Geen gevel- bouw ZIE GINDS KOMT DE STOOMBOOT Schepen laden voor Oostburg De Duitsche kolen Toekomst arbeidsmarkt niet ongunstig DAGBLAD VOOR SCHIEDAM EN OMSTREKEN. Bijz. gerechtshof 's-Gravenhage Eerste zitting op heden WEERBERICHT We'Srdhe^^h^^egen. Indische orders in Amerika Binnenkort mogelijk Het Moerdijkveer Vervoersmiddelen gevraagd DIEFSTALLEN Vuurwapenen gevonden Groote transporter via Nederland INTERNATIONALE CRICKET-MATCH Hermes D.V.S. tegen Bellono-bemonning EXTRA-HARING OP DEN BON ARBEIDSSCHUWHEID Aantal plaatsingen van werkzoekenden stijgt txamens 50-Jarig jubileum BURGERLIJKE STAND Commissie voor de annexatie-kwesfie Üitg. v. d. Maas bode-Stichting, R'dam Giro 9095 Directeur: Joh. Kuijpers. Hoofdred.Mgr. £>r. J. witlox. Mg Redacteur: H. A. paalvast. Drukker: N.R.C N.V. NIEUWE SCHIEDAMSCHE COURANT DINSDAG 21 AUGUSTUS 1945 68ste JAARGANG No. 18788 T!jd. adres: Broersvest 8 A Tel. 68804. 'Ybonnementspr. 3.25 p. kwart. 1.10 p. maand 0.26 p. week. Ad verten toiën 25 ets. per mm. Op de vergaderingen van onze Standsorganisaties ging het vroeger maar al te dikwijls zoo: men begon met breeduit te gaan zitten en te delibereeren over velerlei materieele belangen de boeren over de oormerken en de kalver- jscb etsen. De arbeiders over het collectief contract en de midden standers over de vestigingseischen en wanneer men zich daaraan moe had gepraat en iedereen naar huis verlangde of de helft al was weggeloopen, kwam de geestelijk adviseur tot slot nog met een „opwekkend woord" om alle aan wezigen nog eens aan te sporen goed katholiek te blijven. De idee van de standsorganisa tie: de behartiging allereerst van de cultureele en godsdienstig- zedelijke belangen, raakte vaak volkomen op den achtergrond. Nu gaan onze standsorganisaties herleven. De middenstanders van Rotterdam hebben hun eigen ver- eenigjng weer opgericht. Bij deze heroprichting werd na tuurlijk over vernieuwing ge sproken. De organisatie zal anders worden opgebouwd. Men zal het kader verjongen. Men zal in een andere verhouding treden tot de andere standsorganisaties. Doch: Martha, Martha, één ding is het meest noodzakelijk: dat het werkelijk een stands organisatie wordt met op de allereerste plaats óók in de harten der leden een hoog, geestelijk doel. Geen ver kapte vakvereeniging. Wanneer op dat punt geen grondige ver nieuwing optreedt, wanneer de cultureele, de vormende, de re- ijgjeuse taak van de standsorgani- sahe niet duidelijker op den voor grond gaat treden, dan helpt alle uiterlijke vernieuwing geen steek. Geen vrome opwekkinkjes aan het eind stempelen een stands- organisatie tot wat zij behoort te zijn. Zij moet doordrongen zijn van den geest der katholieke actie in den ruimen zin van het woord. Anoers blijft zij gevel. Dn blijft iedere vernieuwing slechts schijn. Z.H. Ex. Mgr. P. Hopmans, Bisschop van Breda, die zijn diocees nog bestuurt met groote helderheid van geest, maar wars is van alle uiter lijk feestbetoon, viert morgen zijn 80slen verjaardag. In de Balzaal van het voormalie paleis aan den Kneuterdijk 20. waar eens de vorstelijke paren dansten op de meesleepende muziek van een door palmen gemaskeerd orkest, heerschte vanmorgen de nuchtere en strakke sfeer van de rechtszaal. Daar toch heeft het bijzondere geiechtshof 's-Gravenhage vandaag üijn eerste ziting gehouden en een aanvang gemaakt met de berech ting van landverraders, oorlogsmis dadigers en collaborateurs. Achter de groene tafel hadden plaats genomen: mr. A. L. M. van Berckel, president, mr. J. C. van Oven en mr. H. Burgersdijk, raads- hceien, luitenant-generaal P. W. Best en generaal-majoor H. C. G. baron van Lawick, militaire raden van het Hof. Als procureur-fiscaal fungeerde mr. J. Zaayer Griffier was mr. C. J. Jordens Als eerste beklaagde stond terecht D. van Wijk, fabrikant te Pijnacker, aan wien was ten laste gelegd het opzettelijk en vrijwillig in Duitschen krijgsdienst treden. Verdediger was mr. A. J. W. van Royen. Met^nsüW. d°°r het Ko«- Ned. Geldig van Dinsdagavond tot Woensdagavond: Zwaar bewolkt, nu en dan eenige regen, matige, aan de kust tijde lijk krachtige, Zuidwestenwind, zelfde temperatuur. Waarnemingen te Rotterdam van hedenmorgen 11.30 uur: Barometerstand754.2 m.M. krXd3.iChUng; Zuid-Zuid-West, uui hedenmorgen) 170 Celsius* minimum 14.0 Celsius. «-«1S1US. Volgens „Journal of Commerce' verwacht de Amerikaansche im- en exportbank, dat binnenkort de on derhandelingen met verschillende Europeesche landen en met Neder- landsch Oost-Indië tot een goed einde zullen komen, om zoodra de oorlogsnoodzakelijkheden dit toe laten. den Amerikaansehen fabri kanten toe te staan grootere orders te aanvaarden. De onderhandelin gen met Ned. Oost-Indië speciaal zouden reeds in een vergevorderd stadium zijn. Er zal waarschijnlijk een langloopende leening worden gesloten, terug te betalen op een door den begunstigde vast te stel len tijdstip. De handelsbanken zul len waarschijnlijk in deze leening kunnen deelnemen. De rentevoet is nog niet bekend, doch men neemt aan, dat die, evenals bij de aan Noorwegen en Denemarken ver strekte leeningen V/z pet. zal be dragen. De burgemeester van Schiedam brengt ter kennis van de ingeze tenen, dat voor het gebruik maken van het veer Moerdijk door voet gangers en wielrijders geen ver gunning noodig is. De „Morgenster" ligt gemeerd aan de Nieuwe Haven. De ruimen staan open en wagen na wagen lost zijn inhoud in de gapende romp. „Oostburg" staat met krijt op de scheepsromp geschreven. Dit is dus de brenger van de goede gaven, die Schiedam* wegschonk aan dat vroeger onbekende dorpje ergens tegen de Belgische grens aan. Stoelen, tafels, kasten, ledikan ten, spiegels, schilderijen: heel het vorstelijk cadeau ligt daar bij et- kaar, geborgen in het schip van 300 ton. De inhoud van het pakhuis van Vredebregt aan de Nieuwe Haven is al geheel verstuwd: Nu is de voorraad uit de opslagruimten van de Vereenigde glasfabrieken aan de beurt. Paard en wagens van de ATU., de mannen van het Roode Kruis, de leden van het comité draaien „vol toeren", maar de oogst is groot en transport is er bijna mei. Hulp noodig. ..Vraagt U nog eens dringend hulp van auto's, vrachtwagens enz." zeggen de heeren van de inzameling. „De menschen worden ongeduldig, nu ze alles al zoo lang klaar hebben staan en er maar niemand komt". Maar Kees met de kar komt, hij komt zelfs gauw als hij veel, heel veel. hulp krijgt. Dus: Hulp voor de hulp aan Oostburg! Er wordt juist een wagen bela den met kinderspeelgoed. De Schiedamsche jongens en meisjes begrijpen het voorrecht, dat ze hebben boven de kinderen van Oostburg, die te vroeg een zorge loos leventje vaarwel moesten zeggen. Zij hebben begrepen wat geven is en vele mooie stukken speelgoed gaan de OoSiburgerties gelukkig maken. Een ware St. Nicolaas. Schiedam stad van St. Lidu'ina. In navolging van den grooten offergeest die Schiedam's groote heilige bézat, heeft de bevolking begrepen, wat offeren zeggen wil. Zij stelde de hulp aan getroffen landgenooten boven persoonlijk comfort. Die mentaliteit bracht veel mooie en waardevolle stukken in de verzamelloodsen. Iedere Schiedammer meende, dat de vitale bedrijven de bommen werpers der Geallieerden tot zich zouden trekken, maar St. Liduina s voorspraak spaarde haar stad. De Schiedammers toonen nu te weten, wat dankbaarheid is. Oosiburgr herrezen. Frappant goed is de staat van het linnengoed. Het schijnt zoo van de fabrieken te komen. Nog steeds handhaaft de Hollandscl.e hu*s- vrouw de egjt van haar linnen kast. Tot welzijn van huis- en landgenooten. Als de inzameling even gunstig eindigt als de resultaten tot nu toe doen vermoeden dan is Oost burg geholpen. Ieder gezin in Oostburg zal weer zooveel het zijne kunnen noemen, dat het leven dragelijk en menschwaardig zal zijn. Slof in Ooslburg? De Schiedammers zijn of te optimistisch of te somber over den toestand in Oostburg. Stofzuigers zijn er namelijk heelemaal niet geschonken. Is er geen of te veel stof. in Oostburg? Twee troetelkinderen van vijf jaar bezetting kunnen ook niet van huis. De radio, nu zij eindelijk op gedoken is en de anti-lekfiets. Dit trio vormt eenige van de weinige niet vervulde wenschen. Nog 300 Ion op sleeptouw. Morgen komt nog een schip van 300 ton voor den wal en als dat vol is gaan beiden op sleep naar Breskens. Daar worden zij over geladen met bestemming Oostburg. Het vervoer brengt hooge kosten met zich mee en financieele steun is dus onontbeerlijk. Natura en papier, beiden zijn welkom. Oostburg ziet uit naar de „Mor genster", het begin van een nieuwen dageraad voor geteisterd Zeeuwsch Vlaanderen. G. W. J. v. d. H.. Bnoersveld al hier, heeft aangifte gedaan van diefstal van eenige staven zeep en sen rijwiel. G. M., Hoofdstraat alhier, heeft aangifte gedaan van diefstal van een regenjas. J. v. A„ Liorentzplein alhier, heeft aangifte gedaan van diefstal van een kinderwagen. A. Fr., won. alhier, is door de politie aangehouden ter zake dief stal van e&a japon. De politie heeft weer vuurwa pens van jongens afgenomen. Zij hadden die naar hun zeggen, ge vonden. De overheid waarschuwt ernstig tegen het onder zich hou den van gevonden wapens en mu nitie. Als er niet onmiddellijk aan gifte van het vinden wordt gedaan, kunnen straffe maatregelen niet uitblijven. Voorkomt die dus! Op het oogenblik worden van de zijde der geallieerden plannen uit gewerkt; teneinde in de komende jaren de Nederlandsche havens in te schakelen bij het kolenvervoer uit het Roergebied naar Engeland', Frankrijk, Italië en overzeesche gebieden. Het zou hier om zeer be langrijke hoeveelheden kolen gaan. Ook aan de haven van Antwerpen zal een bepaald quantum voor ver scheping worden toegewezen. Aanvankelijk lag het in de be doeling, den uitvoer van kolen uit het Roergebied over Hamburg te doen plaats hebben. Na voorlich ting van Nederlandsche zijde werd dit plan evenwel opgegeven. De verwezenlijking van deze plannen is voor de toekomst der Nederlandsche havens van het allerhoogste belang. Van zeer groote beteekenis is dit tevens voor de nationale binnenscheep vaart. A s. Woensdagmorgen om half elf zal op het terrein var) Heimes- D.V.S. een cricket-wedstrijd wor den gespeeld tusschen een Her- mes-D.V.S.-combinatie en een team, samengesteld uit leden van de bemanning van den Engelschen kruiser H.M.S. Bellona, die ter ge legenheid van de Vloot-week in de Rotterdamsche haven ligt. Van morgen, 22 Augustus, al wordt op de bij de winkeliers en venters in visch afgeleverde bon nen als toegift haring aan de inge zetenen afgeleverd op de basis van één haring per hoofd en per bon tegen den prijs van 11 cents per stuk. Tijdens het onderhoud, hetwelk wij hadden met den heer P. Rindk, leider van het bijkantoor van het Gewestelijk Arbeidsbureau alhier brachten wij de vraag ter sprake,' of wellicht gebrek aan organisatie een der oorzaken is, dat momen teel nog zoovele mannen niet aan het arbeidsproces in onze stad deelnemen. Deze vraag beantwoordde de heer Rinck ontkennend. Indien het uitsluitend van de or ganisatie afhing, zou er van werk loosheid nauwelijks meer sprake zijn. Het werk, dat op uitvoering ligt te wachten, is zoo groot en veelomvattend, dat er eerder een tekort aan arbeidskrachten zou 71 We leven op het oogenblik ech ter in een overgangstijd. In Schie dam is vooral de indirecte oor logsschade buitengewoon groot. Mén bedenke slechts, wat gedu rfd de afgeloopen jaren door den Duitschen bezetter is weggesleept en wat is verbruikt, zonder dat daartegenover een productie van eenige beteekenis stond. «- voornaamste oorzaak van de 'ls nog bestaande werkloosheid 's„het gebrek aan trans- aan grondstoffen, 1 aHfabrikaten en energie, zoo als Kolen, gas en eiectriciteit, kort om aan alles, wat voor een herstel van het bedrijfsleven noodzake lijk is. Niet alleen op het normale be drijfsleven werkt het ontbreken van grondstoffen en materiaal be lemmerend, maar ook op die orga nisaties, wel'ke in het leven zijn geroepen om de werkloosheid in den overgangstijd op te vangen, zooals de Dienst tot uitvoering van werken. Deze dienst, welke de vroegere werkverschaffing vervangt, belast zich in hoofdzaak met de uitvoe ring van werken van cultuur-tech- nisehen aard, werkzaamheden dus, welke een nuttig karakter dragen en waarvoor de in het vrije bedrijf geldende loonen wor den betaald. Op het oogenblik heeft deze dienst in Schiedam Ii43 man aan het werk. Een deel hunner houdt zich bezig met de verbetering en uitbreiding van sportterreinen in de omgeving van de haven in het Sterrebosoh, terwijl een ander deel is belast met het opruimen van bunkers en Duitsche stellingen in den Matihenesserpolder. Eën andere factor, welke oorzaak ■is, dat velen nog niet aan het ar beidsproces deelnemen, is de ar- beidsschuwheid- Toch mag men het belang van dien factor niet overdrijven. Er is inderdad gemis aan werklust bij sommigen te be speuren, vooral onder de vrou welijke werkkrachten, doch dit gemis wordt in hoofdzaak veroor zaakt door de omstandigheden en zal ongetwijfeld verdwijnen, als deze zich wijzigen. Er is namelijk op het oogenblik nog betrekkelijk weinig te koop en dus adht men het niet noodig, de inkomsten van het gezin te ver- grooten. Vele oudere jongens en meisjes, die de school hebben ver laten, worden daarom door de ouders tihuis gehouden. De inkom sten van het gezinshoofd zijn im mers thans nog over het algemeen voldoende om alles aan te schaf fen, wat wekelijks beschikbaar wordt gesteld. In dit verband merkte de heer Rinck nog op, dat ook de wacht gelden, die worden uitgekeerd, eigenlijk in wanverhouding staan tot de hoeveelheid goederen, welke voor de bevolking beschik baar is. Dat werkt ongetwijfeld belemmerend op de werklust. Hoe staat het nu, bezien in het licht van al deze moeilijkheden, met de toekomst van onze stad? Is er een mogelijkheid om de meeste werkzoekenden op korten termijn weer in het arbeidsproces op te nemen? In tegenstelling met verschil lende werkgever®, die niet zoo op timistisch zijn gestemd, ziet de heer Rinck, heelemaal geen reden om bijzonder pessimistisch te zijn- Indien men de situatie op de ke per beschouwd, vallen tal van gunstige factoren waar te nemen. Reeds thans, nog geen vier maanden na de bevrijding, valt een ongedachte en steeds toene mende bedrijvigheid te constatee- ren. Een voorbeeld daarvan is het toenemend aantal plaatsingen van werkzoekenden, welke het ar beidsbureau sinds de bevrijding heeft weten te bewerkstelligen. Over de geheele maand Mei be droeg het aantal plaatsingen slechts 16. In de maanden Juni en Juli was dit aantal tot 333 geste gen, terwijl alleen reeds in de eerste week van Augustus 52 per sonen aan werk konden worden geholpen. Juist het in beweging brengen van het tot stilstand gekomen be drijfsleven, eischt de grootste in spanning. Is er eenmaal gang in gekomen, dan is de grootste moei lijkheid overwonnen. De arbeiders, die weer in het productieproces worden opgenomen, verschaffen op hun beurt weer werk aan an deren en aldus ontstaat als het ware een voortdurend en steeds sneller in omvang toenemende sneeuwbal van arbeid. In een slotartikel zullen wij nog het probleem der jeugdige ar beidskrachten bespreken en den invloed van dit vraagstuk pp het arbeidsproces in de toekomst. Voor het examen nuttige hand werken te Rotterdam slaagden de dames W. Broek, H. M. de Brujne 'I H. Ret, J J. Van Walsum, sJ van Schijndef, E. Byloo, leerlingen van de Huishoud- en Industrie school. Met een feestelijke viering in de zaak en huis heeft de heer J. Bos man zijn 50-jarig schoenmakers schap bij de firma Heynsbroek aan de Hoogstraat herdacht. Van zijn 12e jaar af doorliep hij het schoen makersvak. In dien tijd verdrong de machine het handwerk, de tijden veranderden met de methoden. Maar deze ambachtsman kan velen jongen menschen een voorbeeld zijn. Een voorbeeld ook van bescheidenheid, want toen wij hem vroegen eens iets te vertellen van zijn 50-jarige ervaring, liep hij weg: „Meneer, ik ber. schoenmaker, ik blijf bij mijn leest." BurgeJijke stand. Geboren: Cor nells, z v J A den Ouden en W J Köneman, Nassaulaan 75; Adriana H L, d v I v Veelen en M v Katwijk, Nassaulaan 75; Willem H z v G Ol den en G M aan de Wiel, Hoe^str 24, Overleden: A Ko remans, 55 J. Nassaulaan 75; C Bijl 70 j. wed> v H J Bos, Emmastr 14; N W Koj ver, 65 j, Rotterd dijk 205b; G v OpstaJ, 3 mnd, Nassaulaan 75. Ter onderzoek naar de vraag, of annexatie moreel geoorloofd juri disch rechtmatig en politiek (so- ciaal-economisch-cultureel) ver antwoord zou zijn, vervolgens of annexatie doelmatig en uitvoer baar is en tenslotte, hoe groot een eventueel te annexeeren gebied zou moeten zijn, is de regeering overgegaan tot het instellen van een staatscommissie, die op korten termijn een duidelijk omlijnd, zakelijk en zedelijk gefundeerd voorstel zou moeten doen.

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1945 | | pagina 1