toestand in indië zeer verscherpt DAGBLAD VOOR SCHIEDAM EN OMSTREKEN. Zorg over Indië de HOUDING VAN NEDERLAND IN HET INDISCHE PROBLEEM DE N.V.B.-BEKER Verklaring van de regeering Jubileum J. R- J* Abels Dagelijksche vliegdienst op Indië OPZIENBARENDE VERKLARING VAN GEN. CHRISTISON WEERBERICHT a-inïet'S.1',?"": Ned. troepen worden voorloopig tegengehouden Ook op Schiphol staking ExcelsiorFlorissant 3-0 R.K. Gymnastiekver. „Excelsior" Feestelijk ontbijt en jaarvergadering Staalkundig Centrum jitg. v. cf. Maas bode-Stichting, R'dam Giro 9095 Directeur: Joh. Kuijpers. Hoofdred.: Mgr. Dr. J. Witlox. Alg Redacteur: H. A. Paalvast. Drukker N.R.C N.V NIEUWE SCHIEDAMSCHE COURANT 66ste JAARGANG. No. 19823 Tijcf. adres: Broersvest 8 A Tel. 68804. Abonnementspr. f 3.25 p. kwart. 1.10 p. maand 0.26 p. week Advertentie:! 25 ets. per mm MAANDAG OCTOBER 1945 De jongste berichten, over Indië zijn niet in staat een bijzonder .geruststellenden indruk te wek ken. Op hetzelfde moment, dat Japen den verraderlijken, z°° kloetf g gestraften aanval op p®^erland bour deed, verklaarde naast den oorlog, ^aand^ offerde Amerika en Enge"™ de verdedi. ging van Singapore en zijn vloot t0To^ddf Jappmfhun loodzware hand op Indië legden, trad een rebel aanstonds met hen in con tact, heulde met den vijand en maakte fémeene zaak met hem Men zou verwachten, dat de bondgenoot van den vijand der geallieerden ook zonder meer als vijand door hen zou worden be handeld, Maar daar verklaart de bevelhebber van het geallieerde bezettingsleger, dat Soekarno zal worden beschouwd als de feite lijke gezagsdrager in die gebieden, welke niet door de geallieerde troepen zouden worden bezet. Te vens werd zelfs verklaard, dat geen Nederlandsche troepen zou den landen in Indië, omdat .dit verzet zou uitlokken van de zijde der opstandelingen tegen het Ne- derlandsch gezag. Gelukkig is deze laatste verklaring gelogenstraft door de latere landing in Batavia van Nederlandsche troepen uit zee en pit de lucht. Wij meenen van de geallieerden te mogen verwachten, dat in geen enkel opzicht door hen zullen wor den geduld of erkend toestanden ontstaan als gevolg van samengaan met den vijand en dat op z'n minst aan de Nederlanders zoo spoedig mogelijk de volle gelegenheid zal worden gegeven om het Neder- landsch gezag in den geheelen Indisc-hen archipel zoo snel als het m?«rr [^an volledig te herstellen We kunnen on« indenken, dat de geallieerden zich met Soekarno liefst zoo weinig mogelijk bemoeien als opstandeling tegen hei Neder- landsch gezag, maar deze firstclas=- collaborateur, deze oorlogsmisdadi ger van formaat dat hij dit is, staat onomstootbaar vast mag als zoodanig op dezelfde bel an,a J stelling bij de geallieerden aan spraak maken als zijn collega's in andere landen. Wil men onderscheid maken tu schen den opstandeling en den col laborateur accoord: zelfs het Ne- der^andsoh-Indisch gouvernement is daartoe bereid Maar de oorlog?- misdadiger ontga zijn straf.niet. alleen wegens het feit. dat hij., toevallig ook opstandeling is! De regeeringsvoorlichtingdienst deilfc over den toestand op Java o.m. het volgende mede: Door het geallieerd opperbevel is besloten, dat de bezetting van Java voorshands beperkt zal blijven tot de steden Batavia :n Soerabaja Hierdoor blijft de vraag open. wie het gezag uitoefent in het overige deel van he. eiland. Aan de Japan ners kan dit uiteraard niet meer worden overgedragen. De Nederlan ders zijn nog niet in staat dit ge zag over te nemen. De moeilijk heid. waarin men aldus is geraakt verklaart vermoedelijk de neiging die volgens persberichten bij som mige Britsche instanties zou be staan, het zgn. Soekarno-bewind als de de-facto-regeering te erken nen en ons over te halen daarmede besprekingen te voeren. De Ned. regeering kan hier niet op ingaan. Soekarno heeft er zich toe geleend werktuig en marionet der Japanners te zijn, waarvoor hij met een hooge Japansche kei zerlijke onderscheiding is beloond. Deze fascistisch georiënteerde man heeft stelselmatig haat gepredikt tegen de geallieerden. Met deze fi- heulen mei guur kunnen zich vertegenwoor digers van het wettig gezag niet om de conferentietafel zetten. Al hetgeen de laatste dagen in verband met de ontwikkeling der gebeurtenissen in Ned.-Indië ge zegd en gedaan is, zal de Ned. re geering niet afbrengen van het weloverwogen beleid, zooals dit o.m. is uitgestippeld in de welbe kende rede van H.M. de Koningin van 7 December 1942, waarin vol ledig deelgenootschap van Ned.- Indië in het Koninkrijk en zelf standigheid in inwendige aangele genheden in uitzicht zijn gesteld. Dit was de lijn en dit blijft de lijn. De regeering heeft hieraan thans niets toe te voegen. Heden herdacht de technische chef van De Maasbode", de lm or J. R. J. Abels, den dag, waarop hij vóór 40 jaren zijn werkzaam heid bij de Maasbode aanving Bij de huldiging, welke heden morgen in ons gebouw Kortenaer- straat 1 plaats vond, sprak tie directeur, de heer Joh. Kuijpers, woorden van groote waandeêring tot den jubilaris, daarbij diens verdiensten als bedrijfschef en zijn zorgen voor het technisch perso neel van onze courant memorise rend Spr. bood hem als blijk van waardeering namens het bestuur der Maasbode een enveloppe met inhoud aan. De heer P. Smolders sprak daar na den heer Abels namens het technisch en verder personeel toe en overhandigde hem een fruit mand Met een kort woord dankte de jubilaris voor de hem betoonde attenties. Op het oogenblik worden plan nen uitgewerkt tot het instellen van een dagelijksche vliegverbin ding met Ned. Indië. Gevlogen zal wortl™ met Douglaatoestellen, die aan 41 passagiers plaats bieden. De overtocht zal 4 dagen duren MINISTER LOGEMANN NAAR LONDEN. Minister Logemann, is per vlieg tuig teruggekeerd van zijn reis naar Australië, waar hij bespre kingen heeft gevoerd met de Ned.- Iridische overheid. Hij woonde Zondag een bijzonderen minister raad bij van zeer langen duur. Hedenmorgen is de minister wederom per vliegtuig naar Enge land vertrokken, waar hij met de Engelsche regeering nadere be sprekingen zal voeren i.v.m. de jongste ontwikkelingen. De minis ter wordt Woensdag hier te lande terugverwacht. Medegedeeld door het K.n.m.i. te De Bilt. Verwachting tot Dinsdagavond: Aanvankelijk hög matige, *ater zwakke wind tusschen. Noordwest Noordoost; zwaar tot half ne- woikt; overwegend droog weer; rte temperatuur. v.m'StminScn le Rotterdam Windrichting N -J75-f. m-m- Temperatuur: in 2^5 c t Weersgesteldheid': betrokken Maximum-tempera, komen tusschen 8 m», (voorge- en 8 u uur hedenmnrl'sl?ren Celsius: minimum13.0 §0tl)16 0 De nieuwe geallieerde bevel hebber der Britsche en Br.-Inai- sche troepen, die bij - "Batavia ge land zijn. Sir Philip Christison, heeft aan de pers verklaard, dat het eenige doel van de aankomst der Britsche troepen op Java was, het bevrijden van krijgsgevangenen en van geïnterneerden en het ont wapenen van de Japanners. „Wij hebben geen belangstelling voor politiek en de Britsche en Br.- Indische troepen zullen zich niet met de binnenlandsche politiek in- iaten," aldus Christison. De Indonesische regeering, zoo verklaarde hij verder, zal niet worden uitgewezen en verwacht wordt, dat deze het burgerlijk be stuur zal voortzetten in de gebie den buiten de door de Brifsche strijdkrachten bezette gebieden. Onder de gelande strijdkrachten bevinden zich geen Nederlanders, daar de Indonesiërs hadden /er- klaard, dat zij zich tegen landin gen van Nederlandsche strijd krachten zouden verzetten, Christison verklaarde voorts nog: ,,Ik ben voornemens een bijeen komst te hebben met de leiders der verschillende groeften en ik zal hun mededeelen, waarvoor wij zijn gekomen. Totdat een wijziging zal zijn gebracht in hun politieke s.ructuur, moeten zij medewerken" De generaal verklaarde ook neg* dat hij voornemens was Nederland-' sche vertegenwoordigers en Indo nesische leiders samen te brengen voor een ronde-tafelconferentie, hetgeen, volgens den genreaai, de Nederlanders tot dusverre nadruk kelijk hebben geweigerd. „De Nederlanders moeten een verklaring afleggen, aldus vervolg de hij, over den status van Ned.- Indië en er moet dadelijk iets ge schieden. De vertegenwoordiger van de Ned.-Indische regeering, de heer van der Plas, dient bij zijn regeering dringende verzoeken in. De landingsStrijdkrachfen, die ontscheept zijn om Batavia en Soe rabaja te bezetten, zullen worden gevolgd door de 26ste Indische di visie, die van Britsch-ïndië zich onderweg bevindt om Medan en Padang op Sumatra te bezetten. Een militair bestuur zal worden ingericht in die vier centra door de Ned. burgerlijke missie (NICA) b ru Rrvof n,ner,? zu,Ien worden ge- orde T?e handhaving van wet dat de wordt vermeden, dat de Britten dit doen, hetgeen onvermijdelijk zou beteeklnen partij te kiezen". Generaal Christison zeide verder „ik houd alle Ned. troepen tegen tot we ons goed en wel gevestigd hebben" Hij voegde hieraan toe: Wij zullen hun alle aangelegen heden van binnenlandsche veilig heid overdragen," Generaal Christison voegde aan zijn verklaringen nog toe, dat Bata via en Soerabaja op Java en Medan en Padang op Sumatra van zee uit bezet zullen worden. „Wij zullen het gebruik van de interne ver bindingen vermijden. Ik mag niet verder het binnenland in gaan, zelfs niet in he't belang der menschelijkheid." Generaal Christison verklaarde, dat van de gewapende Indonesi sche strijdkrachten noch de „Heihos" recruten, door de Japan ners geoefend voor de handhaving van de binnenlandsche veiligheid, noch de „Soekarillas", \>rijwiUi- gers voor de „nation le beweging", zouden worden ontwapend. Het zou hen ook zijn toegestaan, hun nationale vlag uit te steken. Hij legde er den nadruk op, dat hij, hoewel hij van plan was, een be spreking te houden met den natio nalistenleider Soekarno en met Mohammed Hatta, verwachtte, dat de werkelijke leiders binnen twee of drie maanden tijds te voor schijn zouden komen. Het overgroote deel van het volk staat niet noodzakelijkerwijs achter de tegenwoordige leiders, doch wenscht leiders, die niet de schandvlek van coöpeiatie met de Japanners dragen. Soekarno's de Jappen. De voorlichtingsdienst van de Ned.-Indische regeering geeft o.m de volgende aanhalingen uit radio, toespraken van dr. Soekarno, die werden genoteerd door een geal lieerden luisterpost, en voorts eem- ge bijzonderheden omtrent zijn collaboratie met de lf?Par?Pers.,?f- durende de Japansche bezetting van Java. In Nov. 1943 ging Soekarno naar Tokio om in den Yokusumi-tempel dank te zeggen aan de geesten van de Japanners, die waren gevallen bij de „bevrijding" van Java. De keizer verleende hem de orde van de Heilige Schat uit erkentelijk heid voor zijn samenwerking met de Jap. mil. autoriteiten. Op 20 Ju li 1944 zeide Soekarno: „Wij, In donesiërs, zullen met Japan blij ven samenwerken, zelfs al zou het verslagen worden." Bij zes gele genheden heeft men Soekarno plechtig - hooren beloven; „Den vijand te verslaan de Amerika nen, de Britten en de Nederlan ders." Op 8 Nov. 1944 leidde hij een plechtigheid in Batavia, wa?r- bij afbeeldingen van Churchill, Roosevelt en Van der Plas werden verbrand. Op 14 Juni eerde hij bij het vernemen van het nieuws van de Duitsche capitulatie de „dappe re Duitsche natie", en op 8 Aug. 1945 zei hij: „Het ultimatum van Potsdam kan terzijde worden ge legd door de Indonesiërs, voor wie slechts één weg openstaat: zij aan zij met Japan te vechten on der de vlag van de onafhankelijk beid of den dood." Hij kondigde het Japansche plan aan om Indo nesië onafhankelijkheid te veriee. nen op 7 Aug. van dit jaar, en zeide bij die gelegenheid tot de Ned. en geallieerde luisteraars: „De Indonesiërs zullen u tot het einde toe bestrijden". Soekar no ging naar Singapore op den dag, voordat de Japanners hun ca pitulatie-aanbod deden, om den Japanschen opperbevelhebber van de Zuidelijke gebieden te ontmoe ten. Op 19 Aug. kondigde de Ja pansche opperbevelhebber de ön. afhankelijkheid van Indonesië a: en benoemde hij Soekarno tot pre sident van de Indonesische repu bliek. Hij voegde erbij, dat de Ja panners voortaan de regeering in Soekarno's handen zouden leggen en zich zouden beperken tot het handhaven van de wet en de open bare orde. Denzelfden dag vaar digde Soekarno een proclamatie uit, die onder meer de volgende verklaring bevatte: „Het comité voor de voltooiing van de Indone sische onafhankelijkheid bouwt de constitutie uit volgens zuiver Ja pansche lijnen." Hermes D.VS. in afd. D.«dat gis teren vrij was, maar zich vorige week de luxe van een gelijk spel tegen Fortuna meende te kunnen permitteeren, zal voor die fanatieke Vlaardingers geducht op zijn tellen moeten passen. De 8—1 overwin ning van de rood-geel-gestreepten op Holla ndiaan laat aan ondubbel- zinnigiheid niets te wenschen over. F cR..F.C. 04. In afd. F incasseerde S.V.V de tweede nederlaag, ditmaal met 2—l> tegen den jongen Rotterxlamscneii eersteklasser Neptunus De rood groenen blijken inderdaad voor deze af deeling te zwak te zijn. Overmaas—Sparta 23, V.D.L. Excelsior 16. Excelsior '20 bevestigde zijn goe den vorm en klopte Florissant met 03 D.E.H.—Hoek van Holland 1—2 G V R A.J.O.—Pechvogels 1—0 DJI.S., dat vorige week uit stekend startte met een 4—1 over winning op Hillegersberg. kwam nu met een e*ven keurige 2 5 over- van zijn bezoek aan Ook op Schiphol is een staking uitgebroken. Een kleine 50 werk lieden van Werkspoor eischen ge lijke arbeidsvoorwaarden als hun collega's van andere firma's. Vrij dagmiddag zijn ook die 1700 andere arbeiders gaan staken uit sympathie met de arbeiders van Werkspoor. Naar wij vernemen zijn zij in- tusschen weer aan het werk ge gaan. winning Aeolus thuis. In afd U legde Ursus met l— het loodje tegen H.O.V. Herman- dadiR.O.M. 6—2. Inderdaad had Schiedam aan Poortugaal een zware partij; de 00 draw is voor onze stadgenoo- ten zeker geen slechte prestatie. Siod—U.P.C. 0—5. Martinit, favoriet in afd. Z, be haalde een kleine doch nuttige 01 overwining op Steeds Hooger, G.E.B.—St. Lodewijk 0—6. S.F.C, was hier vrij. Ook den tweeden wedstrijd in de voorronde om den N.V .B -beker heeft Excelsior in een overwinning weten om te zetten. In een vooral voor de rust goed gespeelden wed strijd heelt Excelsior verdiend met 3-0 van Florissant gewonnen. In het begin ontwikkelt zich een ge lijk opgaande strijd, waarbij ech ter het tempo door Excelsior wordt aangegeven. Uit een der vele goed opgezette aanvallen van de rechter- wing weet J. Dries na een kwar tier spelen met een strak schot de score voor Excelsior te openen. Kort daarop is het A. Dries die op een scherpen voorzet van Soesber gen doorloopt en den uitloopenden keeper weet te verschalken. Flo rissant laat zich echter niet ont moedigen en antwoordt met eenige open aanvallen, doch de Excelsior- verdediging met aanvoerder v. d. Lmden aan het hoofd weet alle gevaar te keerer De bhee hèel. spelers blijk baar geen goed gedaan want het frissche open spel van voor de rust krijgen wij niet meer te zien. Spe ciaal de Excelsior-voorhoede houdt het spel tekort, waardoor het aan tempo inboet, en de Florissant-ver- dediging gelegenheid krijgt steeds tijdig in te grijpen. Uit een hardjen voorzet van J. Soesbergen wordt het derde doelpunt geboren. De Florissant-back. in het nauw ge dreven door twee Excelsior-apelers, plaats den bal in zijn eigen doel. Florissant zet nu alles op den aan val en wil een doelpunt forceeren, maar de ExcelSior-verdediging blijft op haar quivive en keeper Vismaro weet met eenige gevaarlijke scho ten wel raad. Gedoelpunt wordt er niet meer, zoodat het einde komt met een verdiende 3—0 overwinning voor Excelsior. WiJ wisten, dat Excelsior's een dracht een formidabele rroacht uit maakte, maar we hadden er geen vermoeden van. dat Excelsior op zoo n grootschie wijze een feestelijk ontbijt in elkaar kon zetten. David leniers welvoorziene keuken was er een Centrale Kokerij bij. Op zeven lange tafels stonden rij aan rij groote schalen met druiven, over de tafels heen wa.ren banden van groen en bloemen aangebracht, mooi rose pa pier bedekte de kale houten tafeltjes en de gelig-bruine tint van kadetjes vormde met de rest een symphonie van kleuren, die om een schilder vroeg. Om kwart over elf begon het ontbijt, nadat Pater Hoeuselaars O.P. in de kapel van Huize Liduina een plechtige H. Mis van Dank en Eer herstel had opgedragen. In een be zielende preek gaf hij de club het geestelijke Tonicum. d»at ieder op zijn tijd zoo noodig heeft. Mevr. HeetkampVester opende als presidente de feestelijkheden. Genoo- digden en eerega9ten werden welkom geheeten en de zeer verdiende dank werd aan de medewerkers gebracht. Na het tafelgebed door Pater Hoeu selaars begon het ontbijt. Voor de echte sportmenschen was er speciaal karnemelk gerequireerd. Wij willen geen voorbarige conclusies trekken uit de hoeveelheid, die overbleef. Na het ontbijt werd de heei' C. Witberg bijzonder bedankt, omdat hij -de groote organisator was geweest, en op zoo voorbeeldige wijze voor alles had.' gezorgd. De jaarvergadering sloot hierop onmiddellijk aan. De presidente me moreerde in haar verslag de moeilijke omstandigheden waarin de gymna stiekclub het licht zag. In een tijd dat de eene na de andere vereeniging werd ontbonden, n.l. Februari 1944. namen de heer Witberg en de heer Willemse. op verzoek van het Excel sior bestuur, de taak op zich, een da mes- gy mna st i e k vereen ig i ng op te richten. In Juni werd die oprichting een feit. Vooral moet de aandacht worden gevestigd op het prettige werk, d*u de dames van het bestuur dezen winter hebben verzet. Terwijl allen aan hun directe levensbehoeften moesten deniken. vonden zij nog tijd. om voor het welzijn van die club te zorgen. De presidente vertelt dan van de bo ven vrouwelijke teak, die de grootte van de club aan het bestuur oplegt, en verklaart blij te zijui dat er ook een mannelijke afdeeling is opgericht. Het is nu mogelijk het bestuur met mannenkracht te versterken. Met de snelheid, die deze heele vergadering kenmerkte, wordt de voorzittersstoel overgedragen aan den heer C. Witberg. Het bestuur wordt herkozen en met de voorgestelde cand'idaten aangevuld. De nieuwe President, de heer Wit berg, memoreert de splitsing in de Excelsior-gelederen uit vrijen wil. niet uit twist. Hij neemt de nieuwe functie tijdelijk aan. tot er uit de mannelijke afdeeling een goede vervanger gemo biliseerd kan worden. Hij vraagt den steun aan bestuur en leden in het moeilijke en tijdroóvende werk. Eind November worden de onder linge wedstrijden gerouden, waarvoor 3 bekers beschikbaar zijn gesteld. Onder luid applaus wordt een feest avond met prijsuitreiking in Decem ber aangekondigd. Aan d*e uniformen wordt hard ge werkt. Er is een spaarfonds opge richt voor den aankoop ervan. De heer Witberg legt er den nadruk op, dat nieuwe leden zich voor één jaar verbinden en niet tusschentijds kun nen wegloopen. Er is een wandelclub opgericht, waaraan voor de leden geen kosten verbonden zijn. Na enkele financieele aangelegen heden te hebben geregeld, sluit de voorzitter de vergadering met den Christelij'ken groet. Morgenavond zal ten huize van den heer P. Alberts de Schiedam- sche afdeeling van het Katholiek Staatkundig Centrum bijeenko men. Deze bijeenkomst, die om 8 uur begint, heeft de volgende punten op de agenda: Ingekomen stukken en mededeelingen; Verslag over het werk van de afdeeling; Verslag over het Congres van de R-K.S.P.; Verslag van het Con gres van den D.V.B- R.K.W.S.V.—D.K.W. D.K.W. schijnt zich behalve op wandelen, ook op een andere sport tot training van de beenspieren toe te leggen. Geregeld worden clubavonden belegd, die een uiting geven aan de alom heerschende danswoede. Zaterdag j.l. was de club weer bij elkaar in het club gebouw „De oude schelmen" (Les vieux coquins) en een versterker zorgde voor rhythme en lawijt. Zondag loopt de groep mee met den 25 KM. tocht van R.W.V. In Rotterdam.

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1945 | | pagina 1