Stilte viel DAGBLAD VOOR SCHIEDAM EN OMSTREKEN. SCHIEDAMS ARBEIDSMARKT WEERBERICHT Toestand niet ongunstig Houding van de werk gevers ten aanzien van het G.A.B. GONGSLAGEN Pleegkinderen SCHIEDAM IN DEN OORLOG Inwonertal slechts weinig gedaald DISTRIBUTIENIEUWS Toewijzing vleesch winkeliers Inlevering chocolade- en bloembonnen Voor de nationale feestdagen SCABIES-BEHANDELING Broeder Eventius gaat heen Doodgevallen Uitg. v. d. Maas bode-Stichting, R'dam Giro 9095 Directeur: Joh Kuijpers. Hoofdred.Mgr. Dr J Witlox. Alg Redacteur: H.°a. Paalvast. Drukker: N.R.C N.V. NIEUWE SCHIEDAMSCHE COURANT ZATERDDAG 1. JAARGAMG I— Tij<f. adres: Broersvest 8 A Tel. 98804. kbonnementspr. 3.25 p» kwart. 1.10 p. maand 0.26 p. week. AdvertenWën 25 ets. par mm. Het scherm is gezakt. Het we^ relddrama van bloed eSe kre«én te dood en verderf dat we kregenren aanschouwen dat onSedeeide en met ontze 5-thposf1 de scène einde Met als apotheose ae scene van de atoombom. Na gejuich om den afloop, die bevrijding beteekende en de ang stige beklemming wegnam, is thans een stilte om ons heen gevallen. Zwijgend kijken we elkaar aan en in aller oogen is de vraag te lezen: Wat nu? We staan voor de taak: het op ruimen van de geestelijke en mate- rieele puinhoopen, allen en alles vragen om herstel, een gansche wereld dwingt tot vernieuwing, de aarde schreeuwt om welvaart en geluk. Kunnen we na die vijf bange jaren, na dat tempeest, uit hoogmoed en haat voortgekomen, ooit tot die doeleinden geraken? Natuurlijk kan dat alles. Na de straffende hand van God te hebben gevoeld, mogen wij ook op Zijn barmhartigheid re kenen. Werd door Hem niet reeds de vrede ons geschonken. Echter die vrede is geen confectiekleedij, die we maar hebben aan te trekken of waarmee we ons kunnen sieren. Gelijk het oorlogsbeeld ons over al trof, in den mënsch, in de fa briek te water, te land en in de lucht, in het geluid, in het woord en in geschriften, zoo moet ook het beeld van den vrede overal zijn terug te vinden en te herkennen. Hoe komen we zoover. Hoe ver werven we... geluk. Xn dat eene woord toch ligt de hunkering der totale menschheid. Het winnen van dien schat eischt bezinning, een in zich zelf keeren met een komen tot een vast plan. En nu kan men kort en lang na denken, breed en diepzinnig rede neeren. menschenactie op men- schenactie gaan voeren. Er is maar een eerste conclusie: Zonder God gaat het niet. Hem hebben we in de argeloopen jaren gebeden en m ontelbare cffers gesmeekt als dan Auctor pacis, den Bewerker van den in- en uitwendigen vrede, ons den vrede, dien de wereld niet ge ven kon, te schenken. Waarom is die smeeking nu reeds verslapt? Omdat de ergste honger is gestild. Zitten .we na die vijf jaar oorlog nóg aan het materieele vastge roest? Denkt men nu nóg alleen met kleeding, schoeisel en .andere stoffelijke goederen het echte ge luk te vinden? De geest van den mensch moet worden gericht en overeenkomstig Pius' woord worden ingesteld op het doel van alle actie van allen kantHei stel in Christus Ons Model heeft de In den Romeinschen tijd eveneens uit geteerde maatschappij frisch en krachtig leven ingestort. Levens wijze en zeden werden in andere, nieuwe richting gewend: de scheids muren tusschen bezitters en bezit- zen vielen in puin. De mensch. als uit een langdurigen en doodelijken slaap ontwaakt, zegt Leo XIII in 'een Zijner encyclieken, zag weder om ern licht der waarheid. Christus slaagde. Met Hem kun nen ook wij triomfeeren. Echter niet alleen met wetenschap en vak bekwaamheid. De weg naar het succes loopt over den Calvarieberg „de ware hoogeschool der liefde' zegt St. Franciscus van Sales. Echte welvaart en echt geluk hangen af van der menschen vor ming naar Christus' voorbeeld, op een andere wijze komen wij er niet. Een nieuw spel gaat beginnen. Met als proloog de scene tut Evangelie van den jongsten zon dag: de barmhartige Samaritaan. De opvolgende bedrijven moeten felle acties te zien geven van lief dedaden, tooneelen tegelijk van ware vreugde, die ozon van lichaam en ziel. Dan zullen plichten en rechten een meer volmaakten en zelfs geheel nieuwen vorm krijgen en zullen deugden worden beoefend, waarvan de wijsgeeren der oudheid en die van den modernen tijd geen flauw vermoeden hebben. Maar dan bij alle actie volgens een dringend vermaan van de Rausen dezer eeuw onder den stan daard van Christus Eucharistcus. (Medegedeeld door het Kon. Ned. Met. Instituut) Geldig van Zaterdagavond tot Zondagavond: Iets warmer, plaatselijk ochtend mist, overdag gêdeeltelijk bewolkt en overwegend droog. Zwakke ■wind. Waarnemingen te Rotterdam van hedenmorgen 11.30 uur: Barometerstand: 755.7 m.M. Windrichting: N.-Oost, kracht 2. Temperatuur: 17.6 Celsius. Weersgesteldheid: zwaar be- wolkt. Maximumtemperatuur (voorge komen tusschen 8 uur gisteren- en 8 uur hedenmorgen) 17.8 Celsius; minimum 14.6 Celsius. Alvorens bij het onderhoud, het welk wij hadden met den leider van iet bijkantoor Schiedam van het Gewestelijk Arbeidsbureau. den heer Rinck, nader in te gaan op de arbeidsverhoudingen, zooals die zich op het oogenblik in onze stad voordoen, brachten wij eerst nog de houding ter sprake, die de werkgevers ten opzichte van het Bureau aannemen. In antwoord op onze desbetref fende vraag deelde de heer Rinck ons mede, dat hij daaromtrent geen volledig en nauwkeurig overzicht kon geven. Het is name lijk voor de werkgevers mogelijk, buiten het Arbeidsbureau om, werkkrachten'te vinden, zoodat hij niet over alle noodzakelijke gege vens beschikt. Wel had hij den in druk, dat er enkele werkgevers zijn, die de uitoefening van som mige bevoegdheden door het bureau beschouwen als een in breuk op hun gezag in het eigen bedrijf. Dit is een verschijnsel, dat zich overigens niet alleen in Schie dam voordoet. De Nederlander is nu eenmaal zoo gehecht aan zijn persoonlijke vrijheid, dat hij vaak het verschil niet ziet tusschen vrij heid en bandeloosheid. De werkgevers, die geen bemid deling van het Arbeidsbureau wenschen, hebben echter ongelijk en benadeelen zichzelf. Afg'ezien van de.ver-gaande be voegdheden, welke het Arbeids bureau heeft met betrekking tot de regeling van vraag en aanbod op de arbeidsmarkt, heeft het bo vendien zijn groote ervaring en uitgebreide relaties. Door deze re laties is het mogelijk op korten termijn de noodige werkkrachten te vinden, hetgeen een aanzien Hike besparing van tijd beteekent. Bovendien kan vaak teleurstel ling worden voorkomen, doordat het in dienst treden van' onbe kwame of onvoldoend bekwame arbeiders wordt vermeden. In tal van gevallen is namelijk het Ar beidsbureau in staat reeds tevoren de personen té testen, die zich voor een bepaalde betrekking aanmel den en kan het nagaan, of de be trokkenen inderdaad de vereischte bekwaamheden' bezitten. Service voor den werknemer Omtrent de houding van de werknemers ten opzichte van het Arbeidsbureau kon de heer Rinck ons al evenmin een volkomen julsten indruk geven. Voor perso nen, die zonder werk komen, be staat nog steeds de verplichting, zich binnen drie dagen aan het Arbeidsbureau te melden. Derhalve valt niet met zekerheid te zeggen, of alle personen, die zich thans melden, dat ook vrijwillig zouden doen. Ook in dit opzicht echter is het in het belang van den werknemer zelf. zich tot het Arbeidsbureau te wenden. Het. Bureau slaagt er namelijk bijna steeds in, werkzoe kenden na korter of langer tijd aan een behoorlijke betrekking te helpen, indien betrokkene zijn eischen niet al te hoog stelt én daarbij rekening houdt met eigen capaciteiten. Circa 2700 mannen werkloos Op onze vraag naar den toe stand op de arbeidsmarkt in Schiedam deelde de heer Rinck ons mede, dat die, rekening hou dend met de omstandigheden en met het groote gebrek aan trans portmiddelen, grondstoffen en materiaal, niet ongunstig is te noemen. Zeer gunstig bijvoorbeeld steekt Schiedam af teg'en Rotter dam, waar, volgens korten tijd ge leden gepubliceerde cijfers, van de 123-000 mannelijke handarbei ders er slechts circa .24.000 werken. In Schiedam daarentegen be draagt het totaal aantal bij het Arbeidsbureau ingeschreven werk loozen circa 2200 man, terwijl het aantal werklooze personen bene- A^„de 18 iaar cijfer tot 2600 5 2700 doet stijgen. - ?.et, aantal personen, dat in schiedam op wachtgeld is gesteld, *an op ongeveer 4000 worden ge schat. 6 Hoewel het uiteraard niet moge lijk is, de zoogenaamde „onzicht bare" werkloosheid nauwkeurig te bepalen, omdat de officieele in stanties daaromtrent geen juiste cijfers hebben, meende de heer Rinck het aantal niet geregistreer de werkloozen in Schiedam op on geveer 1000 te kunnen schatten. Dat de toestand op de Schie- damsche arbeidsmarkt zoo gunstig afsteekt bij dien in Rotterdam voor een niet gering deel het ge volg van de omstandigheid, dat vele menschen, die hier werkten, woonachtig waren in Rotterdam. Uiteraard kwamen die menschen, toen zij ontslagen werden, ten laste van Rotterdam. Dat zoovele Schiedamsche werk krachten in Rotterdam woonden, komt doordat tijdens den oorlog1 niet voldoende woningen konden worden aangebouwd. Betrokkenen waren dus wel gedwongen in Rot terdam te blijven wonen. Voornaamste ooTzaak der weTkloosheid. De voornaamste oorzaak van de werkloosheid in Schiedam is wel de slapte in de metaalindustrie, met name op de groote werven. De werven van Wilton zijn wel iswaar geheel intact gebleven en kunnen het werk eventueel ter stond hervatten, maar door gebrek aan materiaal en grondstoffen is dat nog niet mogelijk. De werf Gusto is vrijwel onge. schonden gebleven, doch de elee trische centrale is vernield. Z°-° dra deze is hersteld kan ook daar het werk weer worden hervat- Daarentegen zijn de vernielin gen bij de Nieuwe Waerweg bij zonder groot. Daar za, het onge twijfeld nog geruimen tijd duren, alvorens men weer normaal aar) den arbeid kan gaan. Er komt reeds werk Bij de firma Swarttouw is al wat werk losgekomen. Deze firma is namelijk belast met het herstellen van de petroleumtanks op de Von delingenplaat. Zelfs begint zich bij een klink nagelfabriek, die haar bedrijf poogt paalde machines. Vooral het tekort aan jonge menschen is hier groot, omdat zij een eentonig, maar toch inspannend en de volledige aan dacht vragend werk moeten ver richten. In de glasindustrie is de bedrij vigheid nog niet groot. Ook hier heeft men te kampen met gebrek aan grondstoffen en kolen. Alleen in de slijperijen is op het oogen blik wat te doen. Daar wordt voor 75 pet. normaal gewerkt. De drukkerijen krijgen volop op drachten. Zij kunnen daaraan evenwel niet voldoen door gebrek aan grondatoffen. en energie. De bouwbedrijven liggen nog na genoeg stil wegens gebrek aan transportmiddelen en materiaal. Daarentegen valt in de meubel industrie reeds eenige sieving waar te nemen. Men beschikte daar blijkbaar nog over een zeke ren voorraad hout van kleinere af- metingen. In deze industrie begint zich zelfs reeds een tekort aan be kwame vakmenschen te doen ge voelen. De wasscherijen hebben wat grondstoffen en kolen ontvangen en beginnen langzamerhand het werk weder te hervatten. In deze industrie werkt men reeds met drietiende van de normale perso neelsbezetting. Maar ook hier zal al heel spoedig een tekort aan vrouwelijke werkkrachten ont staan. In de voedingsindustrie is de si tuatie vrij gunstig. De meelfabrie ken en bakkerijen werken nor maal, doch de chocoladefabrieken zijn nog niet aan het werk, omdat zij gebrek hebben aan suiker en aan kolen. Met het oog op het tekort, dat ongetwijfeld binnen niet al te lan gen tijd zal ontstaan aan bekwame, geschoolde arbeidskrachten, achtte de heer Rinck vooral het probleem van de jeugd, die thans ongeveer den twintigjarigen leeftijd heeft uit te breiden, reeds thans een ge- bereikt, van het allergrootste be- brek aan geoefende werkkrachten lang. Aan deze kwestie zullen wij te doen gevoelen. Onder --roefende arbeiders' dient men in dit geval niet te verstaan geschoolde krach ten, maar menschen, die routine nog een slotartikel wijden. Tevens zullen wij daarin de oorzaken van de bestaande werkloosheid nagaan en de vooruitzichten van het Schie- Rotterdam adopteerde Den Bosch, Schiedam accepteerde Oostburg. Katwijk-binnen en buiten bedach ten Middelburg, Amsterdam helpt Zeeland, Den Haag komt Nijmegen en Venray te hulp. De lijst is nog met vele namen van pleegouders en pleegkinderen uit te breiden. Gelukkig. Heerlijk. Verblijdend feit voor den groei der volks gemeenschap. Dat adopteeren mag echter geen mode worden zonder meer. We bedoelen, dat elke bur ger met zoo'n stedelijke actie moet meeleven. Niet de actie aan ande ren overlaten, maar er over praten, niet alleen geven, en goed geven, maar ook zichzelf geven, wanneer zulks noodig is. Dan groeit de ge meenschap niet alleen van boven af, maar ook van binnen uit. Geven, ook zich zelf is een katho lieke traditie bij uitstek. Doch niet slechts bij bovenge noemde aangelegenheden. Altijd moeten wij pleegkinderen koeste ren; onze stands- en vakorganisa ties, politieke beweging, tooneel en zangvereenigingen en sportclubs. Velen zijn veel te passief. Men laat het werk aan anderen over, kankert alleen nu en dan, vaak is men ook alleen op de voordeelen bedacht. Die slappe houding moet elkeen, die pleegouder wil zijn, wijzigen. De geheele wereld en ons vaderland, onze woonoorden inbe grepen, gaan den wederopbouw tegemoet. En daarom alle krachten ingespannen, tot het welzijn van onze pleegkinderen van welke soort dan ook. HENK VAN DER MAZE. hebben in het bedienen van be- damsche bedrijfsleven bespreken. Velen zullen zich ongetwijfeld afvragen, in hoeverre de oorlog, die zooveel heeft ontwricht, ook zijn invloed heeft doen gelden op het inwonertal van onze stad. Tot 1939 toe bewoog dit getal zich voortdurend in stijgende lijn. maar is dat ook het geval geweest in de oorlogsjaren? Ten einde een antwoord te krij gen op deze vraag, hebben we ons in verbinding gesteld met den Bur gerlijken Stand, die ons een reeks cijfers verstrekte, waaruit blijkt, dat het aantal inwoners van 1941 tot 1944 eenigszins is gedaald, zij het niet op abnormaal snelle wijze. Over het jaar 1944 konden ons nog geen betrouwbare cijfers wor den medegedeeld. Teneinde den Duitschen bezetters geen juiste ge gevens in hardden te spelen, heeft men toch de werkzaamheden zoo veel mogelijk gestagneerd met het gevolg, dat thans nog steeds geen nauwkeurige opgave beschikbaar is. Over de jaren 1939 tot en met 1943 en wel op 31 December van elk jaar, luiden de cijfers.als volgt: 1939: 62.682 inwoners 1940: 65.033 1941: 66.499 1942: 66.262 1943: 65.716 In het licht van bovenstaande cijfers mag dus worden verwacht, dat Schiedam de moeilijkheden van den oorlog schitterend heeft weten te doorstaan. f Toewijzingen voor vleeschwaren kunnen aangevraagd worden als volgt: Op Maandag a.s. door hen, die anders op Maandag en Dinsdag inleveren. Op Dinsdag a.s. door de genen, die anders op Woensdag, Donderdag en Vrijdag inleveren. Het bureau Broersvest 111 is voor dat doel op beide dagen van 912 en van 2 tot half vijf geopend. Bewijzen van den omzet in vori ge jaren en van geldomzet van den laatsten tijd moeten worden mee gebracht. Bij de inlevering van de bonnen voor chocolade, verstrekt in de week van 27 Juli tot 4 Aug., en tarwebloem, verstrekt in de week van 21 tot 28 Juli, moeten even veel rantsoenen worden geplakt a/s het nieuwe voorschot bedraagt. Als het vereischte aantal rantsoe nen niet wordt .bereikt, moet dat door bijplakken van nieuwe bonnen worden aangevuld. Het Laan-complex zal Woensdag avond om half negen de eerste ver sieringsp.aal slaan. Hiermee openen de versieringswerkzaamheden voor de Nationale Feestdagen eind Augustus. De muziekvereeniging „St. Ambrosius" zal deze ouverture verzorgen. Maandag, 20 Augustus a.s., is in het badhuis Eendrachtstraat voor het laatst gelegenheid voor een scabies-behandeling. Medegebracht dienen te worden een handdoek en zoo mogelijk zeep. Voor mannen wordt de gelegen heid opengesteld van 3%11% uur, voor vrouwen van 13%16 uur. Naar wij vernemen, gaat Broec'er- Overste Eventius ons verlaten. Tien jaar lang heeft hij zijn beste krach ten gegeven aan de opvoeding en het onderwijs van onze kinderen. Daardoor en door zijn vele andere werk b.v. voor de R.X. Vacantie- spelen, heeft hij veler sympathie verworven. De vijf laatste jaren zijn voor hem niet de gemakkelijkste ge weest in Schiedam. Klooster en scholen werden door den vijand bezet en vaak was het moeilijk, voor de Schiedamsche jeugd een geschikte gelegenheid te vinden om het onderwijs toch nog te kunnen laten doorgaan. Ruim een maand geleden kreeg hij zijn klooster terug en nu er eindelijk weer wat teekening xn den chaos is gekomen, moet hij Schiedam gaan verlaten. Aan allen, die nog afscheid van hem willen itemen, zal daarvoor gelegenheid gegeven worden op "Zondag 19 Augustus tusschen 2 en 4 uur aan het klooste* op de Warande. Bij de Rotterdamsche Droogdok Mij. is de 40-jarige constructie werker C J. de Ridder uit de Voltastraat te Schiedam van een kraan gevallen. De ongelukkige was op slag dood. Minister Schermerhorn houdt zijn gedachtenis-rede op de p waar de vijf gijzelaars op het landgoed de^ Hoven onder Goirle werden „terechl-gesteld".

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1945 | | pagina 1