Rangorde van motieven SPANJE STAAT OP EEN KEERPUNT nACBLAO VOOR SCHIEDAM EN OMSTREKEN. NIEUWE BONNEN De positie van Franco H .si En KETHEL-FEEST H.M. de Koningin goot in Scheveningen wonen En nu naar school SPORTNIEUWS S.V.V.Athletiek Zout op bon 643 R.K. Jeugd-contacf- S.V.V.-schild WEERBERICHT R.K.S.V. Excelsior 100 DAGEN VREDE IN EUROPA Madrid Bijzondere staat van beleg verlengd UITREIKING VAN BONKAARTEN CJitg. v. d. Maas bode-Stichting, tt'dam Giro 9095 Directeur: Joh. Kuijpers. Hoofdred.: Mgr. Dr. J. Witlox. Alg Redacteur: H. A. Paalvast. Drukker: NIEUWE SCHIEDAMSCHE COURANT W* CCcta T 66ste JAARGANG No. 19802 Tijcï. adres: Broersvest 8 A Tel. 68804. Abonnementspr. f 3.25 p. kwart. 1.10 p. maand 0.26 p. week. Advertenfciën 25 ets. per mm VRIJDAG 7 SEPTEMBER 1945 to Met het artikel van minister van Kleffens in „Foreign Affairs waarvan wij de belangrijkste pas sages weergaven, was de or de reacüe in buiten- en binnen- tand volgde spoedig. In Amerika en Engeland had de minister eed zeer goede pers, in het Britsche Lagerhuis verklaarde minister Atttee namens de Engelscht regee ring. dat. als de Nederlanasche regeering de kwestie voor de vredesconferentie zou brengen, zij op den volledigen steun van Engeland kon rekenen. Ofschoon in die dagen over dit vraagstuk in ons nog bezet land geen enkele vrije meeningsuiting mogelijk was. begon onmiddellijk in kringen, welke zich voor dit vraagstuk interesseeren, een ge dachtenwisseling. welke aanvan kelijk zeer aan den terughouden den kant was. Het woord annexa tie heeft in onze taal door al de droeve ervaringen, weïke de laat ste eeuwen met deze handeling waren opgedaan, een allesbehalve prettigen klank; men voelde er zoo iets van de verafschuwde ge weldpolitiek in en men moest eerst aan de gedachte, dat men ook op zuiver rechtvaardigheids gronden vreemd gebied kon in lijven, wennen. We gelooven, dat breede kringen nog steeds door diezelfde angst en afschuw vooi geweldpolitiek zijn bezield, en daarom is het moeilijk de kwestie van de gebiedcompensatie een woord, dat zuiverder onze bedoe lingen weergeeft in de sfeer van het strikte recht, waarin alleen zij thuishoort, te houden- Minister van Kleffens heeft dit wel gedaan, en staat daarom zoo sterk iii zijn betoog. Men moet het vraagstuk ook al leen stellen op grond van de mo tieven, welke hier geldend zijn rechtsmotieven. Alle andere be weegredenen uit het oogpunt van Strategie, bevolkingspolitiek, handel, industrieën, landbouw, economie en historie kunnen en mogen als men eenmaal tot gebiedsinlijving o p grond van den rechtstitel heeft besloten, een rol spelen bij de vaststelling en practische a f- bakening van de gebieden welke men als compensatie noo- dig heeft. De neiging, w&Jce men steeds meer begint waar te nemen, om strategischen, histo rischen en zelfs internationaal politieken overwegingen een pn- maire beteekenis te geven, voert de zaak van den juisten weg en leveit bovendien het met te miskennen gevaar op. dat de gebiedscompen satie verwordt tot een annexatie in den slechten zin van het woord. Daarom hopen wij. dat Neder land, als het 't noodzakelijk acht tot inlijving van nu nog Duitsch grondgebied over te gaan, zich al leen en uitsluitend op den rechts titel zal baseeren. Nogmaals: als op den rechtsgrond gebiedscom- pensatie wordt doorgevoerd, kun nen bij de vaststelling van de in te lijven gebieden de andere genoem de motieven een bepalende kracht nebben, maar dan vervullen zii een secundaire taak, de juiste plaats welke hun ten volle toekomt. De groote Oranjefeesten von den gisteren hun eind in volks zang en een groot concert Zicht baar blij heeft Kethel uiting ge geven aan de vreugde over de vrij heid. De volkszang onder leiding van mevr. GrimbergHuyser gaf aan ieder volop gelegenheid om zijn hart uit te zingen. Er werd dan ook uit volle borst meege daan. Vermakelijk waren de traditio- neele ringstekerijen; weinig volks- u zijn zo° geestig als deze steeds terugkeerende scè nes van koppige paarden ang stige ruiters en gierende toeschou wers. Het huishoudelijke walchl ophangeri, gepaard aan een race om den eersten prijs, heeft heel wat vrouwelijke reputaties te niet gedaan of extra naar voren ge bracht. Het is moeilijk alles weer te geven, omdat bij ieder voorval al leen de aanwezigheid het volle hond aan plezier en feest kon ge- Kethel heeft geslaagd gefeest. Onder de tallooze geruchten, welke de laatste maanden rond het Francoregiem in Spanje zijn ver breid, en waarvan de juistheid meestal niet kon worden gecontro leerd, is niet het onbelangwek kendste, dat de Sow jet-regeering een in scherpe bewoordingen ge stelde nota aan Madrid had willen doen toekomen, waarin opheldering zou worden geëischt over de be trekkingen tusschen de Spaansche regeering en de blauwe divisie, welke, gelijk bekend, aan Duitsche zijde tegen de Russen heeft gestre den. Naar Reuter meldt, zou deze ontwikkeling van zaken in Madri- leensche kringen zoo ernstig zijn opgenomen, dat een hooggeplaatste Spaansche persoonlijkheid reeds uit Madrid zou zijn vertrokken met de speciale opdracht om con tact te zoeken met de Sowj et- regeering, door bemiddeling van een bevriende mogendheid, nog vóórdat de Sowjetnota kan worden overhandigd. Naar verluidt zou hij gemachtigd zijn om namens de Spaansche regeering vergoeding aan te bieden voor alle verliezen, welke door Rusland tengevolge van het optreden van de blauwe divisie zijn geleden. Nogmaals, wij kunnen dit bericht niet op zijn waarheid controleeren, maar in ieder geval karakteriseert het, juist of geconstrueerd, de sfeer, welke in Europa rond Spanje heerscht. Aan den eenen kant Rus land en alle links-georiënteerde groepen, welke geen gelegenheid laten voorbijgaan om het Franco- regiem te ondermijnen en ten gronde te voeren; aan den anderen kant een Spaansche regeering, welke haar uiterste krachten in spant om alle aanleiding tot moei lijkheden te vermijden. De positie van Franco en zijn regeering is zeker verre van aan genaam, maar momenteel is zij niet kritiek, veel minder kritiek in elk geval dan enkele weken ge leden. Zelfs de vorming van een Spaansche tegenregeermg m Mexico onder het premierschap van Jose Giral, den ministerpresi dent van de Spaansche volksfront- regeering ten tijde van Franco s opstand in Juli 1936 heeft tot dus verre weinig indruk gemaakt. Zij is nog slechts erkend door de Mexicaansche regeering; Sowjet- Rusland wil er niet aan, wijl Giral geen communisten in zijn schijn- kabinet heeft opgenomen, en West- Europa en Amerika zijn van mee ning, dat de tegenregeering-Giral niet representatief is voor de hui dige stroomingen in Spanje. Misschien wordt het Franco regiem het meest in Spanje zelf „bedreigd", n.l. door die kringen, welk op een constitutioneele mo narchie aandringen Karakteristiek in dit verband is een schrijven van Z.K.Exc. mgr. Daniël, aartsbis schop van Toledo, die zonder eeni- gen aanval op de regeering te doen, met aandrang een vijftal punten naar voren brengt, welke het recht van Spanje om zijn eigen binnenlandsche problemen op te lossen zou kunnen waarborgen. Hij vraagt: herstel van de monar chie; raadpleging van het volk; uitvaardiging van de wetten noodig tot uitoefening van de rechten van het volk; vaststelling van de poli tieke verantwoordelijkheden en te rugkeer van de bannelingen; en ten slotte verwijdering uit den staat van alles, wat aanleiding tot achterdocht zou kunnen geven. Men acht het in Madrid waar schijnlijk. dat Franco met deze aansporing van hooge geestelijke zijde ter dege rekening zal houden, en dat Spanje wellicht langs dezen weg weer een democratisch bewind Men deelt ons mede. dat H.M. de Koningin met ingang van heden haar intrek zal nemen in een villa te Scheveningen. De Koningin zal aldaar voor- loopig vertoeven in afwachting van het gereedkomen van de herstellingswerkzaamheden aan den ..Ruvaenhoek". Zaterdag en Zondag gaat S.V.V. naar Rotterdam om haar geliuk te beproeven. Profeteeren is altijd ai een moeilijke bezigtheid geweest, maar toch gelooft S.V.V-, dat er verscheidene eerste plaatsen door haar leden zullen worden bezet. Daar zijn allereerst de dames N. Zwiers, P. Kosten en B. de Koning, die op de 60 en 80 M. een goede kans maken. De heeren zien C. Ruseier in hun midden. Hij loopt de 200 M. hard, 200 M. horden, springt hoog en ver. A. van Dijk zal waarschijnlijk met goed gevolg den discus hanteeren. Onder het tableau de la troupe zien we dan nog B. Klein op de 200 M„ F. de Groot op 5000 M., Fr. Ruseier 200 M. horden en hoogspringen, H. Melief 100 M. hard, C. de Vries als polsstokhoogspringer en L. Pronk als kogelstooter. De estafetteploeg komt uit op de 4 X TOO M. Op de 1500 M. gaat de vrijwel zekere overwinning van M. v. Kam pen verloren door een ongeluk, dat hem wel voor vrij langen tijd zal „demobiliseeren". Geen sportzon zonder schaduwen. kundig verkeerd de kinderen er aan te wennen, dat het niet geeft, als zij zoo maar eens thuisblijven. i Bovendien komt u dan in aanra- zal krijgen, dat zeker aan alle wen- ^n„. met; ,jen Kantonrechter. van West-Eurnna zal vol-1 Teni tweede: Stuur uw kind op In aansluiting aan de op 29 Augustus j.l. gepubliceerde bon- nenlijst voor het tijdvak van 3 t.m 15 September zijn in Noord- Holland, Zuid-Holiand, Utreehit, Gelderland, Overijsel, Drenthe, Groningen en Friesland voor de week van 9 t.m. 15 September a.s. de bonnen 613 en B 672 der zesde nood kaart aangewezen voor 1 kg aardappelen en de bonnen A 671, B 671 en C 671 voor 2 kg aardap pelen Voorts zijn aangewezen voor het betrekken van 2 Hter melk de bonnen 612, D 661 en D 662 en voor het koopen van 1% liter melk de bonnen B 670 en C 670 Deze bonnen zijn over en weer m de bovengenoemde provincies geldig. Op deze bonnen kan van Maandag 10 September af gekocht worden. Deelnemers aan maaltijden van de centrale keukens moeten aldaar bij den kaartverkoop op Maandag 10 of Dinsdag 11 September a.s. de bonnen A, B of C 671 voor aardap pelen inleveren. Zelfverzorgers voor melk of aardappelen moeten op door de distributiediensten te bepalen dagen aldaar inleveren resp. de bonnen voor melk of aardappelen. De bonnen A 670, A 672 en C 672 Bon 643 der zesde noodkaart is aangewezen voor het koopen van, 250 gram zout. Om dit zout te kunnen ontvangen moet men bon 643 vóór 15 September a.s. imle- verband~te staan en'het is opvoed-veren bij een detaillist. Deze zal een ontvangstbewijs afgeven. Er zal geen afzonderlijke koopbon worden aangewezen. Aflevering van het zout zal zoo spoedig mo- Nu het nieuwe schooljaar gaat beginnen, is het wenschelijk, dat ik enkele woorden tot u richt. Achter ons liggen vijf moeilijke oorlogsjaren, die veel schade aan het onderwijs en aan de opvoe ding van onze kinderen hebben toegebracht. Het is noodig, dat wij nu alle slapheid en slordigheid op zij zetten en thans vol frisschen moed beginnen. Het is noodig. dat wij weer re gelmaat en orde brengen in het leven van de kinderen en ik doe hierbij in het belang van uw kina een dringend beroep op uw mede- W'Ten"eerste wil ik u. vragen: Stuur uw kind lederen dag naar school. Wij hebben niets aan kinderen, die maar zoo af en toe komen. Zij komen naast het klasse- schen van West-Europa zal vol doen. Maandag 10 September a.s. des avonds aanvang 9 uur wordt een R.K. Jeugdoontactavond in de feest zaal van den R.K. Volksbond. Lange Haven 71, voor personen van 17 tot 30 jaar georganiseerd. Het program omvat een korte toespraak van een zeer bekenden spreker en voorts optreden van artisten en gochelaars en tenslotte een gezellig samenzijn. Kaarten hiervoor kan men af halen bij den voorzitter den heer J. Bemin®. VTaardingerdijfc 65b, Schiedam. De eindwedstrijd om het SVV- schild wordt Zondag a. s. om 2 30 gespeeld tusschen S.V.V. en For- tuna. In de pauze zal de gymnas- tiekvereeniging „T.H.O.R." eenige rhythmische dansen uitvoeren. Om half één wordt nog een voorwedstrijd gespeeld tusschen de jeugdelftallen van S.V.V. en C.V.V. medegedeeld door het K N M I te Dicht tot^haff be*' Zaterdagavond: iets warmer zwakk droog weer AiB. vooruiSttWind- aanzien, dat het het laat zlch "og eenige ciagen zm'8® d„rogS weer Ben zal aanhouden. De voetbal rolt. De leeren koning regeert weer „Ins blaue hinein" en "laag bij den grond, ge kopt en getrapt over zijn rijk van juichende, stampvoetende, regen- trotseerende, koudetartende on derdanen. Een van zijn trouwste paladijnen is Excelsior. Nauwe lijks heeft zij de bats en wickets opgeruimd, of daar rent ze alweer langs het lijntje om de zwart witte kleuren te verdedigen. Zaterdagmiddag beginnen de junioren met wedstrijden in de C, B en A klasse resp. om 23 en 4 uur. Het zal er spartaansch aan toe gaan als Zondag Excelsior I gast heer is over Spartaan uit Rotter dam De wedstrijd begint om 130 uur. De wedstrijd Excel sior 2—Spartaan 2 is dan al ge speeld. Hij begint om 12 uur. Tege lijkertijd speelt het derde elftal van Excelsior tegen O.V. 2. Drankwet- Burgemeester en Wethouders van Schiedam brengen ter openbare ken nis, dat bij hen zijn ingekomen ver zoeken om een vergunning voor den verkoop van sterken drank in het klein (tapvergu-nning) voor gebruik ter plaatse v,m verkoop, t.w.: 1. van A. Frieser te Rotterdam voor de beneden-voorlocaiiteit van het perceel Groote Markt 12, alhier: 2. van M. de Nie, alhier, voor de benedenvoor- en aehterlocaliteiten van het perceel Hoofdstraat 31, alhier: 3. W, A. Kemper, alhier, voor de beneden-voorlocaiiteit van het per ceel Broersvest 49. alhier; en herinneren er aan. dat binnen - weken na deze bekendmaking tegen het verleenen van die gevrapgde ver gunningen bij hun college schriftelijk bezwaren kunnen worden ingediend. Schiedam, 7 September 1945. tijd. Laatkomers krijgen de stand jes, die meermalen eigenlijk voor de moeders bestemd waren. Boven dien werkt het storend bij de les sen. Wen het kind aan op tijd te Z'uw kinderen moeten op school blijven, totdat zij den cursus hebben doorloopen, waarin zij zitten, als zij 15 jaar zijn. De politie heeft opdracht gekre gen leerplichtige kinderen die op straat loopen in plaats van op school te zijn, op te pakken en naar dé school te brengen, waar zij thuis hooren. dat is niet prettig, noch voor de kinderen, noch voor de ouders. Zonder arbeidskaart mogen de kinderen niet werken. Deze ar beidskaarten worden alleen maar verstrekt, als leerlingen niet meer leerplichtig zijn. Den werkgevers wordt daarom dringend verzocht, geen arbeidskrachten aan te ne men zonder arbeidskaart. De ar beidsinspectie zal daarop nauw lettend toezien. Ouders, in het belang van uw kinderen, stuurt ze regelmatig naar school. Schoolverzuimen als gevolg van in de rij staan of boodschap pen doen, wórden niet meer toege- De wethouder van onderwijs, J. DINKELAAR. De min. van openbare werken zal van 20 Sept. af audiënties houden eiken lsten en 3en Donderdag der maand om 14.30 uur. Overal in Spanje is men be vreesd voor een opnieuw uitbreken Van den burgeroorlog. Drie jaren van bloedigen, wree- den strijd tusschen broeders onder ling hebben hun sporen nagelaten op iedere klasse der bevolking. Aan het einde van den strijd was Spanje geestelijk en materieel uit geput en voordat het gelegenheid kreeg, zijn wonden te verzorgen, stond de tweede wereldoorlog reeds voor de deur. Wie een Spanjaard helpt, aldus schrijft Donald Robertson uit Ma drid aan de „Daily Express", maakt zich een vriend. De vroe gere as-mogendheden hebben Franco geholpen aan de macht te komen. De republikeinen wer den geholpen door Rusland en andere landen. De non-interventie-politiek van Engeland daarentegen Was meer een belemmering'dan een hulp. En daarom staan de Spanjaarden zeer koel tegenover de Engelschen, aan welke zijde zij ook gedurende den burgeroorlog hebben gestaan. Voor een Engelschman is Spanje op het oogeniblik een van de duur ste landen ter wereld. De voor naamste reden daarvan is de on mogelijk hooge wisselkoers van de peseta. De kaartjes in de winkel étalages vermelden ongeveer even hooge priizen als die in Portugal. Maar Portugal geeft 100 esoodus gelijk plaats vinden. GEEN TABAKSKAART VOOR DAMES In tegenspraak met de geruch ten, dat de dames binnenkort ook een tabakskaari zouden krijgen, moeten we na informatie te be- voegder plaatse tot onze spijt mededeelen, dat zulks dit jaar zeker nog niet het geval zal zijn. GRATIS DISTRIBUTIE VAN BACON. Het „Help Holland Comité" in Denemarken heeft ruim 200 ton bacon aan het Ned. Roode Kruis geschonken. Deze bacon zal g r a - t i s verdeeld worden in de ge meenten Amsterdam, Den Haag, Voorburg, Rijswijk, Rotterdam en Schiedam. In verband hiermee moeten op Zaterdag, Maandag of Dinsd. a.s. de inlegvelbonnen A 13„ B 20, C 19, D 15 of E 17, waarop het kringnummer van den distri- butiedienst waartoe deze gemeen ten behooren, voorkomt, bij den slager worden ingeleverd. De af levering zal zoo spoedig mogelijk plaats hebben. voor een pond sterling, terwijl Spanje er slechts 44 betaalt. Zoo doende kost een costuum in Ma drid een Engelschman 25 pond, een das een pond, een maaltijd ongeveer twee pond. Iemand, die over volop geld be schikt, kan alles koopen, wat hij maar wen.se h: in Spanje. De winkels in Madrid, Barcelona en San Sebastian liggen vol luxe artikelen als zijden japonnen, overhemden en pyjama s. In de restaurants kan men be stellen, wat men wil en men krijgt het voorgezet. Het menu van een Spaanschen arbeider daarentegen bestaat hoofdzakelijk uit worstjes, versche groenten en boonensoep. Slechts zelden komt er versch vleesch bij hem op tafel. Madrid heeft op het oogenbhk te lijden onder een afschuwelijk systeem van „sleutelgeld gevolg va,n het woning-tekort. Een huis. dat vóór den oorlog een huur deed van 20 gulden Per ™aI™r kost thans 80 gulden, terwijl er bovendien nog 7500 tot 10- den sleutelgeld voor wordt ge vraagd. In tusschen zijn op het Spaansche ministerie tot herstel van de ver woeste gebieden enthousiaste ar chitecten en ingenieurs bezig met plannen voor den bouw van nieuwe steden en dorpen, waarin arbeiderswoningen zullen komen, welke een huurprijs hebben, be rekend naar een basis van slechts vijf dagen loon per maand. De re geering draagt verder alle kosten, om dezen bouw mogelijk te ma ken. De regeering heeft besloten den bijzonderen staat van beleg te ver lengen. Deze maatregel is nood zakelijk gebleken, omdat de situa tie in ons land nog niet geheel nor maal is en vele burgerlijke over heidsorganen de assistentie van het M. G. nog niet kunnen missen. G 511 voor de 11e Periode 1945 De uitreiking van de bonkaarten, G 511 van de 1.1e Periode vindt plaats volgens onderstaand schema: Maandag 10 September A t/m Broe, Dinsdag 11 Sept. Brof t/m. Er. Woerusdag 12 Sept.. Es t/m. Hep; Donderdag 13 Sept. Heir t/m. Kez, Vrijdag 14 Sept. Ki t/m. Lem; Zater dag 16 Sopt. Len t/m. Mex, Maan dag 17 Sept. Meii t/m. Nu. Dinsdag 18 Sept. Nij t/m. Po. Woensdag 26 Sept. Pr. t/m. geh. letter R. Don derdag 27 Sept. S t/m. Swe, Vrijdag 28 Sept. Swe t/m. Venrr, Zaterdag 29 Sept. Vers t/m. Z. Uitgereikt worden; op inlegvel bon A 500 een bonkaart GA 511, op B 509 een bonkaart GB 511, op C 509 een bonkaart CC 511, op DD 509 een bon kaart GD 511, op E 509 een bonkaart GD 511. Evenals bij de vorige uitreiking ontvangen dus de houders van een DD- en een E-inlegvel beiden een D-kaart Medegebracht dient te worden de tweede distributiestamkaart van alle gezinsleden met inlegvel 508. Het bureau Broersvest 95 is geopend van 912.30 en van 2—5 uur. Zaterdags van 9tf2.30 uur. Losse bonnen wor den niet aangenomen. Attentie: van de bonkaarten D zijn de nummers 700 t/m. 729 verwijderd. Een handelsovereenkomst is ge sloten tusschen België en Denemar ken Denemarken zal binnen 4 mnd. leveren 4000 ton boter, vleesch gelijk aan 10.000 stuks vee, 10.000 ton poot- Ba rdappelen en 3200 ton visch. Beigie zal industriccle producten, bloemen •én ooft leveren.

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1945 | | pagina 1