WERKLOOZEN ZULLEN WORDEN OPGEROEPEN OP BEZOEK BIJ HIROHITO WAT DE DISTRIBUTIE BIEDT DAGBLAD VOOR SCHIEDAM EN OMSTREKEN Wederopbouw in sneller tempo WEIGERAARS ZONDER UITKEERING Geen burgerdienstplicht Het vraagstuk der uitkeeringen Het systeem van oproepen Geen verwijt aan de arbeiders Geen export van boter OPVOEDING TOT DEMOCRATIE WEERBERICHT NIEUWE BONNEN Aanvoer vleesch uit Het buitenland Naar verhooging van het rantsoen DE H. VADER OVER DE SPORT Van essentieel belang KAMPLEIDING PARAAT Mevrouw Hitler in leven? tfitg. v. cf. Maas bode-Stichting, R'dam Giro 9095 Directeur: Joh Kuijpers. Hoofdred.: Mgr Dr. J, Wltlox. Alg Redacteur: H. A. Paalvast. Drukker: N.R.C NV NIEUWE SCHIEDAMSCHE COURANT VRIJDAG 28 SEPTEMBER l®45 66ste JAARGANG. No. 19821 Tijd. adres: Broersvest 8 A Tel. 68804. Abonnementspr. 3.25 p. kwart. 1.10 p. maand 0.26 p. week. Advertenbiën 25 ets. per mm. Zooats men zich herinnert, heeft minister Drees in een op 7 Septem ber gehouden radiorede verklaard, zeker niet onder alle omstandighe den arbeidsdienstplicht onaan vaardbaar te achten, maar uit te gaan van de overtuiging, dat tot het uiterste moet. worden gepro beerd langs den weg van vrijwil ligheid en door een beroep op ar- beidswil en plichtsbesef in net be staande tekort aan werkkrachten te voorzien. De directeur-generaal van het Rijksarbeidsbureau heeft thans een circulaire.aan de directeuren der gewestelijke arbeidsbnreaux ge zonden, waarin wordt medege deeld, dat men alvorens tot regis tratie en tot hét nemen van een beslissing in het yraagstuk van den burgerdienstplicht over te gaan, eerst de duizenden werkloozen dient op te roepen. Een redacteur van A.N.P.-Aneta heeft zich in dezen tot minister Drees gewend. De minister gaf op bovenstaande den volgenden com mentaar: Herhaaldelijk wordt aangedron gen op de invoering van arbeids- registratie en van burgerdienst- plicht. Eenigen tijd geleden is zelfs net bericht verschenen, als zou een wetsontwerp in dien. geest klaar liggen. Men ziet eenerzijds. dat in ons land veel werk moet worden verricht, waarvoor niet altijd de noodige krachten beschikbaar zijn, terwijl anderzijds valt waar te ne men, dat nog velen zonder arbeid zijn. Men meent, dat in burger- dienstplicht, zooals in verschillen de landen, o.a. Engeland, heeft ge golden tijdens den oorlog met re gistratie van allen, die' kunnen werken, de oplossing zou zijn ge vonden. Mijn standpunt is, dat een der gelijke maatregel in vredestijd niet dan bij volstrekte noodzakelijkheid moet worden genomen, en dat het zelfs geen zin heeft, zoo lang men nog geen arbeid heeft kunnen aanbieden aan de talloozen, die reeds bij de arbeidsbureaux zijn ingeschreven. Van dien kant echter gaan wij nu het probleem met kracht aanvatten. Onmiddellijk na de bevrijding was er een omvangrijke werkloos heid, eenvoudig, omdat grond stoffen en brandstoffen ontbraken, terwijl in vele bedrijven ook de installaties waren weggehaald Zelfs de wederopbouw kon en kan niet met de gewenschte kracht worden ter hand genomen, omdat de materialen in onvoldoende mate aanwezig, zijn. De voedingstoestand was in den beginne zoo, dat velen niet op volle kracht konden wer ken én wij wilden van, de talrijke arbeiders, die jarenlang gescheiden van hun gezin hadden moeten le ven, niet dadelijk verlangen, dat Zij weer buiten hun woonplaats aan den slag gingen. Geleidelijk komt in al' deze din gen verandering en hier en daar plaatselijk of in bepaalde bedrij ven doet zich een tekort, soms een groot tekort aan arbeiders gevoe len. Nu hebben wij zeker het recht te verlangen, dat elke arbeidsgele genheid wordt aangegrepen. Daar toe behoeven wij echter geen bur gerdienstplicht met strafbepalin gen in te stellen. Wij kunnen in de eerste plaats werk aanbieden, aan wie reeds bij de arbeidsbu- reaux zijn ingeschreven, in het bij zonder ook aan hen, die werkloo- zenuilkeering ontvangen. Na de bevrijding zijn de oude Steunregelingen en het „stempe len" waartegen zoo grootc bezwa ren bestonden, niet weer in het leven geroepen. Aan werkloozen wordt een uitkeering gegeven. In Amsterdam, waar van arbeidsre serve gesproken wordt, een vast bedrag, in andere gemeenten .sen bepaald percentage van het i°0"- De gezinsinkomsten worden daar bij niet nagegaan. Controle op de vraag, of degenen, die uitkeering ontvangen, toch nog kleine kar weitjes opknappen of op andere manier inkomsten hebben, wordt JufJ,.,!1 ge^efend maar is onvol- °P. de daaruit voort vloeiende misbruiken is terecht veel cntiek. De geheele regeling is ook slechts houdbaar, wanneer uitkeeringen maar van korten duur behoeven te zijn, omdat spoe dig arbeid beschikbaar is. Nu eenige maanden voorbij zijn gegaan, acht de regeering het oogenblik gekomen om op grooter schaal arbeiders op te roepen zoo wel voor den wederopbouw vooral in de verwoeste gebieden, zooals Noord-Limburg, Arnhem, de Ve- luwezoom, Brabant, als voor oogst- werkzaamheden. Het spreekt van zelf, dat, wie arbeid weigert, geen uitkeering meer ontvangt. Bovendien zullen uit een gezin, waaraan werkloosheidsuitkeering verstrekt moet worden, alle rede lijkerwijs in aanmerking komende gezinsleden (niet de vrouw en na tuurlijk niet degenen, die nog onderwijs genieten) zich bij de aibeidsbureaux moeten doen in schrijven en bereid moeten zijn werk te aanvaarden. De geldzuivering zal ook ten aan zien van den arbeid een goeden in vloed hebben. Nu het zwarte geld uit den omloop is genomen en de zwarte handel, vooral ook in ciga- retten, stellig sterk terug zal loo- pen. zullen vele jonge menschen die geregelden arbeid ontwend waren of daartoe nooit waren gekomen tot hun eigen heil gaan zien, dat arbeid weer een levensvoorwaarde is geworden. Intusschen zou het in hooge mate onbillijk zijn de omvangrijke werk loosheid, die er vooral in de groote steden nog is, aan de arbeiders te wijten. Zooals ik reeds eerder zeide. kunnen velen in de bedrijven, waar ze werkten, niet aan den gang. Waar die mogelijkheid wel bestaat, wordt veelal weer flink aangepakt Buitenlanders hebben den laatsten tijd herhaaldelijk hun waardeering uitgesproken over de wijze, waarop men in Nederland het herstel heeft ter hand genomen. Er moet echter veel meer worden gedaan om een goed evenwicht te bereiken tus schen de vraag naar arbeiders en de beschikbare krachten. Dat is echter, zooals ik deed uitkomen reeds mogelijk op grond van de beschikbare gegevens en de bestaan de regelingen, z;onder een z.g. bur gerdienstplicht in te voeren. a In sommige kringen heeft het *erucht de ronde gedaan, dat de export van boter uit ons land is hervat. De moeilijke boterpositie in aanmerking genomen, kan* daar van echter geen sprake zijn. De geruchten missen dan ook eiken grond- De Canadeesche paarden, mei hei sji. .Mexican" ie R'dam aange voerd, worden in groepjes naar de stallen gebracht. (Foto Hof.) De president der United Press, heeft een interview gehad met kei zer Hirohito van Japan en geeft daarvan het volgende relaas: Keizer Hirohito ontving mij in een in Europeeschen stijl gemeu bileerd vertrek van de gebouwen der keizerlijke huishouding. Het eigenlijke paleis is op het oogen blik onbewoonbaar door bom sohade en Hirohito woont in een landhuis op het terrein van het paleis. Het bezoek duurde 25 mi nuten en in den loop ervan werd thee geserveerd, hetgeen gepaard ging met de in Japan gebruikelijke diepe buigingen. De keizer heeft hoffelijke ma nieren en is in het geheel niet uit de hoogte of gereserveerd. Na op mijn vragen, die ik te voren had moeten inleveren, geantwoord te hebben, sprak hij nog langen tijd met mij in beleefden conservatie stijl over allerlei politieke onder werpen. De Japansche natie gaat geheel opnieuw beginnen, aldus de kei zer, en ze zal bewijzen, dat zij een plaats verdient in de familie der volkeren. „Ik zie er met opzet van af, te veel beloften te doen, omdat ik weet, dat het hier niet aan komt op woorden, maar op daden". De democratie achtte de keizer ook voor Japan wenschelijk. De democratische regeering, die zich op den duur moet ontwikkelen, zal niet noodzakelijkerwijze precies naar het Amerikaansche of het Engelsche model zijn, maar het is Hirohito's wensch, zijn volk het besef van do waarde van het de mocratische regeeringssysteem bij te brengen. Dit opvoedingswerk moet er vooral op gericht zijn, de volgende eigenschappen te ont wikkelen: streven naar waarheid, initiatief, breedheid van opvattin gen en een jwisten kijk op de toe komst van de wereld. De keizer hoopt dat dan op den duur alle tekortkomingen van het verleden hersteld kunnen worden. Volgens een bericht uit Tokio zou keizer Hirohito, die dezer da gen een bezoek aan MacArtïlur heeft gebracht, door dit bezoek aan prestige verloren hebben. Er valt echter niets te bespeuren van eenige ontstemming jegens den geallieerden opperbevelhebber. DE PAUSELIJKE WACHT De Zwitsersche radio meldt, dat de Zwitsersche Pauselijke wacht, die sedert 1943 geen recruten meer had aangenomen, vorige week 18 Zwitsersche jongemannen, die in Vaticaanstad waren aangekomen den eed heeft laten afleggen. Medegedeeld door het K.N.M I. te De Bilt. Verwachting tot Zaterdagavond: Wisselende bewolking, plaatse- Hik enkele buien, vooral aan de kust, matige wind tusschen West en Noord-West, koel. Waarnemingen te Rotterdam van hedenmorgen 11.30 uur: Barometerstand: 763.1 mm. Windrichting: N.West, kracht 3 Temperatuur: 12.0 Celsius. Weersgesteldheid: Betrokken. Maximum-temperatuur (voorge komen tusschen 8 uur gisteren en 8 uur hedenmorgen: 15.0 Celsius; minimum: 11.8 C. Officieele bonnenlijst voor de ?oI-terQolecft ,va" de lle Periode 194o (30 September t.m. 13 Octo ber 1945), voor Noord-Holland, Z.- Holland (met uitzondering van doeree en Overflakkee) en Utrecht Voor het tijdvak van 30 Sept! tm. 13 Oct. 1945 geeft elk der volgende bonnen van alle bonkaar ten 511 recht op het koopen van: 730 200 gram bloem; 731 250 gram gort; 732 125 gram jam; 733 200 gram kaas; 734 200 gram zout; 735 225 gram huishoudzeep. Bonkaarten 511 A, B, C: 700 t.m. 705 800 gram brood; 706, 707 400 gram brood; 708 500 gr. peulvruchten; 709 400 gram suiker; 710 125 gram boter; 711, 712 125 gram margarine; 713 100 gram vet; A 750 1 doosje lucifers: B 750 800 gram brood. Bonkaarten 511 D: D 750. 751 800 gram brood, D 752 250 gram njst of kindermeel, D 753 500 WIS D 754. 755 125 gram Inlegvellen:12'^!™ SOO^ram de°rméel. 19 250 gram rïJst °r Tabakskaart: 52 2 rantmpnon rettenTrtik8lCn feeen imP°^-siga" Voor de week van 30 September t.m, 6 October 1945: P er A 751 2 liter melk, B, c 751 3% liter melk, D 757, 758 3 liter melk. 740 100 gram vleesch. 7U, B 752 1 kg. aardappelen. 714 2 kg aardappelen. Op bon 733 zal 100 gram volvette of 40-j- kaas en 100 gram magere of 20+ kaas worden geleverd. De jam op bon 732 zal in verband met de bevoorrading van den handel eerst in den looo der veertiendaag- sche periode worden afgeleverd Op bon 52 der tabakskaart mogen de eventueel nog bii den handel voorradige Engelsche en Amerikaan sche import-sigaretten niet wor den verkocht. Deze import-sigaretten moeten bewaard worden tot t.z.t weer een bon voor import-sigaret ten wordt aangewezen. Bovengenoemde bonnen kunnen reeds op Vrijdag 28 September as van des voormiddags 12 uur af wor-' den gebruikt, met uitzondering van de bonnen voor melk en aardanne- len. waarop eerst met ingang vTn geleverd °ctober maS worden af- Bij deelneming aan maaltijden van de centrale keukens moeten aldaar de bonnen 740 voor vleesch en 714 voor aardappelen worden ingeleverd Zelfverzorgers voor graan, vleesch. melk of aardappelen moeten op door de distributiediensten te bepalen da gen aldaar inleveren resp. de bon nen voor brood, vleesch. melk of aardappelen. RANTSOENBONNEN VOOR GROENTE Met ingang Van 30 Sept. zal op de rantsoenbonnen voor groente uitsluitend groente verkrijgbaar zijn. Fruit kan men alleen betrek ken op de rantsoenbonnen van artikel D. PETROLEUM VOOR KOOK- DOELEINDEN EN VERLICHTING Zij die in Noordholland, Zuid- holland en Utrecht in het bezit zijn van kaarten voor petroleum voor kookdoeleinden, kunnen op bon 05 t/m. bon 08 van de kaarten UA 510, bon 05 en bon 07 van de kaarten UB 510 en bon 62 van de kaarten UC 510, gedurende Octo ber vier liter petroleum koopen. Voorts zijn gedurende die maand de bonnen 109, 110 en 111 van de petroleumkaart UD 510 voor ver lichting geldig voor het koopen van 2 liter petroleum. Naar wij vernemen, zullen de vleesohranitsoenen waarschijnlij k over vier of vijf weken worden verhoogd en wel tot twee èi drie ons per persoon. Dit zal mogelijk zijn door aan voer uit het buitenland. Uit Ier land komt zooals reeds gemeld, een transport van 5000 koeien. Boven dien volgt nog een tweede transport van 5000 koeien, terwijl binnenkort 5.000,000 kilogram bevroren vleesch zal worden aangevoerd. BELGISCH KINDERMEEL In de gemeenten Amsterdam, Den Haag en Rotterdam is op de voor 250 gram gort aangewezen bonnen 731 desgewenscht 375 gram geïmporteerd Belgisch kindermeel verkrijgbaar. Rijst-kindermeel mag niet op dezen bon verkocht worden, doch uitsluitend op de daarvoor aangewezen bonnen D 752 en E 19 (inlegvel). DISTRIBUTIE VAN CACAO In de tweede helft van October zal begonnen worden met de dis tributie van cacaopoeder. De distri butie zal zich uitstrekken over alle leeftijdsgroepen en het rantsoen zal 100 gram per hoofd bedragen. De cacaopoeder is van vooroorlog- sche samenstelling en zal niet met suiker zijn gemengd. Het is niet zeker of dit rantsoen regelmatig zal kunnen worden gegeven. Z.H. Paus Pius XII, die eenige maanden geleden reeds een groot gezelschap sportleiders uit Rome en omgeving in audiëntie had ont vangen, heeft onlangs gehoor ver leend aan een groep Amerikaan sche sportjournalisten. Hij ontving de bezoekers in de ambassadeurs- Vertrekken en drong er bij hen op aan, de beteekenis van de sport in de na-oorlogsche volkerengemeen- schap naar voren te brengen. „Sport in het algemeen is van, essentieel belang", zoo zeide de Paus naar United Press meldt. „Zij helpt de jeugdcriminaliteit bestrij den, doordat zij een gezonde ont spanning biedt in een geschikt® omgeving. Waar een gezonde geest in een gezond lichaam huist, wor den goede burgers gevormd". Paus Pius noemde den Apostel Paulus voorts den eersten propa gandist van de sportbeoefening e* legde er den nadruk op dat ee» afkeer van de sport verre van de Christelijke denkbeelden verwij derd is. „Het menschelijk lichaam is een meesterwerk van God en moet daarom behoorlijk verzorgd worden" De Paus wilde geen enkele sport de voorkeur geven boVen een andere, maar toch liet Hij zich zeer prijzend uit over het Amerikaan sche voetbal. Sprekende over zijn bezoek aan de Ver. Staten in 1936, toen hij Pauselijk Staatssecretaris was, gewaagde hij van een uit stapje naar de Notre Dame Univer sity. Een der journalisten vroeg hem toen, wat hij dacht van de voetbalploeg dier Universiteit. „Men moet die met eigen oogen gezien hebben om het te gelooven", antwoordde de Paus. Op Woensdag j.l. ongeveer 's avonds 9 uur, bemerkten d» kampbewaarders te Hoek van Hol land dat er drie gedetineerden werden vermist Direct werd de bewaking gealarmeerd en ondanka de duisternis, het gure weer en de schamele kleeding der bewakers, was binnen 20 minuten de geheele omgeving solide afgezet. Binnen hét uur was dan oófc de eerste weglooper gevat, korten tijd later waren ook de beide an dere gegrepen. Het drietal werd weer gebracht naar de plaats, welke zij zoo schromelijk in den steek wilden laten. De geruchten nd Hitier en de personen ui't ziin onmiddellijke omgeving, wier lot no, niet vast staat, blijven aanhouden. Thans verluidt weer, dat Eva Braun, die met Hitler in Berlijn zou zijn gestorven na met hem in het huwelijk te zijn getreden, levend in Amerikaansche handen zou zijin. Hoewel bevestiging van dit ge rucht niet is te verkrijgen, meldt Victor Bernstein, een correspon dent van het New Yorksehe dag blad „P. M.", die kort gel-den van een reis door Duïtschland is te ruggekeerd, dat er alle reden is, om aan te n-men, dat het juist is. Volgens hem heeft. Eva Braun twee - anden geleden, onder be waking van eenige Amerikaansche officieren een bezoek gebracht aan haar appartementen in Miin- chen. Zij pakte daar wat kleeren, in, voerde een telefoongesprek en sprak enkele ooge blikken met haar kamermeisje. Volgens Bern stein heeft dit meisje later ver klaard: „Juffrouw Braun zag er niet goed uit. Ze bleef maar een kwartier en toei- zeide een der Amerikaansche officieren tot haar: „Oké, Miss Braun", waarna zij weer weggingen. Bernstein oppert de veronder stelling, dat Eva Braun als een verrassende getuige zal women gebruikt bij de processen te Neurenberg. NED. FAMILIE IN BELGIË VERONGELUKT De Ned familie Noteboom, - üVkloo bil Gent (B.L W°Uro' hiar vacantie 'had doot- W£ „m 'bii bloedverwanten t» Heerenberg, is op de terugreis tl Schilde bij Antwerpen veronge lukt doordat de auto tegen eer. boom Alle inzittenden werden uit Hen wagen geslingerd. De moeder en eert der kinderen waren direct j a kinderen overleden spoedig daarop in het ziekenhuis^ De vader en zijn broer, die aan het stuur zat, werden met em stig gewond.

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1945 | | pagina 1