Hel gezin als middelpunt QUISLINGS „EENVOUD' Imitator van Hitler Tabaksvoorraden Naar V/2 rantsoen per week Canadeesche legatie wordt ambassade De Nederlandsche vorde ring op Duitschland Schatting van de materieele schade Rauter en Christiansen samen in een kamp Relaas van een Amster- damschen jongen Indrukken uil Engeland Die rare wereld De N.S.B.-kampen Berichten Kamer van Koophandel voor Zuid-Holland Konijnen-tentoonstelling Centrale overheids personeel Rijksoverleg en arbeids voorwaarden ONDER ONS VROUWEN Zonne-moeders WEERBERICHT Een journalist van de „Daily Express", die aanwezig was bij het proces tegen den Noorschen nazi leider Quisling, geeft eenige in drukken weer van het bezoek, dat hij met Quisling's rechters: twee kappers, een loodgieter, een arbeider en vier rechtsgeleerden, bracht aan Quisling's particuliere woningen. Het zomerpaleis te Gimle, waar aan Quisling de lieve som van 250,000 pond sterling had besteed, is een combinatie van het exte rieur van een achttiende-een wsch Duitsch kasteel en het interieur van een hyper-luxueuse Amerikaan- sche milliorunairs-woning. Aparte vertrekken in Louis XV-stijl, aan de wanden een uitgelezen collectie oude meesters, waaronder een Rem brandt en twee doeken van Rubens, in de bibliotheek een standbeeld van Napoleon en, natuurlijk, een luxe-exemplaar van „Mein Kampf" met goud op snee. Bijna alles in dit zomerverblijf is van marmer, en de eynamenten zijn bijna zonder uitzondering van zilver. De badkamers vertoonen een ongeloofelijke luxe. Er zijn hoogtezonnen, droog-roei-apparaten en andere gymnastiek-toestellen. Onder den grond is een gasvrije super-schuilkelder gebouwd en in het omringende park staat een alleraardigst NooTsch boerderijtje, dat echter slechts als camouflage dient voor een modern Turksch bad, waarin Quisling zich placht te herstellen van zijn drinkgelagen. Nochtans beweerde hij ter recht zitting, daar altijd in den uitersten eenvoud te hebben geleefd Zoo noemde Quisling ook zijn „Arendsnest", dat hij, in navolging van Hitler's Berchtesgaden, op een berg te Asker, even buiten Oslo, had laten bouwen, slechts een villatje met een paar kamers en een lapje grond. In werkelijkheid bleek het een formeele vesting te zijn, met méér dan twintig kamers, betonnen versterkingen, schiet- terreinen, een radiostation en een voorrraad levensmiddelen voor een half jaar. Bijna het heele huis is van marmer, van mevrouw Quis ling's badkamer tot de monumen tale marmeren tafel, waarin een kaart van Noorwegen is gegraveerd, in een van Quisling's zitkamers. Inmiddels is tegen dez<jn Noor schen „kleinen man" de doodstraf geëischt, doch niet nadat een onderzoek naar zijn verstandelijke vermogens was ingesteld en de openbare aanklager verklaard had: „De doktoren hebben absoluut niets in Quisling's hoofd gevonden', welke verklaring natuurlijk anders was bedoeld, maar ons toch „abso luut niet" •verwondert. Van einde Juni tot einde Juli 1945 zijn groove hoeveelheden ruwe tabak te Amsterdam en Rotterdam aange komen, in totaal 1.598,3 ton. Bovendien kwamen in Juli nog te Bergen op Zoom twee schepen aan met 60 en 53,5 von tabak, welke ter beschikking der industrie in het Zuiden zjjn ge steld, aldus wordt gemeld in .JEcon. Voorl." Te Amsterdam en Rotterdam was op 31 Juli 1945 nog 1.225,4 ton tabak aanwezig, uit welke hoeveelheid de drie indusrrieën voor de September- verwerking bevoorraad zullen worden Zoo mogelijk zou in Augustus nog een verdere bevoorrading voor de verwerking van October en Novem ber plaats hebben, waarmede 1.030 ton tabak gemoeid zou zijn In de eerste dagen van Augustus heeft de bevoorrading der in het Oos ten en Noorden des lands gevestigde 17 regeeringsdepots plaats gehad Voorts zijn in het Westen des lands vier grootste depots gevesrigd, nl. te Amsrerdam, Rotterdam, 's-Gravenhage en Utrecht, welke eveneens bevoor raad zijn. De totale bevoorrading der depots omvatte voor het Zuiden 4.006.000 en voor de industrie in het Wespen 1.500.000 rantsoenen, zoodat in totaal 5.506.000 rantsoenen beschikbaar waren. Het aantal rookefis in het Westen. Oosren en Noorden des lands bedraagt 2.350.000, zoodat per rooker in de depots thans 2,3 rantsoen aanwezig Is. Hierdoor was het mogelijk voor het geheele land 2 bonnen aan te wijzen, waarmede de distributie be gonnen werd. Tengevolge van het feit>,, dat in het Zuiden slechts op kleine schaal kerf tabak wordt geproduceerd, terwijl de kerfindustrie in het Noorden des lands pas einde Augustus producten zou kunnen afleveren, is bij deze eerste distributie de verhouding tusschen de drie tabaksproducten nog abnormaal De hoeveelheid van rond 5.500.000 rantsoenen bestaat nl voor 40 pet uit sigaren, 52 pet. uit sigaretten en slechts 8 pet. uit tabak: normaal zijn deze verhoudingen 30 pet. sigaren 30 pet sigaretten en 40 pet tabak. Zoodra de in Engeland gekochte sigaretten zijn aangekomen en zoo mogelijk gebanderolleerd, zullen zij in de distributie worden gebracht en kan de voorgenomen rantsoeneering van IV2 rantsoen per week worden bereik 0. De Canadeesche legatie in Den Haag zal tot ambassade worden verheven. Het zal de derde Cana deesche ambassade in Europa zijn (na Parijs en Brussel). Pierre Dupuy, de huidige Cana deesche gezant in Nederland, zal als ambassadeur benoemd worden. OUD-ILLEGALE STRIJDERS NAAR INDIë Het bataljon van het regiment stoottroepen, dat Maandag als be zettende macht naar Indië ver trekt, zal gevormd worden door diegenen onder de vroegere illegale werkers, die actief verzet hebben gepleegd. Tot dezen behoort Frans Dykshoorn, die als „Ferdinand" tij dens de bezetting „menig stuk heeft versierd" in zijn kwaliteit van dis trictscommandant van het strijdend gedeelte Rotterdam. Dykshoorn gaat mee als compagnies-comman dant om ook in „Jan Oost" het Je Maintiendrai voor te staan. DE EUROPEESCHE PAPIER- SITUATIE Eon commissie van Amerikaansche uitgevers heeft een rondreis gemaakt door Europa, en oordeelt niet gunstig over de Europeesehe papiersituatie De V.S. importeerden voor den oorlog ongeveer 350,000 ten papier uit Europa: thans is Europa genoodzaakt papier te betrekken uit de Cana deesche papiervoorraden De com missie meent, dat de papiersituatie met voor Juni 1946 zal verbeteren. In de gisteravond te Rotterdam gehouden vergadering der S.D.A.P.- afdeeling heeft minister Vos mee gedeeld, dat de geallieerden heb ben gevraagd om opgave van het bedrag, dat noodig is om de mate rieele schade in ons land goed te maken. De regeering heeft ge tracht dit te berekenen. Twintig a dertig procent van den land bouw, 40 procent van de industrie en 10 procent woningen, waarbij komen 80 procent handelsvoor raden, werden vernield of ge stolen. Bij elkaar maakt dit een derde uit van het nationale ver mogen van 1939, zijnde een bedrag van 8 milliard gulden, waarbij moet worden opgeteld het bedrag dat de Duitschers hebben gestolen, zijnde 4 milliard. Door het weg halen van vee en machines en het onder water zetten van lande rijen is bovendien onze productie belangrijk gedaald; na 8 maanden stilstand is dit op 40 procent van normaal te begrooten. Wij leven op crediet en dit beteelcent dat Nederland nog dagelijks verliest. Dit verlies zal gedurende 1945 en 1946 4 milliard bedragen, zoodat er derhalve in totaal 16 milliard te vorderen zal zijn, doch de minister gelooft niet dat dit be drag gehonoreerd zal worden. Minister Vos deelde voorts o.a. mee dat er in den loop van het volgend jaar twaalf millioen schoe nen worden gemaakt, terwijl er vóór 1 Januari nog een millioen aan de markt gebracht zullen worden. De minister achtte thans den tijd gekomen om de grondslagen te leggen voor de verwezenlijking van het plan van den arbeid. Er zal een drie-jarenplan worden ontworpen en bovendien zullen de bedrijfsorganisaties in nieuwe banen worden geleid. De eerste belangrijke stappen zijn gezet en opdrachten zijn reeds gegeven. Spreker koesterde de hoop, dat binnen enkele maanden een wets ontwerp zal kunnen worden in gediend. Na terugkeer van een reis door Noord-Duitschland heeft Kapt. R. J. Vogels van den Nederlandschen repatrieeringsdienst aan een ver slaggever van A.N.P.-Aneta ver teld, wat hij van een Amsterdam- schen jongen, die volkomen on schuldig eenigen tijd in een mterneeringskamp voor oorlogsmis dadigers bij Neumuenster in. Noord Duitschland heeft doorgebraent, had vernomen. Deze Amsterdam mer was door naamsverwisseling m het kamp verzeild geraakt, waar. Rauter en Christiansen zaten, eens de sinistere figuren waar Nederland jarenlang onder te' lijden had. Het kamp was door liefst 10 m breed prikkeldraad omgeven De gevangenen mochten niet dichter dan drie meter bij de omheining komen. Zij kregen minimale voe- di"S. de ligging was uiterst sober. Wie schetst de verbazing van den Amsterdamschen jongen, toen hij in het kamp het overbekende ge zicht van Rauter zag. Met de woor den: „Dat ponum van jouw heb ik meer gezien, foader" begroette hij den in Nederland zoo gehaten nazi knecht. Rauter gaf, na aldus te zijn aangesproken toe, wie hij was. Hij or, uit als een geest, nog steeds lijdend aan de gevolgen van een schotwond. In het kamp wordt hij „de dorps- pastoor van Neumuenster" ge- noemd. Rauter deelde mede, dat l-,Lree?s ln l94? wist' dat Duitsch land den oorlog zou verliezen, maar desondanks werd toch volge houden. Rauter verklaarde open hartig, dat hij wel zou worden doodgeschoten. Het nationaal- socialisme, zoo voegde hij er aan toe, zou evenwel op den duur tóch zegevieren. Een ander geluld liet Christian- fnaii1^00' dle.er m verfom iaaid blauw uniform als een post bode uitzag. Christiansen's geweten bleek volkomen zuiver. Hij had het immers altijd goed met het Nede-- landsche volk gemeend. (Inderdaad, toii "leek reeds in het voorjaar if i' en °P zün bevel tal van Nederlanders werden doodgescho- ten. Red. A.N.P.-Aneta). Zijn eem- ge fout aldus Christiansen was dat hij van Hitier het gene raalsuniform had aangenomen, oteeas had hij voor Nederland sympathie gekoesterd, vooral na zijn vlucht met de Dojmiervlieg- boot naar ons land. Hij kon maar niet begrijpen, dat de Geallieerden hem in .een kamp voor oorlogsmis dadigers hadden geplaatst, aange zien hij volkomen onschuldig was. Tien Nederlandsche journalisten begaven zich drie weken geleden naar Engeland om daar op uit- noodiging van de Britsche regee ring kennis te nemen van de ar beidsinspanning en de offers aan oorlogsschade en -schaarschte, die het Vereeni,gd Koninkrijk zich om wille van de overwinning moest getroosten alsook van de wijze, waarop het Engelsche bedrijfsle ven zich op vredesdoeleinden aan het instellen is. De tien vertegenwoordigers der Nederia. che pers werden in Londen ontvangen door de minis ters en permanent secretaries van verscheidene departementen: zij werden rondgeleid door de havens van cïe hoofdstad, door de land winning en droogmakerijen rond Cambridge, door vliegtuig-, spoor weg-, instrumenten- en tal van an dere fabrieken; zij leefden Enge land kennen zoo goed als zulkis m drie weken gaat. Het gezel schap keerde Donderdagmiddag ner vliegtuig van de Royal Air r orce naar Nederland "terug. On«ze parlementaire redacteur maakte er deel van uit en vangt de vol gende week het relaas van zijn bevindingen aan. UIT HET BOUWBEDRIJF In een te Utrecht gehouden ver- gadering der bondsbesturen van den Alg. Ned., den R.K. en den Chr. bouwarbeidersbond werd be sloten tot het vórmen van een be- aryfsunie voor het bouwbedrijf. universitaire examens 's-Gravenhage. Hoofdakte Ge slaagd voor A en B: mej.' E. M. Bruyns en mej. W. Baalbergen te Rotterdam. Geslaagd voor A: D. Tenis I? JJpnddorp, mej. B. Vroege en mej. E Wehrmeyer te Rotterdam Gestaagd Het blijkt dat. bij het publiek nog steeds geen juist inzicht be staat omtrent de verhouding van den P.O.D. tot de Bewarings- en Verblijfskampen aan den Maassluis- schedijk en o-p het eiland De Beer (Rozenburg). Deze kampen staan n.l. rechtstreeks onder den Mili tairen Commissaris te Rotterdam De bewakers in de kampen zijn dus geen P.O.D.-ambtenaren en worden dan ook noch door den P.O.D. aangenomen of ontslagen. Klachten of informaties over de kampen moet men dus richten tot de kampcommandanten. Ditzelfde geldt voor het aanvragen van be zoek aan gevangenen. Deze aan vragen moet men schriftelijk bij den kampcommandant indienen en dus niet bij den P.O.D. ,e matu-oos, die in Falmouth Harbour aan het vis- schen was, ving een groote visch, welke een foto bleek te hebben ingeslikt. Op de achterzijde van de foto stond in het Italiaansch geschre ven: „Liefste, ik houd zooveel van Je- Je- - De handteekening was onleesbaar, doch leek op „Beatrix". iJe foto werd in de pers gepu bliceerd en iemand toonde haar aan Mrs. Bianca Dault, Het bleek haar eigen portret te zijn. „Bianca" was de naam, die zooveel geleek op „Beatrix". Bianca is Italiaansche van ge boorte. Zij is directrice van het George Hotel te Larqs in Ayrshire. Haar echtgnoot was kapitein Georges Dault van de Fransche handelsmarine. Zijn schip, de „Villa de Tamatave", op weg naar New York, ging op 23 Januari 1843 tengevolge van vijandelijke actie in den Atlantischen Oceaan ver loren. ,„De foto, aldus vertelde Mrs. Dault, heb ik laten maken, tijdens het laatste verlof van mijn man. Vóór hij vertrok, schreef ik die boodschap op de achterzijde ervan. Mijn man beloofde me, dat hij haar altijd bij zich zou dragen CONSULATEN EN AMBASSA- DEN IN NEDERLAND De vereeniging van konijnen fokkers „Ko-Be-Ro" houdt van daag en morgen in de groote Veemarkthal te Rotterdam een tentoonstelling van in 1945 ge- boren konijnen. Er zijn ruim 400 inzendingen, niet alleen uit Rotterdam en om geving, maar ook uit Westelijk Brabant en van de Zeeuwsche en ZuidhoIIandsche eilanden. Gezien de transportmoeilijkheden mag het aantai inzendingen zeker bevredi gend worden genoemd De kwali teit van de dieren valt, als men zich de voedselschaarschte van de afgeloopen wintermaanden herin nert, bijzonder mee.' Bijna alle rassen zijn hier vertegenwoor digd, de Wecners het sterkst, en ook van de Chinchilla's, Witte Vlamen, Polen en Lotharingers zijn prima collecties- Kampioen van deze tentoonstel ling is No. 331, een paartje Polen van den heer E. B. Noteboom (Rotterdam); reserve-kampioen voor B: T. M v. <3. Velde te Rot- No. 168, een Witte Weener van terdam. I den heer J. Geilings (Dinteloord). Te Amsterdam zijn de vertegen woordigers van de moderne, ka tholieke en christelijke centrales van overheidspersoneel bijeenge weest. Ten aanzien van de samen werking. welke ook reeds voor den oorlog bestond, werd besloten deze thans te continueeren op ba sis van het reglement van samen werking der vakcentrales. De actie voor loonsverhooging zal krachtig worden voortgezet. Ter zake van een radicale wijzi ging van het rijksoverleg zijn voor stellen aan de betrokken minis ters gedaan. Voorts werd een actie vastgesteld betreffende werktijd regeling voor verplegenden, ge vangenispersoneel en andere groe pen. Geprotesteerd werd tegen het feit, dat blijkbaar voor sommige groepen van het personeel de va- canties waren stopgezet zonder overleg met de organisaties. UITBREIDING BRIEFPOST Met Ingang van Maandag wordt in het binnenlandsch verkeer het maximum toelaatbaar gewicht van brieven, drukwerken, nieuwsbladen en gemengde zendingen verhoogd tot 1000 gram. Men kan bijna geen krant, week blad of tijdschrift opslaan, of in berichten en artikelen duikt het probleem van het gezin op. Op zich zelf is die belangstelling' uit stekend, immers, de gezinnen vor men een der hoofdpijlers vari het volk en den staat, terwijl het jaren heeft geduurd, voordatook van overheidswege in voldoende mate net de moeilijkheden der afzonder lijke families werd rekening ge houden. De interesse van het oogenblik uit zich echter voorna melijk in afkeurenden en klagen- den vorm. Terecht of ten onrechte 't Is hard, dat moet worden ge zegd, dat het in vele gezinnen tij dens den oorlog scheef is gegaan, doch er wordt o.i. te weinig waar deering geschonken en hulde ge bracht aan de tallooze gave fami lies, die sterk stonden en met prachtig élan zich hebben gehand haafd. Het ombuigen naar dén nieuwen tijd zal voor haar niet moeilijk vallen, al zullen nog be paalde eischen worden gesteld. Want, terwijl de gave gezinnen een prachtig voorbeeld kunnen zijn voor uit hel lood geslagen families, zullen toch algemeene maatregelen moeten worden getroffen en ln ver schillend opzicht richtlijnen dienen te worden vastgelegd om het voik in zijn geheel op hooger plan te brengen. Geestelijk en materieel zal eik gezin aan bepaalde voorwaarden moeten voldoen. Zijn nu bijv. de zorgen van stoffelijken aard zeer groot, dan is het voor zeer velen een groote kunst om zich geestelijk te handhaven. De inspanningen en ntevredenheid nemen de gezinnen en ook de leden afzonderlijk zoo spoedig in beslag. Vooral de moe ders moeten echter wfer het voor beeld zijn van flinkheid en sterkte, tndanks alles opgewekte moeders zijn een weldaad voor eigen huis. ■ij weten echter dikwijls zelf niet, loever haar invloed ook buitens- buis nog doorwerkt. Zulke moeders kunnen wé nooit genoeg hebben. Zij vormen in den staat een steun, lie het evenwicht helpt schragen. Moeders vol zonneschijn. De over alles ontevreden elementen onder de moeders, de aanstonds korzelige, eeuwig werkende, de voor zich en naar zich toe rekenende vrou wen maken het gezinsleven tot een lastig oord, dat men naar vermo gen en om allerlei redenen poogt te ontvluchten, terwijl èn de man èn de kinderen thuis hun steun punt, hun toevluchtsoord een gaarne gezocht rustverblijf moeten vinden. „Oost West. thuis best" is een karakteristiek Nederlandsch spreekwoord, maar niet elke moe der slaagt erin. die spreuk voor haar huisgenooten te doen leven. Zoo de moeders, zoo het gezin; zoo het gezin, zoo het land. Orde, discipline, leiding, gevormd naar geestelijk goed model, zijn de fac toren. die de gaafheid van een ge zin via de moeder verzekeren. Over die factoren bij de moeders een volgenden keer. CHRISTINE. België. Ambassade: 's-Gravenhage, Jacob Catalaan 14. Ambassadeur: Léon Nemry. Ambassaderaad: R. Baert. Consulaat-GeneraalAnister- dam, Nwe. Doelenstr. 1214, tel. 4123541123. Consul -GeneraalJules van Haute Consulaat-GeneraalBot terdam, Pieter de Hoochweg 108, tel. 35460. Consufl-Generaal: E. van Pitte Consul-Kanselier: Carmen. Brazilië Gezant: Silvio Rangel d,e Castro. Canada. Ambassadeur: Pierre Dupuis (voorioopig acres: Hotel des Indes Den Haag: toekomstig adres: Sopliialaan 1, Den Haag). 1^ Secre. taris: Feaver. Hamdelsattache: J A. LangleyGor respondentie-adres vcorloopiig Roohinssen6tr. 95e, Rot. terdam, tel. 32772). Costa Rica. Ooftsulaat: Rotterdam, Meent 106. Minervalhuis I, 4e étage, tel. 29090. Consul: C!h. de Monchy. Denemarken. Legatie: 's-Gravenh., Nassaulaan 2, tel. 116677. Chargé d'affaires: R. Kiaer. wind. Chargé d'affaires: Dr. S. Th. Hoist-Weber. Kanselier: J Wiitemsen. consulaat- Generaal: Amsterdam, de Ruyter- kaöe 139. Consul -Generaal: Dr. Iw MöMer Consulaat-Generaal: Rotter, dam, Parklaan 22, tel. 23120. Consul- Generaal: W. N. H. v. d. Vorm, Secretaris: J. Willemsen. Frankrijk: Ambassadeur: Hubert Guériein. Consulaat: Amsterdam. Hee rengracht 280. Vice-Consul: M. de Witte Groot-Britannië: AmbassadeurSir Néville Bland, Den Haag. Westeinde 12. tel. 2525. Consulaat-Generaal: Amsterdam, Heerengracht 460, telef. 33229337S0. Wnd. Consul: C. G. Edden. Vice-Consuls: Simpson en Ley. Consulaat: Rotterdam, Parklaan 18, tel 28762. Consul-Generaal: G, L. Rogers. Vice-Consuls: F. W. Cress- well en W E. D. Newenham, Honduras: Consulaat: Rotterdam, Parklaan 34, tel. 21220. Consul: J. H. van Hoboken. Kanselier: mr. A. t Poggenbeek. Monaco: Consulaat-Generaal. */Oi- terdam, Mauritsweg 26a. Wnd. cjn- sul: mr. A. J. Hankes Drielsma. tel. 28397 Het Consulaat-Generaal van Amsterdam is hier ook ondergebracht Noorwegen: Consulaat: Amsterdam, Gekiersche Kade 10, tel. 35327. Hono rair Consul: A. Warnderink Vinke. Consulaat-GeneraalRotterdam. »an- (geopend wS.uur). Whd.' Consul: A. Warnderink Vinke. Secre taris: C. Vellekoop. Polen: Gezantschap: 's GraVenhage, Alexanderstraat 25 Consulaat: Am sterdam. Wnd. Consul: Stefan Lu- bienski. Consulaat: Rotterdam. Maas- kade 120 p.a. fa. Hulstkamp /ln. en Moliln, tel. 27230 (na vijf uur: 27233). Wnd. Consul: II. J. A. Hooge- weegen. Sovvjet-Rusland. Ambassadeur: Vas- siiy Valkov. Tsjechoslowakije. Consulaat. Am sterdam. J. W. Brouwerspleia H. Vereenigde Staten van Amerika. Ambassade: 's Gravenhage, bange Voorhout 32. tel. 180379. Consulaat- Generaal: Amsterdam. Museumplein 19 vice-Consul: Charles Gilbert. Consulaat: Rotterdam, Parklaan 38, tel 28620 Consul: Minnigerode. Vice- Consul: Mac. Kelvey Zweden. Consulaat-Generaal: Am- sterdam. Weteringschans 124. Rotter dam Parklaan 5. tel. 21917. (ge opend van 10—12 uur). Wnd. Consul. mr. M. Mees. Amster- Zwitserland: Consulaat. dam. Joh. Vermeerstraat 16. Hootü. Walter Spycher. (Medegedeeld door de K. N. M-1 Verwachting tot ZondagsOoste' Warm, zwakke, later be" liike wind; aanvankelijk "v" wolkt. in den loop van ,oe" nemende bewolking: tegen den avond kans op enkele plaatsende onweers buien, Waarnemingen te Rotterdam van hedenmorgen -SH- w„a Barometerstand. 76b o m.m. Wind- rirhtine- Noord-Noord-Oost, kracht 2 Temperatuur: 15,8 Celsius. Weers- gesteldheid: zwaar bewolkt. Maxi mum-temperatuur (voorgekomen tusschen gisteren en 8 uur heden morgen): 18,2 Celsius; ininimxun: 11.0 Celsius.

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1945 | | pagina 2