De groote reis DAGBLAD VOOR SCHIEDAM EN OMSTREKEN. 60 Schiedammertjes naar Zweden Wagen op hol BIOSCOPEN De goudzoeker (Goldrush) File-fielt Verduisteringen SPORTNIEUWS R.K.S.V. Excelsior De Hockey-afdeeling DISTRI BUTI EN I EU WS Detaillisten en grossiers SCHIEDAM IN DE TOEKOMST Te oud om te leeren? VERBETERINGEN EN UITBREIDING Plannen over tientallen jaren ontwerpen reeds De xwarte handel te Rotterdam Ned. Indische Staats- leeningen Uitg. v. cf. Maas bode-Stichting, R'dam Giro 9095 Directeur: Joh. Kuijpers. Hoofdred.: Mgr. Dr. J. Witlox. Alg Redacteur: H. a. paalvast. Drukker: n.r.g N.V. NIEUWE SCHIEDAMSCHE COURANT ZATERDAG 8 SEPTEMBER 1945 66sle JAARGANG No. 19803 Tijcï. adres: Broersvest 8 A Tel. 68804. Abonnementspr. f 3.25 p. kwart. 1.10 p. maand 0.26 p. week. Ad verten tiën 25 ets. per mm „Dank aan Zweden'., brood en boter", het ^J» °frl. ten, die wij tienden keeren ta* ben Selezem dctnkbaarheiu *°?YecL ais de jongen en het meisje1 d<ie zelf naar dat land van wittebrood en gele boter mogen gaan. 48 Schiedamsche jongens en 12 meisjes gaan weer voile gezond heid opaoen in het eenige Scandi navische land, dat gespaard bleef van oorlogsgeweld. De kinderen,, die meegaan, zijn dezen winter sterk aangepakt door de voedselschaarschte, moe ten nu weer bolle wangen, bloeien de kaken en sterke beenen krij gen. Echt zieke kinderen gaan niet mee, bet zijn alleen de zwakke poppetjes. Ais ze over vijf tot aoht maanden terugkomen zul len het stoere boys en stevige meisjes geworden zijn. Prachtige verzorging Het is een heele gemotoriseerde colonne, die via Denemarken naar Zweden gaat. 23 motortractors trekken 90 aanhangwagens en op leggers. 2 proviandwagens met opleggers zorgen voor het eten en 2 tankwagens van 4500 liter voor goed drinkwater. De dok toren en verpleegsters beschikken over 3 volledig' uitgeruste ambu lances en 2 Roode Kruiswagens. Het heele transport is m handen vain Denen. 42 Hollandsche en Deensche leiders en leidsters zul len vader en moeder vervangen- Om een indruk te geven van wat noodig is, noemen wij nog a'e 6000 liter benzine, 3000 liter die selolie en 300 liter smeerolie, die in Rotterdam geladen worden voor de reis. Het vertrek. Vaders en moeders, broers en zusjes, spijtig en benijdend ver dringen zich voor de Amstelbron. Meneer van Hulten, de leider van de Schiedamsche Kinderuitzen ding, geeft zijn laatste instructies: geen foto's en geen brieven mee. Dat geeft last aan de grens. Dan moeten ze afscheid nemen van va der en moeder. Alleen moeder is er meestal, want vader is aan het werk. Een beetje onwennig schui ven ze met hun koffertje binnen. De zuster geeft ze een poeder- pruik van D.D.T. en stuurt ze naar den hoek van de zaal. Als er vijf binnen zijn, beginnen de knapen te fluiten en lawaai te maken en na tien minuten rs er al geen verschil meer tusschen het speellokaal op school en deze we reldreizigerscongregatie. Joop zonder jas. „Heb je geen jas, Joop"? Twee brillgoogjes knikken nee. „Globe trotters op weg naar het Noorden moeten toch een pels hebben." Geen antwoord, maar dat geven de Zweden wel. Ze zullen heusch geen kou lijden. De meesten gaan naar burgergezinnen, anderen ko men in kolonies. Dat hangt af van de beslissing, die de gastheeren nemen. Nu is het voornaamste, dal ze in de speciale tram zitten, die ze naar het Eeijenoord-stadion ™nv' Zl^en' juichen en plezier. 500 Vriendjes en vriendinnetjes, wachtend om de groote reis mee te maken. Het is te mooi om waar te zijn. De drukte op de Koemarkt werd gistermorgen om 11 uur tot een chaos. Doordat de pen tusschen een aanhangwagen en de-zelfs auto waarschijnlijk losgetrild was, begon de sleep een vrijheldspclika vanwege de geslaakte boeien. Een handwagen met meel kreeg een nogal ruw dansaanzoek en kap seisde van den weeromstuit. Daar door ging 800 kg. meel (Oh, kost- Ij!!'11'6, pannekoeken) verloren. De keld wer<i zwaar toegeta- Zwecfen De lange weg letug. Duilsche huisgezinnen, uit Silezië naar Tsjecho- Slowakije gevlucht, trekken in lange rijen naar hun Heimat, door de Russen bezet, terug. In „P s s a g e dolt Charley Chaplin over het doek in een film, die als ..stille" 18 jaar geleden op gang maakte. Het is het verhaal van den sjofelen goudzoeker, die een ge- vluchten misdadiger en een goedigen dikzak ontmoet. De misdadiger krijgt na ^aanvankelijk succes zijn ver diende loon, Charley vindt een vrouw (natuurlijk na vele teleurstel lingen) en wordt evenals de dikke vriend multi-millionn^ir. De toevoeging van geluid en ge sproken woord voldoet niet. De ef fecten., diiie de muzikale omlijsting veroorzaakt, behooren in de teeken film thuis, niet in dit soort speel film. Getrouwe klanknabootsing zou hier suggestiever hebben gewerkt. We kunnen het streven om reprises te geven toejuichen, maar d,an voor beelden van die echte filmkunst, die nooit gaan vervelen. Goldrush is zéér matig. Het voorprogramma brengt opna men van de prinsesjes. Als we ze bezig zien onder het oog van V,ader en Moeder komt de gezellige familie sfeer de zaal in stroomen. Jammer. dat de commentator spreekt over ..Nederlands kostbaar ste gezin". Zullen de heren nooit gezonde reportage leer en. Het Prin selijk gezin is het minst gesteld op dit soort Dranjevergodinig. Bombasterij is ook aan de film over de geallieerde ballingregeeringen In Londen niet vreemd. Alex de Haas geeft ons den sleutel tot een b©tére verstandhouding in den familiekring, hij analyseert de psyche van den Duitscher en weet een heel lied in elkaar te zetten met woorden, die niet in Koenens woordenboek der Nederlandsche taal voorkomen, en alles op rijm met muziek. In „Mo no po le" zien we de Vrije wereld, met „shot" van de fronten, diie al weer een maand zwijgen. De biografie van de ..jeep" is zeer Se~ slaagd. De Amerikanen hebben hier een goed stuk film tot stand gebracht. De camera brengt ons op de hoogte van het doen en laten van de 1500 koppen op een slagschip. Een muziek film sluit dit nieuwsuurtje op de ge bruikelijke wijze. Weer heeft een a-sociaal element zich vergrepen aan den noodtoe stand. Mej. H. F. stond gisteren m een file aan de Hoogstraat om het zoo hoog noodige materiaal te be machtigen, toen zij plotseling tot de ontdekking kwam, dat haar hand- tasdh met distributiebescheiden ge stolen was. Past op voor de file fielt! Een asbestiplaat werd ontvreemd bij den heer A. J. alhier, terwijl bij P. T. M. een handwagen spoorloos verdween. Morgen zullen de beide 1ste elf- allen der dames en heeren uitko men in het Rotterdamsche Bevrij- aingstournooi, dat door M.R.H.C. e Rotterdam op Laag-Zestien- joven wordt georganiseerd. Hieraan zullen de sterkste Rot- .erdamsche hockey-clubs deelne men. De heeren zullen zich o.a. aebben te verweren tegen het uit muntend spelende Aeolus 2. Een ,an de sterkste tegenstanders uit het verleden en de „kink in de ka- el" van de promotie-wedstrijden 1942'43. De dames spelen in de erste ronde tegen Spartaan 1. Een /erdierastelïjk spelende sportieve club, waartegen de dames van Ex celsior waarschijnlijk toch wel op gewassen zullen zijn. Het geheel belooft voor Zondag een prachtigen sportdag te worden, met veel sup porters, een echten hockey-geest en. (volgens De Bilt) waar- ichijnlijk ook mooi weer. De competitie, welke voor de heeren op 14 en voor de dames op 21 October zal beginnen, is een Herstelcompetitie", waaraan Ex celsior met 4 dames- en 2 heeren elftallen deelneemt. Volgende week Zondag worden in Rotterdam en Den Haag „voor- wedstrijden" gehouden. Het begin van de jaarlijksche Hockey-dagen van het district Zuid-Holland van den Ned. Hcckeybond. Hierin komt Excelsior uit met het 1ste en 2de heeren- en het 2de en 3de dames elftal. Na de werkelijk goede en tevens ook succesrijke trainingswedstrij den tegen vaak sterkere tegenstan ders. welke wii in de afgeloopen weken gezien hebben, mogen wij werkelijk aannemen dat de Schie damsche R.K, hockeyers en -sters 'n deze 5 jaren oorlog met achter- doch vooruit zijn gegaan. In de week van 9 t.m. 15 September me. tem naast de weekartikelen melk,, eieren, vleeschw,aren en aardappelen ook ingeleverd worden: De voorin-lever ingsbonnen 646 voor ontbijtkoek en 644 voo»r' jam. Hierop werdén voorschotten uitg'e- reikt gelijk aan een rantsoen plus 10 pet. voor iederen bon 646 en een half r,antscen plus 10 pet. voor iede- ren bon 644. Men moet er aan denken, d.at deze voor in leve rmgsbormen alléén op dien codedag kimmen worden ingeleverd. Detaillisten en grossiers in tabaks ari ikelen moeten een voorschot tabak komen afhalen gelijk aan dat, ver strekt indie week van 2 t.m. 8 Sept. Alleen op vertoon van de coctekaflïit wordt dit voorschot verstrekt. Lucifers worden aam de grossiers verstrekt als voorschot op de basis van door hen ingeleverde luciferstoe- wijzingen van detaillisten. Broodbonnen kunnen voortaan dootr de bakkers alleen in veelvouden, van 5 aangeboden worden. Hiervoor o<r»,tvaingten ;*j 4/5 toe wij za ng voor inlandsche bloem en 1/5 Amerl- kaanschi patentbloem, bovendien wor den reductietoe wij zingen uitgereikt. Een en ander werd reeds 1 Sept. in de dagbladen gemeld. DRAFKAMPIOENSCHAP VAN NEDERLAND Het hoogtepunt in het draverij seizoen vormt Zondag het kampioen schap van Nederland op Duindigt. Dertien der beste paarden zullen aan den start verschijnen, nl. Duco Scott, Dutch Hanover, Doming Fried. Lex. Lord Maiire, Nemetor. O Lapize, Narciso. Priola. Premier Mars, Parisien en Quick Williams De paarden vertrekken alle van meet, de afstond is 2400 m. De Schiedammers wiUen niet wennen aan de idee. dat bruggen er zijn om scheepvaart m«o-gelijk te maken. Het neerlaten van de afsluitboomen is nog altijd het sein voor een race „om de brug Gis teren was het de 67-jarige mej. c. H M. J„ die probeerde onder de dalende boomen door te loopen. Zij kreeg een exemplaar op kaar rug, die hierdoor zoo pijnlijk werd ge troffen, dat het slachtoffer niet verder kon loopen. Per uitrukauto van de politie is zij naar de Nolet- stichting overgebracht. Zij werd daar geneeskundig behandeld. Na dien kon zij naar huis gaan, maar zal nog het bed moeten houden. In een onderhoud, dat wij de zer dagen hebben gehad met bur gemeester Bosch, brachten wij o.a. de toekomst van Schiedam ter sprake en de plannen, welke er toestaan text verbetering en uit breiding van onze stad. In ewkele zeer algemeene trek ken gaf de heer Bosch ons daarop een beeld van de bestaande uit breidingsplannen, welke o.a. om vatten den bouw van een nieuw stadhuis en van een nieuw sta tion. In de oude binnenstad zijn voorts verscheidene doorbraken gepAwNierd. weflfcé vooral de ken ret de buitenwij ken en met de omliggende plaat sen zullen vergemakkelijken en het drukke verkeer over de Hoogstraat ontlasten. De burgemeester wees ons er daarbij op, dat het hier geen plan nen betreft, welke binnenkort, of zelfs ook maar in de eerstvolgen de jaren tot uitvoering zullen worden gebracht. Hef gaat om plannen voor de verre toekomst, waarmede wellicht tientallen ja ren zullen zijn gemoeid. Veel ook zal afhangen van de snelheid, waarmee het algemeene herstel in ons land zich zal voltrekken en van den groei en on'wikkeling onzer stad in de eerstvolgende ja ren. Ter verkrijging van nadere bij zonderheden over deze plannen hebben we ons vervolgen" in ver binding gesteld met ir. H. B. J. Aikema. den directeur van ge meentewerken. Ee heer Aikema wiens bureau zrch bevindt aan de Korte Haven. fJIiv 3 0ns L" zlin werkkamer welker wanden vol hinden met kaarten en plattegronden, waar op de plannen voor het toekom stige stadsbeeld 'tot in details zijn uitgewerkt. VER GEVORDERD. Op onze vraag, hoe het stond met de plannen tot uitbreiding van de stad in de toekomst, deelde de heer Aikema ons mede, dat men met het ontwerpen daarvan reeds aanzienlijke vorderingen heeft gemaakt en dat reeds op tal van projecten de goedkeuring van gedeputeerde staten was ver kregen. Tot goed begrip van deze aan gelegenheid, aldus de heer Aikema. dient men echter te weten, met welk doel dergelijke plannen reeds zoo lang tevoren worden ge reedgemaakt, vaak jaren voordat zij tot uitvoering zullen komen. Bij het ontwerpen van dergelij ke plannen is he' n.l. geenszins de bedoeling, reeds jaren tevoren de stad een bepaalden vorm te ge ven, het stadsbeeld voor goed vast }e leggen, zonder dat het mogelijk is. van het oorspronkelijke plan af te wijken, als de omstandig heden zich mettertijd zouden wij zigen. Het doel is, bepaalde hoofdlijnen vast te stellen, aan de hand waar van kan worden bepaald, waar b.v. in de toekomst bepaalde in dustrieën zich het beste kunnen vestigen; waar woningen voor be paalde bevolkingsgroepen dienen te worden gebouwd: waar bijzon dere gebouwen, zooals kerken, e"-,6vputueel een schouw- woo? bioscoop moeten komen; waar sportvelden, wandelparken r?^„dTBphjk¥ dienen te worden aangplegd. P/ alles moet reeds tevoren, ISKP® Pen Plan, worden uit gestippeld. Een en ander aan het ?IlJi lere Initiatief overlaten te, zooals vanzelf spreekt, uitgesloten wi. binder verantwoord zou tetenZcpe1enet "°eVal spel te ZORGVULDIGE VOORBEREIDING. Hef ontwerpen van een va stom- Ujnd plan voor den bouw en de uitbreiding van een moderne stad veretecht uiteraard een zorgvul dige voorbereiding, aangezien met de meest uiteenlcopende factoren rekening moeit worden gehouden. Het vereisebt ook een diepgaan de studie van alle bijzondere om standigheden, welke van invloed zijn op de vorming van he.t stads beeld. Nagegaan moet o a. worden, in welke richting van de stad de industrie zich het meest ontwik kelt. Industrie brengt vervoer met zich. Het stadsdeel, waar de in dustrie zich vestigt, moet dus be schikken over een gloed, breed we gennet. Het moet ook gemakkelijk te bereiken zijn en dus vlotte aan sluiting geven op het rijkswegen net. Voor de indusltrie is voorts mama-vervoer nocdig. Vandaar, dat het industriegebied over een 'spoorwegverbinding moet beschik ken, terwijl ook vervoer per schip, de goedkoopste wijze van massa- vervoer, mogelijk moet zijn. D'e woonwijken stellen op haar beurt weer geheel andere eischen, die verband houden met de bevol kingsgroepen, welke er zich gaan vestigen. Daarom moet reeds tevo ren worden vastgesteld, waar, en in welk aantal, woningen van een bepaalde huunklasse zullen worden gebouwd. De nieuwe woonwijken zullen hoofdzakelijk komen ten Noorden van de. stad. De toegangswegen daarheen zullen' derhalve moeten worden verbeterd en verbreed. SPORTTERREINEN EN WANDELPARKEN. In d'e nabijheid van de woonwij ken zullen ook spon! terreinen, wandelparken en ontspanningsoor den moeten komen. Vóór 1941, toen de grenzen van onze stad aanzienlijk werden uit gebreid, had onze gemeente geen vierkanten meter industrieterrein meer beschikbaar, terwijl evenmin sprake kon zijn van den aanleg van sportvelden e.d. De grenswijziging van 1941 bracht daarin een radicale veran dering. Toen eerst konden evenitu- eele uitbreidingsplannen ter hand worden genomen. Doordat boveh- dien in de daarop volgende jaren de woningbouw geheel stilstond door de oorlogsomstandigheden, kregen de ter zake bevoegde in stanties gelegenheid, zich in hoofd zaak toe te leggen op een nauw keurige bestudeering van de eisohen en mogelijkheden der toe komst. waarbij zij zich lieten voor lichten door een aantal deskundi gen. Deze gemeenschappelijke studie heeft tot resultaat gehad, da.t thans plannen ziin gereedgekomen, wel ke in groote trekken hef toekom stige beeld van onze stad bepalen. Op deze plannen hopen we in een volgend artikel, dat wij bin nenkort zullen publiceeren. nader in te gaan. Wie zou meenen uit onze zwijg zaamheid van de laatste dagen te mogen concludeeren dat de zwarte handel zoo zoetjes-aan verloopt, heeft de plank wel erg misgesla gen. De politie is er gisteren weer eens speciaal op uit getrokken, en het resultaat is weer een heel waschlijstje. Aan de Coolschestraat zijn de 57-jarige K. F. B„ de 15-jarige(!) P. G. en de 51-jarige M. v. H. aan gehouden, wegens het ongeoor loofd verhandelen van sigaretten, vloei, oliebonnen, zeep en eierbon- nen. Aan de Gouvernestraat werden op het „zwart" verkoopen van Lu cifers, sigaretten en jenever be trapt de 39-jarige H. v. E., de 26- jarige J. Z. en de 26-jarige M. H. Op het Noordplein liepen de zwarte sigaretten-handelaren H. P. V., 24 jaar, en Th. v. d. W., 34 jaar, tegen de lamp; en aan de Vlietlaan overkwam den 20-jarigen C. K. hetzelfde, ook met sigaret ten. Drie arrestanten ontsnapt. Op de Linker Rottekade weet men ook wel wat zwarle handel iis. en daar schroomt men ook niet dezen handel zoo openlijk mogelijk te drijven. Het was dan ook gisteren voor twee agenten-in-burger een klein kunstje om drie vliegen in één klap te slaan, in casu drie zwarte shag- pieten tegelijk te arresteeren. De optocht naar het politie bureau verliep echter niet zoo vlot als de arrestatie. Een der arrestan ten gaf onderweg zijn portefeuille aan een jongen om deze in veilig heid te brengen; de jongen legde fantastische sprintcapaciteiten aan den dag, maar de agent, die ter stond de achtervolging inzette, slaagde er in de portefeuille te be machtigen. Verdere aandacht kon hij aan dit onderdeel van het pro gramma echter niet meer besteden, daar zijn collega, die nu alle drie arrestanten alleen te convoyeeren had, door het opdringende publiek in een weinig aangename positie werd gebracht. Toen onze achter volgingskampioen echter ter plaat se arriveerde, was zijn assistentie reeds niet meer noodig; de drie vogels waren gevlogen. Van twee van hen zijn de namen echter bekend. De Nederlandsche Bank N.V., kan toor deViezenvergunningen, heeft, daartoe gemachtigd door den minister van financiën, een alge meene vergunning verleend, als bedoeld in art. 9 van het besluit deviezen-blokkeering d.d. 16 Sep tember 1944, aan: 1. Ingezetenen en niet-ingezete- nen, woonachtig of gevestigd in een der Nederlandsche overzeesr.re gebiedsdeelen, om hun toebehoo- ;ende coupons van Nederlandsch- Indische staatsleeningen, welke hier te lande berusten, te incas- seeren resp. te doen incasseeren, 2 Niet-ingezetenen, die met woonachtig of gevestigd zijn in een der Nederlandsche overzeesche ge biedsdeelen, om hun toebehooren- de coupons van Nederlandsch- Indische staatsleeningen welke hier te lande berusten, te doen incasseeren, onder voorwaarde, dat de tegenwaarde dier coupons in binnenlandsche geldsoort m™' gecrediteerd op rekening vin den desbetreffenden niet-mgezetene bU een bank of een commissionnair in effecten hier te lande;

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1945 | | pagina 1