OP WEG NAAR DRENTHE iPJ» ssL"Jrss- DAGBLAD VOOR SCHIEDAM EN OMSTREKEN. AAN DEN OOGST GELDZUIVERING DE VISSCHERSVLOOT VAART WEER Trein met vrijwilligers hedenmorgen vertrokken „SCHIEDAM HERLEEFT' Voorbereiding uitbreidingsplan CORPS MARINIERS Omwisseling van geld R.K.S.V. „EXCELSIOR ZUIVERING P.T.T.- PERSONEEL Aan onze Bijkantoren en Agentschoppen PRINS BERNHARD Stortingen op post rekeningen GONGSLAGEN Nette enqueteur gezocht Weinige, opgelapte schepen Een wantoestand, waar aan een einde dient te komen Uitg. v. d. Maas bode-Stichting, R'dam Giro 9095 Directeur: joh. Kuijpers. Moofdred.Mgr Dr. J. Witlox. Alg Redacteur: H. A. Paalvast. Drukker: N.R.C N.V NIEUWE SCHIEDAMSCHE COURANT 66ste JAARGANG. No. 19816 1 ZATERDAG 22 SEPTEMBER 19« Tijd. adres: Broers, est 8 A Tel. 68804. A bo n n emen tspr 3.25 p. kwart. f l.lo p. maand f 0.26 p. week. Advertentiën 25 ets. per mm. ürht dat door een trek g&nen wolkendek filtert, 5,ft vaag de donkere huizenrijen onderkennen. Het is zacht weer maar een vochtige, lichte nevel doet alles klam aanvoelen. De Maasstad slaapt. Het is even over drie uur in den morgen- Slechts nu en dan een eenzame wandelaar, hier en daar een licht vlek welke aanduidt, dat een hak ker reeds met zijn vroegen arbeid is begonnen. Het gewone na-nach telijke beeld van de groote stad. Ongewoon is echter, dat er hel verlichte, volle trams door de uit- gestorven straten gonzen. Zij be geven zich in de richting van he D .P.-station, waar eveneens de lichten branden. Daar heerscht een levendige drukte. Honderden man nen met pakken en zakken op den rug of aan de hand, spoeden zich door de verlichte hal, geven aan het loket in plaats van hetj gebni'- keliike kartonnen kaartje, een witte bedrukte kaart af en gaan dan door de tunnel haar het tweede perron, waar in het scne merige duister een lange trein wachten staat. Het zijn meest jongemannen, enkelen vergezeld van hun vrouw of meisje, die zijn meegegaan voor een laatste afscheid. Een beeld, zooals in de achter ons liggende jaren het D.P.-station maar al te vaak heeft opgeleverd. Maar toch, hoe geheel verschillend is dit beeld. Dit is geen verbeten, ang stig afscheid voor wie weet hoe lang, misschien zelfs voorgoed, geen gedwongen vertrek naar een vreemd land, om daar te werken ten nadeele van eigen land en volk. De vele mannen bijna 900 zijn allen vrijwilligers en allen gaan werken aan de voedselvoor ziening van de eigen bevolking. Het zijn de oogstarbeiders naar Drenthe, die om vier uur naar hun arbeidsveld zullen vertrekken De stemming is opgewekt. Uit de openstaande deuren van den uit 2i0 goederenwagons bestaand en trein komen kwinkslagen en voor- aan klinkt zelfs vroolijke harmo- nica-muziek en gezang. Uitgelaten roept een der man nen den conducteur toe: „Sergeant is de koffie al bruin?" en oogst daarmee het instemmend gelach van zijn makkers. Een schok vaait door den trein. De locomotief wordt aangekop peld een zware, lange Duitsche locomotief. Voor velen van de rei zigers een oude bekende, die vroe ger, na het passeeren van de grens, aan den „Zug" werd gekoppeld. Nu zal zij een edeler, nuttiger taak hebben te verrichten, want zij zal Nederlandsche arbeiders brengen naar een plaats in Nederland, waar zij zullen werken in het be lang van het geheele Nederland sche volk. De reis gaat via Delft, waar nog een zestigtal arbeiders zullen in stappen, naar Enkhuizen Vandaar per boot naar Stavoren en dan weer per trein naar Groningen. Vandaar zullen een kleine vijftig legerauto's, door de Canadeezen beschikbaar gesteld, de mannen vervoeren naar hun arbeidsveld. „Allied Forces", staat er hier en daar op de wagons te lezen. Inder- daad, geallieerde troepen, die na den oorlog te hebben gewonnen, thans gaan helpen ook den vrede voor de Nederlandsche bevolking te winnen Enkele malen weerklinkt het fluitsignaal van den treingeieider. Het bloksignaal wordt groen, even een druk beweeg, nog gauw een laatste afscheidskus en dan stoomt de lange trein het station uit met zijn honderden ondernemende Zooals wij al schreven, waren wij Uitgenoodigd: om bij den heer Heg- gelman de film „Schiedam herleeft" te komen bekijken. De heer Heggel- man is smalfilmer en was juist vóór den oorlog -begonnen aan een groot aantal internatioale reizen om door de smalfilm de kennis van ons land bij smalfilmers in het buitenland te vergrooten. De oorlog heeft hem leeliik dwars gezeten daarbij en nu Tjfft hij het voorloopig nog bij honk Pet ™n' De film „Schiedam herleeft de ourtiL voor°prlogsche opnamen van Wii ?ii„ en nieuwe Oramjebrug zien. de fei?tehiwer op de PolySntha blJ van b^me°nPeninS „e\ Sen'ielen Beelden over 1" de fonteinen, de Centrale ke,?i h«zetting leverde 6chers eir on .i eij- Zonder Duit- noeg. veelbeteekenend ge- voor' dcgeschiWijdingsdagen, cHe baar ooggetuigeSg ïil ""betaal- Het was zeer verdienftel^kbedel mannen, die er niet Voor terug deinzen om ondanks gebrekkige kleeding en schoeisel en hoewel zij zelf voor dekens en eetgerei moesten zorgen, ver van vrouw en kind en meisje te gaan werken op de kleffe aardappelvelden van Drenthe. Vrijwilligers, voor wie wij respect dienen te hebben. Allen vrijwilligers. Hoe vrij willig dat vertrek is geweest, blijkt wel uit het feit, dat een kleine vijftig man op het perron achter bleef, zonder dat daarop eenige aanmerking werd gemaakt ot dwang werd uitgeoefend. Dez mannen hadden bezwaar tegen de „beestenwagens", waarin ze zou den worden vervoerd en tegen ne groote aantal personen, ongeveer 40 man - dat er per wagen were ingeladen". Veertig man per wasen. terwijl men -f voor zijn genoegen! met 70 a 80 personen in een goederenwagen reist. Een kranige vrouw, die drie van haar jongens naar den trein had gebracht, bracht onze gedachten onder woorden: „Als ze maq.r voor de moffen moesten, dan gingen ze wel!" Inderdaad. Een spoorwegbe ambte vertelde ons tenminste, dat er door den Duitschen bezetter wel 120 man in een enkelen goederen wagen werden gepropt. Maar er zijn nu eenmaal menschen, die vol goeden moed iets beginnen, doch terugschrikken als de definitieve stap moet worden gezet. Verreweg het grootste deel van de mannen is echter niet terugge komen op zijn besluit. Zij zijn op weg naar Drenthe, om te werken, te werken voor hun land en hun volk. De wnd. burgemeester van Schie dam brengt ter openbare kennis, dat B. en W. van Schiedam bij besluit van 20 September 1945, overeenkom stig art. 36, vierde lid, van de Wo ningwet, hebben bepaald, dat de vast stelling van een plan van uitbreiding wordt voorbereid voor het gedeelte der gemeente, begrensd door de spoorbaan van Delft naar Schiedam en van Schiedam naar Vlaardingen, de Poldervaart, de .Laan van Bol/Es, de Oude Harg. het tracé van den ontworpen provincialen weg tusschen den Vlaardingscheweg en den Harre- weg, den Harreweg, de Kethelsche Slimme Wetering en de perceelschei- ding, uitkomende in den Driesprong langs de eerstgenoemde spoorbaan, benoorden de perceelen Sectie O. nrs. 510 en 1146. Schiedam, 22 September 1946. Leden van het corps mariniers, die hier ter stede vertoev-en met klein verlof, moeten zich Dinsdag 2S Sept. aan het distributiekantoor Broersvest 111 vervoegen, loket 5. tot het in ontvangst nemen van een rantsoenbon E, teneinde daarop in de gelegenheid te zijn, 10.oud om te wisselen in 10.nieuw geld. Na de „generale" repetitie van de vorige week in Delft zal het eerste elftal van de zwart-witten Zondag a.s. officieel van wal stele en G V.R. uit Rotterdam zal zich als eersten tegenstander presenteeren en trachten door een overwinning de zoo begeerde eerste plaats in de voorronde te veroveren. Het bereiken van die plaats is het doel van Hoek v. HollandFlorisant, De Pechvogels D.E.H. en Excel sior. De gelukkige of de sterk ste heeft de kans na de her stelcompetitie te mogen spelen tegen een der „grootere" clubs. Gelukt het Excelsior regelmatig volledig uit te komen, dan is de kans groot, dat de vereischte punt jes worden behaald. De wedstrijd vangt aan om 2 uur en wordt ge leid door den heer W. Goes. Het tweede elftal, waarin ver schillende spelers zijn opgenomen, die vrijwillig hun plaats in het eerste elftal hebben afgestaan aan jongere krachtenmaakt op uit- noodiging een reisje naar Gemert en Brabant. Het derde elftal speelt om 12 uur tegen S.V.V. 4, terwijl het vierde en vijfde elftal eveneens tegen hunroodgroene buren uit komen, resp. om 2 en 12 uur. R.K. HOCKEYCLUB „EXCELSIOR". Het 2de dameselftal, dat vorige week in de voorronde van het hockey-tournooi van de Z.-H- Hockeybond drie keer als over winnaar uit het veld trad, krijgt zich a.s. Zondag, in den eindstrijd als eerste te verweren tegen G.E.Z. gezien de prestaties van vorige week, zoowel in het samenspel als individueel (de doelverdedigster b.v., die in deze 3 wedstrijden, het doel meesterlijk verdedigde, was beslist goud waard) verwachten we voor Zondag a.s. een interes santen eindstrijd, met voor de Excelsior-dames beslist goede kansen! Alle overige elftallen spelen Zondag verder thuis, tegen hun Schiedamsche hockey-collega, As- vion. Deze ontmoeting met Asvion (die vooral op terreingebied den laatsten tijd veel lief en leed met Excelsior deelt) wordt een non stop-strijd", op Boshoek van half 11 tot half 4. Hiervan worden de wedstrijden van de eerste dames- en heeren-elftallen gespeeld resp. om half 2 en om half 3. Woensdag a.s. beginnen weer de alom gewaardeerde „14 daagsche clubavonden" in hotel Beyersber- gen. Een unieke gelegenheid tot meer onderling contact en voor het uitwisselen der verschillende Leveni.ssen. met natuurlijk het h-JvV 11101 meer clandestien) het traditioneele. dansje! HET M. G. TE ROTTERDAM Met ingang van Maandag a s zullen de bureaux van het Mili tair Commissariaat Rotterdam e o. voor het publiek gesloten zijn be^ halve de secties 1 (binnenl. be stuur), 2 (juridische zaken) en 3 (politieke zaken). In Schiedam zijn ook deze secties gesloten. Het P.T.T.-personeel zal op zijn. be zettingsactiviteiten worden gecontro- eerd Deze zuivering van ongewensch- te elementen zal worden gedaan door een commissie, bestaande uit H. M. Willemse, voorzitteiJ W. Ris, BK- laan 195b, secr.: en leden mr. J. B Dommering, J. Donkers. Allen, die gegronde klachten heb ben over de houding van P.T.T.- ambtenaren tijdens de bezetting, kunnen die aan den secretaris in sturen. Ons verzoek, aan U gericht, om het geld, dat U te onzen be hoeve onder Uw berusting hebt, op onze giro-rekening te storten, komt, door het plotseling blokkeeren van den postchèque- en girodienst, te vervallen. Wij vragen U thans ons tegoed UITERLIJK DINSDAG 25 SEPTEMBER a.i. te storten bij een der bankinstellingen in Uwe woonplaats, met het verzoek, deze gelden over te maken op de rekening van de „Maasbode-Stichting" bij de Amsterdamsche Bank. Bijbank Rotterdam' DE DIRECTIE. Bij Kon besluit is de luite nant-generaal Z.K.H. Prins Bern- hard der Nederlanden eervol ont heven uit zijn functie van bevel hebber der Nederlandsche strijd krachten; is benoemd en aange steld tot inspecteur-generaal der Kon. landmacht de luitenant-ge neraal Z.K.H. Prins Bernhard der Nederlanden; is Harer Majesteits dank betuigd aan den luitenant- generaal Z.K.H. Prins Bernhard der Nederlanden voor de zear gewichtige en belangrijke dien sten, in zijn functie van bevel hebber der Nederlandsche strijd krachten aan den lande bewezen. Met ingang van beden worden geen stortingen op postrekeningen meer aangenomen. In Hyde Park te Londen wordt een tentoonstelling gehouden van de laatste uilvindingen van de Duitschers op luchtvaartgebied, waarmede ze den oorlog hoopten te winnen. Een Volksjaeger, die 522 mijl p. u. vloog en met een minimum van materiaal was gebouwd. (Ass. Press) Het schijnt, dat de propaganda, reeds van voor den oorlog, om meer het evangelie te lezen resultaten gaat afwerpen. Al is het uiteindelijk succes mogelijk nog wat eenzijdig. Merkwaardig is de vrijwel algemeen toegepaste leefregel volgens het ver maan van St. Paulus; Onderzoekt alle dingen en behoudt het goede. In de krant vindt ge nog weer mededeelingen over het groote onderzoek van minister Lieftinck naar onze financiëele positie, met de laconieke verklaring, dg.t we geen flesschentrekkerij mogen toepassen, daar de enquête evenueel tot 1950 kan duren. Het regeeringsdirecto- raat motorvoertuigen gaat alle vehi kels registreeren een enquête ten be hoeve van aankoop van on^erdeelen. Daarnaast is nog een administra tieve enquête gaande. Zelfs de Ka tholieke Actie begint met een nationale enquête naar den graad der zedelijke verwording. Bij de huidige werkloosheid ligt hier een prachtig object voor arbeidszoe- kenden. Eerst zuiverde de eene helft van Nederland de andere thans gaat de halve burgerij de andere 50 procent enquêteeren. Het verwondert me, dat er nog geen instituut op d» idee is geko- om voor deze baan der toekomst een cursus te organiseeren. Oplei ding tot enquêteur 1ste en 2de klasse, voorman-enquêteur, referen daris-enquêteur. Binnenkort zullen we ook wel advertenties ontvangen in dezer voege: Gevraagd een net ten enquêteur, leeftijd 1825 jaar (men is gauw te oud en te duur), niet rookend en vrij van sterken drank (vanwege de gevaren tot omkooperij). Als levenspositie staat het beroep van enquêteur nog niet vast. Toch heb ik in dit opzicht een nieuwtje. Omtrent de mogelijkheden n.l. van een pensioenregeling voor enquê teurs zal een enquête wórden inge steld. HENK VAN DER MAZE De Nederlandsche visschersvloot vaart weer uit. Opnieuw oefenen de stoere kerels van de zee hun gevaarlijke beroep uit, om onze bevolking te voorzien van het heerlijke zeebanket. Dubbel gevaarlijk is hun beroep thans wegens de vele mijnen, welke ieder oogenblik hun leven bedreigen. Dubbel gevaarlijk ook door de uiterst gebrekkige wijze, waarop hun vaartuigen zijn uit gerust. Het zijn nog slechts enkele sche pen van onze eens zoo trotsche visschersvloot. welke de zee be varen. Bijna alle schepen immers zijn door den Duitschen bezetter in beslag genomen en omgebouwd voor oorlogsdoeleinden. Zeker, nu en dan wordt er weer een van onze Nederlandsche sche pen in Duitschland opgespoord en komt het terug naar het vaderland. Maar de toestand, waarin een der gelijk schip verkeert, tart elke be schrijving. Niet alleen is het voor zijn oor spronkelijke doel. de visschenj, volkomen onbruikbaar geworden, doch het bevindt zich in een der- gelijken staat van verwaarloozing, dat een algeheele revisie nood zakelijk is. Toen bleek, dat ae schepen aan de Nederlandsche eigenaars moesten worden terug hebben de Duitschers zooals kompassen, instrumenten, enz., stukgeslagen en den geheelon inventaris, waaronder alle machine- reserve-deelen, over boord worpen. Het spreekt vanzelf, dat het in de gegeven omstandigheden uiterst moeilijk is, de noodige herstellin gen te verrichten en de verdwenen onderdeelen te vervangen. Ondanks alle moeilijkheden is men er niettemin in geslaagd, een aantal schepen weer zeewaardig te maken al laat de inrichting nog veel, zoo niet alles, te wenschen over. Maar de Nederlandsche vloot gaat weer ter vischvangst. De netten worden weer uitgezet, de vangst wordt binnengehaald. Dan ontwaart het speurend oog van den schipper schepen aan den horizon, visschersschepen en even later klinkt het: „De moffen zijn weer!" Inderdaad, ook de Duitsche vis schersvloot heeft zee gek° Geen oude, verbouwde, weer op schepen. "Jle^^ederiandsche, maar hyper-moderne, g ruste vaartuigen. Lpman. Str het" Nederlandsche vaar- ning van he voorbijvarende. ^fienaschepen.flOogen bliksemen, er worden vuisten gebald. Ziin wij de overwinnaars m de achter ons liggende worste mg of zijn zij het daar die met hun moderne vloot de zee beheerschen? Nederland krijgt maatjesharing bij mondjesmaat. Nederland moet haring invoeren: 100 000 vaten uit Engeland, 5000 vaten uit New foundland. Omdat hhet{ g^n^s- betaald schersvloot meer deviezen moeten worden naar Scandinavië, naar Rusland en de Oostzeestaten, naar Polen en Centraal-Europa, waaronder Duitschland zelf, naar den Balkan, naar Noord- en Zuid-Amerika, naar Zuid-Afrika. Een uitvoer, die voor tienduizenden aan deviezen zou opleveren. Onwillekeurig vraagt men zich af: moet deze wantoestand ge handhaafd blijven? Is het niet mogelijk, dat Duitsch land een deel van de onnoemelijke schade, welke het heeft aange richt aan onze visschersvloot, ver goedt door het afstaan van een aantal moderne vaartuigen? Worden er van regeeringswege pogingen gedaan, om in dit op zicht iets te bereiken? De Engelschen zelf zullen weinig prijs stellen op de groote Duitsche schepen, omdat de Engelsche /loot nu eenmaal dichter bij huis vischt en de vangst., terstond aan land brengt, waar zij verder wordt werkt. Doch voor de Nederlanders zijn de Duitsche vaartuigen ui stekend geschikt, omdat Duitschers hun vangst reeds op kaken en inmaken. Dat de schepen noodig zijn voor de voedselvoorziening van net maar een V met "Duhsche^scheperi aangevulde Nederlandsche v.s- voeren om ook Duitschland van visch te voor- zien In ieder geval zou dan de Nederlandsche visscher niet langer aan wal behoeven te blijven en ziin beroep, dat steeds de beste krachten heeft gekweekt voor onze Nederlandsche marine, weer kun nen hervatten. Nederland zou weer deviezen ontvangen voor zijn haring. De Nederlandsche visscherij hoopt en verwacht, dat ook in dit opzicht de Nederlandsche regee ring niet in gebreke zal blijven-

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1945 | | pagina 1