m EEN GEMEENE STREEK. X 6 LOONEN EN PRIJZEN. HET NIEUWE DAGBLAD VAN DONDERDAG 19 DECEMBER Ï94Ö De loonverordening. n. WM - ïF* DE SPANNENDE AVONTUREN VAN DEN BEROEMDEN FILMHOND DE DOODENDE STROOM. Ongeluk met electrische looplamp. ernstige mishandeling door DIENSTBODE. JEUGD IN BOEIEN" Het is een cultuurserie-uitgave. KOLPINGS JAARBOEKJE 1941. HOTELHOUDER OPGELICHT. KEURING VAN DEKHENGSTEN. DE NEDERLANDSCHE UNIE De heer H. Roelfsema thans officieel tot algemeen secretaris benoemd. Overzicht van ontstaan, program en groei in de eerste vijf maanden. BLAUW LICHT BIJ VERDUISTERING. DISTRIBUTIE-DIEFSTALLEN TE MAASTRICHT. i X A Goedgekeurde gloeilampen thans officieel vastgesteld. Th het Verordeningenblad van 30 Nov. 1840 is afgekondigd, en op den zelfden dag in werking getreden, een Verordening van den Rijkscommissaris betreffende de tot standkoming van regelingen in zake loo- nen, salarissen en andere arbeidsvoorwaar den. Den tekst dezer Verordening deelden wij reeds mee. Wij kunnen daarom thans met een korte samenvatting der hoofdzaken volstaan. Zij sluit zich aan bij de Wet op de Col lectieve Arbeidsovereenkomst van 24 Dec. 1827. De in die wet genoemde partijen blij ven bevoegd collectieve arbeidsovereen komsten af te sluiten, maar met inachtne ming van het volgende: Deze collectieve arbeidsovereenkomsten mogen geen bepalingen bevatten, welke wijziging in de loonen of salarissen afhan kelijk maken van het intreden van bepaal de omstandigheden, welke niet direct de tusschen werkgevers en werknemers be staande verhouding raken. M.a.w. het is verboden daarin een „glijdende loonschaal' op te nemen. Komt zulk een bepaling in een reeds bestaande collectieve overeenkomst ■voor, dan treedt deze buiten werking. Nieuwe collectieve arbeidsovereenkom sten (dus ook wijzigingen in bestaande) hebben goedkeuring noodig, voor zooveel daarbij loon- of salarisregelingen zijn ge troffen, die een verhooging van bestaande loonen of salarissen inhouden. Blijkt ter bescherming van de arbeiders de regeling van loonen en salarissen als mede van andere arbeidsvoorwaarden bij collectieve arbeidsovereenkomst noodza kelijk, dan kan, wanneer een collectieve arbeidsovereenkomst niet tot stand komt, de secretaris-generaal van het departe ment van Sociale Zaken of een door hem aa~ gewezen instantie (bedoeld is: het col lege van Rijksbemiddelaars) loonen en sa larissen of andere arbeidsvoorwaarden bin dend vaststellen. Ook kan de genoemde Secretaris-gene raal aan het college van Rijksbemiddelaars ie bevoegdheden overdragen, welke hij bezit krachtens de Wet op algemeen ver bindend en onverbindend verklaren van collectieve arbeidsovereenkomsten van 25 Mei 1937, zoodat dit college bevoegd zal zijn: 1. op verzoek van een of meer der daar bij betrokken partijen collectieve arbeids overeenkomsten of afzonderlijke bepalin gen daarvan algemeen verbindend te ver klaren; 2. collectieve arbeidsovereenkomsten of afzonderlijke bepalingen daarvan onver bindend te verklaren; 3. de algemeen verbindendverklaring pf van afzonderlijke bepalingen in te trekken. >y [iiiiiifiiiiiiiiiuiiimiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiuiin STORM IN HET KANAAL. Een vaartuig van de Duitsche oorlogsmarine strijdt tegen de woelige zee. Moment waarop een hooge golf over het voorschip slaat. (Foto Ass. Press., Berlijn.) BLOEMENSTAD AALSMEER ontplooit een groote bedrijvigheid bij het verzenden van snijbloemen en bloeiende vetplanten. De planten krijgen 'n extra verpakking ter bescherming tegen vorst. v J (Foto Pax-Holl»nd.) Dinsdagavond moest te Haarlem de 22-ja- rige P. in de keuken van de ouderlijke wo ning aan de Ramplaan eenige bezigheden verrichten. Hij gebruikte daarbij een elec- trische looplamp, welke zooals later bleek, delect was. Toen P. de lamp aanraakte, werd hij door den stroc getroffen. Huisgenooten vonden het slachtoffer bewusteloos op den granieten vloer liggen. Hoewel geruimen tijd kunstmatige ademhaling werd toege past, moest tenslotte de dood worden ge constateerd. Bij onderzoek bleek, dat de lamp ver keerd gemonteerd was, waardoor de meta len bescherming onder stroom was komen te staan. door ALBA DE CèSPEDES de schrijfster, die met dit werk een belangrijke bekroning kreeg, teekent ons ten voe.en uit de jonge vrouw van heden in een roman, waarm 8 levens gecomponeerd zijn tot een kleurig mo zaïek, de moeilijkheden van „de vrouw in wor ding" loupe-zuiver teekenend. Recl30761-5 11 Twee-jarig, ziek kindje in gloeiend heet bad gestopt. Te Maastricht heeft de recherche der ge meentepolitie de dienstbode M. B., in be trekking bij de familie A. K., onder ver denking van poging tot doodslag op een kind aangehouden en ter beschikking van den commissaris van politie gesteld. Enkele dagen geleden heeft deze dienst- daarvan bode het tweejarige zieke dochtertje van de familie K. een bad doen nemen in gioeiend Daar hieromtrent overigens niets in deze beet water. Daarna heeft zij het kind, dat Achtereenvolgens verschenen nu de ver schillende personages van dit bonnendrama voor den president der Maastrichtsche recht bank, mr. Janssen. Allen bekenden, behalve de drogist, die voorgaf niet te weten dat de goederen en bonnen van diefstal afkomstig waren. De officier van justitie, mr. Fabius, eischte tegen de jeugdige personen ieder vier maan den gevangenisstraf en de verdedigers, mr. Sanders voor H. S. en mr. Kallen voor J. L. en J. S., pleitten een voorwaardelijke straf met het oog op de zeer gunstige reclassee- ringsrapporten welke waren uitgebracht. Tegen den drogist, die volgens de officier van justitie, de ziel van de beweging was, luidde de eiseh 1 jaar en 2 maanden. Mr. Schoon, die den drogist verdedigde, pleitte clementie. De rechtbank zal 30 December vonnis wijzen. ^Wct veranderd wordt, blijkt dus bet ver plicht hooren van den Hoogen Raad van Arbeid, of van een commissie daaruit, ook jfcif-yóor het college van Rijksbemiddelaars voorgeschreven. Tenslotte behoeft elke verhooging van loonen of salarissen goedkeuring, voorzoo ver ze niet het uitvloeisel is van een reeds goedgekeurde collectieve arbeidsovereen komst. Deze verordening geldt niet voor ambte naren en voor huiselijk personeel. Ziedaar de hoofdinhoud der loonveror dening. De strekking ervan is duidelijk: geen loonsverhooging is geoorloofd, tenzij met goedkeuring van het college van Rijksbe- iniddelaars. En de bedoeling is, dat deze »en loonsverhooging zullen goedkeuren, enzij deze dringend noodzakelijk is. Mn wil stabilisatie van de prijzen. nog al lastig was, ook nog mishandeld. Het stumperdje, dat zware brandwonden had opgeloopen, is in het ziekenhuis te Maas tricht opgenomen. Als uitgave van het Centraal Verband der St. Josephsgezellenvereeniging in Nederland verscheen weer een nieuw jaarboekje. - 'eer nog dan andere jaren is ditmaal de inleiding van cen'raal-praeser Drost „zeit- gem&sz". „Een jaar is voorbij Is 't slechts een jaar Is achter ons de poort van een eeuw dicht- gevallen; ja van een heel tijdperk in de wereldhistorie Is het niet alsof midden in het afgelopen jaar met een sprong van enkele dagen tientallen jaren werden over geslagen 1 Nu is het 1 Januari 1941. fcoonsverhoogingen leiden rot Prijsverhoo- Wat lj,kt x Januarj 1940 lang, lang geleden! -'-gen, gelijk wü gezien hebben. Dus, j We hebben in dat ene jaar meer meegemaakt gingen, gelijk wij gezien hebben. Vil men geen prijsstijging, dan moet men de loonsverhooging tegengaan. Een groote macht wordt in de handen Van het college van Rijksbemiddelaars ge legd, maar daarom ook een groote verant woordelijkheid, al wordt deze uiteraard gedeeld met den secretaris-generaal, die hen machtigt en hoogstwaarschijnlijk daar bij zekere richtlijnen zal voorschrijven. In dit stelsel een onderdeel van het stelsel der door den Staat geleide econo mie passen ook geen automatische loons- verhoogingen, zooals deze ontstaan door de „glijdende loonschaal". Tot nu toe gold het verbod tot loonsver- hoogingen reeds krachtens het door den Dultschen Heeresgruppe-Befehlshaber op 17 Mei 1940 uitgevaardigde verbod. Dit ver bod vervalt nu en wordt vervangen door een verbod, behoudens goedkeuring door het College van Rijksbemiddelaars. Er was ook reeds een verbod tot loonsverlaging. Eoo heeft dus thans de Staat door 't col lege van Rijksbemiddelaars, de ontwikke ling der loonhoogte naar boven en naar beneden in handen en kan hij deze zoo leiden, als geëischt wordt door het alge meen belang, en met in acht neming van de belangen der arbeiders. Zoo kunnen te verschilen tusschen het loonpeil in de verschillende gemeenten of tusschen de verschillende leeftijdsgroepen, enz. worden opgeheven. Niet elke loonsverhooging of -verlaging is dus uitgesloten. Maar deze zal moeten geschieden zoo, dat onge- wenschte terugslag op het economisch evenwicht en storingen in de prijsverhou dingen worden vermeden. Ook zal er gelet moeten worden op het loonpeil in andere landen. Deze verordening opent daarom de mo gelijkheid van een vaststelling der loonen van Staatswege. Vooral van Katholieke zijde is voorheen bijv. in Frankrijk door Graaf De Mun in talrijke redevoe ringen wel aangedrongen op de vast stelling van minimum-loonen. Thans wordt aen stap verder gezet, en komt de geheele loonvaststelling feitelijk in handen van den Staat. Dat dit begin tot vérgaande consequen ties moet leiden, valt gemakkelijk in te zien. Wil de Staat do loonen kunnen vast stellen en zooveel mogelijk stabiliseeren, dan moet hij ook de invloeden, welke nood zakelijk tot loonsverhooging moeten leiden, kunnen ecarteeren. Daarom is het onmisbaar correlaat van deze loonverordening de tegilijk uitgevaar digde prijsverordening. De*~ zullen wij ook nog nader bezien. dan andere geslach' *1 in een heel mensen leven". Zoo gaat de kroniek verder, memoreerend de slagen, die ook de St. Josephsgezellen troffen in dit rampjaar, waaruit echter met Gods hulp een jaar van zegen bloeien knn met veel winst Uit het jaaroverzicht, dat onder Je gebrui kelijke i -Hrieken is opgenomen, stippen wij aan dat het ledental daalde van 10853 tot 10370 (Rotterdam I, dat moest opgeheven worden, droeg alleen reeds met 400 tot dezen teruggang bij). Niettemin is het aantal aspi rant-leden aanzienlijk nooger dan een jaar geleden zoodat men de toekomst met ver trouwen tegemoet mag gaan. Vermelding verdient voorts, dat met „Ons lekenspel" een overeenkomst is getroffen, die vooral voor de cultureele ifdeelingen nieuw persDectief opent, j Bij" de toelichting der teekens, die de schijn- gestalten der maan aangeven, schijnt ter zet terij een kleine misstelling te hebben plaats gehad. Bij het raadplegen ter zake van het handige boekje wat met het oog op de verduistering meer dan vroeger zal geschie- aen houde men met de noodige rectificatie rekening. Voor de Groninger rechtbank heeft gis teren terecht gestaan de 33-jarige koopman H. L. uit Leiden, thans gedetineerd te Gro ningen wegens oplichting van een hotel houder te Maarn voor 25 gulden. Verdachte heeft niet alleen enkele dagen bij den ho telhouder gelogeerd zonder te betalen, maar heeft dezen bovendien weten te bewegen hem 25 gulden te leenen, welk bedrag verd., naar hij voorgaf, te kort kwam voor beta ling van eenige koeien, die hij z.g. in op dracht van de regeering had gekocht. Verdachte bekende. Hij heeft zich ook elders aan dergelijke practijken schuldig ge maakt en heeft buitendien reeds tal van vonnissen, voornamelijk wegens oplichting, op zijn strafblad staan. De officier van justitie zeide in zijn re quisitoir, dat men hier met een aartsoplich ter heeft te doen, voor wien hij de maxi mumstaf op haar plaats achtte. Hij eischte drie jaar gevangenisstraf. De verdediger pleitte clementie. Uitspraak Dinsdag a.s. Bij beschikking van den secretaris-generaal van het departement van Landbouw en Vis- scherij is goedgekeurd, dat door de vereeni- ging „Het Nederlandsch Shetland pony stam boek" op de hieronder vermelde dagen en plaatsen keuringen zullen worden gehouden van tot dekking bestemde hengsten, welke in het stamboek der vereeniging zijn inge schreven. Voor Groningen te Groningen op Dinsdag 7 anuari, 10 uur, voor Gelderland te Hu.n- melo op Vrijdag 10 Januari, 10 uur en te Eist op Zaterdag 11 Januari, 9 uur; voor Noora- brabant te 's-Hertogenbosch op Maandag 13 Januari. 14 uur; voor Noordholland te Hoofddorp op Donderdag 6 Februari, 10 uur; voor Zuid-Holland te Rotterdam op Vrijdag 7 Februari, 10 uur. Van de zijde van De Nederlandsche Unie deelt men ons mede: Sinds dr. H. G. W. v. d. Wielen indertijd tot algemeen secretaris van De Nederland sche Unie werd benoemd, was hij dermate met besprekingen alom in den lande, kader vorming e.d. bezet, dat hij slechts zelden aan wezig kon zijn op het Centraal Secretariaat in de Alexanderstraat te 's-Gravenhage. In verband aarmee nam reeds dadelijk de ad junct-secretaris, de heer H. Roelfsema, vele werkzaamheden voor den heer v. d. Wielen waar. Om deze situatie ook naar buiten toe tot haar recht te laten komen, heeft het Drie manschap den heer Roelfsema thans tot al gemeen secretaris benoemd. De heer v. d. Wielen blijft op dezelfde wijze als vroeger de leiding van De Unie terzijde staan. De heer Roelfsema is in 1909 geboren te Ten Boer (Gr.) Hij was enkele jaren aan het onderwijs verbonden, was lid van het Hoofd bestuur van de V.C.J.B. en maakte deel uit van verschillende organisaties op het gebied van de werkloozenzorg en het jeugdwerk loozenwerk, met name in samenwerking met de Volkshoogeschool te Bakkeveen. Later werd hij aan het secretariaat der Groninger Gemeenschap verbonden. Op 23 Juli 1940 verscheen in de Neder landsche pers een manifest van een nieuwe politieke beweging, De Nederlandsche Unie, welke oproep aan ons volk onderteekend was door een Driemanschap, de heeren mr. L. Einthoven, mr. J. Linthorst Homan en prof. dr. J .E. de Quay. Een complex van oorzaken gaf den stoot tot de oprichting van deze Unie, waarbij zeker als de voornaamste te noemen is het groeiende en voor een deel reeds van vroe ger dateerende, inzicht in alle lagen van ohs volk, dat een algeheele vernieuwing Jullie hebt me konijnen uit een hoogen hoed zien halen, menschen! Jullie hebt me een brood zien veranderen in een kooi met kanaries. Maar nu begin ik met de mooiste toer van alemaal het myste rie van den verdwenen hond! Het was de oude Pop Penny, die zoo sprak. Iedereen in het Happy Valley-district kende Pop Penny, den grijzen goochelaar, die de stadjes en dorpen van het Wilde Westen afreisde en er voorstellingen gaf op kermissen en markten. De jongens en meisjes plachten in dichte drommen te komen aanrennen, als ze Pop Penny zijn draagbaar tooneel zagen óp- zetten. Maar nog nooit hadden de jongelui het mysterie van den verdwenen hond gezien! Pop Penny had een groote houten kast op het tooneel geplaatst. Kom Rinty! riep hij. Een gemompel van bewondering steeg op, toen een prachtige herdershond het tooneel opsprong en in de kast ging zitten Het was Rin-Tin-Tin de eenzame zwer ver door Amerika's wildernissen. Onge veer veertien dagén tevoren, toen hij erg moe en heel erg hongerig was, had Rinty den ouden goochelaar ontmoet. Pop Penny had zijn maal met den zwer venden hond gedeeld en toen had hij den inval gekregen, om Rinty te leeren, hem if.it zijn toeren te helpen! En hier was Rinty nu, zich gereed makend, om te worden „verdwenen"! De hond zit nu in de kast, zooals jullie zien, glimlachte dë oude goochelaar. Het is een echte levende hond, menschen en jullie zult misschien denken, dat het niet gemakkelijk is, hem te laten ver dwijnen. Doch kijk maar eens! Hij schoof een gordijn voor de kast. Hokus, pokus, presto! riep hij toen en zwaaide met zijn tooverstok. Het gordijn werd hierna weer wegge schoven en Rinty bleek verdwenen te zijn! Men kan zich wel voorstellen, welk een gejuich er onder de toeschouwers opging allen klapten in de handen, allen, be halve één man, die heel boosaardig stond té kijken. Opnieuw werd het gordijn dichtgetrok ken en zwaaide de goochelaar met zijn stokje. Toen de kast weer geopend werd, zagen ze Rinty er weer in zitten! Toch was het een zeer eenvoudig kunstje. Er bevond zich een valluik in het too neel, dat door middel van een veer open en dicht ging en de kast was er juist over heen geplaatst. Als Pop Penny met zijn voet op een knop in het tooneel drukte, ging het val luik open en verdween Rinty onder het tooneel. De schrandere hond had geleerd, rustig te blijven zitten wachten, tot hij weer door het valluik in de kast teruggebracht werd. De jongens en meisjes juichten harder dan ooit, toen Rinty weer uit de kast sprong. Maar de boos kijkende man nam zijn pijp uit zijn mond en riep: Schande! Iedereen keek om. Allen kenden hem het was mr. Amos Stone, een handelaar, die een winkel in het stadje had. Je diende te worden opgesloten! riep hij den ouden goochelaar toe. Hier te komen en me het brood uit den mond te stooten! Niemand komt in mijn winkel, als je die dwaze kunstjes van je staat te doen! Amos Stone koesterde reeds lang een grief tegen Pop Penny. Telkens als hij het wagentje van den ouden goochelaar de stad zag binnen rijden, kookte hij van woede. Hij beelde zich namelijk in, dat Pop Penny de klanten uit zijn winkel weg hield. 'om mee, Kitty! snauwde hij. Ach, maar ik wil nog meer van zijn toeren zien, paatje! smeekte zijn kleine dochtertje. En ik wil dien lieven hond nog eens zien! Maar haar smeeken hielp niets. Amos Stone strok Kitty haastig met zich mee. De winkelier hield zijn lippen stijf op elkaar geperst. (NADRUK VERBODEN.) iiummHiHimimuuiuimHiHUitiiimiiiimtuiiimiiitiimiHiiim1 tiviteit van twee kleine politieke groepen inhield. Na den eersten oproep van het Drieman schap volgde reeds spoedig de publicatie van een meer uitgewerkt program. Op staatkundig gebied sprak dit program zich uit voor een sterk Nederlandsch volk, in nauwe verbondenheid met de overzeesche gebieden, en voor een krachtig en besluit vaardig gezag. Geleidelijk is het Driemanschap vervol gens overgegaan tot nadere preciseering van zijn program. Zoo heeft het reeds het vol gende verklaard: Wij willen een Neder landsch socialisme, dat zich tegen de klas- senstrijdgedachte keert en dat de nationale volksgemeenschap op den voorgrond stelt, Vlamingen zijn als Nederlanders te beschou wen, doch een staatkundige hereemgmg is (WORDT VERVOLGD.) Van het insigne van de N. U. zijn na 6 maan den bijna 400.000 exemplaren verkocht. In alle plaatsen en dorpen van eenige be- teekenis bevindt zich thans 'n Unie-centrum. Op maatschappelijk gebied deed De Ned. Unie met haar Socialen Voorlichtingsdienst reeds belangrijk werk door het geven van gratis inlichtingen aan allen die dit wen- schen. Reeds heeft De Unie in een uitvoerige pu blicatie haar standpunt ten aanzien van de corporatieve gedachte en het agrarische vraagstuk bekend gemaakt. In zeer vele kadercursussen in het geheele iand werkt zij aan de scholing van haar leden i het Nederlandsche socialisme. Yy r! 11} Li\Jhii vvit 1 alleen mogelijk, indien beide partijen zich dienaangaande duidelijk, na herkreg tiidenS afhankelijkheid, uitspreken en is dus den duur van de bezetting uitgesloten, om - dat door de bezetting noch de Viammgen, teering van onze nationale samen- 1 noch de Noord-Nederlanders over de vrijheid staatkundig handelen beschikken; Fries- en leving dringend noodzakelijk was en dat er, met behoud van de oude traditioneele vrij heden en den eigen aard van 't Nederlandsche volk, moest worden gestreefd naar een sterke bundeling van alle beschikbare krachten en naar een harmonisch opgebouwde, Neder landsche volksgemeenschap. Dit verlangen naar een hechte, ongescheiden volksgemeen schap had zich trouwens ook reeds vóór de oorlogsdagen van 1014 Mei in ons land ge demonstreerd. Tot de andere oorzaken van de stichting van De Nederlandsche Unie moet dan niet alleen de overweging gerekend worden, dat na de capitulatie op 14 Mei een soort lucht ledigheid tusschen het Nederlandsche volk en den Duitschen bezetter was ontstaan, doch tevens het feit, dat toendertijd velen in ons volk naar een vorm zochten om de Duitsche bezettingsautoriteiten duidelijk te maken, dat hun aanvankelijk passiviteit al lerminst een goedkeuring van de heftige ac- van land heeft recht op cultiveering van het volkseigene in Nederlandsch verband; Ne derland zal zijn volle bijdrage moeten geven bij den opbouw van een nieuwe Europeesche orde; één nationale jeugdbeweging en een Arbeidsienst zullen voor Nederland noodza kelijk zijn; de gedachte van de Nederland sche volksgemeenschap zal in een eigen Ne- derlandschen vorm gegoten moeten worden. Voor haar organisatie heeft De Nederland sche Unie ons land verdeeld in vijftien ge westen (elf provinciën, de steden Amsterdam, Rotterdam en 's-Gravenhage, en de Zuid- Hollandsche Eilanden). Na vijf maanden hadden ruim zeshonderd duizend leden, uit alle bevolkingsgroepen af komstig, zich ingeschreven (het aantal adhae- siebetuigingen is minstens twee maal zoo hoog) en bedroeg de oplaag van het week blad De Unie" bijna 270.000 exemplaren. Een jeugdig chauffeur H. S. van Van Gend Loos te Maastricht, was in een café aldaar met den drogist P. S. W. J. in aanraking gekomen en deze had hem gevraagd of hij niet aan koffie kon komen. Als bezorger kon hij dat Inderdaad, maar niet zonder diefstal te plegen. Hij deed dit laatste en stal zoo van Augustus tot October 17 kg. koffie, 7 kg. thee en 30 pakjes sigaretten, die hij bij J. bezorgde met de mededeeling, dat hij ze bij winkeliers, waarvoor hij boodschappen had gedaan, had gekocht. Een 22-jarige loopknecht J. R. L. was in dienst van De Gruyter en had 550 koffiebons weggenomen. In totaal waren er 2440 bons verdwenen, waarvan de meeste waren opge plakt, zooals de rayonchef verklaarde. Voor eiken bon had de loopknecht twee kwartjes gekregen en het geld had hij besteed voor aankoop van een fototoestel, een damesarm- "band en een horloge, terwijl hij nog 100 had overgehouden. De bons had hij verkocht aan J. S., winkel bediende van bovengenoemden drogist. Deze winkelbediende bleek een groot handelsin stinct te bezitten, want hij had naast de bons, die hij in echte* koffie had omgezet, ook nog vele kilogrammen cacao gekocht en van dit alles was zijn baas de trouwe afnemer. Al deze kostelijke producten werden tegen den exorbitanten prijs van 8 Mark, tijnde 8 per pond verkocht HET STOOMTRAMMETJE VAN LABEN NAAR STATION BUSSUM U Galgensloot te Laren is defect en de tram passagiers ondervinden (Foto Pax-Holland.) Ter uitvoering van het gestelde in para graaf 8, sub. 6., par. 10a en par. 10b van de verordening van den Rijkscommissaris voor het bezette Nederlandsche gebied nr. 34/1940, zooals deze is aangevuld en gewij zigd door de verordening van den Rijks commissaris. voor het bezette Nederlandsche gebied nr. 212/1940, heeft de rijksinspectie voor de bescherming van de bevolking tegen luchtaanvallen de volgende uitvoe- rmgsvoorschriften vastgesteld: 1). Voetgangerslantaarns. Voetgangerslantaarns voldoen alleen dan aan de voorschriften van bovenbedoelde verordening: a. wanneer zij zijn voorzien van een voorgeschreven en door de rijksinspectie goedgekeurd donkerblauw gloeilampje; b. wanneer het een goedgekeurde lan taarn van speciale constructie betreft. De onder a. bedoelde donkerblauwe lamp jes voor voetgangerslantaarns worden, van het goedkeuringsmerk I. L. B. voorzien, door de industrie in den handel gebracht tegen een maximumprijs van 23 cent. Iedere normale voetgangerslantaarn, die van zulk een goedgekeurd lampje is voorzien, mag in de open lucht gebruikt worden. Er wordt echter met nadruk op gewezen, dat zulke voetgangerslantaarns ingevolge de boven bedoelde verordening nr. 212/1940 slechts zóó in de °pen lucht mogen worden ge bruikt, dat het lichtschijnsel niet naar bo ven dringt en andere deelnemers van het verkeer er niet door verblind worden. Bij foutief gebruik kan dus ook een van een goedgekeurd lampje voorziene voetgangers lantaarn in beslag genomen worden. Dit gevaar bestaat bij de onder b. be doelde lantaarns niet, daar deze van een automatisch werkende inrichting zijn voor zien, .waardoor een niet toelaatbare licht- uitstraling naar boven onmogelijk is. Het gebruik van deze voetgangerslantaarns kan dus nimmer tot overtredingen (ook onbe wuste) aanleiding geven. 2).Blauwe gloeilampen voor verschillende In de verordening aangegeven verduiste- rings-doeleinden (voor verlichting binnens huis, voor verkeersaanduidingen enz.) zijn alleen dan volgens de voorschriften, wan neer zij het daartoe vastgestelde goedkeu ringsmerk der rijksinspectie dragen, be staande uit een rechthoek met de letters I. L. B., een type-aanduiding en een num mer. Zulke gloeilampen worden eveneens door de industrie in den handel gebracht voor een maximum-prijs van 66 cent. 3. Voor de licht-uitstralende aanduidin gen (lichtbakken enz.) voor winkels, café's enz. gelden de reeds bekend gemaakte voor schriften. 4) Voor alle verduistenngs-doeleinden, waarvoor blauw licht voorgeschreven is, zijn thans goedgekeurde blauwe gloeilam pen officieel vastgesteld en zullen binnen enkele dagen in den handel verkrijgbaar zijn. Nogmaals wordt er nadrukkelijk op gewe zen. dat het gebruik van andere middelen voor deze doeleinden verboden ia.

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1940 | | pagina 2