De „zuivering" von Nederland peSnVpirArS'.-.S Schermerhorn over de gevangenkamen In Sept. processen o.a. tegen Max Blokzijl MAC ARTHUR WORDT ONGEDULDIG De Japanners komen naar Manilla NEDERLAND EN JAPAN De Jappen moeten voorraden afgeven Pater Bleys bij auto- ongeluk gedood Lodewijk der illegalen H.M. de Koningin en Koning George Geheimzinnige Duitsehe duikbooten Hef" Verzet geëerd Amerikaansehe onderscheidingen teMjAX d«eh Engelands Import tijdens den oorlog De havenstaking Het standpunt der erkende bonden Die rare wereld De spoorwegmannen Een monument voor hen, die vielen Rozijnen op den bon DE BEZETTING VAN JAPAN I GEESTELIJKE LEIDING AAN DE INTERNEERINGSKAMPEN In zijn aangekondigde radiorede over bovenstaand onderwerphe de minister-president Sch horn er o.a. op gewezen, dat de stelregel: Je komt hier in Neder land niet in de gevangenis op de simpele aanwijzing van den een of ander en evenmin kom je er door een machtige relatie weer uit, niet meer blijkt op te gaan. Er zijn belangrijke fouten gemaakt, en er zijn ook nu dingen gebeurd die de verantwoordelijke instan ties van harte moeten betreuren. Het is echter goed, dat wij we ten. deze te moeten vergelijken met hetgeen had kunnen gebeu ren, indien de bijzondere maat regelen, die thans zijn genomen achterwege waren gebleven. Ik twijfel er daarom niet aan, hier uit te spreken, dat toch ondanks alles een juiste keuze is gedaan. ■Gelukkig beginnen de bijzon dere gerechtshoven te werken Het bijzondere gerechtshof in Den Haag houdt op 21 Augustus een eerste zitting, waarin wel geen geruchtmakende namen op de rol zullen voorkomen, maar waarbij een aantal gevallen zullen worden berecht, die een richtlijn voor groote aantallen verdere gevallen zullen kunnen opleveren. Verder kan ik mededeelen, dat nog in September voor hetzelfde bijzon dere gerechtshof de processen tegen een aantal leidende N.S.B.- figuren zullen worden gevoerd naar alle waarschijnlijkheid o.a. tegen Max Blokzijl en van Genechten. Veel slechter is het gesteld met de tribunalen. Er bestaat namelijk buitengewoon weinig animo om taken in deze colleges te aanvaar den. Ook besprak de premier het feit, dat in vele gevallen tegen gearresteerde N S.B.-ers economi sche maatregelen zijn getroffen In hun bedrijven zijn beheerders geplaatst, in verschillende geval len zijn huizen gevorderd, zijn meubelen weggehaald en ver deeld, vaak terecht, maar hier en daar misschien ook wel wat al te vlot. Wat dunkt u van een geval, waarbij een man werd weggehaald op grond van niet meer dan een verdenking van collaboratie? Reeds 's avonds liet de burgemeester een belangrijk gedeelte van den inboedel vorderen. Zulke stappen, eveneens zonder veroordeeling, alleen op basis van een verdenking passen eigenlijk niet in een nor malen Nederlandschen rechtsstaat. Wie zulke dingen goedpraat ver laagt zich zelf tenslotte tot het Duitsehe peil. eindigt ermee goed te praten een enkel uitzonderings geval, waarin in een Nederlandsch kamp een geïnterneerde slecht wordt behandeld op een manier, die nog maar in de verte lijkt op hetgeen de Duitschers ons aan deden. Neen. zoo mogen wij niet denken, noch redeneeren. Het uitoefenen van macht van den eenen mensch over den ander is uitermate gevaarlijk, wanneer zedelijk tegenwicht ontbreekt La ten wij bedenken, dat het niet alleen gaat om de gedetineerden, maar dat ook de levenshouding van de bewakers in dit geheele vraagstuk van het allergrootste belang is. Het zal noodig zijn, dat in het bijzonder zorg wordt besteed aan het geven van geestelijke leiding aan de interneeringskampen als geheel. De regeering heeft het voornemen naast en behalve de landelijke adviescommissies, over elk interneeringskamp evenals over gevangenissen, een "soort col lege van regenten aan te stellen, die plaatselijk worden gekozen en plaatselijk werkzaam zijn. Zij kun. nen vrijelijk met alle gedetineer den spreken en hun belangen be hartigen, waar zij meenen dat zulks noodzakelijk is. Zij hebben bovenal tot taak, de ontspoorde landgenooten den rechten weg te wijzen en hen, die bestemd zijn om weer in de samenleving te worden opgenomen, daarop voor te bereiden. Intusschen zullen op korten ter mijn al diegenen moeten worden uitgeschift, waarvoor vrijlating, zij het voorwaardelijk, in afwachting van hun berechting, in overweging kan worden genomen. De regee ring overweegt om voor deze vrij_ lating nieuwe normen op te stel len. Zij heeft te dier zake heden eenige overwegingen aan de natio. nale commissie van advies voorge legd, met het verzoek op korten termijn hierover het gevoelen van dit college te mogen vernemen. De groote adviescommissie der illegaliteit maakte reeds een mee ning kenbaar, die in groote trek ken de instemming van de regee ring heeft. Het gaat er thans om, zoo spoedig mogelijk maatregelen te nemen, die de geheele behan deling van deze zaak een stap dichter brengen bij het normale rechtsbestel, zooals dat voor den oorlog de trots van het Neder- landsche volk uitmaakte. De Amerikaansehe radio meldt, dat generaal MacArthur op afdoende wijze een einde heeft gemaakt aan de nota s van Tokio, waarmede getracht werd de aankomst der Japansche gedelegeerden uit te stellen. De gene raal heeft den Japanneezen n.l. be volen zich thans onverwijld naar zijn hoofdkwartier te begeven. Uit betrouwbare bron, aldus Agence France Presse, wordt bekend ge maakt, dat de Japanners generaal MacArthur per radiobericht hebben meegedeeld, dat zij vertegenwoordi gers hebben gekozen, die op 19 Augustus a.s. naar Manilla zullen vliegen. De New York Herald Tribune schrijft op grond van mededeelin- gen gedaan door functionarissen van het Amerikaansehe ministerie van handel, dat de Japanners hun voorraden aan rubber, specerijen, enz aan de Nederlanders moeten overhandigen, opdat deze ze kun nen gebruiken ter verhooging van hun credieten in de V.S. Na er op te hebben gewezen dat het gebrek aan scheepsruimte nog steeds zeer groot is, besluit het- artikel met te zeggen, dat de voorraad tegen Ame rikaansehe goederen uit te wisselen producten in het buitenland zeer gering is en dat dit, alsmede de vernietiging van vele fabrieken in Europa het herstel van den wereld handel zeer zal belemmeren. Men hoopt op het departement van han del evenwel dat de schade in het Verre Oosten niet te groot zal zijn. Pater L. Bleys, C.s.s.R., de be kende priester der illegaliteit, tijdens de bezetting bekend als Lodewijk, die sinds de laatste maanden deel uimaakte van den staf van Prins Bernhard, is, te- rugkeerende van een bijeenkomst der oud-illegalen van Limburg en Brabant, waar hij het woord had gevoerd, gisteravond bij Gorin. Wisselen telegrammen wegens de overwinning H.M. de Koningin heeft van Z.M. den Koning van Engeland een telegram ontvangen, waarin de monarch haar gelukwenscht met de behaalde triomfantelijke en totale overwinning. .Met regeering en volk zal de Koning nooit vergeten, dat Hare Majesteit de eerste was, die vrij willig deelnam aan den strijd tegen Japan. De Koning drukt verder zijn be wondering uit voor de dappere daden der Ned. strijders en ziet met vertrouwen de komende ge lukkiger dagen van vrede tege moet. H.M. de Koningin heeft den Ko ning van Engeland daarop een ant- woord-telegram doen toekomen, waarin zij hem allerhartelijkst dankt, hem op haar beurt haar ge- lukwenschen aanbiedt en haar be wondering en dankbaarheid be tuigt voor de schitterende daden der Britsche strijdkrachten te land en ter zee. De lijdende volken in de overzeesche gebieden zullen nooit vergeten wat zij te danken hebben aan hen, die hun meedoo- genlooze onderdrukkers ten val hebben gebracht. Officieel wordt uit Buenos Aires gemeld, dat de nieuwe Duitsehe duik boot, U 977 Vrijdagochtend om 9.20 uur door een Argentijnsch patrouille vaartuig werd ontmoet, 10 km van Mardel Plata. Korten ijd later, bij de Duitsehe duikboot aankomende nam het patrouillevaartuig 5 offi cieren en 34 manschappen der nazi bemanning aan boord. Dit verschijnen van een Duitsehe duikboot, 15 weken na de capitulatie van Duitschland. is evenzeer een mysterie als de aankomst van de eerste duikboot. Een onderzoek tracht uit te maken of clandestien passa giers ontscheept zijn waar de brandstof vandaan is gekomen voor Gisteren was het voor de Neder landsche Verzetsbeweging een bij zondere dag. Zestien mannen uit de toppen vonden toen uiterlijk een erkenning van hun groote verdien sten ook voor de oorlogvoering in een onderscheiding hun door den president der Vereenigde Staten toegekend. De chef van den Staf van gene raal Eisenhower, generaal Bedell SSr.i v er prii-s °P gesteld per- te reiken ondevscheidingen uit Van het vliegveld Twente waar hij uit Moskou was aangekomen arriveerde de generaal tegen half zes op Het Loo, waar hij door Z.K.H. Prins Bernhard werd ver welkomd. Op de binnenplaats, waar het persooneel van den Staf N.b.s. stond opgesteld werd een dagorder van den Prins voorgelezen, waarin werd vermeld, dat zestien Neder landers waren uitverkoren om van president Truman een onderschei- diensten °nt.vangen voor hun ver- Hierna tl-)den<> de bezetting. Smith ncri!ee{.. generaal Bedell eehterkon duwe aanwezig m was ZIJn we" gevolg is gegeven aan het bevel van Doenitz om zich naar de naastbij- zijnde geallieerde haven te begeven. Men herinnert er aan, dat de beman ning van de eerste duikboot door Argentinië aan de Vereenigde Staten is uitgeleverd b"-1 v,v'* "j ojotv,' u v Diiu uij vjrui hi- I 11 chem ten gevolge van een auto- de ^«gdunge vaart en waarom geen 6, 11 etULV» Vn 1P" IC ontreunn aar* Ito! Kd\7F>1 van ongeluk om het leven gekomen. Pater Bleys, die thans den rang had van majoor, was geboren in Tilburg 17 October 1906 en deed in Den Bosch zij:n professie op 15 September 1926. Den 21 April 19.10 werd hij te Wittem priester gewijd. Daarna verbleef hij irr liet klooster der Paters Redemptoris ten te Roermond. Toen de oorlog op het spoor. De K.P.-ers die hiervan de lucht kregen, waar schuwden hem, doch hij weigerde pertinent de vlucht te nemen om dat hij vreesde, dat anderen dan zouden worden verantwoordelijk gesteld. Kort nadien versdhenen aan de kloosterpoort S.D.-ers die hem kwamen gevangen nemen en in hun auto meevoerden. Groot was echter de verbazing van een Broeder-portier, toen nog geen kwartier later opnieuw Duitschers aanbelden en op hoogen toon naar pater Bleys vroegen. Spoedig kwam toen aan het licht, dat de vrienden van den gezochte van den nood een deugd hadden ge maakt en als Duitschers vermomd hem hadden ontvoerd. Hierna is een avontuurlijke vlucht gevolgd over België, Frank rijk, Zwitserland en Spanje. Daar bij viel hij in Frankrijk nog in nanden van de moffen, doch de Maquis, de Fransche ondergrond- hem toen bevrijd. ienslntt'J'1'v.131" .heeft Patei" Bleys aar hL and bereikt. Ook daar beeft hij onverdroten gewerkt voor de Nederlandsche zaak. Hij kW? w ivrr a°'V-' -n .nauw contact met H.M. de Koningin en de naam Lodewijk was in dien tijd niet onbekend in de radio. Na de bevrijding keerde hij in Nederland terug. De laatste maan den werd hij in den lande alge meen bekend door de tournée. welke hij met „Frils de Zwerver" 'ds. Slomp) maakte met lezingen over de illegaliteit. Een witboek over den import van Engeland tijdens den oorlog verklaart dat de totale goederen- hoeveelhëid, die in Engeland werd ingevoerd in de donkerste dagen van 1940 niet daalde bene den 78 pet. van het vooroorlogsche niveau en dat hij in 1944 gestegen was tot 136 pet., ondanks alle vij andelijke pogingen om tusschen beide te komen. Hiervan maakten de goederen noodig tot het voeren van den oorlog het grootste per centage uit. De invoer van voedingsmidde len daalde sterk, mogelijk gemaakt door het feit, dat Engeland eind 1944 in staat was 70 pet van zijn totale behoefte aan voedingsmid delen zelf te produceeren, verge leken met 40 pet. voor den oorlog. DE RAMP BIJ HET VUUR WERK De Engelsche schout-bij. nacht Cunninghame-Graham en admi raal Furstner hebben samen met burgemeester Oud en den wnd hoofdcommissaris van politie, den heer H Staal, een bezoek ge bracht aan de slachtoffers van het ongeluk bij het vuurwerk, die gewond in de ziekenhuizen lig gen. In een bespreking met de pers hebben de drie erkende bonden van transportarbeiders hun stand punt ten aanzien van de staking in de Rotterdamsche haven uiteen gezet. De bonden, zoo werd ver klaard, zijn zeker niet bereid tot afstand van het recht van staking in het algemeen. In de bijzondere omstandigheden echter, waarin ons volk thans verkeert, en gezien ook de resultaten, welke naar reeds is gebleken bij onderhandeling kunnen worden bereikt, achten zij staking strijdig met het volks belang en tevens overbodig. Aller minst zijn de bonden van meening, dat de arbeidsvoorwaarden in de haven ideaal zijn. In het geheim waren zij dan ook reeds geruiinen tijd vóór de bevrijding met de werkgevers in onderhandeling ge treden over wijziging daarvan en daarbij werden belangrijke toe zeggingen verkregen. Op 7 Mei, den dag dat de ge allieerde troepen de stad binnen rukten, publiceerden de bonden hun urgentieprogram en nog vóór er sprake was van eenige actie der E.V.B., werd dit door «de werk gevers in principe aanvaard. Hierdoor zal de invloed der arbeiders op alle aangelegenheden, het werk in de haven betreffende, aanzienlijk worden versterkt en zullen zij daarbij als gelijke partij worden erkend. Voor een deel der eischen zijn reeds uitvoerings maatregelen van kracht gewenden. Thans wordt nog onderhandeld over de wijzigingen, die naar de meening der organisaties, nog in de C.A.O. moeten worden aange bracht. nl. herziening der taak- indeeling, betere regeling voor de feestdagen, verbeterde vacantie- regeling, het Vastleggen der nieuwe werkelijke loonen in de C.A.O. en het opnemen daarin van het opzichthoudend personeel. Ook voor de vervulling van deze verlangens achten zij onderhande len de juiste methode en mocht geen overeenstemming kunnen worden verkregen dan zijn zij bereid het geschil aan het oordeel van den rijksbemiddelaar te onder werpen. Gezien den noodtoestand, waarin ons volk zich nog bevindt, achten zij dit thans een juister methode dan het forceeren van stagnatie bij den aanvoer van voedsel, kleeding en grondstoffen, die voor de voorziening in de directe nooden moeten dienen. Ten aanzien Van de kwestie, der ploegenstertke werd o.m. opge merkt, dat de eisch van een vaste ploeg van 16 man onpractisch is. In de practijk moet en kan die sterkte dikwijls wisselen, daarom moet zij in onderling overleg worden geregeld. Voorop staat, dat alle arbeid op veilige wijze moet geschieden en met ..onbe mande" ploegen niet mag worden gewerkt. Constateert de controleur der organisaties bij zijn inspectie een afwijlv'ng hiervan, dan treedt hij terstond met een vertegenwoor diger der werkgevers in overleg. Komt men niet tot overeenstem ming, dan heeft te allen tijde nog de haveninspectie het recht dwin gend in te grijpen. NIEUWE SCHIEDAMSCHE COURANT Officieel wordt gemeld, dat de geallieerde autoriteiten te Berlijn bevel hebben gegeven, dat de be volking dezer stad binnen 10 dagen alle gouden voorwerpen, welke zij bezit, moet inleveren. Ondanks de slaafsche volgzaam heid, welke het Duitsehe Volk de laatste jaren heeft gekenmerkt, verluidt officieus dat de vraag naar spaden en pikhouweelen in de hoofdstad van het Derde Rijk sinds de publicatie van het ge allieerde bevel aanzienlijk is ge stegen. Verder vernemen wij nog, dat de Berlijners zich gaarne door terzake deskundige en ervaren Nederlanders zouden voorgelicht zien. Bij de directie der Ned. Spoor wegen bestaan plannen om, in over leg met den personeelsraad, in Utrecht een monument op te doen richten voor degenen onder het per soneel. die in den dienst van het vaderland zijn omgekomen. Daarnaast zullen overal in den lande waar spoorwegmannen geval len zijn, in de betreffende stations of andere dienstgebouwen plaquettes worden aangebracht, waarop nun namen zfjn vermeld. Het centraal distributiekantoor 2la.a,kL.bekend, dat in Noord-Holland. Zuid-iiolland en Utrecht 200 gram rozijnen per persoon beschikbaar zulllen worden gesteld. Om voor deze rozijnen in aanmerking te komen moet men bon 545 der 5de noodkaart pp Maandag 20. Dinsdag 21 of Woensdag 22 Augustus bij een de taillist inleveren De aflevering der rozijnen zal plaats hebben met in gang van 2 September. John Walker, de commentaar-s schrijver van Reuter over den Stil len Oceaan, schrijft: Men verwacht thans, dat Ame rikaansehe en Britsche lucht- en landstrijdkrachten terstond zullen overgaan tot bezetting van strate gische punten in Japan. Schepen van de Britsche en Amerikaansehe vloot zullen, zoo meent men, ter stond vertrekken naar de voor naamste Japansche havens, wan neer de mijnen geveegd zijn. De door de Japanners bezette gebie den zullen bevrijd worden en de bezettende Japansche troepen zullen worden bijeengebracht en gevangen genomen. Alle militaire voorzorgsmaatregelen zullen wor den genomen om een orgie van verschrikking doorweerbarstige Japansche troepen bij hun terug tocht naar bepaalde, door de geal lieerde bevelhebbers gekozen streken, te voorkomen. Hoogste voorrang zal worden gegeven aan de vrijlating en repatrieering van geallieerde krijgsgevangenen, waar bij zich naar schatting 150.000 Engelschen, Australiërs en Indiërs bevinden. Oorlogsmisdadigers en zij, die^ schuldig zijn aan wreed heden jegens krijgsgevangenen en burgers, zullen opgespoord en ge straft worden. Japan heeft een zware rekening te verwachten voor de schade en het leed, dat het heeft veroorzaakt. Millioenen zijn omgekomen tijdens den strijd in, China alleen; ver scheidene millioenèn meer zijn gestorven in concentratiekampen of als arbeiders in fabrieken, waar dwangarbeid werd verricht. Het economische leven van heele Ian- China, Birma. Neder- Inndsch-Indië. is vernield Schade vergoedingen iri arbeidskracht en natüra zullen uit Japan getrokken worden. Japan zal onder de be zetting nationaal en locaal worden bestuurd, door Japansche autori teiten onder geallieerd toezicht. Alleen de industrieën, die noodig zijn om hef binnenlandsche Ja pansche bedrijfsleven gaande te houden, zullen overblijven De oorlogsindustrieën en het oorlogs potentieel zullen worden vernield. ■Japan zal een kleine mogendheid worden, ontdaan van de gestolen bezittingen en koloniën Zijn droom eener suprematie in Azië is uitge- droomd Het is zeer wel mogelijk, dat Hirohito een gediscrediteerde godheid zal blijken te zijn Het effect van deze verdoovende neder laag van een aggressief, tevoren alveroverend en fanatiek volk kan nog niet overzien worden. BINNENLANDSCHE VRACHTEN- MARKTEN Rotterdam, 17 Aug. Vaarwerk: 1000 ton lijnzaad n. Wormerveer: 400 ion idem n. de Zaanstreek; 70 ton tarwe van Schiedam n. Voorburg: 300/400 ton pyriet n. Budel; 150 ton kolen n Delfzijl, alles volgens tarief Vlet. en Uchterwerk: 500 ton 50. 600 ton 60 en 1500 ton 75 per dag. OOK HAVERMOUT OP BONNEN 529 EN 530 In de provincies Noord-Holland, Zuid-Holland en Utrecht zal op dc voor de periode van 19 Aug. t/m. 1 Sept. voor gort aangewezen bon nen 529 en 530 ook 325 gr. haver mout per bon verkrijgbaar zijn. Voorshands zal havermout evenwel slechts in zeer beperkte mate ver krijgbaar zijn. DE ZEEPBON GELDT VOOR ZES WEKEN. Het centiraal distributiekantoor deelt mede. d»at de hoeveelheid zeep van ongeveer 225 gram welke men in de provincies Noord-Holland. Zuid- Holland en Utrecht op bon 537 kan koopen in de periode v#n 19 Aug t.m. 1 September a.s., moet dienen voor het gebruik gedurende de eirstvolgende zes weken, detlhalve tot en met 29 September a.s. De bon is evenwel slechts geldig voor het koopen van zeep tot en met 1 Sep tember a.s. DE ZUIVERING De Minister van Financiën heeft ter uitvoering van het Zuiverings besluit. voor de gebiedsdeelen, val- lend onder de districten van de Militaire Commissarissen van Rot terdam, Dordrecht en Den BrieL een commissie van onderzoek en advies ingesteld, omtrent de hou- ding en gedragingen van amble- naren en arbeids-contractanlen die ressorteeren onder het Ministerie van Financiën De commissie is samengesteld uit de heeren: Mr. H. J. Sjollema. advocaat en pro cureur, voorzitterP. Kapinga, particulier, J. van Tilburg, inspec teur van 's Rijks belastingen, J. Popken, verificateur der invoer rechten en accijnzen, J. Poulussen, commies der registratie en domei nen, leden; Mr. L. A. E. Briët, advocaat en procureur, Wesler- singel 43. tel. 22570 en 24072, secretaris. Opgaven kunnen tot 1 September a.s. geschieden bij genoemden secretaris. HET WERK DER SUPEH- VLIEGENDE-FORTEN Van de zijde van de strategische luchtmacht der Ver Staten wordt medegedeeld dat 437 super-vlie- gende-'^-tpp tijdens de operaties boven Japan verloren gingen. Zij opereerden van bases in Indië en in de Mariannen. Meer dan 600 manschappen werden gedurende deze periode gered. De super-for ten vlogen meer dan vijftien mil- lioen kilometer en wierpen 169.421 ton bommen in 32.612 afzonderlijke vluchten af Zij verwoestten het grootste gedeelte van de indus- trieele productie-capaciteit van 59 steden.

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1945 | | pagina 3