Fout aan twee kanten Duitschers „verplaatst" Ned.-lndische thee en suiker DAGBLAD VOOR SCHIEDAM EN OMSTREKEN. IERLAND HELPT NEDERLAND CONSISTORIE AAN STAANDE Vele nieuwe kardinalen? Wie ringermeer ANGSTIGE VOLKS VERHUIZING GONGSLAGEN MELK, BOTER, KAAS en SUIKER DE MISSIE IN INDIË Talrijke slachtoffers Eerste schip in Rotterdam aangekomen WEERBERICHT HULP AAN DEN MIDDENSTAND Gunstiger aspecten in het dagelijksch leven 10 uur zonneschijn Ned. ministers naar Engeland Voor milliarden aan machines vernietigd Oitg. v. ct. Maas bode-Stichting, R'dam Giro 9C9a Directeur joh Kuijpers. Hoofdred.Mgr. Dr. t. Witlox Alg Redacteur: H. A. Paalvast. Drukker: N.R.C N V NIEUWE SCHIEDAMSCHE COURAHT WOENSDAG 10 OCTOBER 1945 66ste JAARGANG. No. 19831 Tijtf. adres: Broersvest 8 A Tel. 68804. Abonnementspr f 3.25 p. kwart. 1.10 p. maand 0.26 p. week. Advert on tien 25 ets. per mm a Ons vaderland moet gorden en wel bepaaldelijk een kwestie van bouwvak-arbeid. Van de ar beiders in de bouwvakken hangt i i-i J oo o f in tirol Ir tnm het grootendeels af in welk tem po Nederland zijn oude aanzien zal herkrijgen en in welk tempo de bewoners der geteisterde ge bieden den varkensstal weer voor een behoorlijke woning kunnen verwisselen. De bouwvakarbeiders hebben dit begrepen en zijn aanstonds na de bevrijding aan den slag ge gaan. Hun positie werd niet of nauwelijks officieel geregeld. Ieder ondernemer stelde loonen en arbeidsvoorwaarden naar eigen goeddunken of in overleg met het kleine kringetje arbeiders, dat voor hem werkte, vast. Er was geen tijd om veel te overleggen; men wilde helpen en werken. Toen de toestand iets overzich telijker werd, gingen de officieele landelijke instanties zich met de zaak bezighouden. De Bedrijfs. raad voorliet bouwbedrijf ontwierp een regeling voor het heele land en legde deze voor aan het Colle ge van Rijksbemiddelaars, ver trouwend, dat dit college, zoo het deze regeling niet wenschte, ten minste met den bedrijfsraad of ten minste met de samenwerkende organisaties der arbeiders in over leg zou treden. Dit geschiedde echter niet. Het college van Rijksberhidde- laars kondigde in September zon der eenigen vorm van proces, zoo maar uit den hooge, een eigen regeling af, die voor de arbeiders beduidend ongunstiger was dan die, welke de Bedrijfsraad had ontworpen. Het laat zich hooren. dat dit op treden van de Rijksbemiddelaars kwaad bloed heeft gezet onder de arbeiders, die op verschillende plaatsen reeds het werk hebben neergelegd en het op andere drei gen neer te leggen. Wanneer de Rijksbemiddelaars hierin werkelijk, zooals de organi saties zeggen, zonder voorafgaand overleg zijn. opgetreden, hebben zij een fout begaan. De organisaties der arbeiders zullen niet nalaten dit onder de oogen van het col lege te brengen en het moet al heel kras loopen, wanneer de Rijksbemiddelaars deze fout niet herstellen. Fout is echter óók de houding der arbeiders, die zonder af te wachten, of de organisaties met haar protest tegen de Rijksbemid delaars haar doel bereiken, reeds het werk neerleggen. De weder opbouw van ons vaderland is toch niet zoo'n onbelangrijke klei nigheid, dat men er bij den eer sten tegenslag den besten maar mee uitscheidt. En de leiders der organisaties zijn toch waarlijk niet zulke kwajongens, dat zij niet in staat mogen worden geacht om een bevredi gende oplossing te geraken. ietwat meer vertrouwen van de bouwvakarbeiders in hun eigen leiders, ietwat minder overhaast optreden hunnerzijds, en bovenal ietwat meer begrip van de yiide der Rijksbemiddelaars mogen deze beide fouten spoedig herstellen. De bijzondere correspondent van de „Daily Tel." meldt uit Rome, dat het eerste consistorie van.F. H. Paus Pius XII waar schijnlijk gehouden zal worden tusschen eind November en begin December a.s. Men verwacht, dat bij de vele nieuwe Kardinalen de Italianen in de minderheid zullen zijn. De vol gende bisschoppen zullen vermoe delijk op de nominatie staan: mgr Griffin, Aartsbisschop van West- minster, mgr. Spellman, Aarts bisschop van New York. mgr. ae Barros Camara, Aartsbisschop van Rio de Janeiro en mgr. Marmot tin. Aartsbisschop van Rheims. Er gaan hardnekkige gerueh.en dat mgr. von Preysing, Bisschop vati Berlijn, ook tot Kardinaal be noemd zal worden. Reeds 1SOO 2000 ha van de Wie. ringermeer zijn droog gemalen. Om streeks Kerstmis zal de heele polder droog komen. Sentimenteel tegenover Duitsch- land en de Duitschers behoeven we niet te zijn; zij zelf wareni het, als zij de macht in hand-en hadden, noch jegens de eigen landgenoo-ten. noch jegens de volken, wier landen zij gewelddadig hadden bezet. En toch, beklemming grijpt iemand aan, als hij, te midden van den dagelij kschen stapel telegram-men uit alle deelen der wereld, een bericht uit Berlijn van den vol genden inhoud tegenkomt; „Het Duitsche vluchtelingenbeheer te Berlijn deelt mede, dat nog enge veer 4.500.000 Duitschers uit Polen, Tsjecho-Slowakije en Hongarije zullen worden gezet. Tot deze uit zetting, welke den 15den October zal beginnen, is in gemeenschap pelijk overleg met Zoekoff, den commandant der Russische bezet tingszone, besloten. Uit Polen zullen anderhalf millioen Duitschers wor den gezet, n.l. 20.000 per dag; uit Tsjecho-Slowakije twee en een kwart millioen, 6.000 per dag; uit Hongarije een half millioen Vier groote vluchtelingencentra zullen worden ingericht om dezen Bij de Zusters van het Allerh. Hart van Jezus te Moerdijk (het Moederhuis is voorloopig geves tigd te Vught) is uit het Roode Kruisziekenhuis te Singapore be richt ontvangen van de Missie der Congregatie op Sumatra. De Zur-- zün 3y2 jaar in interneerings geweest; aan malaria en krs er S11]? z«n van de 29 Zus- helmina nn"^615011' nd- Zr' W Wijk, Zr T?Geatel- Zr. Hermina nelie He'rtoeh Brandts- Zr. Cor brink, Zr. Branfb' G.ebl'ielie Her Zr. Amantia de Bnln het Groen. Gemma Reijntjens |r; Marie Weber, Zr. Gabrië'le L rUgustina Zr. Mechtilde Essink onSe en Van de Priesters van het H Bi -♦ op Sumatra stierven niet minnl- dan 9 Paters n.l. de Patere 1" lersel, van Eijk, Kappers, van Oort Jto-fstad. Hoffmann, Cobben Gebi TVGtiv,6" Mihkers, en de Broeders stiervenUs - en Wilfridus. Allen i-n dó Smde !944 of begin 1945 (Tanka) "^f^eehis te Mu-ndok genen èrW?uVa3n5odet-932 geVaA ivticsie is van ,1, stierven. De verbrand of w ber?ofd' AUes de Jappen. Het eenlll alcl door V. ,jjn de naakie g,e> wat over Jfóuwcm naakte' ««havende ge- Gisteravond is het 2500 ton metende Nederlandsche s.s. „Prins Willem van Oranje", dat onder commando staat van den heer F C. van der Mey, uit Dublin in de Rotterdamsche haven gearriveerd. Het schip, dat het eigendom is van 4e Oranje-Lijn, directie An- thonie" Vader, bevatte een deel der goede gaven, waarmede het lersche volk van zijn sympathie voor het uitgeplunderde Nederlandsche volk heeft willen doen blijken. Te meer zal deze zending tot dankbaarheid stemmen, wanneer men weet dat de. Ieren, evenals de En-gelschen, vrijwillig een verlaging van de suiker- en boterrantsoenen heb ben aanvaard, teneinde deze wel kome zending mogelijk te maken. De „Prins Willem van Oranje" had, behalve 200 ton boter en 750 ton suiker, ook 70 ton melk, 50 ton kaas, 10 ton babyvoedsel en 34 ton nieuwe wollen goederen, zooals sokken, dekens enz aan boord. De belangstelling van de Neder landsche bevolking zal zeker ook uitgaan naar het overige deel van deklading, dat weliswaar geen ge schenk is, maar dat bestaat uit 160 vette slachtossen, prachtige exemplaren die elk ongeveer 600 K G wegen en een zestal paar den Dit vee is een klein deel van de 'totale zending van plusminus 10,000 koeien en 6000 paarden, die, wanneer de regeering definitief tot den aankoop, welke thans in de pen is, zal zijn overgegaan, nog vóór 1 Januari a.s. in ons land te verwachten is. De „Prins Willem van Oranje" is te Dublin in zeer korten tijd tot „cattle-ship", bestemd - voor het a5houfr van vee- verbouwd De betrókkX, dit werk waren voor nns lans "it; vriendschap na?ht g?w!?£td' VrlJWillig da* Zaterdag j 1. ls het sehi Dublin vertrokken en het heeft de reis volbracht ondeT de meest ®un stige weersomstandigheden. Er waren, zoo vertelde de kapitein van het schip, speciale maatregelen ge troffen voor het geval de ossen zeeziek zouden worden. Xn dat geval zouden de lichamen van de dieren zijn gaan zwellen. Men had de be schikking gekregen over speciale instrumenten om de zich in de lichamen vormende gassen te ver- Medegedeeld door het K.N.M.l. te De Bilt. Verwachting tot Donderdag avond. Matige, aan de kust krachtige wind tusschen Zuid en Zuid- West; half tot zwaar bewolkt; aanvankelijk nog droog, later in het Westen des lands toenemen de regenkansen, zeilde tempera tuur. Waarnemingen te Rotterdam Van 11 30 uur hedenmorgen Barometerstand: Windrichting: Zuid-West; kracht 4 Temperatuur: 15.0 Ceknus. Weersgesteldheid: licht bewolkt Maximum-temperatuur (voor gekomen tusschen 8 uur gisteren- en 8 uu. hedenmorgen: 15.8 Cel sius; minimum: 9.8 C. wijderen. Gelukkig zijn deze maat regelen overbodig gebleken. De ossen waren toevertrouwd aan de goede z-orgen van een 6-tal lersche „cattleboys", veedrijvers, die ons in hun lersche dialect ver telden. dat hun volk er zich ten zeerste over verheugt, Nederland te kunnen hei-pen. zooals Holland Ierland in de geschiedenis dikwijls heeft bijgestaan. De ossen en paarden worden met behulp van een speciaal gecon strueerde loopbrug uit het schip gelost, zoodat dit werk slechts enkele uren in beslag neemt. De dieren zullen over eenige dagen naar het abattoir worden ge leid en dan zal het niet lang meer duren, of hun vleesch zal als ossenhaas op onze tafels ver schijnen. De directeur van den midden stand van het ministerie van H. en N., dr. W. L. Groeneveld Meyer, heeft voor de radio gesproken over: ,.de vooruitzichten van den middenstand". Uit deze toespraak stippen wij aan: Binnenkort zul len door de zorg der regeering enkele tientallen millioenen be schikbaar zijn voor middenstands- credieten aan zaken, die door oor logsomstandigheden in moeilijk heden zijn geraakt, of kunnen ge raken. De mogelijkheid is in stu die om de restaurants weer vrij van de bonnen te maken. Deze maand of de volgende komen er koffie en thee. Tegen Januari zal de bierposilie verbeterd zijn. Be gin volgend jaar komt er wijn uit Frankrijk. Aan het gesprokene ontleerieri wij verder nog het volgende: wn het ambacht op de been blijven, dan zal het zich nauw aaneen moe ten sluiten en komen tot gezamen- Ujken inkoop van materialen, ge meenschappelijk gebruik van ma chines, onderlinge aanvaarding van groote opdrachten, collectieve propaganda, toonzalen en winkels, zoomede geregelde deelneming aan de Jaarbeurs. Voorts wordt nagegaan, hoe men hen, die tijdens den oorlog zich niet voor de examens hebben kunnen bekwamen, kan helpen, zonder aan het doel der Vesti gingswet te kort te doen. Maat regelen zijn ook -in voorbereiding om de veelal hardwerkende koop lieden, bij den markt- en straat handel betrokken, te beschermen tegen ongezonde concurrentie. Intusschen zullen ook de borg stellingsfondsen en het weTktui- gencrediet voor den middenstand onverminderd doorwerken, met in acht neming natuurlijk van de be palingen inzake de geldzu-ivenng. MIDDEN-EUROPEESCHE TIJD WORDT GEHANDHAAFD De ministerraad heeft besloten, in verband met de moeilijke ko- lenpositie, dit jaar den Midden- Europeeschen tijd te handhaven.. geweldigen stroo-m van uitgewezen personen op te van-gen, en uit deze centra zullen zij over de Sovjet zone van bezet Duitschland worden verdeeld." Dan gaan onze gedachten maan den terug De strijd woedde nog in Duitschland. Zware luchtbom bardementen verdreven de bewo ners uit de bedreigde gebieden kilometers ver voor de triomfante lijk oprukkende geallieerde legers in Oost- en West-Duitschland vluchtten de angstige bewoners van de streken waarin het oorlogs geweld was losgebarsten. Millioe nen en millioenen „verplaatste per sonen" waren een zorg eerst voor het op den rand van den onder gang levende Duitschland, later voor de geallieerde overwinnaars Toen het in de verte begon te ge lukken een begin van orde in de zen chaos te scheppen, brak plotse ling en onverwacht een stroom in Westelijke richting van vluchtelin gen, op minstens zes millioen zie len geschat, los uit het voorloopig reeds door Polen bezette Oost Duitschland. De ellende was niet meer te overzien. En nu, wederom niettegenstaande het dringende be roep van Potsdam, nogmaals mil lioenen Duitschers. die van huis en liaard zuilen worden verdreven. Nogmaals, we behoeven tegen over de Duitschers niet sentimen teel te zijn; maar een dergelijke volksverhuizing, met den ver- sehrikkelijksten winter, welken Europa sinds eeuwen heeft gekend, voor ons, heeft naast den d;ep menschelijken kant ook een Euro- peesch, zelfs een wereldaspect van onoverzienbare beteekenis. Zij is geen zuiver Duitsch probleem, maar een politieke, sociale en sanitaire aangelegenheid, waarbij alle volken zijn betrokken en waarvoor allen verantwoordelijk heid dragen. Onder dergelijke omstandighe den kan het niets als verwondering wekken, dat geruchten de ronde beginnen te doen, dat Rusland en Amerika overwegen hun militaire bezetting zoo snel mogelijk uit Duitschland terug te trekken. Ten slotte zijn de bezettingsautoritel- ten thans, vijf maanden na de Duitsche nederlaag, nog het eenige werkelijke gezag in Duitschland; wat in de verschillende zones werd gedaan om het politieke leven te doen herrijzen, is slechts een em bryonaal begin; aan de zwakke krachten, welke een schuchter po gen doen om een eigen democra tisch Duitsch bewind in te stellen, kunnen de levensmiddelenvoorzie ning en de gezondheidszorg voor het Duitsche volk niet worden toevertrouwd. Breken er epide mics in Duitschland uit, dan komt het geheele physiek verzwakte Europa in gevaar. Daarom zijn de „verplaatste per sonen" in Duitschland ten volle een Europeesch probleem, dat met de uiterste zorg moet worden behan deld, willen met vele volken in den Duitschen ondergang worden meegesleurd. Met dankbaarheid tegenover den herfst meldt, een Engelsohe krant, dat de Zondag j.l., voor het eerst na den zomer, 10 uur zonneschijn bracht d.w.z. meer dan een nor male dag in Juli. Zonneschijn is belangrijk, want dit geschenk be ïnvloedt vele dingen ten goede. Het kost ons, in geld denkende men- schen, niets en geeft in dezen tijd alleen maar voordeelen. Krijgen het leven, onze energie, ons humeur niet onwillekeurig een activeerende injectie, wanneer zon nestralen woning, kantoor, onze omgeving in glans zetten? Glans in onze omgeving, glans in eigen oog en glans vooral in de oogen van anderen, moet eigen lijk altijd aanwezig zijn. 't Is jammer, dat velen zich dezen noodzakelijken kant van het leven niet permanent bewust zijn en pogen te benaderen. Er kan zooveel meer zonneschijn zijn in alle jaargetijden, op met somberheid en donkerte dreigen de dagen onze medeburgers wan neer wij een handje hielpen om zonneglansen te verwekken. Is er wel schooner iets dan een glimlach te tooveren op een bedrukt gelaat? In ons goede vaderland is veel leed gedragen en al gaat het ons individueel stukken beter dan vier maanden geleden, er zijn nog groepen genoeg, die om een of andere reden het zwaar te verant woorden hebben. Er zijn zieken, er zijn armen, er zijn treurenden, er zijn er. die geen raad weten, er zijn gebrekkigen, er zijn ouden van da gen. er zijn hulpelooze kinderen. Wij zijn toch geschapen naar Gods beeld en gelijkenis: „Toen God den mensch schiep. legde Hij eerst de kiem der goedheid in zijn hart" zegt Bossuet. Goedheid is de sleutel van het hart. Een beetje dienstvaardigheid een beetje goedheid eiken dag In alle richtingen door allen zou niet slechts uren maar heele dagen van zonneschijn brengen. Wat zou de wereld dan veranderen. Voor den oorlog was er een man, die bekend werd door zijn pogingen om regen te maken. Poog bekend te worden bij God als zonneschijn- verwekker. Ge zult er eeuwig ge noegen van beleven. HENK VAN DER MAZE. De ministers van buitenlandsche zaken en overzeesche gebiedsdee- len, mr. E. N. van Kleffens en prof. dr. J. H. A. Logemann, zijn Dinsdag per vliegtuig naar Enge land vertrokken, waar zij belang rijke besprekingen zullen voeren met vooraanstaande figuren uit Engelsche regeeringskringen. De ministers worden Donderdag in Nederland terugverwacht. Nederlandsche economische ex perts verklaren, dat zoodra recht en orde hersteld zullen zijn, de rubbersituatie 'binnen een half jaar goed op pooten zal staan'. Zij zeggen, aldus U.P-, dat de Japanners niet meer dan 10 pro cent van de rubberboomen op Java hebben neergehaald- Ver wacht wordt, dat in den loop van- het volgend jaar een aanzienlijke hoeveelheid rubber voor export beschikbaar zal zijn. De deskundigen zeggen, dat de thee-industrie practisch opnieuw opgebouwd zal moeten worden, daar het grootste deel van de fa- brieksmachinerieën voor export naar Japan gedemonteerd zijn. De suikerproductie bevindt zich in de zelfde positie. De mogelijkheid bestaat, dat het grootste deel van den suikervom- raad, die 12% millioen zou be dragen door plunderaars gestolen wordt indien d.e huidige we'.te- looze 'toestand bestendigd blijft. De rijstproductie is over het al gemeen niet teruggeloopen, daar de rijst belangrijk voedsel voor de Japanners was. De cijfers tijdens de bezetting waren jaarlijks 4,5 en 4.3 millioen ton. De mais-productie liep van 2.4 millioen ton m 1941 terug tot 200.000 ton in 1944, ta pioca van 8-5 millioen ton tot 5.5 millioen ton, soyaboonen van 345.000 tot 110.000 ton. Volgens de Nederlandsche deskundigen zal de voornaamste voorwaarde t.ot snel herstel der rijke productie van NedeXlandsch-Indië terugkeer tot orde en wet zijn. in welk ge val Nederlandsch-Indië snel in staat zal zijn de wereld-economie weer te betreden en groote hoe veelheden voedsel te produceeren, waarom de wereld thans schreeuwt. De Japansche experimenten tot het verbouwen van, katoen op Java zijn door de klimatologische omstandigheden mislukt. Van andere zijde vernemen wij nog, dat mr- G. J. Schimmel, direc teur van de afdeeling handel van het departement van civiele za ken van het Nederlandsch-Indisch burgerlijk bestuur, heeft medege deeld, dat naar zijn schatting een bedrag van 10 milliard aan mate- liaal noodig is om de productie op hei vroeger peil te herstellen. Naar hij verder verklaarde was er tijdens de Japansche bezetting een voortdurenden achteruitgang in de productie te constateeren geweest. Als gevolg van het feit, dat tonnage en tjansportmogelijk- heden ontbraken, hebben de Japanners getracht, met alieen Java doch elk district van Java wat 'voedsel betreft, in eigen be hoeften te laten voorzien. Naar mr. Schimmel nog mede deelde, waren tal van thee-plan tages volkomen verwoest, waar door de groei in een uiterst slech ten staat verkeerde, doch de pro ductie van suiker zou volgens den heer Schimmel in ongeveer twee jaars tijd kunnen worden her steld.

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1945 | | pagina 1