Inhoud van de beschikking KATH. ACTIE LUIDT STORMKLOK Bankrekening Provisie voor de banken Die rare wereld Naar lager rentetype Commissaris Koningin in Zuid-Holland Duitsche roofzucht Kinkhoest-epidemie Op een mijn EISENHOWER BIJ DEN PAUS De toestond in Duitsch land en Oostenrijk besproken HET TANGERPROBLEEM Spanje trekt zijn troepen terug Naar vernieuwing der volkszeden De Ned. Volksbeweging De G.-G. voor de radio vooruit moeteix doen. Verwacht wordt, dat de winkeliers aan hun klanten eemg crediet verleenen. Wanneer men geregeld in een restaurant eet, zou men een week vooruit kunnen be tten of overeenkomen om later af *e rekenen. Wat betrelt de mogelijkheid dat de bedrijven voor hun personeel het oude geld inleveren, had de minister zien de zaak zoo gedacht, dat bijvoorbeeld de kassier het geld van het per soneel in ontvangst neemt, daarvoor een ontvangstbewijs afgeeft, voor ieder afzonderlijk een specificatie maakt en het geld met overlegging van de geldkaart en de distributie stamkaart van de betrokkenen in levert Gevraagd werd wat de minister van plan was te doen tegen het vast houden van het zinken geld De minister herinnerde aan zijn oproep tot het Nederlandsche volk om het zinken geld niet op te pot ten. maar als het publiek daaraan geen gehoor geeft zal het moeilijk zijn om maatregelen daartegen te ne men Zijn er maatregelen getroffen ten opzichte van het Nederlandsche bankpapier In het buitenland? Dit is at over de geheele linie buiten omloop gesteld Zijn er met het oog op het te voren inkoopen van levensmiddelen maatregelen genomen ten aanzien van de daarvoor benoodigde bonnen? Voor een gedeelte van de inle veringsperiode zijn nog de oude bon nen geldig Overigens staat het de partement in contact met den Dis- ttrtbutiedienst om moeilijkheden te voorkomen, ook wat de bevoorrading van de winkeliers betreft. Gevraagd werd of geen zilveren pasmunt in circulatie kon worden ge bracht De minister antwoordde, dat zil veren pasmunt er wel is en ook hier te lande aanwezig is. Wij hebben, aldus de minister, overwogen, of wij het zilvergeld niet meteen in om loop zouden brengen Daarvan ls echter afgezien, omdat het gevaar dreigt, dat het uit de circulatie zou verdwijnen, doordat het opgepot, om gesmolten of naar het buitenland uitgevoerd zou worden Als de sanee ring slaagt dan zullen wij zien. of wij het zilvergeld hier in circulatie kunnen brengen Maar er moet eerst rust onder het publiek komen ten aanzien van de monetaire aangele genheid Als het zinken geld wordt ingetrokken zal de zwarte handel er zich ook van ontdoen maar o» het oogenblik zie ik geen middel om op dit ount den zwarten handelaar t* grijpen Moet men het ge.d i.axmeinen als een crediteur zijn schuld ver vroegd komt «flossen? Als in het betalingscontract de mo gelijkheid van vervroegde aflossing is voorzien, zal men de aflossing moe ten aannemen Uit fiscaal oogpunt maakt het echter geen verschil uit of een schuld is afgelost of dat er tegenover een bezit een even groofe schuld staat Bestaat niet het gevaar, dat men oud geld voor postwissels stort om deze na de saneering te innen en er nieyw geld op te krijsen? Postwissels koopen om ze rechtstreeks met nieuw geld te laten uitbetalen, zal niet opgaan Die post wissels worden eenvoudig geblok keerd In welke coupures zal de uit betaling van de f 10.— nieuw geld geschieden? Voor de kleinere gemeenten zal alles in zilverbons van 1.wor den uitbetaald. In de grootere ge meenten krijgt het eerste lid van het gezin zilverbons van f 1.de ove rige leden krijgen bons van 2.50. Wordt het oude zilvergeld weer wettig betaalmiddel? Het oude zilvergeld is naar onze Nederlandsche opvatting altijd gel dig gebleven, het is en blijft een wettie betaalmiddel Vele zwarte handelaren hebben hun winsten in zilvergeld belegd. Wordt daartegen niets gedaan? Ik voel er niet veel voor om de menschen die het zilvergeld bewaard hebben nu te verplichten dat geld af te geven, dat lijkt mij psycholo gisch niet juist De Duitschers heb ben maar 2% van het zilvergeld bin nengekregen Wordt het geld, dat men na de hileveringsweek bij de banken brengt, ook geblokkeerd Wat na de inleveringsweek op -de bank wordt geplaatst komt op een vrije rekening Wat moeten de detaillisten doen als iedereen met groot geld betaalt? De detaillisten zullen niet voldoen de pasmunt beschikbaar hebben als iedereen met groot geld komt In de practijk zou men het zoo kunnen oplossen, dat een detaillist de kleine terug te betalen bedragen op een tègoed-rekening van den klant schrijft Zullen de saneeringsmaatrege- len en de blokkeering geen moeilijk heden voor den staat opleveren als er een staatsleening moet worden ge- Bloten? Vooreerst is op het oogenblik de kaspositie van den staat nogal gun. stig Ook kan men leenen uit het geblokkeerde geld Dat zal wel de hoofdbron zijn en tenslotte kan men de belastingen wat sneller en ruimer laten vloeien Tenslotte werd nog gevraagd hoe een gezinshoofd, dat tijdelijk in een andere gemeente vertoeft dan zijn gezin de saneeringsvoorschriften moet opvolgen Het antwoord hierop luidde, dat zoo n gezinshoofd de stamkaart en de kolenkaart van zijn gezin moet aan bieden om een geldkaart te kunnen krijgen en daarop te kunnen storten. Het gezin zelf kan voor zich in de plaats van zijn inwoning met een ter plaatse aan te wijzen bon de 10 nieuw geld per persoon in ontvangst nemen tegen f 10.oud geld r\ i J muntbiljetten en zilverbons. UC TOQK acr Danken De mie ver m.g van biljetten en In de thans verschenen „Beschik king Geldzuivering 1945" worden er kend als betaalmiddelen: munten, velke ingevolge de bepalingen der Muntwet 1901 en van het Kon. besl van 14 Sept. 1944 de hoedanigheid van wettig betaalmiddel bezitten; zoomede bankbiljetten voor zoover zij ten dagteekening dragen later dan 6 Mei 1945, en muntbiljetten, uitge geven krachtens een Kon. besl., afge kondigd na 6 Mei 1945 Alle biljetten van de Ned. Bank van f 300 f 200, f 60. f 50, f 40, f 25, f 20 en f 10 en alle zilverbons. voor zoover ze een dagteekening dragen vroeger dan 6 Mei 1945 zoomede de muntbiljetten uitgegeven krachtens K. B. van 4 Febr. 1943, met ingang van 26 Sept. buiten omloop gesteld. Het is verboden over de nieuwe betaalmiddelen te beschikken of aan te nemen voor 26 Sept. De uitreiking van de betaalmidde len en van de geldkaart A geschiedt gelijktijdig; het nummer van de tweede distributiestamkaart van den gene aan wien een geldkaart A wordt uitgereikt, wordt vanwege den distributiedtenst op de geldkaart in gevuld. Hoofden van gezinnen, die niec in het bez'it zijn gesteld van een kolen- kaart, alsmede personen die niet zijn hoofd van een gez?n, doch die den vollen leeftijd van 21 jaren hebben bereikt en een zelfstandig inkomen, in geld genieten van meer dan f 100. per maand, zijn gerechtigd in de pe riode van 17 tot en met 22 Sept bij een I?d van de bedrijfsgroepen han delsbanken of landbouwcredietban- ken, een aanvraag in te dienen 1ot het verkrijgen van een geidkaari B De aanvraag tot het verkrijgen van een geldkaart B geschiedt op een door den aanvrager te onaer- teekenen formulier dat in de periode van 17 tot en met 22 Sept. verkrijg baar is bij de kantoren der poste rijen. Het lid van de bedrijfsgroe pen handelsbanken of iandbouwcre- dietbanken reikt een geldkaart B u."t na in het vakje 401a van de tweede diKtributiestamkaart. resp van de noodstamkaart van den aanvrager een hoofdletter B te hébben gesteld De uitreiking van de geldkaart B geschiedt zooveel mogelijk gelijktij dig met de aanvraag, dóch Tn geen geval later dan 25 Sept.; het num mer van de tweede distributiestam kaart re«p van de noodstamkaart wordt vanwege het lid van de be drijfsgroepen handelsbanken of ïand- bouwcredietbanken, dat de geld kaart B uitreikt, op de geldkaart B ingevuld De postchèque. en girodienst wordt met ingang van 13 Sept tot nader be richt gesloten ter zake van de in-ont- vangst-neming van opdrachten tot overschrijvig en uitbetaling opdrach ten tot uitbetaling, die op 12 Sep tember niet door het centrale giro kantoor zijn afgehandeld, worden niet meer in behandeling genomen Ingezetenen zijn bevoegd de nun toebehoorende bank- en muntbiljetten en zilverbons in te leveren of te doen inleveren bij de kantoren der poste rijen en bij de leden van de bedrijfs groepen effectenhandel. handels banken. landbouwcredietbanken en spaarbanken. De inleverkantoren storten de door hen ontvangen be dragen bij het kantoor van de Ned Bank waaronder zij ressorteeren Zij verstrekken per den laatsten inleve ringsdag na kassluiting een opgave van het bij hen ingeleverde bedrag aan het kantoor van de Ned. ank. waaronder zij ressorteeren De inleveringskantoren zijn op ue dagen van inlevering geopend van 9 tot 17 uur en bij gebleken noodzaak, van 20 tot 22 uur. De Minister van Financien geeft de Ned Bank gehoord, nadere regelen noDcns de inlevering van bank- en bons. toebehoorende aan natuurlijke personen, die ingezetenen zijn, kan slechts geschieden ten name van houders van geldkaarten.. Bij de in levering moeten de geldkaart, mede de bijbehoorende distriibutiestam- kaart. worden overgelegd De inleve ring door houders va-n geldkaarten is toegelaten tot een bedrag van ten hoogste 300 per geldkaart. Van de geldkaart van inleveraars. die minder dan f 100 inleveren, wordt door het inleverkantoor het vakje ..geldkaart A-een" van de geldkaart verwijderd. De inlevering van biljetten en bons loebehoorende aan andere dan na tuurlijke personen, geschiedt door een daartoe gemachtigd natuurlijk oersoon, desgewenscht voor iedere vestiging afzonderlijk; formulieren, waarop de machtiging dient te wor den gesteld, worden vóór 25 Sept verkrijgbaar gesteld bij de leden van de bedrijfsgroepen, handelsbanken en landbouwcredietbanken, zoomede bij de kantoren der posterijen. Bij do inlevering moet de ingevulde volmacht worden overgelegd; inleve ring krachtens volmacht kan niet Bij de inlevering moet worden overgelegd een door den inleveraar onderteekend specificatie-formulier vermeldende het aantal van iedere coupure der in te leveren biljetten en zilverbons. de bedoelde specifi catie-formulieren worden van 19 tot en met 25 Sept. verkrijgbaar gesteld bij de distributiekantoren. Na de inlevering wordt de geld kaart of de volmacht aan den in leveraar teruggegeven. nadat de kaart of de volmacht door het kan toor van inlevering van een gewaar merkte aanteekening betreffende het ingeleverde bedrag is voorzien De inlevering van biljetten of bons toebehoorend aan natuurlijke perl sonen, onverschillig of deze al dan niet als ingezetenen zijn te beschou wen. die niet hier te lande verblijven en uit dien hoofde niet over een geldkaart beschikken, kan slechts ge schieden bij de hoofdbank. de bij bank of de agentschappen van de Ned. Bank ten name van den recht hebbende. Nederlandsche militairen in werke- lijken dienst, in Nederland gelegerd, die in gemeenschappelijke voeding zijn, kunnen de in hun bezit zijnde bank- en muntbiljetten en zilverbons inleveren bij hun betaalmeester Deze houdt van de inlevering aanteeke ning op een lijst in tweevoud, ver meldende van iederen inleveraar den naam en de voornamen, het „army number" het volledige adres en het ingeleverde bedrag! Aan iederen inleveraar verstrekt de betaalmeester een quitantie. Hij stort de ingenomen bedragen voor of op 2 October bij een lid va-n de bedrijfs groepen effectenhandel, handelsban ken. landbouwcredietbanken of spaar banken, onder overlegging van het origineel van de lijst. Hij behoudt het tweede exemplaar van de lijst voer zijn eigen administratie. Het is verboden bij de inlevering gebruik te maken van tusschenge- schoven personen met het oogmerk meer of spoediger betaalmiddelen terug te ontvangen dan waarop degene te wiens naam behoort of be hoorde te worden ingeleverd, alleen handelende recht zou hebben. Alle tegoeden van rekeninghouders bij de Ned. Bank en bij de leden van de bedrijfsgroepen effctenhandel, handelsbanken en landbouwcrediet banken, waarover per ehèque of door middel van af- of overschrijvingen kan worden beschikt worden tot de bedragen welke die tegoeden aanwij zen na kassluiting op 25 Sept. als geblokkeerde tegoeden beschouwd, totdat ter zake een nadere voorzie ning zal zijn getroffen. Dit geldt mede voor tegoeden op depositorekening en tegoeden bij spaarbanken. Ï*1S ve*'boden zonder vrijstelling krachtens beschikking van den Min van Fin of zonder vergunning van de Ned. Bank tegoeden, welke als ge blokkeerd worden beschouwd op eenigerlei wijze: geheel of gedeel telijk in betaalmiddelen uit te betalen of op te nemen, b) geheel of gedeel telijk door omschrijving aan derden over te dragen of te doen overdragen Voor zoover betalingsverplichtingen ten gevolge van bepalingen van deze beschikking niet, niet geheel, of niet tijdig kunnen worden nagekomen, zijn zij opgeschort. De Min. van Fin. stelt nadere rege len aangaande den duur, de grenzen en de gevolgen van de opschorting. Het is verboden zonder redelijken grond met een beroep op de opschor ting een verplichting niet. niet ge heel. of niet tijdig na te komen. Aan leden van de bedrijfsgroepen effectenhandel, handelsbanken, lana- bouwcredietbanken en spaarbanken, wordt ten laste van 's rijks schatkist een provisie toegekend voor hun medewerking aan de uitvoering van de maatregelen, vervat in deze be schikking, ten bedrage van per mille van het bedrag, dat bij hen aan buiten omloop gestelde bank- en muntbiljetten en zilver bons is inge leverd. Geadresseerden van een aangetee- kende zending, die blijkens het post stempel van het kantoor van ont vangst op of na 22 September 1945 te bestemder plaatse is aangekomen, zijn gerechtigd deze zending te weigeren Het risico van te late aankomst van een aangeteekende zending is voor rekening van den afzender Alle stukken opgemaakt ter uitvoe ring van deze beschikking zijn vrij gesteld van het recht van zegel. De Ned. Bank is gehouden de tegen waarde der bankbiljetten die niet of niet tijdig zijn ingeleverd, aan den Staat af te dragen. Deze beschikking wordt aagehaald als „Beschikking Geldzuivering 1945" en treedt in werking met ingang van 13 September. In de Amerikaansche bezettings- zone in Duitschland wordt op groote schaal het lichaamsgewicht Xfil v?e. bev°lking gecontroleerd °og op de te verstrekken voedselrantsoenen. Daarbij is ge bleken dat volgens den Ameri- kaanschen gezondheidsstandaard vele Duitschers te zwaar zijn. Dat zal echter' niet lang meer het geval zijn, want uit Berlün wordt gemeld, dat daar op het oogenblik kleedingruil de bloeiend- ste handel is. De Berlijners verlie zen namelijk zoo snel aan gewicht, dat hun kleeren veel te ruim wor den. Als dat het geval is. bieden ze hun kleeding aan in ruil voor kleinere maten. Een enkele ruilbeurs in de Duit- sche hoofdstad plaatste aldus bin nen enkele uren 400 liefhebbers voor kleedingruil op de lijst. Het ministerie van financiën heeft medegedeeld, dat het het voornemen koestert het rentetype voor langloopende leeningen ge leidelijk terug te brengen van 3V2 op 3 pet. In verband hiermede is een overeenkomstige verlaging vastgesteld voor het rentetarief, waartegen de agent van het ministerie van financiën schatkist promessen afgeeft, welke vermin dering over de geheele linie neer komt op een zevende, hetgeen overeenstemt met de verhouding ter vermindering van 3% pet. op 3 pet. Benoemd is tot commissaris der Koningin in Zuidholland mr. L. A. Kesper, thans griffier der Tweede Kamer. Blijkens de officieele cijfers der Ned. Spoorwegen hebben de Duit schers na het uitbreken van de spoor wegstaking in 1944 o.a. 25117 van de 29616 goederenwagons en 352 van de 875 locomotieven gestolen. In Bergen op Zoom en omge ving heerscht een kinkhoest-epide mie Eenige jonge en zwakke kinde ren werden reeds het slachtoffer. In het Oostgat bij Westkapelle ls het visschersvaartuie Arnemuiden 35 op een mijn geloopen. Bij de explosie kwamen vier van de vijf opvarenden om het leven. Generaal Eisenhower, thans be velhebber van de Amerikaansche bezettingszone in Duitschland, is gistermorgen per vliegtuig te Rome aangekomen en door Z.H. den Paus in particuliere audiëntie ontvangen. Generaal Eisenhower was ver gezeld van generaal Mark Clark den Amerikaanschen bevelhebber in Oostenrijk, die ook aanwezig was bij de audiëntie met den Paus, welke 25 minuten duurde en in hoofdzaak handelde over den toestand in Duitschland en Oostenrijk. Daarna brachten beide generaals een bezoek aan de Sin* Pi eter. Volgens het Agence France Presse was generaal Eisenhower toen hij door den Paus in parti culiere audiëntie werd ontvangen, vergezeld van zijn zoon John. Madrid. 13 September (R.O.) Hedenavond werd in zeer betrouw bare kringen te San Sebastion medegedeeld, dat de Spaansohe re geering het herstel van het inter nationale regime in Tanger erkent. Er zijn in de nota, welke hierover hedenavond aan de Fransche en Britsche diplomatieke vertegen woordigers door den Spaanschen minister van buitenlandsche zaken Artajo werd overhandigd vele res tricties gemaakt, doch het antwoord bevat het verlangen van Spanje om met de gemeenschap der volken samen te werken. Het Nationaal Directorium der Katholieke Actie belegde een pers bijeenkomst voor het Zuiden te Eindhoven op 11 September voor het Noorden te Utrecht op 12 Sep tember, teneinde een uiteenzetting te geven van het program der Katholieke Actie. Dr. ir. F. Ph Teilegen, leider der maatschappelijke vorming der Katholieke Actie in het Aartsbis dom en waarnemend voorzitter, verwelkomde de pers, wees op het hellend vlak in zedelijk opzicht waarop zich ons volk bevindt en noodigde de pers uit kennis te ne men van de plannen der Katholie ke Actie voor den geestelijken op bouw van ons vaderland. Daarna gaf dr. Olierook, voor zitter der Katholieke Actie in het bisdom Haarlem, een heldere uit eenzetting over de Katholieke Ac tie, uitgaande van de definitie van Paus Pius XI. die aan het aposto laat der Katholieke Actie den mo dernen effectieven vorm gaf: de deelneming van de leekenschap aan het apostolaat van de Hiërar chie. Van deze definitie getuigde de Paus. dat hij ze niet zonder goddeli.ike ingeving had uitgespro ken Scherp trok dr. Olierook de consequenties uit deze definitie. Op de eerste plaats: de Katholieke Actie is uitsluitend voor Ieeken, die in de wereld leven, zelfs reli- gieuse Broeders en Zusters vallen er buiten. Wat het apostolaat der ieeken maakt tot Katholieke Actie is juist enkel en alleen de zending door de Hiërarchie. Actie der iee ken op eigen initiatief en onder goedkeuring der Bisschoppen is nog geen Katholieke Actie. P wordt zij door de opdracht der kerkelijke overheid om te ijveren voor de uitbreiding van het rijk Gods: dit is meer dan een goed keuring. dat is een zending door de Hiërarchie. Het doel der Katholieke Actie is zoo breed als het doel der Kerk Het is geen ander dan het doel van alle apostolaat: instandhou ding en uitbreiding van het riik van Christus, of zooals Pius XII het omschreef: de terugkeer van Christus in de gewetens, aan den huiselijken haard, in de openbare zeden,' in de verhoudingen tus- schen de klassen in de maatschap oij, in de burgerlijke orde en m dé' internationale betrekkingen. Dr. Olierook onderscheidde daarom een tweevoudig werkterrein voor het apostolaat der Kerk. 1. Zij moet het rijk vestigen in het pa rochie-leven; 2. in het wereldlijke leven. De vestiging van Zijn rijk in de zielen droeg Christus op aan de priesterschap; aan het wezen lijke van het priesterlijke ziels- zorgwerk kan de leek uit" den aard geen deel hebben, ook niet als lid der Katholieke Actie. De leek kan echter belangrijke hulpdiensten verrichten bij de priesterlijke ziel zorg, b.v. door opzetting en bij houding van een registratie der parochianen, het verzorgen van propaganda-uitgaven. het verrich ten van informatorisch huisbe zoek: zelfs kan de leek opdracht ontvangen tot werk. als regel aan den priester voorbehouden, zooals het geven van godsdienstonder richt en bekeeringswerk onder niet-practiseerenden en niet-Ka- tholieken. Op wereldlijk terrein moet de Kerk haar apostolaat vooral zoe ken in de beroepsmilieus en de ontspanningsmilieus. Op dit ar beidsveld is de plaats van den leek een heel andere. Voor den priester is dit grootendeels afgesloten ter rein, terwijl de leek daar thuis is of daar althans toegang heeft. Het wereldlijke milieu moet daarom voornamelijk van binnenuit door de Ieeken zelf worden herkerstend De apostelen voor ieder der ver schillende milieus moeten uit die milieus zelf genomen worden. Ar beiders onder arbeiders, midden standers onder middenstanders, boeren onder boeren, mtellectuee- len onder intellectueelen Onder de werkzaamheid der Ka. tholieke Actie vallen alleen de ac tiviteiten, welke onmiddellijk ge richt zi.in op het zieleheil en de verbreiding van de christelijke leer, buiten haar activiteit vallen die middelen, welke rechtstreeks een tijdelijk doel beoogen, hoewel zij zijdelings een apostolaatskarak- ter dragen, als b.v. de beoefening der liefdadigheid. Dergelijke acti viteiten zi.in een uitbreiding en een verlenging van het werk der Ka tholieke Actie (sociale en chari tatieve vereenigingen. jeugdorga nisaties enz.) De Katholieke Acne dient de saamhoorigheidsgedachte bij deze welkome „bondgenooten te bevorderen en een organisch verband met hen tot stand te brengen, zoodat rechtstreeksch en niet-rechtstreeksch apostolaat doel treffend in elkander grijpen. In den komenden tijd zal de Katholieke Actie met alle krachten gaan werken aan den geestelijken opbouw van ons vaderland in christelijken zin. Ze wil dit doen volgens de beginselen van Pa"s Pius XII en opkomen voor: de waardigheid en de rechten van de menscheliike persoon, het gezin, de waardigheid en voorrechten van den arbeid, herstel van de voor een staatsopvatting, overeen komstig den christelijken geest. ■Vervolgens hield dr. Tellegen een toespraak, waarin hij aangaf hoe de Katholieke Actie zich voor stelde dit jaar aan den geestelij ken opbouw te werken. Vooral zal dit jaar de aandacht vallen op de vernieuwing der volkszeden. Hij verzocht den godsdienstigen en so cialen vereenigingen dit onder werp in haar werkzaamheid te be trekken. Priesters, religieuzen en met name de contemplatieven, de zieken en de christelijke gezinnen wekte hij op tot een nationaal bid dend hulpapostolaat. De landelij ke Katholieke Actie-leiding zal een bijeenkomst beleggen met de lei ding der bovengenoemde organisa ties. De andere kerken en de re- geerin» zijn over het geheele. plan ingelicht. Om de drie maanden zal een bepaald onderdeel aan de or de worden gesteld. 1. Tucht in het volksleven; 2. zedigheid in het volksleven; 3. stijl in het volks leven. Consiiiueerende vergadering te Amsterdam Te Amsterdam is de consti- tueerende vergadering van de Ned. Volksbeweging bijeenge komen. Dr. W. Banning, die de openings rede hield, betoogde dat het wezenlijke en primaire doel der N.V.B. achter en boven de politiek ligt. Het gaat direct om het be- winnen van een wereld van geeste lijk gezag, om innerlijke gehoor zaamheid, zedelijke tucht en levensstijl, waartoe groepen van verschillende confessie en over tuiging elk haar bijdrage hebben te leveren. Voorts deelde dr. Banning mede, dat per 1 October a s een nieuw orgaan van de N.V.B. zal verschijnen, alsook een populair weekblad. Deze uitgaven zullen worden gecombineerd met e.ell grootscheepsche najaars-actie, niet alleen als propaganda voor N.V.B., maar tevens om de men- schen in Nederland TOP en°rhen opdekken om het ministerie te steunen m zijn aan gevangen werkzaamheden van ver nieuwing en De G.G. van Ned.-Indië jhr. mr. A. W. L. Tjarda van Starkenborgh Stachouwer zal hedenavond om nrnpin neriic. 9 uur door de radio een persoonlijk gaafheid van den rechtscode en 1 woord tot het Ned. volk richten.

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1945 | | pagina 2