i De „deining" in Insulinde T GESCHENK VAN ZWITSERLAND TOESTANDEN EN PROBLEMEN IN DE VEREENIGDE STATEN Verbluffende inhoud van 45 wagons ZORGZAME HAND DER H.A.R.K. Aan alles gedacht Bezoek aan het centrale magazijn Secuur en snel WEERBERICHT Pater Borromeus Professor Dr. TH. Rutten deed verre reizen Groote belangstelling voor Nederland DE STAKINGEN IN AUSTRALIË DE OPBOUW VAN HET NEDERL. LEGER Radiorede van den minister van oorlog Notaris onbekend Zooals wij reeds gisteren meld den, is in Rotterdam een trein aan gekomen bestaande uit 45 wagons met goederen, welke door Don Suisse een onderdeel van het Zwit- serschè Roode Kruis, waren inge zameld ten bate van de zwaar ge troffen Nederlandsche bevolking. De wagons worden op het oogen- blik bij de Pakhuismeesteren aan de Wilhelminakade gelost. Als men dit lossen in snel tempo zou willen doen, had men niet meer dan drie dagen noodig; hier echter gaat men volgens 'n zeer nauwkeurig systeem te werk: wagon voor wagon wordt apart gesorteerd en geadminis treerd, zoodat men op gemakke lijke wijze een duidelijk overzicht van deze bijzonder gesorteerde zen ding verkrijgt. Het lossen van deze 45 wagons zal dan ook negen a tien dagen in beslag nemen; maar dan weet men ook wat men heeft en kan direct begonnen worden met een vlotte wegwerking er van De Zwitsersche zending, zooals reeds opgemerkt, een schenking van Don Suisse, is dermate geva rieerd en alles verkeert in een zoo uitstekenden staat, dat men met één greep uit de enorme collecties een ..heel huishouden nieuw in de spullen zou kunnen steken". Alleen meubelen zijn er niet bij, maar overigens is er letterlijk alles. Daar bij komt. dat een groot deel splin ternieuw is: en wat reeds is ge bruikt, verkeert in zoo uitstekenden staat dat het nieuw zou kunnen zijn Zoowel voor mannen en vrouwen als kinderen is er boven-, onder- kleeding en schoeisel. Natuurlijk ontbreken de levensmiddelen niet en naast de blikjes vischconserven mogen de pakjes kaas en de kunst- honig met kersen wel specifiek Zwitsersch genoemd worden. Maar dit alles is nog maar een begin Voor de mannen is er tuingereed schap. voor de getroffen boeren is er een uitgebreide collectie land bouwwerktuigen. Voor de huismoe ders is het hier een dorado. Naai machines, kinderwagens, kapstok ken. pannenrekken én de daarop behoorende potten en pannen, glas- en aardewerk, serviezen, couverts lederwerk en vooral damestasschen beddegoed en naaigereedschap, dit alles wordt hier in respectabele hoeveelheden opgeslagen en. zoo spoedig mogelijk verdeeld Ook aan de handwerkslieden is gedacrn in den vorm van gereedschappen en werktuigen: en zelfs is er een col lectiegehaktmolens. En last but not least een groote. en even eens zeer welkome partij medica menten en verbandmiddelen. Dat er ook koffers onder de goederen zijn mag niet onvermeld blijven. Wat ons bijzonder trof, was de uitstekende wijze waarop de Zwit sers de verpakking verzorgd heb ben: de manier bijvoorbeeld waar op de naaimachines tegen de risi co's van het transport zijn be schermd. dwingt bewondering Dp H.A.R.K., die over deze ge- heele zending, uitgezonderd de levensmiddelen en medicamenten het beheer heeft gekregen, streeft er naar de goederen zoo snel en rechtvaardig mogelijk te verdeeler en zal daarmee op zeer korten ter mijn beginnen. Dat daarbij het eerst aan de getroffen gebieden in het Zuiden en Oostén des lands ge dacht wordt, is vanzelfsprekend De heer Isseler. president van de Don Suisse, verblijft op het oogen- blik zelf in ons land om zich een persoonlijk beeld van de noodtoe standen in de getroffen gebieden te vormen. Pakhuismeesteren, waar de 45 wagons uit Zwitserland gelost wor den, zijn op het oogenblik het lan delijk magazijn van het Neder landsche Roode Kruis en van de Stichting Nationale H.A.R.K. In gezelschap van den heer F. Wol- ders, den hoofdmagazijnbeheerder, hebben wij een rondgang gemaakt door de verschillende opslagrumi ten Java, Sumatra, Borneo en Ce lebes. Hier worden alle goederen opgeslagen, die door de geallieerde volken aan het Nederlandsche volk worden geschonken. De zendingen levensmiddelen komen grootendeelr uit Amerika. Canada en Denemar ken, kleeding en schoeisel voorna melijk uit Amerika en Engeland. Ii Amerika wordt de hulpverleend aan ons land georganiseerd door di American Relief for Holland ïr Engeland door de Help Holland Council. Maar ook in talrijke an dere landen zijn organisaties werk zaam, om ons door den oorlog gc teisterde, alom in de wereld sym pathieke land te helpen. De vel respectabele schenkingen zijn daa getuigenis van Vermeldenswaard is een buitengewoon verzorgd Zweedsche schenking van kleeditr die op bewonderenswaardige wijz in oranjepapier en de nationa' vlaggen verpakt was. Ook een Arm rikaansche schenking van bijna 2r kisten levertraan, een zending melk poeder en suiker van het Argen Buenos Aires, en een gift, bestaan de uit blikken corned beef, van de Stichting Nederlandsche Vrijheids dag van de Nederlandsche kolonie in Paraguay trekken bijzonder de aandacht'. Andere opmerkelijke zendingen, die op het oogenblik tij delijk bij Pakhuismeesteren liggen opgeslagen zijn een groote partij van het beroemde Amerikaansche kindervoedsel Pablum en van het even bekende Amerikaansche melk poeder Klim, een partij van bijna een half millioen Amerikaansche blikjes gecondenseerde melk, een schenking van 167 colli kleeding van het Committee of Dutch Ladies in Liverpool, een gift van het Ar- gentijnsche Roode Kruis, eveneens bestaande Uit gecondenseerde melk en eenige vroegere schenkingen uit Zwitserland, die naast enorme 100 kilo kazen, medicijnen, verband watten en kinderspeelgoed ook stencilmachines bevatten. Uit de opsomming van deze ko lossale opgeslagen partijen krijgt men misschien den indruk, dat dit alles hier langer blijft liggen dan eigenlijk noodig is. Niets is echter minder waar! Het heele systeem van sorteeren en administreeren is slechts bedoeld als een middel tot het doel: de zoo effectief mogelijke verdeeling van de beschikbare goe deren. En de heele apparatuur is er op ingericht, de vaak kolossale hoe veelheden snel weer weg te wer ken: toewijzen aan de gegadigden enplaats maken voor volgende zendingen. Zoo werden in één week niet minder dan ruim 600 kisten kleeding verdeeld, waardoor de 75.000 stuks tweemaal moesten wor den verpakt en gesorteerd. Wat op het oogenblik dan ook bij Pakhuis meesteren. het landelijk magazijn van de H.A.R.K., ligt opgeslagen werd eerst zeer kort geleden aangé- voerd en is nog in bewerking voor de verdere verdeeling, waar mee uiteraard eenige dagen ge moeid zijn. Bijzondere moeilijk heden ondervindt men ook, wan neer de verpakking niet solide bleek, waardoor de partijen soms ge heel. opnieuw geëmballeerd moesten worden. Zoo zagen wij een Deen- sche zending levensmiddelen, waar van de onvoldoende verpakking het begeven had. en wat tot gevolg had gehad dat de zakken biscuits en de pakken havermout en puddingpoe der opengescheurd waren. Zoovee' mogelijk werd alles dan met eigen materiaal opnieuw verpakt, en wat men niet meer voor de mensche- lijke consumptie geschikt acht wordt verzameld ennaar de Diergaarde gebracht. Zoo gaat hier niets verloren, maar is alles inge richt op de ideëele zijde, die dp heer F Wolders. de hoofdbeheerder van dit landelijk magazijn, voora' van dit werk ziet: een zoo doeltref fend mogelijke leniging van de vele nooden in ons geteisterde land Op een congres te Utrecht is ge sticht de ..landelijke vereeniging van ex-politieke gevangenen uit den be zettingstijd" Medegedeeld door het K.N.M I. te De Bilt Verwachting tot Zondagavond: Koude heldere nacht met plaat selijk ocrtendmist; overdag toe nemende bewolking met iets later kans op eenigen regen; geleidelijk naar Zuidwest terugloopende en weer wat toenemende wind. Waarnomingen te Rotterdam van hedenmorgen 11.30 uur: Barometerstand: 770.0 m.m. Windrichting: No-ord; kracht 2. Temperatuur: 12.2 Celsius. Weersgesteldheid: regen. Maximum-temperatuur (voor gekomen tusschen 8 uur gisteren en 8 uur hedenmorgen)13.0 Cel sius; minimum: 10.8 C. Pater Borromeus de Greeve her denkt 3 Oct. den dag, waarop hij 50 jaar geleden in de orde van St. Franciscus trad. De jubilaris is dien dag afwezig; het feest zal gevierd worden op 4 November. RADIO-TOESPRAAK VAN Z.H. DEN PAUS Naar Reuter uit Rome seint, zal de H. Vader morgen, Zondag, via de radio een toespraak houden tot de katholieken te Bogota, in Columbia, bij gelegenheid van het Christus-Koning-congres aldaar. Op 28 October a.s. zal de H. Vader een radio-toespraak houden tot de katholieken van Argentinië. ""en ic eraan gewend geraakt dat Amerikanen spreken over Ne derland; des te interessanter, weer eens een Nederlander te hooren over Amerika, vooral als die Ne derlander een zoo scherp opmer ker en welbespraakt verteller is als de Niimeegsche hoogleeraar Prof. Dr. .Th. Rutten. Prof. Rutten wilde Maandag avond voor de Universitaire ge meenschap voor de vuist weg en kele versche reisimpressies uit de Nieuwe Wereld geven. Vooral over New York, want al zijn alle steden verschillend, in elke Amerikaan sche stad vindt men een stukje New York. Als alle reizigers frap peerden spr. natuurlijk de wol kenkrabbers, waar alles per lift stijgt en daalt, waar een Rocke feller op de 75e verdieping woont: de breede en veilige rijwegen waar de wegkruisingen door een sys teem van bruggen zijn vervangen, de gemêleerde bevolking met Ieren. Joden en Italianen zooveel als er in Rome en Napels tesamen niet te vinden zijn. De wolken krabbers zijn niet leelijk. het zijn absoluut geen blokkendoozen en na verloop van tijd gaat men ze mooi vinden. Wanneer 's avonds de, zonder uitzondering gekleurde, lichtreclames branden maakt de stad zelfs indruk. een sprookjesachtige» Ned. autoriteiten hebben aan de Australische regeering de belofte gedaan, in de hulpverleenings- schepen, welke van Australië naar Ned. Indië varen, geen wapenen te laden. Desniettegenstaande wei geren de havenarbeiders van Syd ney en Brisbane nog Ned. schepen te laden. De nat. uitvoerende raad van dokwerkers in Nieuw Zeeland steunt de actie der Australische havenarbeiders. De Australische regeering heeft verklaard, dat de Indonesische zeelieden, die thans in staking zijn, behandeld zullen worden als alle andere immigran ten, die zonder toelating het land binnen gedrongen zijn, en bij de eerste gelegenheid uit het land zul len worden gezet. Intusschen is het Ned. schip Karsik, dat te Melbourne door de staking der Indonesische zeelieden werd opgehouden, naar Java ver trokken met een gemengde be manning van Nederlanders en Las- caren. De bemanningen der sleep- booten weigerden het schip te sleepen en zoo vertrok de Karsik op eigen kracht uit de haven. Wat den toestand in Ned. Indië zelf betreft, valt te melden, dat er tot dusver 18,625 krijgsgevange Z. Exc. mr. J. Meijnen, minister van oorlog, heeft in een radiorede gesproken over: „De gevolgen van de capitulatie van Japan voor den opbouw van het Ned. leger" Daar in wees hij er op. hoe de noodzake lijkheid ontstond troepen ter be schikking te stellen voor de bezet ting van Ned. Indië. De gezags- bataljons voor Indië, wier opleiding in Australië zou plaats vinden, kon den hiervoor niet meer dienen Dientengevolge besloot de regeering ie lichte infanterie-bataljons, weïke oorspronkelijk bestemd waren voor bezettingstaken in Duitschland en welke ten deele reeds maanden lang in Duitschland bij Engelsche en Amerikaansche legers waren in gedeeld, ten deele zich voor dit doel nog in training bevonden, ter stond ter beschikking te stellen van admiraal Helfrich. die het opperbevel voert over alle in Ned Indië aanwezige strijdkrachten. In 'ntaal zullen in den loop der volgen de vijf maanden 27 bataljons naar Indië worden verscheept Boven- dien zullen eenheden worden ge vormd welke voor de ravita'dee ding. de verbindingen e^ de licha melijke verpleging'^dezer bataljon? '-unnen zorg dragen, zoodat net totaal der troepenverschepingen '7.000 man zal bedragen. Ter completeering van deze '-oepenmacht zijn nog ongeveer 000 oorlogsvrijwilligers noodig lie allereerst zullen worden ge flecteerd uit degenen, die op 'ienstnemmg in het Oosten hun eus bepaalden. Al is een expeditieleger in den "erkelijken zin des woords geen ereischte meer, toch stelde de egeering zich in beginsel op het 'andpunt, dat de eerste divisie er exped'itionnaire macht, waar- an dé officieren en onder-officie- en momenteel in opleiding zijn en vaarvan de manschappen in No- tijnsche Comité Pro Hollanda te -ember en December zouden vol gen om eveneens in Noord-Iertand te worden opgeleid, diende te worden geformeerd. Het Engelsche ministerie van oorlog gaf echter den wensch te kennen, dat Nederland deze eerste divisie op eigen grondgebied zou trainen. Aangezien echter voor den komenden winter de in Ne derland beschikbare kazerne- ruimte daartoe niet voldoende is moet de vorming dezer eerste divisie worden opgeschoven tot de lente van het volgende jaar. Aangezien in Mei van het vol gende jaar alle voorbereidingen zullen zijn getroffen om de eerste lichting van jonge dienstplichtigen onder de wapenen te roepen, zal deze eerste divisie niet worden be mand met oorlogsvrijwilligers, maar wel met deze diensplichti- gen. De minister deelde nog mede, dat Nederland als geallieerde mo gendheid met een regiment zal deelnemen aan de bezettingstaak van Japn. Als deze opdracht aan de Kon. landmacht ten deel valt, zullen ook voor dit doel oorlogs vrijwilligers en officieren worden geselecteerd. De mogelijkheid be staat echter ook, dat het korps mariniers deze taak te vervullen krijgt. Op de vraag, hoeveel reserve officieren er dan in feite in mili tairen dienst worden opgeroepen, antwoordde de minister: Het is de bedoeling van de beschikbare 10,000 reserve-officieren er onge veer 3000 der jongeren te herscno- len en een deel daarvan voor een bepaalde periode in te deelen dij de bezettende macht in Duitsch land. Dit alles in dier voege, dat zij niet te lang aan hun arbeid worden onttrokken, zoodat wan neer eenmaal door het oproepen van lichtingen de eene divisie re gelmatig na de andere met het daarbij behoorende kader wordt opgeleid, zij zullen worden afge lost. Dit proces begint in de lente van het volgende jaar en zal zich dan verder met regelmaat voltrek ken. Het is echter onmogelijk een "-ftezen tijdsduur aan te geven. nen en geïnterneerden op Sumatra zijn aangetroffen, van wie 7112 van verschillende nationaliteiten. Op Java luidde het cijfer 14,470, waarvan de meesten Nederlan ders zijn. Japansche „luxe-interneerings- kampen" waren rond Buitenzorg gevestigd. Daar werden volgeladen magazijnen aangetroffen, terwijl ploegen Indoniesiërs bezig waren de Jappen in aangename kazernes te helpen huisvesten. Op de voor malige thee-onderneming Pondok Gedeh op 12 km van Buitenzorg was een accommodatie voorzier. voor zevenhonderd man in een kamp, dat even groot was als het beruchte Tjidengkamp te Batavia, waar de Jappen tienduizend Euro- peesehe vrouwen onderbrachten De magazijnen bezaten de beste matrassen en er waren zeven groote koelinriohtingen, één voor elke honderd Jappen. Er waren zestien duizend kilo suiker, honderdduizend kilo rijst, ruim zevenhonderdvijftig kilo thee, zeshonderd flesschen saki. tienduizend kilo zout. tweeduizend groote blikken Amerikaanscne melk poeder. Voorts bijzondere rantsoe nen voor zieken, medicamenten, bloemzaden, gedroogde groenten en visoh. groote hoeveelheden mosterd, boekweit, zeep enz. Verder groote aantallen honkbal- en voetbaluit rustingen, tennisrackets, hockey sticks. gramofoons en bijbehoorende platen. In een ander dergelijk kamp. eveneens in het gebied van Buiten zorg waren groote hoeveelheden kieeren van Britschen oorsprong stapels lakens, tropische kleeding- stukken. valiezen en ondergoed Verklaring van v. d. Plas. ■Op een te Batavia gehouden persconferentie heeft de heer van der Plas, vertegenwoordiger van de Ned.-Indische regeering bij den staf van generaal Patterson, o.a verklaard: „Het ligt in de bedoe ling, niemand in Indië te vervol gen wegens zijn politieke overlui gingen, of louter om zijn politieke activiteiten gedurende de Japan sche bezetting, tenzij bewezen wordt, dat hij een oorlogsmisdadi ger is." Gevraagd naar wat de Ned.-Ind. regeering van plan was inzake de vervolging van Soekar- no. antwoordde hij: „Dat hangt van de toekomstige ontwikkeling af." Echter voegde hij er later aan toe, dat Soekarno slechts zou wor den veroordeeld, indien niet slechts het overtuigend, doch tevens het wettig bewijs zou worden gele verd, dat hij een oorlogsmisdadi ger is. Wat ieder sterk zal interes seeren is de belangstelling voor Nederland. Deze is zeer groot. Als er één klein stukje grond op aarde is dat in de Sta en moreel crediet geniet, dan is dat het heel kleine stukje grond: Nederland. Over Nederland wil b,en ai. les tot in de kleinste bijzon derheden weten, Nederland sche afkomst stempelt iemand in Amerika tot een soort adel, en president Roosevelt be greep dit, door in zijn rede voeringen geen gelegenheid te laten voorbijgaan om te zeggen dat hij van Neder- landschen stam was. Na enkele woorden over de so berheid bij de inrichting van het huis besprak prof. Rutten de leef wijze van den Amerikaan. Het eten is voor den Amerikaan een punt van groot belang Men doet het in één der tallooze eetgele- genheden, want een eigen woning in New York is een luxe die slechts weinigen zich kunnen per- mitteeren, men doet het goed. en rijkelijk vet, zoowel in de goed- koope restaurants waar men zelf serveert als in de dure waar men prinselijk wordt bediend, men doet het vooal wetenschappelijk. Voedingswaarde en vi'arr»man be- teekenen voor de Amerikaansche huisvrouw veel meer dan bij ons, en bij geen maal ontbreken dan ook de rauwe stelen De Umch is een centraal punt voor het zakenleven. Wil men bij een be preking succes hebben dan dient men binnen vijf minuten den „astheer uit te noodigen voor de lunch, en daér kan de conferentie eerst recht beginnen. Het weten schappelijk samenstellen van het menu hangt samen met het groote belang dat de Amerikaan stelt in de gezondheid. Bijzonder gewicht hecht men aan de tandverzorging, door het technisch karakter zeer passend in den Amerikaanschen aard. Technisch staat de geneeskunde stukken hooger dan de onze. Merk waardig is de methode van de psy chische therapie, waarvoor talrijke instellingen bestaan. theaterge- bouwties waar de patiënten in het openbaar hun moeilijkheden ver tellen en de besproken situaties uit hun leven op het podium als een tooneelspel nabootsen, waarbij het publieke luide en in vollen ernst cri- tiek levert op het spel Voor den Amerikaan zijn psychische moei lijkheden niet persoonlijk geheim- goed. ze zijn er slechts om opgelost te worden Het aantal kinderen is zeer Hein. Twee kinderen in een gezin is al veel. De verklaring hiervan? Doc toren en geestelijken hebben spr. verzekerd dat dit verschijnsel niet louter een kwestie is van immora liteit. De Amerikaansche vrouw is veelal lichamelijk te zwak. Sprekende over enkele bevol kingsgroepen merkte spr. op dat de notaris in Amerika een onbekende figuur is. Een onbegrijpelijke n- guur ook en spr. had zijn pogingen om dit beroep te verdedigen moe ten opgeven. Een zeer veel uitge oefend beroep is dat van kapper. De kapper verschijnt in een hagel wit costuum van top tot teen, waar bij vergeleken een Europeesch chi rurg een vuile jongen is. Een kap per die prof. Rutten bediende bleek doctor in de Spaansche letteren te Z1ïnr was in Amerika bijna of wellicht een voorstander geworden van „job-simplification". in dezen zin dat een te omvangrijke werk kring op verstandige wijze wordt gesplitst. Dit systeem neemt in Amerika zulke vormen aan dat men kan zeggen dat er drie man staan voor werk dat bij ons éen man doet. En deze vergaande split sing is goed voor den Amerikaan, want? de Amerikaan wil specialls ZEEP VOOR VUILEN ARBEID EN VOOR ARTSEN. Met ingang van de lld-e periode (30 Sept wordt in het Noorden des lands wederom begonnen met de ver strekking van zeep voor z_g vullen arbeid en voor artsen enz Met ingang van dien datum zullen artsen, tand artsen, tandheelkundigen en veeartsen twee rantsoenen huishoudzeep per drie perioden ontvangen, personen werkza.am in de genees- en verband middelenindustrie. bakers, kraamver zorgsters. veeverloskundigen. ver pleegsters enz één rantsoen per drie perioden. Voor z.g. vuilen arbeid wordt eveneens één rantsoen een en anuer met ingang van 30 September. De 75 jaar oude Fransche phuo- sooif Eduard le Roy is gekozen tot lfd van de Fran che Academie oDvolger van Henri Bergson. ?bdens de Duitsche bezetting over leed. zijn wil van één dme allcs wetem rv,w rip oers zeide spr. net voi- eende* Katholieke dagbladen be staan in Amerika niet. Wel enorme Zondagsbladen met een volume van 164 pagina's Wat de pers vooral ter harte gaat is de openbare meening. Spr. bracht dit in verband met de Amerikaansche mentaliteit, welke is: democratische collectiviteit. Plechtigheden zooals Amerika die kent had spr. nog nooit gezien, m leert in Amerika eerst wat heid is. Maar hoe plechtig*^' duurt uiterst kort. ten hoogste een ^Tenslotte sprak prof Rutten over het Katholicisme in Amerika. Men treft in de Staten een enorm aantal monsêgmri. zooveel dat het spr. op den duur moeite kostte, het noodige respect te bewaren. De Kerken zijn er vol, de preek en kort en poover Katfioliek zijn is in Amerika geen aanbeveling, het schijnt ietwat vulgair. Een langdurig applaus dankte den professor-wereldreiziger voor zijn interessante en geestrijke voor dracht.

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1945 | | pagina 2