De Anti's in het gedrang Sensationeele processen Tweede Komei De volgende week discussies over Indië DE MiSIE IN INDIË Weer 46 slachtoffers Fransche en Engelsche methoden Bank of Engeland Wetsontwerp inzake de nationalisatie Postcheque en giro dienst heropend DE DUITSCHE OORLOGS SCHEPEN Wachten op hun bestemming KRAMERS VROUW ,Jij hebt je kinderen nog" Den Hpag, 10 October 1945. OJTAATSNOODRECHT, wat houdt dat eigenlijk in? Op den tweeden dag der parlemen taire behandeling van het wetsvoor stel nopens de inrichting van een noodparlement. leidde deze vtyaag tot een vinnige discussie, uitgelokt na tuurlijk weer door de anti-revolution- nairen die. ditmaal bij monde van oud-minister de Wilde, opnieuw een heftigen aanval op de regeering in zetten Wanneer de regeering den toestand bestendigt^ waarin de bureau craten leven als in een land van belofte en de rest van het volk maar één bevoegdheid heeftin de rij staan, wanneer zij de Staten-Gene- raal, in strijd met de bestaande wet van zoo goed als haar rechten ont bloot, doet zij dit met een beroep op staatsnoodrecht, aldus de heer de Wilde. Mriar waar komt dat staats noodrecht vandaan? Waar kan ik het vinden? Een zelfstandig bestaan, zoo als volkerenrecht, staatsrecht, straf recht. voert het niet. Het is nergens gecodificeerd. Gewoonterecht kan men het ook kwalijk noemen, want het is nog nooit in Nederland toege past onder de bestaande grondwet nogal logisch, repliceerde de heer v^n de-r Goes van Na ter s. zoolang de grondwet bestaat hebben wij nog nooit een bezetting meegemaakt. Het wetboek van strafrecht zegt in art 40 en 41 d,it niemand strafbaar is. die handelt uit overmacht of zelf verdediging. Is dat een criterium voor het staatsnoodrecht? Door welke overmacht worden dan de thans zit tende leden v£n de Tweede Kamer gedwongen om tegen hun eed op de grondwet in te stemmen voor een wetsvoorstel als het in behandeling zijnde, dat de grondwet eenvoud'g terzijde schuift0 Zooveel sophisterij werd den katho lieken nrr, van M.iarsseveen te mach tig Als de heer de Wilde werkelijk tot het bittere einde de grondwet had willen naleven. dan had hij het kamergebouw heelemaal niet mogen betreden, want volgens de grondwet is zijn ambstermijn afgeloopen. Inder daad: noodrecht is geen geschreven recht. Vanzelfsprekend niet Gewoon terecht kan het gelukkig evenmin zijn Maar daarom mag men het be staan er van niet botweg loochenen of het tot een paar artikelen van het strafwet trachten te herleiden Staatsnoodrecht is een stuk natuur recht, dat wel degelijk wortelt in het rech tsbewustzij nStaatsnoodrecht treedt op. wanneer de omstandighe den de naleving van de letter der wer onmogelijk maken en het dient zoo te worden gehanteerd, dat ook onder die omstandigheden de geest van de wet wordt gehandhaafd Zeker, de grondwet zegt: er moet een Staten-Generaal zijn En de A.R zijn wel zoo goed toe te geven, dat de mandaten der zittende kamerleden mogen worden verlengd om den geest van deze grondwettelijke bepaling recht te doen Maar er staat ook in de grondwet, dat de volksvertegen woordiging om de vier jaren moet worden vernieuwd. Ook deze bepa ling moet zoo goed mogelijk naar den geest worden nageleefd en ook daarvoor mag een beroep worden ge daan op staat sndodrecht. Daarom stelt de regeering regelen voor een vernieuwing van de Staten-Generaal voor Maar dan eindigt opeens de eerbied der A.R broeders voor den geest van de grondwet En dan. zoo besloot de heer van Maarsseveen zijn kort maar zeer krachtig betoog: de neer de Wilde meent den eed van de kamerleden zoo te moeten uitleggen dat zij niet voor dit voorstel mogen stemmen. Ik heb respect voor iemand die een sterke overtuiging is toege daan. tegengesteld aan de mijne, maar mijn respect eindigt dóar. waar die overtuiging zóó sterk wordt dat zij een andere overtuiging niet "meer in consciëntie vrijlaat! Met die enkele scherpe juridische rapiersteken waren de drijvers onder de A.R gedrevenm een hoek WyJlNISTER-PRESIDENT Schermer- horn, die aan het eind der ver gadering het woord voerde en een aanvang maakte met het antwoord der regeering op al wat uit.de kamer te berde werd gebracht, poogde de A R. van een andere dan de juridi fiche zijde te benaderen. Hij tra-chtte den kei harden heer Schouten op zij gemoed te werken De vraag in welken vorm de Sta ten-Generaal weer in vleesch en bloed ten leven moet worden gewekt, is niet een bloot-formeele kwestie, aldus de heer Sehermerhorn. Daar spreekt ter dege de beleidsvraag in mee De re geering moet rekening houden met die groote groep van jonge menschen. die. omdat zij acht jaar geleden den kiesgerechtigden leeftijd nog niet hadden bereikt, nog geen invloed od de sa-menstelling der Staten-Generaal konden oefenen. Die groep jonge menschen. die bijna een kwart van het tegenwoordige kiezerscoips vor men. die het overgroote deel hebben gedragen van de lasten, die in den bezettingstijd op ons volk drukten en die zich gedurende den zwaren en verantwoordelijken arbeid voor de be vrijding van ons vaderland meermalen afvroegen voor welk Nederland zij nu eigenlijk vochten, die in hun geest gedachten aan nieuwe vormen lieten rijpen, moet deze groep in dit par lement lederen invloed worden ont- houden eenvoudig niet worden ge kend. alleen om aan het formalisme van den heer Schouten en zijn politieke vrienden genoegdoening te geven? Moeten die jongeren genoegen ne men met een vertegenwoordiging" door menschen, die in 1937 reeds op de onderste plaatsen van de candida- tën lijsten van de politieke partijen figureerden? Waarom een gemarteld volk, dat materieel in bet ooiden toe stand verkeert en geestelijk aan alle kanten werd geslagen, noodeloos prik kelen met zulk een sterk doorgevoerd formalisme? Voor zulk een misken ning van de jongere generatie kan de regeering nooit de verantwoordelijk heid dragen. Ongetwijfeld: de heer Schouten is een voortreffelijk kenner van de jeugd en een niet minder voortreffelijk leider geweest in het verzet. Daarom doet het den minister-president zoo pijnlijk aan, da-t hij zich uit naam van de jeugd en van het verzet tegen den heer schouten moet keererf. De jonge kerels, ook in de A.R. partij, laten zich niet afschepen met een oplossing als d'ie van hun fractieleider. Stem men in de A.R. pers getuigen reeds van een andere opvatting. Laat de heer Schouten zich bezinnen en liever de regeering volgen op haar weg, om die beide belangrijke elementen in het volksleven en in ons kiezerscorps de jeugd en het verzet in deze kamer tot uitdrukking te brengen. Dat kan den luister dezer kamer slechts verhoogen. LJAD de minister-president? zich be- paald tot deze poging orri het gemoed des heeren Schouten te ver murwen, dan zou men hem van poli tieke onervarenheid niet mogen vrij pleiten. Lieden als de heer Schouten plegen hun gemoed niet te laten ver murwen. Minister Schermemorn toonde zich echter, behalve een man met bemin nelijke overredingskracht, ook een uitstekend tacticus. Hij weet niet alleen op de brug te staan, hij weet als het er op aan komt ook over de brug te komen. De regeering heeft inder daad de mogelijkheid, waarop wij gisteren reeds zinspeelden, aangegre pen en een reëele concessie aan deze Staten-Generaal in het vooruitzicht gesteld Begrijp goed. zeide de heer Scher- merhorn. wij leven in een dynami scher! tijd. Het einddoel, waarJe regeering naar streeft, is precies het zelfde als dat van den heer Schou- ten en de zijnen: een zoo spoedig mogelijk overbrengen van ons volk naar rechtszekerheid geestelijke vrijheid en stoffelijke welvaart De wegen echter, die daarheen voeren kan men onder de uiterst moeilijke omstandigheden van het oogenblik niet altijd aanstonds zuiver onder kennen De wisselende omstandig heden dwingen herhaaldelijk tot een inslaan van andere wegen dan die welke men oorspronkelijk de juiste achtte In een dynamischen tijd als deze moet men één ding zeker na laten: de regeering lastig vallen met vroegere uitlatingen. met andere stadia in haar plannen Die plannen moeten veranderen, omdat de situa tie in het land en van het land let terlijk iederen dag om niet te zeg gen ieder uur verandert De regee ring heeft bij het opmaken van haar plannen tot herstel van het parle mentaire leven niet voorzien dat de procedure, die zi.i zich voorstelde te volgen zoo langen tijd zou vergen En evenmin kon zij voorzien, dat zich Nederlandsch-Indië een toestand zou ontwikkelen. die het dermate dwingend gewenscht zou maken dat zij met de kamer in overleg kon treden over het te dezen aanzien te voeren beleid Daarom heeft zij zich beraden over de positie der thans vergaderende tijdelijke Staten-Gene raal. In het aanhangige wetsvoorstel, dat alleen het straks optredend nood parlement regelt, kan dienaangaande niets worden ingevoegd. De be voegdheden der tijdelijke Staten- Generaal werden bij Koninklijk Be sluit geregeld. In dit Koninklijk Besluit nu zal de regeering een wijziging bevorde ren. die het haar mogelijk maakt de thans zittende Tweede Kamer mede te betrekken in het overleg inzake daarvoor in aanmerking komende onderwerpen van zeer urgenten aard. Dit zal op korten termijn geschieden zoodat. naar de -minister-president vertrouwt, de voorzitter reeds in de eerste dagen van de volgende week de Kamer kan bijeenroepen voor het aanhooren van en beraadslaging over een regeeringsverklaring nopens den toestand in Indië. kunnen dus van inzicht /^JMSTANDIGHEDEN tot verandering voeren. Niets mee te maken, meende de sociaal-democratische nijdas, de heer Donker, die met een zekeren wel lust. welke den indruk wekte alsof de sociaal-democraten de katholie ken niet meer noodig hebben nu zij drie man sterk in het kabinet zitten, probeerde de doopceel van den mi nister van binnenlandsche zaken te lichten De minister zou in Novem ber van verleden laar een adres van een groep Eindhovenaren hebben samengesteld en mede-onderteekend. waarin hij de herleving der gemeen teraden ongewenscht noemde en te kennen gaf. dat hij van vertegen woordigende lichamen liefst heele maal niets zou zien tot dat een blij vende herziening tot stand zou zijn gekomen De heer Donker leurt al lang met dit relletje. Hij heeft er ook tiidens de kabinetsformatie mee eesneeld doch hij vergeeft het zijn ouden fractie-voorzitter. den he'er Drees blijkbaar niet. dat deze on danks zijn waarschuwing toch mi nister Beel in het kabinet opnam. Minister Beel. die een zoo ouden parlementairen rot als d« heer Drees kor, overtuigen van zijn oprechte democratische gezindheid zal morgen zich zelf en het wetsvoorstel ver dedigen. Op het wetsontwerp, houdende regelen omtrent de voorloopige Staten-Generaal heeft de regeering ^en tweede nota van wijzigingen in gediend. In de toelichting wordt o.m het volgende gezegd: Teneinde het voor de regeering mo gelijk te maken de tijdelijke Staten- Generaal mede te betrekken .n het overleg inzake daarvoor in aanmer king komende onderwerpen van zeer urgenten aard. is het noodzakelijk, den zittingsduur van de Staten-Gene- aal te verlengen. De verlenging duurt nu tot en met den vierden dag, na dit de benoemingen voor de vacatu res hebben tlaats gehad Voorts zal een regeling getroffen moeten worden voor de voorziening in de vacatures, ontstaan in de benoemingscommissie. nadat de tijde lijke Staten-Generaal hebben opge- oudt-n te bestaah. Daar verwacht mag worden, dat de nationale advies lommissie na «Je totstandkoming van de voorloopige Staten-Generaal zich zal ontbinden is het noodzakelijk tevens te voorzien in het doen van de aanbevelingen voor later openval- 1 ende plaatsen Verschillende Tilburgsche moe derhuizen van Missie-congregaties hebben slechte berichten ontvan gen omtrent hun missionarissen. Zoo hebben de Paters van het H. Hart van hun Missie op Nieuw. Guinea en de Kei-eilanden bericht gekregen, dat het aantal overleden Paters en Broeders 21 Dedraagt. Daaronder bevindt zich ook, gelijk bekend, mgr. Aerts, die met 7 andere missionarissen door de Japanneezen is vermoord. Van de Fraters van Tilburg zijn er 12 omgekomen. De Paters Ca- pucijnen te Tilburg ontvingen be richt over het omkomen van 6 Paters op Borneo en Sumatra. Wii leven in een tijd van sensa tioneele processen, in eigen land en daarbuiten. Processen tegen land verraders, collaborateurs, oorlogs misdadigers en schenders van het gewone menschenrecht. We aan schouwen ook een abnormale pro cedure bij vele dezer rechtszittin gen welke allen, die een rechts staat als het hoogste ideaal ver eeren. met bezorgdheid vervult .want de groote meerderheid dezer gedingen draagt een sterk, soms exclusie! politiek karakter en de vonnissen, welke worden geveld liggen geheel in dezelfde politieke lijn Waarbij men met spijt zal er varen dat ook in de rechtspraak een menschenleven 'goedkoop is ge worden. Droef naspel van een menschonteerenden. menschen- moordenden oorlog Het schouwspel, dat het jongstt proces-Laval ons heeft geboden verwekt om al deze redenen onzer afschuw en weerzin. Wij voeler geen greintje sympathie voor der man. die terecht staat. Zelfs al men zou meenen, dat hij in d dagen vóór het Abessijnsche cor flict Europa wegen heeft gewezen welke een wereldoorlog als doo Duitschland ontketend, haddei kunnen voorkomen wegen, welk- Europa niet wilde gaan. vooral dooi de tegenwerking van linksche Fran sche en Engelsche groepeeringen - blijft het feit dat toen Frankrijk in'oorlog met Duitschland was ge komen, hij met den vijand heuld en zelfs, volgens eigen uitspraak een overwinning van Duitschland verhoopte. Het tegen hem gevoerde proces had zeer kort kunnen zijn. geiijK dat in ons land bij soortgelijke ge vallen reeds usance is geworden de feiten waren evident. Maar als de Franschen een historisch ge ding wilden opzetten, dan had het ook Frankrijk waardig moeten zijn Wat nu gebeurd is, ondermijnt- het Fransche prestige, dat helaas in de wereld, maar vooral in Amerika, van waar voor Frankrijk hulp en steun voor zijn heropbouw moet komen toch reeds zoo zwaar geschokt is meer en meer. Ongetwijfeld, dr oude president van de rechtbank was geen tegenspeler voor den in 'zijn verdedigingsijver genlalen Laval, maar het had nooit zoover moeten en mogen komen, dat de Fransche pers nu reeds van een Dreyfus-proces spreekt terwijl uit de Engelsche en Amerikaansche pers een bewondering voor Laval spreekt, welke bijna aan mede lijden grenst. Als Laval nu nog blijft weigeren, de gratie van „zoo'n regiem" te vragen, en liever sterft dan ..mij zoo te vernederen" dan kan men ér zeker van zijn. dat binnen enkele jaren een aureool om het hoofd van den ..marte laar" straalt en zich rond zijn na gedachtenis een partij gaat vor men. welke de democratie nog heel wat last zal veroorzaken. Het heden gepubliceerde wetsont werp van de Engelsche regeering betreffende nationalisatie van de Bank of England voorziet in overne ming van het kapitaal van de Bank of England door de regeering De regeering zal, volgens dit ontwerp, den gouverneur den plaatsvervan- genden gouverneur en de directeu ren van de bank benoemen. Het mi nisterie van financiën zal richtlijnen verstrekken aan de Bank of Eng land doch deze laatste zal bestuurd worden door haar directeuren Ook voorziet het ontwerp in het geven van richtlijnen door de Bank of England aan de banken. Geen fusie tusschen Prot. Chr. partijen In een vergadering te Dordrecht deelde de heer Jan Schouten mede, dat een fusie van de Chr.- Hist. Unie en de Anti-Rev. partij geen doorgang zal vinden. Men zal zich moeten beperken tot een federatieve samenwerking, aldus meld de „Rott." Onderwijs in Duitschland Een rapport van den afgevaar digde van den Engelschen minister van opvoeding over de toestanden in het onderwijs in Duitschland meldt, dat in de Britsche bezet tingszone de meeste scholen weer geopend zijn. Het percentage kin deren. dat weer geheel of gedeel] telijk onderwijs geniet bedraagt in Aken en Keulen 40 tot 50 en in Hamburg en Berlijn tachtig tot honderd. Vierduizend studenien bezoeken de universiteit van Got- tingen Behalve de vernielde uni versiteiten van Munster en Kiel zuPen de andere universiteiten in de Britsche zone tegen het einde van dit jaar weer geopend zijn. Van de 30 000 studenten die inge schreven hebben, zal 30 procent geplaatst kunnen worden. Men zal de door de nazi's verjaagde hoog leeraren. ook de joodsche hoog leeraren in lectores verzoeken hun oude plaatsen weer in te nemen. De postchèque- ën girodienst is met ingang van heden heropend voor de uitvoering van opdrachten tot overschrijving en uitbetaling. Bij het geven van opdrachten zal men duidelijk onderscheid moeten maken tusschen geblokkeerde en girale tegoeden; alleen overheids instellingen, leden van de bedrijfs groepen effectenhandel, handels banken. landbouwcredietbanken en spaarbanken, alsmede eenige an dere beschikken over vrije reke ningen. De geblokkeerde tegoeden zijn van de betrokken postrekening afgevoerd en worden ten name van de rechthebbenden afzonder lijk geadministreerd. Van de afboe king werd aan iederen belangheb bende afzonderlijk kennis gegeven. Over deze tegoeden kan slechts worden beschikt voor de betaling van een aantal belastingen uiter aard alleen door middel van over schrijving, alsmede voor bepaalde hieronder te noemen bijzondere doeleinden, zoowel door over schrijving als door opneming in contanten. Over de girale tegoeden d.l. wat na eventueele afboeking van het geblokkeerde gedeelte van- het oorspronkelijke tegoed is over gebleven kan. althans door middel van overschrijvingen, on beperkt worden beschikt. Contan ten kan men er slechts uit opne men voor de nader te noemen bijzondere doeleinden. Deze bijzondere doeleinden zijn in de eerste plaats de uitbetaling van loonen, salarissen, pensioenen, wachtgelden en lijfrenten uitkee- ringen op grond van sociale ver zekeringswetten, onderstandsuit- keeringen, betalingen van interest, dividend en tantième, betaalbaar gesteld na 25 Sept. 1945: bijzon dere door de Ned. Bank te verlee- nen vergunningen. Voor al deze bijzondere doeleinden mag zoowel door middel van overschrijvingen als door postcheques over- geblok keerd en giraal tegoed worden beschikt. Stortingen bij de kantoren der posterijen zullen met ingang van 11 October eveneens weer moge lijk zijn. De gestorte bedrasen zullen echter op girale rekeningen worden geboekt, waarover dus al leen per overschrijving mag wor den beschikt, behoudens de ge noemde mogelijkheden tot opne ming van contant geld. Sommigen werpen de schuld van deze debacle want het verloop van het proces kan men niet anders betitelen op onvoldoende voorbereiding; o.i. ligt zij veeleet in de Fransche na-oorlogsehe (al leen na-oorlogsche?) mentaliteit, op de chaotische geestesverwarring, welke sinds den vorigen wereld oorlog steeds is toegenomen en in de proeessen Pétain en Laval een hoogtepunt heeft bereikt. Waar nog bij komt, dat de mannen, die in volle werkelijkheid mede ver antwoordelijk ziin voor de Fran- ch'e catastrofe, dikke nevelgordij- ien rond hun persoon trekken, Joor enkele prominente figuren in het felle voetlicht van hun chuldigheid te stellen. Met deze politieke processen contrasteert, scherp het bijna ire nische rechtsgeding, dat de Engel schen tegen „de beesten en bees- tinnen van Belsen en Auschwitz" voeren. Waarschijnlijk vinden ve len het volkomen onbegrijpelijk, hoe zooveel kostbare tijd wordt verspild aan de moordenaars van tienduizenden, misschien honderd duizenden medemenschen. Maar als de misdadigers straks hun ge rechte straf ondergaan, zal ten minste ieders rechtsbewustzijn ten volle zijn bevredigd en blijft er geen wrange nasmaak achter. Dc geschiedenis zal hetzelfde oordeel over menschen en systeem vellen, als de rechters straks zullen uit spreken. En toch verlangen wij vurig naar het oogenblik. dat al deze 'itengewone gedingen voorbij zijn, en het juridisch genie zich weer aan constructief werk zal kunnen wijden. De „Times" bericht uit Wil helmshaven, dat 225 oorlogssche pen van de voormalige kriegs- marine, ten deele bemand door Duitschers. in de haven liggen, afwachting van beslissingen, die door de Britsche. Amerikaansche en Russische autoriteiten aangaan de hun lot genomen worden. Meerendeeh bestaat de vloot uit kleine schepen met uitzondering van de kruisers „Prinz Eugen (19000 ton) en ..Nuernberg" Het bleek noodzakelijk om Duit schers aan boord van de schepen achter te laten, teneinde een goe den gang van zaken te bevordereir Britsche officieren, die de schepen inspecteeren melden, dat de Duit schers hard werken om de schepen in orde te houden Bovendien zijn zij voor velen hunner een tehuis OUD-MINISTER REIJMER GEAR RESTEERD Te Haarlem is gearresteerd mr. P J Reymer oud-minister en oud-bur gemeester van Roermond Hii wei geen NS.B-lid. doch stond Limburg in een sléchte reputatie door zijn toewijding voor alles, wat met de nieuwe orde samenhing. ™ii door den P.O.D naar Roermond overgebracht. UITSPRAKEN BIJZ. GERECHTSHOF. Het bijz. gerechtshof te 's-Graven- nage heeft veroordeeld A. A. de Man wegéhs verraad tot 8 jaar (eisch iarr); H de Visser wegens lidmaat schap van het N.S.K.K. tot 3 iaar eisch 1 laar) en M. E. Dingier we gens idem tot 10 iaar (eisch 10 Jaar) allen met k.esrecht-ontzegging. Tegen M. Poot, wien was ten las gelegd dat hii in een kamp te Pader. born Ned arbeiders met een knup pel geslagen had. eischte de adv;: fiscaal op grond van aan den vuana verleende hulp. de doodstraf. Tegen N L. van Baarle beschut d'gd lid te zijn geweest van het N.S.K.K., werd 5 jaar straf geeiscbt GETUIGT Zoowel Kramer zelf, de comman dant van Belsen, als zijn vrouw Rosina, zijn Woensdag in de ge tuigenbank te Lueneburg versche nen. Kramers vrouw betoogde o.a. getuige te zijn geweest van een gesprek tusschen haar man en een autoriteit, die verantwoorde lijk was voor de voedselvoorzie ning. Kramer zou toen gezegd hebben: „De gevangenen krijgen niet genoeg om te leven en te veel om te sterven". Het was de taak van mijn man, zoo vervolgde zij, zorg te dragen voor de kampbe woners. en hij heeft dat dag en nacht gedaan. Eens kwam hij tijdens de dienst uren thuis en zeide hij mij: „Kon ik er maar iets op vinden om te voorkomen, dat die menschen op den kalen vloer moeten liggen". Nadat Kramer zelf nog eenige vragen had beantwoord, verliet hij de getuigenbank, zeggende: „Ik wil deze gelegenheid te baat nemen om de verdedigers te bedanken voor wat zij voor mij en de an deren gedaan hebben. Het hof zal daardoor in staat worden gesteld^ een rechtvaardig vonnis te vellen." Vervolgens beschreef dr. Klein, hoe hij te Auschwitz de selecties voor de gaskamers maakte. Een eigenlijk onderzoek was het niet, zoo betoogde hij. Men keek naar de persoon en stelde een paar vragen. Ik heb gehoord, dat som migen van hen die ongeschikt wa ren om te werken, naar de gas kamer en het crematorium ge stuurd werden. Op een vraag van den openbaren aanklager, of hij besefte, dat vergassen moord was, antwoordde Klein bevestigend. Toen Kramers vrouw na het ver laten van de rechtszaal, vergezeld van een verpleegster, het binnen plein overstak, trad een vrouw uit een groepje naar voren en gaf Rosina een klap in het gezicht. UITKEER ING AAN BEWONERS VAN INTERNATEN De Ned. Bank heeft een Mg- vergunning (no. 10) verleend aan de leden der bedrijfsgroepen ef fectenhandel enz. tot het uitkeeren in Ned. betaalmiddelen aan be woners van sanatoria, ziekenhui zen, herstellingsoorden, tehuizen voor ouden van dagne, internaten, diaconale instellingen en soortge lijke inrichtingen van de tegen waarde van gedurende de periode 12 Sept. t/m 2 Oct. 1945 bij hen ten behoeve van genoemde personen gestorte inmiddels buiten omloop gestelde bankbiljetten, muntbiljet, ten en zilverbons, onder bepaalde voorwaardden.

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1945 | | pagina 2