Soldaten worden burgers Loonpolitiek in de Ver. Staten HOOGERE LOONEN MOGELIJK NEDERLAND KRIJGT VOLKSLEGER DE BRON VAN ONZE WELVAART Iedere jongeman soldaat Grondslagen en opbouw TWEE LADDERS Eerste Vlaamsche film Aanvangskapitaal van nieuwe N.V. Vijftien textielpunten geldig Winsten zouden dit toestaan Proefvlucht naar Ned.-lndië Die rare wereld Op bezoek in 't mijngebied De sociale positie van de mijnwerkers WEERBERICHT De stakingsgolf Roerkolen voor de Westelijke geallieerden In een persgesprek heeft de nieuwe bevelhebber van het Ned leger, luii.-generaal mr. H. Kruis, een en ander medegedeeld over zijn opvattingen omtrent het nieuwe Nederlandsche leger, dat H. M. de Koningin aan zijn leiding heeft toevertrouwd. Het allereerste en voornaamste principe van het Nederlandsche leger in de toekomst aldus de generaal zal zijn. dat het een werkelijk volksleger is. De tijd, dat „the man m the street" min of meer vijandig tegenovei het leger stond, moet de finitief voorbij zijn. Bovendien moeten wij de politiek laten varen welke misschien het best geken schetst is met het verlangen: .om voor een dubbeltje od den eersten rang te willen zitten'' Indien de mid delen ons toelaten slechts een leger van 100.000 man op de been te hou den dienen wij geen leger van 300.000 man te willen hebben Evenzeer is het volkomen onverantwoordelijk, sol daten in den strijd te brengen, wan neer zij niet over voldoende moderne strijdmiddelen beschikken Ook de vorming van het kader, in net brjzonder het officierskader, zal beter moeten zijn Men zal geen offi cier meer worden ter wille van de diploma's doch iedereen zal van onder af aan in den troep beginnen en diegenen, die blijk geven over de noodige capaciteiten te beschikken zullen de gelegenheid hebben op te klimmen. Lotihff afgeschaft. Het lotingssysteem hoort in het nieuwe Nederlandsche leger niet lan ger thuis. Iedereen zal, tenzij hij lichamelijk ongeschikt is tot soldaat worden opgeleid Deze opleidingstiid zal waarschijnlijk wel od een jaar moeten worden gesteld. De lichtingen zullen dus grooter worden, hetgeen grootere uitgaven met zich medebrengt. Het zeer be langrijke voordeel zal echter zijn. dat wanneer de vorming van een ooriogs- leger noodzakelijk zou blijken, men zal kunnen volstaan met het oproe pen van een veel geringer aantal lich tingen waardoor men ten eerste de beschikking zal hebben over voldoen de soldaten, terwij] bovendien de ouderen die veelal reeds een belang rijke plaats in het economische leven innemen, niet direct opgeroepen be hoeven te worden Bij het oproepen Van de lichting 1945 het volgend jaar zal een aanvang worden gemaakt met den wederop bouw van het nieuwe leger. Het is namelijk practisch ondoenlijk het leger van 1940 een hertraining te geven. Een jong leger. Met nadruk bracht generaal Kruis naar voren, dat het nieuwe leger een jong leger zal moeten zijn ook wat het kader betreft. Iedere officier zal lichamelijk in staat moeten zijn den troep in alles voor te gaan. Een gevolg hiervan is dus. dat ook de promotiekansen zullen moeten «verbe teren Wat de soldij betreft, hierin is voor de middelbare rangen reeds een aanzienlijke verbetering gekomen De neutraliteitspolitiek van ons land is geheel van de kaart verdwe nen In de toekomst zal de organisa tie en bewapening van ons leger overeen moeten stemmen met die van onze bondgenooten. Het zal dus een leger moeten zijn, dat overal ter wereld gebruikt kan worden. Daaora zal een indeeling in een veldleger en een territoriaal leger noodzakelijk blijken Een nauwere samenwerking tusschen de industrie en het Departe ment van Oorlog is zeker iets, dat ook noodzakelijk geacht moet worden. Wat de atoombom betreft, spr. meende, dat het zeer de vraag zal zijn of dit wapen bij een eventueelen oorlog nog eenzelfde waarde zal be zitten als thans. De jeugdtraining Wil Nederland over een goed leger kunnen beschikken dan zal het moe ten zorgen voor een gezonde jeugd Hierin ligt een taak opgesloten voor tiet ministerie van Onderwijs en de diverse jeugdvereenigingen die er in belangrijke mate toe kunnen bij dragen dat de jongeman die od .jeugdigen leeftijd onder de wapenen komt geen stijve hark is. Dit behoeft zeker met te ontaaren in de Duitsche methoden. De Engelschen hebben met het instellen van de Army Cadet Corps een uitstekend voorbeeld ge geven. Vrouwelijk hulp-korps De invoering van het vrouwelijke element in het leger kan belangrijke voordeelen afwerpen, mits dit op verstandige wijze geschiedt en er een behoorlijke leiding en controle be staat. Generaal Kruis is dan ook een voorstander van beperkte insehake ling van vrouwen en meisjes. Binnenkort zal te Antwerpen de première gegeven worden van de eerste groote Vlaamsche film sinds de bevrijding, „Baas Gansendonck", naar den roman van Hendrjk Conscience; Gaston Arien heeft'de regie, Robert Marcel de titelrol. LEY KON „DE SCHANDE NIET LANGER DRAGEN'' In de cel, waar Robert Ley zelf moord heeft gepleegd, heeft Óe zelfmoordenaar een brief achter gelaten van den volgenden inhoud: „Ik kan deze schande niet lan ger dragen. Lichamelijk ontbreekt het me aan niets. Het voedsel is goed, het is warm in mijn cel. de Amerikanen zijn correct en ten deele zeKs vriendelijk. Geestelijk heb ik materiaal om te lezen en om te schrijven, wat ik wil. Ik ontvang papier en potlood. Men doet meer voor mijn gezondheid, dan noodzakelijk is en ik mag rooken en tabak en koffie ontvan gen. Ik mag iederen dag minstens twintig minuten wandelen. Tot zoover is alles in orde, maar het feit, dat ik een misdadiger zou zijn dat kan ik niet ver dragen. Twee ladders, gekocht om een gedemobiliseerden Engelschen sol daat in de gelegenheid te stellen zijn vroegere beroep van glazen- wasscher te hervatten, hebben in drie weken tijds geleid tot het ontstaan van een nieuwe maat schappij onder den naam van „Ramen en Ladders, N.V.", welke 45 oud-soldaten en vrouwen in dienst heeft. Dat gebeurde aldus. Mevrouw A. W. de Trafford, wonende Re gency-place, Westminster in Lon den, die haar beide zoons tijdens den oorlog bij de R.A.F heeft ver. loren, wilde de nagedachtenis van haar jongens blijvend gedenken Daartoe besloot zij gedemobili seerde soldaten te helpen, hun vroegere beroep te hervatten Aldus kocht zij de twee ladders voor een ex-soldaat en maakte van Maar woning een werkplaats. De opzet slaagde boven alle ver wachting. Per brief en per tele foon kwamen de orders binnen en het duurde niet lang, of er moes ten ploegen ex-soldaten en vrou wen worden gevormd, om ramen te zeemen, tapijten en flats schoon te maken en zelfs horloges en radio's te herstellen. Thans heeft de jonge vennoot schap van het ministerie van han del toestemming gekregen, om ook herstelwerkzaamheden te verrich ten aan door oorlogsgeweld be schadigde huizen. Zij beschikt over ladders- ter waarde van dui zend gulden, een motor met zij span en een verbouwde ambu lance-auto, om de werklieden naar hun werk te brengen. In een interview met de pers verklaarde mevrouw de Trafford: „Wij willen ex-soldaten en meis jes, die uit den militairen dienst worden ontslagen, en die geen bepaald beroep kennen, helpen. Wij hopen, dat we over heel En geland klanten krijgen. Er is groote vraag naar de diensten, welke wij hebben aan te bieden." Aan de ex-soldaten en meisjes wordt een weekloon uitbetaald alsmede een zekere provisie, ter- I wijl ieder zijn aandeel krijgt in de winst aan het eind van het boekjaar der vennootschap. Ongeschoolde arbeiders worden tewerkgesteld als glazenwasschers. Indien zij dat wenschen worden zij opgeleid voor een bepaald vak. Alle geschoolde werklieden ont vangen een loon volgens de door de vakvereenigingen vastgestelde tarieven. Uiteindelijk zal de vennootschap geheel in handen komen van de ex-soldaten en meisjes zelf, daar zij gelegenheid krijgen, aandeelen te koopen. Van officieele zijde meldt men ons thans, dat met ingang van 29 October a.s. van de textiel-ledèr- kaart V.A. 510 de punten 1 t/m 15 geldig zijn verklaard voor een groot aantal kleine artikelen. Bij de besteding van de punten dient het publiek de uiterste zuinigheid te betrachten aangezien het niet waarschijnlijk is, dat binnenkort meer punten kunnen worden geldig verklaard. De kaarten kunnen per gezin gecombineerd worden ge bruikt. De regee-ring van de Ver. Staten is bereid een loonpolitiek te onder steunen, die neerkomt op het ont- van vfa3? 5 pct- aan de winsten S£e Sit51«?TrioIonftkr^e,n da" bewerkstel'ligetl, "tin^P0'^™van" he" massa-koopki-achT®'6^'™"!™ Toch geeft men toe. dat dit een speculatie -gevolgen zo-uden een ruïneuze mdustneele strijd kunnen zijn. De vakvereenigingen zullen vrij ziin de grootst mogelijke loonsverhooging te bedhtgen. De regeering acht ver- lioogingen van 15 tot 20 pet rede lijk. Werkgevers kunnen er echter bii de onderhandelingen niet van uitgaan, dat prijsverhoogingen zullen worden toegestaan, om de hoogere kosten van de loonsverhoogingen te compenseeren Prijsverhoogingen, in dien deze worden toegestaan, zullen geval voor geval behandeld worden Officieele kringen zijn van mee. nin-g, dat de d-ruk op de winsten enorm zal zijn, maar gedetailleerde statistieken, die zij aan het Witte Huis hebben doen toe-komen, toonen aan. dat de winsten fn 1946 groot ge noeg nullen zijn, om dit te kunnen verdragen. Zij beweren, dat de in dustrie een loonsverhooging van 20 pct. kan geven en tevens zijn win sten, na aftrek van belastingen, kan handhaven op 6400 millioen, d.i. ongeveer het niVeau van de periode 1936/39. Aldus ligt, met een kleine wijziging, de positie van den georga- niseerden arbeid. Volgens deskundigen zouden de netto winsten van het bedrijfsleven het volgend jaar. na aftrek van be- verschillen va„gt?-' of niet wezenlijk een algemeen" w va" dlt 3aar met pet. De geschatte De directeur-generaal der P.T.T, maakt bekend: Op 7 November a.s. zal van regeeringswege een proefvlucht naar Nederlandsch Ir.dië worden uitgevoerd. Hei toestel vertrekt dien dag van hei vliegveld Schiphol en zal na 4 of 5 dagen le Batavia landen. Met deze vlucht zal post voor geheel Ned. Indië worden meegegeven. Ter verzending zijn toegelaten gewone (niet aangeleekende) brieven en briefkaarten. Ex pres-bestelling is niet toege staan. In de Engelsche pers stond de zer dagen te lezen, dat in Gran tham een witte kip een zwart ei had gelegd. Na deze uitzonder lijke prestatie was de kip weer doorgegaan met het leggen van witte eieren. De oorzaak van het zwarte ei is een mysterie. Professor Wetallus uit Emmer- Compascuum, wereldberoemd ei- kundige en medewerker van „Die rare wereld", verklaart, dat de be wuste kip ofwel een kraai zag, toen ze het ei legde en er hevig van schrok, of wél, dat ze kolen heeft gegeten. Professor Wetallus gaf nog en kele andere voorbeelden van ex centriek leggen door kippen. Een Leghorn in Roelofsarendsveen heeft eens, na Pokon te hebben gegeten, een miniatuur-erasmaai- machine gelegd en een Wyandotte in Kethel en Spaland legde, na een half uur vaderlandsche liede ren op de radio te hebben beluis terd, een rood-wit-blauw ei met een klein oranje-vlaggetje er op. ..Dat zijn", aldus professor Wet allus van Emmer-Compascuum, „nu eenmaal van die dingen, die wel eens gebeuren" algemeënë T,™. <?]t 1 De geschaft» van 20 de netto wihsten„-eri?lin,de,'in'£ varl lastingen zou ongele- van be" dragen, waarna dus voo „pct be" drijfsleven een bedrag „JU 4 t 6400 millioen overblijf, \f"g cherna gaat ervan uit. dat hl, H Pr, „i Con- Medegedeeld door het K.N.M.I. te De Bilt. Verwachting tot Zondagavond: ^Aanvankelijk nog verder afne mende en krimpende wind, tijdc- delijk opklarend, later weer toe nemende bewolking; aan de kust nog eenige buien. Koude nacht, overdag zelfde temperatuur. Waarnemingen te Rotterdam van hedenmorgen 11.30 uur: Barometerstand: 748.4 m.m. Windrichting; West, kracht 7. Temperatuur: 12.4 Celsius. Weersgesteldheidbetrokken. Maximum-temperatuur (voorge komen tusschen 8 uur gisteren en 8 uur hedenmorgen)14.6 Cel sius; minimum: 9.0 C. Waar men het oor ook te luisteren legt. wie men ook spreekt: de huisvrouw of den ondernemer, wanneer het kolenprobleem aan de orde komt. fronst men het voorhoofd en maakf men zich zorgen. Van de kolenvoorziening hangt onze nationale opleving in al haar aspecten immers af. Het beheer der Nederlandsche steenkolenmijnen heeft becijferd, dat een minimum productie van 26.000 ton per dag noodzakelijk is voor het op gang brengen van het industrieele leven in Nederland en om de bevolking te voorzien van een kleine hoeveelheid huisbrand. Dit uiterste minimum is tot dusver niet bereikt. Weliswaar is de pro ductie geleidelijk gestegen. Tot Juli bedroeg zij 15 a 16.000 ton, in Augustus werd ruim 18.000 ton gehaald en deze maand is het ge middelde cijfer 22.000 ton, terwijl er op wordt gerekend, dat er dag prestaties van 25.000 ton en wel licht daarboven zullen zijn. Ook in de steenkoolindustrie Is er dus opleving, dooh de produc tie moet nog verder omhoog, te meer daar de levering van kolen uit Amerika als gevolg van de stakingen is stopgezet, zoodat wij grootendeels op eigen voortbren ging zijn aangewezen. De hoeveel heid, gedurende de laatste maan den uit het Roergebied geïmpor teerd, bedroeg slechts 100 a 150.000 .ton per maand. De opvoering der productie ls echter een probleem van werk krachten, van productiviteit van den arbeid en van materialen. Er zijn nog enkele duizenden arbeiders noodig Duitschers worden in de mijnen niet meer geduld. Bij het beheer is het vraagstuk van de aantrekking van buitenlandsche dersbonden hebben ons met nadruk verzekerd, dat de mijnwerker zijn plicht wil doen ten opzichte van de Nederlandsche gemeenschap Zijn bevoorrechte sociale positie legt hem overigens grooter verant woordelijkheid en plichtsbesef op De regeering heeft er haar goed keuring aan gehecht, dat, indien arbeiders uit Noord- en Midden- Limburg zich blijvend in de mijn streek willen vestigen, zij daartoe in de gelegenheid zullen worden gesteld Mocht zich echter daar geen voldoende aanbod van arbeids krachten voordoen, en van de zijde van de arbeiders uit andere streken van ons vaderland geen belangstel ling voor de kolenindustrie aan wezig blijken, dan eischt het lands belang volgens den voorzitter van den Ned. R.K. mijnwerkersbond dat ook buitenlandsche mijnwerkers worden ingeschakeld. Er wordt dan een offer gevraagd, maar zonder offers zullen Nederlands herstel en opbloei nimmer worden verwezen lijkt. De arbeidsprestatie bedraagt op het oogenblik 63 pct. van die van 1935, terwijl wat de materialen be treft, er speciaal aan mijnhout aanzienlijk gebrek bestaat. Ten aanzien van de moeilijk heden. die in de gelederen van de werkers in het mijnbedrijf onrust hebben gewekt, kon ons van de zijde van het beheer worden mede gedeeld. dat de nieuwe pensioen regeling zich formeel in een ver gevorderd stadium bevindt en reeds materieel van kracht is ge worden met ingang van 1 Mei 1.1. Wat betreft de zuivering is de toestand zoo, dat de revisie-com missie. welke genomen beslissingen van de zuiveringsraden herziet, met haar werkzaamheden is be zonnen terwijl er door den beheer- ier, dr.' ir. Groothoff, bij de regee ring is aangedrongen op de vor ming eener commissie, die de sui vering bij de leiding der mijnen zal ter hand nemen. Deze commissie arbeidskrachten dan ook aanhangig. Z£j eerstdaags in het leven worden De vertegenwoordigers der arbei- geroepen. Tenslotte ls de M.I R. (Mijn Industrie Raad) 0p 19 Oct LI. plechtig door minister van Schaik geïnstalleerd. Hij is het wetgevend orgaan van de geneele mijnindustrie, dat regels stelt -n bevoegdheid heeft tot het maken van verordeningen niet alleen op sociaal, maar ook op economisch terrein. Minister van Sohaiik, dien wij in de mijnstreek ontmoet ten, deelde ons omtrent de financieele positie van de mij nen mede. dat deze niet be paald gunstig kan worden ge noemd. De regeering moet subsidies verleenen, terwijl de productiekosten door de hui dige opbrengsten niet worden gedekt Inzake een eventueele nationalisatie der mijnen wees de bewindsman er op, dat de regeering nog geen voorberei ding daartoe heeft getroffen. Alle steenkoolmijnen zijn tijdelijk onder beheer gesteld. Later zal worden beslist, wat het uiteindelijk statuut der mijnen zal worden. De sociale positie van de mijn werkers is thans uitstekend gere geld. De loonen zijn goed. de kin derbijslag bedraagt 10 per kind per maand, de echigenooien der mijnwerkers ontvangen 10 per maand extra. Aan de mijnen wór den warm eten. brood en melk verstrekt van uitmuntende kwali teit, waarvan wij ons hebben kun nen overtuigen. En tenslotte is ,eT de stichting Mijnwerkersvoorzie ning, welke er voor zorgt, dat ae mijnwerker, die behoorlijk p:co - ceert. een deel van z«n loon kar omzetten in artikelen, die hijzelf en zijn gezin noodig hebben. Alles wat boven de 80 pct. van het ba- sisloon wordt verdiend, gaat ver gezeld van punten. Extra produc tie geeft recht op een extra groot aantal punten, waarmede een keur van goederen kan worden gekocht. De mij «werker neemt sociaal en economisch een bevoorrechte posi tie in. Zulks is volkomen gerecht vaardigd, omdat hii volgons dr- Groothoff den sleutel in nanden heeft van den geheelen Neöerland- schen wederopbouw. Laat bij dat bewust zijn en zijn verau - woordeliikheid beseffen. Nederland wacht en rekent op kolen. be- 6400 millioen ovërbHjft™ H°"eï.vcer -rhema gaat ervan uit. dat het 7?e5e gres bepaalde belastingen voa 'iril zal afschaffen en het standpunt JhZ de regeering is, dat de voordeelen hiervan niet ten goede moeten ko men aan de firma's of aandeelhou ders, noch aan den consument ,"n den vorm van lagere prijzen, maar aan de arbeiders door middel van betaling van hoogere loonen Economisten hebben het program- mf J1 v°tet uitgewerkt w-n-H en Seen loonsverhoogingen worden gegeven, zou door het Ame- 5™sch<1 bedrijfsleven in 1946 na w,w belast>ngen, evenveel w."nst worden gemaakt als in 1944 en wel ongeveer 10 milliard. De .Ojo Winsten in 1944 beliepen 25 milliard, waarvan 15 milliard naar den fiscus g?ng. In 1946 zullen de winsten 18 milliard bedragen waarvan de fiscus een 8 milliard za opeischen Voorts hebben zij be rekend. d,at de industrie een 10 pct loonsverhoogiYtg kan geven ronder dat dit invloed heeft op de netto winsten, aangezien men niet meer te maken heeft met overwerk betalin gen, premieloonen, omdat de produc tiviteit per arbeider gestegen is door technologischen vooruitgang e d Stijgen de loonen met nog 5 pct. 5u,®„'Pet 15 Pct-. dan maakt het be- dryi?leven toch nog een netto winst van S 8200 millioen. Men komt tot dit cijfer, door de loonen van alle werknemers van het particuliere be drijfsleven te stellen op 60 milliard Een loonsverhooging van 5 pct. komt dus neer op 3 milliard. Waren deze 3 milliard echter als winst geboekt, dan zou hierover een hel lasting van 40 pct. moeten worden betaald en de netto winst zou nog maar 1800 millioen hebben be dragen. De netto winst vermindert dLïf,.bl3 d<;Ze loonstijging met 1800 millioen, d.i, tot 82 milltoen. Opnieuw zijn arbeidsconflicten in de Ver Staten uitgebroken, waardoor de reeds zoo dreigende situatie in het arbeidsleven weer slechter geworden is. Het technische personeel van de American Export Airlines is te New \otk, Chicago en St. Louis in staking gegaan. De Stakingsleiders zeggen, dat hun actie zich misschien zal uit breiden naar het personeel der maat schappij ion Engeland, waardoor de terugkeer van het eerste lijn toestel in. vredestijd tusschen Ver. Staten en ringelanddat deze week vertrokken, onmogelijk zal worden Verder eischen 40.000* employé's der posterijen een loonsverhooging van bijna een derde deel van hun salaris. Een ernstige wending in het arbeids conflict der Amerikaansche staal industrie dreigt bijna een millioen man buiten, werk te stellen. Het is bijna zeker dat deze mannen zich »?i°rL»£ijn r"U zullen spreken nu de S. Stee] Corp den eiseh van de vak vereen iging der arbl Iers hl de staalindustrie om loonsver^gilS van 2 per dag heeft verworlln Bij deze maatschappij zijn 200.000 arbeiders in dienst. De werkgevers verklaren dat de prijzen van het staal welke door de regeering zijn vast gesteld een loonsverhooging niet toelaten. Philip Murray, de leider van het congres van industrieele organisaties deelde mede dat dit neerkomt op een weigering van de maatschappij, om te onderhandelen. öe auto~industrie werkt nog. he* kostbaarste ?»Sf.=tw2Ti£ 4 uit de Amerikaansche S ï^dèn „®es^hiedenis is onder 325.000 leden van de c I o en den „air bond der arbeiders 'uit de auto: industrie, werkende bii a« Motorfabrieken in het 'geheele land de stemming begonnen of al dan niet gestaakt moet worden om den eisch tot loonsverhooging van 30 procent er door te krijgen Zoowel de fabrieks- leiding als de leiding van den bond zijn het er over eens dat een over weldigende meerderheid voor staking zal stemmen, doch van de zijde der bond werd verklaard dat op dit mo ment niet tot een staking wordt ge machtigd en men er ook geen plan nen toe gemaakt heeft. Een- zelfde stemming zal gehouden worden onder de 150.000 Chrysler- employé's. De correspondent van de Times" te Hamburg verneemt uit betrouw bare bron. dat 25 millioen ton Roer- kolen voor 1 April a.s. aan de Wes telijke geallieerden moeten zijn ge leverd. De hoogste prioriteit genie ten Frankrijk, Nederland en België. De vooruitzichten, dat Engeland gi-oote hoeveelheden zal krijgen toe gewezen, Zijn niet groot. Reeds Rg- gen 6 millioen ton kolen in het Roergebied op vervoer te wachten. GEEN TE DEUM OP LEOPOLDS NAAMDAG Voor de eerste maal sedert koning Leopolds troonsbestijging zal op zijn naamdag, 15 Novernbe in de Belgische kerken gee" ze Deum worden gezongerr w(. een plechtige voheRn ongedragen met een speciaal geoed opgedragen in koning). "De primaat "van België, Z H. Em. kardinaal Van Roey, Reeft per orief deze opdracht aan de Belgi sche geestelijkheid gegeven Deze oeslissing zou zoowel met de moei lijke positie van koning Leopold, die thans half-onttroond in Zwit- seriand verblijft, rekening houden, als uiting geven aan de loyale gevoelens van de Belgische katho-; lieken.

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1945 | | pagina 2