EEN oproep De brief nAGBLAD VOOR SCHIEDAM EN OMSTREKEN. £j/66ste JA 1CK DIEN LUNAPARK tot geestelijke vernieuwing en opstanding weerbericht SrïïS Belangrijke taak voor de katholieke vrouw R.K. W.S.V.—d.k.w. DE STRIJD OM DE GEZONDHEID Verslag over den toestand in 1944 INWISSELING BANK BILJETTEN 5 DAGEN-WERKWEEK CTitg. v. d. Maas bode-Stichting, R'dam Giro 9096 Directeur: Joh Kuijpers. Hoofdred.: Mgr. Dr. j. Witlox. Alg Redacteur: H. A. Paalvast. Drukker: N.R.C N.V NIEUWE SCHIEDAMSCHE COURANT JAARGANG. No. 19811 TijcF. adres: Broersvest 8 A Tel. 68804. A.bonnementspr. 3.25 p. kwart. 1.10 p. maand 0.26 p. week. Advertentiën 25 ets. per mm. MAANDAG 17 SEPTEMBER 194j De opzieners onzer zielen hebben het in ernstige bezorgdheid opnieuw noodzakelijk geoordeeld zich tot katholieken van Nederland richten. In een uitJoelkfrken werd dat gisteren in de KBisscht)ppen voorgelezen, doen oe d const a- nadweefkf word^Tevolgd door eenalteArïngendst vermaan tot inkeer en tot vernieuwing. De zie len verkeeren In nood. Op materialisten, die de zorgen voor eigen en algemeen welzijn achten opgeheven, wanneer aan een min of meer uitgebreide reeks lichamelijke behoeften is voldaan zal die wekroep tot reveil weinig indruk maken. Weshalve de goed- willenden tegenover de groep der geestelijk-onverschilligen en lau- wen des te sterker zich in slagorde dienen te scharen en op levenshou ding te baseeren. Van ons Nederlandsche volk, dat volgens het episcopaat gevaar loopt weg te zinken, moet om te begin nen het christelijke gedeelte zich op hoog-evangelisch plan stellen. Hoe? Zulks vroeg ook de wetgeleerde uit het evangelie van gisteren, die de vraag stelde: wat is het hoogste gebod der wet? Het antwoord ken nen we. Alleen we leven niet hee- lemaal volgens dit antwoord. Op schitterende wijze deed zulks Sl. Franciscus, van wien we juist vandaag. 17 September, het feit herdenken, dat hij de kruiswonden ontving op den Alverna-berg. St. Franciscus was de man, die na zijn klacht over de verkoelde wereld „Amor non amatur", de liefde wordt niet bemind, naar God doorstootte, zonder uitrekening, zonder bijbedoelingen, maar geheel en al. Hij werd de serafijn der liefde. Tot zijn hoogte zullen we het niet brengen. In het geestelijke immers rangschikken we ons zoo gemakkelijk en in alle nederigheid onder de schare der zwakkelingen. Zwak zijn we. En bovendien ondergaan we eiken dag grove en verfijnde attracties van een demo nische macht. Doch dat is nog geen reden om op den rand te leven, üit liefde tot God moet het kwade worden bestreden en niet volgens de methode van het-kan-nog-net. Op grond van de geboden en ver boden laten we het kwaad al heel moeilijk. Alleen de liefde wint, al duurt de strijd ook jaren. Kracht zoekend in de geestelijke middelen en daarnaast m een groeiende liefde, welke ons zoover brengt, eist wc om God het kws&Q gaan laten en niet alleen of voor namelijk om het verbod, zullen we komen tot een monumentale ge stalte. Daarvoor moet, nu op z'n laatst, de geestelijke opbouw of wederopbouw een aanvang nemen. En zoovelen dezen regel gevolgd zullen hebben, zegt St. Paulus in het epistel van den huidigen feest dag. vrede en barmhartigheid En daarom is het tenslotte toch be gonnen. In de Katholieke kerken van Nederland is gisteren het volgend schrijven van het hoogwaardig Episcopaat voor gelezen: Beminde geloovigen, In Ons eerste schrijven na de bevrijding hebben Wij een samen- vattenden en afsluitenden blik gewor pen op het rampzalige systeem, waar uit zoovele en zoo groote gevaren voor godsdienst en vaderland waren voortgekomen. Thans gaan Wij een bezorgden blik werpen op den 6°ds- dienstigen en zedelijken toestand van het oogenblik en op de middelen, welke nu moeten worden aangewend om te bewaren wat behouden en te herstellen wat gebroken werd. Daar om wil dit woord zijn een eerlijke inkeer in ons zelf en een oproep tot geestelijke vernieuwing van ons zen. De rust der wapenen bracht met en kon ook niet brengen de beëindi ging van den geestelijken strijd, die na de erfzonde altijd door gestreden wordt en die in ome dagen wel. licht heviger woedt dan ooit. Het is ten slotte de strijd tusschen geloof en ongeloof, tusschen goed en kwaad tusschen Christendom en heidendom, tusschen den geest van het Evangelie en den geest der wereld, tusschen hemel en aarde, tusschen God en Zijn eeuwigen tegenstander, den dui vel Het valt helaas niet te ontken nen, dat in een tijd zooals wij dien thans beleven de kansen voor de machten der duisternis in dit dui- velsch spel niet gering zijn. Ook zonder somber of pessimistisch te denken en met volle begrip voor het vele goede en offevvaardige dat ook heden ten dage door hen, die in Christus gelooven, wordt gedaan, wij zen de teekenen van dezen na-oorlog- schen tijd toch duidelijk op een zorg wekkend geestelijk verval. De geest van de wereld. „Schiedam herleef!1" Vrijdagavond 14 dezer heeft de heer F. W. M. Heggelman (Smal- f limbed rijf T.E.M.P.O-. Singel 215 te Schiedam 1 voor het Gemeente bestuur van Schiedam de première gegeven van zijn film „Schiedam herleeft". De film roept herinneringen op aan belangrijke gebeurtenissen in Schiedam vóór 1940 (opening Oranjebrug, Bloemententoonstel ling Polyaratha), geeft een enkel beeld uit den tijd van de bezetting (massavoeding) en eindigt met de Meidagen van 194'5, de Bevrijding. Na deze film werd een Oranje film gedraaid. Beide films werden door de aanwezigen zeer gewaar deerd. Een uitvoerige bespreking van seven r°Turent hoPen wij nog -te beer PW "ïen SesPrek met den heer Heggelman bleek ons nl dat een verlooning voor de pers binnenkort zal plaats vinden. Medegedeeld door het K.N.M.I. te De Bilt. Verwachting tot Dinsdagavond. Plaatselijke ochtendmist; overdag warm. vrij zonnig dooh kans op w"ndee»sln4le.n namiddag; zwakke lt Zuidelijke richtingen. van hedenmorgen 1*301 uur^"1 Temperatuur: ?0 4 Weersgesteldheid: zwairS' h. wolkt. zwaar be- Maximum-temperatuur (voor gekomen tusschen 8 u. gUter" en 8 uur hedenmorgen: 20 0 Cefs 7 minimum 15.4 c. In zoo goed als alle sferen van het openbare leven is de geest van de wereld doordrongen, zoodat het leven soms meer heidensch dan Christelijk lijkt. In de zuigkracht van een nieuw heidendom wordt angstwek kend veel meegesleept en de opvat tingen en zeden van vele geloovigen worden door onchristelijke elementen echt besmet. De eerlijkheid en waar heid is bij velen zoek en het Rijk Gods. dat een „regnum veritatis een rijk van waarheid" is, wordt ondermijnd door het „regnum men- dacii het rijk van de leugen", dat niets anders is dan het rijk van den Vorst der leugen, den duivel. De rechtvaardigheid en gerechtigheid hebben veel geleden en het Rijk Gods. dat een „regnum justitiae een Rijk van gerechtigheid"' is. wordt belaagd door den Vorst der ongerechtigheid. De geest van zedigheid en zuiverheid, die het sieraad moet zijn van. de kinderen Gods, is verzwakt onder den zinnelijken drang naar genot. De kleeding van velen spot met allen zin voor Christelijke zedigheid en neemt niet alleen gevaarlijke maar zelfs uitdagende vormen aan De lectuur is in het algemeen besmet en het zui vere oordeel hieromtrent is bij vele ouders al even onjuist als bij de meeste jongeren. Als wij goed zijn ingelicht, is de film in inhoud en strekking zwoel en gevaarlijk. Ook in zijn intiemere verhoudingen, van om gang en verkeering. blijkt het leven besmet. Het gedrag van vele meisjes, ja zelfs van gehuwde vrouwen, is ergerlijk en verleidend. Goede ver keeringen worden door een uitdagen de vrijheid van omgang met anderen en ontrouw verbroken, terwijl tal- looze andere verhoudingen worden aangegaan, die met alle normen van een verstandige en Christelijke ver- hX£ng ®POlte?}: ,De huwelijkstrouw heiligheid en hechtheid tig ingeboet en het aantal echt scheidingen. van geloovigen even goed als van ongeloovigen, schijnt angstwekkend te groeien De kanker van de schending van het eigenlijke huwelijksleven woekert verder en vernietigt steeds meer den zin en den eerbied voor de heiligste plichten Het gezin, dat in Gods bedoeling moest zijn de bron van het leven en de school der deugden, is aan getast tot in zijn diepste doelstelling en wezen. Het gezag, dat alle opvoe ding en orde moet schragen, heeft merkbaar ingeboet aan eerbiediging en kracht. Meer nog. dierbare geloovigen Droevige verschijnselen wijzen erop. dat ook de ware opvattingen over en de lief-de voor de middelen, welke God ons heeft gegeven om sterk te staan in den strijd des levens, ver worden en verzwakken De ijver voor het gebed gaat blijkbaar kwijnen Het bezoek aan de kerk en het ont vangen der H Sacramenten vermin deren in opvallende mate. Zelfs de voor de H. Eucharistie en de vo"r de veelvuldige H. Com munie schijnen aangetast. Geestelijke inzinking. Wij vreezen zelfs, dat zich al ver dere gevolgen van deze geestelijke inzinking, al is het dan ook nog ï>n. duidelijk en vaag, beginnen te ver- toonen. De trouw aan onze zoo ver dienstelijke organisaties dreigt te ver minderen. Een gerechtigd en loffelijk streven naar meer eenheid en betere samenwerking wordt overwoekerd door eenheidsstrevingen, die niet enkel door oprechten zm voor saam- hoorigheid worden bepaald. Het ware gevoel voor Kerkelijke en confessio- neele verbondenheid is merkbaar ver- laïcistische en neutrale tendenz haar gevaarlijken invloed. Tusschen en onder alles door zaait de geest der duisternis het zaad van een chao tische verwarring en tegenstelling. Velen verliezen den juisten kijk, anderen trekken zich terug. Het idealisme van de jeugd verdraagt zich niet voldoende met de wijsheid der ouderen. Grenzen en verhoudin gen verschuiven. Steeds meer ver toont zich de geestelijke chaos, waar in niet het goede maar het kwade zijn kansen vindt. Dit alles hangt samen, dierbare geloovigen. Er zit lijn en systeem in al deze verschijnselen. Wie scherp toeziet, moet zich wel bezorgd afvra gen of de geest der wereld, de geest van heidendom en ongeloof, de geest van verwarring en haat, de geest van zingenot en zonde, niet bezig is ons oude en echte Christendom te -onder mijnen en langzamerhand te vernie tigen. Ja. dierbare geloovigen, het is Onze droevige maar heilige overtui ging, dat wij eigenlijk midden in een strijd op leven en dood verwikkeld liggen, al hoeft die dood dan ook niet zoo onmiddellijk te dreigen. De vijand toont zijn gelaat nog wel niet open en bloot, maar dat maakt zijn aanval slechts des te gevaarlijker Het ..mysterium iniquitatis het ge heim dei- ongerechtigheid" hult zich altijd in duisternis. De strijd is er Het duivelsche gif verteert ongemerkt onze geestelijke vitaliteit. De dood. inderdaad de dood der zielen dreigt- .Wie weet, hoe velen reeds bezweken zijn? Wie weet. hoe de kracht van nog meer anderen kwijnt? Jezus, ons „leven", ons eenige ..leven'', kan niet blijven leven in een hart. dat klopt voor de wereld. De H. Geest, die „uitgestort is in onze harten" verdraagt Zich niet met den geest der wereld. Als deze laatste geest groeit, moet de geest Gods onvermij delijk in dezelfde mate wijken. Het Goddelijk leven, dat ons meegedeeld werd in de genade, moet afsterven, als het wereldsche leven groeit. De „homo caelestis de hemelsche mensch" sterft als de „homo ter- restris de aardsehe mensch" in ons herleeft. Het is de „Geest, die levend maakt", maar het is ook de geest, die doodt. En Wij vreezen met groote vreeze, dat de geest, waarin wij leven, besmet is en meer ten doode dan ten levert werkt. De Rotterdamsche Dijk is een exo tische straat. Schiedam heeft zijn kermis. Het stort zich in de wilde mengeling van geluiden, waarin men denkt zijn eigen gedachten niet meer te zullen verstaan Na de weken van buurtfesiijn is de pret og iet op. Er is og geld in de spaarpoten en dus viert men kermis. 5500 bezoekers op Zaterdagmiddag. 14,000 's avonds, het zijn getallen en kenmerken. Maar het verzoent te weten, dat een deel van Er is veel over het vraagstuk van het werkende meisje geschreven. Alle kranten en tijdschriften en het zijn er vele hebben hun mee- nin-g bekend gemaakt en over het algemeen was die rüiat in het voor de opbrengst onzen socialen instellin- van onze „gentle sex1 gen ten goede komt. V2 voor het Mar grietfonds. 1/6 voor het Wit Gele-, 1/6 voor het Groene Kruis en 1/6 voor de .b.c.-bestrijding. Het zinken geld komt slechts aarze lend binnen. De exploitanten ontvan gen dubbele recettes, omdat er prac- tisch uitsluitend met papier wordt be taald. Ook hier valt het op. hoeveel kinderen met groote bedragen aan geld op zak loopen. Zondagmiddag draaide de autoskooter van" 14 uur sluitend voor jongens van een jaar of 1012. De animo voor verschillende attrac ties veroorzaakt nog al eens ongeluk ken Twaalf menschen moesten naar huis gebarcht worden, omdat de rups- baan hen over de teenen gereden was. Men dringt en bestormt de attractaes voor zij tot stilstand zijn gekomen. Alle waarschuwingen en borden zijn Dij d"it misplaatste enthousiasme tever- geefsch. Men vindt een verminkten voet blijkbaar den prijs voor een avond dolle sensatie. Schitdam heeft zijn kermis. Zaterdag j.l. hield de afdeelmig een ledenvergadering, waarbij de voor zitter bij de opening wees op het belang van d'e^R.K. Wan>delsportver_ eenig'ing. Ieder, die het wandelen tot een sport maakt, moet zich hierbij aansluiten. De vereenigingsvraagstuk- ken werden vervolgens uitvoerig be sproken. De leden stelden de vraag, of ook aan de wandelaars geen pl'aats in de sportcom-missia moest worden afgestaan? Van de rondvraag werd druk gebruik gemaakt. Zondag g'aan 2 of 3 D.K.W.-ers naar Delft om deel te nemen aan den 20 k.m. tocht van „de vrije Ban". Te St. Benoit au Lac (Canada) is overleden Dom- Paul Bellot O.S.B., arch. S-AD.G. Z.E. ver toefde daar ter voltooiing van de groote basiliek van Frère André. Vandaag wordt er weer over ge schreven. Nu niet vaag en alge meen, maar met een zeer bepaald doel In vele plaatsen van Neder land en vooral in onze meest ge troffen gebieden, is de nood zeer hoog. Dat weet iedereen. Het is daarom niet te verwonderen, dat de Bisschoppelijke Hulpactie voor Oorlogsslachtoffers in het Bisdom Haarlem een van de eerste instan- ies was, die begreep da hier wenk e do enwas. Gedurende den heelen oorlog heel he Hoogwaardig Epis- coDaa op de bres gestaan voor de geestelijke en stoffelijke belangen van ons Vaderland. Dat kon. gebeu ren omdat het Katholieke volks deel zijn voleldigen steun gat en een grooten offerzin toonde. Ttok nu nog is het Hoogwaardig Episcopaat vooraan in den strijd, maar dit keer dreigen de troepen haar leiders in den steek te laten. Al een paar maanden geleden ver scheen de oproep tot de vrouwelijk, jeugd om te komen tot een R.K. Maatschappelijke gezinszorg. Van haar drie afdeelingen is voor den noodtoestand de mobile colonne het belangrijkst. Groepjes van 20 meisjes, die een speciale opleiding ontvangen gaan onder leiding van een maatschappelijk werkster, een administratrice en een assistente van de K.O. gezinnen verzorgen overal, waar in den lande de nood. dat eisdht. Naast deze mobiele colonnes be staan vrije hulpkrachten: meisjes, die slechts tijdelijk hulp kunnen aanbieden, bijv. 1 of twee dagen, avonden of middagen in de week Als laatste groep komen die paro chiale werkclu'bjes voor het naaien, -verstellen en het van oud nieuw maken. Dat is heel vluchtig een kijkje op de nieuwe instelling. Al werd zij al meer dan een maand geleden in het Teven geroepen, de belang stelling is nog uiterst gering. Daar- hebben w ijer nog eens speciaal de aandacht op gevestigd. Voor alle meisjes .die aan de geestelijke ver nieuwing willen werken, zooals die in den brief van het Hoogwaardig Episcopaat werd gepropageerd, Ligt hier een prachtig terrein. Want De Dienende liefde van de vrouw zal een van de voornaamste vernieu- winrsbijdragen zijn. Uitvoerige inlichtingen over de R.K. Maatschappelijke Gezinszorg geeft Rector van Houten, Huize St. Liduina, St. Liduinastr. hier ter stede. VOORZIJDE VAN HET NIEUWE 25.— BILJET. (Foto Ass. Corr.) De tijd is voorbij dat we met af gunstige oogen naar de hoeveelheid eten op eikaars borden keken. Over de Nieuwe Haven rollen duizenden Amerikaansche groene erwten en er zijn niet langer gretige, rappe handen, die ze inzamelen om weer voor een dag eten. extra eten, op tafel te hebben. Vader en moeder worden weer streng op treuzelende kindermondjes en mevrouw Nieu- wenhuys van de Rijst zou in het kinderuurtje weer heel wat «keeren ..Jantje beter eten, Toosje flink je bordje leeg maken" moeten debi- teeren. als ze weer met haar plui- menvliegtuig de lucht in trok. Het feit, dat de menschen zich thans nog maar weinig druk maken over die vermorste erwtjes en weer zor gen krijgen over slecht etende Jan tjes en Toosjes, is een goed teeken. Een aanwijzing, dat onze voor naamste wensch van de laatste drie jaren is vervuld: er is eten. En met het voedsel keert de ge zondheid terug. Gezondheid, we begrijpen thans iets beter wat zij beteekent voor ons. Hoevelen heb ben geen diphteriegeval in eigen gezin of naaste omgeving gekend. In 1939 telde onze stad 3 gevallen, in 1944: 421. Wat zijn we bang ge weest voor roodvonk, al hingen we vaak valsche briefjes aan de deur om de groene politie buiten te hou den. In 1944 waren er 186 gevallen tegen 68 in 1939. Typhus geruchten hebben vaak de ronde gedaan tij dens de bezetting. Men schilderde zwaktVe Ongemerkt vërbr^t een Middeleeuwse!* tooneeien van lijk- opstapeling en doode steden. Het gevaar was inderdaad groot, het is nog dreigend, maar 4 gevallen in 1944 is allerminst onrustbarend. Al zijn er dan tot nu toe in 1945 10 gevallen voorgekomen, terwijl za in 1939 in het land sporadisch voorkwamen, dan behoeft dat toch niet ai te zeer te verontrusten. Twee ziekten waren wel epide misch van omvang: de beruchte scabies of schurft en het honger oedeem. Door de Engelsche ..ba thing girls" is het eerste probleem krachtig aangepakt. Een tiende deel van de bevolking n.l. 6000 men schen, was ermee besmet, Inten sieve behandeling van 4300 men schen heeft het aantal gevallen tot een onbeteekenend restant terug gebracht. Het hongeroedeem tastte 45000 menschen aan. Eigenlijk is het ver keerd om alleen van oedeem te pra ten. Velen immers vermagerden zonder de gezwellen, die het oedeem kenmerken. Dat verschijnsel noemt men honger cachexie. Spoedig na den eersten levensmiddelenaanvoer kwam er verrassende verbetering in den toestand van de patiënten en het aantal gevallen is nu met meer noemenswaard. In feite is er nog slechts 1 bekend. Onnoemelijk veel dankt de be- volking van Schiedam aan net Noodcomité en het Inter Kerkelijk Bureau. De voedselverstrekking en de kinderuitzendingen, daardoor verzorgd, zijn het behoud van het jonge leven geweest. Hun werk zaamheden verdienen onze aparte aandacht. Velen zal het zijn opge vallen. dat wij het aantal T.B.C. gevallen en dat der Venerische ziekten niet noemden. Dit is een speciaal terrein waarop Dr. van Haatten, de vrouwelijke schoolarts van de gemeente Schiedam, van wie wij bovenstaande gegevens kre gen, zich liever niet begaf. De omruiling' van oude bank biljetten voor nieuwe vindt plaats volgens onderstaand schema aan het Bureau Broersvest 95: Woensdag 19 September de letters A, B, C en D; Donderdag 30 Sept. de letters E, F, G, H, I en J; Vrijdag 21 Sept. de letters K en L. Zaterdag 32 Sept. de letters M, N. O, P, Q. en R- Maandag 24 Sept. de letters S en T Dinsdag 25 Sept. de letters U, V, W, X, Y en Z. Het kantoor is geopend alle dagen van 8.30-12 uur en van 2-5.30 uur. ook des Zaterdags. Mede te brengen de nieuwe stam- kaart van het Hoofd of het PIv. Hoofd. De inlegvellen van alle ge zinsleden en de b r and-stof f enk a ar t 5C'9 benevens de otn te wisselen oude bankbiljetten. Zie voor verdere bq- zoderheden het reeds verschenen persbericht. In een te Amsterdam gehouden rede heeft min. Drees meegedeeld dat er naar zal worden gestreefd dat het nieuw te kiezen parlement zijn oordeel over de invoering van een allen omvattende volksYei- zekering zoo spoedig mogelyk k_ uitspreken. Spr. achtte voorts, zo* - dra de werkzaamheden aan a wederopbouw van ons vaderlana dit toelaten, invoering van een 5-daagsche werkweek wenschelijK en uitvoerbaar. G G. EN G.D. IN ONZE STAD Fr is voor Schiedam een belang rijke dienst oP komst. Na meer dan tien jaar wikken en wegen heelt het gemeentebestuur besloten den. raad te verzoeken te willen toe stemmen in de oprichting van een Gemeentelijken Geneeskundigen en Gezondheidsdienst. Er zijn reeds gegadigden opgeroepen en het is to hopen, dal dit broodnoodige cen trale lichaam spoedig de belangen van Schiedams ph.vsieken welstand zal kunnen behartigen.

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1945 | | pagina 1