Krachtige prijscontrole DE HOUDING VAN CHRISTISON SAMENWERKING regeering is wettig De heer van der Plas openlijk gedesavoueerd Ophelderende verklaringen inzake Indië „Alleen de Ned.-lndische Wederopbouw van het katholiek leven Regeering mist nog betrouwbaar nieuws Leidens ontzet OPSPORINGSDIENST AAN DEN SLAG Gezond geld vraagt om gezonden handel Burgerlijke Stand Omslachtige textieldistributie Maar meer zekerheid S.P.S.V. DISTRI BUTI EN I EU WS Het verkeer Er is thans eenige opheldering gekomen in den tot nu.toe uiterst verwarden toestand in Ned. Oosi- Indië. Terwijl het er aanvankelijk misschien eenigen schijn van.il®h' dal de geallieerde °PPerbe^® fn„ ber der bezettingstroepen -(je dië, generaal CJhristiso zou facto"-regeering van SoelKa^ kunnen erkennen^ duidelijke ver. raai thans do misverstand een klaïins„emikt De generaal heeft SSSuSTÏÏrtlklem verzekerd, dat hij „natuurlijk slechts de Ned.-In- dische regeering als wettig be stuur" erkent en dat er lusschen zijn staf en de autoriteiten van die regeering „volkomen samenwer king bestaat." Voorts heeft de generaal duide lijk gemaakt, dat de bezettingstroe pen niet als Britsche, maar als geal lieerde troepen gekomen waren met geenerlei politieke bedoelin gen. „Ik ben er zeker van'zoo zeide hij, „dat juist zooals de Ned. regeering zich heeft weten te be vrijden van het juk. waaronder zij zelf gezucht heeft, zij ook in staat zal zijn een verklaring af te leg gen omtrent haar te volgen ge dragslijn in Indonesië, die een ieder voldoening zal geven. Ook admiraal Patterson hseft een duidelijke verklaring afgelegd en wel deze dat Soekarno en Mo- hammed Hatta zich volkomen vrij konden bewegen, maar binnen net gebied van Batavia moeten blijven en voortdurend contact dienden te onderhouden met het geallieerde opperbevel. ,,Er is maar éen wet- tig gezag," zei hij, „en dat is het geallieerde bestuur onder Mount batten." Ter verduidelijking diene, dat hier kennelijk bedoeld moet zijn het op het oogenblik bestaande militaire gezag, dus dat door deze verklaring de wettige positie der Ned-Indische regeering geenszins wordt aangetast. Voorts heeft admiraal Patterson verklaard, dat de N.I.C.A. onmid dellijk de bestuursfuncties zal ver vullen in alle gebieden, die ge leidelijk aan door de geallieerden bezet zullen worden. Intusschen is aan den Japan- schen burgemeester van Batavia te kennen gegeven dat hij moet aftreden. Als zijn opvolger is be noemd de Javaan Soeridjo. Uit betrouwbare bron wordt ▼oorts uit Batavia gemeld, dat twee Britsche officieren op weg zijn naar Londen en Nederland om bij het Britsche kabinet en de Nederlandsche regeering rapport uit te brengen over den toestand. van-HoUanaid gpoedige onderhan- dSfng op voet van gelijkheid en samenwerking op gemeenschappe lijke basis. Voorts wenscht zij, dat de ontschepingen in Indonesië en het vervoer naar Indonesië van Ned. bezettingstroepen en wapens' worden opgeschort, totdat over eenstemming is bereikt tusschen beide partijen, en dat alle noodige stappen worden gedaan om moge lijk te maken, dat onmiddellijk een delegatie van de „P.I." naar Indonesië vertrekt om overleg te plegen met de Indonesische onaf hankelijkheidsbeweging. Ook Soekarno weigert Een merkwaardige omstandig heid is, dat terwijl de Ned. regee ring weigert te onderhandelen met Soekarno en de heer v. d. Plas namens haar gegispt werd om zijn contact zoeken met den Indone- sischen leider, deze laatste zen hoegenaamd - niets wil weten van een bespreking met den heer v. n. Plas. Hij weigert hooghartig ais „president van de Indonesische republiek" met v. d. Plas als ver tegenwoordiger van het Ned.-Indi sche gouvernement, te confereeren. Een dag of tien geleden schreven wij, dat het noodig zou zijn, de ini tiatieven en plannen voor den wederopbouw van ons katholieke leven in Schiedam op elkaar af te stellen. Wij gelooven, dat de ideale oplossing zou kunnen worden ge vonden in een Katholieke Unie één machtig lichaam van alle Ka tholieke organisaties. Dat lichaam zou dan moeten worden opgebouwd ode en nog De regeeringsvoorlichtingsdienst deelt mede, geen details over de ontwikkeling in Indonesië te ver strekken, daar zij zelf niet over betrouwbare berichten beschikt. Ook de Britsche regeering is onvol doende op de hoogte. Zij kan harer zijds nog geen antwoord geven op vragen van Ned. zijde, aangaande het door de Engelsche autoriteiten in Indonesië gevoerde beleid. Zoo dra mogelijk zal het Ned. publiek in volle openhartigheid worden ingelicht. Inmiddels is een verhel dering van de situatie spoedig te venvachten. De luit.-gouv.-gen. dr. van Mook en de vice adm. Helfricn, bevelhebber der Ned. strijdkrachten in het Verre Oosten, worden in Batavia verwacht. Hun eerste taak za! zijn, de regeering op de hoogte te brengen van den werkelijken stand van zaken. Ofschoon, zooals men weet, de houding van de Ned. regeering ten aanzien van Soekarno overduide lijk was, was er een eemgszms wonderlijke situatie ontstaan, door dat de zaakgelastigde van de Ned. regeering te Batavia, de heer van der Plas, in een openlijke ver klaring te kennen had gegeven dat hij met de Indonesische kop stukken en de vertegenwoordigers van de andere politieke schakee ringen in Indië wilde confereeren en den Britten zou verzoeken, Soe karno desnoods met geweld tot bijwoning der conferentie te dwingen. Hetgeen natuurlijk in volkomen tegenspraak was met de verklaring der Ned. regeering, dat zij met Soekarno hoegenaamd niet te maken wilde hebben. Om elke mogelijke verdenking van dubbelzinnigheid bij voorbaat weg te nemen heeft de Ned. re geering bij monde van den minis ter van overzeesche gebieden, prof. dr. J. H. A. Logemann, een Verklaring afgelegd, welke aan duidelijkheid niets te wenschen overlaat en doet zien. dat zij zich volkomen distantieert van de ge dragslijn, door den heer van der Plas gevolgd. En nog eens bevestigde minister Logemann, dat de Ned. regeering in geen geval zal onderhandelen met Soekarno. Hij verklaarde ver der, dat de Ned. regeering bereid is met Indonesische nationalisten „®;i?"derhan<ielen mits hun werk- t geen voortzetting van de Japansche politiek is |nder het mom van nationalisme, zooals het geval is met Soekarno en zijn vol gelingen. Het standpunt van de „p. i.- „Perhimpoenan Indonesia" on dersteunt de Soek ar no-be weging. Lat Soekarno met de Japanners gemeene zaak maakte en thans de leiding heeft van de democratische beweging in Indonesië, betreuren min tel wij ondersteunen mette- recht tot lu deze beweging, die zelfbeschikking vra""t .tegen terugkeer Leiden viert vandaag weer zijn ontzet- De vijf jaar lang opgespaarde feestvreugde kon thans eindelijk een uitweg vindenoveral vlaggen en versieringen en in de straten een enthousiaste menigte. Het waren niet alleen Leidenaars, die de straten be volkten. uit de geheele omgeving en ook uit steden als Den Haag en Rot- Sjda™waren feestgangers naar de X ^tad getrokken om aan de ont zetviering deel te nemen. daT ^as vamr*0'rgen vroeg dag voor naars- <->m zeven uur weaxl reeds van het balcon van het stad huis de reveille geblazen en terzelf der tijd begon in het Waaggebouw aan de Aalmarkt de traditioneele uitdeeling van haring en wittebrood aan 5000 behoeftige personen; voor ieder twee haringen en twee brooden en dat alles zonder bon! Tegen 8 uur trok menigeen naar het Van der Werffpark, waar na ko- raalmuziek een krans werd gehecht aan het standbeeld van burgemeester Van der Werff Het verrichten van deze plechtigheid was altijd voorbe houden aan den burgemeester, ttwans geschiedde het door vier jongelui, die in de oorlogsjaren telkens in den Wo 2 op 3 Oct. heimelijk een d£s „h,inge^J aan het standbeeld. rY-io* voo'rrnjddag was verder gevuld kind^S^Skastverto°ningen voor de j n P een vijftal plaatsen in rïe stad. een plechtige herdenking in dl Pieterskerk en. in de Lakenhal eel tentoonstelling van voorwerjSi schilderijen en teekeningen. op het ontzet betrekking hebbend. Het glanspunt van den dag vormde de grootsche optocht, die van 1 tot 5 uur door de stad trok. Het histo risch gedeelte hiervan bestond uit twee keurig verzorgde groepen, welke voorstelden het bezoek van Prins Willem van Oranje aan Leiden op 4 Oct. 1574 en de ontvangst van stad houder Willem V op 4 Oct. 1788 Een succesnummer was ook het „Nieuwe Carillon" en de praalwagen met col lectanten voor de nieuwe stadhuis- klokken. Niet minder dan elf mu ziekkorpsen liepen mee in dezen op tocht. welke de grootste en misschien ook wel de mooiste was van de 25, die de heer B de Koning, voorzitter van de optochtcommissie, in den loop der jaren heeft gearrangeerd. zich verze?vraagt.en het Nederlandseh t?™Sk?er, van zag." Aldus de kolomaai Se" „F.I." in een voorzitter van en Persconferentie te ^^5: hij het'standi -Tnsr'don van hel die Ulteenzette punt van P.I. ten aal,1- he gebeuren in Ned.-ind7d uil door cellen d.w.z. bestaan' - te vormen vereeni gingen, zooais alle sportvereenigingen, de ver kennerij, de parochieele clubs, con gregaties, cultureele vereenigingen, politieke en sociale studieclubs standsorganisaties, in één woord alle Kathholieke vereenigingen. Het beginsel, dat aan dezen vorm ten grondslag zou liggen, is de over tuiging, dat wij, katholieken, in Schiedam voor ons zelf en ten op zichte van de stedelijke gemeen schap een geheel eigen functie en een verantwoordelijke taak hebben Een persoon is voor een verant woordelijke taak meer geschikt, als hij karaktervast is, dan wanneer hij huilt met de wolven, die in het bosch zijn. Wij gelooven, dat, wat voor personen waar is, ook voor groepen geldt. Karalkter- en per- soonlijkheidsont wikkeling naar on zen eigen katholieken aard komt in katholieke organisaties het meest tot haar recht. Dat sluit samenwer king niet anderen in het geheel met uit. Integendeel, als katholieke Nederlanders beteekenen wij méér voor het geheel, als we tenminste medewerken, dan als Nederlanders die ook nog Katholiek zijn. Dat heeft geen betrekking op de politiek alleen, politiek is niet de voornaam ste geestelijke uiting; het slaat voornamelijk op het cultureele en sociale gebied. De kracht van een lichaam ligt niet in het aantal cellen, maar in de gezondheid ervan. Als we dus vragen om één lichaam, dat heel katholiek Schiedam vertegenwoor digt, houdt dat niet in, dat we alle katholieke Schiedammers indivi dueel daarin willen samenbrengen. Alle bestaande organen moeten gewoon hun werkzaamheden voort, zetten, alleen zal de unie de wen schen en eischen van het katholieke volksdeel krachtiger en met meer resultaat naar boven kunnen brengen, dan de enkele vereeni ging. Wij denken hier vooral aan het programma voor de ontwikkeling van een eigen cultureel centrum, dat invloed bij gemeentebestuur, tooneel- en orkestgezelschappen noodig maakt. Hoe grooter het aantal, des te krachtiger de eisch. Het zijn uiteindelijk zaken, die eiken katholiek, of hij zich nu ge- intter.esseerd voelt of niet, aangaan. Is het mogelijk om dit te be reiken? Ons antwoord luidt: Als men- schen van verschillende richting streven naar eenheid, dan is suc ces toch verzekerd als menschen van gelijke richting dat doen. Geen enkele eenheid komt echter tot stand zonder dat bepaalde pri vileges en vooroordeelen worden prijsgegeven. Maar de opbouw vaii een prachtig gemeenschaps huis is toch dien prijs wel waard. Ons nageslacht zal er ons dank baar voor zijn. Zien wij bovendien geen prac- tische voorbeelden? De vereeni gingen „Excelsior" verzamelden zich in de Sportfederatie, juist om krachtig naar buiten te kunnen Het gesprek va,n den dag is natuurlijk nog steeds de geld- zuivering. Er worden voorspellin gen gedaan van revoluties, men vertelt elkaar van stakingen van banken. De winkelier schildert somlbere toekomstbeelden en eigen lijk weet niemand, wat er zal ge beuren, of hoe het zal gaan, mis schien zelfs de minister zelf niet. Als we dit zoo bedenken, komen de herinneringen aan de Vijf be zettingsjaren bij ons op en we glim lachen even. Wat heblben we elkaar veel mal- -igheid verteld, wat hebben we aan sprookjes geloofd: „Greuel- marchen" en „Friedesgeschich- ten". Het gekke en toch weer zoo heel- verstandige van dien tijd was, dat moeder toch maar bleef •koken, hoewel de invasie al in '42, en het einde van den oorlog al in 1041 voor de deur stond en het is dank zij dat nuchtere verstand, dat we er nog zoo goed voorstaan. Zoo is het ook nu. Het leven gaat door, het moet doorgaan, al oeslissen de menschen op de Koe markt ook, dat we over veertien dagen allemaal met roode vlag gen zullen zwaaien. Het leven gaat door en het kost geld. Er moet worden gepast en gemeten om de eindjes aan elkaar geknoopt te krijgen. Het leven is duur. Tè duur? Dat hangt er Van af Er is een beslissing van het directoraat-generaal van de prij zen, die de prijzen voor de meeste artikelen en diensten voorschrijft. Tijdens de bezetting had die prijs- heheersohing een onprettigen naam, zooals alle controlelichamen. Die naam heeft zij nog. Naar den tandarts gaan is tenslotte ook •maar een betrekkelijk genoegen. Maar beider ingrijpen is van ont zaglijke waarde. Benerzijds voor een gezond lichaam, anderzijds voor een gezond gemeenschaps leven. Daarom aarzelen wij niet de medewerAing van allen te vragen voor de o,pspoorders van de prijs- ibeheersching. We moeten weer normaal gaan leven en dat kan niet als er 'bij gezond geld nog •veel te hooge prijzen worden ge calculeerd. Als men meent, dat een leveran cier, of wie dan ook, hooge prij zen berekent, is men aan de ge meenschap verplicht daarvan, schriftelijk aangifte te doen bij den opsporingsdienst. Dat is géén verraad, dat is §een gestapowerk, dat is de eenige methode, om weer normale g'eldverhoudingen terug te krijgen. Wij hebben al gezegd: er komt weer aanvoer, de goederenvoor raad stijgt. Als echter de prijzen niet beheerscht worden, komt er een stijging van de prijzen, die door geen loonsverhooging ooit is te achterhalen. In Schiedam is de opspoerings- dienst van het directoraat-generaal van de prijzen zijn werk begon nen. Het zijn geen nieuwelingen. Op den Noordsingel hebben zij al menigen zwarten Piet de zak leeg gehaald. Veel trucs en middeltjes om aan hun greep te ontkomen, zijn er niet meer. De eerste werkzaamheid zal een scherpe controle op de etalages zijn. Zooals ieder behoort te we ten, moet elk artikel, dat in de etalage wordt tentoongesteld, van een duidelijke prijsaanduiding zijn voorzien. Dus niet alleen consump tie-artikelen, neen, alle artikelen. Als wij zouden vragen, wat een veelgevraagd en vèr overvraagd artikel is, zal men, 100 tegen 1, géén heibezems noemen. Het schijnt echter, dat de verkoop daarvan een winstgevende zaak is. Er wordt onder dezen „helbe- zemmazzel" al duchtig geveegd. De schoonmaak is begonnen, al is het de tijd van het jaar niet. De komende feestdagen zullen overal het schaarsche geld toch losmaken. Laten wij ervoor zor gen, dat er redelijk wordt gehan deld. Met ons aller medewerking, 'kunnen we weer tot bloei en wel vaart geraken. Het adres van de afdeeling Schiedam van den opsporingsdienst van het' directoraat-generaal van de prijzen is: Nieuwstraat 58. optreden. De drie groote vakbon den vonden elkaar in de stichting van den Arbeid. De nazi-kinderen der duisternis doortrokken al hun activiteiten van één geest, die via de topleiding naar buiten trad. De communisten doordrenken al hun doen en laten van hun ideologie; er is geen enkele werkzaamheid buiten het raam van de partij om, op geen enkel gebied. Dat moeten ook wij bereiken. Het katholieke volksdeel moet als gesloten forma tie meehelpen aan den opbouw van een mooier Schiedam. Wij hebben hier in het kort de gedachten uitgewerkt, die in ver schillende kringen leven. Om aan deze gedachten vorm te geven, worden alle katholieke vereeni gingen, dus alle, van welke soort ook, uitgenoodigd om morgen avond om 8 uur in de Amstelbron een uiteenzetting hierover te hoo- ren en meeningen naar voren te brengen. Dus de besturen van alta katholieke vereenigingen in So* iedam of hun afgevaardigden worden morgenavond om 8 uur in de Amstelbron verwacht. Geboren; Klazina G„ d. v. J. G. P. Mulder en S. Snoeij, Boerrave- laan 1; Wijntje, d. v. A. v. Munster en M. C. Buitendijk, Nassaulaan 75. Levenloos kind van F. H. Gi'an- dia en L. M. Boumans, Dl'. Nolet- strsflt 1 Overleden; J. Th. de Winter, 65 j„ Dr. Noletstr. 1; H. Jocheins, 86 j„ wed. v. L. L. Looyen, L. Nieuwstr. 69. Donderdag 4 October de voetbalafdeeling van de fetatan^l Politie SP°rt Ver- eemging deel aan den Voetfbaldacf can Nederlandschen PoliUe Sportbond m Den Haag, Het elftal is als volgt samenge steld: J. C. Droge, doel; R. h. v d Went en P. Kalkman, achter; c! J van Luyk, A. A. J. Loomans en' a! Groenewegen, midden; H. Pluym, M J. Fransen J. G. P. Mulder, J. v- Duyl en C- Verkaik. Reservers: M. M©s, H. Kavel en L. Meerhof. Tegen de nieuwe regeling der textieldistributie zijn zoowel van de zijde van het publiek als van den handel bezwaren aangevoerd. Een van deze bezwaren is, dat hei publiek verscheidene malen naar den distributiedienst en den winke lier moet gaan, alvorens het ver langde goed in bezit te kunnen nemen. Welke zijn echter de voordeelen, die dit systeem bij de huidige sehaarsebte biedt? Volgens het oude systeem met bereidverklaringen kon een ieder naar een winkel gaan en een be reidverklaring voor een bepaald ar tikel vragen. Dit artikel moest dan door den winkelier voor den klant gereserveerd worden. Eerst nu diende de adspirant-kooper een aanvraag in bij den distributie- dienst. Wegens het groot aantal aanvragen was het voor den plaal- selijken distributiedienst niet mo gelijk binnen korten" tijd alle aan vragen af te handelen, zoodat deze dikwijls met vertraging werden afgedaan. Intusschen bleef het be treffende goed gereserveerd. Indien na verloop van tijd de aanvraag door den distributiedienst in behandeling werd genomen, bleek in vele gevallen, dat deze moest worden afgewezen. Het artikel dat nog steeds voor den klant was gereserveerd, was daar door gedurende meer of minder langen tijd geblokkeerd voor die genen. die wel in aanmerking voor dat artikel zouden komen en die nu geen bereidverklaring konden krijgen, omdat het verlangde arti kel niet voorradig dan wel ge reserveerd was. Thans wordt dit onnoodig blok- keeren van goederen voorkomen. Een bereidverklaring kan door een winkelier pas worden afgegeven, indien het publiek van den distri butiedienst punten heeft ontvangen, waardoor het vaststaat, dat een bepaald artikel ook door den distributiedienst wordt toegewezen. Deze regeling brengt tevens mee. dat door den distributiedienst al leen vergunningen worden afgege ven voor die artikelen, die ook in derdaad bij den handel in „voor raad zijn. Bovendien is controle op den handel aan de hand van de ingeleverde vergunningen moge lijk De ingeleverde vergunningen moét de winkelier bewaren als be wijsstukken voor de aflevering van zijn artikelen, de punten dienen als „punten-kapitaal". Met dit kapitaal 'kan hij zich bevoorraden. In ver band daarmede is het noodzake lijk, dat zoowel de punten als de vergunningen bij den winkelier worden ingeleverd .Al brengt deze nieuwe regeling geloop mee, zij draagt nu de goederen nog schaarsch zijn er toe bij een rechtvaardige verdeeling mogelijk te maken. ONTBIJTKOEK, BESCHUIT, BISCUITS EN GEBAK Met de aflevering van ontbijt koek zal weldra een begin wor den gemaakt; per 12 Oct. zal de eerste koopbon worden aange wezen. Beschuit zal tegen het einde van October eveneens in r'stributie gebracht worden op een speciaien bon van 70 gram (dit is een nor male rol) per 4 weken voor alle leeftijdsgroepen. Naast den be schuitbon wordt gelijktijdig een bon bekendgemaakt voor biscuits, toast of wafeltjes. Voor deze bis cuits is suiker beschikbaar ge steld, zoodat biscuits, cream crackers en „zoutjes" in normale verhouding kunnen worden dispo nibel gesteld. Het rantsoen zal 125 gram bedragen en voor 4 weken gelden; het zal telkens 2 weken later gevolgd worden door een bon van 75 gram voor koekjes, gebak en dergelijke. De thans reeds in het Oosten en Noorden van het land naar keuze op den rijstbon voor kin deren beschikbaar gestelde kin derbiscuit zal binnenkort ook in het Westen des lands op deze wijze verkrijgbaar zijn. Wanneer de fabrieksfluiten het eind van de dagtaak hebben uit- geloeid. is voor Schiedam het chaotisch half uur begonnen. Dui zenden menschen zwermen de stad in, zonder op verkeer of gevaar te' letten. De politie is al een paar dagen bezig bij de kruispunten, vooral die aan de Nieuwe Haven, orde op zaken te stellen, maar het resultaat is gering. Straffe maatregelen staan voor de deur. Voor allen, die het nog niet weten herhalen wij hier een arti kel uit het Verkeersreglement: Iedere voetganger is verplicht den rijweg loodrecht over te steken. Ieder, die dus schuin over den rijweg loopt, of er nu verkeers- hekjes zijn of niet, is strafbaar. Waar oversteekplaatsen zijn, moe ten die gebruikt worden. Een tweede waarschuwing geien de wielrijders. Zij verzuimen nog steeds „en masse" verandering van richting aan te geven. Ste®kt u.v hand uit, anders zult U hem uw beurs moeten steken. Eerste R.K.E.H=B.O. De R.K vereeniging voor HuId bij Ongelukken „St. Chrijto- pho?us"Jis er in geslaagd beslag te leasen op een oefenlokaal. Vrijdagavond, 9 October, bezint am kwart vóór acht de nieuwe cursus in het Parochiehuis Lange Haven, naast de kerk. De bedrijfs ongevallen zijn vooral in onze stad nog talrijk en meer geoefende eerste helpers zijn hard noodig R.K. Dames en Heeren boven de 18 iaar kunnen zich Vrijdagavond opgeven aan het oefenlokaal.

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1945 | | pagina 3