x*^t,ieken het thuiskomst uit frankrijk PERSONEELSPROBLEMEN Lading gezondheid afgeleverd Welkom, stadgenootjes Oudjes in het veld S.P.S.V. viert feest Oorlogsmonument Komt in Julianapark het - drbev^TdmT1 afdeXgS^ erirhcStE -i de bevrijding en g. die ten laatste WEERBERICHT wTand' Voor het eerst sinds het einde van den oorlog hebben de aarts bisschoppen en bisschoppen van Oostenrijk zich met een herderlijk schrijven tot hun geloovigen ge wend. In dit schrijven geeft het episcopaat uiting aan zijn afschuw voor de nazi-theorieën, maar wordt er tevens op gewezen dat het noodzakelijk is. onderscheid te maken in de verantwoordelijk heden. In een beroep 0p de an dere landen vragen de Oosten- rijksche bisschoppen den steun der geallieerden en verklaren zij, dat het nieuwe Oostenrijk een der meest trouwe leden van de volke renfamilie zal zijn. OVERCOMPLEET BIJ DE POSTERIJEN Afvloeiing van tijdelijke beambten DE KATHOLIEKEN EN DE KOMENDE VERKIEZINGEN Advies van hef Cenfrum voor Staatkundige Vorming Die rare wereld de la joie", er is vreugde in de lucht, in de straten, in de zon op de huizen. Er is vreugde op de gezichten van de troepjes moeders, vaders, broertjes en zusjes, die bij de kapel van het St. Jacofosgasthjuis zijn samengekomen „Paxtir c'est mourir. un peu scheiden is een beetje sterven, maar hereeniging is weer du!blbel levensvreugde terugKrijgen. Op die hereenigmg staan zij nu te wachten. Drie maanden geleden hebben ze hun kinderen gebracht, bleek, mager, „winter lipkinde ren". Hoe zullen ze terugkomen? Het geduld wordt danig op de proef gesteld. Om half drie ston den de meesten er al. Nu kruipt de wijzer van het horloge naar vier, en nog steeds is er niets te hiooren of te zien. Ook de leiding van de uitzendingen verkeert in onzekerheid. Er zijin nog geen be richten binnengekomen over plaat sen, die gepasseerd zijn. ïntussdhen vermalken de achter gebleven broertjes en zusjes zich mot en op de hekken,: Wat moet de tegenstelling straks schril zijn. Zij loopen op bloote voeten, de kieltjes zijn vele keeren versteld, er zijn kringen onder de oogen. Een enkele gelukkige loopt op hou ten kleppers, maar op zijn enkels prijken stukken Hansaplast: kapot geschaafd. We moeten niet denken aan den tijd, toen Nederland kinderen op nam, in plaats van ze uit te zen den. DE BLIJDE INKOMSTE Om kiwart vóór vijf rijdt luid toeterend een Roode Kruis auto-tje de Hoogstraat op. Een gejuich, als van een Konimginnedagimenigte, gaat op, als dicht daarop een groote bus, vier Roode Kruis- auto's en een knaap van een Aanerilkaansche Roode Kruis-wa- gen volgen. Handen worden uit de ramen gestoken, bossen bloemen worden te voorschijn gehaald, zusjes en broertjes beginnen vreugdedansen uit te voeren: de Franlkrijkrvaarders zijn weer thuis, nu kunnen ze verhalen. Het is echter geen sinecure om in die drukte na te gaan, of er niet eentje in Parijs, Brussel of daarom trenrt is achtergebleven. Daarom worden otiders. neven, nichten en gefeuren buiten het hek geloodsd en kan de telling van de schaapjes beginnen. Het eerst zijn de jongens uit de wagens. Groote bruine kerels zijn het met bolle wangen en stevige kuitspieren. ,-Had je liever gebleven?", vra gen we aan een troepje. „Wij wél hoor", klinkt het een stemmig. „Het was er reuze. „Waar heb je gezeten? ,.Op een kasteel in Meridon „Op een boerderij bij Reums „Vlak bij Arras ;-dhcht bij T ann" In Ghevreuse Het lijkt wel of heel Noord-Frankrijk Hol landsche kindertjes op bezoek heeft gehad. „ON PARLE FRANCAIS", Of ze Fransch praten? „Nogal wiedes". „Ja, niet zoo heel erg goed, maar toch 'n beetje". De meisjes zijn trotséher dan de jongens op hun ixieuwverworven kennis. De meesten zijn bij Hoi- landeehe families geweest, maar al ■boodschappen doend hebben zij toch hun mondje Fransch wel geleerd. Een dikkerd herinnert er ons aan, dat katholiek Nederland vele zonen aan Frankrijk heeft afge staan, die als „Curé" voor vele Franschen het geloof der vaderen bewaren of het opnieuw aan hen brengen. Bij zoo'n pastoor was onze Diik Trom ondergebracht en hij had het er best gehad. De meisjes verloochenen hun hokvasten aard niet want ie m» ten zijn toch wel blij, dat ze weer th-uds zijn. Een paar hebben vanuit Chamonix den Mont Blanc gezien. Ze hébben dus wel het neusje van de Fransohe zalm gegeten. De heer Reinhandt, de leider van de Schdedamsche groep, is nog in Frankrijk gebleven, omdat aan hem de eer te beurt was gevallen, de leiding Over alle Nederlandsche kinderen in handen gelegd te krij gen. Juffrouw de Boer en juffrouw Akker zijn wel meegekomen. Ze zien er al even gezond uit als de kinderen. ENGELTJES MET EEN „B" EHVOOB. „Als engelen hebben ze zadh ge dragen", is het commentaar van beider. De terugreis was nu niet direct met Pullman-comfort. Eerst van Parijs naar Brussel op houten banken in een nachttrein. Toen van Brussel over Tilburg en den Moer dijk naar huis met de Roode Knuis- auto's. Zes dagen in totaal, drie op de heenreis en drie op den terug weg, zijn ze in Parijs geweest. De jongens laten tro-tsch de boekjes met foto's zien, die ze als souvenir hebben meegebracht. De Tour d 'Eiffel, L'Arc de Triomphe, La Madeleine, een heele reeks herin neringen aam een grootsche vacan- tie in een kartonnen mapje: ,.Qa c'est Paris". Als Zuster Rozenschoon ver schijnt, rennen de jongens op haar af. „Zuster, wanneer worden we gekeurd voor Engeland?" Het avon- turentoloed is aan het bruisen ge gaan en niets is afschrikwekkender dan de gedachte aan vier muren, drie rijen banken, een zwart vlak voor je neus en een oude bekende, die je de Fransche onregelmatige werkwoorden laat vervoegen aller, je vais, tu vas, il va. „Ik wou, dat we maar weer gingen" In het kader van de feestviering «er herdenking van het 25-jarig bestaan van de Schiedamsche Po litie Sport Vereeniging zal op Donderdag 18 October 1945 des namiddags 2.00 uur op het terrein Boschhoek een voetbalwedstrijd worden gespeeld tusschen twee veteranen-elftallen van de politie. Zelfs oprichters van de vereeni- ging, die dus reeds 25 jaar in po litiedienst zijn, zullen trachten, het doel van hun tegenstanders te doorboren. Het A-elftal is totaal oud 533 jaar. terwijl bet B-elftal de jeug dige personen bevat, die totaal oud zijn 509 jaar. Het belooft eenspan- nenden strijd te worden. A-elftal: B. de Koning, d.; H. J. Alberts en G. P. J. v. d. Toorn, a.; G. v. d. Broek, J. H. v. Veen (aan voerder) en A. Groenewegen (m.); J. J. Jonk, H. H. J. Dulfer, B. C. Vogt, M. Noordijk en A. L. Kore- mans (v.). B-elftal: J. B. Timmerman (d.); P. Kalkman en P. v. d. Valk (a.); G. Gijsen, E. Zijtveld en H. J. v. Noort (m.); C. Jongejan, M. J. A. v. Haasteren. J. Keyzer, J. Ham. W J. A. de Jager (v.). Scheidsrechter is J. B. v. Kes- selen. De wedstrijd wordt opge luisterd met muziek. Ambulances en Kruschen Salts zijn aanwezig. Reserve voor A: M. Mes; voor B: B. Mouwt. GESCHENKEN UIT ZUID-AFRIKA Aan boord van het s.s. „Thalatta", momenteel in Antwerpen, bevindt zich een lading goederen, geschon ken door Nederlanders en vrien den van Nederland in Zuid-Afrika, bestemd voor Nederland. In Dur ban werden ingeladen 2364 kisten, waarvan 34 kisten kleeren, 200 kis ten zeep en 2130 kisten met soep, melk enz., geschonken door het Zuid-Afrikaansche Roode Kruis. In Kaapstad werden ingescheept 25.475 lbs. toilet- er. babypoeder, 4498 gallons gevitaminiseerde lever traan, 2000 dekens, 100.000 lbs, rozijnen, ongeveer 4000 paar schoe nen en 29 kisten diverse artikelen, zooals jam. cacao, koffie, maizena enz. Het zal den Schiedammers inte- ov?repnvÓrderingenS van Vd™ptem rvS*?ls welücht bekend is, is het Comité, dat deze zaak behartigt, tot stand gekomen op verzoek dtm den Bmgemeester van Schie- den voor bovenvermeld doei wafln ter hand gesteld, terwijl hem tei vens bekend werd, dat ook ande ren in dezelfde richting werk zaam waren. Uit deze initiatief- nojoers, waaraan werden toege voegd de voorzitter en de secreta- gevormd. Comité Vanuit alle kringen van de bur genj heeft het Comité medewer king verkregen, zoodat nu gezegd kan worden, dat de nog loopen- de toezeggingen medegerekend de benoodigde gelden bijeen zijn, e-L zi-iri giften met het oog op kom: ele tegenvallers nog wel- slaagd meteth,A0mité gelukkig ge- den beeldhouwer |ng5geeren Amsterdam, die m V starreveld te aan het werk is eet enth<)usiasme ontwerp vorm te glvcSPli ?m ziin ment wordt uitgevoerd monu- steen. n zand- Het. meest hoofdbrekens heeft het Comité gekost het kiezen van de plaats, waar het monument moet worden opgericht. Deze plaats ?met vanzelfsprekend ten nauwste samenhangen met het karakter van wore t monumen t. Het monument den zioeen imposant bouwwerk in ningsVedeSS, oorlogsoverwin- zwaar jjgP^peken, machtig en van herinnen zUn een monument logsjaren <He nJL+an de bange oor den terreur di r ons liggen, aan dien sloeg, aan den ld en in de °P het slag- kwam, bovenal een gedenkteeken ter eere van de nagedachtenis van hen uit onze burgerij, die voor ons vielen en het leven gaven. Maar het wil ook zijn een symbool van den vrede, waarnaar een ieder verlangt, een symbool van het geluk, dat een ieder, na zooveel ramp en nood, najaagt. Naar de meening van het Comité is de beeldhouwer er in geslaagd deze gedachten in zijn schepping tot uitdrukking te brengen. Voor dit monument moest de geschikte plaats worden gekozen. Een plaats, stemmend tot rust en stille, piëteitvolle overdenking. der drukke stadspunten, stram ^markl, en Gerrit Verboon aanvankpfm? Plantage), waaraan hSn ri»' ernstig was gedacht, r ook m het geheel niet te voldoen, en moesten worden los gelaten. Na rijp overwegen is toen de keuze gevallen op het Juliana park, waarvoor ook de beeldhouwer dadelijk enthousiast was. Het Ge meentebestuur heeft aan deze keu ze zijn goedkeuring gehecht, zoo dat nu het Julianapark definitief is aangewezen als de plaats, waar richt monumen'' zal worden opge- Het Comité hoopt, dat de onthul ling van het monument in de ko- hebïxm 28,1 kunnen plaats Medegedeeld door het K.N.M.I. te De IJl it. Verwachting tot Donderdag avond: Zwaar bewolkt met tijdelijk op iiÜr'nERn; in den ochtend plaatse- «■.-% vooral in het 'z'uid- dróoa" 'ands; overwegend ke wi'nl de temperatuur; zwak- -b«e van nedermi"8™ te Rotterdam Barmr.et^trge? 11-30 uur: Wmdrichtine^iS1 767-6 m.m kracht 2 ord~Noorc*-Oost. «tuur gjs<voorge^m tusschen Vff V.?.8 uur heden- ™4Cel'sius CelS,US: minimum HERDERLIJK SCHRIJVEN VAN OOSTENRIJKS BISSCHOPPEN DOODSTRAF TEGEN LAND VERRADER GEEISCHT Voor het bijz. gerechtshof te 's-Gravenhage heeft de proc.- fiscaal tegen N. G. van Sooling, beschuldigd van landverraad, de doodstraf geëischt op grond van het in dienst treden bij de Waf- fen S.S. Tweemaal per dag kondigt tegen woordig weer het typische korte belletje de komst aan van de post. Twee maal per dag ontvangen wij weer groeten, felicitaties, betui gingen van deelneming en berich ten van verre en nabije vrienden, bloedverwanten en kennissen. Jarenlang, vóór de bezetting, hebben wij de komst van de post beschouwd als iets. dat vanzelf sprak. Maar tijdens de bezetting, en vooral gedurende de laatste maanden vóór de bevrijding, toen de post steeds schaarscher werd, zijn we de trouwe komst van den postman, juist door het ontbreken ervan, steeds meer gaan waardee ren. Vroeger verscheen de postbode driemaal in de straat en onwille keurig vraagt men zichzelf af, wat nu wel de oorzaak ervan is, dat het aantal bestellingen nog niet zoo uitgebreid is als weleer. Naar de directeur der posterijen te Rotterdam, de heer E. Fokkinga, met wien wij een onderhoud over deze en dergelijke kwesties heb ben gehad, ons mededeelde, is dit niet, zooals wij als leek geneigd waren te denken, een gevolg van gebrek aan personeel. Momenteel is er nog geen reden om tot drie bestellingen per dag over te gaan, omdat de hoeveelheid aangevoerde post nog niet groot genoeg is. Het internationale en binnenlandsche treinverkeer is nog zeer beperkt, zoodat de post, welke binnen komt gemakkelijk kan worden verwerkt. Teveel aan personeel. De posterijen hebben op het oogenblik eerder een overcompleet aan personeel en het komt dan ook voor, dat er beambten, die als ar- beidscontractant in dienst zijn ge nomen, worden afgevloeid. Deze beambten zijn indertijd in tijde- lijken dienst gekomen ter vervan ging van ambtenaren, die naar Duitschland moesten vertrekken en vaak ook met het oog op het gebrek aan vervoermiddelen, dat een ab normale uitbreiding van personeel noodzakelijk maakte. Thans evenwel zijn, op zeer enkele uitzonderingen na, alle ambtenaren uit Duitschland te ruggekeerd, terwijl bovendien het toenemende aantal vervoermidde len. vooral auto's, dat beschikbaar komt. tal van krachten in tij de- lijken dienst overbodig maakt. Dit heeft er toe geleid, dat reeds enkele ambtenaren zijn afgevloeid Uiteraard worden, uit sociaal oog punt, de menschen zooveel moge lijk in dienst gehouden, doch de personeelspolitiek, welke overigens wordt bepaald door het hoofdbe stuur van de posterijen in Den Haag, eischt, dat indien eenigszins mogelijk, door alle in dienst zijnde beambten en ambtenaren een vol ledige taak wordt verricht. Zon der de toestemming van het Ge- weselijke Arbeidsbureau worden nooit beambten ontslagen, tenzij zij zich aan oneerlijkheid hebben schuldig gemaakt. Dit laatste komt echter slechts heel zelden voor. Wat eerlijkheid en onkreukbaar heid betreft staat het personeel van de posterijen nog steeds bovenaan. Moeten er om bepaalde redenen toch menschen afvloeien, dan wordt daarvan een lijst opgemaakt, welke ter goedkeuring wordt voor gelegd aan het Arbeidsbureau. Zestigduizend postpakketten Aan het slot van ons onderhoud deed de heer Fokvinga nog enknle' mededeelingen over de prestaties van zijn personeel wat betreft Je bestelling van postpakketten. Zoo als men weet. is de verzending van postpakketten in het binnenland nog niet toegestaan, in tegenstel ling met het briefverkeer, dat weer geheel normaal is. Den laatsten tijd komen echter veel pakketten aan uit de Vereen igde Staten en Curacao. De afgeloopen week arriveerden aldus drie boo*en met 12.000 zakken postpakketten, bestemd voor Neder land. Deze pakketten, in totaal circa 60.000 stuks, bevatten gaven uit Amerika en West-Indië. Vroeger geschiedde de bestelling van der gelijke pakketten per auto, doch nu moet alles met paard en wagen, met carriers en zelfs met hand wagens gebeuren. Niettemin zijn de posterijen er in geslaagd, de heele zending in korten tijd te verwerken en met het oog op den noodtoestand, waarin onze bevol king nog steeds verkeert, is alles geheel douane-vrij doorgelaten. Gevaar voor onbillijkheid Naar aanleiding van de mede deelingen. welke de heer Fokkinga ons had gedaan omtrent de af vloeiing van personeel, waarvoor eerst de toestemming van het arbeidsbureau werd verkregen, hebben wij ons om inlichtingen gewend tot laatstgenoemd bureau betreffende de normen, welke bij het verleenen daarvan werden aangehouden. Uit de ons verstrekte gegevens blijkt echter, dat die toestemming vrijwel automatisch wordt gegeven, omdat aangenomen wordt, dat geen verzoek tot het geven van ontslag door de posterijen wordt ingediend tenzij dit gemotiveerd is. Toch kan deze wijze van doen o.i. leiden tot onbillijkheden, doc_- dat uitsluitend rekening wordt ge houden met de economische be langen van het bedrijf en niet met de sociale belangen van de ambte naren. Het groote gevaar bestaat, dat „dure" beambten met groote gezinnen worden „afgevloeid", ter wijl goedkoopere krachten en voor namelijk meisjes, in dienst worden gehouden, of zelfs in dienst worden genomen. Dit zou temeer funest zijn, omd it er in de specifiek vrouwelijke be roepen zulk een ontstellend tekort is aan arbeidskrachten, zoo zelfs, dat nog niet zoo lang geleden minister Drees via de radio een beroep moest doen op de jonge vrouwen om zich aan te melden voor het prachtige, echt-vrouw»- ujke beroep van verpleegster. De vrouw in het vrouwelijke beroep Vorming0!"'™™betreffende*'heWllc! 1. De vraag of de Katholieke Neder landers zich electoraal zelfstandig die nen te groepeeren, is een vraag die alleen in hiet licht van de ontwikke ling der feitelijke omstandigheden van verleden, heden en toekomst aan de hand van de katholieke beginselen kan worden beslist. 2. Het is van het hoogste belang voor de verwezenlijking der kathol staatkundige beginselen, dat de katholieken zich gezamenlijk beraden omtrent de belangrijke staatkundige en politieke vragen. 3 De bepaling van het standpunt omtrent het electoraal optreden moet geschiedde met inachtneming van den feitelijken toestand, zooals deze moet worden gezien in 't licht van de his torische ontwikkeling. 4. Voor de eerstkomende verkiezin gen is een gezamenlijk zelfstandig electoraal optreden van de Katho lieke Nederlanders vereischt. mede ge zien het feit, dat de geheele politieke situatie onoverzichtelijk is. 5. Een zoodanig gezamenlijk electo. raa! optreden van Katholiek Neder land eischt verjonging en vernieuwing der bestaande katholieke partij en een ernstig streven in deze partij naar een zoo groot mogelijke samen werking met andere politieke groe peeringen, 6 Voor de verjonging en vernieu wing is noodig. dai de politiek der partij de gewijzigde omstandigheden tot het uiterste benut voor de door voering der katholieke staatkundige beginselen en dat net apparaat der partij gronoig wordt bierzien. Om trent de actueele politiek der partij wordt verwezen naar het ontworpen staatkundige urgentie-program. Wat de grondige herziening van het Partij-apparaat betreft, geschiede ten spoedigste de aantrekking van nieuwe functionarissen, van wie mag worden verwacht, dat zij aan de doorvoering der actueele politiek kracht zullen bijzetten. 7. Voor de zoo groot mogelijke sa menwerking met andere politieke groepeeringen is wenschelijk reeds vóói de verkiezingen nauw contact met die groepeeringen te onderhou den. wier houding en programma daartoe aanleiding geven en er naar te streven op zoo veel mogelijk pun ten, welke voor den geestelijken en materieelen heropbouw van ons vader, land van belang zijn, tot een gemeen- schappelijk urgentie-program te ge- raken en dat te verwezenlijken 8 Als symbool van werkelijke ver nieuwing en om beter tot uitdrukking te brengen het wezen van een katho. lieke staatkundige groepeering, is hei gewenscht. dat deze een anderen naam aanneemt en zich b.v. noemt: Katho lieke Nationale Partij. 9 Indien de inhoud ven dit advies verwezenlijkt wordt, mag van de Ka tholieke Nederlanders met volle recht verwacht worden, dat zij in hei staatkundige uitsluitend de leiding van de vernieuwde Katholieke staatkun dige groepeering zullen volgen. 10. De kennis van de verdere ont wikkeling op politiek terrein, en spe ciaal de ervaringen opgedaan met de bovenbedoelde samenwerking moeten worden benut voor de beslissing over de vraag, welke gedragslijn op elec toraal gebied in de verdere toekomst moet worden gevolgd. Ook in dé huishouding is gebrek aan vrouwelijke werkkrachten en toch zijn nog vele meisjes werk zaam in beroepen, die beter door een man kunnen worden beoe fend. Een man, chauffeur van beroep, die sedert 14 Juni zonder werk is, heeft bijvoorbeeld, naar ons ter oore is gekomen, voortdurend naar een betrekking gesolliciteerd, echter zonder succes. Ook bij de Intendance heeft hij zich aange boden. Daar werd hem medeg»- deeld, dat men over voldoende chauffeurs beschikt. Toch ziet men op de legerauto's maar al te vaak vrouwen en meisjes achter het stuur zitten. Dat men tot een dergelijken maatregel zijn toevlucht neemt in oorlogstijd, als er gebrek aan man nelijke krachten is, spreekt vanzelf. Maar nu staan de zaken anders en op dit punt ligt o.i. een taak voor de regeering. Wij geven onmiddellijk toe, dat de regeering in de gegeven omstan digheden reeds al te veel omhanden heeft, maar toch meenen wij, dat het probleem van een juiste ver deeling der arbeidskrachten wel van genoeg belang is. om daaraan haar aandacht te wijden. Kapitein Calver, officier van gezondheid bij de Amenkaansche vloot, die belast is met liet toezicht op den gezondheidstoestand van de leden van het Congres, heeft ver klaard, dat de beste wijze, om een congreslid gezond te houden, is hem een whïsky-soda vóór het eten te geven, een goede nacht rust en minder brieven var, zijn kiezers Wat dit laatste betreft heef' de goede man groot gelijk. Het con greslid John Rankin bijvoorbeeld moet wel een ijzeren constitutie bezitten, dat hij den brief, dien hij onlangs van een zijner kiezer;- ont ving, heeft overli efd. Deze kiezer had 350,000 woorden noodig om precies uit te leggen, wat er allJ- maal verkeerd is met de Ameri- kaansche natie. Hij was 15 weken bezig geweest, om die woorden lawine op pacier zet'en.

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1945 | | pagina 3