KONINGINNEFEEST Licht, kleur enOranjezon DAGBLAD VOOR SCHIEDAM EN OMSTREKEN. H.M. de Koningin TRIESTE, TOCH BLIJDE morgen Onze Vorstin na vijf jaar weer in ons midden ORGELCONCERT GONGSLAGEN Reizen SPORTNIEUWS R.K.S.V. Excelsior Hermes-D.V.S. .Uitslag wielerwedstrijd Burgerlijke stand U"itg. v. cT. Maas- bode-Stichtingj, R'dam Giro 9095 Directeur: Joh. Kuijpers. Hoofdred.Mgr. Dr. j. Witlox. Alg Redacteur: H. A. paalvast. Drukker N.R.C N.V. SCHIEOAMSCHE COURANT ZATERDAG SEPTEMBER W»*-» Tijcf. adres: Broersvest 8 A Tel. 68804. A-bonnementspr. f 3.25 p. kwart. 1.10 p. maand 0.26 p. week. Advertentiën 25 ets. per mm. Vrijdag, 31 Augustus 1945. Feest dag der bevrijding.' Koninginne- feest. Traag trekken logge wolken langs den grauwen hemel, laten nu en dan enkele regendruppels vallen m de fraai getooide straten van onze stad. Het weer werkt niet mee. Niets wijst erop, dat het beroemde Oranje-zonnetje, dat toch op geen Koninginnedag ontbreken mag, door de wolken zal breken om met zijn gloed de kleuren van vlaggen en wimpels, eerebogen en slingers te herschapen in een festijn voor het oog. Triest is het weer, triest en droef. In schrille tegenstelling daarmee is echter de stemming ln de harten van onze bevolking. Innige blij heid heerscht daar. Blijheid om de bevrijding, blijheid om dit feest, dat voor het eerst sinds vijf jaar weer kan worden gevierd met Haar, Wie al dit vreugdebetoon en al die uitingen van genegenheid en aanhankelijkheid gelden, weer in ons midden. Wie had dat nóg slechts zes maanden geleden ook maar durven droomen Wie had durven hopen, dat niet alleen Nederland in vrijheid en blijheid den geboortedag van onze beminde Vorstin zou kunnen gaan vieren, maar dat heel het uitge strekte rijksgebied, waarover onze Koningin zoovele jaren met wijs beleid den scepter heeft gezwaaid, op dien dag zou zijn bevrijd van het juk der vreemde overheen sching Daarom viert de bevolking van onze stad feest, een dubbel feest, blij en uitgelaten, op een wijze als we nog niet hebben beleefd. Het was nog vrij stil op straat, toen WIJ gistermorgen vroeg de huisdeur achter ons dichttrokken, om indrukken op te doen van do feestelijkheden, welke onze stad had te bieden. Ongetwijfeld gaven velen nog aan het behaaglijk warme bed de voorkeur boven den kil-grauwen morgen in de vochtige straten. Den avond tevoren immers was het laat geworden. Na afloop van de herdenking der gevallenen in de Plantage, was de stemming aanvankelijk nog ingetogen steeds vroolijker, steeds uitbundi ger geworden. Herdenking van de gevallenen Hoe dicht staan vreugde en droef heid bij elkander. Hoe innig zijn toch altijd de dooden verbonden met de levenden. Zonder hen, die bereid waren hun leven te geven voor recht en vrijheid, zouden de ze leesten immers niet mogelijk zijn geweest. En zouden wij dan die helden, die metterdaad het of fer van hun leven brachten, thans vergeten? Kranslegging in de Plantage. In aandachtige stilte, aangekon digd door hoornsignalen, hebben wij onze dooden gedurende een minuut in ernstig gepeins her dacht, nadat bij het monument der gevallenen in de Plantage plechtig een krans was neergelegd. Bij het begin van de plechtig heid speelde een achter het mo nument opgesteld muziekcorps Aases Tod van Grieg. Als eerste sprak daarop burge meester Bosch, die erop wees, dat wij ons, na de bevrijding van Nederland en de aanstaande be vrijding van Indië, niet aan een overwinningsroes mogen over geven, Wij moeten denken aan het verdriet der nabestaanden. in™ eniie de eerste oorlogs jaren vooral heeft Schiedam veel verliezen geleden maar veel is al hersteld. oor de nabestaanden der gevallenen echter blijft iets wat niet te herstellen is. Driel honderd burgers van onze stad hebben hun leven gelaten en over het lot van vele stadgenooten verkeeren wij nog in het onzekere. Aan het slot van de toespraak namens burgemeester en kre„nfuders v'an onze stad een het rrmn0legd aan den voet van Al ent- de hee/Mjfi?6 preker herdacht die op anf degenen, genomen aan het hebben deel- Duitschen bezetter"261 t6gen den er aan,hdat wij met* mi herinnerde gedenken hen, die ook degenen, aan wie de laatste gedachten waren gewijd van hen, die vielen, terwijl Pastoor Bink horst als laatste spreker er op wees, dat de gevallenen zijn op gegaan naar een beter leven, zoo als Paulus zegt: „Broeders, ik wil niet, dat gij bedroefd zijt zooals zij, die geen hoop hebben." Aan het slot van zijn toespraak kondigde de pastoor de minuut stilte aan. Een zeer ontroerend moment. Hierna werd het Wilhelmus ge speeld en presenteerde de B.b-, u e de eerewadht vormde het geweer. Tot slot werd .aan de o^er'ge burgers gelegenheid gegeven bloe men bij het monument te leggen en spoedig was het monument be dolven onder de bloemen- DE LICHTEN BRANDEN .WEER. Na afloop van deze indrukwek kende plechtigheid verspreidden zich de aanwezigen langzaam door de stad, waar de vele geïllumi neerde straten en verlichte win kels even zoovele symbolen waren van de teruggekeerde blijheid in vrijheid. Hoe vaak hebben we gedurende de achter ons liggende sombere, donkere oorlogsjaren door de Lon- densehe radio niet hooren zingen: „When the lights are oii again, all over the world when the ships sail out again, all over the world". Nu varen de schepen weer uit, zijn de lichten weer ontstoken over de geheele wereld. De sche pen hebben ons voedsel en kolen gebracht. De kolen schenken ons licht. Met het licht is de vrijheid gekomen en vol bewondering, als blijde kinderen, staren we naar de ontelbare lichtjes, die overal blinken. We luisteren naar de mu ziek, die alom klinkt. We maken een dansje en we gaan laat, met tegenzin, naar bed. WEDSTRIJDEN EN DEMON STRATIES. Het is, zooals wij reeds zeiden, nog vrij stil op straat, als wij den volgenden morgen reeds vrij vroeg uitgaan- Maar reeds zijn de collec tanten van Nederlands Volksher stel, die ons helpen om den Koninginnedag een offerdag te maken ten bate van de Stichting 194045, in volle actie. Telkens opnieuw worden ons de eenvou dige Oranjekaartjes aangeboden en hoewel er reeds verscheidene aanslagen op onze beurs zijn ge daan, valt het toch zwaar, een bij zonder lieftallige collectante een vergeefs beroep te laten doen op onze gulheid. Tegen half elf bevinden we ons in de Stadhouderslaan, waar een wielerwedstrijd zal worden gehou- De belangstelling is aanvankelijk niet zoo groot en het is reeds over half elf, als de eerste deel nemer aan den wedstrijd ver schijnt. Even later komen ook de overige deelnemers opdagen en dan duurt het niet lang. of in vlie gende vaart suizen de renners rond den singel. Jammer is, dat voortdurend mili- 'aire auto's nasseeren, waardoor de renners herhaaldelijk worden ge hinderd. Lang kunnen we helaas niet blijven toeven, want de door de Vrijzinnig Christelijke Jeugd uitge voerde volksdansen roepen ons naar het plein Ale id astraatWest- frankelandschestraat. Op onzen weg daarheen ontmoe ten wij nog een groote groep kra nige turnsters van de vereenig mg Excelsior", die, voorafgegaan door muziek, langs de Dr. Nolet-Stich- ting marcheeren. Van de Aleidastraat begeven wij ons naar de Mankt, waar de ver- eeniging D.O.K. een sporteiemon- stratie geeft. Op weg daarheen klinken ons de klare klanken van het klokkenspel in den toren van de Groote Kerk reeds van verre tegemoet. Speelsch ruischen de tonen door de straten en over de havens. Fier klinkt het: „Voor Koningin en Vaderland", blij het „Gij schitte rende kleuren van Nederlands vlag", innig het: „Ik heb u lief, mijn Nederland". Op de Markt, voor het raadhuis in de richting van de Groote Kerk, staan inmiddels de turners en turnsters van D.O.K, opgesteld en voeren tal van fraaie oefeningen uit. Van het bordes van het raad huis af slaat onze burgemeester, de heer Bosch, de verrichtingen met belangstelling gade. Aangezien het een mensdh nu eenmaal niet mogelijk is, op drie plaatsen tegelijk te zijn, waren wij niet in staat, een tweetal van der gelijke demonstraties elders m de stad bij te wonen. Wij vermelden derhalve slechts, dat T.H.O.R. op het Van 't Hoffplein en O.D.O. en Excelsior op het Rozenburgerplein eveneens turndemonstraties gaven. Inmiddels heeft een onzer mede werkers het concert bijgewoond, hetwelk door den heer W. A. Houtman is gegeven op het orgel vam de Julianakerk. Bijzonder treffend was „Lamcn tation", door Alex. G-uilmant ge componeerd ter nagedachtenis aan een bij een bombardement van Parijs in 1870 gevallen vriend. Vermelding verdient voorts een paraphrase van den organist zelf over het „Wilhelmus", „Wilt he den nu treden" en „Gelukkig is het land". Een mooie vondst in deze compositie is wel de contra- punctische bewerking van het „Wilhelmus" en „Gelukkig is het tand*', wiiEirbij de beide melodieën prachtig samengaan en toch apart te volgen zijn. Simpel en eenvoudig klonken de oud-Nederlandsche liederen, voor gedragen door de beide zangeres sen. Het viel ons op, dat Suze Schram-Houtman haar stem beter onder controle heeft dan Nettie v. d. Wetering, wat heel jammer was in het duet van Psalm 95. De variaties van Rinck over het Engelsche volkslied werden hinder lijk gestoord door een muziek korps, dat met volle trom en trompetgeschal voorbij trok. TOCH NOG ORANJEZON Overal op onzen verderen tocht door de stad zagen we vroolijke, opgewekte gezichten van de feest gangers, die zich, met het oranje of het rood-wit-blauw op de borst, in steeds dichter drommen door de stad bewogen. Op de Koemarkt zagen we zelfs een viertal zustertjes, die, met groote oranrjestrikken op hun habijt, vraolijk lachend en pratend liepen te genieten van dn zonnige oranjestemming, die alom heerschte, ondanks het ontbreken van de Oranjezon. Vierde haar verjaardag in goede gezondheid. H. M. de Koningin heeft haar eersten verjaardag na de bevrijding niet op het Loo doorgebracht, maar dien dag ten paleize Soest dijk in den familiekring gevierd. Medegedeeld wordt, dat de gezond heidstoestand van Hare Majesteit weer volkomen in orde is. welk bericht algemeen met vreugde zal worden vernomen, na de aanvan kelijk verontrustende tijdingen op dit punt. GIFTEN VOOR N.V.H. Welhaast het eerste bezoek, dat H. M. de Koningin op Haar ver jaardag op het paleis Soestdijk ont ving, was dat van twee kleine meisjes uit Baarn, die voor Ned. Volksherstel collecteerden en de •toute schoenen hadden aangetrok ken en 's ochends vroeg het paleis Soestdijk binnenwandelden. Zij werden persoonlijk bij H. M. toe gelaten en de Koningin liet de meisjes de bloemen zien, welke zi] op Haar verjaardag had gekregen. De Koningin heeft daarop den meisjes een brief ter hand gesteld, waarbij zij mededeelde aan Ned. Volksherstel een bedrag van 75 000 e schenken. Ook Prinses Juliana overhandigde den meisjes een enveloppe, waarin zich een groot bedrag voor Volks herstel bevond. De kleine Prinsesjes Beatrix en Irene lieten zich evenmin onbe- uigd en haalden ieder wat uit haar spaarpotje en deden dit in het busje van Volksherstel. Toch heeft het weer geen weer stand kunnen bieden aan de zon, die scheen in de harten van de feestelingen. Na de lunch braken de sombere wolken en plotseling kreeg ook de stad zelf een feestelijk karakter. Bijzonder slaagde daardoor ook de reclame-optocht van versierde wa gens, ruiters enz. die van de Julianalaan naar de Prof. Kamer - lingh Onneslaam trok. De eereprijs werd toegekend aan onze Brandweer, die met zes wagens aan den stoet deelnam. Voorts werden nog de volgende prijzen toegekend: Daniel Visser en Zonen le pr.; Dekker 2e jr.; S.S.O.D. 2e -pr.; So-mers 3e pr.; Fontyne 3e pr. Voor versierde wagens en groe pen: aan Jongelieden Vereeniging de Heere zal 't voorzien" le prijs Roode Kruis, 2e prijs; Buurtver. Westen 2e prijs; Padvinders, 3e prijs; Oranjegarde, 3e prijs; Ex celsior, 3e prijs. Na afloop van het bloemencorso stopte de versierde wagen van de sportvereeniging „Excelsior" voor het monument „Voor hen, die vie len". Een stoet werd gevormd door de vertegenwoordigers van de diverse takken van sport, die bij Excelsior beoefend worden, om een krans te leggen bij het monument en om even aan hen te denken, die mee gewerkt hebben aan onze bevrij ding. DEMONSTRATIE BRANDWEER Zoo van het bloemencorso, waar bij de brandweer met zes wagens den eereprijs behaalde, arriveerde een van de wagens op de Nw. Haven om vijf vóór half zes. In no time priemde de ladder de lucht in. Een spuitgast klom maar boven en twee minuten vóór half zes spoot reeds het water van deze Het was van na September tot aan de Duitsche capitulatie geen sinecure, als men dringend op reis moest. Zelfs bezoeken in een stad als Rotterdam in verband met de uitschakeling van de tram waren vaak ondoenlijk. Er rijden Goddank weer treinen er rijden weer trams. En toch heb ben we ons al danig geërgerd. Niet over te weinig lijnen of trams of over de tot passagierscoupé's om gebouwde goederenwagens. De Batavieren reisden in hun tijd in boomstammen. Wij hebben het al stukken beter. Geërgerd hebben en ergeren doen we ons aan het publiek en dan vooral aan het jongere deel der mannen. Wat een gebrek aan beschaving, welk een tekort aan zelfs natuurlijke naas tenliefde. De jonge mannen zitten en blijven zitten. Moeders met een kindje, a.s. moeders en ouden van dagen laten ze „glashard" staan. De jonge mannen zien quasi niets. Moeten spoorwegen en tram- directies ook nog borden laten aanbrengen, dat mannen onder de 25 jaar voor een dame behooren te gaan staan? Moet de Neder- landsche Jeugdgemeenschap ook dat punt nog gaan bespreken? Als we met dergelijke lieden de toekomst tegemoet gaan. Als zij de flinke huisvaders moeten zijn voor het eerstvolgende decennium. De jonge mannen, die volgens het woord van den profeet zouden dienen te zijn als de sterke vesten, de ijzeren zuilen en de koperen, muren. Vernieuwt toch u zelf. In ieder geval is het nu nog een feit, dat men vaak met veel man nen reist. maar met weinig heeren. HENK VAN DER MAZE. CRICKET Excelsior dat door plotseling in getreden omstandigheden toch nog met 3 invallers verscheen heeft niettemin met groot verschil van het Engelsche team van de RASC gewonnen. Excelsior scoorde on danks den prima aanval der En- gelschen 125 runs, waarvan Beu kers, die weer geheel zijn ouden vorm te pakken heeft een fraaie 60 runs bijeensloeg. Jammer ging hij op onfortuinlijke wijze, run out. De Excelsior, aanval was den En- gelschen batsmen de baas. Zij wis ten slechts 39 runs te scoren, dank JJJ f- Pr'es. die 5 voor jg en j. Oosterholt, die 3 voor 15 bowlden. Een poging om met eenige in nings te winnen faalde wegens tijdgebrek. Toen de tijd verstreken was hadden de gasten nog slechts 2 wickets in handen en was het to taal pas 40 runs. Thans had J. van Harmeien met den bal succes. Hij nam 5 wickets voor slechts enkele runs. Een waardig slot voor dit sei zoen! De adspiranten hebben Donder dag j.l. met een onderlingen, ge- animeerden wedstrijd het seizoen besloten. Na afloop bleven de jeugdige zwart-witt-m nog eenigen tijd bijeen in het clubhuis, alwaar enkele tractaties werden rondge diend. Wij vernemen zoo juist, dat het Captain Brodhurst niet mogelijk zal zijn a.s. Zondag zijn team te gen Hermes aan te voeren, daar hij Zaterdag naar Engeland moet vertrekken. Wie in zijn plaats het elftal zal aanvoeren, is nog niet bekend. Het bestaat uit de volgen de spelers: Major R. Edwards, Lt. C. E. Pratt; Sgt. M. S. Bredford, Sgt. R. Higgens; Sgt. F. Speer, F. Capstick, R. Anns, terwijl verder zullen medespelen R. G. Ingelse, D. Ingelse (VRA), A. Terwiel en L. Kettlitz. Het geheel is een sterk team, ofschoon wij natuurlijk gaarne Captain Brodhurst aan de wickets zouden hebben gezien. Een mooie wedstrijd mag worden verwacht. De bijna traditioneele wekelijk- sche wedstrijd tegen de Engelschen van het B platoon (RASC) is deze week weer gespeeld en door Her mes gewonnen. Hermes scoorde 137 runs voor 9 wickets. De En gelschen 44 runs all out. A.s. Maandag wordt nu voor de laatste maal in dit seizoen tegen dit team gespeeld. Lt. Allan zal dan niet van de partij zijn. daar hij met verlof naar Engeland is vertrokken. Lt. Shankland zal hem als aanvoerder vervangen. Van deze wedstrijden hebben vooral de jongere cricketters van Hermes geprofiteerd en veel van hun Engelsche vrienden geleera. De uitslag van den gisteren in de Stadhouderslaan gehouden wielerwedstrijd over 45 kilometer luidt als volgt: 1. Vethaak (tijd 1 uur 7 min.), 2. Brinkman, 3, de Vries, 4. Breur, 5. v. Galen, 6. v. d. Vaart, 7. Westerveld 8. Sperman, 9. Sins op 1 ronde, 10. Koevermans op 1 ronde, 11. Letterman op 1 ronde, 12. Zintjes op 2 ronden. 13. Heut, op 3 ronden: 14. Bal, 15. Nulle, allen op 3 ronden. luchten' h°°ge Randplaats de Klokslag half zes bedreigden 19 stralen water de toeschouwers, die aan de overzijde een zitplaats ge vonden hadden. Nu begon men een waterkanon in te schakelen dat met een straal van 30 meter hoog' de toeschou wers aan de overzijde werkelijk wegjoeg. Tot besluit stelden de spuitgas ten zich zoo op, dat er 3 W's ge vormd werden. De zon hielp een handje en trok er een prachtige regenboog overheen. Het publiek beloonde dit fraai schouwspel met een luid applaus. Om zes uur waren de wagens weer keurig in orde om te ver trekken. Het geheel was vlot ge organiseerd en bewees, dat wij Schiedammers, trotsch mogen zijn op onze brandweer. Met een schitterend vuurwerk, voorafgegaan door een algemeen e polonaise, werd deze schitterend geslaagde dag officieel besloten. Doch in de verschillende deelen der stad werd het festijn op offi cieuze wijze nog lang voortgezet. ONDERTROUWDW Roden/burg 3o en E Rreugem 30; J G v Toledo 28 en J Groene weg 28; W J Knopper 28 en C de Rooij 25- J A Sohrauwen 45 en W M Bozia 35; W Hoo-gendam 26 en A M v d Berg 22; G Soeters 23 en J F W Ritter 26; J Th die Jager 29 en K Bras 27; N Robbertsen 37 en G Meivagel 29; C v Leeuwen 25 en P Bengiijik 19; C Fons 24 en J de Boer 19; C P Oranje 33 en A P as 33; A v d Sloot 28 en J H Bal 26; J C Smits 44 en D v d Schilt 26; H A J Brok 3o en T Volbeda 24; H P Kluwen 25 en J H Wil leans 23* J B Onnekink 26 en O W Snel 25; P v d Berg 21 en L T A Schiller 29; H Brugge man 29 en C A M Collignon 31 GEBOREN: Gerardus, z v H J Rorije en J Hogenboom; Wilhelmina PML dvPvd Most en M P Brökling; Anna C. d v L A Beljaars en J M Hamakers; Theresia P M, c8 v G A Lansbergen en W G M Olst- hoorn. OVERLEDEN: W M Hoenderop, 68 j; L J v Oort, 4 mnct. GEHUWD: W Mar bus 48 en M A Ambrosius 47; W v d Kruit 26 en F H den Boer 23; A de Ligt 24 en <M Vuik 23; K v d Berg 26 en J Post 25; P J J v d Steen 28 en D Brand- sma 27; B B Hoogendam 25 en J 't Hart 21- G Huizing 38 en D A Pote 27; M Loef 50 en M Lodder 23; H A Drijver 27 en H P Copier 20; A Wessel 27 en J R A Waigenaar 27» I cïe Wit 35 en S M Meijer 37.

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1945 | | pagina 1