KONING INNEFEEST DAGBLAD VOOR SCHIEDAM EN OMSTREKEN. DE VERJAARDAG VAN DE KONINGIN DE LANDING IN JAPAN Geen incidenten Een viering van dubbelen aard Weer schoenreparatiebon BERICHT 300 BARAKKEN AANGEKOCHT Extra hulp voor t.b.c.-lijders Viering van ongeleenden omvang HET PROGRAMMA Woninggebrek VERPLICHTE SAMEN WONING SCHIEDAMS GLORIE Controle echtheid moutwijn sluitingsuur WEERBERICHT DRANKWET HINDERWET R.K.S.V. Excelsior S. V. V.-Athletiek Wedstrijden, volksdansen vuurwerk e- DE DUITSCHE HERSTEL BETALINGEN Uitnoodiging, ook aan Nederland,- om de rekening op te maken Weer doodstraf in 2 gevallen geëischt Door bijz. gerechtshof te Den Haag Eieren voor kinderen Directie Fordfabrieken gearresteerd Burgerlijke stond tfitg. v. d. Maas bode-Stichting, R'dém Giro 9095 Directeur: Joh. Kuijpers. Hoofdred.: Mgr. Dr. j. Witlox. Alg Redacteur: H. A. Paalvast. Drukker: N.R.C N.V. NIEUWE SCHIEDAMSCHE COURANT DONDERDAG 30 AUGUSTUS 1945 66ste JAARGANG No. 18796 Tijd» adres: Broersvest 8 A Tel. 68804. A.bonnementspr. f 3.25 p. kwart. 1.10 p. maand 0.26 p. week. Advertentiën 25 ets. per mm. Londen, 30 Aug. (RO). Met de formeele bezetting van Japan uit zee en uit de lucht is vandaag een begin gemaakt. In de vroege ochtenduren zijn de eerste eenheden van de elfde luchtlandingsdivisie, die de spits vormden van de bezettingstroepen, geland op het vliegveld Atsoegi buiten Tokio. Zij begonnen roei de eerste phase van hun 25 mijl langen opmarsch om het keizer lijke paleis aan de baai van Sagami in bezit te nemen, waar generaal Mac Arthur, de geal lieerde opperbevelhebber in den Stillen Oceaan, die dezen ochtend in Japan is geland, zijn hoofd kwartier zal vestigen. H.M. KONINGIN WILHELMINA. Een in Engeland genomen en tot dusver nog niet gepubliceerde foto. Met een nieuwe laaiende opleving van de vreugdevlam, die de laatste maanden in veler harten onaf gebroken heeft gegloeid, zal de Koninginnedag morgen worden ge vierd. Maar toch niet zonder de matiging van een zekeren weemoed. Het is de eerste verjaardag van de Landsvrouwe, of liever van de andsmoeder, op welken titel Haai den zelf en de bitterheid van er varingen, om land en volk gedra gen, Haar onbetwistbaar recht gegeven hebben, in volle vrijheid gevierd. Een waarlijk konink lijke verjaardag had het kunnen zijn, waarop zonder reserve en met gelijke genegenheid het heele volk zijn vreugde en dankbaarheid te vens had kunnen uitleven. Die vreugde en die betuiging van rrkentciijkheiri zullen er wel zijn. IVTaar Zij, die het middenpunt er- van wezen moest, kan geen deel er aan nemen. Vermoeid en zwak nog door de jongste ziekte en ai de doorleefde spanningen en emoties moet Zij rust houden en de feeste lijkheden stil langs zich heen laten gaan. Deze omstandigheid moet voor een goed deel ook den aard van onze feestelijkheden bepalen. Ze hoeft in niets belemmerend te wer ken. in geen enkel opzicht een dom per te wezen, zelfs niet op uitge laten feestbetoon. Maar ze moet een prikkel zijn om den dag te vie ren niet alleen in uiterlijke vreug de en feestelijkheid. Wij moeten meer dan anders en met meer be wustheid en overtuiging ook de handen vouwen en onze ziel ver heffen tot Hem. die de Koning der koningen is, en Hem smeeken, dat Hij ons land en Zijn volk Haar nog vele jaren sparen moge. die zich in de afgeloopen oorlogsjaren vooral de pit en de kracht van ons natio naal volksleven heeft getoond. En daar de uiterlijke vreugde zeer algemeen en zeer uitbundig ongetwijfeld wezen zal. ware het te wenschen, dat dit gebed ook zoo mogelijk gemeenschappelijk gehou den werd. Het zij dan in de kerk het zij in onze huiskamers. De ondertoon van óns feest morgen zij net smeekende: DOMINE, SALVAM FAC REGINAM NOSTRAM Bon 647 der 6e noodlkaart is in de prov. Noord-Holland, Zuid- Holland en Utrecht geldig ver klaard voor het doen repareeren van schoenen met een hoeveelheid van 25 gram leer. Bon 647 kan met de bonnen 112, 181 en 182 der M.G.-kaart gecom bineerd worden en met eventueel later nog aan te wijzen bonnen. In verband met den nationalen feestdag zal deze courant morgen avond niet verschijnen. DE DIRECTIE. De regeering heeft in Zweden een 300-tal in onderdeelen verplaats bare houten barakken aangekocht en in Engeland den volledigen in ventaris daarvoor, zooals bedden, beddengoed, medische apparatuur etc. ten behoeve van t.b.c.-lijders. De eerste zendingen van dit zeer welkome materiaal zijn kortge leden in Rotterdam aangekomen. Momenteel wordt te Delft een proefbarak opgebouwd en ingericht, om de mogelijkheden te onderzoe ken en tevens den tijd na te gaan. welke voor het in elkaar zetten dei- volledig afgewerkte onderdeelen be- noodigd is. Daar in elke barak ruimte is voor 20 patiënten, zullen de sanatoria binnen afzienbaren tijd over 6000 extra plaatsen kunnen beschikken, hetgeen voor de volksgezondheid van bijzonder groot belang is. In navolging van de regeling, welke ook in andere gemeenten is getroffen, zal in het vervolg geen verhuisvergunning meer worden afgegeven ten behoeve van gezin nen, welke een woning voor zich alleen wenschen indien die woning voor samenwoning gelegenheid biedt. Practisch komt deze bepaling hierop neer. dat, afgezien van de kleine woningen, men niet meer zal kunnen verhuizen, wanneer men niet bereid is met een ander gezin één woning te deelen. Men bedenke dit goed. vóórdat men een verhuisvergunning aan vraagt, daar de woonruimte niet toeiaat ieder gezin een zelfstandige woning toe te wijzen. Burgemeester en Wethouders van Schiedam brengen ter open bare kennis, dat door hen gunstig is beschikt op het verzoek van de N.V. Branderijen van de Erven Lucas Bols A. de Koning, al hier. om de echtheid van de door haar in haar branderij aan den Noordvestsingel 131, alhier ver vaardigden moutwijn door de ge meente Schiedam te waarborgen door dc afgifte van etiketten zulks overeenkomstig het bepaalde in de verordening betreffende hel waarborgen van de echtheid van Schiedamsche jenever en Schie- damschen moutwijn (gemeente- Wad 1902, no. 5). sluitingsuur- Cafs- £nZ'. geldt ?ls 1 uur des n Koninginnedag 1 SUeUprtemL?aS!s24-uOP Zaterdag Met. IrStf Geïdlg Dm?., Kon- Ned. tot Vrijdagavond. Zwaar rd^gavon<J plaatselük eenige regen Lu&ewflkt' peratuur, zwakke wind fde tem- Burgemeester en Wethouders van Schiedam brengen ter openbare kennis, dat bij hen is ingekomen e®'\ verzoek van J. P. Doejaaren alhier, om vergunning voor den verkoop van sterken drank in het klein (tapvergunning) voor gebruik ter palatse van verkoop in de be- neden-voorlocaliteit van het per ceel Hoogstraat 15, alhier; en her inneren er aan, dat binnen 2 weken na deze bekendmaking tegen het verleenen van de vergunning bij hun college schriftelijk bezwaren kunnen worden ingediend. Ingekomen is een verzoek van A. J Barvoets, alhier, om vergun ning tot oprichting van een vellen bereiderij in het pand Hoofdstraat 73-, met 2 electro mo toren va n resp PK> drijvende droogtrom- mels Dit verzoek is met de bijlagen op de secretarie der gemeente ter inzage gelegd. Op Dinsdag 18 Sept 1945. des voormiddags 11.30 uur zal - ten Raadhuize gelegenheid worden gegeven om bezwaren tegen het toe_ staan van dit verzoek in te brengen en die mondeling of schriftelijk toe te lichten. Gedurende drie dagen., vóór het tijdstip hierboven genoemd, kan op de secretarie der gemeente van de schrifturen, die ter zake mochten zijn ingekomen, kennis worden genomen CRICKET Morgen dntvangt „Excelsior" een Enigelsch cricketelftal van de RASC. De gasten hebben toegezegd met een zeer sterk team te verschijnen, zoodat ongetwijfeld een interessante wedstrijd' kan worden tegemoet ge zien. .Excelsior" beschikt nu weer over al haar spelers en zal volledig" (dat is in jaren niet mogelijk geweest!) m het veld verschijnen Zaterdag a.s. wordt nog een onder, lm'ge wedstrijd gespeeld' en Zondag Komen de oud-cricketters op bezoek, waarbij de gemoedelijke vroolijke sfeer niet zal ontbreken. Zondag a.s. neemt de S.V.V. deel aan de Zuid-Holland-kamp. Bij de dames fs het N. Zwiers, die een zeer goede kans maakt op de 60 M. Van de heeren starten B. Klein op de 10(4—200 M. M. v. Kampen. F. de Groot en W'. den Ouden op de 1500- 3000 M. Van hen is van Kampen sterk (favoriet. Verder start O. Ra?e- Ier op de 200 M. horden, alsmede een ploeg op de 4 X 100 M. estafette. Heel Schiedam maakt zich op om feest te vieren: feest om de bevrijding, Koninginnefeest. Hoe innig hebben wij er in de afgeloopen vijf jaar naar ver langd, dien dag weer te mogen vieren, uitdrukking te mogen geven aan onze liefde jegens onze beminde Vorstin, die het schip van staat met vaste, bekwame hand heeft gestuurd door de hoog op gaande golven van de oorlogs.- jaren. Eindelijk dan is die lang ver beide dag aangebroken. En Schiedam viert feest. Niet met het gehate „Feldgrau". niet met het verachte zwarf en rood van de N.S.B., maar met het geliefde rood-wit-blauw van onze eigen Nederlandsche kleuren, met het warme oranje van ons Vorsten huis. Lang heeft het oranje vonkje in onze harten verborgen moeten smeulen, maar nu kan het uitslaan tot een felle vlam, die alles hult in een oranjegloed van vreugde en blijheid en uit gelaten heid. Alom zijn eerepoorten verrezen, alom zijn versieringen aange bracht en plooien zich vlaggen en wimpels naar de luimen van den bollen, Hollandschen wind. Feest is er in de harten van de bewoners onzer stad. feest om de verlossing uit de handen der Duitsche overweldigers. Aan die vreugde gaat onze be volking morgen op bijzondere wijze uiting geven. Maar eerst worden hedenavond, zooals reeds aangekondigd, de genen herdacht, die in de jaren 1940—1945 het offer van hun leven hebben gebracht voor het vaderland. De minuut stilte, welke daarbij door de geheele stad in acht zal worden genomen na de toespra ken bij het monument voor de ge vallenen in de Plantage, zal wor den aangekondigd door hoorn signalen. welke worden gegeven door padvinders, die zich "daartoe zullen opstellen bij het monument, bij de Oranjebrug en de Koe? marktbrug. Zoover ons bekend, is geen be paalde minuut vastgesteld, hetgeen ons inziens het in acht nemen van de vereischte stilte ongetwijfeld zal bemoeilijken. Door de Oranjevereeniging Schiedam is, zoals wij reeds heb ben gemeld, een officieel program ma samengesteld, welks oplage met het ooig op tfe pdpiersohaar- schte vrij beperkt is. Ten gerieve van oraze lezers la ten wij hierna de voornaamste punten uit dit programma volgen: VRIJDAG, 31 AUGUSTUS: 7.30 uur: Luiden der klokken. 7.50 uur: Reveille (op den toren). 8.uur: Aubade. Stedelijk Muziekkorps, Oefening Baart Kunst, Wilton-Feijenordis Harmonie, St. Ambrosius, Harpe Davids, Crescendo, Gusto's Mu ziekvereniging. Na de aubade marcheeren de muziekkorpsen door de stad. 910 uur: Kerkdiensten. 10 uur: Orgelconcert dor den heer W. A. Houtman in de Juliana- kerk. Uilgevoerd zullen o.a. worden: „Gloria in excelsis Deo" van Ge orge Böhm. „Lamentation" van A. Guilmant; Paraphrase van den organist zelf en variaties over het Engelsche volkslied van Rinck. Medewerking zullen verleenen de dames Suze Schram-Houtman en Netti v. d. Wetering, die solo zang en duetten zullen uitvoeren. 10.3012 uur: Sportdemonstra- ties op .3 pleinen van de stad marcheer' naar de Markt, T.H.O.R. naar het Van 't Jïoffplein m O.D.O. en Excelsior marchee ren naar het Rozenbui-gerplein. 10.3012 uur: Wielrennerwed strijden op het traject rond de Stadhouderslaan. 10.3012 uur: Volksdansen uit te voeren door de Vrijizinn.-Chris!. Jeugd-Centrale op het plein Alei- 4 astraat Westfrankelandsehe- straat. 10.3012 uur: Zanguitvoering in de Rembrandtlaan door de Kinder.. Zang- en Operette-vereeniging „Lenli'klanken". 1112 uur: Beiaaidbespeling. 25 uur: Reclame-Optocht. Ver sierde wagens, ruiters enz. Route: Julianalaan, Burg. Knap- pertlaan, Rubensplein. Rembrandt- laan, Westfrankelandschertraat, Fabristraat. St. Liduïnastraat, Pen ninglaan, Dr. Nole'straat, Juliana v. Stolbergstraat. Nassaulaan, Wil lem de Zwijgerlaan. Stadhouders laan, Rozenburgstraat. Nieuwe Maasstraat, Lekstraat, Hoofdstraat, Lange Nieuwstraat, Gerrit Ver- bonstraat. Koemarkt, Hoogs'.raat, Lange Kerkstraat. Broersvest. Sin gel. Prof. Kamerlingh Onneslaan. 56 uur: Demonstratie van de Schiedamsche Brandweer op de Nieuwe Haven, tusschen Oranje- brug en Kippebrug. 6 uur n.m. Volksdansen uit te voeren door de Oranje-Garde op het plein AleidastraacWestfran- kelandschestraat. 7.30 uur Volkszang in de Rem- brandtlaan. o.l.v. de bekende Mevr. M. C. Grimberg—Huvser van Rot terdam. 10.30 uur. Vuurwerk aan den Vlaardingerdijk in het land tegen over de Rembrandtlaan. Aan dit vuurwerk gaat een grootet polo naise voor de geheele bevolking vooraf. Daartoe zullen verschillen de muziekcorpsen door de stad trekken, die alle naar den Vlaar dingerdijk zullen trekken. Een woordvoerder van het Fransche ministerie van buiten- landsche zaken heeft tijdens een persconferentie verklaard, dat Nederland, België, Joego slavië en andere geallieerde landen, die oorlogsschade gele den hebben, uilgenoodigd zijn, om bij de Engelsche. Ameri- kaansche en Fransche deskun digen ten aanzien van oorlogs schade schattingen in te dienen van de geleden schade en de kosten van de Duitsche be zetting. De woordvoerder verklaarde verder, dat de geallieerden in het licht van hun ervaringen na den vorigen oorlog, waren overeenge komen, dat het herstelvraagstuk behandeld zal worden op de basis van „zekerheid voor allen" en ondergeschikt zal worden gemaakt aan de ontwapeningspolitiek ten aanzien van Duitschland. Een andere zijde van het herstel- vraagstuk is het probleem van den essentieelen import, die Duitsch land noodig zal hebben. „Het moet Duitschland niet toe gestaan worden als gevolg van het herstelvraagsuk credieten te ver krijgen, die het in staat stellen zich. wederom te bewapenen zooals na den vorigen oorlog. Wij moeten zulke maatregelen treffen, dat het Duitschland onmogelijk wordt ge maakt zich wederom te bewape nen, aldus de woordvoerder. Het bijzonder gerechtshof te Den Haag heeft vanmorgen een zaak behandeld tegen E. de Kerf zon der beroep, wonende te Axel, die in 1943 in dienst van den Ned. landstorm was getreden, welke later werd omgedoopt in vrijwil lige S.S.-brigade Nederland Bekl. van dVeert™L,°ok d,eeI u"«emaakt Y?" de troepen welke in Februari 1945 razzia's nabij Apeldoorn hiel Nederlanders werden Oedood. Hij had verscheidene malen meegewerkt aan razzia's. Na de capitulatie is verdachte terwijl hij nog de S.S.-uniform droeg, in Kat wijk gearresteerd. De advocaat-fiscaal requireerde wegens het in vijandelijken krijgsdienst treden door verdachte tegen dezen de doodstraf. In de tweede zaak, welke aan de orde kwam werd een soortgelijk vergrijp behandeld. De bekl. ;n deze zaak, A. Ros te Katwijk, had ook deel uitgemaakt van den land storm Nederland, later vrijwillige S.S.-brigade Nederland. Ros was eveneens in S.S.-uniform gearres teerd. Ook dez'e verdachte had her haalde malen deel genomen aan razzia's en daarbij meegemaakt dat Nederlanders werden doodgescho ten. Ook legen hem werd de dood straf geëischt. In beide zaken uitspraak over 14 dagen. BUURTVEREENIGINGEN De buurtvereenigingen mogen op straat feestvieren tot 23 uur ('s avonds 11 uur) en in den nacht van Zaterdag op Zondag tot 1 uur. ZATERDAG 1 SEPTEMBER Zaterdagmiddag om 3 uur des middags zal de door de Buurtver- eeniging Newton Pascal opgerichte Vrijheidsboom op het Wiltonplein aan de gemeente worden overge dragen. Burgemeester en wethouders van onze stad zullen deze plechtigheid bijwonen. Met ingang van 3 September a.s. zijn in de provincies N.-H<o<lI., Z.- Holl. en Utrecht de bonnen D 663 van dc 6e noodkaart en E 15 van het inlegvel geldig voor het koopen van één ei per bon, bij een handelaar, die eieren op rantsoen bon nen voor zieken pleegt te verKoopen. Deze bonnen mogen niet worden voor- ingeleverd Er moet rekening mede worden gehouden, dat de eieren niet overal reeds op 3 Sept. verkrijgbaar zullen zijn. Zij zullen echter in den loop van het tijdvak van 3 t/m 15 Sept. a.s. gekocht kunnen worden. De P.O.D. te Amsterdam heeft gearresteerd de heeren Stenger, directeur, Huntelaar, onder-direc teur, De Vriend, bedrijfsleider, en Grooteboer, chef de bureau, van de N.V. Ned. Ford Automibiel- fabrieken te Amsterdam. Geboren; Johan Pz. v. P. Ver- schoor en J. M. Heukeshoven, Dr. Noletstr. 1: Cornells P.. z. v. S. C. v. d. Hoek en A. Zuidgeest, v. 's-Gra- vesandestr.; Pieter J., z. v. P. J. Zoutendijk en M. J. Kruijsifix, Am- pèrestr. 20. Overleden: M. G. Boers. (37 wed. v. B. J. den Hou ting, Lekstr. 8; A. Meeder. 2 mnd., Dr. Noletstr. 1; j. C. Beukers. 17 j., Dr. Noletstr. 1.

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1945 | | pagina 1