DAGBLAD VOOR SCHIEDAM EN OMSTREKEN. DE OVERGAVE VAN JAPAN PRINSES JULIANA Sr.k. gymnastiekvER SPREEKT Nationale feestdag, nationale offerdag „Stichting 1940-1945" Wat van hun gading was Burgerlijke stand WEERBERICHT EXCELSIOR Meisjes in feeststemming Fraaie prestatie van S.V.V.-er HERMES-D.V.S. „Bellor>a"-bemanning geslagen Eerste elftal ongeslagen Nog twee kampioenen Op alles voorbereid „DANKBAARHEID" VAN DE JEUGD OM HET ZILVEREN SCHILD Het oude liedje Op 2 September onder- teekening EXPLOSIE AAN BOORD VAN DE „CHRISTIAAN HUYGENS" HET SCHIP ZINKENDE BIJ WESTKAPELLE Oorzaak der ontploffing onopgehelderd Een olieman wordt vermist Amerikaansche Congres leden op bezoek tTitg. v. a. Maas bode-Stichting, R'dam Giro 9095 Directeur: Joh. Kuijpers. Hoofdred.Mgr. Dr. J. Witlox. Alg Redacteur: H. A. Paalvast. Drukker: N.R.C N.V. NIEUWE SCHIEDAMSCHE COURANT Tijd. adres: Broersvest 8 A Tel. 68804. fVbonnementspr. f 3.25 p. kwart. 1.10 p. maand 0.26 p. week. Advertenfciën 25 ets. per mm. MAANDAG 27 AUGUSTUS 1945 H.K.H. Prinses teren haar aangekondigd red:e gehouden terN1f^leVolkshersteï In dé^S^iohtin^^l940 '1945 gevoerd zal worden ter bulpverleenmg aan de oorlogsslachtoffers. In deze rede betoogde H.K.H., dat n-iet alleen stoffelijke hulp moet worden geboden, maar dat aan velen opnieuw kracht en levens moed zal moeten worden geschon ken. Dit geldt vooral ook dengenen, die na gedwongen deportatie hier terugkeerden, en zij, die lijden onder de gevolgen van hun verzets houding, alsook de verwanten van hen, die aan hun verzet ten offer vielen. Het verlies van hun dier baren kunnen wij niet verzachten, cll.ch wij kunnen wel alles doen om hen te vrijwaren van materieelë zorgen. Ondanks de overheids- voorziienïngén is er echter nog ontzaglijk veel te doen. Daartoe is noodig ieders persoonlijke extra- huLp. Ned. Volksherstel wil de gevol gen van den oorlogsrampspoed bestrijden en den vrede helpen winnen op alle fronten Men heeft terecht gemeend, dal 31Augustus niet alleen een natio nale feestdag zal moeten zijn, dooh ook een nationale offerdag. De Prinses eindigde haar toe- fipraak met de leuze: „Nationale feestdag nationale offerdag herdenkingsweek. Het groote doel: Nederland zal herrijzen". De „stichting 1940-1945", welke zich ten doel stelt den nood te hel- pen lenigen van allen, die tijdens de Duitsche bezetting hebben bij gedragen tot het binnenlandsche verzet, alsook van hun gezinnen of nabestaanden, heeft een folder laten drukken welke in onze stad zal worden verspreid. Op korte, maar duidelijke wijze worden in dezen aantrekkelijk uit- gevoerden folder doel en streven van de „Stichting 1940-1945" uit eengezet. Tevens wordt de lezer aange spoord. een bijdrage te storteii op de rekening van de „Stichting waartoe een speciaal formulier in den folder is ingevouwen. Uit dit formulier blijkt,, dat ook gelden aan de „Stichting kunnen worden overgemaakt uit het 1e- goed van de geblokkeerde bank biljet tenrekeningen. Ongetwijfeld zullen velen bereid zijn, een deel van hun geblok keerde en dus vrijwel onproduc tieve gelden voor dit sympathieke doel af te staan. Bij de politie is door den heer M. C. in de Prof. Kamerlingh On- neslaan aangifte gedaan van in braak en diefstal van varkens- vleesch en vet, een jas en papieren geld. H. de R., wonende in de Aleida- straat deed aangifte van diefstal van twintig gulden alsmede van zijn tabakskaart uit een pand aan de Lange Haven. Ten nadeeie van M. v. N. aan den Rotterdamschendijk is uit een garage aan de Burgemeester Knap- pertlaan zijn portefeuille met een inhoud van 250 ontvreemd. Aan H. A. v. A„ Hoogstraat al hier. zijn een Japansch servies, een japon, rok en blouse ontstolen, terwijl voorts nog een rijwiel is ontvreemd. Geboren: Mariannad v J C Ko- nings en G B Schilten, Nassaulaan 75; Andreas Willy, z v W Wagen,aar en H J Kouwcnhoven. Dir. Nolet- straat 1; Johanna BMdvJHAde Vries en J M C Kieboom, Dr Nolet- straat 1. (Medegedeeld door het Kon. Ned Met. Instituut) Verwachting geldig van Maandag avond tot Dinsdagavond: Zonnig •weer, Oostelijke wind, tegen den avond in het Zuiden van het land kans op onweer. Waarnemingen te Rotterdam van hedenmorgen 11.30 uur: Barometerstand 765:2 m.m Windrichting: O.-N.-Oost, kracht 2. Temperatuur: 18.8 Celsius. Weersgesteldheidonbewolkt. Maximum-temperatuur voorgekomen tusschen 8 uur gisteren- en 8 uur hedeumoi'Ken)19.2 Celsius: mini mum: 12,0 Celsius. In de zaal van „Irene" heeft Zaterdag de R.K. Gymnastiekver eniging „Excelsior" een feeste lijke bijeenkomst georganiseerd. Toen mevrouw Heetkamp-Vester het podium besteeg, was de zaal geheel gevuld met feestelijk uit gedoste, glunderende turnstertjes. Na een toepasselijk toespraakje, waarin spreekster in herinnering bracht, dat „Excelsior" het laatste, en tevens wel het moeilijkste jaar van den oorlog, onverdroten heeft doorgewerkt en zich nu einaelrjk weer zooals vroeger tot ver buiten Schiedam kan doen gelden, werd begonnen met de afwerking van een gevarieerd programma. Na een pittig gezongen Vrijheids liedje heeft de heer v. Dorp de kinderen met behulp van lantaarn plaatjes, een denkbeeldig reisje laten maken door oud-Schiedam tot ver over grenzen langs den Rijn door de mooiste streken, zoo als die er waren vóór den alles verwoestenden oorlog. Na dit gewaardeerde, nuttige half uurtje ging het scherm op voor de uitvoering van een Tiroler- dansje, dat een twaalftal meisjes had ingestudeerd onder leiding van mej. I. Verdoes.' Het succes was zoo groot, dat het laler in Jen middag nog eens herhaald moest worden. De geestelijke adviseur, Pater M. Hcenselaars, spoorde de meisjes aan, trouwe leden te blijven van hun' mooie vereeniging en wees vooral op de gevaren van gemengd zwemmen en uitstapjes maken zon der behoorlijke leiding. Na het ronddeelen van verver- schingen en versnaperingen begon het vroolijke gedeelte van het pro gramma met het optreden van Prof. Awiletto en z'n partner. Geweldig hebben de aanwezigen genoten van de prachtige goochel toeren en vooral bij de komische nummers was de vroolijkheid bij zonder groot. Met het zingen van het clublied werd deze fijne middag als inzet van een nieuw tijdperk besloten. Hermes en de Zilveren Bal A.s. Zondag zal Hermes D.V.S., dat voor gisteren vrijgeloot was, in de kwart-finale om den Zilve ren Bal in het Sparta-stadion te Rotterdam tegen D.F.C. spelen. De Dordtenaren behaalden gis teren een daverende 51 overwin ning op den Oostelijken kampioen Heracles, en daarom zal het voor onze blauwhemden dubbel oppas sen zijn in dezen wedstrijd. Aan de te Gouda gehouden jubi leumwedstrijden van de Goudsche sportvereeniging O. N. A. namen ook eenige athleten van S.V.V. deel. Onze stadgenoot van Kampen behaalde daarbij een fraaie over winning op de 1500 meter heeren B-klasse. De in ons blad aangekondigde cricketwed&trijd tegen leden van de bemanning van den Engelschen kruiser „Bellona" werd door Her mes met groot verschil gewonnen. Het was een aardige wedstrijd. De „returnmatch" was aan boord van het schip, waaraan een 20-tal cricketters deelnam. Eenige uren werden ond-er leiding van officie ren aan boord doorgebracht, waar den gasten een uitgebreide thee werd aangeboden. Na een hartelijk afscheid wer den de bezoekers per auto, door de gastheeren. beschikbaar gesteld, naar Schiedam teruggebracht. Hermes D.V.S. 1 heeft met deze overwinning het seizoen o g gen geëindigd met een gemiddelde VdJIet tweede elftal bleef de baas over Excelsior 2, door het uurt met 23 runs te kloppen. Tot besluit van het crioketsêi- zoen wordt zoo goed als zeker a.s. Zondag een wedstrijd gespeeld te gen het zeer sterke team van Cap tain A. H. Blrodfaurst. Captain Brodhurst was aanvoerder van de Free Foresters in 1936 en yam- bridge 1939. Hij is een uitstekend batsman en county speler. Een mooi besluit van de serie van 3 wedstrijden, welke Hermes organiseerde, aangezien de werke lijk groote competitiewedstrijden dit seizoen niet aan de Damlaan konden worden gespeeld. Door de overwinning o-p Sparta 2 werd Hermes-D.V.S. 4 voor de derde achtereenvolgende maal kampioen van haar afdeeling. Ook de kleinsten, het 5e elftal, continueerde haar kampioenschap van het vorig jaar. Wel een bewijs dat Hermes over een goede cricketjeugd beschikt. Het eerste elftal speelde thuis tegen V.O.C. 1. V.O.C-, eenst in gaande, scoorde 103 runs, welk aantal door Hermes voor slechts 3 wickets ruim werd overschreden. stafchef van de S.E.A.C., en lh-gep- Tszako Noemata, naar wensch zijn V*Wat 'Nederland betreft, de Rijks voorlichtingsdienst maakt bekend, dat het overgaveprotocol niet zal worden geteekend namens Neder- landsch-Indië doch namens het koninkrijk der Nederlanden en dat door de regeering als Nederlanasch ...-tegenwoordiger is aangewezen luitenant-admiraal C. E. L. Hel- 'rich de bevelhebber van de Nederlandsche strijdkrachten in het Oosten. Luitenant-generaal van Oyen, de onder-bevelheober i-- r strijdkrachten, is naar Manilla bij de daar gevoerde besprekingen tegenwoordig te zijn, daar admiraal Helfrich niet tijdig te Manilla aanwezig kon zijn. Indien noodig kan generaal van Oyen ook bij de verdere bespre kingen als plaatsvervanger van admiraal Helfrich optreden. Wederom zijn eenige jongens «egrepen, die uit Engelsohe leger auto's diverse levensmiddelen had den ontvreemd. Inderdaad een prachtige manier om onzen bevrijders onze dank baarheid te bewijzen. Door de po- De uitslagen van de gisteren ge speelde wedstrijden om het Zilveren Schild luiden als volgt: VFCRA SC 715 comp. 40; Coal Excelsior 4-2; CVV-VIOS 4-2; Quick—Overmaas 1—1; SVV—VDL 42 Op 2 September a.s. worden de SHVe"w,nnamaSSvan deze wedstrijden soelen daairna de demi-finale De eindstrijd vindt plaats op Zon dag 9 September a.s. Door het tot ontploffing brengen van een patroonhuls. gevuld met ontplofbare stof, heeft v. S., wo nende Ant. Muysstraat alhier, twee vingers verspeeld. Admiraal Nimiiz heeft medege deeld. dal de onderleekenmg van de overgave van Japan zal 3e*cme den op 2 September aan boord van het Amerikaansche slagschip Mis souri. De Amerikaansche vlooidre deel zal nemen aan de bezetting van Tokio, zal beslaan uü 12 slag schepen, 17 vliegtuigmoedersche- pen?zes kleinere vliegkampscheper., twintig kruisers. 100 iorpedojagers en 24 kleine schepen. De Amerikaansche radio-omroep maakt verder uit Manilla bekend, dat in den Indischen archipel de vijandelijkheden Vrijdag tegen middernacht gestaakt zullen wor den. De correspondent van het Columbia Broadcasting System te Manilla deelt mede, dat vooruit geschoven Amerikaansche toepen reeds in Sjanghai zijn aangekomen. Een bericht afkomstig van den Britschen oorlogsbodem ."^uke o York" meldt, dat de gealheerde vloot Maandagochtend is £P=r Zmd naar de wateren van Tokio en om 4 uur 30 min. (G.m.t.) voor anker is gegaan in de baai van. J Sagami. Het vlaggesohip van admi- liitie zal dan ook zeer strengtegen raai William Halsey was om 1 u. deze belhamels worden opgetreden. 34 (G.m.t.) reeds de baal binnen-1 gevaren. OP STRAAT ONWEL GEWORDEN Reuters speciale correspondent Q d€ Broersvest is J. P. R. on- aan boord van de Duke of York wel geworderii waarna hij per po meldt, dat meer dan 100 geallieerde litieaut0 naar huis is vervoerd oorlogsschepen deel uitmaken van de eerste geallieerde vlootmaoht, welke de baai van Tokio zal bin nenvaren. Aan boord van alle schepen zal alles gereed zijn om eventueel onmiddellijk in actie te komen. Een Japansch loodsvaartuig zal de geallieerde sohepen tegemoet varen en de schepen binnen loodsen. Van .Tapansche zijde wordt ge meld. dat door de ministers van oorlog en marine aan de Japannee- sche gewapende macht een „keizer lijk" bevel is uitgegeven, waarin snelle demobilisatie werd bevolen en het treffen van toebereidselen voor den wederopbouw. Radio-Melbourne deell mede: „Generaal MacArihur heeft van het Japansche keizerlijke hoofd- kwartier de verzekering ontvangen, dal het overgave-bevel van den keizer is ontvangen en begrepen door alle Japansche bevelhebbers te velde, behalve door de bevel hebbers in den Siilang-sector, in Birma en in Borneo, met wie men geen contact heeft kunnen krijgen. Intusschen zijn de inleidende besprekingen met Japan heden begonnen Uit het hoofdkwartier der geallieerden wordt gemeld, dat onder leiding van lt.-generaal Takazo Noemato te Migaladon twee witte transportvliegtuigen, gemerkt met groene kruisen, geland zijn z.ij brachten de Japansche vredesa g^.- zanten. De preliminaire conferen ties met de Japansche afgezanten zijn om 12 uur 5 in het regeenngs- gebouw te Rangoon begonnen Nader wordt officieel nog bekend gemaakt, dat de inleidende bespre kingen tusschen lt>gen. Browning, Het passagiersschip „Christiaan Huygens", op weg van Antwerpen naar Rotterdam ^tengevolge van pen zware explosie. 10 mijl West Mnnrri West van Westcapelle, lang ham zinkende, doch de kapitein probeert met behulp van ten sleepboot het schip op de Ztud steenbank aan den grond tes zet ten. Het schip heeft geen lading aan boord. -T Het s.s. „Tiba" van de N.V. Vrachtvaart, alsmede alle beschik bare bergings- en sleepbootmate riaal, zijn van Hoek van Holland, Terneuzen en Vlissingen onderweg naar de plaats van de ramp. Ook uit Ostende en Antwerpen kwa men vaartuigen te hulp. De machinekamer staat onder water en verschillende ruimen maken water Een deel van de beman ning 'ongeveer 300 man groot, is aan boord gebleven m verband met het aan den grond zetten De overige leden van de bemanning zijn Ut de reddingbooten gegaan Naar wij nader vernemen, heeft de „Tiba" de bemanning van de reddingbooten opgepikt. Voor- zoover bekend, wordt een olieman vermist. De familie is inmiddels hiervan in kennis gesteld. Het s.s. „Christiaan Huygens" van de stoom vaartmij„Nederland" vaart de laatste jaren in dienst der geallieerden. Het was op weg naar Rotterdam, waar een trans port kinderen zou worden opge nomen voor verblijf in het buiten land. De „Christiaan Huygens is in 1928 gebouwd bij de Nederland sche Scheepbouw Maatschappij te Amsterdam en heeft een bruto tonnenmaat van 16.287. Het schip was 's morgens van Antwerpen vertrokken, waar het had gedokt en waar de machines waren nagezien. Voor zoo ver bekend, zou de explosie niet veroorzaakt zijn door een mijn, doch aan boord van het SCzTkerheid bestaat daaromtrent Relaas van de bemanning. Volgens verhalen van te Rotter dam aangekomen leden der beman ning van de „Christiaan Huygens was men omstreeks half twaalt bij „Thornton Ridge" gekomen, toen het plotseling leek, of het heele ;chip vaneen werd gereten door een geweldige explosie ter hoogte van de voorzijde van de machinekamer. Alle dekken werden ontzet in die mate, dat zij schots en scheef in bijna verticale richting kwamen te staan, terwijl de lichten dooiden. Gelukkig maakte het schip geen slagzij. Onmiddellijk werden de pompen in werking gesteld, maar die konden het met groote golven binnenstroomen.de water niet ver werken, zoodat om 12 u. 10 het be vel werd gegeven, dat allen, die niet strikt noodzakelijk aan boord toodig waren, zich in de booten moesten begeven. Volkomen orde lijk en rustig daalden toen 230 van ie opvarenden in vier redding booten af en reeds om 12 u. 45 be vonden de meesten zich aan boord van het motorschip „Tiba", dat zich dicht in de nabijheid bevond. Men had toen den indruk, dat de „Christiaan Huygens" langzaam zonk. Ze werd echter op sleeptouw genomen, vermoedelijk door een tanker, teneinde omhoog gezet te worden. De olieman J. Stnjbis wordt ver mist, terwijl negen anderen werden gewond De gewonden zijn Zondag avond om 22 uur te Hoek-van-Hol- land aan land gebracht, terwijl de anderen voorloopig een onderdak hebben gevonden op de „Jchan van Oldenbarneveit", die in de Waal haven ligt. Onder hen bevinden zich ongeveer honderd Javanen. De namen der gewonden zijn J. van der Vorst, chef-steward, J- A. Bernard, tweede machinist, T. Glas, vierde machinist, L. M. Kor- vink. vijfde machinist, E. J. Coen- raads, eerste kok, J. J. J. Baais man, magazijnmeester, W. F. Serne, bakker, P. J. Hofman, olieman en Sakiman, Javaansch bediende. „Ons land en volk hebben een hoogen dunk van de Nederlanders". Zaterdag heeft een groep leden van het Amerikaansche Congres een be zoek aan Rotterdam gebracht. Het van België komend gezelschap werd op het stadhuis door burgemeester Oud begroet. Vervolgens werd in auto's een tocht gemaakt door het verwoeste stadsgedeelte, waarna per boot de vernielde havenwerken werden be zichtigd Tenslotte kregen de bezoe kers ook gelegenheid dat gedeelte van. de haven te zien, waar het werk nor maal kan plaatsvinden Zij vertrok ken daarop n,aar Den Haag. „De zeven leden van het sub comité uit het Huis van Afge vaardigden der Ver. Staten wa ren diep getroffen, toen zij den omvang van de verwoestingen en vernielingen, welke de Duit- schers in Nederland aanrichtten, bij hun bezoek aan Rotterdam en Den Haag aanschouwden", aldus Luther Johnson uit Texas, voorzitter van het sub-comité. Mr. Johnson vervolgde: „Wij voe len sympathie voor het Nederland sche volk, dat tegenover een gewel dig prcbleem van wederopbouw staat. Wij weten, dat de onver woestbare geestkracht van het Ne derlandsche volk te zamen met de hulp der geallieerde volkeren het herstel zal bespoedigen". Wij beseffen, dat welvaart en vrede hand aan hand Saan en dat wij niet langer van de rest van de wereld geïsoleerd kunnen blijven. Het isolationisme in Amerika is dood. Ons land en volk hebben een hoogen dunk van de Nederlanders, Velen van ons volk hebben Neder landsche voorouders en dezen be- hooren tot de besten van de Ame rikaansche burgers". I Kafh. Radio-Omroep Naar wij vernemen heeft de zeereerw. pater lr. J. Dito O.P. zijn functie van voorzitter van den KRO neergelegd. Hij zal als zoo danig worden opgevolgd door den zeereerw. pater prof. dr. J. B. Kors O.P. Pater Dito houdt wel zitting ut de Intern. Kath. Radio-unie. P. FR. POMPEN O.F.M. PASTOOR TE DEN HAAG BENOEMD P. Fr. Emmannuel Pompen O.F.M., rector te Ophoven, is be noemd tot pastoor van de parochie „Boschkant" te Den Haag. Hij ral tot taak hebben in deze, in het getroffen deel der gemeente ge legen, parochie een nieuwe keric te bouwen. VIJF DOODEN BIJ mijnontploffing Od een afgelegen punt in de heide onder Heeze worden mijnen samen gebracht en tot ontploffing gebracht. Toen een vrachtauto met het gevaar- -- aoeci gelost werd is een mijn antploft^ rrfet het gevolg, dat de truck met de geheele lading m de lucht vloog. Drie Engelsche soldaten „n twee vrijwillige mijnruimers uit Geldrop die 22-jarige Graat en de Suarïgé V. d. Rijt we. den gedood Veie anderen werden gewond. Zll werden naar het ziekenhuis te Geldirop overgebracht.

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1945 | | pagina 1