Hoe Goering en Co leven WEERBERICHT De deblokkeering Drieledig doel Opheffing bankgeheim Belastingen en leeningen Verrassingen voor slimmerikken Geen luxe en weelde Eigen bedden afhalen en opmaken Een millioen nieuwe fietsen Scheerzeep er scheer mesjes Afscheid Deken van Noort Van Genechten voor het bij*, gerechtshof Medegedeeld door het K.N.M.I. ie De Bilt. Verwachting tot Vrijdagavond: Zwaar bewolkt of geheel be dekt, tijdelijk regen, later opkla rend, iets koeler, matige, aan de kust krachtige, Zuid-Westelijke wind. Waarnemingen te Rotterdam van hedenmorgen 11.30 uur: Barometerstand. 760,3 mm. Windrichting: Zuid-Oost; kracht 3. Temperatuur: 17.4 Celsius Weersgesteldheidlicht bewolkt. Maximum-temperatuur (voorge komen tusschen 8 uur gisteren en 8 uur hedenmorgen): 23,6 Cel sius: minimum: 12.4 Celsius. volledigen kasvoorraad ter inlevering zou aanbieden zou het in hooge mate twijfelachtig zijn of de kantoren, die daartoe zijn bestemd, snel genoeg den stroom zouden kunnen verwerken het in te leveren geld immers bestaat uit verscheidene honderden millioenen biljetten. Het departement van finan ciën heeft u reeds herhaaldelijk aan geraden uw overtollige kasgeld niet in huis te houden, maar dit naar een bank, commissionnair of spaarbank te brengen, dan wél dit te storten bij een giro-instelling. Deze handelwijze moet thans zooveel mogelijk worden toegepast om te voorkomen, dat men gedurende de inleveringsweek het werk niet aan zal kunnen. Er is daar om bepaald en ik deel u dit met bijzonderen nadruk mede dat par ticulieren gedurende de inleverings week niet meer mogen inleveren dan driehonderd gulden per gezin. Voor alleenstaanden peldt hetzelfde maxi mum Een ieder moet er dus voor zorgen, dat hij, voordat de inlevering begint, zoo krap mogelijk bij kas is. Van nu af aan is het van het allergrootste belang, dat u zich volledig overtuigt van de hoeveelheid geld. die u en uw huisgenooten in contanten hebben en dat u het overbodige bedrag tijdig dus voor 26 September a.s. stort bij de aangewezen instellingen. Men kan eveneens gebruik maken van de mogelijkheid om ziin geld te bestemmen voor een vrijwillige ze kerheidsstelling wegens reeds verval len of nog te heffen belastingen, wat het voordeel heeft, dat men dan een rente kweekt Ik herhaal: als de of- ficieele inlevering begint, wordt nog slechts een bedrag van ten hoogste driehonderd gulden oer gezin of al leenstaande aangenoirTjn Voor de be drijven geldt deze beperking niet Van een inwisseling van de zinken pasmunt is voorloopig nog afgezien. Ik doe een dringend beroep op u allen om dit zinken gold hu niet te gaan oppotten. Daarmede verstoort ge het kleine betalingsverkeer en be rokkent ge uw medeburgers grooten last. meer dan wij op het oogenblik kunnen verdragen. Het voor-oorlog- sche zilvergeld blijft zijn gelding be houden Voor de spaarpotten, die uit zulk geld zijn samengesteld behoeft men zich dus geen zorgen te maken. Al is de getroffen regeling er op gericht om de geldinlevering zoo snel en zoo goed mogelijk te doen ge schieden, toch zal het publiek er zich van bewust moeten zijn, dat de komende weken het personeel van de banken uitzonderlijk zwaar zal wor den belast. In verband daarmede doe ik een beroep op u allen om ver zoeken tof uitbetaling of overschrij ving van bedragen, ten laste van vrije of reeds geblokkeerde bankrekeningen van nu af tot na het eind van de hnleveringsweek tot het uiterste mini mum te beperken. Ik denk hierbij met name aan de overschrijving ten behoeve van de belastingontvangers, opdrachten, die ik in het algemeen zooals u zult begrijpen ten zeerste toejuich, maar die veel extra werk veroorzaken, dat er de eerste weken niet bij kan. De belasting ontvangers noodig ik uit met de daaruit voortvloeiende vertraging bij €h? vervolging rekening te willen houden. politiek zoo berooid zijn als niemand voor mogelijk had gehouden. Aan den eenen kant staat een buiten alle verhouding gestegen hoeveelheid be taalmiddelen. die bij de bezitters de illusie wekt van rijkdom, aan den an deren kant is het nationaal vermo gen in goederen gemeten sterk gedaald. De staatsschuld kan nog niet nauwkeurig worden berekend, doch is van de orde van grootte van twintig a vijf en twintig milliard gulden. De geld vernieuwing moet mede worden beschouwd tegen den achter grond v,an deze feiten. Zij moet in belangrijke mate dienstbaar worden gemaakt aan het herstel van het even wicht tusschen de hoeveelheid goede ren en de hoeveelheid geld. aan een billijke verdeeling van den last, dien de Nederlandsche gemeenschap heeft te dragen, en aan het geven van de noodige leiding aan de door het oude geld vertegenwoordigde koopkracht. De geldzuivering, tezamen met ver scheidene andere maatregelen, die nog zullen worden bekend gemaakt, heeft daarom een drieledig doel. In de eer ste plaats stelt zij de regeering in staat de hoeveelheid geld in omloop binnen de gewenschte perken te bren gen; in de tweede plaats biedt zij de gelegenheid een momentopname te maken van de liquide vermogens posities en een onderzoek in te stel len nsar de zuiverheid van de bron, waaruit dit bezit is ontsproten, in de derde plaats verschaft zij de regee ring controle over de besteding van het geaccumuleerde geldbezit, opdat er zorg voor kan worden gedragen, dat dit op een wijze wordt aangewend, die in overeenstemming is met de belangen van de volkswelvaart en mei de behoeften van den staat. Wat de beperking van den gelds omloop aangaat, is het streven van de regeering erop gericht om te ver hinderen, dat haar door een over maat van geld de beheer sching van het prijs- en loonpeil uit de hand wordt geslagen. Nog altijd worden de bestaande prijs- en loonnormen op schrikbarende wijze overtreden. Dit brengt niet alleen hen, die zich aan die normen loyaal willen houden, ern stig in het nadeel tegenover diegenen, die door brutale overbiedingen de be schikbare goederen en arbeidskrachten tot zich trachten te trekken, het vormt in het algemeen een gevaar voor de rust op de verschillende markten de eerste plaats op de arbeids markt en een bedreiging voor de waardebestendigheid van het geld. De mogelijkheid om de prijzen op te ja gen boven het peil, dat de regeering toelaatbaar acht. heeft voor het bin nenland groot bezwaar. Het bedrijfs leven moet met het oog. op zijn cal culaties weten, waar het aan toe is en de kleine v#s»e inkomentrekkers, zooals de vele duizenden pensioen gerechtigden. hebben er recht op, dat de regeering waakt voor de zekerheid van het toch al sobere bestaan, dat zij zich door een lang leven van ar beid hebben verworven. Ook in ver band met onze intemiationale positie moet een stijging van het kostenpeil aan zekere grenzen worden gebonden. Anders verzwakken wij onze concur rentiepositie op de buiten landsche markten en wordt de zoo gewenschte inschakeling van onze arbeidskrachten in de export-industrieën en de daar- Zoodira de inlevering is voltooid, wordt zooals ik reeds aanstipte met een verdere beschikbaarstelling van nieuw papiergeld begonnen, ter wijl tevens de geblokkeerde bank- en giro-rekeningen volgens bepaalde maatstaven d.w.z geleidelijk en naar behoefte, zullen worden vrijgegeven. Het spreekt vanzelf, dat de geldzui vering niet mag leiden tot een vast- loopen van het economisch verkeer. E>aarom zal voor alle economisch ge wenschte en gerechtvaardigde trans acties volledige betalingsmogelijk- heid worden geopend Ongewenschte transacties daarentegen zullen met alle kracht worden belet. Het is mijn stellige overtuiging, dat de geld zuivering de beste maatregel zal blij ken, die tot dusverre ter bestrijding van den zoo gehaten zwarten handel is peromen Het zou. met dit doel voor oogen, onverstandig ziin de bij zonderheden omtrent het vrijgeven van geblokkeerd geld reeds thans be kend te maken. Nadere mededeelin- gen daarover kan men tegen het eind van de inleveringsweek tegemoet zien. De maatregelen die dan zullen worden getroffen, zullen er ten volle op gericht zijn om het economisch leven weer vlot te doen verloopen Hiermede meen ik de belangrijkste vraagpunten die bii u zullen zijn gerezen, kort te hebben beantwoord Thans nog iets meer over de bedoe ling die met de besnrok'-m maatre gelen wordt nagestreefd Het is noo dig dat ied^r niet slechts weet w a t er gaat <»ebeimaar ook met welke oogmerken de zoo ingriirwmde ©•neratie der geMvernieuwi^^ wordt verricht Tk stel er veel prijs oo in dit opzicht volkomen openhartig te zijn De gangbare opvatting 1s. dat de geldzuivering noodzakelijk is om zwarte winsten op te sporen en om degenen, die deze zwarte winsten hebben gemaakt, te treffen. Ik wil allerminst tegenspreken, dat dit een zeer belangTijke overweging uit maakt, maar zij is stellig niet de eenige. Het ie goed dat ons geheele Nederlandsche volk er van doordron gen wordt dat wij na vijf jaren van Duitsche afpersing en bankroetiers- v^n afhankelijke bedrijfstakken ge remd. De moeilijkheden, die de geldzuive ring zelf ongetwijfeld sommigen uwer zal berokkenen, dient ge als den tij- delijkeh prijs te zien voor de verze kering van den grondslag, waarop uw bestaan is gevestigd. Als u zich de ellende, die een inflatie, d.w.z, een ongeremde stijging van den gelds omloop en van prijzen en loonen ver oorzaakt, duidelijk voor oogen stelt, zult u zich n et eventueel opkomende, .ijdelijke moeilijkheden gemakkelijker kunnen verzoenen. De inventarisatie van het geildvermogen, die de regee ring in de tweede plaats met de geldvernieuwing beoogt, valt samen met een effectenregistratie, de regis tratie van het buitenlandsche devie- zenbezit. de registratie van tijdens de bezettingsperiode afgesloten levens verzekeringscontracten en van nieuw afgesloten hypotheken, alsmede met een herwaardeering van. onroerend bezit Deze maatregelen zullen de gegevens verschaffen over de verdee- ïing van het volksvermogen, waar over voor het nemen van de geraam de belastingmaatregelen moet wor den beschikt. Een van die hulpmaat regelen wil ik u in het bijzonder noemen. In het dezer dagen afgekondigde aavorderingsbesluit betreffende de belastingen, is reeds de opheffing van het bankgeheim opgenomen. Ook het nieuw verworven roerende bezit, in den vorm van werktuigen, duurzame gebruiksgoederen en kost baarheden, zal aan een onderzoek worden onderworpen. Het overzicht iat wij op deze wijze hopen te ver krijgen. zal in hooge mate behulpzaam zijn om de winsten, die zijn voort gesproten uit cfen zwarten handel en de inkomens die zijn verdiend door degenen, die hand- en spandiensten hebben verleend aan den vijand en misbruik hebben gemaakt van den nood van hun medeburgers, te achter halen. Ik geef u de verzekering, dat het ministerie van financiën met deze lieden en met hen, die er aan hebben medegewerkt om de zoo ver worven rijkdommen te laten onder duiken. bijzonder weinig consideratie zal hebben. Verder kan men ver wachten een zware heffing op alle door de buitengewone omstandig heden van de laatste jaren verkregen vermogensvermeerdering, terwijl nog een verdere vermogensheffing ineens het vooruitzicht is. Over de controle op de besteding van het geaccumuleerde geldbezit, die de regeering zich door de inlevering van het papiergeld verwerft, sprak ik ai met een enkel woord in verband met de a.s. deblokkeering van de bank- en giro-tegocden Afgezien van de bedragen, die noodzakelijk zijn voor loonbetalingen. pensioenen, wachtgelden e.d en voor de finan ciering van het loopende handels verkeer zal de besteding van deze tegoeden in de eerste plaats gericht moeten worden op het herstel en op de herwinning van Nederlands plaats in de wereld. Deze gedachte heeft reeds toepassing gevonden, zooals de meesten uwer bekend zal zijn. met betrekking tot de uitkeeringen we- aens geleden oorlogsschade, waarvan de hervatting a.s is. Het zou hoogst ->ngewenscht zijn, indien deze ultkee- ringen, die zijn bestemd om de ver woeste woningen, kantoren en fabrie ken te herbouwen, om de bedrijven aan nieuwe installaties te helpen en de voorraden aan te vullen, om ae huizen weer te méubileeren en m de kleedingbehoefte te voorzien, voor directe verbruiks-doeleinden zouden worden gebruikt of op andere wijze aan hun beoogde bestemming zouden worden onttrokken. Hetzelfde argu ment is van toepassing op het geld, dat na de inlevering en blokkeering straks voor deblokkeering in aan merking zal komen. Er bestaat een ontzaglijke be hoefte aan nieuwbouw en aanvulling otf vernieuwing van installaties en voorraden en het gevaar is groot, dat als men de bevrediging daarvan vrij laat, de rangorde der dringend heid zeer wenig zal worden in acht genomen In een deel van deze be hoeften moet de staat rechtstreeks voorzien er» daarom is het onvermij delijk, dat hij een deel van deze koopkracht aan zich trekt. Dit kan langs den weg van belastingen en van leeningen. Beide middelen zul len worden toegepast. Een deel van de opbrengst zal worden besteed voor vermindering van de staatsschuld, een ander deel voor de financiering van het herstel. Op de besteding van de bedragen, die daarna beschikbaar blij ven en die bestemd zijn voor parti culier gebruik zal een zeker toezicht moeten worden uitgeoefend om de economische ontwikkeling in sociaal en economisch verantwoorde banen te leiden. De ervaringen, die na den vorigen oorlog zijn opgedaan toen practisch alle contróle op de reëele beleggingen door particulieren ont brak, strekken hierbij tot leering. De tijd is voorbij, dat door een ieder naar persoonlijk goeddunken met het geld. dat hij in het maatschappelijk proces heeft verworven en met het bezit, aan welks vorming de gemeen schap, hetzij direct, hetzij indirect, een zoo belangrijk aandeel heeft ge had. vrij en ten eigen nutte mag worden beschikt. Dit geldt in het bij zonder voor de huidige omstandighe den, waarin door het gemeenschap pelijk ervaren leed en de groote scha de. die is aangericht aan de natio nale welvaartsbronnen, ieder van ver antwoordelijkheid voor het welzijn van volk en natie sterker dan ooit moet zijn doordrongen. De toepassing van dit beginsel be hoeft in geenen deele te leiden tot een verlamming van particulier ini tiatief. Integendeel, de regeering be seft zeer goed. dat zij niet de wijs heid in pacht heeft en dat zij zeker niet in staat is alles tot in de klein ste details van één centraal punt uit. te organiseeren. Een nauwe sa menwerking in constructieven geest tusschen particuliere- en officieele in stan ties blijft van de allergrootste beteekenis De krachten van initia tief en vindingrijkheid, van durf en doorzettingsvermogen, die leven in de maatschappij kan ons land in deze tijden minder dan ooit ontberen De règeering draagt echter de laatste verantwoordelijkheid en het is haar taak het kader te scheppen, waar binnen de maatschappelijke krachten zich kunnen ontplooien. Door deze toelichting moge u thans duidelijk zijn geworden, dat het niet de bedoeling der regeering is om u ten aanzien van het ingeleverde geld te onteigenen. Een deel ervan wordt voor belastingbetaling gereserveerd, een deel zal het karakter var. een spa ar som ontvangen, waarop rente kan worden gekweekt en de rest zal voorzoover het niet terstond na de inleveringsweek wordt vrijgegeven aan bepaalde bestemmingen worden gebonden, die in het kader van het herstel toelaatbaar zijn. Landjgenooten. De regeering beschouwt de geld vernieuwing, waarvan ik u de procel dure en bedoeling in enkele hoofdza ken heb geschetst, als een uiterst be langrijke zaak en op grond daarvan acht zij zich gerechtigd tegen hen die haar bedoelingen trachten te door kruisen, met groote gestrengheid op te treden. Op overtredingen van de Jaarschriften zijn zware straffen ge teld, zoowel van strafrechtelijken als van vermogensrechtelijken aard. Het is mij bekend dot u slimmer te zijn dan' de regieringen het is mij evenzeer bekend van wil ke sluipwegen en manipulaties zii zich bedienen. Ik heb onlangs een. anoniemen brief ontvangen van iemand, die mij hoonend be dankte voor de gelegenheid, die hij. terwijl de geldzuivering op zich liet wachten, meende te hebben gevonden om zijn zwarte geld in veiligheid te brengen. Tegen deze lieden zeg ik: juicht niet te vroeg. Het zal u blij ken, dat wij diverse verrassingen voor u in petto hebben, die voor u niet plezierig zullen zijn Het goedwillende deel van de be volking roep ik toe: laat u niet in met hen, die in de afgeloopen jaren ons volksleven hebben vergiftigd. Gaat niet in op aanbiedingen, die u zouden kunnen worden gedaan, doch helpt daarentegen de regeering het doel te bereiken, dat zij zich in het belang van het land heeft gesteld en met inzet van al haar krachten zal najagen. Luisteraars. De geldvernieuwing is op komst. Ik heb u haar opzet en haar doel in groote lijnen geschetst. Wij staan aan den vooravond van een maatregel, die hier te lande nog nimmer is be proefd en die. naaT ik hoop, in de toekomst nimmer zal behoeven te worden herhaald. Ik verheel mij niet. dat ons volk een week tegemoet gaat, waarop het zich met groot overleg zal moeten voorbereiden en waarin zich ongetwijfeld nog tal van moei lijkheden zullen voordoen Het be lang, dat met het welslagen van de geldvernieuwing wordt gediend, is echter oneindig veel grooter dan het ongemak, dat zij zal veroorzaken. Gij hebt in de achter ons liggiende jaren getoond, dat gij een oorlog en een oorlogseconomie hebt kunnen door staan Toont thans, dat gij ertegen opgewassen zijt om ook de PÖn. d«e de geboorte van een vredes-economie met zich meebrengt, moedig tever dragen. De 24 voornaamste Duitsche oor logsmisdadigers zijn eenigen tijd geleden officieel aangewezen en zoo heel lang zal het niet meer duren, voordat de meesten hunner, om voor hun rechters te verschij nen, geleid zullen worden door de dubbele haag van prikkeldraad, rond het eens zoo luxueuse Palace Hotel te Mondorf-les-Bains, onge- reer zeventien kilometer van Lux emburg, waar zij sedert hun arres tatie worden gevangen gehouden. Goering, Ribbentrop, Ley, Frank en Streicher, de voornaamste kop stukken van het duizendjarige nazirijk, houden verblijf in dit hotel, hetwelk is ontdaan van alle meubilair, gordijnen, installaties, vensters en versieringen. Zelfs de electrische lampen zijn verwijderd, terwijl de stroom is afgesloten. De geruchten, dat deze groot- misdadigers de dagen van hun ge vangenschap in luxe en weelde zouden doorbrengen, zijn ten eenenmale onjuist. lederen dag moeten zij om zes uur 's-morgens opstaan en zelf hun bedden afhalen en opmaken. Goering's uniform. Goering's hemelsblauwe uniform (de epauletten zitten er nog op, maar zijn medailles zijn verdwe nen) hangt als een zak om zijn lichaam, want sinds zijn arrestatie is hij ruim tien kilo afgevallen. Hij heeft bij generaal Eisenhower ge protesteerd tegen den .diefstal' van zijn medailles, doch kreeg geen antwoord- Twee weken lang klaagde Goe ring over een aanval van bronchi tis. Hij werd toen naar de zieken zaal overgebracht, waar hij zijn tijd doorbracht in bed. gekleed in een vuurroode ochtendjas, tot het zon nige weer hem verlokte, zijn eens zoo schitterende uniform weer aan te trekken. Kort daarop overviel hem een van die sombere stemmingen, waaraan personen, die verslaafd zijM aan verdoovende middelen on derhevig zijn, als zij daarvan ver stoken blijven. Toen Goering werd gearresteerd, maakte hij ruim gebruik van ver doovende middelen. Men beperkte dit tot twee pillen per dag, welke hem in staat stelden, tot vier uur in den morgen te slapen. Daar hij om negen uur naar bed moet, heeft hij dus een nachtrust van zeven tr. Doenitz, die een bril draagt, moe' dit voorwerp steeds aan de wacht afgeven, als hij naar zijn eigen kamer gaat. Hij mocht eens in de verleiding komen een stuk van een der glazen af te breken, om zich een slagader door te snijden Zijn ondergoed, netjes opgesta peld. vormt de een-ige versiering in zijn kamer. Zijn onderbroeken zijn alle met de hand gebreid: een lichtrose, een lichtgele, een witte en een beige. Evenals Goering leidt Doenitz aan sombere stem mingen. Een boordje zonder das, dat uitkomt boven zijn uniform met goudgalon tot aan de ellebo gen, draagt tot verhooging van zijn verloopen uiterlijk bij. „Uw vriendelijkheid over stelpt me." Hans Frank, de rijksbestuurder van Polen, is op een draagbaar het Palace Hotel binnengedragen. Zijn hals, polsen en armen zaten vol verbanden wegens de wonden, die hij zichzelf had toegebracht in een poging om zelfmoord te plegen. Hij herstelde en kreeg toestem ming zijn tijd in gezelschap van de overige gevangenen door te brengen. Tegenover zijn Ame- rikaansche bewakers verklaarde, hij: „Uw vriendelijkheid overstelpt me". Dr. Ley besteedt een groot deel van zijn tijd aan het schrijven van zijn mémoires. Hij heeft zelfs aan zijn bewakers gevraagd, of hij geen secretaresse kon krijgen, om hem daarbij te helpen. De boezemvrienden De onafscheidelijke boezemvriend van Ley is Streicher. Hun vriend schap ontstond tijdens hun ge vangenschap. Toen Streicher in het Palace Hotel gevangen werd gezet, pro testeerden de overige gevangenen. Doenitz maakte zich tot tolk Van de anderen en verzocht den com mandant hem te laten verwijde ren. Hij verklaarde, dat Streicher de grootste misdadiger was, die Duitschland ooit had gehad en dat zij zouden weigeren met hem aan dezelfde tafel te zitten, of zich met hem te bemoeien. Doenitz kreeg ten antwoord, dat zij allen gevangenen waren en dat Streicher zou blijven, waar hij was. Gedurende drie dagen werd Streicher in afztlidering gehou den. Daarna werd hij in dezelfde kamer ondergebracht al Ley- Briefwisseling verboden. Geen van de gevangenen heeft tot nog toe eenig bericht mogen ontvangen van zijn familie. Geen hunner heeft aan zijn vrouw mo gen schrijven. De gevangenen in het Palace Hotel mogen rooken. Zij krijgen een rantsoen van een ons tabak pér week en vier boekjes lucifers per maand. Zij rollen hun eigen 3ifrreiseook wat lectuur hun- ner beschikking gesteld hoofdza kelijk godsdienstige werken, klas sieke en enkele novelles, gepub.i- ceerd vóór 1933, toen de nazi's aan de macht kwamen. Zij moeten hun eigen schoenen poetsen, waaruit de veters zijn verwijdend. lederen Zaterdag krijgen ze warm water om een bad te nemen. De overige dagen van de week moeten zij zich te vreden stellen met koud wa.er- Dagelijksch menu. Het dagelijksche menu ziet er als volgt uit: ontbijt, brood, bis cuits en een kop chocolade. Diner: soep, „meat and vegeta- oles", aardappelpuree, rijst en bieten-salade. Souper: boonenstamppot, brood en een kop koffie. Licht krijgen de gevangenen niet. Als zij iets willen zien bij het naar bed gaan, moeten zij zich vóór donker ter ruste begeven. Een van de meest geliefde manieren om den tijd te passeeren is Engelsch leeren. De gevangenen geven elkander les en de ijverigste leerlingen zijn Ley, Streicher, Rib bentrop en Frank De banden-voorziening. Volgens een mectedeeling van minister Vos zijn plannen opge steld om in 1946 200.000 rijwielen gereed te maken. Samen met den invoer van geheel gemonteerde en in onderdeelen aangevoerde rijwie len kan in bat volgend jaar een totaal van ongeveer een millioen rijwielen bereikt worden. De be hoefte aan rijwielen is ruim twee millioen. Er is in ons land momenteel be hoefte aan ongeveer 3 millioen buiten- en 3 millioen binnenban den. De huidige productie bedraagt 75.000 buiten- en 60.000 binnenban den per maand. Er zijn 500.000 binnen- en buitenbanden in Ame rika aangekocht, hiervan zijn er ruim 75.000 in ons land aangeko men. Wanneer verdere aanvoer zal plaats vinden, valt nog niet te zeggen. Naar de minister voor handel en nijverheid, ir. Vos, in zijn Woensdag gehouden conferentie voor de pers heeft medegedeeld, wordt van de beschikbare hoe veelheid grondstoffen voldoende scheerzeep geproduceerd, cum op 1 October a.s. een bon aan te wijzen. Het is nog niet verzekerd, dat zulks daama regelmatig kan geschieden. De productie van fijnere soor ten zeep zal voorloopig nog uit blijven. De vervaardiging van zeeppoeder is binnenkort te verwachten. In October zullen eveneens scheermesjes in de distri butie komen, hoeveel, is nog niet vastgesteld- Bij gelegenheid van zijn afscheid als Deken van Amsterdam heeft de gemeente aan Mgr. dr. G C. van Noort de hoogste onderschei ding der stad, de gouden medaille met oorkonde, verleend. Deze onderscheiding heeft de burgemeester der hoofdstad, de heer F. de Boer, heden aan den Deken uitgereikt Prof- mr. dr. R. van Genechten. de vroegere procureur-generaal bij het gerechtshof te 's-Graven- hage en commissaris der provincie Zuidholland, zal op 3 October om 10 uur voor het bijzonder gerechts hof te 's Hage terecht staan.

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1945 | | pagina 2