HET NIEUWE BANKPAPIER Dr. Schaepman: zijn politiek OUD-MINISTER VAN DEN BROEK OVER ZIJN BELEID Geldsaneering en zwarte handel Het saneeringsplan Drukken in Nederland Tekort aan goederen Nieuwe groote Deense he Werkloosheid in de V.S. hulpactie Zaligverklaringsproces van een roodhuiJ Missiehuis „Uden" naar Steijl Loonsverhooging in de Ver. Staten De missie onder de Indianen ROODHUIDEN IN KRIJGSDIENST Die rare wereld Nieuwe staatsleening Het kabinet Mackay De knuppel in het hoenderhok ue bestelling van het nieuwe bam-k papier en zilverbons is pas in Februari gedaan door den inmiddels afgetreden minister Dr. G. W M Huysmans. Voor dien tijd 'had men tot deze zuivering blijkbaar nog niet besloten, aldus verklaarde de Minis_ ter-President Prof Ir. W Schermer- horn in een rede te Rotterdam op 23 Augustus, gepubliceerd in ons blad van 24 Augustus. Van de zijde van den heer Van den Broek, die als minister de voor ganger was van dr. Huysmans, be reikte ons de mededeeling dat deze voorstelling van zaken onjuist is. Op ons verzoek stond de heer v d. Broek ons een onderhoud toe, waarin wij eenige vragen stelden over zijn be leid inzake de geldsaneering. Onze eerste vraag was: Stond u op liet standpunt dat geldsaneering noodig was? „Mijn geheele politiek was er steeds op bedacht, inflatie te voor komen. daar ik dit als één der ergste debacles beschouwde, welke ons land zouden kunnen overkomen. Dit blijkt alleen al uit het feit dat ik zooveel vertrouwen had in het herstel van den gulden mits de nooddge saneenng'smaatregelen zouden wor den genomen dat ik niet geaarzeld heb, een bedrag van 140 millioen zilvergeld te laten aanmaken Het spreekt vanzelf, dat dit geld alleen maar in omloop kon worden ge bracht. indien het publiek vertrouwen zou stellen in de waarde van het papiergeld, daar het zilvergeld anders uit de circulatie zou verdwijnen Hoe had u zich de saneerings- maatregelen gedadht? „Hiervoor was een heel complex van maatregelen ontworpen, zooals bijv. lo. bevriezen van banksaldi en spaarbanksaldi; 2o. het onmiddellijk doen aanvangen van een groote spaarcampagine, welke tot in details was uitgewerkt, eenigszins naar het voorbeeld van de Engelsche en Ame- rikaansche saving campaigns; 3o het zooveel mogelijk bevorderen van het girale geldverkeer en het opdracht geven aan de banken, zooveel moge lijk papiergeld in te houden, d.w.z «iaar waar noodig contante uitbe talingen te weigeren, doch in plaats hiervan overschrijving op bankreke ningen te verrichten; 4o. het z®o snei mogelijk doen aanmaken van papier geld' door de Nederlandsche industrie.'' Waarom hebt u dit papiergeld dan niet in het buitenland laten aanmaken, zoodat direct bij de vol. ledige bevrijding van ons land het benoodigde papiergeld ter beschik king zou staan? „Deze vraag is niet zoo eenvoudig te beantwoorden, maar ik wil u hier omtrent in het kort het volgende mededeelen. Ten eerste stond het niet vast of Nederland ineens in zijn geheel zou worden bevrijd, of bij gedeelten. Het gevolg hiervan was dat ik gedwon gen was een zekere hoeveelheid geld te doen aanmaken voor de binnen trekkende troepen (in totaal is voor 050 millioen aangemaakt), aan welk geld uiteraard de koers van het be staande geld zou moeten worden toe gekend. Gehoopt werd dat dit be drag betrekkelijk gering zou kunnen blijven en dat bij gedeeltelijke bevrij ding van het land uit de daar aan wezige middelen zou kunnen worden geput. Onmiddellijke saneering bij ailigeheele bevrijding van het land zou beteekend hebben het doen aan maken van een voldoende hoeveel heid nieuw geld voor algeheele ver vanging. Hoeveel zou er echter in omloop zijn bij die algeheele bevrij ding. m.a.w hoe zou zich het loon- en prijspeil verder hebben ontwik keld op het tijdstip van de algeheele bevrijding Het was mij bekend dat reeds ongeveer vier milliard gulden in omloop was gebracht. Het was onbekend hoeveel in omloop zou zijn bij de volledige bevrijding. Indien die algeheele bevrijding nog een jaar langer had geduurd, wat zou dan de monetaire positie zijn ge weest? Nadat het Zuiden 6 5 7 maanden bevrijd was en uit niets was gebleken dat daar ernstige ver storingen waren opgetreden als ge volg van het in circulatie blijven van het oude geld. was ik tot de conclusie gekomen dat er geen ern stige bezwaren bestonden tegen het doen vervangen van het oude g*eM door nieuw geld eerst eenigen tijd nadat geheel Nederland bevrijd zou zijn Het ware toch niet ondenkbaar geweest dat na bevrijding van het Zuiden wederom een gedeelte be vrijd zou zijn en bijv. onze Noorde lijke provinciën nog meerdere maan den onder het juk van den bezetter zouden staan, Oo-k in dit geval had men met saneering moeten wachten. Ten tweede: waar ik van meening was dat de saneering zoo goed als die in het Zuiden, zij het noodge dwongen heeft moeten wachten, ook in het Noorden na enkele maanden tijdsverloop tot stand kon worden gebracht, stond ik op het standpunt, dat het groote bedrag aan deviezen, dat met aanmaak in Nederland be spaard zou kunnen worden, voor nuttiger doeleinden kon worden aan gewend. Te weinig wordt nog be grepen hoe hard wij gedurende den tijd waarin wij moeten importeeren doch nog niet kunnen exporteeren, onze deviezen noodig zullen hebben." Is u niet van- meening. dat het voordeel van de besparing van de. viezen ruimschoots zou zijn goedge maakt door het bedrag dat wij bij directe saneering van zwarte hande laren en profiteurs zouden hebben afgeroomd, doch dat than6 gelegen heid heeft gehad een veilig onder dak te zoeken en te vinden? Had u voorts geen rekening gehouden met de mogelijkheid dat Enschede in Haarlem door oorlogsschade vernie tigd zou kunnen zijn. zoodat aan maak in Nederland toch niet moge lijk ware geweest? Inderdaad heb ik overwogen, wat ons te doen zou staan indien Ensche de verwoest zou zijn Dat risico be stend en in dit geval zouden wij het nieuwe geld geheel in het buiten land hebben doen aanmaken. Veel meer tijd dan het doen drukken bij Enschede zou dit echter niet hebben behoeven te kosten Bedoelt u met uw vraag betref fende de zwarte handelaren en pro fiteurs, dat deze in het Noorden intelligenter zouden zijn dan in het Zuiden? In het Zuiden toch hebben zij acht maanden gelegenheid gehad het geld onder te brengen Is het echter wel juist dat de profiteurs het geld zoo gemakkelijk onder dak hebben kunnen brengen? Dit laatste hangt af van de beschikbare goede ren en juist omdat er no-g geen goederen zijn. kon de profiteur zijn geld uiterst moeilijk of niet onder, dak brengen. Mij is zelfs reeds dë opmerking gemaakt, dat. momenteel de zwarte handel aan het afnemen is en dat hiervoor twee redenen zouden bestaan lo van sommige artikelen begint nu iets aan de markt te komen. Niemand denkt er bijv meer over om 50 voor een brood te betalen 2o. Zij. die nog wat te verkoopen hebben, in den zwarten handel zijn nu bevreesd ge worden voor de geldsaneering Nu verwissele men vooral niet geldsaneering en uitroeiing van den zwarten handel. Er bestaat wel een zeker verband tusschen, docth de voornaamste factor voor den zwarten handel is het tekort aan goederen. Momenteel is er in Enge.and eeri zwarte handel in sigaretten, omdat de eerste dagen van de week siga retten uitverkocht zijn Deze situatie is eerst kort geleden ontstaan Het heeft met geldsaneering niets te maken Zwarte handel in Nederland zal regelmatig afnemen naarmate er meer goederen komen, zal echter door de geldsaneering als zoodanig niet verdwijnen De mogelijkheid be_ staat slechts dat de prijzen in den zwarten handel door de geldsanee - ing zullen dalen. Mijn collega Gutt, destijds Minis ter van Financiën van België, heeft inderdaad papier in het buitenland doen aanmaken En in tegenstelling tot Nederland werd België ineens be vrijd. Men heeft na betrekkelijk kor ten tijd het oude papier door nieuw vervangen, doch de aanvoer van goe deren, in het bijzonder levensmidde len. liet in den beginne veel te wenschen over. Gevo.'g, zwarte han del op ongekende sahaal en ook nu nog tiert de zwarte handel zeker weliger den in Nederland Naar mijn meening is dit een gevolg van het te vroeg saneeren. Het saneeren is pas juist op 't tijdstip dat men den wind mee heeft, doordat ook meer goede ren beschikbaar komen en men weet in welke mate bijzondere factoren, de geldcirculatie beïnvloeden, zooals het uitgeven van geld door de ge allieerde troepen en het leveren van goederen en het presteeren van dien sten aan de geallieerden op Reverse Lend Lease en Mutual Aid". Een nieuwe grootscheepsche actie voor hulp aan Nederland is in Dene marken begonnen Overal in Kopen hagen ziet men propaganda-affiches daarvoor aangeplakt. Alle groote magazijnen en winkels hebben hun speciale Nederland-etalages. Er reden versierde propaganda-wagens door de stad. Alleen al in Konpenhagen is meer dan 200.000 kronen (100.000 gul den) opgehaald. Dit bedrag staat ge heel los van hetgeen per chèque nog dagelijks binnen komt. Groot enthousiasme wekte de adiotoespraak van Prinses Juliana, welke de inleiding vormde van de hulp-actie. De toespraak was op een grfl mof oonplaat vastgelegd. die per auto naar Kopenhagen werd ver zonden. Bij elk door de actie bijeen ge bracht millioen kronen legt de Deen- sche regeering nog eens een millioen. Men heeft de bevolking vooral ge vraagd om huisraad, werktuigen en geld. Toch stroomden o-ok de kazen, hammen en de typische burgerwin- ervoorraden binnen. Duizenden nut- ige huishoudelijke artikelen en ook een respectabele collectie kleiner landbouwgereedschap zijn ingeleverd en dit gaat nog geruimen tijd door Een bericht uit Buenos Aires aan de „Catholic Herald" maakt mel ding van de inleiding van het zaligverklaringsproces te R-ome van den Zuid-Amerikaanschen In diaan Ceferino Namuncura, zoon van Cacique Manuel Namuncura, koning van de Pampas. Ceferino Namuncura werd ge boren op 26 Aug. 1886 te, Chim- pay. Rio Negro, en katholiek ge- doopt. Zijn opleiding genoot hij van de Paters Salesianen. Toen hij den wensch had te kennen gege ven, zijn volk als een apostel te dienen en hij zijn voorbereidende priesterstudies in Viedma voltooid had, nam de Apostolisch Vicaris van Patagonië, de latere kardinaal Caglicio, hem mee naar Rome Daar stierf Ceferino in 1905, op slechts 19-jarigen leeftijd, nog zeer jeugdig, maar toch niet zoo of men had reeds zijn groote deugden erkend. Men sdhrijft ons: Op 5 Sept. was het een jaar geleden, dat het bekende Missiehuis St Willibroidus te Uden, met zooveel andere kloosters scho len en gestichten, het slachtoffer werd van de vernielzucht der D-uit. sehers Zonder eenige reden van militairen aard werd het in brand gestoken en door bommen totaal vernield. De bewoners, paters, broe ders en studenten, die al eerder (1941) uit hun huis waren gezet hadden intusschen een veilig toe vluchtsoord gevonden in het gastvrije naburige Veghel. Toen werd besloten, dat de Neder, landsche provincie van de Congre gatie van het Goddelijk Woord voor. loopig het Moederhuis te Steijl zou overnemen. De bewoners van St Willibrord uit LTden, resp Ve#ie] zijn nu naar Steijl vertrokken, waar heen hen dan ook de studenten spoedig zullen volgen. Mèt de com muniteit zal ook de naam van het vroegere Udensche huis naar Steijl worden overgebracht. Het adres van het thans Nederland-sdhe Missiehuis luidt: „Missiehuis St Willibrordus te Steijl" De werkloosheid in de V.S. blijft stijgen, maar de mate van toeneming is nfet meer zoo sterk als gedurende de eerste tien dagen na de overgave van Japan Gedurende de week ein digend 31 Aug verloren in totaal 300,000 arbeiders van de oorlogsin dustrie hun baan. Gedurende de eer ste 10 dagen na de overgave van Japan bedroeg dit aantal 1.8 millïoen. De dfrecteur van het „Office of Economie Stabilization", W H Davis heeft bekend gemaakt dat de regee ring een programma heeft samen gesteld, voïgens welk de reëele loonen van alle arbeiders in de V S. zoo spoedig mogelijk met 40 5 50 pet. verhoogd zullen worden. Een vrachtauto met arbeidersOLQilvl VQ11 uit Ede is te Veenendaal op een land. j Hnm^hM&ïaatst in de Ver mijn gereden De 23-jarige H. Steu- ghnstendom het laatst m ae neberg werd gedood, 14 andere ar-1 Staten w<ortei scnoottersi m io»o beid'ers werden zeer zwaar gewond. kwam m dezen Zuidelljksten der Het bericht over de inleiding van net zaligverklaringsproces van oen Indiaanschen priester-student c-etarino Namimura vestigt de aan- *™Wi°P- F01' die de Indianen katholiek." Ametikaamche scbietelijk door de Indianen was ontvangen zij die het in de zestiende eeuw voor het eerst in Amerika verkondigden, werden door de inboorlingen vereenzelvigd met de gehate Spaansche ver overaars en onderdrukkers kan men nu toch spreken van een bloeiend katholiek leven onder de Roodhuiden. Dit is voornamelijk te danken aan het onvermoeide wfl i? mSr„eerste missionarissen, wier heldhaftigheid en zelfopoffe ring door de knjgshaftige inboor lingen zoo gewaardeerd werden dat zij belang begonnen te stellen in het geloof dat deze „zwartrok ken" beleden en verkondigden. De „Catholic Herald" ontleent aan een recent rapport over de Indiaansche missies van den bis schop Van Tucson (Ver. Staten), Mgr. Daniel J. Gercke, eenige in teressante bijzonderheden over den stand in Noord-Amerika. Daar beschikt de Katholieke Kerk over een staf van 200 ijverige, zichzelf opofferende priesters en meer dan 500 zusters, die aan de bekeering der Indianen werken. Niet alleen onderhouden zij het geestelijk contact met de reeds katholieke Indianen, maar ook worden voort durend nieuwe zielen voor het rijk Gods gewonnen. Bijzondere moei lijkheden zijn ontstaan doordat de oorlog de Indianen uit hun reser vaten heeft gehaald; volgens offi- cieele cijfers dragen 22,000 In diaansche mannen en vrouwen de Amerikaansche uniform, en bovendien zijn ca. 50,000 in de oorlogsindustrie en op het land te werk gesteld. Daardoor dreigde he; geregelde contact tusschen deze Indianen en hun geestelijke leiders en Verzorgsters voor een groot deel verloren te gaan. Maar juist in deze oorlogsjaren is het missie werk met verdubbelden ijver voort gezet; en op het oogenblik kan men zeggen, dat 100,000 Indianen lid van de katholieke kerk zijn; in 400 kapellen en 64 scholen wordt het geestelijk contact rnet hen onderhouden. In hun werk „Missiemonumen ten van Nieuw-Mexico" beschrijven Dr. E. L. Hewett en Dr. R. Fisher, beiden van Santé Fé, speciaal het pionierswerk en den huidigen stand van dit gebied, waar het In Argentinië, aldus wordt in de Engelsche pers gemeld, over leed een rijk man. Fel op een nieuwen klant, be gaven acht doodbidders zich zoo snel als hun beenen hen konden dragen, naar het sterfhuis. De winnaar van deze race kreeg, toen hij het huis bereikte, een aanval van hartzwakte en overleed na enkele oogenblikken. Wat een prachtige scène voor een tooneelstuk, Qp te VO€ren door de kunstzinnige tooneel- en muziekvereeniging „Oefening baart Kunst", of „Kunst na Arbeid": de zeven doodbidders, aarzelend tus schen het lijk van den nieuwen klant en dat van hun collega- doodbidder. (Opkomen, van links, zeven doodbidders). Ver. Staten het eerste succes met de aankomst van de Paters Fran ciscanen en de Zusters van het Heilig Sacrament. Hier leven in een reservaat met een oppervlakte Van 25,000 vierkante mijl weinig kleiner dan heel Nederland! 55,000 Navajo's, van wie 10,000 het Katholieke geloof belijden. Onge- twijfeld zijn hier in de laatste de cennia prachtige resultaten bereikt. Maar volgens een verklaring van den bisschop van Santa Fé, Mgr. Bernard T. Espelage O.F.M., zou hier nog veel meer werk gedaan kunnen worden, als er maar meer missionarissen waren. De geheele Westelijke helft van dit Navajo's- reservaat is nog verstoken van een missie-centrum, en de be woners van dit uitgestrekte gebied weten nog eVen weinig van het katholieke geloof als de heidenen in het meest verborgen deel van Afrika. Naar aanlei<Jing van een namens de Nederlandsche levensverzekeringmaat schappijen geuit verlangen heeft de Minister van Financiën zich bereid verklaard de gelegenheid open te stel len voor de levensverzekeringmaat schappijen hare voor belegging be schikbare gelden te storten in 's Rijks Schatkist, tegen vergoeding van rente, ter deelneming in na der uit te geven Staatsschuld. De minister heeft hiervan echter de voor waarde verbonden, dat ook een bin nen redelijke grenzen nader te be palen deel dier gelden door haar te zijner tijd beschikbaar zal worden ge steld voor de eerlang op te richten Maatschappij tot Financiering van het Nationaal Herstel. De in de schatkist te storten gel den zullen het bedrag dat sedert 1 Januari 1945 ter belegging werd bestemd, niet mogen overschrijden, terwijl over de gestorte gelden een rente wordt vergoed van 3 pet. per jaar. I>e gelden, welke zijn gestort, zullen niet 3f*n het Rijk kunnen wor den onttrokken dan om te worden overgeschreven als storting op een staatsleening, dan wel ter finan ciering der herstelmaatschappij. PRIVÉ SECRETARESSE VAN PRINSES JULIANA. Als particulier secretaresse van H K H Prinses Juliana is benoemd mej. mr. H. A. Sneller Zij zal deze functie uitoefenen naast den parti culieren secretaris kol. mr. J. C. baron Baud. Mej. Sneller was sinds 1940 te Arnhem als inspectrice der kinderpolitie werkzaam en werkte gedurende den afgeloopen winter bij de kinderpolitie te Rotterdam. MINISTER LOGEMANNN IN AUSTRALIË. De minister voor overzeesche ge bieden prof. Logemann, is giste ren in Brisbane, komende van Sydney, gearriveerd, waar hij be sprekingen zal voeren met luit.- gouverneur-generaal Van Mook over kwesties van algemeen belang voor Ned.-Indië. Hij denkt binnen een maand naar Nederland terug te keeren. Hoe stond Schaepman tegen over plaatsvervanging Men kan wel zeggen, dat hij het verwerpe lijke méér aanvoelde dan b.v de katholieke ouders in hun angst om hun kinderen, maar uit zijn brieven blijkt zeer duidelijk: le dat de kwestie op zich zelf hem vrij onverschillig liet; 2e. dat zij voor hem vooral belangrijk en hinderlijk was als struikelblok op het pad der coalitie, dat zoo spoe dig mogelijk moest worden afge wenteld. Hier ligt vermoedelijk de reden, waarom hij de kwestie aan de orde liet komen, in de hoop, dat. zij, zonder al te groot rumoer, zou worden afgedaan. Dat was alles wat hij wenschte, maar hij onderschatte het verzet der katho lieke ouders Voor het nageslacht staat de kwestie van Schaepman's houding zeer eenvoudig: Schaepman was vóór persoonlijken dienstplicht- do rest der katholieken en alle Kamerleden in groote meerder heid er tegen Dat men tot deze simpele voorstelling kwam, is niet onverklaarbaar Alles wat het groote publiek van den strijd nog weet is: dat Schaepman jaren na den val van Mackay voor den persoonlijken dienstplicht (ontwerp-Eland) heeft gestemd. Maar toén is de groote strijd niet gestreden: toén is Schaepman's geheel effectlooze stem den doctor niet zóó euvel geduid: zij had vooral het karakter van een: kaartje pour remercier aan het adres van minister B-orgesius. die aan Schaepman de redactie had overgelaten van de paragraaf tot vrijstelling van de geestelijken, waarvan deze o.a. gebruik maakte om ook de vrijstelling van de reli gieuze broeders vast te leggen. Maar de groote strijd was lang te voren gestreden, n.l. rondom het ontwerp van minister Bergan- sius, en toén heeft Schaepman tégen persoonlijken dienstplicht geschreven, gesproken en ten slotte zelfs gestemd bij de motie- Rutg'ers van Rozenburg, die het princiep: persoonlijken dienst plicht wilde redden, toen de be handeling vastliep Voor velen klinkt dit' thans ongelooflijk, en toch zijn het de naakte feiten. Wat was er gebeurd? Schaepman was na den verkie zingsstrijd van '89 naar Rome ver trokken; tijdens zijn afwezigheid ontstaat een felle reactie in de katholieke bladen tegen de plan nen van Bergansius ten aanzien van den persoonlijken dienstplicht. De doctor komt terug, duikt als een andere Neptunus uit de be roerde golven op met een Quos ego, dat in zijn mond klonk als Ontijdig" den titel van het Cen trum-artikel tegen den opgestoken storm. Maar dit hielp met; integen deel! En men kon het den tegen standers van persoonlijken dienst plicht ook moeilijk euvel duiden, dat zij niet gelaten bleven wach ten tot de strop hun om den nek werd gelegd maar tijdig alarm sloegen. Dat was een politiek, in andere omstandigheden stellig ge heel in den zin en naar den smaak van.... den strijdbaren doctor! Toen deze het gevaar voor de coalitie begreep en inzag, zich in de hevigheid van het verzet vergist te hebben, trachtte hij zijn fnu! goed te maken en Bergansius achter de schermen te bewegen, zijn ontwerp terug te nemen, maar dat ging niet meer. Men heeft den tegenstanders van persoonlijken dienstplicht vaak verweten, dat zij hiervan een prin- cipieele kwestie maakten. Dat moge voor een enkelen, het geval zijn, b.v. voor Haffmans, maar de twee voornaamste tegenstanders. Tijd en Maasbode, hebben herhaal delijk en uitdrukkelijk verklaard, dezen persoonlijken dienstplicht niet als een beginsel-kwestie te beschouwen. Schaepman zelf zag zeer ongaarne dat deze zaak als 't ware gemaakt werd tot een „katholieke" kwestie door het feit, dat alleen de katholieken zich tegen verklaarden. Voor een der gelijke politieke situatie heeft de doctor, vooral in ons landje met zijn zoo licht sluimerend anti papisme nooit veel gevoeld. De kamer bleef in de behandeling steken en zoo ging men den ver kiezingsstrijd van 1891 in met dezen onverteerden twistappel. Vooral in de beide Brabantsche districten Waalwijk en Oosterhout laaide de vlam fel op Daar had men de uiterste consequentie getrokken uit den strijd en tegenover de beide van sympathie voor den dienst plicht verdachte zittende leden, Vos de Wael en Borret, twee on verdachte tegenstanders gesteld, Mutsaers en Van den Berg van Heemstede, die beiden het pleit wonnen. Vooral Waalwijk stond in de branding van de belangstelling, doordat de bisschop van Den Boscn, Mgr. Godschalk, eerst door Vos de Wael en later door diens tegenstan ders in het geval werd betrokken. Toen verscheen in de Standaard een artikel: Een bisschop in de po litiek. De stoere Godschalk, tegen stander van persoonlijken dienst plicht, schudde de grijze lokken: „Het zi.i zoo! Vooral bekend is de verkiezings strijd van '91 om den val van Schaepman in Wijk-bij-Duurstede, vaak aangehaald als bewijs voor de felheid van den strijd onder de katholieken. Zeker ten onrechte, 't Zijn niet de katholieken, die den doctor deden tuimelen, maar, zooals Schaepman zelf aan Lohman schreef, de „protestantsche syno- dalen", volgelingen van de Synode, tegenstanders van de tiek en dus zoowel vf\^k*topman als van Kuyper en Lohman In de katholieke Pers hfïïL,,, ^-bij- Duurstede, waar Schaepman tegen over een liberaal stond, nauwelijks vernoemd. Waalwt.ik en Oosterhout waren troef! De grijze Cremers stond voor Almelo op en zoo deed de doctor toch weer zijn intrede in de kamer. De Nieuwe Rotterdamsche Courant had reeds geschreven; De katho lieken verliezen maar één man, maar deze telt voor tien. 4

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1945 | | pagina 2