Koningsdag Stormweer over Walcheren De conferentie over Indië DAGBLAD VOOR SCHIEDAM EN OMSTREKEN. OP 1 JANUARI IS HET HISTORIE Tariefregeling D.U.W. GONGSLAGEN M.G. VERDWIJNT OPENHARTIGE MEDEDEELINGEN Roep om zuinigheid DE DIJKEN HIELDEN Vlissingen komt droog Christison zou bijeen komst voorbereiden De bezetting van Java Druk vervoer naar Ned, Indië Mechanisatie RADIOBELASTING gaat per 1 November in Minimum land- arbeidersloonen Het concordaat in Duitschland Door geallieerden erkend Uitg. v. d. Maas bode-St.chting, R'ctam Giro 9Q95 Oirecteur: ioh. Kuijpers. ioofdred.Mgr. Dr. J. Witlox. -Mg. Redacteur: H. A. paalvast. Drukker N.R.C N.V. NIEUWE SCHIEDAMSCHE COURANT 66ste JAARGANG No. 19846 Tijd. adres: Broersvest 8 A Tel. 68804. A.bonnementspr. 3.2J5 p. kwart. 1.10 p. maand 0.26 p. week. Advertentlën 25 ets. per mm Overeenkomstig de encycliek „Quas Primas" van December 192o vieren morgen het feest Christus-Koning. Een dag erkenning ^^e ^menlij ke KZoo'nedag- sluit ook beloften in, garanties van trouw en dus ook edelmoedigheid. Dit jaar kunnen we niet beter dan een religieuze en moreele ver, nieuwingsactie opstellen, indivi dueel en collectief. 't Is, alsof alles in wieling en woeling is; op de eerste plaats net moreeie besef, dat in sommige krin gen radicaal van zijn ankers is losgeslagen. De voorzitter van de Tweede Kamer, mr. van Schaik, stelde in Zijn openingsrede van de nieuwe zitting op de eerste plaats aan de orde„Herstel van den eerbied voor de goddelijke geboden en de eeuwige waarheden, zonder welke een volk niet waarlijk groot en ge lukkig kan zijn." Een in al z'n soberheid zwaar wichtig woord, dat het eerst nood zakelijke, het „unum necessarium" van het Evangelie zoo beslist mo gelijk op den voorgrond stelt. Maar de machtigste oproep tot religieuze en zedelijke bezinning en vernieuwing ging zeker uit van onze bisschoppen in hun hartekreet om een geestelijk réveil. Zij, „de leiders van het geestelijk verzet", werden „de leiders van het geeste lijk herstel". Hun kreet mag niet verklinken als het gerinkel van een ratelend bekken.. Daarvoor zal op de eerste plaats moeten zorgen: onze Katholieke Actie, die zich reeds in de oorlogs jaren voorbereidde op haar taak voor de vernieuwing van ons volks leven door een „Program van Geestelijke Opbouw". En na de bevrijding klonk haar kreet als een wekroep: „Nooit was de nood van ons volk grooter dan thansOns volk beleeft een zedelijke en geestelijke crisis als wellicht nooit te voren in zijn ge schiedenis". Het volksleven is „ge schokt, ziek, aangetast". Er besLaat „een echte crisis der openbare zeden" Wat de Katholieke Actie wil is tenslotte niets anders, dan dat Christus Koning zij! Daarom riep zij Hem uit tot. „hoeksteen van ons volksherstel". Maar daarvoor is noodig. dat het leekenapostolaat zijn alouden gloed clristus vervallen van Zijn troon wij gaan Hem daarop herstellen. Het gezelschapsleven, het zaken leven (ook dat!), het ontspannings leven, (hier klemt de nood bijzon der!), kunst en wetenschap, alles moet' wederom met Christus' zuur- deesem worden doortiokken. Naast het fiere woord, sta de kloeke daad. Dat is het, wat de leiders van de Katholieke Actie van ons verlangen. Wij volgen hen met den alouden kreet; Voor Christus onzen Koning! De wereld moet worden her- kerstend mede door de leeken. Wij moeten allen deze oorlogs periode besluiten met ..unconditio nal surrender", onvoorwaardelijke overgave aan Christus. Gisieren werd het nieuwe Instituut voor Scheepvaart en Luchtvaart te Rotterdam door Minister de Booy geopend. De dir. van het insl., J. baron van Haersolte, legt de werking van enkele apparaten uit. De direcie van den D.U.W. deelt ons naar aanleiding van het con flict bij de arbeidersreserve mede, dat haar gebleken is, dat er bij de verschillende instanties nog eenige misvatting bestaat omtrent het karakter van de nieuw ingevoerde loonregeling. In tegenstelling met de tarief regeling zooals deze voor de be vrijding gold, zal bij de nieuwe regeling overeenkomstig de be palingen van de c.a.o. voor den water- spoor- en wegenbouw het daarin' vastgestelde uurloon, voor grondwerk 76 cent, worden ge garandeerd. Blijkt de arbeider dit loon niet te kunnen halen, dan zal hij weder om in de wachtgeldregeling van de arbeidsreserve worden opge nomen, totdat er meer passend werk voor hem is. Zij die wegens onwil, luiheid of sabotage worden ontslagen, komen voor verdere hulp van de arbeidsreserve uiter aard niet in aanmerking. In een Vrijdagavond gehouden radiopraatje „Op de brug'' heeft minister Schermerhorn medege deeld, dat het M.G. thans in ver sneld tempo wordt opgeheven en op 1 Januari geheel zal zijn ver dwenen. Sedert 1 October bestaan nog slechts militaire commissariaten m de z.g. militaire afdeelingen en wel le Assen, Arnhem, Utrecht, Amsterdam, 's-Gravenhage en Vught, terwijl in enkele plaatsen op het oogenblik nog verbindings officieren van het M.G. werkzaam moesten blijven. Er is geen instelling'in ons land aldus de minister, waarover men zooveel kwaad kan hooren, als over het M.G.. Merkwaardig is het daarom, dat het mij herhaalde malen is overkomen, dat men tegen opheffing van bepaalde instanties van het M.G. protesteerde. Voorop staat, dat ik bereid ben een groot aantal verhalen over de slechte werkwijae van het M G. zonder meer te gelooven. Immers het staat vast, dat zich in de uni form van het M.G. lieden hebben weten te wringen, die eigenlijk in een intemeeringskamp thuis hoo ren. Verder weet ik ook wel, dat er dragers van het M.G. zijn ge weest, die de faciliteiten, welke dit M.G. vansdhaftse, ten eigen ba'e hebben gebruikt. Ik durf er geen eed op zweren, dat alle voor het M.G. gevorderde automobielen al tijd doelmatig en alleen voor amb telijke werkzaamheden zijn ge bruikt, ja zelfs ben ik bereid om nog slechtere dingen te gelooven Latten wij dan echter oogenblikke- lijk bedenken, dat het M.G. van dergelijke soort dingen geenszin het monopolie heeft. Laten wij begrijpen, dat het M.G is samen- gesteld uit burgers van het Neder- landsche volk en dat het onwaar- Er heeft sedert Dinsdagmiddag, toen De Bilt zijn siormwaarschu- wingssein gaf, hoogspanning ge- heerscht op Walcheren, De inge nieurs van de droogmaking, ■de arbeiders aan de kersversche dij ker, en ajje jjewoners van het ah and hebben zich dag en nacht 7,?n a"®st en vreeze afgevraagd: n e dijken het houden? Men kan tot ausv.-, tevreden zijn: de driernln ,Volle bij Vlissingen, Westkaneïn gen Veore hebben tot nuetVdPee"?orm- kracht getrotseerd zonder schade van eenigerlei beteekenis. Bij fort Rammekens, waar het dichtings- werk nog niet voltooid is, veroor zaakte de storm enkele kleine be schadigingen, die van weinig be teekenis zijn en niet van dien aard, dat'het dichtingswerk er- j'J, 20 u worden vertraagd. a?rd zijn door. de leiding w! merken de noodige maatrege- nnn,j1ome" om bij eventueel Sp' 1 krachtig te kunnen ingrij- zoo zijn op alle bedreigde wachten opgesteld en wor den daar werkploegen bijeen ge houden, die direct ingrijpen, wan neer hier of daar het begin van een aantasting van de dijklicha- men is waar te nemen. De spanning was gistermiddag nog niet gebroken. Vrijdagochtend stond er rond Walcheren nog een storm van windkracht 9. doch op grond van de ervaring, die tot nog toe werd opgedaan, heeft de lei ding de verwachting, dat de zee wering den storm ook verder zal trotseeren. Het is een geluk kige omstandigheid, dat deze eer ste zware storm, die doorstaan moet worden, is ingezet bij afloo pend tij- Zondag j.l. was de vloed stand het hoogst, en wanneer de storm een week vroeger was inge zet, zou de toestand, naar men ens mededeelde, heel wat critieker geweest zijn dan op het oogenblik. VwL„spuien van bet water te dalmol" verI°°P't vlot. Woens- ^gI?°rge"' nadat de nooddijk, die om de stad gelegd is, sterk genoeg was konden de sluizen worden get opend en s middags was het water reeds meer dan een meter gedaald waardoor groole gedeelten van dé stad droog vielen. Vermoedelijk zal bij gunstig weer de stad nog deze week geheel diroog zijn. Men is reeds begonnen met het wegruimen van de modder in de straten. schijnlijk is te gelooven, dat het gemiddelde gehalte lager zou zijn. dan die van de normale overeen komstige sociale laag zonder uni form. De taak van het M.G. is het ge weest, een begin te maken met een regelmatig bestuuur in een land, waarvan het burgerlijk be stuur compleet gedesorganiseerd •en in de war was. In overleg met den chef van den staf van het M.G. is thans door de regeiering beisloten tot een ver snelde liquidatie hiervan. Per 1 December a.s. zullen ook de boven genoemde militaire commissarissen in de militaire afdeelingen en de verbind migsofficieren worden- ont slagen, zoodat de geheele buiten dienst dan zal zijn geliquideerd. De staf van het M.G. zal op of nabij 1 Januari eveneens worden opge heven. Zoolang de regeering het dienstig acht, den bijzonderen staat van beleg te handhaven, zal de chef van den generalen staf. du dus gen. Kruis, met de resteerende bevoegdheden van het M.G. zijn bekleed. Met het verdwijnen van het M G zakt een verschijningsvorm beneden onzen nationalen horizon, die zeer nauw aan den overgang van oo-rlogs- naar vredestoestanden verbonden was. Ons volksleven gaat zich weer langs de vertrouwde paden begeven. Bezuiniging De volgende stap op de weg naar een normaal openbaar leven moet zijn het wekken van het besef, dat elk onnoodig gelduitgeven uit de openbare kas een misdaad is te genover ons volk. De staatsorganen hebben het volksleven te dienen, zij hebben zich af te vragen of de kosten, die uit hun werkzaamheden voort vloeien, wel in de juiste verhou ding staan tot de diensten,, welke zij bewijzen. Ik weet, dat dit geen schoolrekensom is„ toch moeten wij leeren, dit soort overwegingen weer bij iedere uitgave, die wij doen, binnen onzen gezichtskring te betrekken. Voorbereidende besprekingen tusschen de Nederlanders en de leiders van Dr. Soekarnc/s Indo nesische „republikeinsché regee ring" zullen, zooals we in ons nummer van gisieren hebben ge meld, in het begin der volgende week beginnen. Mei algemcene toestemming zou 11. gen, Alexan der Chrislison. de geallieerde com mandant in Ned.-Oosl Indië. deze bijenkomsten voorbereiden en bij wonen. „Hij is de man mei veel- begrip en is buitengewoon behulp zaam", zei Soekarno over Chrisli son. Soekarno zou inmiddels een onderhoud gehad hebben mei den consul-generaal der Ver. Slaten. Soekarno heeft zijn besprekingen mei den heer Maberley Denning, den adviseur van het Briische mi nisterie van builenl. zaken bij admiraal Lord Louis Mountbaiten, doen volgen door een radio-oproep ban president Truman, waarin hij verzoekt zijn bemiddeling le wil len verleenen bij hel oplossen van het Indonesische probleem. Intu.sschen is de bijeenkomst der republikeinen te Batavia verdaagd. Een officieele verklaring zal later worden uitgegeven. Naar verluidt, is men niet tot een besluit kunnen komen, wie de republikeinen bij de komende besprekingen, zal ver tegenwoordigen. Hoewel de vroege re boodschappen aan president Truman van Soekarno tot dusverre onbeantwoord zijn gebleven, wach ten de republikeinen nu het ant woord af op den radio-oproep, dien Soekarno tot Truman heeft gericht. Zij hebben nog steeds den indruk, dat minister Fred Vinson, de Ame- rikaansche minister van financiën, zijn bemiddeling zou willen verlee nen. Hierdoor zijn alle beslissingen over den vorm en de methode van onderhandelen, alsmede over den leider van de delegatie der republi- keinsche onderhandelaars opge schort. Volgens den berichtgever van A.N.P.-Aneta, Robert Kiek, is het het meest waarschijnlijk, dat- ais leider van de republtkeinsche ae- gatie wordt aangewezen Soeka - minister van voorlichting, - Sjarifoedin, die 38 Jaar oud f en het Ned-Indische departement van arresteexd en tot levenslange ge vangenisstraf veroordeeld, wegens het organiseeren van een anti-Ja- pansche beweging, „hetgeen Inder daad juist was", volgens Sjarifoe- din's eigen woorden. Rust op Sumatra De Britsche troepen worden op Sumatra overal hartelijk ontvan gen en er wordt druk gevoetbald met de bevolking. De nog op Suma tra aanweizge Japanners steunden eerst de nationalisten, doch werken nu met de geallieerden samen bij het handhaven van rust en orde. Het extremistische element bestaat op Sumatra, doch het heeft tot nu toe de gematigde leiders niet be ïnvloed, zooals op Java het geval is. Britsche troepen uit Semarang hebben, volgens een „U.P."-bericht. Magelang bereikt, waar de „Union Jack" geheschen werd en de sol daten vriendschappelijk ontvan gen werden. Eenheden trekken verder naar Joengaran en Ban- joebiroe op Midden-Java. waar ge interneerden door de Indonesiërs als gijzelaars worden vastgehou den. Het radiostation van Sema rang bevindt zich in Britsche han den. Tweeduizend Europeesche vrouwen die te Semarang in een kamp door de Indonesiërs als gij zeiaars werden vastgehouden zijn vrijgelaten na onderhandelingen met het plaatselijk Indonesisch hoofd. De vrouwen waren vastge houden in het fort „Willem de Derde". Uit Ambarawa op midden-Java wordt gemeld, dat uit het kamp in deze stad 270 gevangenen, die daar werden vastgehouden, aan de zo g van de geallieerden zijn overs* dragen. Xn de haven van Tandjong Priok rrJen tusschen nu en 6 Nov. 23 Ned Britsche en Amenk. vracht schepen verwacht van gemiddeld tweeduizend ten ieder, met aan boord o.a. olie, vliegtuigbenzine, voedsel en medicamenten. Eenige schepen hebben kort geleden Tand jong Priok verlaten met bestem ming Soerabaja, waar meer werk krachten aanwezig zijn. Te Tand jong Priok weigeren 000 Indone sische havenarbeiders Ned. scheper, te ontladen, doch zij hebben geen bezwaar om Engelsche schepen met munitie aan boord te lossen. Wetenschap en techniek stonden in het afgeloopen half dozijn jaren in zeer belangrijke mate ten dienste van de oorlogvoering. Wat al me- chanisaties zijn- door de elkaar bevechtende legerscharen niet toe gepast. De toepassingen der uitvindin gen van het menschelijk vernuft gaan zich weer op vreedzame doel einden richten. We schijnen te dezer zake binnen afzienbaren tijd heel wat te kunnen verwachten. Hieronder volgt de „oogst" van één week. De eigenaars van groote waren huizen in de V.S. willen voorkomen dat hun klanten al te veel tusschen tafels met uitgestalde goederen rond moeten wandelen en met de lift van de eene naar de andere étage moeten suizen. Door middel van televisie-toestellen zullen dames, die op den beganen grond een hanSfaasch of een poederkwast koo- pen, tq*elijkertij'd naar een mode show kunnen kijken, op de zesde of tiende verdieping. Het zal niet Tang meer duren, of minstens twaalf reuzenwarenhuizen zullen televisie in hun diverse afdeelingen hebben. In New York moet voorts een „machine" zijn uitgevonden om oesters open te maken. Dan is er nog een ander snufje in de water- dieren-afdeeling. Visschen in het klein üs voor velen, zelf^voor aller belangrijkste figuren, een ontspan- r.ingssport. Voor beroepsmenschen is de vischvangst een bestaansvorm, waarbij kennis en geluk meespre ken. Volgens een bericht uit de V.S. komt in de visscherij ook een algeheele omwenteling. Er is n.l. een toestel vefVaardigcf, dat gelij kenis heeft met een groote doos. Een der kanten doet dienst als plattegrond. Komt dit apparaat in werking, dan ziet men de zee met al haar diepten afgebeeld, zoodat men ook eventueel aanwezige scholen visch kan constateeren. Visschen wordt dus geen probeeren en zoeken meer, maar kijken en regelrecht op de eetbare waterdie ren toe varen. Mogelijk komen we binnen afzienbaren tijd ook nog tot een soort electrische fuik met aanzuigmotor. Een nog andere vorm van mecha nisatie is de uitgifte van den bijbel op gramofoonplaten ten be hoeve van hen, die niet kunnen zien. Een volledige bijbel telt 169 platen, 129 voor het Oude en 40 voor het Nieuwe Testament. De totale „leestijd" bedraagt 84% uur. Ik gevoel er iets voor om de gongslagen op gramofoonplaten te laten vastleggen als een pendant van de „gesproken" mailbrieven. HENK VAN DER MAZE. Van officieele zijde wordt mee gedeeld dat de aangekondigde luisterbijdrage voor de radio-ont- .vangtoestellen met ingang van 1 Npvember a.s. weer moet wor den betaald. Het bedrag daarvoor is. zoowel voor de ontvangtoestel len als voor de aansluitingen op de radio-centrales op 1.— per maand gesteld. In overleg met de organisaties in den landbouw, samenwerkende binnen het kader van de Stichting voor don Landbouw. Vi66ft hot College van Rijksbemiddelaars be slist, dat de landarbeidersloonen tenminste 0.60 per uur zullen ^Hiermede is een belangrijke stap in de richting van gelijkstel ling tusschen landarbeid eni m dustrieeten arbeid gedaan, ferw jl tevens het Icon van den land arbeider wordt ïngesteld op kosten van het distributiepakket Een nevenbedoeling van deze g lijkstelling is geweest, eeni te maken aan de «"Sewenschte uitwisseling van hmiw- schen den landbouw en de bouw vakken. Aan het pauselijk secretariaat is medegedeeld, dal het concordaat, ■waarbij de status van de Katho lieke kerk in Duitschland is ge regeld, zooals dit twaalf jaar ge leden door Hitier werd ondertee kend, door de geallieerden wordt erkend van kracht te zijn.

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1945 | | pagina 1