen niet langer zal kunnen geschieden op de wijze als tot nu toe heeft plaats gehad. Nu geleidelijk weer normale toestanden zijn ontstaan, zullen levensmiddelen als regel slechts worden verstrekt tegen betaling van een bedrag, dat den kostprijs nabijkomt. Voor degenen, die geen voldoende inkomen hebben, Zal kostelooze verstrekking alleen plaats hebben, indien zij dit aannemelijk maken en de noodige maatregelen hebben genomen 0f zullen nemen om zich een in komen, zoo noodig in den vorm van steun, te verschaffen. De kostelooze verstrekking geschiedt slechts over zoodanigen termijn als noodig is om aan het vorenstaande te voldoen. Deze maatregelen zullen worden toegepast te beginnen Maandag 24 Juni 1940. Uiteraard zal niemand op de verstrekking van levensmiddelen, jn welken vorm dan ook, aanspraak kunnen maken. „Wij moeten nu als jonge kerels doordron gen zijn van onze verantwoordelijkheid te genover de toekomst, die van ons afhangt, die met ons staat of valt als vaders van een nieuw geslacht en bouwers voor God van een nieuwe wereld Wat in dezen tijd verloren gaat is voor eeuwen verloren. Wat wij in dezen tijd be nouden, is voor eeuwen behouden. Iedere waarachtig-katholieke jonge man, die op dit keerpunt in de wereldhistorie zijn tijd en zijn plicht en zijn roeping begrijpt, be slist over de toekomst en bewaart de kost baarste schatten onzer voorouders voor de volgende geslaohten. Het verleden wreekt zich op ons, maar de toekomst rekent op ons. Wij zijn het geslacht, dat de klappen krijgt, maar uit onze offers zal bloeien een nieuwe tijd, waarvan wij nu in bloed en tranen de grondslag moeten leggen." Deze gedachten zijn genomen uit eene be schouwing van den Centraal Praeses der St. Joseph's Gezellen-Vereenigmgen, Rector H. Drost, voorkómende in het jongste nummer van het Kolpingsblad. Bij een terugblik op het leed, dat ook over het groote Kolpingsgezin is gekomen, neemt Rotterdam natuurlijk een aparte plaats in. „In Rotterdam zijn vele families onzer ge zellen dakloos geworden. Die Gezellenver- eenigingen, Rotterdam VI, Rotterdam XII en Rotterdam XIII zijn met hun kerken en pa rochies weggevaagd. Rotterdam XIII probeert weer een onder dak te vinden, want de jongens over heel de stad nu verspreid, willen elkander en hun praeses, die in dé Hiidegardispastorie ver blijft, niet verlaten. Bijzonder tragisch is het lot van Rotter dam 1, dat reeds zoo zwaar getroffen was. De algemeene afwikkeling van zaken was nog niet ten einde. Pater Terstegen was nog steeds praeses van Rotterdam I. De gehuw- den-afdeeling zou opnieuw worden voortge zet in een ander gebouw. En nu? Gelden, papieren, bescheiden enz. van onze vereeniging waren met opzet zooveel moge lijk verspreid, aldus schrijft Pater Terstegen aan den Centraal Praeses, opdat niet met een slag alles weg zou zijn. Maar alle panden, waarin dit alles werd bewaard, zijn verloren gedaan Alles is verbrand. Ook het „nieuwe" gebouw aan de Korte Hoogstraat bestaat met meer In Rotterdam is er geen woonplaats meer' voor me. Tragisch einde van veel tra giek. Doch God zal alles wel ten goede leiden." Ben voorstel van een der vereemgmgen (Castricum) om op één bepaalden dag in alle parochies, waar eene gezellenvereeniging is, een H. Mis te doen opdragen voor de ziele- rust van de gesneuvelde Kolpingsbroeders, zoowel -nationaal als internationaal, onder steunt de Centraal Praeses gaarne en wel op den eersten Zondag van Juli. Het cijfer heeft voor zeer vele menschen een bijna magische bekoring. Daarom dan ook vraagt men in tijden als deze vaak naar een getal, b.v. van het aantal vierkante meters vensterglas, dat te Rotterdam onder de hui dige omstandigheden noodig is. Het is moeilijk om cijfers te geven, het blijft bij een gissen, een tasten, want ook de ingewijden en des kundigen hebben nog geen voldoende over zicht van dezen toestand om een juist cijfer te geven. Een zeer deskundige, iemand werk zaam in den glashandel en de glasverzekerings branche, vroegen wij er naar. Maar hij durfde geen positief antwoord geven. Er werd wel een schatting gemaakt, zoo zei hij, van een goede zeventig duizend vierkanten meter, maar zoo'n getal blijft een greep in de ruimte. Een cijfer vaststellen van de hoeveelheid glas, die te Rotterdam verloren ging, is absoluut ondoenlijk. De glashandel breekt zich dan ook daarover het hoofd niet; hij heeft wel wat anders te doen, n.l. te trachten de hoeveelheid glas te leveren, die direct noodig is, voor herstel dus van woningen en panden, die in hoofdzaak „glasschadè" hebben geleden. Deze direct te herstellen schade zou, als men dan een cijfer wil, zoo om en de bij 70,000 m3 be treffen Daarvan is in de weken, die tusschen half Mei en half Juni zijn verloopen, al een groot deel door nieuw glas vervangen, misschien een hoeveelheid, die tusschen de dertig en veertig duizend vierkanten meter ligt. Een enkel juist cijfer kon onze zegsman wel noemen, nl. het volgende: een groot pand werd opnieuw van glas voorzien, een post van duizend guldeneen paar dagen later werd er in de buurt met ontplofbare stof ge werkt bij het opruimingswerk, met het ge volg, dat er weer voor zeshonderd gulden glas moet worden geplaatst. En dergelijke „stroppen" zijn er meer geweest. Toen te Rotterdam de vraag naar veel glas ineens zeer urgent was geworden, was de handelsvoorraad hier ter plaatse ook reeds zwaar geslonken, want van bijna alle leve ranciers waren de magazijnen verloren gegaan of althans zwaar beschadigd. De Rotterdam- sche glashandelaren wendden zich dus tot de collega's in de gemeenten in den omtrek en al gauw tot de collega's in vrijwel elke plaats van beteekenis in den lande. De prijzen stegen, mede vooral door de transportkosten. Het glas, dat thans te Rotterdam binnenkomt, komt bijna steeds van ver af, uit Gro ningen b.v. Het ziet er naar uit, maar ook dat is een raming, dat er nog wel een paar maanden zullen verloopen voor alles, dat daaraan be hoefte heeft, weer glasdicht is. Glasfabrieken heeft Nederland niet, ten minste niet voor vensterglas, afgezien dan van een'bedrijf te Sas van Gent, dat onze zegsman blijkbaar, met het oog op het lange transport van Zeeuwsch-Vlaanderen uit, rekende tot de Belgische industrie. Jaren geleden is er hier te lande nog een dergelijke industrie gesticht maar deze bleek op den duur geen succes en de fabriek werd stopgezet. Dat was te Maas sluis, waar men in de glasfabriek, die er maar betrekkelijk korten tijd geëxploiteerd werd, in hoofdzaak met Belgisch personeel werkte. België is het land, waaruit wij altijd het grootste deel van ons glas importeerden. Daarnaast waren Duitschland en Engeland onze leveranciers. De vertegenwoordigers van de Duitsche industrie nemen op 't oogenblik wel weer orders aan, maar bedingen daarbij een vrij langen levertijd, waarbij dan nog de tijd van het transport komt. Transporten over langen afstand leveren thans vaak moeilijkheden op en glas is een artikel, dat bij het vervoer nog bijzondere eischen stelt ook. Men ziet dus: het is met deze heldere, door zichtige substantie thans nog een vrij duistere zaak. Ten overvloede wijzen wij er nog eens op, dat ook de cijfers, hierboven ge noemd, zeker niet „glashelder" zijn. De Parochianen van de St. Jozefkerk te Delft hebben niet, zooals abusievelijk ge meld is: een bedrag van 2337, maar van 237 bijeengebracht als bijdrage voor de eerste installatie van een tot pastorie in te richten benedenhuis, waar de Pastoor en Paters der Boschjeskerk zich hopelijk de volgende week zullen kunnen vestigen. Het nieuwe adres zal dan zijn: Noord singel 85b. Bedragen voor hetzelfde doel zijn nog hard, hard noodig, en worden gaarne ingewacht bij den Pastoor Noordsingel 87b, giro 148831. In den ouderdom van 62 jaren is heden morgen te Hillegersberg na een langdurig ziekbed overleden de heer Herman Brink, oud-bedrijfsleider van de afdeeling fabricage der firma Peek Cloppenburg. Op organisatie-gebied en op het terrein van het katholiek vereenigingsleven in het bijzonder heeft de heer Brink een vooraan staande plaats ingenomen( hetgeen moge blijken uit de talrijke functies, welke hij be kleedde. Zoo was hij voorzitter van de R.-K Staatspartij, afdeeling Hillegersberg. secreta ris van het Diocesaan en parochiaal Univer siteitscomité, oud-bestuurslid van den Lan- delijken Bond van Confectiefabrikanten, oud kerkmeester van de parochie van O.L. Vrouwe v. d. H. Rozenkrans, oud-bestuurslid der R.-K. Werkgeversvereniging, afd. Rot terdam, arbiter der Ned. Textiel- en Wollen- stoffenconventie en lid van het bureau voor beroepskeuze te Rotterdam. Het was ook de heer Brink die het initiatief nam voor werk verruiming te Rotterdam door middel van militaire kleeding. De plechtige uitvaart en begrafenis zullen Vrijdag a-s. plaats vinden. Dwars oversteken Ier hoogte van Noordgeul en Westgeul Met ingang van vandaag mag de rivier de Nieuwe Maas in de overigens verboden zone dwars overgestoken worden ter hoogte van den Noordgeul, resp. Westgeul, om deze vaar waters in en uit te varen. Het bovenstaande ontheft betrokkenen niet van de verplichting tot- het aanvragen van een vergunning voor het verlaten van het Havengebied van Rotterdam (d.w.z. het gebied tusschen Westgeul en Kralingsche- veer), voorzoover deze tot dusver was voor geschreven. Aanvoer van vee zelfs voor een zomermarkt beneden het normale Iss er in den zomer nooit wat men noemt een „geweldige" markt, op het oogenblik blijft de aanvoer van vee zelfs beneden het nor male. Andere zomers worden toch altijd nog ongeveer 3500 stuks vee naar de markt ge bracht. Thans bedraagt dit aantal nog geen 3000. Van den anderen kant valt er toch weer een vooruitgang te constateeren wanneer men een vergelijking maakt met de eerste weken na den 15den Mei. Het vervoer van vee speelt natuurlijk, in verband met de benzine- scbaarste, een groote rol, ofschoon men ten opzichte van de veehouders met het verstrek ken van benzine over het algemeen zeer soe- pel is. Bij de paarden viel een levendige handel waar te nemen. Dit laat zich begrijpen nu de auto-tractie tot een minimum is beperkt. Er werden vrij stevige prijzen gemaakt. Het aantal varkens op de Rotterdamsche veemarkt was bijzonder gering. Vermoedelijk houdt dit reeds verband met de distributie van varkensvleesch, welke binnenkort is te verwachten. Al blijft de aanvoer van vee op de markt, zooals gezegd beneden het normale, de kwali teit van net weide-vee is van uitstekenden aard. Men verwacht echter van den winter, als een gevolg van de voersehaarschte, een groote opruiming onder het rundvee. Gisteravond heeft op den Groenen Hilledijk te Rotterdam een ernstig ongeluk plaats1 ge had, waarvan de 63-jarige A. L. van Eyk uit de Zaadakkerstraat het slachtoffer is ge worden. De man wilde de tramrails oversteken, waarbij hij niet voldoende gelet schijnt te hebben op de naderende stoomtram der R.T.M. Hoewel de machinist door krachtig remmen trachtte een aanrijding te voorkomen, werd de voetganger door de locomotief gegrepen en naast de rails neergesmakt, waar hij in bewusteloozen toestand bleef liggen. Het slachtoffer is met een schedelbasisfrac- tuur en eenige hoofdwonden in het Zuider ziekenhuis opgenomen. Zijn toestand is zorgelijk. BURGERLIJKE STAND. Aangiften van 17 Juni. BEVALLEN: M. Kampen-Swanborn, d.; E. W. M. Peters-v. d. Valk, z.; P. Wansink-Kriekaart, z.; H. M. Hoofdman-v. Heusden, d.; E. Bakker-Bakker, d.; G. W. D, Dekker-Verheul, z.; G. Bons-v. d. Walle, z.; H. E. v. Schajik-de Jong, d.; E. J. v. d. Boogaard-Heijmans, z.; M. J. v. Elburg-Meijer, d.; C. v. Hennik-Commijs, z.; J. Brouwer-v. d. Tol, z.; P. M. de Neef-Rozing, d.; E. de Man- Dikmans z.; M. A. Kuijper-Buljs. z.: C. J. M. v. Geldrop- Lutz, z.; C. v. Gelder-Boelhouwers, z.: C. Malie- paard-v. d. Eist, d.; H. Harrewijn-Snoek, d.; J. C. Radder-Koldenhof, d.; J. Klippel-Jacobs, d.; J- Dammers-v. d. Vlies, d.: E. Los-Klinge, z.; C. A. Jongstra-Roest, d.; A. W. Hengst-Tanja, d.; C. A. J. Houweling-de Lange, d.; W. Verhagen-v. d. Poel,, d.; C. Baars-v. d. Hoek, z.; P. W. v. d. Zanden-v. Tol z.; J. P. Simons-Koenen, d.; M. M. Geluk-Wojaczek, d.; T. A. M. M. Nederveen-v. d. Berg, d.; J. M, Waterreus-Michalides, d.; M. Mom maas-Rutten, d.; H. J. Faassen-v. Vliet, z.; H. Hoogstraaten-Jonkergouw, z.; C. v. d. Werk-Melis- sant, z.; H. B. Hamerman-Ooms, d.; M. c. Geels- v. d. Linden, z.; G. M. v. d. Boguerdt-Braak, d.; N. Brand-Boer, d.; J. v. IJperen-v. d. Lugt, d.; W. J. A. Baartman-Rikkengaa, z.: A. J. Hagen- dijk-Borsboom, d.; J. M. Weijts-Maas, z.; S. H. Oostlander-Petersen, d.; R. F. Meeuse-Kroeze z.: K. Boon-Mostert, z.; F. de Ridder-Schoenmaker, d.; E. Visser-Czysch, z.; E. C. P. v. Wijk-v. Toledo, d.; A. B. Broekhuizen-Sliep, d.; M. M. A. v. d. Lugt- v. d. Ven, z.; M. G. Buitendijk-Jacobs, d.; M. Hakkert-Delwell, z.; A. Lengkeek-Bodde, d.; H. M. v. Rooijen-Hoogendiik, z.; T. Kuiken-Timmer, z.; A. c. Graafland-v. d. Linde, z.; C. M. Blaas- Lippens, d.; J. A. J. M. Seelen-Emmerig, dj C. H. Kleij-Hameetman, levenl. zoon. OVERLEDEN: J. Schipper ongeh. man, 24 Jj H. M. v. d. Landen, gesch. vr. v. D. J, Blonk, 62 j.; A. Rijsdijk, man v. P. M. A. Goddijn, 38 J.I P. H. v. d. Lee, ongeh. vrouw, 84 j.; A. Vis. vr. v. H H. Breukerman, 73 j.; G. Stok, vrouw v. J. Prins, 64 j.", C. Groeneveld, man v. M. Vermaas, 39 j.; C. H. Kuster, wedr. v. J. P. v. Rijsewijk, 85 j.; F. W A. Thiele, ongeh. vrouw, 84 j.; M. M. A. Kerssen ongeh. vrouw, 74 j.; c. Klip, vrouw v. H. de Jong, 39 j.; A. E. Stougje, wede. v. j. H. V. Dam, 71 j.; A. J. de Bruijn, man v. J. P. Schouten, 63 j.; A. M. C. Schipper, vrouw v. J. Stip, 59 j (j, v d. Weijden, vrouw v. J- B. Brusik, 64 j.; J, de Jonge, vrouw v. H. Ma- dern, 57 j.; A. Roggeveen, wedr. v. E. v. d. Hoek, 45 j.; A. Paarman, wedr. v. W. J. A. v. d. Aa, 76 j.; A. E. v. d. Graaff, vrouw v. A. H.' Elmen- dorp 46 j. ONGEPAST LEEDVERMAAK! Gelijk de Phoenix uit haar assche herrees In de „Schiedamsche Courant" van 14 Juni 1940 lazen wij het volgende: De Nieuwe Schiedamsche Courant Opgenomen in „Het Nieuwe Dagblad". Sedert eenige dagen is de „Nieuwe Schiedamsche Courant" als zoodanig op gehouden te bestaan. Zij is onderdeel ge worden van „Het Nieuwe Dagblad", een uitgave van de „Maasbode". De kop van „Het Nieuwe Dagblad" dat in zijn 32e jaargang is, luidt: „Het Nieu we Dagblad, waarin opgenomen de Nieu we Schiedamsche Courant, de Nieuwe Zuid-Hollander en de Nieuwe Dordtsche Courant". De „Nieuwe Schiedamsche Courant" heeft 63 jaar bestaan. Zij was ongeveer een halve eeuw zelfstandig; daarna werd het blad onder een eigen naam een on derdeel van de „Maasbode" en nu is zij opgenomen in „Het Nieuwe Dagblad". Wij zouden niet op zoo'n opgeschroefd be richt ingaan, ware het niet, dat hier wederom geconstateerd moest worden, dat de desbe treffende schrijver toch wel een verschrik- kelijken last schijnt te hebben van de „Nieuwe Schiedamsche Courant" anno 1878, het oudste en grootste plaatselijke dagblad hier ter stede! Wij herinneren ons uit 1927 een zelfden juichtoon in genoemd blaadje. Ook toen had de hoofdredacteur van het Schiedammer - tje het al te kwaad met onze krant! Hij juichte in 1927 te vroeg. Zijn vlieger ging toen niet op. Vandaag aan den dag zit hij er weer naast! De Nieuwe Schiedamsche Courant is tijdelijk in haar technische installatie door een ramp van buiten af de brand van Rotterdam diep getroffen. Maar de zich zoo gaarne op breeden grondslag aandienende „hoofd"- redacteur van de „zelfstandige"? die toch van de feiten op de hoogte moest zijn, bracht zijn beperkten lezerskring snel wederom een soort doodsbericht. Gelukkig informeeren de Schiedammers beter dan de redacteur van de „zelfstandige?" (n. v.) zulte gedaan heeft. Te zijner „o n" g e r u s t-stelling kunnen wij meedeelen, dat de Nieuwe Schiedammer zoo spoedig als ©enigszins mogelijk is, min stens in den ouden vorm zal herrijzen. Wel licht zal de Nieuwe Schiedammer dan nog beter te voorschijn komen dan vóór het on geval. Als een Phoenix uit haar asch, zal ze verrijzen, tot wellicht nieuwen grooten schrik van bovengenoemden berichtgever. Wij vertrouwen op de „grootheid" en „breedheid" van het Schiedammertje, dat het bovenstaand bericht wel een dezer dagen zal willen opnemen. Ten slotte nog iets over de qualificatie: onderdeel van „De Maasbode". De Nieuwe Schiedamsche werd inderdaad bij de N. V. De Maasbode" gedrukt. Maar men wete hierbij ook, dat, al werden sommige rubrieken bij „De Maasbode" geleend, waarom zouden we niet van de prachtige outillage van een groote krant gebruik maken de Nieuwe Schiedamsche een heele reeks eigen tekst gaf, die De Maasbode niet had of anders publi ceerde, terwijl de redactie in het tekst kiezen en maken geheel zelfstandig optrad. Van zelfstandigheid gesproken! Neen de aanval van de Schiedamsche op on?e courant dient als ongepast leedvermaak te worden gekwalificeerd. Deze bom is ver keerd gebarsten! Mochten de borden „Nieuwe Schiedamsche Courant, Koemarkt 4" nog eens veranderen, dan zullen we zulks, zelf wel eerlijk aan kondigen. Voor dergelijke publicaties hebben we de „medewerking" van de zelfstandige N. V. „Be moeizucht" niet van noode. BEGRAFENIS JOH. H. KLEIN. Gisterenmiddag werd onder groote belang stelling, zooals gemeld, begraven de heer Joh. H. Klein, in leven oud-hoofd van de open bare school aan het Edisonplein. Aan het graf werd gesproken door wet houder J. Dinkelaar, die namens het gemeen tebestuur dank bracht voor het vele goede, dat de ontslapene gedurende 46 jaar, dat hij het onderwijs diende, gedaan had. Namens de W.S.V. Schiedam sprak de heer J. D. van Bennekum, die memoreerde, dat de heer Klein een der oprichters van deze bekende vereeniging is geweest. Vele .leden waren gekomen om hem de laatste eer te bewijzen. Een zoon van den overledene dankte voor de deelneming betoond. GELD ONTVREEMD. Door A. J. L., wonende te Schiedam, is bij de politie aangifte gedaan, dat men gister avond in het Sportfbndsenbad alhier, een bedrag aan geld uit zijn portemonnaie had ontvreemd. MELK OVER STRAAT. Tengevolge van het dompen van een door H. J. W. uit Rotterdam met kratten melk bestuurden handwagen, vielen enkele van die kratten op de Broersvest op straat. Een 8-tal flesschen braken, waarvan de melk over de straat vloeide. BURGERLIJKE STAND GEBORENFrederik Willem, zoon van W. Baksteen en J. B. Serné, Oostsingel 40. GEBOREN: Johanna, d. v. T. G. van Beusi- chem en I. M. Dróge. Andries A. J., z. v. J. A. G. Oorthuijs en W. C. v. Montfoort. Johanna, d. v. F. Bats en M. S. E. Hoogwerf. Margje A., d. v. G. Vellinga en M. H. Becker. Jan, z. v. J. de Ridder en C. J. C. Noordam. OVERLEDEN: W. A. Meerhof, 68 j., echtg. van J. H. C. Schulze, Villastraat 64; J. H. Klein, 69 jaar, Nassaulaan 75. OVERLEDEN: A. Gille, 75 j. SCHIEDAMSCHE VOETBALCOMPETITIE De uitslagen van de wedstrijden voor de Schiedamsche Voetbal Competitie in de afge- loopen week luiden: N.F.C. 1Burgo 1 31, H.V.O. 1Prp-Patria 1 33, Nima 1D.V.O. 1 05 reglm., Hercules 1—V.S.C. 1 4—1, B.Z.S. 1—C.W.S. 1 12—2 F.S.V. 1—Kethel 1 1—6, St. Hooger 2Zwalu wen 2 7—5, Nima 2—D.V.O. 2 2—7, B.Z.S. 2— V.S.C. 2 1—2. HINDERWET (Officieel) Ingekomen is een verzoek van de firma J. D. Vogelij om vergunning tot uitbreiding var. de machinefabriek en ketelmakerij in de pan den Noordvest 7781, kadaster Sectie A. no. 1751, met een verplaatsbare electrische lasch- machine van 912% K.W. en een luchtpomp. Dit verzoek is met de bijlagen op de Secre tarie der gemeente ter visie gelegd. Op Dinsdag, den 2 Juli 1940, des voormid dags te half twaalf, zal ten Raadhuize gelegen heid worden gegeven om bezwaren tegen het toestaan van dit verzoek in te brengen en die mondeling of schriftelijk toe te lichten. Schiedam, 18 Juni 1940. SCHIEDAM DISTRIBUTIE VAN MOTORBRANSTOF (Officieel.) Ter algemeene kennis wordt gebracht, dat de nieuwe regeling voor de distributie van motorbrandstof Maandag j.l. is ingegaan. Volgens deze regeling moeten verbruikers van motorbrandstof (motorbenzine, motorben zol en gasolie voor snelloopende dieselmoto ren) zich om aanvraagformulieren wenden tot het distributiebureau, Broers- vest 111, alhier. Nadat door de betrokken autoriteiten op de ingediende aanvragen een machtiging zal zijn verleend, zal vergunning worden afgegeven, welke vergunning coupons bevat voor het aantal liters, dat op de machtiging is aange geven. Door deze regeling komen de uitgereikte benzine-vergunningen te vervallen; wes halve het aanbeveling verdient de nieuwe aanvraagformulieren ten spoedigste in ieder geval vóór 22 dezer af te halen aan bovengenoemd bureau, dat geopend is van 8.3012 uur en van 1.305 uur. Schiedam, 18 Juni 1940. Komende van het hoofdkwartier van den Führer is Hitier vanmiddag voor de aange kondigde ontmoeting met den Duce te Mun chen aangekomen. Ingevolge een beschikking d.d. 8 dezer van het ministerie van handel, nijverheid en scheepvaart mogen de rubberfabrieken van gisteren af geen artdere buitenbanden voor toerrijwielen en transportfietsen meer ver vaardigen dan zwarte, volgens een door het departement vastgestelde samenstelling. Bij dezelfde beschikking is tevens een regeling in het vooruitzicht gesteld voor de aflevering van rijwielbanden aan den groothandel en den détailhandel en in afwachting daarvan bepaald, dat gebruikte rijwielbanden niet voor garantie mogen worden vervangen. In de voorgeschreven zwarte banden zullen bijproducten verwerkt worden, die men voor de fabricage van de beste kwaliteiten niet bezigt. Zij zullen van behoorlijke kwaliteit kunnen zijn, maar minder dan de beste kwaliteiten. De volgende wedstrijden om het kampioen schap van Nederland zijn vastgesteld'; Zondag 23 dezer: HeraclesBlauw Wit; G.V. A. V.Feij enoord. Zondag 30 dezer: JulianaHeracles; FeijenoordBlauw Wit. Zondag 7 Juli: G.V.A.V.—Juliana; Hera- clesFeijenoorcL HUISMOEDERS HAMSTERDEN BROOD Enorme drukte in de bakkerijen. De bakkers in Schiedam, het zal zelfs wel in heel Nederland zoo geweest zijn, hebben Zaterdag een drukken dag gehad. Zaterdag is trouwens altijd een drukke dag in een bakkerij, daar er dan .,ons dagelijksch brood" voor twee dagen gemaakt moet worden. Zoo als het afgeloopen Zaterdag is geweest, zul len de bakkers het echter nog wel nooit mee gemaakt hebben. Voor den middag ging alles gewoon. Er werd normaal verkocht. Toen de kranten uitkwamen, lazen de huismoeders het voor hen ontstellende bericht, dat Maan dag de brooddistributie in werking zou tre den. Dat was het sein voor een run op de bakkerswinkels. Vader, Moeder en kinderen namen er deel aan. De bakker, die op Zater dag geen tijd heeft om een krant te lezen, wist nog van niets. Wel wist hij dat zijn voorraad brood, waar hij andere Zaterdagen tot 10 uur ruim voldoende aan had, nu in een minimum van tijd verkocht was. Toen kreeg de bakker het door. De huismoeders hamster den brood. Met dat al waren er vele vaste klanten van de bakkers, die hun Zaterdag- sche quantum nog niet hadden ontvangen. Er zat dus niets anders op dan weer beginnen met bakken. Geduldig wachtte voor ver schillende winkels in een lange rij de men schen op het moment, dat de oven haar bak sel gloeiend en wel zou afleveren. Verschil lende bakkers gebruikten de Zondag niet als rustdag, maar bakten er lustig op los en ook zij raakten hun voorraad gemakkelijk kwijt. Ondertusschen zullen veel menschen in het begin van de week oud brood moeten eten, hetgeen zij echter dezen keer met veel ge noegen zullen doen. GOUDEN BRUILOFT. Woensdag a.s. hopen de heer A. Blesting en mevr. A. Blesting—Moolhuyzen, wonende aan de Anthtony Muysstraat 71, hun vijftig jarig huwelijksfeest te herdenken. AANRIJDING Zaterdagmorgen vond te omstreeks 10.45 uur op den hoek Nieuwe Haven—Oranjestraat (rij wielpad) een aanrijding plaats tusschen een onbekend gebleven wielrijder en de 24-jarige wielrijdster J. A., wonende alhier, doordat de wielrijder haar aan de rechterzijde voorbij wilde rijden. Zij kwam ten val en kneusde daarbij haar linkerheup. Door dr. v. O. is zij naar huis vervoerd. VERDUISTERING Zaterdagmiddag werd procesverbaal wegens verduistering opgemaakt tegen A.F.M., wonende alhier, die eind 1939 een balk ter waarde van ca. 60 uit de Nieuwe Maas vischte en dezen verkocht, i. p. v. hem aan den rechthebbende terug te geven. DIEFSTAL UIT KLEEDLOKAAL Zaterdagmiddag werden uit het kleedlokaal van H.D.V.S., ten nadeele van eenige leden van de bezoekende vereeniging A.S.V. 3 portemon- naies met inhoud (totaal ca. 18) ontvreemd. Het onderzoek duurt voort. DINSDAG 18 JUNI. 5e Klasse. 7e Lijst. 1000 Nummers. PRIJZEN VAN 1500.— no. 10303 1000.— no. 1196 7532 9633 11860 20944 400.— no. 7380 10874 11110 15881 17863 20917 200.— no. 4716 9716 12134 13060 13623 17296 100.—.no. 2162 3875 4831 8920 9531 13857 14951 16581 17614 20218 24585 24723 UIT HET S.V.V. KAMP. Heden, Dinsdagavond, half acht, speelt S.V.V. een vriendschappelijke wedstrijd tegen het Rotterdamsch Elftal. GEEN SPREEKUUR. De Gemeentelijk Inspecteur van het On derwijs is verhinderd morgen zijn weke- lijksch spreekuur te houden. JUBILEUM NEDERLAAG-SERIE NEPTUNUS. De eenige gebeurtenis, die door Neptunus wordt georganiseerd ter gelegenheid van haar 40-jarig bestaan, is een serie wedstrij den op werkavonden. Hieraan zal o.m. wor den deelgenomen door Hermes D.V.S. en S.V.V. Een groot gedeelte van de opbrengst zal ter beschikking gesteld worden van het comité Rotterdam 1940. WOENSDAG 19 JUNI. JAARSVELD. 414.4 m. KRO-TJItzendlne 6.366.55 VPRO. 8.06 "Berichten ANP 8.65 Qramofoon'muziek 11 30 G.od=di»nsti?e causerie. 12.60 Gramofonr- muziek 12.15 John Kri-tel en ziin Troubadours (12 *51.15 Berichten ANP en trramofoonmuziekl 9 nn Vrouwenuur 3.00 Gramofooumvziek (ca. 3.36 Eventueel rnededeeUncenl 3 36 Musiouet+e. 4.06 r-3mnfnonmu'.iek 5 nn Kinderuurtie 5.45 KRO- NarMeraaltleo 8 05 KPO-nrkcst 6.30 .Triwduritzen- din? 8 50 Oramn-fnnnmuzick. ca7.30 Eventuee' TnededeelinrenV 7.30 ..Uoe for ik zuinig met ffa=/ V'-eaccesm-ek. Hierna G-amofoonmuziek. 8.00 Be- ri-bten ANF 8.15 KRO-Svmnhonie-orkest en solist 9.15 Badmtonneel 9.3o KTRO-Symphonle-oritest. 10.00 10.15 Berichten ANP. 80OTFT.TK. 1875 m. AVRO-Uitzending. 11.1511.30 ■i Berichten S.nn Berichten ANP 8.15 Grame- 'op-",!irieV 840 Orgel-pel 9 oo Berichten (Franschl e 15 G-amnfnrvnmurieV in 00 Moreenwiidine 10.15 G-pmnfoonmuriek 10 30 Bennva-sentet oon.l 11.15 narichten (Engelsch). 11.30 AVRO-Aeolian-orkest 12.1T Gramofcrnrruziek. 12.30 Berichten (Duitsch). 12.45 Berichten ANP, grTmofoonmuziek. 1.00 AVRO- PRIJZEN VAN 70.—: 1095 1137 1183 1187 1243 1266 1348 1432 1453 1630 1695 1809 1919 1928 1988 2039 2064 2065 2070 2108 2144 2177 2402 2426 2833 2976 3082 3103 3133 3223 3328 3481 3537 3658 3663 3689 3749 3757 4061 4106 4118 4167 4230 4594 4630 4866 4924 4933 5039 5094 5124 5556 5641 5673 5794 5899 5961 6203 6661 6666 6760 6909 6944 7136 7172 7211 7330 7350 7401 7445 7759 7846 7847 8103 8175 8411 8621 8791 8910 8919 8961 9148 9183 9319 9388 9434 9757 9862 10127 10326 10403 10548 10677 10759 10845 10991 11007 11075 11226 11355 11382 11438 11450 11541 11751 11849 11895 11942 12086 12165 12238 12241 12314 12348 12431 12582 12608 12644 12678 12795 12878 12879 12885 12963 13029 13123 13147 13177 13551 13647 13694 13826 13898 14514 14522 14530 14819 14851 14888 1508' 15116 15273 15326 15362 15402 15472 15487 15776 15832 15980 16010 16087 16095 16199 16246 16252 16275 16457 16492 16494 16603 16666 16771 16867 16965 16985 17125 17178 17256 17303 17556 17576 17577 17601 17618 17625 17854 17860 17949 17992 18034 18164 18225 18702 18801 19075 19101 19113 19220 19252 19258 19464 19613 19676 19777 20101 20156 20308 20320 20370 20379 20435 20496 20545 20849 20908 20913 20965 21079 21103 21110 21121 21125 21182 21228 21443 21469 21529 21562 21579 21732 21894 22063 22189 22291 22368 22440 22662 22727 22750 22756 22762 22785 23021 23027 23070 23087 23200 23280 23520 23521 23691 23713 23817 24046 24094 24179 24207 24344 24688 24750 24753 24860 24895 24923 24982 NIETEN: 1021 1065 1133 1143 1169 1246 1264 1274 1298 1316 1393 1406 1422 144) 1460 1471 1476 1487 1528 1540 1646 1660 1723 1785 2008 2024 2042 2152 2164 2167 2192 2250 2295 2309 2373 2390 2465 2470 2475 2485 2490 2493 2564 2593 2606 2613 2665 2744 2775 2779 2820 2836 2892 2918 3038 3066 3080 3090 3261 3267 3292 3296 3335 3514 3519 3520 3556 3580 3751 3833 3901 3925 3929 3931 3941 3993 4151 4185 4192 4199 4223 4240 4352 4379 4381 4454 4489 4503 4541 4617 4701 4703 4722 4727 4744 4749 4796 4801 4867 4886 4911 4957 4960 5043 5055 5065 5083 5163 5169 5178 5193 5209 5272 5282 5283 5342 5347 5422 5424 5479 5542 5546 5594 5613 5638 5660 5664 5666 5700 5770 5793 5804 5866 5883 5888 5900 5940 5947 5966 5979 5999 6030 6041 6043 6068 6145 6170 6173 6184 6195 6236 6253 6278 6282 6307 6395 6415 6429 6431 6449 6453 6495 6610 6639 6645 6678 6713 6714 6729 6736 6-749 6755 6826 6827 6884 6948 7037 7043 7072 7088 7094 7180 7184 7259 7307 7324 7369 7429 7468 7505 7516 7525 7535 7566 7618 7689 7753 7771 7805 7833 7842 7849 7869 7907 7913 7950 7975 8054 8081 8129 8160 8199 8209 8211 8213 8269 8282 8330 8335 8384 8390 8460 8527 8714 8753 8780 8938 8941 8959 9072 9140 9142 9194 9227 9294 9304 9309 9314 9377 9385 9397 9408 9419 9448 9521 9526 9540 9542 9557 9570 9573 9666 9715 9751 9797 9805 9840 9883 9948 9954 9975 10025 10034 10071 10118 10227 10228 10268 10311 10408 10428 10491 10503 10546 10684 10730 10749 10763 10809 10817 10839 10900 10915 10937 10968 10984 10998 11009 11108 11112 11158 11167 11200 11205 11281 11345 11440 11441 11444 11452 11559 11646 11667 11775 11785 11789 11805 11856 11867 11936 11966 12092 12143 12153 12164 12178 12206 12253 12377 12383 12410 12416 12424 12425 12437 12471 12490 12525 12545 12553 12558 12593 12598 12633 12634 12646 12690 12757 12765 12818 12904 12935 13141 13151 13211 13218 13223 13262 13290 13319 13351 13381 13482 13486 13517 13520 13546 13548 13595 13597 13612 13633 13637 13691 13699 13707 13798 13823 13827 13854 13897 13918 13925 13933 13942 13946 13968 14026 14037 14139 14166 14183 14188 14236 14284 14289 14363 14443 14483 14527 14646 14662 14677 14746 14754 14835 14838 14840 14843 14865 14881 14903 14939 15020 15060 15065 15085 15092 15097 15138 15168 15174 15197 15252 15257 15263 15280 15290 15348 15351 15397 15429 15440 15508 15538 15573 15603 15618 15619 15653 15706 15723 15822 15833 15869 16006 16045 16069 16124 16213 16247 16279 16326 16336 16345 16369 16374 16379 16441 16446 16453 16479 16489 16518 16531 16582 16636 16652 16684 16721 16753 16775 16777 16788 16810 16832 16862 16906 16951 16964 16972 16973 16991 17020 17044 17099 17214 17274 17278 17279 17313 17386 17387 17414 17426 17472 17490 17498 17549 17599 17606 17613 17630 17644 17646 17754 17783 17837 17842 17881 17882 17890 17924 17942 17987 18048 18124 18167 18172 18190 18193 18217 18292 18363 18383 18450 18452 18466 18483 18556 18575 18599 18603 18606 18614 18731 18737 18773 18808 18907 18970 19028 19031 19081 19082 19116 19122 19313 19316 19461 19575 19592 19603 19615 19665 19778 19819 19834 19894 19958 20074 20075 20144 20151 20179 20187 20227 20228 20231 20250 20252 20259 20267 20349 20363 20394 20420 20425 20491 20564 20578 20595 20635 20693 20721 20743 20854 20887 20895 21014 21018 21046 21157 21211 21252 21255 21281 21304 21305 21367 21383 21396 21415 21422 21428 21488 21514 21557 21583 21590 21596 21612 21664 21686 21687 21701 21722 21827 21865, 21879 21892 21957 21964 21974 21990 22097 22152 22205 22219 22235 22267 22268 22273 22294 22351 22380 22432 22436 22454 22478 22479 22539 22593 22610 22712 22736 22739 22943 22951 22980 23075 23183 23223 23234 23254 23320 23399 23401 23410 23477 23493 23496 23540 23551 23559 23579 23613 23623 23639 23642 23696 23700 23731 23732 23736 23738 23760 23778 23793 23798 23814 23890 23905 24015 24031 24040 24063 24064 24095 24111 24128 24137 24166 24181 24203 24226 24234 24251 24286 24289 24327 24352 24369 24381 24385 24413 24500 24513 24520 24547 24576 24710 24716 ?4717 24718 24732 24735 24748 24765 24845 24855 24929 24932 24943 Vorige lijst staat 17797 m.z. 17997; 14874 Amusementsorkest. 1.45 Berichten (Fransch). 2.00 Berichten (Luits- n). 2.15 Verkorte opera „Der Wild- schütz (opn.). 3.15 Berichten (Fransch). 3.30 En semble Rentmeester en gramofoonmuziek. 5.00 Be richten (Duitsch). 5.15 Gramofoonmuziek met toe lichting. 5.45 AVRO-dansorkest. 6.15 Berichten (En- gelsch). 6.30 Omrreporkest en gram. muziek. 7.40 Cyclus „Nederlands provincieschoon" met repor tages). 8,00 Berichten (Duitsch). 8.15 Berichten (Engelsch). 8.30 Berichten ANP. 8.40 AVRO-Amuse- mentsorkest en solist- 9.15 Berichten (Engelsch). 9.30 AVBO-Amusementsorkest en soliste (opn.) 10.00 Berichten (Duitsch). 10.15 Berichten ANP, sluiting. 11.1511.30 Berichten (Fransch),

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1940 | | pagina 1