LAATSTE BERICHTEN 1 PAG. 5 ROTTERDAM Marktberichten SCHIEDAM Burgerlijke Stand De grondwetsherziening in Frankrijk Teleki en Csaky naar Duitschland Britsche actie tegen de Richelieu De toestand op en om Martinique Scheepvaart PAG. 5 HET NIEUWE DAGBLAD VAN DINSDAG 9 JULI Granaatscherven vielen in Rotterdam's binnenstad Mr. L. R. Telting Bureau voor beroepskeuze DE FINSEN-INRICHTING Op bescheiden schaal is zij haar taak weer begonnen VLAARDINGEN NEPTUNUS. NEDERLAAG TOURNOOI. KETHEL In den ministerraad goedgekeurd Petroleumleiding in Syrië afgesneden De reis van Craigavon Fransche journalisten in staat van beschuldiging Sato bij Von Ribbentrop Boodschap van Roosevelt verwacht Het Fransche ambassade-personeel uit Londen vertrokken De opbouwdienst DE ENGELSCHE" BOMBARDEMENTEN Giften voor het Roode Kruis Een aanlal personen min of meer ernstig gewond. Gistermiddag verscheen te Rotterdam boven de binnenstad plotseling een Engelsch vliegtuig, dat door de luchtdoelartillerie onder vuur genomen werd. Ook thans zocht niet iedereen, die zich op straat bevond, dadelijk dekking, met gevolg, dat een aan tal menschen door vallende granaatscherven min of meer ernstig werd gewond. In totaal werden negen menschen licht gewond. Zij hadden allen kleine snijwonden en schram men opgeloopen, die door doktoren of leden van geneeskundige hulpposten werden ver bonden. Van deze negen personen werden er drie in de Middellandstraat gewond, één in de Rochussenstraat, drie in de Bajonetstraat en twee in de Mathenesserlaan.. Beide laatst bedoelde personen- hadden direct toen zij de granaten hoorden ont ploffen, dekking gezocht in de woning van dr. K. aan de Mathenesserlaan. Zij stonden in de gang, doch hadden de bui tendeur open laten staan. Plotseling viel op het trottoir een granaatscherf, die afketste en door de geopende deur de woning binnensloeg, tengevolge waarvan de beide menschen licht werden gewond. Het gebeurde toont aan, dat men niet voorzichtig genoeg kan zijn. Men zoeke zooveel mogelijk dekking binnenshuis en blijve van ramen en buitendeur van daan. Behalve een aantal lichtgewonden, werden ook enkele menschen ernstig gewond. De 11-jarige H. Versluys wonende Zwarte Paar denstraat moest in het Sophiakinder- ziekenhuis aan den Gordelweg ter ver pleging worden opgenomen. Voorts werden drie personen opgenomen in de hospitaal schepen in de Parkhaven, terwijl ook enkele gewonden in het gebouw „Ons Huis aan de Gouvernestraat werden binnengedragen. Zij hadden ernstige bloedende wonden opge loopen. Drie van hen hadden beenbreuken Ook in de Boomgaardstraat, en Hartman- straat in de omgeving van de Witti de With- straat vielen scherven, doch dit had geen ernstige gevolgen. Wel werden hier en daar enkele ruiten vernield. Dezer dagen, om precies te zijn op 5 Juli jd., heeft mr. L- R. Telting, oud-president van de arrondissementsrechtbank alhier, het feit her dacht, dat hij vijftig jaar geleden promoveerde tot doctor in de rechtswetenschap. Het jaarverslag over 1939. Het jaarverslag van het Rotterdamsche Bureau voor beroepskeuze begint met een voorwoord, waarin het bestuur herinnert aan de periode van 1931 tot 1934, toen de werk zaamheden van het bureau onder gemeente- üjke auspiciën verricht werden. Het bestuur hoopt, dat weldra het gemeentebestuur in de gelegenheid zal zijn dit werk van algemeen belang weer óver te nemen. De staatsbegroo- ting voor 1940, zoo wordt gezegd, bevat dien aangaande bemoedigende aanwijzingen. Het bezoek aan het bureau steeg volgens het jaarverslag van 3651 1938 tot 40o9 in 1939. Het aantal verstrekte studie- en beroeps adviezen steeg van 2753 tot 3191. Deze ver heugende bloei van het bureau wekt toch be zorgdheid, omdat de financieele toestand rela tief zwak is- Het meerendeel der bezoe kersisters) behoorde tot den leerplichtigen leeftijd. Er kwamen 586 personen van een openbare lagere school; 547 personen van een bijzondere lagere school; 411 personen van een openbare u.l.o.-school; 345 personen van een bijzondere u.l.o.-school; 248 personen van een H.B.S.; 27 personen van een gymnasium; 3 personen van een hoogeschool; 5 personen van een kweekschool; 138 personen van een vakschool; 272 personen van een ambachts school en 21 personen van een middelb. techn. school- Het bureau heeft verwezen: 112 personen naar t lager onderwijs; 648 personen naar 't u l.o.-onaerwijs; 193 personen naar een H.B.S.; 16 personen naar een gymnasium; 22 perso nen naar een hoogeschool; 29 personen naar een kweekschool; 139 personen naar een vak school; 6bb personen naar een ambachts school; 86 personen naar een middelb. techn. school; 2bZ personen naar een handelscursus; 274 personen naar een vakcursus en 460 per sonen naar de Arbeidsbeurs. Er werden aan mann. personen 1323 be roeps. en iJbo studie-adviezen verstrekt; aan vrouw, personen 281 beroeps- en 322 studie adviezen. Totaal dus 3191 adviezen. Het bureau maakte voor 477 mann. en 61 vrouw, personen gebruik van de resultaten van een door den gem. geneeskundigen en gezondhei sdienst ingesteld psychotechnisch medisch onderzoek. Het documentatiemateriaal van het bureau werd in den loop Van het af- geloopen jaar belangrijk uitgebreid. In het voorjaar van 1934 heeft mr. Telting afscheid van het presidentschap van de recht bank genomen, wegens het bereiken van den zeventig-jarigen leeftijd. Hij is nadien de stad, waar hij zoolang gearbeid heeft, trouw gebleven. Van de zeer groote waardeering, die mr. Telting zich tijdens zijn ambtsperiode ver wierf, is op ondubbelzinnige wijze blijk ge geven bij zijn afscheid. Hierbij de foto van den rechtsgeleerde, die dezer dagen zijn gouden doctoraat heeft her dacht. ROTTERDAM, 9 Juli. Ter Veemarkt wer den heden aangevoerd 3009 dieren, waar onder: 176 paarden, 16 veulens, '47 gebruiks- vee, 150 stieren, 695 vette runderen, 70 vette kalveren, 734 nuchtere kalveren, 67 gras kalveren, 285 schapen, 3 varkens, 66 bokken en geiten. Prijzen per kg.: Vette koeien le soort 80 92, 2e 6878. 3e 5464; vette ossen le 80 90, 2e 6878 3e 5666; vette stieren 7478, 2e 6472, 3e 5662; vette kalveren le 95 105, 2e 7585, 3e 6070; nuchtere kalveren le 60, 2e 55, 3e 50; slachtpaarden le 77, 2e 67, 3e 57; schapen le 70, 2e 65, 3e 55; lam meren le 67, 2e 57, 3e 53, alles in cents. Prijzen per stuk; Schapen le f 38, 2e 30, 3e f 20; lammeren le f 18, 2e f 15; nuchtere slachtkalveren le f 15, 2e f 13, 3e f 10; werk paarden le f425, 2e f310, 3e f210; slacht paarden le f345, 2e f245, 3e f185; hitten le f310, 2e f250, 3e f175; kalfkoeien le f 285, 2e f205, 3e f 165; melkkoeien le f280, 2e f 205, 3e f 160; varekoeien le f225, 2e f170, 3e f145; vaarzen le f195. 2e f140, 3e f 110; pinken le f135, 2e f 100, 3e f80; bokken en geiten le f 17, 2e f 13, 3e f g De aanvoer van vette koeien en ossen was korter met tamelijken handel en onveranderd in prijs. Een prima koe ging nog tot 95 en een os tot 92 cent. Vette kalveren aanvoer tamelijk met vlot ten handel en de prijzen als gisteren. Een prima kalf ging nog tot 115 cent. Stieren aanvoer ruimer met stuggen handel en iets lager in prijs. Nuchtere kalveren iets grooter ter markt, vluggen handel en hooge prijzen. Paarden iets ruimer aangevoerd, levendigen handel en oploopende prijzen vooral voor de werkpaarden. Schapen en lammeren iets kleiner aange voerd, redelijken handel en de schapen waren prijshoudend, lammeren iets hooger in prijs. De aanvoer van kalf- en melkkoeien was iets grooter met tamelijken handel en prijs houdend. Varekoeien aanvoer matig, handel willig en de prijzen als vorige week. Vaarzen en pinken met iets ruimeren aan voer. redelijken handel en onveranderd in prijs, behalve beste exemplaren, welke iets duurder waren. Bokken en geiten iets grooter aangevoerd, vlotten tondel en de prijzen als vorige week. De Finsen-inrichting, stichting van de Nederlandsche vereeniging tot bestrijding van lupus, welke twee en twintig jaar aan de Leu- vehaven haar zegenrijken arbeid tot heil van de lijdende menschheid, onder leiding van dr. C. M. Kleipool, heeft verricht, ging mede op den 14den Mei verloren. Juist enkele maan den tevoren kon men zich beroemen op een algeheele moderniseering, waardoor de mo gelijkheid was geschapen ook interne patiën ten op te nemen. In weinige uren tij ds ging echter alles verloren, waaraan jaren was ge arbeid en waardoor de Finsen-inrichting de grootste inrichting zelfs, het centrale punt in den lande was geworden op het gebied van de lupusbestrijding. Door de gelukkige omstandigheid, dat het woonhuis van den directeur-geneesheer aan den Mauritsweg 24 nog juist was gespaard ge bleven, werd de gelegenheid geboden, reeds vrij kort na den catastrophalen datum, de verpleging weder ter hand te nemen en weer op te bouwen wat verloren is gegaan. Van vele zijden is aan dien opbouw steun gegeven met het gevolg, dat gisteren reeds de eerste patiënten de zoo noodzakelijke hulp konden ontvangen. De'gemeentelijke geneeskundige en gezond heidsdienst hier 'ter stede zorgde voor een grooten voorraad verbandmiddelen en zalven Het Radio Therapeutisch instituut gaf de ra- dium-preparaten in bruikleen, het gemeente bestuur van Amsterdam heeft zich gewend tot den directeur van den G.G.D. te dier stede en de verwachting is gerechtvaardigd, dat Fin- sen-lampen uit de lupus-polikliniek zullen worden afgestaan. Ook het Sint Franciscus Gasthuis liet zich niet onbetuigd en stelde een sollux-lamp voor de bestraling ter beschik king. Verder heeft de directeur-geneesheer toezeggingen gekregen van tal van particu lieren, die voor hoogtezon-lampen zullen zorg dragen. Juist door de omstandigheid, dat het op het oogenblik uiterst moeilijk is in het bezit te komen van de noodige apparaten, wordt de zoo spontane medewerking van buiten zeer op prijs gesteld. De Finsen-inrichting kan nu haar taak weer opvatten, al is het dan voorloopig op beschei den schaal. HET WRAK VAN DE STATENDAM Er doen geruchten de ronde, dat het wrak van de Statendam, dat aan de Wilhelminakade te Rotterdam voor anker ligt, gevaar zou op leveren voor de scheepvaart en dat het daarom verwijderd zou moeten worden. De Deutsche Zeitung deelt evenwel mede, dat deze geruch ten van iederen grond ontbloot zijn en waar schijnlijk veroorzaakt worden door de onder handelingen, die tusschen de reederij en op- koopers gaande zijn en die blijkbaar niet zeer willen vlotten. Het blad schrijft verder: Het wrak kan niet meer zinken, omdat het vast op den bodem van de rivier rust. De romp staat onwrikbaar op den grond en het water stijgt en daalt met eb en vloed óók binnen de scheeps wanden. Het eenige onaangename is dat het verontreinigd wordt door olie, die blijkbaar nog in zekere hoeveelheden in de bunkers aan- iyfzig is en bij eb uit de patrijspoorten stroomt. Dit inconvenient wordt echter door het getij w.oer goed gemaakt. Eerst wanneer de 1 eeaerij het schip opgeeft, treedt de wet in wei King en kan de overheid eischen, dat het schip verwijderd wordt. Maar zoover is men nog lang niet, ook al omdat de Statendam niemand in den weg ligt HINDERWET. (Officieel.) Ingekomen zijn verzoeken van; le. W. Kester om vergunning tot uitbrei ding van de koek- en banketfabriek in de panden Broersveld 8185, kadaster Sectie B no. 3385, door bijplaatsing van 15 electromoto- ren van totaal 21,48 pk 1% kw, drijvende diverse arbeidswerktuigen, een kettingoven (gasverwarming) en een vetsmeltketel (gas- verwarming); door verplaatsing van 4 elek tromotoren van totaal 1214 pk, drijvende di verse arbeidswerktuigen; zulks met verwijde ring van 2 electromotoren van totaal 4Yi pk, drijvende een spuit- en een speculaasmachine; 2e. P. J. B. Wouters om vergunning tot op richting van een inrichting voor machinale houtbewerking met 2 electromotoren van resp. 4 en 2 pk, voor het drijven van een gecom bineerde vlak- en vandiktebank en een lint zaag in het pand Overschieschestraat 16, ka daster sectie I no. 3882. Deze verzoeken zijn met de bijlagen op de secretarie der gemeente ter visie gelegd. Op Dinsdag 23 Juli 1940, des voormiddags ten 11 lA ure, zal ten raadhuize gelegenheid worden gegeven om bezwaren tegen het toe staan van deze verzoeken in te brengen en die mondeling of schriftelijk toe te lichten. Schiedam, 9 Juli. SPREEKUUR De wethouder en de gemeentelijke inspec teur van het onderwijs zijn verhinderd mor gen 10 Juli spreekuur te houden. HINDERWET (Officieel.) Burgemeester en wethouders van Schiedam hebben bij hun besluit van 4 Juli 1940 ver gunning verleend: le. aan W. F. de Haan, tot oprichting van een machinefabriek, annex herstelplaats en opslagplaats, in de panden Spinhuispad 1 en Groenweegje 46; en 2e. de n.v. Branderijen van de Erven Lucas Bols en A. de Koning, tot oprichting van een entrepot van gedistilleerd in het pand Lange Haven 54. Schiedam, 9 Juli. CONCERT IN DE PLANTAGE. Woensdag 10 Juli zal St. Ambrosius in de Plantage-muziektent een concert geven. Het programma vermeldt: 1. Marche du Heros, H. Nieholls; 2. Ouverture La Dame Blanche, Boieldieu; 3. Wals Le Tresor, Joh. Strauss 4. Ballet Faust (7 din), Ch. Gounod 5. Marsch Lorraine, L. Ganne; 6. Fantasie Le Trouvére, G. Verdi; 7. Stadion marsch, W. Schootemeyer. WEES VOORZICHTIG MET DEELEN VAN GRANATEN. Enkele dagen geleden had de 52-jarige J. d. H. alhier, een aluminium dop gevonden, welke waarschijnlijk van een granaat afkomstig was. Toen hij nu gisteravond op de Koemarkt stond, is hij op zeer onvoorzichtige wijze met een mes in deze dop gaan peuteren, waardoor de daarin nog aanwezige springstof tot explosie kwam. Het gevolg was, dat d. H. zich ernstig verwondde aan beide handen. Nadat hij in de politiepost aan den Buiten havenweg voorloopig was verbonden, is hij voor verdere behandeling naar dr. Groene- wegen overgebracht. SCHIEDAMSCHE VOETBAL COMPETITIE De uitslagen van de in de afgeloopen week gespeelde wedstrijden luiden als volgt: DES 1—ProPatria 1—0; NFC 1— DWS 1 2—9; DRZ 1—Hercules 1 0—4; St. Hooger 1 BZS 1 4—3; SCF 1—FSV 1 11—2; Hurijfa 1—Romi 1 11- Pro-Patria 2St. Hooger 2 13; DVO 2 Nima 2 5—1; HVO 2—VSC 2 7—0; Zwaluwen 3 CWS 2 2—4. Nagekomen uitslag DWS 2Zwaluwen 2 4 3; Zwaluwen 2DWS 2 31. GEVONDEN VOORWERPEN Gedurende de in het tijdvak van 29 Juni t./m. 5 Juli 1940 gevonden voorwerpen, zijn op werk dagen tusschen 1 en 2 uur aan het Hoofdbureau van Politie alhier terug te krijgen. Diverse sleutelshandschoenen en ceintuurs; zakie schroefoogen; stamkaart; zwarte muts; pen ning no. 968; zak met vischnet; 3 stokvisschen; lederen étui; hockeystick; rijwielketting met slot; damesmanteltje; bruin kindertaschje; kussensloop; rijwielplaatjein étui; kindertaschje, rozenkransen; koorkaart; kam in étui Bij vinders: rozenkrans in étui, A. Vos, Rijnstraat 4c; gouden ring met monogram, B. Pont. Thomas a Kempisstraat 44; gouden heeremdng, Stoomwas- scherii Spronk. Noordvestsingel 85; zilverbon, J. van Straelen, Ruysdaellaan 2óa; zilveren kettinkje met hanger, D. C. v. d. Net, Snelliussmgel; witte keeshond. T. van 't Hof, Vlaardmgerdijk 101; 2 rij wielsleuteltjes, w. van Tricht, Kortlandstraat 15/10, actetasch, A Lelieveld, Maasstraat 21a; een lap stof, G Droge, v. d. Elststraat 16b; wieldop van auto, P.' J. van Hees, Bilderdijkstraat 28a; 1 paar lage kinderschoentjes, J. van Nouland, Mariastraat 72b; bruin lederen pativindersriem, L. Snikkers, Bos boomlaan 10c; zilverbon, G. Rooye, Vlaardmgerdijk 17b; hondenpenning 1940, no. 400, J, Baron, Galilei- straat 93: regenkapje, G. Bakker, van Dijckstraat 23c; zilveren rozenkrans, W. J. C. van Diejen, Ha- gastraat 25; jonge geit, Gemeentereiniging. Indien een gevonden voorwerp door den eigenaar is afgehaald bij een vinder, wordt hiervan mede- deeling verzocht aan het hoofdbureau van politie H.V. „HET VOORNTJE". Zondag j.l. hield deze vereeniging een concours in de Schie. De vangst was matig. Prijswinnaars waren 1 P. Elshout, 2. F. Doesburg, 3. A. Krom menhoek, 4. E. H. Scharmann, 5. J. Does burg, Controleurspr. F. Kaebisch. KOSTELOOZE INENTING (Officieel) Burgemeester en wethouders van Schiedam maken bekend, dat op Dinsdag, den 16den Juli 1940, des namiddags tusschen half twee en twee uttr, de gelegenneid zal zijn opengesteld tot kostelooze inenting en herinenting tegen pokken van de 'ingezetenen, die zioh daartoe in de R.K. bewaarschool aan de Lange Smgel- straat alhier bij den gemeente-geneesheer, den heer A. D. de Leeuw, aanmelden. Een week later, op Dinsdag 23 Juli 1940, zal genoemde geneesheer wederom tusschen half twee en twee uur in genoemde bewaar school zitting houden, ten einde de vaccinatie bewijzen uit te reiken. Voor een juiste vermelding in de vaccine- bewijzen van de namen en geboortedatums der kinderen, is het gewenscht dat reeds op de eerste zitting worden medegebracht trouw, boekjes der ouders of geboortebewijzen der kinderen. Schiedam, 9 Juli 1940. Burgemeester en wethouders voornoemd, De Secretaris, De Burgemeester, N. J. Post. Van Haaren. BURGERLIJKE STAND. GEBOREN: Nellie W. H„ d. v. C. H. Houtman en 1 M den Hertog, Nassaulaan 75. A-riaantje, d. v. M. C. Sluis en G. Kort, Boerhavelaan 1. Adria-na d. v. A. van Heukelum en G. Krommen hoek HÓofdstr. 145. Anna C. M., d. v. G. Kalei en H C. J V. d. Water, Dr. Noletstr. 1. Corne lia D.. d. v. G. Immer zeel en L. V. Nimwegen, P. K. Ónne'slasrm 108. Wilhelmina M. L., d. v. J. H. J. de Koning en M. Th. Peters, Waranda 158. Petronella M. A„ d. v. P. A. A. Evers en J. v. d. Ree J. A Alb. Thijmstraat 83. Johanna, d. v. G. J. v. Aalten en E. Kerdel, Westvest 80. OVERDEDEN: H. Erkelens, 64 jNassaulaan 7. A Jordaans, 71 j„ Warande 173. C. L. Kerklaan, 2 'dagen, Dr. Noletstr. 1. G. A. Zijp, 64 j„ echtg. v. C. de Kramer, B. K. laan 256. LOOP DER BEVOLKING Het aantal inwoners dezer gemeente be droeg op 1 Januari j.l. 31,037. Het vermeer derde door geboorten met 269, door vestiging met 544, totaal 813. Het verminderde door overlijden met 118, door vertrek met 545, totaal 663. Totale vermeerdering over de eerste vijf maanden van dit jaar 150. Aantal inwoners op 1 Juni van dit jaar 31,187. Aan tal huwelijken in Mei 26. Vermeerdering over de maand Mei 45. Vandaag wordt bovengenoemd tour nood voortgezet met den wedstrijd Neptunus—SW. De Schiedammers zullen wel hun uiterste best doen de 2—1 overwinning van Spa-rta op de uitschrijvende vereeniging te verbeteren,, in de hoop daardoor, evenals vorig jaar, het beste resultaat te behalen. RFC kon het vorige week niet verder bren gen dan een gelijk spel 22. De roodgroenen komen uit In de volgende opstelling: Krieg, doel; Dokhorst en Sonneveld, achter; Goosens, J. Paulus en C. Paulus, midden; v. Diggelen, de Bruyn.' v. Dongen, Romeyn en Boohove, voor. Aa.i giften van 8 Juli. BEVALLEN: A. Dijkman van der Steen, M M. Weeda-Pleune, d.' M. S. Dirks-van der p0n, z. C. P. van Gerven-van Suijlekom, d. G. van Amen-Hcinzmann. d R Boode-van Winsscn. d. P. M. Oosterbroek-Broeren, d H. T. de Jong- Hartmann. z. A. L. Schijvens-Tijsebaert, z M. Dons-Minnaard, d. M J. Kamoen-Michels d. W. M. Gordon-van Amerongen, d. N. Moerland- van Gooi d M. A. Breedveid-van Zwienen, a. J. Hart-Tarmond. d. - M. S. Hellendoorn-Bak- steen, d. L. C. Steinweg-Teerling, d. - W. M. Wilders-van Schijndel, z. L. F. J. Fischer-Blumer. d S. M van der Leek-Dijkman, z. A. M. Oostdijk-Sollie d. C Boom-Dekker, z. P. G. Bierhuizen-de Leeuw. z. M J. Bernhard-Genesis, z. M van de- Berg-Pols. z. C. J van den Berg-Wismeijer, z. J C Grootenboer-Stok, z. M. M. C Timmer-Bon, f L. C. Rosenouist- Mulder, 7 n Aa ders-Willemse, z. J. Luijpen- Dammer d W. A de Bot-\ ersehuren, d. S. E. Gutlich-Voogd z. A E M Meeder-Hommen, z. J. G. Kappers-R-iuwet, z. - A. H. van Dam de Bruin, d. A. Seleski-Laurens z. J. Kerk hof-van 't Ho' 7. J. E. Heijn-van Es, d. A. van Vark-Lakervelü, z. G. M. W. Klaassen-Palte J. van der Knaap-Happel, z. A. J. Drie- mJizen-Vijfvinkei d. - J van Dijk-van Woensel, z Ouwerkerk-Nijhuijs, d. A. de Graaf-van uer Mooren, z. OVERLEDEN; W. Hak, man van J. A. v. d. werken 53 j.; w v. Andel, man van J C. Spruijt. a 3'j on Reise. gesch. vrouw van A. v. d. Arend, 89 j h m. v. Bergem, wedr. van C. P Otterspoor, 82 j.; f. de Groot, vrouw van B. v. d Jagt,. 66 1.; O. F. Saton, man van J. G. van Soldt, 66 j.; H. Groot, man van E, v. Vliet, 72 j.; Th. Boer, wedr. van C. v. d. Zon. 84 j.; P. de Jong. vrouw van J- v. d. Hoeven, 68 j.; J. Abas, wedr. van J. de Vries, 90 j.; M. J. Hemmers, man van C. Coolen, 63 j..' K. v. d. Hoek, vrouw van W. Quispel, 64 j.: N. Gijzen, wedr. van J. P. Hoogen- boom, 79 j.; K. Noordhoek, wed. van G. v. d Linden, 62 j.; W Brons, vrouw van A. v. d. Schot. 26 j.; J. F. Pul, man van M. Colthof 39. WAARSCHUWING. De fg. commissaris van politie te Schiedam geeft ieder in overweging, alvorens in relatie te treden met de C.V. „De Tijdgeest", direc teur de heer F. A. Rensman te Schiedam, zich om nadere inlichtingen te wenden tot het hoofdbureau van politie, Lange Nieuwstr. 55, Schiedam, afd. recherche. In de dagbladen is een advertentie van ge noemde vennootschap verschenen, waarin hoofdvertegenwoordigers op vast salaris ge vraagd worden, die echter eerst 1000 moeten storten „voor goederen". Het moet betwijfeld worden, of dit geld inderdaad voor het om schreven doel wordt aangewend. GESLIPT. Maandagmiddag omstreeks 3.30 uur slipte G- D. met zijn rijwiel, toen hij de Beursbrug wilde oprijden. Hij kwam te vallen, waarbij hij schaaf wondjes opliep, terwijl hij het rechterbeen kneusde. GEVONDEN VOORWERPEN Te bevragen bij: Bijl, Vlaard. Oost 9, jasje; Don, Ged. Biersloot 83, armbandhorloge; Roodenburg, Valeriusstraat 95, zilverbon; Stoffels, 2e van Leyden Gaelstraat 178, zil veren ketting; Van der Windt, P. K. Dros- saaHstraat 152, wagenkleedje; Boer, Ooster straat 12, ceintuur; Van der Lugt, Emaus 40, zakmes en geld. GESLAAGD Voor het Middenstandsexamen slaagden de heeren G. Boek, C. v. d. Heuvel, F. W. Hoo- gerwerf, A. Hoogerwerf, H. Oostveen, H. de Lange, G. de Jong, G. Slingerland, G. Sparre- boom, G. van Toor, J. Nientied, allen leer lingen van den heer L. T. van Bree, alhier. Voor het eindexamen aan de Rijks-H.B.S. te Schiedam slaagden C. A. Verwaal, alhier en C. P. Versteegh, te Vlaard. Ambacht. Voor het te Hillegersberg gehouden Mulo examen slaagden P. J. van Themsche en J. van der Kooy, te Vlaard. Ambacht, voor het aanvullend diploma. Voor het middenstandsexamen slaagden van de Middelbare Handelsavondschool, de volgende leerlingen: Mej. L. den Draak en de heeren C. van Alphen, P. Groeneveld, J. van Hemert, en L. Stigter, allen leerlingen van de middelbare handelsavondschool „Ken nis is Macht", alhier. VLAARDINGER-AMBACHT BURGERLIJKE STAND GEBOREN: Mairinus Christiaam, zoon van M. C. Leyendekkers en J. G. Jalink, Kwartellaan 24; Petronella, dochter van M. Braveniboer en C. Vermeulen, Kethelweg 14. ONDERTROUWD: Johannes Amoldus de Vette, 30 jaar, Vlaardingen, Ged. Biersloot 28a, en Elisabeth Cornelia Geertruida Petronella Vervaart, 26 jaar, Dahliastr. 10, Vlaard. Am- ba oht DE NATIONALE COLLECTE. De Zaterdag te Kethel gehouden nationale collecte heeft 341.78 opgebracht. -t, Naar de Fransche radio meldt, heeft de ministerraad onder voorzitterschap van pre sident Lebrun in zijn vergadering van Maan dagavond de plannen voor de grondwets herziening goedgekeurd en den vioe-premier Laval belast met de vertegenwoordiging van den ministerraad voor het parlement. (D.N.B.) Het D. N. B. meldt uit Bern: Maandagmiddag heeft een groote groep Kamerleden te Vichy vergaderd. Op voorstel van Tixier-Vignancour richtte de vergadering eenstemmig het verzoek tot de regeering onverwijld de politieke, civiele en burger lijke verantwoordelijkheid te onderzoeken voor het ontstaan en het voeren van den oor log, voor de onvoldoende Fransche middelen en de leiding der krijgsverrichtingen, en voor rechtvaardige straffen te zorgen. Daarna sprak vice-premier Laval. Het ongeluk, zoo zeide hij, waarin ons de licht vaardigheid van hen gestort heeft, die ons in den oorlog brachten, maakt het tot heiligen plicht vooral de leiding van Frankrijk te beveiligen. Wij verzoeken het parlement ons hiervoor middelen te verschaffen en een stemmig zijn vertrouwen in maarsohalk Pétain te bevestigen. Het D.N.B. meldt uit Boedapest: Naar in goed-ingelichte kringen ver luidt, zullen minister-president graaf Paul Teleki en graaf Csaky, de minister van buitenlandsche zaken vanmiddag naar Duitschland vertrekken. Te Hillegersberg zijn verscheidene grasgazons veranderd In moestuinen en het op bovenstaan1! plaatje afgebeelde bordje met het veelzeggende opschrift is wellicht een betere bescherming dan prikkeldraad en slooten. Het D.N.B. verneemt uit Londen: Reu-ter meldt, Jdat de Britsche vloot op den ochtend van 8 Juli haar operaties tegen de eenheden van de Fransche vloot heeft voortgezet. Deze actie was gericht tegen het nieuwste Fransche pantserschip Richelieu (35,000) ton. Reuter beweert, dat de actie met sucoes is bekroond. Het D.N.B. meldt uit Berlijn: Het Reuter-bureau heeft uit Santiago ge meld, dat de stemming op het eiland Marti nique in de Caraibische zee uiterst vriendelijk voor Engeland is. Men zou daar verbaasd zijn over de houding van Frankrijk en generaal de Gaulle gunstig gezind zijn. Dit Engelsche bericht, zoo schrijft de diplo- matisch-politische Korrespondenz, dient blijk baar als voorbereiding van wat Engeland in het schild voert, n.l. een koloniale roofactie tegen den vroegeren vriend. Van buitenge woon belang, zoo vervolgt de Korrespondenz, is de reactie van hen, die zich tot dusver aan het behoud van den vrede en de bestaande orde in de Caraibische zee sterk geïnteres seerd hebben getoond. Van een duidelijke reactie der regeering te Washington is nog geen sprake. Men beperkt zich aldaar ertoe de gebeurtenissen gade te slaan en schijnt nog niet voornemens eenige stappen te onderne men. Steeds weer komt het voor, zoo besluit de Korrezpondenz, na herinnerd te hebben aan de verklaring van Washington van 18 Juni over de wisseling van souvereiniteit in het Westelijke halfrond, dat reacties, vooral van de zijde van Washington, in bepaalde ge vallen op andere wijze geschieden, dan vroe ger in plechtige verklaringen tot uiting is ge bracht, (Gedeeltelijk gecorrigeerd) Naar Stefani uit Stamboel meldt, h^hben de Engelschen de door het Fransohe protec toraat Syrië-Libanon loopende petroleum leiding, die bij Tripoli in Syrië eindigt, afge sneden. De overbrenging van Engelsche kinderen Met het s.s. Scythia zijn gisteren de eerste geëvacueerde kinderen uit Engeland te New York aangekomen. (Reuter). De Duiische luchtaanvallen op Engeland Reuter meldt uit Londen; Gistermorgen zijn tijdens een luchtaanval op een stad in het Noord-oosten des lands verscheidene personen licht gewond. Er wer den honderden brandbommen en twaalf dynamietbommen geworpen. De Londensche correspondent van Svenska Dagbladet meldt aan zijn blad, dat het voor uitzicht op een overeenstemming tusschen Ierland en Ulster over de verdediging van Ierland, na het bezoek van Lord Craigavon, den minister-president van Noord-Ierland, aan Londen, geringer schijnt dan voordien. Craigavon heeft er op aangedrongen, dat Ierland zijn neutraliteit zal opgeven en dat De Valera er toe zal besluiten de Duitsche en Italiaansche gezanten en hun staven te nopen Dublin te verlaten. Voorts heeft men van De Valera de verzekering gevraagd voor den duur van den oorlog geen grondwets wijziging aan de orde te stellen. De Valera heeft hierop echter geantwoord, dat Ierland onder alle omstandigheden be sloten is zijn neutraliteits-politiek te hand haven. De wederzij dsche standpunten stonden dus onverzoenlijk tegenover elkaar. Volgens den Zweedschen correspondent zou een com promis nauwelijks mogelijk zijn. (D.N.B.) lijk wel. Behalve tegen de drie reeds genoemde Fransche journalisten is naar de Kölnische Ztg. uit Stockholm verneemt, ook tegen Emile Buré, leider van het blad Ordre, door de Fransche regeering een bevel tot in hech tenis neming uitgevaardigd op beschuldiging, dat ze zich tegen het eigen land gekeerd en tastbaar onjuiste berichten verspreid heb ben. De vier moeten de eerste gelegenheid aangegrepen hebben zich in Engeland in veiligheid te stellen. De Duitsche minister van buitenlandsche zaken von Ribbentrop heeft gistermiddag den Japanschen oud-minister van buiten landsche zaken Sato, alsmede den Japan schen gezant Kawai ontvangen. Bij het onderhoud was ook de Japansche ambassa deur te Berlijn, Koeroesoe tegenwoordig. Vervolgens ontving von Ribbentrop den nieuwen Chileenschen ambassadeur en de nieuwe gezanten van Roemenië en Finland. Men neemt aan, dat Roosevelt in den loop dezer week een boodschap tot het Congres zal richten, waarin om een verdedigingsfonds van 5 milliard dollar ter bewapening van het tweede millioen mannen wordt verzocht. Het D.N.B. meldt uit Lissabon: De Fransche zaakgelastigde Cambon heeft gisteren te Londen aan het Foreign Office de officieele mededeeling overhandigd, dat de Fransche regeering na het verbreken van ds diplomatieke betrekkingen de geheele Fran sche ambassade naar Frankrijk heeft terug geroepen en 'dat er in de toekomst geen diplo matieke betrekkingen tusschen Frankrijk en Engeland meer zullen bestaan. Het personeel van de Fransche ambassade te Londen is reeds vertrokken. Het gebouw van de Fransche ambassade in Hydepark ligt sedert gisteren verlaten. En de aanmeldingsplicht voor studeerenden. De mededeeling van den burgemeester van Amsterdam, volgens welke ook studeerenden en zij, die zonder werk zijnde zeiven dan wel door middel van familie enz. in hun onder houd kunnen voorzien, zich voor den opbouw dienst moeten aanmelden, heeft tengevolge gehad, dat wij van verschillende zijden vragen hebben ontvangen. Men bleek tamelijk ongerust over het effect, dat een zoodanige bepaling op de studie van tal van jongelui zou kunnen hebben. Naar aanleiding hiervan hebben wij inlichtingen ingewonnen, waarbij ons het volgende is gebleken: De bovenvermelde bepaling houdt niet in, dat al diegenen, die zich ingevolge ervan komen aanmelden ook voor werkelijken dienst bij den opbouwdienst zullen worden opge roepen. Op het bureau van den opbouwdienst wordt nader uitgemaakt, welke personen hiervoor in aanmerking komen. Bona fide studenten, die in hun onderhoud kunnen voorzien behoeven dan ook niet bevreesd te zijn, dat zij hun studie zullen moeten staken. Er zijn op dit gebied zoo werd ons ge zegd echter enkele misstanden, nl. van stu deerenden of zoogenaamd studeerenden, die in werkelijkheid niet tot deze categorie ge rekend kunnen worden en ook niet in hun onderhoud kunnen voorzien- Deze menschen mogen niet zonder werk blijven rondloopen en zullen dan ook bij den opbouwdienst worden ingelijfd. Het A.N.P. meldt uit Hoek van Holland: De anders omstreeks dezen tijd zoo bloeien de badplaats Hoek van Holland biedt thans een troosteloozen aanblik. „Rotterdam aan zee" staat bijna dagelijks bloot aan de zinne- looze Engelsche bombardementen. Vele wo ningen zijn dan ook zwaar beschadigd. Een groot gedeelte der Hoeksche bevolking is vrij willig naar elders vertrokken. Tal van huizen zijn geheel verlaten, de ramen zijn met plan ken dichtgespijkerd, 's Nachts is Hoek van Holland nagenoeg uitgestorven. De meeste menschen, die er overdag nog wonen, gaan des avonds in 's-Gravenzande en andere naburige Westlandsche gemeenten slapen, omdat de Engelschen bij voorkeur 's naqjits hun bommen over de huizen uitstrooien. Aanval bij Zwolle. Het A.N.P, meldt: Twee Engelsche vliegtuigen hebben gister middag omstreeks half vijf een vijftal bom men uitgegooid in de omgeving van Zwolle. Er werden vijf menschen gewond. Een meisje kreeg lichte kwetsuren. Twee schip pers en een vrouw werden zwaar gewond en moesten naar het ziekenhuis worden overgebracht. Bommen op het eiland Rozenburg. Het A.N.P. meldt: In den afgeloopen nacht heeft een Engel sche bommenwerper een groot aantal bom men laten vallen op het eiland Rozenburg. Negen bommen kwamen neer, waarvan er drie niet ontploften. Men vermoedt, dat het tijd bommen zijn. Een brandbom viel op een wo ning, waarbij een begin van brand ontstond. Het vuur kon echter spoedig door de bewo ners worden gebluscht. Persoonlijke ongeluk ken kwamen niet voor. Wel werden vele ruiten van woningen vernield, de schade toe gebracht aan landbouwgewassen is zeer aan zienlijk. In het orgaan van het Nederlandsche Roode Kruis wordt met erkentelijkheid melding ge maakt van de ontvangst van talrijke giften ten behoeve van het veelomvattende Roode- Kruis-werk. Bijzondere vermelding verdient het feit, dat daaronder niet onaanzienlijke be dragen waren, afkomstig van leerlingen van verschillende scholen. Deze gelden waren oor spronkelijk bijeengebracht voor de gebruike lijke jaarlijksche schoolreisjes. RIJNVAART. LOBITH gepasseerd 6 Juli en bestemd naar: Utrecht, st.; Fata-Morgana, Heuvelman; Arbeido, Bouwens: Ha-niël 24, st.;Pierre. st.; Ca-pria, Kievit; Kanaaivaart 26, Groeneweg; Hela, st.; Isung, Bak ker, alle Rotterdam. Maria, Pev-re; Willy, Kegels; Henriette, Willems; Ratinè. Drom, alle Eindhoven; Lambert, St., Dordt; Barbara-nto, Elshout, Akersloot; Anna Maria, Buis man, A'dam; Andante, Hofman, en Vios, Deur waarder. beide Lemmer; Marinus Tardé, Wijga-nd, Deventer; Levina, de Paepe, en Grace de Dieu, Braecke, beide Dongen; Vertrouwen, Bergsma, en Reval, Brint, beide Leeuwarden; Petrus, van Loon, Tiel; Hem-rich, St.. Lobith; Sternia, van Eek, D«n Bosch; Cem 5. Joele. A'dam; Damco 32, Lagendijk, Dongen; Codam 81, van Strien, Den Bosch. VRACHTENBERICHT ROTTERDAM, 9 Juli. Vaarwerk: 250 ton kolen naar Nijmegen; ICO ton kolen n. «roningen; 100 ton kolen naar Bemel; 40 ton ijzergrond ngar Lisse175 ton puin naar Ruiserbrug, alles volgens tarief. Sleeploon: raar Maasbracht 10 cent per ton voor ledige schepen.

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1940 | | pagina 1