DE BEZETTING VAN INDIË s=ffa£a-"w?s Verfindustrie werkt weer DAGBLAD VOOR SCHIEDAM EN OMSTREKEN. DE TOESTAND IN DE BEDRIJVEN Zondagsrust in de bedrijven SPOEDIG VOLTREKKEN Conflict bij de Maas afgewend Zwart geld-handelaar berecht Het radioprogramma De deblokkeering Max Blokzijl ter dood veroordeeld Dienst Harwich-Hoek van Holland HET NUT VAN DE GELDZUI VERING Uit het maandrapport van het G.A.B. Brandstoffen formulieren WEERBERICHT R.K. „E.H.B.O." Kookfoestellen Burgerlijke stand Doodstraf geëischt tégen Verrader Productie-apparaat vrijwel intact Uitg. v. cf. Maas bode-Stichting, R'dam Giro 9095 Directeur: Joh Kuijpers. Hoofdred.Mgr. Dr. J. Witlox. Alg Redacteur: H. A. Paalvast. Drukker N.R.C N.V. NIEUWE SCHIEDAMSCHE COURANT DINSDAG 25 SEPTEMBER 1945 66ste JAARGANG. No. 19818 Tijd. adres: Broersvest 8 A Tel. 68804 \bonnementspr. 3.25 p. kwart. 1.10 p. maand f 0.26 p week Advertentiën 25 ets. per mm. Naar men weet. verwacht men met stelligheid, dat de eerste g - allieerde troepen op 4 0ct te tavia zullen landen Vermoedelijk zullen de geallieerde trP 14 Oct. bij Soerabaja aan lana paan Ook Padang (bumatra s WeS.kust) en Medan (Sumatra s Oostkust) zullen in de eerste helft van October worden bezet. Ver wacht mag worden, dat de luite nant-gouverneur generaal van Ned. Indië, dr. H- J. van Mook, begin October uit Brisbane zal vertrek ken en gelijktijdig met de ge allieerde troepen in Batavia aan land zal gaan. Voorts kan worden gemeld, dat in de buitengewesten Makassar 'en Timor reeds zijn bezet en ver moedelijk ook Ambon en Menado. Deze berichten zijn van het uiter ste belang, wanneer men ze be schouwt in het licht van de re cente mededeelingen over den politieken toestand op Java. Hoe wel, voor zoover tot dusver be kend, in de andere deelen van den archipel de houding der be volking rustig en zelfs sympathiek jegens de Nederlanders en geal lieerden is te noemen, is het in West-Java anders gesteld. Welis waar is van wehkelijk belangrijke incidenten tot dusverre nog geen sprake geweest, doch het was dui delijk, dat de onzekere gezagsver houdingen en het wegblijven van de geallieerden en van den aan voer van voedsel, medicamenten en andere herstelmaterialen op den duur onpleizierige gevolgen zouden kunnen hebben. De Ned. torpedobootj ager „van Galen" heeft Portsmouth verlaten met bestemming Ned.-Indië, ver gezeld door den lichten kruiser „Jacob van Heemskerck" Inmiddels is reeds een aantal marine-artsen, gedeeltelijk per vliegtuig, naar Indië vertrokken. Begin October zullen recht streeks van Nederland uit scheeps- transoorten naar Indië gaan. voor- loopig kleinere schepen met ten hoogste honderd man. Het eerste schip, dat direct van IJmuiden C2Ï1Ï'. fndië zal varen, is de „Tara- ln„ .Sroilere transporten zul len nog via Engeland moeten gaan Aldaar zal ook meer scheepsruim- te beschikbaar gesteld worden voor Nederland. Men hoont, dat er al dus in October een 1000 man kun- nen worden vervoerd. Behalve de genoemde duizend man zouden nog tenminste tweeduizend menschen, waarom de Ned.-Indisdhe regeering heeft gevraagd, naar Indië moeten vertrekken. Gisting onder Indonesiërs in Australië. In de Australische havenstad Sydney hebben de havenarbeiders geweigerd de Ncd. schepen te laden, die kleeren, vobdsel en medica menten naar Java moeten brengen. De Indonesiërs aldaar hebben de havenarbeiders verzocht het laden der schepen te boycotten, omdat zij vreezen, dat de lading gebezigd zal worden om de zoojuist gekozen volksregeering in Ned.-Indie te onderdrukken. Tot dusverre is geen laadverbqd afgekondigd, maar er wordt in Sydney geen enikel schip geladen of gelost vegens de algemeene staking van havenarbeiders in verband met een ander geschil. Te Brisbane zijn intusschen de Indonesische bemanningen van drie Ned. schepen in staking wegens het feit, dat, naar de stakers bewe ren, er materiaal geladen wordt, dat gebezigd zou worden ter onder drukking '-an het inheemsche In donesische bestuur, dat is inge steld. De afdeeling Brisbane van de „Waterside Workers Federa tion" heeft besloten de a 'ie der Indonesische bemanningen te steunen, Indonesische officiee'e Ned.-Indi sche kringen te Camp Columbia in Australië beweren, dat een ver traging in het vertrek der sche pen uit Australische havens naar Java, veroorzaakt door de staking der havenarbeiders, den dood van duizenden menschen van verschil lend ras beteekenen zal. De lading, aldus deze zegslieden, bestaat uit medicamenten, voedsel en kleeren voor zoowel Europeanen als In donesiërs. die het slachtoffer wa ren van de Japansche onderdruk king. Te Batavia rust ingetreden Te Batavia is na de gering® wan ordelijkheden der laatste dagen rust ingetreden. Nishida, het hoofd van de Japansche geheime politie, heeft aan de journalisten gemeld, dat hoewel de politie de bijeen komst niet had kunnen verhin deren, zy nu alles weer onder controle had en dat alle rust was weergekeerd. Soerkamo was niet gearresteerd omdat hij beloofd had. ongewa pend verder te gaan, maar hij had zijn woord niet gehouden. Het bijzonder gerechtshof behandelde gisteren te Rotterdam een aantal zaken tegen landverraders en medewerkers De beklaagde C. Kooiman hoorde als eerste de doodstraf tegen zich eïschen Foto Hof) Wijl op den eisch om op Zater dagavond 9 uur de werkzaamheden te doen beëindigen, gesteld bij de meelfabrieken „De Maas" te Rot terdam, geen antwoord binnen kwam en een conflict derhalve on vermijdelijk scheen, hebben de samenwerkende fabrieksarbeiders bonden een onderhoud gehad met den Minister van Sociale Zaken. De besturen gaven een uitvoerige uiteenzetting van opvattingen en eisch. Op de fabriek is thans bekend gemaakt, dat voortaan de productie op Zaterdagavond 9 uur wordt stopgezet, zoodat aan het gerecht vaardigd verlangen naar volledige Zondagsrust is voldaan. Het georganiseerde optreden van het geheele personeel, prac'isch in de drie erkende bonden onderge bracht, heeft hier een belangrijk succes verkregen. De zwart geld-handelaar A F v, d. A. uit de Van der Takstraat te Rotterdam, bij wien de politie vorige week een groote som aar, opgepotte zinken pasmunten ont dekte, is gisteren door den Politie rechter veroordeeld tot 6 maanden gevangenisstraf en verbeurdverkla ring van zijn zevenhonderd gulden opgepot zinkgeld. Ten behoeve van onze abonné's, be^erin^waarmd""^ De minister van financiën, prof. mi. P. Lïeflinck, zal Woensdagavond om 9 uur een radiotoespraak houden. Hierin zal hij in het bijzonder de deblokkeering van geblokkeerde tegoeden bespreken. Hedenochtend heeft het bijzondere gerechtshof te 's-Gravenhage von nis gewezen in de zaken van Max Blokzijl en van den oud-N. S.B.- burgemeester van Wassenaar, De Block van Scheltinga. Hei hof heeft Max Blokzijl ter dood veroordeeld en De Block van Scheltinga tot levenslange gevan genisstraf. Beiden werden eveneens alle politieke rechten onttrokken, doch beiden werd de iqogelijkheid tot cassatie gelaten. De beklaagden vertoonden geen teekenen van emotie. In een zeer korte toelichting heeft het Hof de straf, aan Max Blokzijl opgelegd, gemotiveerd. Blokzijl heeft op perfide wijze de propaganda van het nationaal socialisme gesteuq^, ofschoon hij wist welke gruwelen er in de concentratie-kampen op Nederland- sche onderdanen in den naam van dat zelfde nat.-socialisme werden bedreven. De London North Eastern Rail way maakt bekend, dat I werf van John Brown Co aan rtS Clydebank opdraoht heeft gegeven voor den bouw van een dubbel- schroef geared turbine stoomschip dat bestemd zal zijn voor den dienst' HarwichHoek v Holland. DrL sehip zal een slaap-aceommodatie krijgen voor meer dan 400 passagiers in één- tweepersoonshutten, alsmede vier luxe dekhutten elk voor twee passa mere Deze luxe hutten krijgen elk een aparte badkamer. Vermoedelijk Sf begin October de k.el van het sdhip worden gelegd. Als we in het maandelijksche rapport over den arbeid van het Gewestelijk Arbeidsbureau lezen: „Aan 67 aanvragen om mannen beneden de 21 jaar kon niet wor den voldaan", is dat toch wel een zeer veeg teeken. Het komt veel voor, dat perso nen werk weigeren, omdat ze geen kleeren of schoeisel zouden heb ben, terwijl zij er 's Zondags keu rig netjes bij loopen. Er zijn heel wat menschen, die het met "één costuum of één paar schoenen moeten doen. Als die ook op een extra stel bleven wachten, kwam Nederland èn de schoenen èn de kleeren er niet. Het is voor het Gewestelijk Arbeidsbureau nog steeds niet mo gelijk om een behoorlijk inzicht te krijgen in den toestand van de arbeidsmarkt. Wel is er nauw con tact met Maatschappelijk Hulpbe toon en worden alle aanvragen om steun in overleg met het Geweste lijk Arbeidsbureau geregeld, maar er is nog een veel te groote cate gorie niet te controleeren. De geld- zuivering zal deze menschen ech ter wel noodzaken werk te gaan zoeken en eerst dan zullen we de hoognoodige balans kunnen opma ken. Het Gewestelijk Arbeidsbu reau is intusschen bezig met het registreeren van de wachtgelders bij alle bedrijven. Wat den vrouwenarbeid betreft: De overbruggingsgelden maken in verschillende families een vrij groot bedrag uit, zoodat meisjes, die vroeger dienden, nu dat werk kunnen laten en thuis blijven. Dat leidt tot een groot tekort aan vrouwelijke arbeidskrachen. Een oplossing schijnt alleen door zeer krachtige maatregelen mogelijk. Hoe staat de industrie in Schie dam er in het algemeen voor „Het valt nogal mee", is mees al het antwoord van de verschillende werkgevers in groot- en kleinbe drijf. Het grootste euvel is he' ontbreken van gas voor de in dustrie. Laten we de voornaamste bedrij ven even* de revue laten passeeren. De glas- en aardewerk-mdus'rie leeft langzaam op. Het werk is be gonnen. Papier voor de boek- en steendrukkerijen komt in ruimere 'ate vrij. Gas is voor dit bedrijf echter nog veel te schaarsch zoo dat van werkelijk volop draaien geen sprake is. Scholing, herscho ling en omscholing is een kwestie 'ie vooral voor de bouwbedrijven urgent is. Timmerlieden en metse- -ars zijn heel erg zeldzaam en dus heel erg populair. Hier ter stede is nog niet veel verandering in den toestand van de bouwbedrijven ge komen, maar van elders komen massale aanvragen om bouwvak arbeiders binnen. De chemische nijverheid ontwikkelt zich zoo voorspoedig, dat de wachtgelders zeer snel in het arbeidsproces wor den opgenomen en er binnen niet te langen tijd vraag op de arbeids- arkt kan worden verwacht. De houtverwerkende industrieën tob ben nog steeds door het gebrek aan hout. De gestadige invoer zal daar vaarschijnlijk spoedig verbetering mengen, tenminste als er arbeiders 'in. Het is ook hier het eentonige Medje: gebrek aan geschoolde ar- beidskrach'en. Wasscherijen ver- "erken maar 1/5 van hun nor malen omzet. Gas staat bovenaan op het verlanglijstje en d'-e-t daarop volgen autos, carriers, fiet- ~en, in één woord transport middelen. Als voorbeeld voor de opleving in de metaal-industrie zouden we Wilton kunnen nemen. Daar waren eind Augustus ongeveer 3500 man aan het werk. Grootendeels waren het wachtgelders, die allen gelei- eliik worden geabsorbeerd. De papierverwe.rkendé in dustrieën werken vrijwel normaal. Het „vrijwel" is grootendeels toe te schrijven aan het gebrek aan vrouwelijke arbeidskrachten. Hoe lang zal men daar nog tevergeefs om roepen? In het kleinbedrijf maken de slagers een moeilijken tijd door. De verkoop van vleesch in biik levert geen werkelijke bestaans mogelijkheid op. Van de zijide van land- en tuin bouw is practisch geen waag naar personeel. Men schijnt daar de boontjes wel te kunnen doppen. Het is jammer, dat datt aan den wagen van den groenteboer zoo erg slecht te zien is. Het havenbedrijf gaat nog steeds zienderoogen achteruit, en alleen voor reparatie vallen nog zee schepen binnen. „De buitenland- sche handel komt in Schiedam op de tweede plaats", zegrt het rap port van het Gewestelijk Arbeids bureau. En dat voor een stad, die dicht aan zee en aan iden belang rijksten riviermond van Eiuropa ligt! Aanvragen brandstoffenformu- liaren voor ruimteverwarming van inrichtingen, instellingen en bedrijven kunnen worden afge haald aan het Bureau Broersvest 111, loket 4. Inlevering dient zoo spoedig mo gelijk te geschieden, in ieder ge val vóór 30 September a.s. aan hetzelfde bureau. Deze mededeeling geldt niet voor kamerbewoners. Medegedeeld door het K.N.M.l. te De Bilt. Verwachting tot Woensdagavond: Vannacht nog buien a.i de kust strook, morgenochtend plaatselijk mist. overdag licht tot half be wolkt; koud; zwakke, tijdelijk matige wind tusschen Noord en Noord-Oost. Waarnemingen te Rotterdam van hedenmorgen 11.30 uur: Barometerstand: 759.0 mm. Windrichting. Noord; kracht 2. Temperatuur: 12.2 Celsius. Weersgesteldheid: regen. Maximum-temperatuur (voorge komen tusschen 8 uur gisteren en 8 uur hedenmorgen). 16,0 Cel sius; minimum: 10.6 C Wij willen de aandacht vestigen op de wederverschijning van de R.K. „E.HB.O." De vooruitgang, die vóór den oorlog met dit werk van naastenliefde werd gemaakt, is tijdens de bezetting ernstig ge remd.. Nu kan weer verder wor den gebouwd in volle vrijheid. De cursussen beginnen m October weer. Allereerst worden daar de oud-leden verwacht, die hun. diploma verlengd willen zien. Maar vele andere R.K. dames en heeren boven de 18 jaar zijn welkom om ait werk te gaan beoefenen. Met de toenemende gevaren op den weg, in de fabriek, in huis, wordt de behoefte aan getramde E.H.B.Oers steeds grooter. De adressen, waar men zich kan aanmelden, zijn: L. H. de Roos, Boylestr. 13; H. Scheffers, Groe- nelaan 47; H. Leend.erts, St. Li- duinastr- 50; A. Rietstap, Broers vest 12. Het kooiktpro'bleem was voor de genen die niet over gas en elec- triciteit beschikten, een reden tot voortdurende zorg. De regeering is er toe overgegaan petroileum- kooktoestellen te laten maken van het blik van de Amerikaansche levensmiddelenverpakking. Zij, die geen kooktoestellen hebben en niet over gas of electriciteit be schikken, kunnen een vergunning voor den aankoop daarvan aan vragen aan het distributiekantoor. De hiervoor benoodigde formulie ren kunnen worden afgehaald Broersvest 111, loket 4. De inleve ring ervan moet zoo spoedig mo gelijk geschieden. Geboren: Willem C„ z. v. J. Zwiers en F. J. v. Kersen, Nassau- laan 75; Augustinus M. H., z. v. A. M. Nolet en C. R. C. Diepen. Stad houderslaan 25: Wilhelmus J., z. v. W. J. B. Ruts en M. A. Wesbeek. v. Beverenstr. 43: Cornelis A„ z. v. A. Boes en H. v. Mourik, Hoofdstr. 33: Cornelia H. M., d. v. Q. P. Ham en H. G. de Vette. Kerklaan 48. Overleden: Margaretha J.. d. v J. S. Sneep en E. C. Mos; I. Boo- den. 44 j.. wed. v. J. Verhoev: M. J Heemskerk, 86 j., wed. v. J. J. Augustinus: C. P. H. Ramberg, 84 ,i.: H. G. M. Sterenberg, 6 j.; P. Eenennaam, 3 j. Voor het bijz. gerechtshof stond gisteren in Rotterdam terecht C. Kooiman, die werkzaam was in de illegaliteit en het beheer had over de aan onderduikers te dis- tribueeren bonkaarten. Hij ver kocht deze echter en wel een 40 stuks voor 100 en meer per stuk. De organisatie kreeg er lucht van en besloot een geheime vergade ring te houden waarin K. zich zou te verantwoorden hebben. Deze voelde zich in 't nauw gedreven en kwam er in zijn angst toe. de convocatie voor de bijeenkomst in handen van de Duitsche S. D. te spelen. Het gevolg was dat er een inval gedaan werd in het huis aan de Hoeksche straat te Rot terdam, waar de vergadering plaats had. Dit kostte drie menschen het leven. Het verraad van K. werd nog schandelijker toen hij daarop gelden ging inzamelen z.g. voor de nagelaten betrekkingen van de drie slachtoffers en de opbrengst ten eigen bate gebruikte. De adv. fiscaal mr. J. S. Loke eischte de doodstraf met uitslui ting van actief en passief kies recht. De kilometerslange buizen, die ben zine van Engeland onder het kanaal door naar Frankrijk en Nederland transporteeren, vervoeren ook white spirit, een grondstof voor de verfbe reiding. Dank zij den f linken invoer van lijnzaad, waaruit lijnkoeken gemaakt worden' voor veevoeder, is er thans ook een redelijke hoeveelheid Lijn olie eveneens grondstof voor verf bereiding Daardoor kunnen de verf- fabrieken weer aan het werk, alle hebben daartoe ^inds eenige tijd ver gunning gekregen maar er mag nog slechts hoofdzakelijk grond- en stop verf gemaakt worden. Stof verf is vooral belangrijk voor de honderdui zenden ruiten, die in het Zuiden en «"'osten des lands moeten worden in gezet, Nederland had vroeger een zeer grooten uitvoer van'varf; voor den oorlog wel voor 18 20 millioen per jaar. vrijwel even groot als de uit voer van schoenen. Die uitvoer is thans uiteraard verdwenen, in den oorlog was er alleen een gedwongen uitvoer van verf naar Duitschland. o.a. voor camouflageuoeleinden Toch hcefi dé oorlog ook wel wat goeds, gebracht. Men t«« 'n .ft land eèleerd speciale soorten lak, tot dusver uit hetP buitenled be, rokken zelf te bereiden, al zal de toekomst moeten leeren of dit van blijvende waarde De fabricage van cellu- loselakken voor auto's b.v is sterk ontwikkeld en zeker van blijvende beHe1koroductieapparaat op het geb:ed van verf is gelukkig vrijwel intact gebleven en heeft van den oorlog m hel algemeen niet sterk geleden Men kan dus weer aan het werk gaan en is ook aan het werk gegaan, want de fabrieken hebben hun vaktechnisch personeel weten te behouden.

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1945 | | pagina 1