Het bewaren van levensmiddelen. U\tt-TIN-Tïfj 1 ■Hl 6 6 m U HLT NIEOTE DAGBLAD VAN VRIJDAG 13 DECEMBER 1940 ECHTELIJK DRAMA NA ZES JAAR OPGEHELDERD. Echtgenoot hekent zijn vrouw vermoord te hebben. INBREKERS DIE GEEN GELUK HADDEN. BOTERLEVERING AAN DEN HANDEL. Aantal handelaren beperkt- AUTO TE WATER GEREDEN. EEN RIDDER SCHAAKTE ZIJN GELIEFDE. DOELTREFFENDE STRIJD TEGEN BEDERF. DOOR GASVERSTIKKING OM HET LEVEN GEKOMEN. OP ZIJN PATROON WILLEN SCHIETEN. OPLICHTER GEZOCHT. SPOORWEGARBEIDER VERONGELUKT. Conferentie over voedingsmiddel- scheikunde. JT* DE SPANNENDE AVONTUREN VAN DEN BEROEMDEN FILMHOND GEHEIMZINNIGE DIEFSTALLEN. EXAMEN STAATHUISHOUDKUNDE EN STATISTIEK M. O. FAILLISSEMENTEN. T. T.-OPBRENGSTEN WEDER BEVREDIGEND. Hooge October-cijfers. VISSCHERIJ. MARKTBERICHTEN. GOEDE VRAAG NAAR kerstboomen. RIVIERTIJDINGEN. EXAMENS. Een echtelijk drama, dat zich op 28 Maart 1935, dus bijna zes jaren geleden, op de boerderij Uilenreef aan den Windhoeksweg te Almelo bij het z.g. Bokhovenbosch heeft afgespeeld en indertijd aanleiding gaf tot velerlei gissingen, is dezer dagen opgehel derd. Op genoemden datum kwam de 40-jarige echtgenoote van den thans 53-jarigen land bouwer B. G., tengevolge van een val van den hooizolder om het leven. Zij, die op de hoogte waren van het feit, dat er een min der goedé verstandhouding bestond tusschen de beide echtelieden en de financieele toe stand op de boerderij niet rooskleurig was, twijfelden aan een ongeluk. Deze geruchten waren voor de politie aanleiding, den boer een verhoor af te nemen, doch hij ontkende hardnekkig en daar er geen positieve bewij zen vielen aan te voeren, werd de man ver der ongemoeid gelaten. •Vermoedelijk zou deze zaak nooit meer op den voorgrond zijn getreden, ware het niet, dat er sedert geruimen tijd oneenigheid was ontstaan tusschen den boer en zijn familie, welke laatste tenslotte, onder beschuldiging van moord op zijn vrouw, den boer bij de justitie aanklaagde. Het schijnt, dat G. daarvan lucht heeft gekregen, althans hij begaf zich j.l. Maan dagmiddag per rijwiel naar Almelo en is van dezen tocht niet meer in zijn boerderij terug gekeerd. Hij verblijft thans in het huis van bewaring te Almelo, na tegenover de politie de vreeselijke bekentenis te hebben afge legd, dat hij zijn vrouw opzettelijk van het leven heeft beroofd, door haar van den hooi zolder te duwen. Reeds eenige jaren eerder had hij gepoogd een aanslag op het leven van zijn vrouw te plegen, door haar onder een hooischelf te duwen en aldus haar den verstikkingsdood te doen ondergaan, doch in dien opzet is de man toen niet geslaagd. De secretaris-generaal van het departe ment van Landbouw en Visscherij heeft een wijziging gebracht in het crisis-zuivelbesluit 1940. Daardoor wordt het aantal handelaren, aan wie de boterproducenten verplicht zijn een gedeelte van hun productie te leveren, beperkt tot hen, die in de basisperiode van de totale door hen ingekochte hoeveelheid boter, zijnde ten minste 250.000 k.g., ten min ste 60 pet. rechtstreeks hebben betrokken van producenten en ten minste 60 pet. heb ben verhandeld aan anderen dan consumen ten. Tegen beiden een jaar geëischt. Een mooi voorbereide inbraak, opgezet door twee broeaers, een 4t>-jarigen cnauf- teur en een 39-jarigen varensgezel, liep voor de twee misdauigers slecht af, door het in grijpen van de politie en de arrestatie van ue gebroeders Van der S. In den avond van den 21en October kwa men bewoners van een benedenhuis in de Pretoriusstraat te Amsterdam thuis. Zij struikelden over het zeil in het portaal. Tot hun schrik zagen zij, dat het boven een luik, dat zich daar bevindt, stuk gesneden was. Onmiddellijk dachten zij aan inbrekers, een verschijnsel, dat in de Indische buurt niet vreemd was. De politie werd gealarmeerd en een paar agenten stelden in de groote kelders onder het huis een onderzoek in. Maar zonder resultaat. De politie vertrok weer, echter niet zon der een goeden raad te geven aan de be woners van het benedenhuis: „Spijker het luik stevig dicht, als er dan iemand in de kelders zit, zit hij als een rat in de val". Spijkers en een hamer waren bij de hand en weldra zat 't luik muurvast, zeer tot on gerief van de inbrekende gebroeders, die zich in den kelder hadden verstopt en wien nu de terugweg was afgesneden. Dies be sloot het tweetal een anderen uitweg te zoe ken. Zij vonden verderop een luik, dat uit kwam in het nabijgelegen magazijn van een groot levensmiddelenbedrijf. Toen zij bezig waren via dit luik te vertrekken, werden zij gesnapt. Uit den eersten kelder hadden zij loodkabels en eenige werktuigen meegeno men. Het tweetal, dat gisteren voor de Vijf de Kamer der Amsterdamsche rechtbank terecht stond, ontkende, dat het de bedoeling was geweest in het magazijn van het levens middelenbedrijf in te breken. Toevallig had den zij gehoord, dat in den kelder loodka bels lagen opgeslagen en dat was de reden van hun ongewenscht bezoek geweest. Zij ontkenden iets met andere inbraken in deze buurt te maken te hebben gehad. De officier van justitie, mr. Bakhoven, vorderde tegen beide verdachten, waarvan de oudste reeds zes vonnissen heeft onder gaan, een jaar gevangenisstraf. Vonnis 24 December. Avontuur eindigde in het politiebureau. Men meldt ons uit Amsterdam: In het politiebureau aan de Pieter Aertz- straat is op het oogenblik een sinjeur opge borgen, die getracht had 'n nieuwe bewer king van een ouden ridderroman te geven, door zijn aangebedene te schaken, daarbij optredend als ridderlijke minnaar. De ouders van het meisje waren echter op deze ridder lijkheid niet zeer gesteld en hebben hun dochter met behulp van den sterken arm opnieuw laten ontvoeren. De sterke arm nam en passant den ridder ook mee, die zich wegens schaking van een minderjarige zai hebben te verantwoorden. De uitbreiding en verbouwing van het oude Nijmeegsche stadhuis is op 't oogenblik in vollen gang. Vermoedelijk zal het nieuwe gebouw eind 1941 in gebruik kunnen genomen worden. Een overzicht van het werk; op achtergrond het oude raadhuis. (Foto: Pax.) Echtpaar aanden dood ontsnapt. In den avond van Woensdag j.l. vond op den stikdonkeren Lovenschen Kanaal dijk-Oost in de buurt van den Bosscheweg te Tilburg een ongeval plaats, dat achteraf bezien voor de betrokkenen nog gunstig is verloopen. Over dezen dijk reed een kleine auto, een D.K.W. waarin gezeten waren de heer H. met zijn echtgenoote uit 's-Hertogenbosch. Vermoedelijk als gevolg van de duister nis, die er op dat oogenblik heerschte, remde de heer H., die de auto zelf be stuurde, plotseling voor een blijkbaar denk beeldig iets op den rijweg. Door de glad heid van het wegdek slipte de wagen en het volgende oogenblik was hij den dijk afgereden en in het water van het Wilhel- minakanaal terecht gekomen. De auto ver dween voor de helft in het koude, donkere water. De brugwachter, Th. Joosten, hoorde den plons in het water, gevolgd door het hulpgeroep van de beide inzittenden. De man deed direct den reddingsgordel om, spoedde zich naar de plaats, van het on geval, en begaf zich onverwijld te water. Bijgestaan door twee zich in de buurt be vindende burgers, die zich eveneens te water begaven, slaagde de man er aller eerst in den heer H., die uit den wagen geklommen was en naar den kant trachtte te zwemmen, in veiligheid te brengen. Mevrouw H., die nog in de auto zat, werd later eveneens door de kranige redders uit haar benarde positie bevrijd. In de brugwachterswoning werden de beide drenkelingen, van droge kleeren voorzien, waarna ze later op den avond door de ziekenauto van den G. G. en G. D. naar Den Bosch werden overgebracht. Te Apeldoorn is gisternacht de 79-ja- rige weduwe G. in haar woning aan de Torenstraat door gasverstikking om het le ven gekomen. Zij woonde alleen. Men meldt ons uit Amsterdam: De rechtbank heeft gisteren uitspraak ge daan in de zaak tegen den neger Ali, die eenige weken geleden gepoogd had Op zijn werkgever, directeur van e^n bekend restau rant in de binnenstad, te schieten. Het schot wat echter niet afgegaan, omdat wel 't maga zijn van den browning kogels bevatte, doch zich geen kogel in den loop bevond. Hij kon na een worsteling overmand en ontwapend worden. De rechtbank veroordeelde Ali tot een gevangenisstraf van tien maanden. Men meldt ons uit Amsterdam: De politie van het bureau Singel zoekt op het oogenblik een geraffineerd oplichter, die zijn slachtoffers onder boekhandelaren zoekt. De man heeft vermoedelijk verscheidene malen en met succes onder valsche voor wendsels boeken verduisterd. Hij begaf zich daartoe naar een boekhan delaar, wien hij, voorgevend een geschenk aan een vertrekkenden collega te willen geven, boeken op zicht vroeg. De boeken werden in ontvangst genomen doch van betalen kwam nooit iets. Zijn naam is J. H. Eeltink. Gewoonlijk geeft hij echter voor Van Deventer te heeten en werkzaam te zijn op een kantoor van „De Nederlanden". De commissaris, chef van het bureau Singel verzoekt zijn opsporing en aanhouding. Aan genomen wordt, dat hij zich reeds eerder aan oplichting heeft schuldig gemaakt. Gisterenmorgen is de 30-jarige wegwerker G. N. v. d. V. der Nederlandsche spoorwegen In het Histologisch instituut te Amsterdam is vandaag de negentiende conferentie over voedingsmiddelscheikunde gehouden, georga niseerd door de Nederlandsche Maatschappij ter bescherming der Pharmacie en de Neder landsche Chemische Vereeniging. Verschil lende deskundigen hebben op deze conferen tie inleidingen gehouden over methoden tot bescherming der voedselvoorraden en van conserveering van voedingsmiddelen. In zijn openingswoord wees de voorzitter der conferentie, prof. dr. B. C. P. Jansen, erop, dat het juist in dezen tijd van distri butie en voedselschaarschte van belang is, onze voorraden zoo goed mogelijk te bewaren. Het is daarom zeer toe te juichen, dat een aantal Hollandsche deskundigen op dit gebied bereid zijn gevonden om verschillende moderne conserveeringsmethoden te be spreken. Dr. ir. J. P. K. van der Steur besprak daarop het conserveeren in blik. Deze zeide o. m. dat het steriliseeren bij zure voedingsmiddelen als vruchtensappen e. d. bij lage temperatuur kan plaats vinden, bijv. 80 gr. C.—100 gr. C. Bij niet zure voe dingsmiddelen als vleeschwaren en groenten moet men tot hooger temperatuur (pl.m. 120 gr. C.) verhitten om steriliteit en algeheele duurzaamheid te bereiken. De moeilijkheid van een dergelijke verhitting is echter dat men hierdoor de kwaliteit van het behandel de product vaak te veel aantast. Men is dan gedwongen tot een lagere temperatuur of korteren tijd te verhitten en treft een com promis tusschen houdbaarheid en kwaliteit. Door wetenschappelijk physisch en bacte riologisch onderzoek heeft men dieper inzicht gewonnen in verschillende problemen, zooals het langzamerhand doordringen van de warmte in het blik en de tijd die noodig is, om sporen van bacillen bij een bepaalde temperatuur juist tot afsterven te brengen Uit deze beide gegevens kan men den verhit tingstijd berekenen, noodig om bij een bé- paalde temperatuur, den inhoud van het blik geheel steriel te maken. In alle gevallen waar men uit kwaliteitsoverwegingen niet zoo ver kan gaan, moeten sterilisatieproeven gevolgd door onderzoek op kwaliteit en houdbaarheid in de broedstoof op 37 gr. C. echter den doorslag geven. Dr. C. J. Briejer sprak hierna over insecten in voorraden schade en bestrijding. Niet algemeen bekend is, welke schade insecten en dan vooral larven van motten en kevers kunnen toebrengen aan onze voedsel voorraden, die opgeslagen liggen in pakhui zen en veemen, dus onze granen, cacaoboo- nen, gedroogde vruchten, enz. Deze schadelijke insecten worden meestal aangevoerd met een deel van de producten Vaak zijn 't tropische of subtropische dieren. Enkele aangetaste baten kunnen dan de oorzaak worden van een groote plaag, en dit des te meer, omdat sommige insectensoorten op allerlei producten kunnen leven, zooals u. n. v. u. v. uci (je cacaomot, die ook overgaat op gedroogde werkzaam bij de electnficaties van het baan- vruchten en tabak vak Utrecht-Amersfoort, ter hoogte van de kruising bij Blauwkapel door een passeerende losse locomotief gegrepen en een tiental me ters meegesleurd. De ongelukkige was op slag dood. Hij laat een vrouw en vijf jeugdige kinderen achter. Wij moeten dus de opslagplaatsen geheel reinigen van insecten, en daarnaast voor komen, dat met nieuw aangevoerde goederen wederom insecten worden aangevoerd. Het voornaamste strijdmiddel tegen deze uiiiiiiitiiiiiiiiiiiiiiiiimiimiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiifiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiKiiiiiiiiim 'iiiiiiimiiiiiiniiiiiimiiiiniiimiiiMnfiuiiiiiiitiiiiiiiiimiiiiiiiiiimniimimiiimfiiiiiiiiiiiiiniiiiHiii sprong nu op den gewonden iimiiiiiiiiilillllll EEN PRACTISCHE BOERIN. Als de tractormo tor op het land zijn werk gedaan heeft, wordt de cirkelzaag aangekoppeld en zaagt de boerin de Doornen tot brandhout voor den haard. (Foto Holland). wm - HH1 HIER IS DE HOUTEN SCHOEN. Een paar schoenen, dat, met uitzondering van de schoenveter, geheel uit hout vervaardigd is. schadelijke organismen vormen de voor hen giftige gassen. Veelal gebruikt men blauw- zuurgas en aethyleenoxyde (het werkzame bestanddeel van T-gas en Kartusi). Tot de nieuwste vondsten op dit gebied behooren methylbromide en methallylchloride (M- gas). Dit laatste heeft het groote voordeel, dat het veel minder giftig is voor den mensch dan de andere gebruikelijke gassen, zoodat bij toepassing van M-gas ernstige ongevallen, zooals met blauwzuur meermalen zijn voor gekomen, worden vermeden. Naast de zuivering van de reeds aangetaste pakhuizen, dienen tevens die goederen be handeld te worden, die bij aanvoer insecten blijken te bevatten, zoodat voortaan slechts insecten-vrije producten in de opslagplaatsen komen. In Nederland wordt op dit gebied nog veel te weinig gedaan. Een Rijksdienst met con trole aan de havens en in de pakhuizen zou hier groote diensten kunnen bewijzen. Daar bij moet zuivering van besmette goederen en gebouwen voorgeschreven kunnen worden. Inschakeling van den Plantenziektenkun- digen dienst, die reeds over een organisatie beschikt, zou hier wellicht de aangewezen weg zijn. Alleen op deze wijze kan een vele millioenen guldens kostende schëda worden voorkomen. Ir. J. Straub leidde het technische onder werp der middagvoordrachten met eenKe algemeene beschouwingen in. Bij 't bewaren van versch fruit en groente is hoofdzaak, dat men bedenkt met levend materiaal te doen te hebben, dat ademt, en dat moet blijven ademen om niet te bederven. De kunst van bewaren is derhalve de ademhaling zoodanig te temperen, dat de grondstof voor de ademhaling zoo lang moge lijk strekt, maar het leven nog juist in stand gehouden wordt. T. van Hiele, Rijkstuinbouwconsulent te Wageningen, wees er vervolgens op, dat men in de practijk het fruit bewaart in onge- koelde schuren, zgn. fruitbewaarplaatsen en daarnaast in koelhuizen. In de fruitbewaar plaatsen koelt men met behulp van koude nachtlucht die men overdag tracht vast te houden. In de koelhuizen stelt de gewenschie temperatuur zich geheel automatisch in, afhankelijk van een machine-installatie. Bij de koelhuisbewaring is het van belang, dat de producten zoo snel mogelijk na den oogst op de gewenschte temperatuur worden gebracht. Deze temperatuur moet zoo laag mogelijk zijn, doch ook weer niet te laag. Reeds boven een temperatuur, waarbij be vriezing zou kunnen optreden, kunnen afwij kingen in het fruit optreden, die men met de term lage-temperatuurbederf aanduidt. De gevoeligheid voor deze ziekte hangt af van soort en variëteit, maar ook van herkomst eri toegepaste cultuurmaatregelen. Behalve bovengenoemde ziekte zijn er nog enkele andere zgn. koelhuisziekten, waar mede men rekening dient te houden. Een bewaarmethode, die zich thans begint te ontwikkelen, is die 'met behulp van kool zuurgas. Bij het vertragen van de levensprocessen maakt men dan niet alleen gebruik van een lago temperatuur, doch ook van een hooger e koolzuür-concentratie in de lucht. In het koelhuis van de Veiling te Goes worden oriënteerende proeven op dit gebied door het Rijk verricht. Koelhuisfruit heeft in het algemeen geen goeden naam wat betreft smaak en geur. Het is niet juist dit geheel op rekening van het koelen te schuiven. Veel hiervan kan worden voorkomen door een deskundige behandeling. De gestelde eischen zijn echter hoog. Ir. G. Ferguson wees er in zijn inleiding over de uitvoering der koelhuisbewaring van voedingsmiddelen op, dat er principieel ver schil bestaat tusschen koelen en vriezen. Koelen, als omkeerbaar proces, staat als methode hooger dan vriezen. Als afweer middel tegen storende invloeden is koelen echter minder effectief. Gekoeld vleesch kan hoogstens enkele weken, gekoeld fruit tot een half jaar bewaard worden. Vriezen is een omkeerbaar proces. Bij v iezen deffundeert celsap door den celwand naar buiten. Het later volgend ontdooien brengt niet al het celsap in oorspronkelijke positie terug. In tegenstelling met koelen veroorzaakt vriezen zelf structuur-verande ring, die kwaliteitsverlies beteekent. Daar staat tegenover, dat met vriezen gedurende den bewaartijd storende invloeden in meer latenten toestand gebracht worden, zoodat de bewaartijd voor vriesgoed minder gelimi teerd, in sommige gevallen practisch onbe grensd is. Moderne invriesmethoden hebben ten doei het idéale omkeerbare proces zooveel doenlijk te benaderen. Doeltreffend is groote invries- snelheid. Actueel, in het bijzonder voor onzen tuin bouw, is snel invriezen van groenten en fruit in een stormwind van tot veertig graden Celcius onder nul. De hiermede verkregen resultaten zijn zoo bijzonder, dat deze conser- veeringsmethode als de volstrekt beste van alle tot dusver bekende kan gelden. Zonder merkbaar verlies aan vitaminen, smaak, aroma of klein: kunnen fruitsoorten als aard- Rinty man af. Hem voorzichtig in zijn kraag grijpend, trok hij hem op zij, zoodat zijn hoofd en schouders op Sneeuwbal kwamen te rusten, terwijl de pony op den grond lag. Slim had nog juist kracht genoeg, om zichzelf vast te houden, toen de pony weer overeind rees. Hij lag bijna als een zak graan over Sneeuwbal's rug heen, met zijn hoofd aan de eene en zijn beenen aan de andere zijde. De schrandere hond nam den zwaren zak, dien de man bij zich had gehad, in zijn bek en daarop begonnen hij en de pony den tunnel uit te loopen. Een donderend lawaai weergalmde ach- tër hen. Dieper den tunnel in was de zol dering volkomen bezweken en geweldige massa's water begonnen zich nu in de oude zilvermijn te storten. Als Slim Reeves had blijven liggen, waar hij was neergevallen, zou niets hem meer hebben kunnen redden. Maar zij begonnen nu den uitgang te naderen en daar de bodem van den tun nel voortdurend meer opliep, kon het water hen niet meer bereiken. Nauwelijks hadden zij de opening be reikt, of er klonk een verbaasde kreet in hun ooren. Die kreet was afkomstig van Jake, den handlanger van Slim. Hij was stomverbaasd, toen hij Slim, hangende op den rug van den pony uit den tunnel zag komen, terwijl Rinty den kost baren zak met de gestolen goederen droeg. Terstond deed Jake een wilden greep naar den zak! Geef mij dien zak, leelijke wolfshond! snauwde hij tegen Rinty. Maar de dappere hond dacht er geen oogenblik aan, den zak aan dien man met zijn gemeene gezicht te geven. Hij liet den zak een oogenblik los en sprong op Jake toe met zulk een kracht, dat deze een heel eind achteruit tuimelde. Op dit oogenblik weerklonk gekletter van paardenhoeven. Sheriff Grant en Harry waren ter plaat se aangekomen! Zij waren op zoek naar den vermisten pony, hadden het spoor van Sneeuwbal gevonden en waren dit ge volgd. (NADRUK VERBODEN.) Vol verbazing staarden zij naar het too- neel voor hen. De sheriff pakte den zak en opende hem. Genadige hemel! Hier is het gestolen iiiiiiiiiiiiiiiiitmtimiitiiiiiiiiiititiimiiiiiimiiiuittiiimiiiiimiiitiitimitiiiiiiiiuuiiiiii Geef mij dien zak, leelijken wolfshond snauwde Jake. (A. D. A.) goed, Harry! barstte hij uit. Deze mannen moeten de dieven zijn. Van Slim s lippen kwam een zacht ge fluister. Ik geef me gewonnen, sheriff! mom pelde hij. De hond en de pony hebben samen mijn leven gered, toen de zoldering van den tunnel bezweek. Dat was onze geheime schuilplaats en daar hielden 1 we ook de gestolen goederen verborgen! i En aldus was het raadsel opgelost, voor- I namelijk dank zij Rinty! Het heele stadje. Silver Peak hoorde 1 weldra de geschiedenis van de arrestatie 1 der dieven, doch men kreeg geen kans, om I Rinty te bedanken. Voor den zwervenden hond was de tijd 1 weer gekomen, om stilletjes weg te slui- pen. Hij had genoten van zijn verblijf bij I Harry, doch nooit vergat hij het huis vol gelukkige herinneringen, waar hij als 1 klein hondje had gewoond en waarnaar hij I nog steeds zocht! (WORDT VERVOLGD.) I imiimnnniiimniiimil Neem dadelijk 'n "AKKERTJE" (tot 4 per dag) en kruip onder de wol. Ze bekorten de ziekte, verdrijven koorts en pijnenl beien en frambozen en fijne groenten onbe- perkten tijd bewaard worden om b.v. gedurende de wintermaanden in consumptie te komen in een toestand, die van de versche niet te onderscheiden is. Momenteel zijn er in ons land eenige installaties voor zoodanige behandeling van groenten en fruit in uitvoe ring en voorbereiding. In sommige gevallen, waarin koelen zonder mger niet is toe te passen, is gasbewa- ring als hulpmiddel waardevol gebleken. Als gas wordt koolzuur gebruikt, dat in scheeps- vleeschkoelruimen extra toegevoegd moet worden. Bij fruitbewaring wordt het kool zuur door de appels zelf door ademhaling geleverd en is slechts noodig de ruimwanden diffusiedicht uit te voeren met ventilatie openingen om het overtollige koolzuur te spuien. s GRAVENHAGE, 12 Dec. Geëxamineerd 3 candidaten, geslaagd de heeren P. A. E. M. Hoor- nik, Rotterdam en B. J. Wijnkerk, Amsterdam. Na de lage opbrengsten over de vorige periode zijn de P. T. T.-opbrengsten over Octo ber, mede dank zij de recente tariefverhoo- gingen, voor het eerst weder bevredigend, het geen blijkt uit de volgende cijfers: Opbr. Meer of minder dan in 1939 321.237 532.131 292.459 3.235.329 56.160 3.103.884 887.238 132.948 Posterijen Telegrafie Telefonie Postchèque- en giro dienst Totaal 7.282.611 214.513 Verwacht mag worden, dat, indien zich geen onvoorziene tegenslag voordoet, de P.T.T.- opbrengsten zich weder ongeveer op het nor male niveau zullen blijven bewegen. De jaarcijfers over 1940 zullen echter, naar zich uit de hieronder vermelde cijfers over de periode Januari t.m. October laat aflezen, aan den lagen kant blijven Opbr. Meer of minder dan in 1939 Posterijen 26.047.875 Telegrafie 2.524.546 Telefonie 25.706.353 Postchèque- en giro dienst 8.286.079 2.441.262 1.429.776 370.562 1.186.244 Opgegeven door van der Graaf Go. (afd. Handelsinformaties). UITGESPROKEN. ROTTERDAM, 11 December. G. H. Oillekens chauffeur Heer Kerstantstraat 73. Recfotercomm. mr. A. Huijgen. Cur. mr. H. B. va-n Riesen. GEëINDIGD. ROTTERDAM, 11 Dec. J. A. Bergvelt Sr. SCHEVEKINGEN, 12 December. Sohar 17.50 21.60, wyting 20.7028.60 per 40 kg. Aan de markt waren hedenochtend 10 motor- met 805 en 15 kotters met tezamen 1545 besomming. In totaal besomden 25 kust- visschers 2250. De prijzen van zoetwatervisch waren heden als volgt: snoekbaars 1.25, levende snoek 88 ct., snoek 70—75 ct., spiering 80 ot., karper 90 et! baars 85 ct., orasem 50 ct., alles per kg. IJMUIDEN, 13 December. Consignatievisch hot 8575 per 50 kg., zoetwatervisch: snoek baars 1.20—1.20, baars 0.90, blei 35—26, voorn 3124, spiering 8372 ct., alles per kg. Open booten (kustvlsschers)IJM 328 26, IJM 324 ƒ23, IJM 30 44, IJM'344 19, IJM 307 17.50. Totaal 62.564.853 3.055.356 De fijnsparren, die als kerstboomen moeten dienen, worden thans dagelijks in zendingen van te zamen vele duizenden stuks van de kweekerijen van de Veluwe voonamelijk naar de markten, in de groote steden vervoerd. De Veluwsche kweekers spreken over het algemeen van een uit stekenden handel in dit artikel. De groot ste vraag bestaat naar boomen van 1,5 tot 2 meter lengte. Het transport, dat vorige jaren met vrachtauto's geschiedde, gaat nu hoofdzakelijk per spoor. LEEUWARDEN, 13 December. Vee. 9 stieren, 98 vette koeien, 590 melk- en kalfkoeien 170— 425, 109 pinken 110—270, 157 graskalveren 70 195 498 nuchtere kalveren, 230 vette schapen, weidë schapen en lammeren, 44 vette varkens, 190 magere en drachtige varkens en loopers, drachtige 120230, magere 80120, loopers 25 —50, 98 kleine »,iggen, 166 bokken en geiten. To taal aanvoer 2100 stuks. Eierhandelkipeieren aangevoerd 6500 kg., 5—8 ct. per stuk. Eendeieren aangevoerd 100 kg., 67 ct. per stuk. Pluimvee. Slachthanen 0.901.40, slachtkip- pen/ 1—1.75, jonge hanen 11.60, konijnen 1.25 per pond. Ver. van Zuivelmijen, Edammer kaas 20 plus 44, 40 plus 67.50, Goudsche kaas 20 plus 44, 40 plus 67.50 per 50 kg., broodkaas 40 plus 67.50 per 50 kg. AardapPelen volgens vastgestelde prijzen. Stieren en vette koeien geen noteering. Melk en kalfkoeien aanvoer redelijk, handel vlug, prij zen "eer duur. Pinken aanvoer minder, handel vlug, prijzen zeer duur. Vette kalveren geen no teering. Graskalveren korte aanvoer, handel stug, prijzen duur. Nuchtere kalveren en vette varkens geen noteering. Drachten, magere varkens en loopers aanvoer ruim, handel vlug, prjjzen iets duurder. Biggen aanvoer kort, handel vlug, prij zen duur. Wolvee en lammeren geen noteering De Nederlandsche veehouderij centrale nam 200 koeien,1 5 graskalveren en 400 nuch'cre kalveren over. De N. V. C. nam 55 varkens over. UTRECHT, 13 December. Aanvoer 22 wagens met 640 kg. kaas. Prijzenrljksmerk le kwal. 4041.50, 2e kwal. 39 per 50 kg. Handel vlug. ZWOLLE, 13 December. 25.000 kipeieren 1.07 per kg. Koehuiden 17%, pinkenvellen 18ct., stierenvellep 13)^ ct., vette vellen 23 ct., grasvel- len 20 ct. per half kg. Paardenhuiden 8 per stuk. Handel regelmatig. Kalfsvellen 2 per stuk Stuurliedenexamen. 's-GRAVENHAGE. 12 December. Geslaagd voor 2e stuurman groote handelsvaart de heer F. G. van Spanning en voor .stuurman kleine handelsvaart de heer F. J. Voordewind. HANSWEERT, 12 December 1940. Gepasseerd voor 2 uur en bestemd voor: ROTTERDAMJDe hoop geleidt ons. Broek huizen Irene, SchramTelegraaf 3, Heystek AMSTERDAM: Amstel 9, Willemse; Peliegona, van BulckTrijntje, Pleket Stad Amsterdam 1, Sponselee; Stad Amsterdam 4, Oomens; ALPHEN A/D RIJN: De Wulp, Verrept; ENSCHEDE: Mejo, Joore: DELFZIJL: Jawi, Thomas; WE- MELDINGE: Aart Wilhelmlna, van Wijngaar den DUITSCHLAND: Rijn Schelde 7, Rjjcquart; Rheintreue, Möhlendick; Helgoland, Weigardt; Baden 45, Hiitt; Internationaal, Verberght- BELGIë: Tijma, van Laar; Hondecoeter, Booy; Solario, den Breejen; Hera, Boom; Nihal, de Schepper. Rubens, ScherpenzeelRosa, Dooms; Salida 2, MeesClemence, Kamminga; Maria, MeulmeesterGrace de Dieu, van OverloopRes Nova, DroogerStad Namen, SchoenmakersWil- cor, van MeelAugust Therese, ReynlersTris tan, Meeusen. A

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1940 | | pagina 2