WANNEER VERKIEZINGEN? MAASBODE-BULLETIN KATHOLIEKEN EN DE POLITIEK Onze eigen politieke organisatie NEDERLAND EN BELGIË Rede Nederlandschen ambassadeur De onderhandelingen in de havens Vrijlating politieke gevangenen Distributie van wollen dekens De naderende bevrijding van ons Indië Gemeenteraden in December? Kamer en Staten in April Cenfrum voor staat kundige vorming „Liberty"schepen voor Nederland Geregelde vrachtdienst RotterdamNew York Doodelijke ongelukken lrge^eiSMerr^UPn|en]den" Nationale zorg en schande Kath. Onderw. Verbond Rotterdams hulp aait Den Bosch Teneinde in de behoefte aan voorlichting, in het bijzonder on het gebied van financiën, handel, industrie en scheepvaart te voorzien een behoefte waarin binnen het bestek van het tegenwoordige da»' bladformaat (gevolg van den nog steeds heerschenden papiernood) niet kan worden voldaan, verschijnt, in een beperkte oplage, het MAASBODE-BULLETIN. Behalve de huidige actueele buitenl. effectenkoersen en beursberich ten, worden m het „Maasbode-Bulletin" noteeringen opgenomen van de goederenmarkten, jaarverslagen, dividend-aankondigingen scheep vaart-tijdingen enz., kortom, de bestaande leemte "aan informatie speciaal op economisch terrein, tracht het „Maasbode-Bulletin" voor de daarbij belanghebbenden zoo goed mogelijk aan te vullen. Daar naast worden, in artikelen van deskundige medewerkers economische zaken en financieele vraagstukken, gewichtig in dezen tijd, behandeld. Wijze van uitgifte. Het „Maasbode-Bulletin", waarop men zich afzonderlijk abonneere, ■wordt iederen werkdag (behalve 's Maandags) uitgegeven en het wordt gedrukt in de ochtenduren, zoodat het omstreeks 9 uur v m-, althans wat het centrum der stad betreft, ten huize van de lezers wordt bezorgd. De abonnementsprijs bedraagt 10.per kwartaaL Abonnementen kunnen iederen dag ingaan. Opgaven daartoe, resp. aanvragen tot toezending van eenige proef nummers, gelieve men te richten tot de Administratie van het „Maas bode-Bulletin", Kortenaerstraat 1, Rotterdam, tel. nrs. 25271 t/m. 25273. In de maand Juni verscheen in ons blad een reeks artikelen van de hand van onzen hoofdredac teur, Mgr. dr. J. Witlox, ter ver dediging van het standpunt: „Onze eigen politieke organisatie blijve!" Onder dezen titel zijn, op veel vuldig verzoek, deze artikelen thans gebundeld verschenen als brochure bij de uitgeverij Paul Brand, Bussum. De brochure is bij iederen boekhandelaar verkrijg baar. In deze artikelen werd er o.a. op gewezen, dat een eigen politieke organisatie der Katholieken het landsbelang wil dienen, dat het hier een vrije kwestie geldt, die vrij behoort te blijven en dat de wenschelijkheid van een eigen politieke organisatie niet be- teekent. dat d e Katholieke Staats partij van voor den oorlog onver anderd moet terugkeeren. De reden, waarom op een her druk van deze artikelen werd aan gedrongen, was o.a. het feit, dat de Maasbode bij het verschijnen van die artikelen nog slechts een zeer beperkte verspreiding had, zoodat de overgroote meerderheid van de tegenwoordige abonnee's geen ge legenheid heeft gehad deze be schouwingen over een brandende kwestie te lezen. Maar ook zij, die deze gelegen heid wèl hadden, zullen er ver moedelijk prijs op stellen, door middel van deze goedkoope bro chure er nog eens rustig kennis van te nemen. Wij durven ddt aan al onze abon nee's aanraden. Ter gelegenheid van een aan de stad Gent gebracht bezoek, heeft de Nederlandsche ambassadeur baron van Harinxma Thoe Sloo- ten, bij de ontvangst op het ge meentehuis aldaar, een redevoe ring uitgesproken, waaraan wij het onderstaande ontleenen: Nu door het beëindigen van den oorlog een nieuw tijdperk aanbreekt, moeten de Belgisch-Nederlandsche betrek kingen daarvan even zeer profi teered De nieuwe rechtsorde zal gebouwd worden op de thans in de wereld geldende machtsverhou dingen en bij de herschepping der wereldorde zullen België en Ne derland op politiek, militair, eco nomisch en cultureel gebied nauw moeten samenwerken teneinde bun stemmen te kunnen doen gel den. Daartoe is tijdens den oorlog reeds de grondslag gelegd getuige de te Londen gesloten douane overeenkomst en het daarbij be- hoorend monetair aceoord. Het gemeenschappelijk lijden van de beide volken, gevoegd bij hun hardnekkig verzet tegen den over weldiger, heeft het gevoel van saamhoorigheid vergroot, hetgeen er toe moet leiden, dat eenige hangende kwesties, bij voorbeeld die van de sluis te Terneuzen, worden opgelost. Tenslotte be pleitte de ambassadeur een uitwis seling van hoogleeraren en stu denten der Gents dhe hoogeschool met die der Nederlandsche univer siteiten. Aon de uitnoodiging der Scheep- vnartvereeniging Zuid te Rotter dam tot de arbeidersgroepen om besprekingen te voeren heeft al leen de E.V.B, deelgenomen. De S.V.Z. aanhoorde de wenschen, waarover nog een 'nieuwe confe rentie zal yolgen. De drie andere reeds samenwer kende bonden vernamen van de S.V.Z. dat de door hen ingediende voorstellen inzake de loon- en arbeidsvoorwaarden nog niet voor endcrhandelingen rijp waren, zoo dat besprekingen geen beteekenis hadden. De drie bonden hebben wu slechts aangedrongen om ten aanzien van hun voorstellen spoed aan te wenden. Betreft slechts hen, die geen straf meer moeten ondergaan. De Regeeringsvoorlichtingsdienst deelt mede: Zooals bekend, ligt het in het voornemen van den ministerraad, door een snellen rechtsgang, een eerste schifting te maken onder de politieke gevangenen. In de kampen bevindt zich een betrek kelijk groot aantal personen, van wie men aannemen kan, dat hun berechting zou leiden óf tot vrij spraak of tot een zoodanig geringe vrijheidsstraf, dat deze reeds door de voorloopige hechtenis zou zijn geboet. Alleen op deze gevallen heeft de minister-president gedoeld in zijn laatste „praatje op de brug". Hoeveel personen hiermede ge moeid zullen zijn, is nog niet te zeggen, maar wel staat vast, dat de hooge cijfers, die hier en daar de ronde doen, iederen grond missdn. Voor het overige zal deze zaak behandeld worden in nauw overleg met de bevoegde instanties der il legaliteit en met de leiding der verschillende kampen. De fabricage van wollen dekens is in vollen gang en een behoor lijke hoeveelheid is inmiddels al gereed gekomen. De voorraad is thans zoo groot, dat met 15 September wordt be gonnen met distributie ervan. Zoo als men begrijpt, zal echter nog niet de geheele bevolking ervoor in aanmerking kunnen komen, daarvoor is de nood te groot. Voor- loopig zullen alleen dekens wor den beschikbaar gesteld voor de genen, die door oorlogshandelingen zwaar zijn getroffen en niet vol doende dekking hebben. De Britsche Oost-Indische vloot is uitgevaren in afwach ting van orders om verschil lende punten in Malakka en Nederlandsch Oosl-Indië te be zetten. De zevenhonderd mijl lange waterweg zal van mijnen gezuiverd dienen te worden. Als dit geschied is, zullen de eerste vlooteenheden, hospitaal schepen. transport- en voedsel- schepen, met volle kracht het herstel- en steunverleenings- werk beginnen. Intusschen wordt in sommige streken van Ned. O.-Indië en op Borneo in Engelsch gebied nog steeds gevochten. In het Cambodja-gebied, waar een klein aantal Nederlandsch-In- dische militairen bij een Australi sche patrouille is ingedeeld is nog steeds oorlog. Er komen ook rap porten binnen van vliegtuigen, die strooibiljetten uitwerpen en daar bij door de Japanners beschoten worden. Nu, twee maanden na de bevrij ding, begint in Balikpapan, de grondig vernielde stad, langzaam aan de normale gang van zaken terug te keeren. Zoo functionneert bijv. in den nabijgelegen kampong Baroe, waar de bewoners nog steeds in tenten slapen, het plaatselijk Indonesisch bestuur reeds onder de bescherming van de Nica. Het moreel der bewoners van Balikpapan, die voor het meeren- deel nog steeds in de weinige on beschadigde woningen huizen stijgt. Een zwarte handel bestaat er niet. Een ieder bezit een rantsoenkaart, waarop hij het noodige koopen kan. Plaatselijke winkels verkoo- pen cocosnoten en bananen tegen standaard-prijzen. Balikpapan zelf heeft 30 000 inwoners. In totaal zijn 45.000 personen door Nica inge kwartierd. De Japanneezen hadden 10.000 koelies uit Java, Celebes en Bandjermasin geïmporteerd. Vol gens de loonstaten, die de Japan neezen achterlieten, moeten 6000 dezer werkkrachten gestorven zijn VLOOTTENTOONSTELLING VERLENGD. Gisteren is de Vlootweek te Rotterdam ten einde gekomen. Voor het laatst trokken de concer ten en demonstraties en niet minder de schepen, hun groote groepen belangstellenden en de wijdgebroekte matrozen zijn uit ons straatbeeld verdwenen. Van morgen hebben de oorlogsschepen de Rotterdamsche haven verlaten Inmiddels duurt de tentoonstel ling in en om het gebouw van Gerzon nog voort. De geweldige toeloop van belangstellenden heeft het zelfs noodig gemaakt den slui tingsdatum te verschuiven. 'De expositie blijft nu te bezichtigen tot en met fi September inplaats van 1 September. Morgen echter en Maandag is zij voor het publiek gesloten. De Haagsche Raadszaal bood gisteren gastvrijheid aan de Natio nale Adviescommissie voor het houden van een eerste openbare vergadering, waarin het advies zou worden vastgesteld aan de regee ring betreffende het tijdstip van de verkiezingen voor de vertegen woordigende lichamen. De behandeling van het advies was voorbereid door een commis sie, die het volgende voorstel aan de leden had voorgelegd: „Het geheele Nederlandsche volk vraagt een herstel van zijn demo cratisch gekozen vertegenwoordiging in gemeente, provincie en rijk. Indien verkiezingen op normale zij het niet op technisch vol maakte wijze kunnen worden ge houden, zullen deze plaats vinden: 1. voor de Tweede Kamer der Staten-Generaal in de tweede helft van April 1946. 2. Voor de Provinciale Staten in de eerste helft van April 1946. 3. Voor de gemeenteraden zoo spoedig mogelijk, in ieder geval voor April 1946. In verband met dit advies ver zoekt de Nat. Advies-commissie de regeering zoo spoedig mogelijk haar te berichten, of verkiezingen op nor male wijze op de voorgestelde tijd stippen kunnen worden gehouden. .Daarnaast w'as er een voorstel van den heer Bruins Slot, die voor het vaststellen van de kiezerslijs ten gebruik wenschte te maken van de in het distributiesysteem aanwezige bevolkingsadministra tie. Op die wijze zou de stemming voor de gemeenteraden ongeveer December van dit jaar kunnen plaats hebben, die voor de Prov. Staten begin Januari en voor de Tweede Kamer einde Januari 1946. Uit de toelichting van beide voorstellen en uit de openbare ge- dacthtenwisseling bleek, dat bij allen de bedoeling voorzat om d" verkiezingen zou spoedig mogelijk te doen houden. Het bezwaar van onvoldoende partijvorming bij verkiezingen in Januari achlte men niet zoo ern stig, omdat het toch maar een nopd- parlement gold, dat spoedig, bv. in September 1946, of wanneer het npodparlement de Grondwetsher ziening in eerste lezing te behan delen zou krijgen, onmiddellijk daarna door een op normale wijze gekozen parlement zou worden vervangen. Maar men kan een noodparle- ment, dat is gekozen op basis van gegevens, ontleend aan distributie bescheiden waarin verschillende falsificaties voorkomen, toch niet laten beslissen over een Grond wetswijziging, meende Pater Stok man. En als vóór de Grondwetsher ziening nieuwe verkiezingen wor den uitgeschreven, krijgt men drie verkiezingen voor de Tweede Ka mer in een betrekkelijk kort tijds verloop, Dit zou te veel zijn. En daarom achtte Pater Stokman nor male verkiezingen in April het best. Een voorstel van den heer van Randwijk om de- verkiezingen voor de Tweede Kamer nog dit jaar te doen plaats hebben voor een zittingsduur van een jaar werd vervolgens met 35 tegen 10 stem men verworpen. Daarna bracht de voorzitter in stemming de vraag, of men de re- geeringzou adviseeren, de verkie zingen in December/Januari of in April te doen houden. Deze stemming had den volgen den uitslag: Voor gemeenteraads verkiezingen in December van dit jaar waren 24 leden en voor April 21. Voor de Staten- en Kamer verkiezingen in Januari 1946 spra ken 16 leden zich uit en voor die in April 29 leden. Zoo hebben de voorstanders van het voorstel Bruins Slot ten aan zien van de gemeenteraadsverkie zingen en die van het commissie voorstel ten opzichte van de ver kiezingen voor Prov. Staten en Tweede Kamer hun zin gekregen. Het dagelijksch bestuur van de RK. Staatspartij en het Centrum voor staatkundige vorming maken het volgende bekend: tij een bekendmaking van de R.K. Staatspartij van half Juni 1.1. LlL aa"ëe^on<ligd de oprichting van vorming vo<>r staatkundige De taak van dit Centrum zal bestaan in de gemeenschappelijke bezinning op de actueele staatkun dige vraagstukken. Het Centrum stelt zich voor, deze taak te vervullen door de oprich ting van plaatselijke studie-centra en andere bijeenkomsten, zoowel voor ouderen als voor jongeren, waaraan documentatie-materiaal zal worden toegezonden en waar mede het Centrum een regelmatig contact en een permanente ge dachten-uitwisseling wenscht te onderhouden. Tevens zal dit werk van studie en bezinning gericht worden op een vernieuwing in de geesten en in de gelederen van de staatkundige groepeering der Ka tholieke Nederlanders. Om aan de bedoeling van dit initiatief der R.K. Staatspartij te beantwoorden, zal het Centrum zijn taak in vrijheid en in onafhanke lijkheid verrichten. Tot deelneming kunnen ook niet-leden der R.K. Staatspartij worden toegelaten. De partij kan aan het Centrum advies vragen, terwijl het ook ongevraagd advies kan geven. Tot de nationale leiding van het Centrum zijn thans toegetreden de volgende leden: J. W. v. d. Akker, 's-Gravenhage; W. J. Andriessen, Utrecht; prof. dr. J. R. M. v. d. Brink, Laren; ir. J. Dewez, Roer mond; mr. Fr. Duynstee, 's-Graven- hage; mr. W. L. v. d. Grinten, Rot terdam; dr. G. W. M. Huysmans, Eindhoven; ir. A. Heymeyer, Was senaar; prof. mr. J. Jurgens, Nij megen; H. Klompé, Arnhem; dr. P. N. M. Kooien, Vught; Jan Maenen, Heerlen; jhr. mr. P. G. M. van Meeuwen 's-Gravenhage; prof. dr. d ij Quay, Beers; prof. mr. C. r1, Koirune, Overveen; K Roncken, Heerien. mr. dr.' t£' ma^ n F dr. S. Stok- man O.F.M., Utrecht; mr A A M Struycken, Breda; dr. J Terlin'gen" Aerdenhout; Fr. Terwindt Nilme- ?en' lector dr. F. v. d. Ven Til Cwma' ,J' de Vreeze- Utrecht, weliik lid toetreding van een vrou- pleegd. W°rdt n°g overleg ge- waargenomeifdoor3^,^1 n£1Üen (kantoor-adres: Keizersgrachten" Amsterdam-C.), terwijl Mag Stok man (Oudwijk 21, utrecht) zich voorloopig met het secretariaat heeft willen belasten. Als vice- gratters zullen fungeeren prof de Quay en W. J. Andriessen, als ^gmeester mr. dr. Th. Speet- jens (Loohofstraat 17, Venlo). Het Centrum behoudt zich voor ook nog andere personen uit te noodigen, in dit college zitting ie nemen. Inmiddels noodigt het de Katholieken van Nederland met aandrang uit tot een actieve mede werking aan de oplossing van de vele vraagstukken, waarvoor de jfoslohjke. maatschappelijke en „ndl„iUn(ïlge wederopbouw van het vaderland ons plaatst. Daar het bij de huidige gebrek kige communicatie-middelen on mogelijk is, de plaatselijke of ge westelijke studie-centra uit een centraal p.unt te gaan oprichten, terwijl anderzijds de tijd dringt, roept het Centrum de medewerking in van alle plaatselijke en geweste lijke instanties uit het Katholiek maatschappelijk en cultureel leven, teneinde door eigen initiatief te komen tot de vorming van plaatse lijke of gewestelijke studie-centra. Met het verzoek tot aansluiting bij het Centrum wende men zich tot het secretariaat. Bijdragen voor de financiering van het Centrum kun nen gestort worden op giroreke ning 8754 van de Rotterdamsche Bankvereeniging te Venlo ten be hoeve van den penningmeester van het Centrum: mr. dr. Th. Speetjenfi- Ongeveer half September zullen opnieuw „Liberty"-sohepen in Nederland verwacht kunnen wor den. Het eerste „Liberty"-schip, dat eenige weken gel-den te Am sterdam is aangekomen, de „Ja mes B. Weaver", was geladen met wol en tabak, dus een betrekke lijk lichte lading, waardoor het schip kon binnen loopen. Schepen geladm met kolen zullen natuur lijk veel meer diepgang hebben, hetgeen voor Amsterdam nog een moeilijkheid oplevert. Het ligt in de bedoeling, een ge- regelden vrachtdienst tussohen Rotterdam en New-York te ope nen en wel tegen het einde van deze maand. Er zullen groote hoe veelheden kolen uit Amerika voor Rotterdam m Amsterdam worden aangevoerd. Voorts zullen door de Amerikaansche regeering ..Li berty "-schepen aan andere lanaen worden overgedragen. Dit is reeds gebeurd ten aanzien van Engeland en China. Ook Nederland zal eeni ge „Liberty"-schepen krijgen. Ze zijn ijzersterk, kunnen zeer veel laden (10.5C0 br.r.t.) en zijn vrij zuinig in het gebruik. Ze zijn echter niet snel, loopen ongeveer 10 knoo- pen. De fabricage geschiedt ruin of meer aan den loopenden band en duurt gemiddeld een maand. Het record was 44 uur voor een schip. Op den Groene Kruisweg onder Hoogvliet is gisteren een Neder- daarop aangereden door een achter hern rijdendep legerauto. De per sonenauto werd gekraakt; de be- stuu?dcr, de 23-jarige. C. T. uit Rockanje, en de passagier, de 31- jarige H. v. G. uit Hellevoetshus werden zwaargewond naar net Zuider-ziekenhuisi te overgebracht, waar zij rniruaae s zijn overleden. -Het spelen met ontplofbare projectielen heeft zijn zooveelste slachtoffer geëischt. Bij een poging om een dergelijk projectiel te de- monteeren kwam de 12-jarige H. A de G. uit de Crooswijkschestraat te Rotterdam om het leven, drie andlere personen werden ernstig gewond, zoodat overbrenging naar het ziekenhuis noodzakelijk was. Een ongeluk in de haven eischte eveneens een doode. Op de Maas. tegenover de Feijenoord- kade. werd gisteren de motorboot Magda van de •Scheepvaartcom missie overvaren door de stoom boot Oud-Controleur Tinbergen. De Magda zonk, en een der inzit tenden, de 40-jarige controleur J. de J. van den West-Varkenoord- scheweg verdronk. Er drukt op het oogenblik op ons valk een zware last van zorg en schande, die in alle geledingen wordt gevoeld Onze meisjes zijn bezig onze natio nale eer en ons nationaal respect te grabbel te gooien en onze moraal te maken tot een aanfluiting voor de ge heele wereld. Zelfs zij, die ten koste van onze jonge vrouwen en toekomstige moe ders hun lusten botvieren, moeten »n hun hart de meisjes verachten, die zij als ..goedkoop" gekwalificeerd hebben. En na-ast deze moreele schande drei gen hygiënische gevaren, die in al hun verschrikkelijkheid moeilijk over schat kunnen worden. Onze redders dreigen onze ondermijners te worden. Het is de hoogste tijd, dat over heid, landelijk en plaatselijk, dat geestelijken, medici, paedagogen en rechterlijke macht de handen in elkaar slaan om onze nationale eer en onze nationale gezondheid te redden Want de gevaren zijn niet van snel voorbijgaanden aard. maar dreigen van langeren duur te worden. De handen in elkaar. Er is periculum in mora. Uitstel kan het niet lijden. Het program van actie van het Kath. Onderwijzersverbond in Nederland is thans bekend ge maakt. Men wil o.a. komen tot de verwezenlijking van rechtstreek- schen invloed van alle schoolbestu ren en onderwijzers in Nederland bij de totstandkoming van onderwijs wetten en in onderwijs- en onder wijzersaangelegenheden in een on derwijsraad voor Nederland met zoo mogelijk verordenende be voegdheden. Voorts wil men een actie, ten einde de aan het onder wijs ontstolen bezittingen terug te krijgen, en tenslotte een actie voor verbetering van de opleiding tot onderwijzer. De eerste boot met goede gaven van de Rotterdammers voor den Bosch is onder groote belangstelling in laatstgenoemde stad aange komen. Het was de „Koopvaart 44" met 200 ton goederen. De burgemeester van Den Bosch, mr. Loeff, was met zijn wethouders en gemeente-secretaris en vele le den van de Bossche „Hark" ter be groeting van het Rotterdamsche gezelschap aanwezig. Nadat de boot gemeerd was, be gaf het geheele gezelschap zich achter de harmonie van St. Cathe- rina aan naar hotel „Central", waar burgemeester Loeff het har telijk verwelkomde. Een extra woord richtte hij tot de organisators, daarbij memoree- rend, dat de randgemeente Over- schie reeds een afzonderlijke boot had gezonden naar Dreumel. Spr. vroeg zich af: hoe kunnen wij Rotterdam tegemoet komen? Wij zullen deze daad nooit ver- ge ten. De heer Hollaar, voorzitter van N.V.H. te Rotterdam, antwoordde namens het Rotterdamsche ge zelschap.

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1945 | | pagina 2