ft toekomstig stadsbeeld De geest DAGBLAD VOOR SCHIEDAM EN OMSTREKEN. Extra Engelsche sigaretten WEERBERICHT Industrie-terrein ten Noorden van de spoorlijn TUINDORP-KETHEL Recreatiegebied langs de Poldervaart EXCELSIOR" Belangrijke plannen tot decentralisatie Eerste avond van de zwemclub GONGSLAGEN Op de treeplank Fatale besluiteloosheid Balans wordt opgemaakt Oproep Burgerlijke stand Uitg. v. cf. Maas bode-Stichting, R'dam Giro 9095 Directeur: Joh Kuijpers. Hoofdred.Mgr. Dr. j. Witlox. Alg Redacteur: H. A. Paalvast. Drukker: N.R.C NV NIEUWE SCHIEDAMSCHE COURANT WOENSDAG 12 SEPTEMBER 19*5 66ste JAARGANG No. 19806 Tijcf. adres: Broersvest 8 a Tel. 68804. \bonnementspr. 3.25 p. kwart. 1.10 p. maand f 0.26 p. week. Advertentiën 25 ets. per mm Voor den oorlog, onder de be zetting en na de bevrijding, kunnen misschien beter schnjv- dag en uur, zijn we bezig met plannen voor het nieuwe hu s - maatschappij. Vrijwel al f gbol?v/. waren het eens over de b°u" valligheid van het oude pand der samenleving. Architecten die zich voor het ontwerp van het nieuwe gebouw inspannen, ontmoeten we eiken dag. Er zal nog gelegenheid genoeg zijn die maquetten-expo- sitie te bekijken en op soliditeit te toetsen Voor vandaag willen we echter de vraag stellen: Wat voor be woners krijgt dat nieuwe pand der gemeenschap? We hebben eens den bouw mee gemaakt van een blok huizen voor a-socialen. De woningen waren wit uitgevoerd. Toen we ver klaarden bewondering te kunnen hebben voor het aeuthetisch uiter lijk. doch ook gebrek aan practisch inzicht moesten constateeren, ont vingen we een „schouderophalend" antwoord. Drie weken na het betrekken van de woningen waren deze reeds door de bewoners zwart geverfd. We wenschen met dit voorbeeld uit de practijk slechts te ver klaren. dat het bouwen van een nieuw maatschappijhuis alleen nog geen bekroning beteekent Hervorming in de maatschappe lijke structuur zal nooit voldoende zijn om maatschappelijk herstel te doorbreken. Hervorming van de geesten, van de mentaliteit, dus van de zeden, blijft dringend. En dat bij alle groepen. Egoïsme en ter oorzake hiervan de gelddorst, sociale rechtvaardigheid, ook al beteekent die misschien beperking voor zich zelf, verantwoordelijk heidsgevoel en liefde, zijn factoren die óf moeten verdwijnen óf meer dan ooit moeten worden beoefend en toegepast. Deze oefening en toepassing eischen een goede ge richtheid van ons ieder afzonder lijk. Sociaal-economische wetten kun nen helpen, maar zij dienen uit den goeden levenden geest te worden geboren en niet slechts van boven af té worden afgelegd, zoo dat zij door advocaten en bedrijfs economen worden gehanteerd, om door de mazen te kruipen. De farizeeërs hadden in hun tijd de wet verdeeld in 633 verplichte punten. Wat deed Christus? Hij haalde er een streep door en ver klaarde. dat de liefde alle wetten behelsde en de profeten. De ziel der cultuur is de cultuur der ziel. heeft Henri Hermans ons eens zoo schoon gezegd. Paus Pius XI legde in zijn ency cliek Quadragesimo Anno de uit spraak vast: De dienende liefde moet de ziel zijn van de geheele sociale en juridische orde. En dan. let bij alles op het einde Immers op het einde van ons leven zullen we. naar het woord van de H. Teresia van Lisieux naar onze liefde worden geoordeeld. Hoe beter en degelijker de liefde, hoe schooner kroon. Snoep voor de dames Op een heden gehouden perscon- dat, dank zij de bijzondere mede- dat, dank zij de bijzondere mede werking van de Engelsche regie ring en het Engelsche Roode Kiuis, binnenkort 2 extra rantsoenen En gelsche sigaretten zullen worden toegewezen. Voorts zeide hij, dat het in de be doeling ligt, straks voor de dames snoep te distribueeren. Wanneer evenwel daarvoor niet het benoo- digde kwantum suiker kan worden beschikbaar gesteld, zullen de dames in plaats van snoep sigaret ten ontvangen. Deze zullen dan in mindering komen op de verhooging van het sigaretten-rantsoen voor de heeren, welke verhooging tegen het eind van dit jaar in de bedoe- lmg ligt. Medegedeeld door het k.n.m i te De Bilt. Verwachting tot Donder dagavond: Overdag meest zwaar bewolkt met hier en daar eenigen regen- aan de kust vrij krachtige. In de overige deelen des lands ma tige Zuidelijke wind: wemig ver. anderin-g in temperatuur; plaat- selijk kans od ochtendmist. Waarnemingen te Rotterdam van hedenmorgen 11.30 uur: Barometerstand: 768.5 mm. Windrichting: Oost-Zuiid-Oost, kracht 2. Temperatuur 18.4 Cel sius. Weersgesteldheid; betrok ken, nevel. Maximum-tempera tuur (voorgekomen tusschen gis teren en 8 uur hedenmorgen): 24.8 Celsius; mixtftxmm: 15.6 Cel sius. Betreffende de plannen tot ver betering en uitbreiding van onze stad, in zooverre die op het oogen- blik zijn ontworpen, deelde ir. H. B. J. Aikema, directeur van ge meentewerken, tijdens het onder houd, dat wij met hem hadden, tal van interessante bijzonderheden mede. u Op de eerste plaats is bij net opstellen van de verschillende P^n" nen rekening gehouden nlet "et verkeer, dat ongetwijfeld reeds in de naaste toekomst snel in omvang en intensiviteit zal toenemen. Een goede verbinding van het stads verkeer met het rijkswegennet is derhalve een eerste vereischte. In de toekomst zal Schiedam dan ook op bwee punten een aan sluiting krijgen op den grooten weg Rotterdam—Hoek van Hol land. Daartoe is een doorbraak geprojecteerd in het verlengde van de Broersvest. Van daaruit zal een weg worden aangelegd via een brug over de Schie en door tunnels onder de spoorlijn en onder den rijksweg zelf, waarna het verkeer door middel van een zoogenaamd klaverblad, zonder dwarsverkeer of kruisingen, in beide richtingen den rijksweg zal kunnen bereiken. De tweede toegang, welke meer Westelijk komt, zal tevens aan sluiting geven op den door het rijk geprojecteerden weg Den Haag- Hoek van Holland. Deze tweede verbindingsweg verlaat Schiedam ir. de nabijheid van de Vlaardin- geipooit en loopt via een brug over de Poldervaart naar de halte Nieuwland aan de spoorlijn Rot terdam-Hoek van Holland, gaat door middel van een tunnel onder deze spoorlijn door en sluit vervol gens aan op den nieuwen provin cialen weg Schiedam—Delft (West) —Den Haag (West). Voorts zijn er plannen voor den bouw van een nieuw station Waar alt station precies zal komen, staat nog met definitief vast, doch in ieder geval zal men het via de ver lengde Broersvest kunnen bereiken Ten Noorden van de spoorlijn en ten Westen van de Schie komt een groot industrieterrein. Aangezien de industrie over goede scheep vaartverbindingen moet beschikken, is daar een aantal haventjes ge projecteerd, welke in verbinding staan met de Schie, (Zie I op het kaartje). Het besluit tot onteigening van de gronden, welke voor de uitvoe ring van dit plan noodig zijn, is inmiddels reeds genomen en ter goedkeuring voorgelegd aan ge deputeerde staten. Bovendien zal een nieuwe weg worden aangelegd, welke de in dustrieën in het Westen van Rotterdam en tegelijkertijd boven genoemde industrieterreinen zal verbinden met het bestaande in dustriegebied langs den Nieuwen industrieweg loopt Mathet£L?oagebanwee over Nieuw rviathenesse naar rie Overzichtskaartje van Schiedam in de toekomst. Voorts bestaan er plannen om in dit uitgestrekte gebied wandelpar ken aan le leggen. Zelfs zal er ge legenheid zijn, om de watersport te beoefenen, waartoe er, naasit de bestaande Poldervaart, eenige groote vijvers, of plassen komen. (Zie IV op het kaartje). Het spreekt vanzelf, dat de nieuwe woonwijk alsmede de re creatieoorden in het Noorden ge makkelijk bereikbaar moeten zijn van de oude stad uit. Daartoe is de aanleg van nieuwe wegen en de bouw van bruggen noodzakelijk. Thans immers is Kethei alleen langs een omweg via de betrekkelijk smalle Dam- lann bereikbaar. Na een nauwkeurige bestudee- ring van de situatie is besloten van de aldus geboden gelegenheid g'ebruik te maken, om tegelijker tijd over te gaan tot saneering van de binnenstad. In de stadswijk, welke omgeven wordt door Korte Haven, Noord- vest en Schie. zijn de hygiënische toestanden bijzonder sleöht, ter wijl een groot deel der huizen in een dusdanigen staat van verval verkeert, dat zij feitelijk alleen nog maar goed zijn voor den sloo- per. Deze huizen zullen in de toe komst dan ook worden afgebroken en in de plaats daarvan zullen ge deeltelijk wegen worden aange legd. Zoo komt er een doorbraak van de Vlaardingeripoort uit naar het stadhuis langs Breedstraat en Zijlstraat. Ook het stadsdeel dat begrensd wordt door Hoogstraat, Lange Kerkstraat en Broersvest, laat, naar den toestand, waarin de huizen verkeeren, betreft veel te wenschen o\ er. Ook hier zullen ta.1 van huiizen worden gesloopt, om ruimte te maken voor wegen, welke het drukke verkeer op de Hoogstraat zullen ontlasten, i De Lange Kerkstraat zal. waar noodig, worden verbreed, terwijl een gedeelte van de huizen op den hoek Lange KerkstraatMarkt, tegenover het stadhuis, zal wor den gesloopt. Door de eveneens te verbreeden Ooievaarssteeg zal het verkeer vandaar worden geleid naar de Noordvest. Daar zal een brug komen, welke een rechtstreek- sohe venbinding met het toekom stige Noordelijke stadsdeel moge lijk zal maken, i De plannen \Oor al deze wijzi gingen zijn thans gereed en hebben zelfs reeds de goedkeuring van het provinciale bestuur. Betreffende de bevolkingsaan was in onze stad deelde de heer Aikema ons mede, dat de hoeveel heid grond, waarover de gemeente beschikt, hoogs ten plaats biedt aan 100,000 inwoners. Voor een grooter aantal bewoners zou geen voldoende woonruimte met de ver dere nood i ge accommodatie kun- nen worden gevonden. In dit op zicht, zijn de vooruitzichten van onze stad dus vrij beperkt Momenteel is er in de gemeente een tekort van circa 1600 a 2000 woningen. Verwacht mag dan ook worden, dat de polder Nieuwland in betrekkelijk korten tijd zal worden volgebouwd, zoodra het noodige materiaal beschikbaar komt. Rekening moet echter wor den gehouden met de nog veel grootere behoefte aan woonruimte in de door oorlogsgeweld getroffen gemeenten, elders in het land en ooik in de onmiddellijke nabijheid, zooals bijvoorbeeld Rotterdam. Het spreekt vanzelf, dat die gemeenten voorrang zullen krijgen bij de ver deeling van het materiaal en dat een stad als Schiedam, die in dit opzicht betrekkelijk weinig of niet heeft geleden, pas later aan de beurt zal komen. Intusschen is de vraag naar bouwterrein in onze gemeente zeer groot. Van gemeentewege worden echter geen bouwterreinen uitge geven. zoo lang er niet terstond ka worden gebouwd. Deze maatregel is getroffen om te voorkomen, dat de beschikbare terreinen niet in handen komen van enkele grond speculanten. Zooals men ziet, hebben de ge meentewenken niet stilgezeten ge durende de afgeloopen jaren. In tegendeel, er is hard gewerkt en ernstig gestudeerd en het resultaat daarvan is geweest, dat er groot- sche plannen zijn tot stand geko men, plannen, die ongetwijfeld na korter of langer tijd tot verwezen lijking zullen worden gebracht. II op hetbaartje?6 PIantaëe' in 2?t Verlengde^van de^Se ben doorbraak komt. Ten lukten van de wasscherij „De Pauw" loopt hij vervolgens in Westelijke rich ting. In dit verband wees ir. Aikema er met nadruk op, dat het, al zul len deze plannen ongetwijfeld in hoofdzaak ten uitvoer worden ge legd, niet onmogelijk is. dat er nog wijzigingen in worden aange bracht, indien de omstandigheden zulks later noodzakelijk zouden maken. Ten einde in het nijpende ge brek aan woningen te voorzien, zal, zoodra het noodige materiaal en de vereischte arbeidskrachten beschikbaar komen, een aanvang worden gemaakt met de bebou wing van de vroegere gemeente Kethel. Het ligt namelijk in de bedoeling, om van Kethel een uit gestrekt, modern tuindorp te ma ken, dat later misschien zelfs over K0n ei"en bioscoop of theater zal beschikken en over andere bij zondere gebouwen, welke in een „ïoote stadswijk passen. (Zie III op het kaartje). Tusschen Kethel en Schiedam ls een omvangrijk recreatiegebied geprojecteerd. Daarbij is gedacht aan den aanleg1 van permanente sportterreinen. Tot nog toe hebben de Schiedamsche sportvelden steeds een tijdelijk karakter gedra gen omdat men niet beschikte over de noodige grondreserves. Temidden van de sportversia gen, die de onbetwistbare teeke- nen zijn van een groeiend sport leven vinden wij een ui'tnoodi- ging, welke leidt tot een onder houd met den oud-voorzitter van „Excelsior", den heer Leenderts, Excelsior staat op de helling. Al vóór den oorlog was er van een reorganisatie sprake, maar door een overval, die heel Nederland lam legde, werd ook „Excelsior' tot niets doen gedoemd. Zooals dat op vele plaatsen gebeurde, hield ook in Schiedam het be stuur van „Excelsior" de vlam brandendGeregeld werden er kernvergaderingen gehouden en druk werd daar over de toekomst gediscussieerd. De toestand was voor de be zetting als volgt: Excelsior had 5 afdeelingen. Iedere afdeeling had een eigen bestuur, dat alia bevoegdheden had om beslissingen te nemen. Daarboven stond een hoofdbe stuur, dat besliste over de niet technische kwesties. Naar buiten was het dus één vereeniging. Die toestand werd door twee bepalingen van zeer verschillende zijden onhoudbaar. Een bisschop pelijke bepaling, verordenende dat gemengde veireemgingen ge splitst moesten worden in dames- en heeren,afdeelingen. Een statuut van den Nederlandschen Hockey bond zag het licht, waarin een vereeniging, die lid wenschte te zijn van den bond, geen twee wintersporten mocht beoefenen. Door deze twee maatregelen kwa men de gymnastiek- en de hockey-afdeelinig in feite los te staan. Met de bevrijding schudde „Excelsior" dien anderdui kers- slaap af en trad weer naar buiten. Het bestuur besprak nog steeds da brandende kwestie: decentra lisatie. En het is niet bij praten ge bleven. „Excelsior" krijgt vier misschien zelfs vijf vereeni- giingen. Iedere vereeniging is vol ledig technisch, financieel enz. zelfstandig. De Excelsior-kinderen warden: R.K. Sportvereeniging „Excel sior" (voetbal, cricket, athletiek), met tot nu toe 250 leden, R.K. Hockeyclub „Excelsior" met 120 leden, R.K. Gymnastiek vereeniging met 600 leden, en de R.K. Zwemclub „Excelsior" met 650 leden. Boven deze vereeniging komt de R.K. sportcommissie, zoowel het bindmiddel tusschen de ver eenigingen als de strijder voor de R.K. sportbelangen. In die R.K. sportcommissie ne men 2 leden van eiken tak van sport zitting: 2 voetballers, 2 ath leten, 2 cricketters en twee hockeyers. De taak van de R.K. sportcommissie is de goede ver standhouding onderling te vesti gen en te verstevigen, de be langen van de R.K. sportwereld t.a.v. derden, zooals gemeente en andere bonden, te behartigen en de richtlijnen te geven voor een opvoeding van de junioren- afdeelimg. Het consolideeren van een plaats in het geheel van Ka tholieke organisaties m Schiedam ligt ook verankerd in de plannen. De bevoegdheden van de R.K. Sportcommissie maken nog onder werp uit van besprekingen. De zwemclub kwam gisteren avond voor het eerst bijeen in het Sportfondsenbad. Daarbij lie ten zich 300 nieuwe leden in schrijven, terwijl nog vele ande ren moesten worden afgewezen. Er is nu gecontracteerd voor een deel van den Dinsdagavond als supplement op den Woensdag. Met collega Max is het afgeloo pen. Dooh de brandende kwes ties" zijn de wereld nog niet uit. Er is pas nog zoo'n vurend vraag stuk opgeworpen door de directie van de R.E.T, De brandende kwes tie van de treeplank. Of de oproep veel zal helpen? De trossen aan de zijkanten worden steeds grooter. Doodelijike ongelukken zijn niet afdoende. Misschien dat nè de sa neering van het geld een behoor lijke boete indruk maakt. Overigens is meerijden op de treeplank, dat liften bij de R.E.T. niet iets nieuws. Men had die meerijders, die lifters vroeger reeds bij duizenden. Er waren prachtig werkende vakorganisaties, doch met honderden bleven ze daarbuiten. Ze genoten wel gaarne de voordoelen, en feitelijk deden ze derhalve niet anders dan mee rijden op de treeplank. In het godsdienstige was het dito. De uiterste minimumplicihten werden volbracht. Treeplank-ka tholieken, christelijke lifters.. Moest er flink worden gegeven voor een liefdadig doel, dan hin- Sen Gr velGn aan do. treeplank. Maar om op collega Blokzijl te- komen. Uit het verslag maakte ik op, dat hij. al is het maar op de treeplank van den wagen „Nederland", wil blijven meerijden. Het zal hem echter niet glad zitten, want ik heb gehoord ik was er zelf niet bij dat Max, de lifter, aan een.... remisewagen hangt. Hoe kan het zoo laat anders? 't Is op slag van half één. HENK VAN DER MAZE. Op het kruispunt. Westerkade stadhouderslaan, nabij de Nieuwe Drug had gisterenmiddag een ern stige aanrijding plaats. De 45-jari- W- V va" de Willem,skade wilde te voet den rijweg over steken, toen uit de richting W. de Zwijgerlaan een motorrijder na derde. De laatste wilde de brug oprijden, maar W. V. aarzelde, toen hij midden op den rijweg gekomen was, liep eenige passen achteruit, bleef staan en werd aangereden. Beiden kwamen te vallen, wat den voetganger een gecompliceerde open rechter onderbeenfractuur bezorgd)?. De politie requireerde een uitrukauto en vervoerde het slachtoffer naar het Gem. Zieken huis. Zijn toestand is bevredigend'. De motorrijder had geen blessures maar had toch een wanbof, om dat hij geen geldige papieren had. Zoo raakte W. G. v. d B. van de Geervlietschestraat zijn motor kwijt. De Gemeente Schiedam wil een overzicht krijgen van het totaal aantal fietsen, dat door of vanwege de Duitschers op georganiseerde of ongeorganiseerde wijze is „georga niseerd". „versierd", gevorderd, of hoe de procedure ook mag heeten. Om dit doel te bereiken moeten de betrokkenen aangifte doen aan de Gemeente secretarie (afd. A-Stad huis). De formulieren, die hiervoor moeten worden ingevuld, zijn op dezelfde afdeeling te krijgen. Wil de schrijver van de brief- kaart, onderteekend met „Detectie- ve Snel", zich ten spoedigste be kend maken hij de afd. Recherche, Hoofdbureau van Politie, Lange Nieuwstr. 53 in Schiedam, zulks op verzoek van den wnd. Commissaris van Politie alhier. Geboren: Frank, z. van A. Riet dijk en A. F. M. Tcinies, Boer-* havelaan 1. Overleden; E. v. Wijngaarden, 72 j„ wecB van J. H. Rodenberg, IJsselmondestr. 84; D. Pettinga, 78 j„ echtg. van A. Drenth, Vlaard. dijk 113; D. Rijnaard. 81 j„ Nassau- laan 75; G. de Jager, 10 j„ Lekstr. 94; A. M. Putter, 3 mnd., Dr. Nolet- str. 1.

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1945 | | pagina 1