Dr. Schaepman: zijn politiek VREEMDELINGEN IN JAPAN De Nederlandsche Bank PAUSELIJK WOORD Oproep tot de overwinnaars Koninginnedag in de residentie Partijformatie en coalitie Bus naar Capelle BRITSCH SMALDEEL in Straat van Malakka Scheepvaartdiensten van Amerika op Nederland Meer electrische treinen Halfuurdienst Rotterdam—Den Haag „Geen N.S.B.-ers vrij" Is de raad der N.A.C. De „pijnlijke" bezetting Het land uitgeput Volle Vaart Vooruit „De klok heit- twaalf" Bankbiljetfencirculatie weer verminderd Minister Logemann naar Australië Enkele levensmiddelen duurder De „Christioan Huygens" verloren Universiteitsmis per rodio uitgezonden Radio Rome meldt, dat Z.H. de Paus Woensdag het gezelschap Amerikaansche congresleden heeft ontvangen, die thans een bezoek brengen aan Italië. De Pauis zeide: „Het is tlhans niet langer de tijd van veldslagen. Thans is het de tijd om slag te le veren tegen den haat. die de vijand is van de naastenliefde. Thans is het de tijd om het wantrouwen te bestrijden jegens de wereldor ganisatie, die de rechten van de zwakkere naties moet besehermen. Thans is het tijd om strijd te le veren tegen de materialistische wereldbeschouwing, die God en de fundamenteele rechtvaardigheid buiten beschouwing laat. Deze nauwkeurig afgebakende begin selen, aldus zeide de Paus, vormen een oproep tot de zegevierende na ties, om haar overwinning niet te misbruiken. Z.H. de Paus heeft leidende ver tegenwoordigers van Amerikaan sche filmjournaalmaatschappijen ontvangen en er bij hen op aan gedrongen hun verantwoordelijk heid bij het vervaardigen van waar heidsgetrouwe filmjournaals onder oogen te zien. De Paus zeide: „Men zegt, dat de camera niet kan liegen. Neen, maar zij kan selec tief te werk gaan en op deze ma nier een instrument worden bij het scheppen van onjuiste indrukken". De Paus deed daarom een beroep op de vertegenwoordigers om het journaal te verdedigen tegen „wei nig gewetensvolle lieden, die net journaal zouden willen gebruiken om halfwaarheden te verspreiden, zoodat de toeschouwers bijna nood zakelijkerwijze tot onjuiste conclu sies gedreven worden". Vertegen woordigd waren o.m. Pathé News, Paramountnews en Fox Movietone News. Een zonlooze Koninginnedag is voor ons bijna ondenkbaar. Na den miezerigen ochtend klaarde in den namiddag de lucht dan ook op en brak prompt het OranjezonneLje door. Het hoogtepunt van den feestdag: de optocht met praal wagens door de stad, werd door dit mooie weer bijzondere luister bijgezet. De tijdsomstandigheden waren er niet naar om veel praal ten toon te spreiden, maar toch trok de optocht terecht veel be langstelling, ondanks de schaars ten dienste staande middelen. Verschillende voorstellingen wa ren geïnspireerd op hetgeen wij in de achter ons liggende moeilijke jaren hebben doorleefd. De feestdag was in de Katho lieke kerken ingezet met een door vele geloovigen bijgewoonde H. Mis om Gods zegen af te smeeken voor onze geëerbiedigde Larxto- vrouwe. Op Koninginnedag is in den torenmuur van de St. Agneskerk aan de Beeklaan te 's-Gravenhage onder groote belangstelling een eenvoudige gedenksteen ont-nuld. die de gedachtenis zal levendig houden aa nhen, die in de oorlogs jaren hun leven gegeven hebben voor het vaderland. De onthulling geschiedde door oud-minister mr. dr. L. N. Deckers, die in een treffende rede herdacht al onze helden te land, ter zee en in de lucht, de slachtoffers van het verzet en van de luchtaanvallen, de onschuldig vermoorde gijzelaars en doodgemarteld en in de concentra tiekampen, hen, die aan verraad ten offer vielen en de strijders in Indië. Nadat namens het comité Beekiaan en namens het kerkbe stuur een krans was neergelegd, aanvaardde de Zeereerw. heer pastoor I. Wils namens het kerkbe stuur den gedenksteen als monu ment voor de gevallenen en als bewijs van onze eenheid in den strijd voor onze onafhankelijkheid. De Postfanfare zorgde voor een passende muzikale omlijsting van deze eenvoudige, ontroerende plech tigheid. i. In den bezettingstijd kon nau welijks aandacht verkrijgen wat toch wel aandacht verdiende; te veel om dat alles nog in te halen en goed te maken. Eén feit vooral zou door ons, katholieke Nederlanders, en ook wel door anderen, in groote dank baarheid en met geestdrift zijn gevierd: het eerste eeuwgetijde van de geboorte van onzen groo- ten staatsman en emancipator. Dr. Herman Schaepman (2 Maart 1944) En misschien zou de doctor, als in zijn leven, opnieuw zijn gewor den tot een teeken van tegen spraak. met name naar aanleiding van een boek, waarin hij niet de hoofdpersoon vormde en dat aan leiding gaf tot eenig „gerucht", dat in normale tijden tot een licht kabaal had kunnen uitgroeien. 2 Maart 1844 werd Schaepman te Tubbergen geboren en er zijn weinig menschen, dm hun bijzon dere taak en levensroeping aan stonds zoo scherp zagen en for muleerden als deze jonge priester, als doctor uit Rome gekomen. Reeds spoedig schreef hij aan zijn vriend dr. Nuyens: Ik wil de katholieken maken tot een poli tieke macht in Nederland. Ziedaar zijn program To't dat einde bestond hij het s'">ute stuk: hij, de priester zou zich doen verkiezen tot lid van de Tweede Kamer der Staten-Ge- neraal. Wat een durf daarvoor noodig was en wa' een opzien dat. in 1880 baarde, daar kunnen wij ons thans eenvoudig geen denk beeld van vormen. Er was slechts één gewest, waar Schaepman toen een gezonde kans kon maken: dat was Brabant. Boven den Moerdijk was er geen kijken naar en Limburg was toen Ie provincialistisch om een „Hol lander" af te vaardigen. Brabant was op dit punt breed: een Ver meulen, een Barge, een des Amo- rie van der Hoeven een Van der Schrieck. een Schaepman een Mi- chiels van Verduynen zagen zich door Brabant afgevaardigd. Breda deed dit met onzen doctor in 1880. en het is daarom niet bijster dank baar van Schaepman hoewel ook weer niet geheel onbegrijpelijk dat hij later zoo op^ dat gewest kon afgeven: dat akelige land met de la Court als eenig lichtpunt! Deze Bossche edelman was een van zijn niet zoo talrijke Brabant- sche politieke volgelingen. De Limburgers kwamen er bij Schaep man nog slechter af: Limburger en onbetrouwbaar was voor den doctor synoniem. Hij was hiervan al heilig overtuigd, voordat hij nog nauwelijks met eenig Limburger serieus in aanraking was geko men, tenzij met Haffmans, den grootsten grapjas maar ook een deir scherpzinnigste koppen Tan de Tweede Kamer, die een der groote promotors was van Schaep- mans Kamercandidatuur. Eerst waren het dikke persoonlijke vrienden, later bittere politieke vijanden. Na eenige discussie of hij, de ka tholieke priester kon worden toe gelaten bedienaren van den godsdienst mochten geen lid ziin door Schaepman achter het groene deurtje afgewacht, legde hij. hevig transpireerend, den eed af. Nagenoeg in stilte ging in oorlogstijd het eerste eeuw getijde van Schaepman's ge boorte voorbij. Thans in dezen tijd van politieke bezinning gaan onze gedachten onwille keurig naar dezen grooten leider en emancipator uit. Reden te over om in eenige artikelen, met tusschenpoozen te plaatsen, de aandacht te vragen voor zijn politiek en zijn persoon. Het autobusbedrijf van de RE.T. heropent Maandag zijn eersten dienst en wel op het traject Oostzeedijk—Capelle a.d. IJssel. De bussen loopen in een halfuur-dienst van 619 uur. Op 4, 5 en 8 Sept. is de P. J. de Jonghweg voor tramverkeer afgeslo ten Lijn 15 rijdt in beide richtingen langs MauritswegWestaeedijk. ROUTE LIJN 15 De G. J. de Jonghweg zal, in verband met de verwijdering van de betonmuren aldaar, op 4, 5 en 6 September 1945 voor het tram verkeer worden afgesloten. Lijn 15 zal op genoemde dagen in beide richtingen rijden langs Kruiskade, Mauritsweg. Eendrachts- weg, Westzeedijk, Parksluizen. De langs deze route gelegen halten zullen ook voor lijn 15 gelden. Een eskader kleine, maar krach tige mijnvegers was het eerste Britsche smaldeel, dat de Straat van Malakka binnenvoer. Penang en Sabang, de punten, die den Noordelijken toegang tot de Straat beheerschen. zijn thans onder Britsche controle en gisteren be gonnen de mijnvegers met het maken van een doorgang naar Sin gapore, waarna de hoofdmacht van de Britsche Oost-Indische vloot zal volgen. Hoewel men geen vijandelijkheden van Japansche zijde verwachtte, waren de mijn vegers op alles voorbereid. Volgens Journal of Commerce hebben vier scheepvaaoitmaot- schappijen, die onder Amerikaan sche vlag varen, om subsidie ge vraagd voor een dienst van de V. S. op Nederland en België, welk verzoek op 10 September door de scheepvaartcommissie be studeerd zal worden. Genoemd blad verklaart, dat het hier de United States Lines Company, een reeds voor den oorlog gesubsidi eerde maatschappij, en nog drie nimmer gesubsidieerde maatschap pijen betreft, te weten de Soutih Atlantic Steamship Company, de Black Diamond Steamship Com- pany en de Arnold Bernstein Lines RANTSOENBONNEN VOOR ZOUT Als rantsoenbonnen voor zout zijn de bonnen „één rantsoen artikel C" aangewezen. Per rantsoenbon voor artikel C kan men 100 gram zout betrekken. In de Tweede Kamer bleek al spoedig eenig verschil van inzicht tusscben Schaepman en de groote meerderheid van de katholieke Kamerleden, dat men in het ai- gemeen kan typeeren als: meer vooruitstrevend en meer conser vatief. Dit kwam al spoedig tot uiting, bij het vraagstuk van de grondwetsherziening, en dit ge schil was reeds in zijn eerste sta dium. toen Schaepman in 1883 kwarn met zijn Proeve van een Program. Hieraan aan dit reeds groeiend geschil, moet wel het zon derlinge feit worden geweten, da' van dit zoo merkwaardige geschrift zeer veel notitie werd genomen in de niet-kalholieke pers, maar uiterst weinig in de katholieke bla den En toch was deze Proeve niet alleen om haar inhoud merkwaar dig, maar vooral om het feit, dat het de eerste serieuze poging was van katholieke zijde om te komen tot partijformatie. Dat stond voor Schaepman van den beginne af onherroepelijk vast: wilden de katholieken werkelijk worden tot wat hij ze maken wil de: een politieke macht in Neder land. dan was eigen P0rtijformatie beslist en onvermijdelijk noodza kelijk. Toen Schaepman in de Kamer trad, vormden de katholie ken daar reeds een vrij talrijke groep, in hoofdzaken eensgezind en zelfstandig, omdat zij zich los hadden gewerkt van de liberalen. In de Tweede Kamer namen zij dus een vrij belangrijke positie in. maar dit was allerminst het geval aan de regeeringstafel. Daar moesten de katholieken genoegen nemen met een uiterst mager aan deel in den vorm van een minister öf van R.K. Eeredienst. waarvoor men nu eenmaal moeilijk een Pro testant kon nemen öf van Buiten- landsche Zaken een min of meer ..ongevaarliik" terrein öf een heel enkele maal met Justitie of Oorlog of Waterstaat. Maar de eenige Katholiek vóór Schaepman's tijd. die als minister een rol van beteekenis soeelde in de algemeene landspolitiek was de bekwame Borret in h"* minis erie-Heemskerk van 186668 In den strijd: koninklijke of narle- mentaire kabinetten nam Borret een hoofdaandeel: dit ministerie moest ongetwijfeld hee^en: het ka binet Heemskerk-Borret. Rotterdam en Den Haag krijgen weer electrische treinen, zooals we onlangs aankondigden. Maandag wordt de dienst geopend en dan zal in beide richtingen tusschen deze plaatsen elke half uur een trein vertrekken van 's morgens 6.10 tot 's avonds 21.40 uur. In Den Haag krijgt men deze aansluiting op de stoomtreinen naar Haarlem, die in uurdienst rijden. In Haarlem stapt men over in de electrische naar Amsterdam. Ook deze rijdt in uurdienst met eenige tussch en trein en Op het traject RotterdamDen Haag hoopt men de drukte nu aan te kunnen en verwacht men, dat de rijen van reislustigen zullen verdwijnen. Te Rotterdam D.P. zul len Maandag zelfs geen hekken meer worden geplaatst, bij wijze van proef. Een verdere verkeersverbetering, die Maandag ingaat is, dat op het traject RotterdamZwijndrecht een 1-uursdienst komt en op het traject naar Maassluis een 2-uursdienst. Donderdag 1.1. heeft op een lan delijke vergadering van den P.O.D. te Den Haag een commissie, onder leiding van kol. Snijdersteen rap port uitgebracht, waaruit blijkt, dat er alleen reeds in de kampen met een capaciteit van boven 1000 man per kamp plaats is voor 93.000 personen (zooals bekend nam men aan. dat er in alle kampen tezamen slechts plaats was voor 40.000 man). Er is reden aan te nemen, dat alle N.S.B.-ers en collaborateurs, die nog gedetineerd moeten worden, ondergebracht kunnen -worden. De Nationale Adviescommissie heeft aan de regeering het advies uitgeforacht, geen N.S.B.-ers vrij te laten en zou thans bij het los laten van andere gevangenen de oude richtlijnen, opgesteld door generaal H. J. Kruis d.d 27 Januari 1945, willen toepassen. Dit zou dan als gevolg hebben, dat er bijv. aan het kamp van de Levantkade te Amsterdam ongeveèr 1 procent van de gedetineerden (40 man) voor vrijlating m aanmerking komt, aan gezien er volgens bovengenoemde richtlijnen geen aanleiding bestaat hen vast te houden. De P.O D. deelt mede, dat er reeds 10-tallen bunkerbouwers zijn gearresteerd. Dit zijn geen gevallen van menschen, die zichzelf opge geven hebben. N.V. L. ZÉLANDER In de alg. vergadering van aandeel houders van de N.V. L. Zélander'r Eiectrotechnische- en Technische Han delsvennootschap werd de balans en winst- en verliesrekening goedge keurd. De heer prof. dr. ir. H. f Hallo werd tot commissaris herko zen. terwijl de heer L. Zélander tc commissaris werd gekozen. Terwijl een machtige armada van geweldige oorlogsschepen in de baai van Sagami voor anker lag, zijn de eerste Amerikaansche troepen op de Japansche moeder eilanden, op het vliegveld Atsoegi. ongeveer 30 km van Tokio, ge land; zij arriveerden in tien transportvliegtuigen, welke onge stoord den weg konden afleggen. Daarmede is het slotbedrijf in het drama van den tweeden we reldoorlog begonnen, voor Japan van wel bijzonder tragische be teekenis, daar dit de eerste maal in zijn geschiedenis van zes en twintig l^nge eeuwen is, dat de vijand als overwinnaar het land kon betreden. Duitsehland met zijn veel korter geschiedenis heeft dit lot vaak ondergaan. Nog pijnlijker zal het voor de Japanners worden, als straks ge neraal Mac Arthur, zooals wordt gemeld, zijn hoofdkwartier in het keizerlijke zomerpaleis aan de baai van Sagami gaat vestigen. Daarmede zal een eeuwenoude onraakbare traditie doorkruist worden: die van de absolute on schendbaarheid van den keizer. In dit beginsel heeft steeds de kracht van Japan gelegen; voor het eerst wordt nu in dit privilegie inge grepen, eigenlijk heel discreet, maar er is een begin. Waarschijn lijk zullen de Amerikanen lang zaam aan verder gaan, maar voor den Japanner is reeds deze eerste -stap een revolutie in dat. wat hem het dierbaarst en heiligst is. wat den grondslag van zijl ge- heele bestaan uitmaakt. Welke de gevolgen van deze om wenteling zullen zijn, is nog moei lijk te voorspellen. Voor het ooeenblik schijnen de Japanners volkomen in hun noodlotsneder laag en bezetting te berusten. Wel blijft men in geallieerde kringen uitermate voorzichtig en op zijn hoede, en treft men alle mogelijke voorzorgsmaatregelen om tegen elke verrassing gevrijwaard te Het is al laat. Weldra zullen onze stadsklokken het middernachtelijke uur aanwijzen. Maar in de straten, langs wegen en singels, fonkelt het oranje, het rood, wit en blauw, van duizenden electrische lampjes. Her en der werpen de luidsprekers hun bijna altijd schorre klanken tusschen de huizen door, over de hoofden van de tallooze wandelaars, die vroolijk genieten van het lichtend kleuren- gewemel in het nachtelijke duister. Ergens in een straat wordt een film vertoond, een oude, stomme film met Harold Lloyd in de hoofdrol. Het is een film met Franschen tekst. De meeste toeschouwers be grijpen niet precies waar het om gaat. Maar ze kijken geboeid toe, lachen hartelijk om de dwaze grap pen en oude, .maar altijd .weer nieuwe grollen van den eens zoo beroemden komiek. Plots zwijgt de muziek. Een stem kondigt aan, dat het twaalf uur is geweest en dat het daarmee 31 Augustus is geworden, verjaar dag van H. M. de Koningin. Uit de luidsprekers weerklinkt plechtig het Wilhelmus. Enkelen slechts nemen den hoed af, hoorert in stille aandacht de statige klan ken aan. Aarzelend poogt een enke ling mee te zingen. De meerderheid echter praat on verschillig door. slentert onaange daan verder. Zal het Rotterdam- sche publiek dan nooit eerbied lee- ren hebben voor ons volkslied? Be seft het dan nog steeds niet wat het zeggen wil, dit lied in vrijheid te kunnen en te mogen zingen op den jaardag van onze beminde Vorstin Neen, in dit opzicht zijn we nog steeds niet vooruitgegaan. JAN KREUKNIET. zijn. Maar tot dusverre heeft jich geen enkel incident vooi gedaan en toonen de Japanners zelfs een te gemoetkomendheid, JveV.ce niemand had verwacht, en welke in enkele gevallen zelfs onaangenaam EEr- doet, wijl men vreest, dat daar achter mysterieuze oed relingen schuil "aan. In elk geval ziet men nu de wijsheid van de politiek, welke de souvereine rechten v.rn keizer Hirohito handhaafde. Deze hc-eft gesproken, en het geheele volk gehoorzaamt hem; er /.iin nog geen gevallen van insubordinatie voorgekomen, al is steeds ge wacht, 'tot men zekerneid over 's keizers bevel had. Wat er zou zijn gebeurd, als men sommige raadgevers ware gevo,gd. die de onvoorwaardelijke afzetting van den keizer ei«cnt"n. kan mer zich nu gemakkelijk indenken. Ander zijds voelt men. dat de macht van den keizer voor de toekomst een gevaar blijft, waartegenover men steeds op zijn hoede zal moeten zijn. Er is nog een reden voor de hou ding, welke de Japanners momen teel aannemen. Hun land is totaal uitgeput. De nieuwe Janansche pre mier heeft aan journalisten ver teld. dat Japans nederlaag te wijten was aan verslechtering van Japans militaire macht. En deze hing weer nauw samen met de ellende.welke op elk gebied, zoowel dat van de levensmiddelen- als van de mate riaalvoorziening. in het land heersoh te. En een Engeisch journalist, die Japan voor den oorlog goed kende merkt od. dat Tokio nog meer ziin inwonertal hii volkomen eehvek aan bestaansmiddelen dan de bezetting door den vijand moet vreezen Er zi.in geen huizen, er is geen eten voor de terugkeerende soldaten. Niet het ingriiDen van Rusland, noch de atoombom hebben Japan tot capitulatie gedwongen, maar de wetenschap, dat voor het toch ver slagen land de toestand met den da" ernstiger zou worden. Dit is ook een probleem voor de hezptters. On dit gebied zullen zii in Japan voor zorgen komen te «taan. welke nog honderdmaal erger zijn dan die in Duitsehland. Banken en spaarbanken werden in de afgeloopen week opnieuw met, geld overstroomd. In het zelfde tijdv-ak bleek weer voor 52 millioen aan bankbiljetten van 100 gulden te zijn ingeleverd, al thans te zijn ingeschreven. Inge- schreven is nu een bedrag van 1.338.160.000. De voorraden munt en munt- materiaal zijn met ruim 3Ö0.OOQ vermeerderd tot 713.225.562, welke vermeerdering op rekening komt van het zilveren munt- en muntmateriaal, hetgeen doet ver moeden, dat de Bank opnieuw aangemunt zilver heeft ontvangen. De bankbiljettencirculatie ver minderde wederom, thans met ruim 149 millioen tot 2.573.488.730. De minister van overzeesche ge- biedsdeelen, prof. J. H. A. Loge mann, zal op 4 September via Londen naar Australië vertrekken om besprekingen te voeren met luit.-gouv. dr. Van Mook en den raad van departementsdirecteuren over de voor den onmiddellijken heropbouw van Indië vereischte maatregelen. Het stelsel, waarbij van rijkswege L „slagen werden betaald op graan producten, teneinde prijsstijging van daarvan afkomstige consump tie-artikelen en veevoederproducten te voorkomen, wordt thans verlaten. Als gevolg hiervan zullen met in gang van 3 September de prijzen der grondstoffen volledig worden doorberekend in die van de ema- producten. met uitzondering van o.a. brood en gist. De positie van de „Christiaan Huygens", die bij Westkapelle verongelukte door een ontploffing en op een zandbank werd gezet, is de laatste dagen zoodanig ver slechterd, dat de maatschappu .Nederland" het schip als verloren beschouwt. De bergingswerkze81"- heden zijn dan ook gestaaKi. Zondag heeft er ter gelegenheid van Univerteits-Zondag om 1030 uur van de St. Willibrord te Utrecht uit een uitzending plaats van ee" H. Mis voor de R.K. Uni versiteit. De predicatie wordt ge houden door den zeereerw. heer H. Th. Mets. De gezangen worden uitgevoerd door -het koor der Sint Wiilibrordkerk.

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1945 | | pagina 2