HEM VERKENNING IN STEEN Oostenrijk en Hongarije Onze Groote Kerk Kunstgeschiedenis ennoq wat BIOSCOPEN Distributienieuws Expositie G. Batelaan De doodstraf voor verraders Klantenbinding voor groenten en fruit Herplaatsing van arbeiders Belangrijke bepalingen Vraagt ons prospectus Middenstandsdiploma UW VULPEH DEFECT? HET VULPENHUIS TIMMERLIEDEN en METSELAARS Bevin spreekt in het Lagerhuis Hitiers politiek drukt nog op Europa's ontwikkeling Hierstel en bezetting Fiets, schoenen en boter gestolen Jongemannen-club van de Havenparochie UisschendeJvSf 2rjaa?a?,°e^ feiLen'?,l °f varf'hem' verwacht'hadden kunnen Binnenland in 't kort Van welken kant we Schiedam oo'k benaderen, altijd treft de to ren van de Groote Kerk den blik. r risch, bijna nieuw, staat daar de wachter te midden van zijn be schermelingen en hij herinnert me door die centrale ligging aan die gothische zuil, die uit bet hart v de lagen landen omhoog torent. Dom van Utrecht. Het is nog niet zoolang gel^eij, dat de toren van de Groote Kerk onder de handen van de restaura teurs vandaan kwam en hij moet zich wel onwennig voelen met zijn nieuwe pak, geleund te staan tegen zoo'n vervallen vuilbruine kerk. Maar dat zal niet lang 'meer duren, want de kerk is nu aan de beurt en onze belofte getrouw, gaan we nu meenemen rond en in de 'kerk om eens iets meer over haar te weten te komen. Voor we dat gaan doen, moeten we ons eerst even oriënteeren. De Groote Kerk ligt in de klassieke richting Oost-West. Aan den kant van de Oude Kerckhof ligt de Zuid zijde, aan dien van de Nieuwstraat de Westzijde, de Lange Kerkstraat loopt langs de Noordzijde en de Oostzijde wordt aangegeven d.oor de groote open ruimte. Aan deze zijde ligt het koor. Het koor is in de bouwkunde, de plaats, waar het altaar staat (stond). Het koor be gint achter de communiebank, of de plaats daarvoor. Nu hebben we ons dus georiënteerd en we kun nen onzen tocht beginnen. Als we op de open plek achter de kerk gaan staan en we kijken naar den toren, dan zien we duidelijk drie, ongeveer gelijke deelen. Alleen het middelste heeft een uitbouw. Dit type kerk noemen we een hallenkerk. Het ontstond door het probleem van de overwelving. immers, de bouwtechniek van die dagen was meer gebaseerd op vroe. eer opgedane ervaring dan op theo retische kennis en het overkappen rl f?£°'n groote ruimte was in een groot probleem. Bij nallenkerk werden de zijbeuken zoo hoog opgetrokken, dat haar gewelven die van de hoofdbeuk onmiddellijk steunden. In het mid denschip verviel dan wel het bo venlicht, dat we zoo goed van de kathedralen en baselieken kennen, maar breede hooge ramen in de zijbeuken zorgden voor indirecte verlichting. De constructie van een hallenkerk was uiterst eenvoudig en daarom minder kostbaar dan andere. Bovendien veranderde het ruimtegevoel in de tweede helft van de 15e eeuw. De menschen gingen meer voelen voor de ééne ongedeelde ruimte, dan voor de krachtige onder verdeeling, zooals die in de kathedralen en base lieken te zien is. Vele bestaande kerken werden in hallenkerken veranderd, zoo oo'k de Groote Kerk. Het is zeker, dat aanvankelijk alleen het middenschip en koor en het noorderschip en koor, dus die aan den kant van het raadhuis bestonden. De steensoort, die ge bruikt werd en de detailleering bewijzen dat. Het Zuiderschip is er na 1434 aangebouwd. Behalve de aanbouwen van het Zuiderpand muur van het Noor derschip naar buiten verplaatst. Wij kunnen dat duidelijk zien aan ae steunberen de kolommen, die de ihuren en het dak schragen want die van het schip staan ver tier naar buiten dan die van het De' vormgeving van de N en Z.-zijde zijn dus geheel verschil lend en we mogen dus, ondanks het gebrek aan geschreven stukken daaromtrent, rustig aannemen, dat de kerk bij stukken is gegroeid. Aan den Zuidkant zien we een uitbouw, met pannendak en drie groote ramen. Oorspronkelijk was dit een Gothische kapel met twee ramen, misschien gewijd aan onze groote heilige Liduina van Schie dam. Op dit oogenblik is er niets meer, dat verraadt, dat hier een mooie Gothische kapel stond. Wij zouden eerder denken te doen te hebben met -een later aangebouwd mïfhaksel Die opmerking is nog nogai200 gek- want er is inderdaad hezen uith™ omgesprongen met riekamer Hi ^1' nu tot consisto- binnen gaan -, we straks naar over spreken D»en we daar n°S deze consistoriekiT>ffstauratie van den, dat één 1!?^ ^ou- wordt, dat in den zgf^eid muur een raam weer wordt i=!;n gebracht en dat het dak met lei?n zal worden belegd. Er is nog j<pK vreemds in den hoek bij de con sistoriekamer. Men vond daar namelijk een fundeering, die ner gens bij aansloot en die waar schijnlijk het begin is geweest van dlngs® verwezenlijkt uitbret- Een van de dingen, die het meest opvalt bij de restauratie, is het ver vangen van de blauwe ronde ban den door natuursteen van driehoe kig profiel. De ïeden daarvan is dat, de laatste oorspronkelijk is' terwijl de ardumsche of blauwe Solmsche steen is aangebracht hii „,-noto beurt r)i„ Jl crn 01.) resolutie van den kerkeraad, dat er ojjdracht werd -gegeven: „de buytenmuren met pilaren en stij len van de glazen, zoverre de mu ren van buiten strekken van boven af rondomme af te schrappen er schoonmaken, bemetselen voegen, volzette» en met verf afzetten. De stenen panden uitbreken en ver nieuwen in arduinsche of blauwe Solmsche steen, alle pilaren op de zelfde blauwe stenen te leggen" De historische cirkel is nu geslo ten, want de blauwe steen wordt weer uitgebroken en vervangen door de Gothisch geprofileerde natuursteen. Tegelijkertijd wordt de phntrand veel lager aange bracht, zoodat we een mooiere ver houding van de deelen onderling krijgen. De hooge plintrand van het oogenblik zit halverwege de ramen en de straat. Dat is in strijd met het goede vormgevoel van den Middeleeuwer. Het is in- tusschen tijd om onze verkenning te staken. Volgende week zullen wij trachten om meer over onze Groote Kerk te weten te komen, ERGENS IN NEDERLAND, (Passage). Eerlijk gezegd, vinden wij dit een van de beste films, die we na den oorlog gezien hebben. Hier is door Ludwig Berger een ernstige poging 'gedaan om een „f i 1 m" te maken en niet een verfilmd too neelstuk. Dat is alleen maar te zien aan kleine trekjes zooals het over- blenden, de close-up enz., maar het is te zien en te waardeeren Ook het gebruik van onze vader- landsche liederen in de muzikale omlijsting is magistraal. Als we aanmerkingen hebben is het niet op de film. maar op enkele spelers en die zijn niet het voornaamste in een rolprent. Het is n.l.tè dui delijk, dat hier tooneelspelers als filmacteurs optreden. Max Croiset heeft niet de stem van een Amers- foortschen plattelander en Fientje de la Mar is als altijd de radde van.tong van de planken. Maar Jan de Hartog en Mathieu van Eysden, zijn beter op hun plaats. Lily Bouwmeester is goed zooals ze in Pygmalion goed was. Al met al een film, die het zien overwaard is en die ons doet vra» gen naar meer Nederlandsche films, meer en beter, maar voor alles „film s". In het voorprogramma o.a. opnamen van Belsen. Verder Jopie de Haan als croo- nette. En tenslotte Joop Walvis z,V,n ,buitengewoon kleurrijke gehoon "°fi "ft* zó0 gezien) °e niet 200 ONTSNAPPING VAN DUIVELS EILAND (MONOPOLE) Een avonturenfilm die als thema heeft het helpen om te ontsnap pen van een spion, die tot 20 jaar dwangarbeid op het Duivels-eiiand is veroordeeld door een collega, die als bewaker optreedt. Een on schuldig veroordeelde, die vriend schap met den spion heeftgeslo ten, ontvlucht mee. We zien de jacht op de vluchtelingen door de bloedhonden, de veroordeelde spion wordt daarbij gedood, zijn collega 'bewaker en de onschul dige weten te ontsnappen. Natuur, lijk komt er ook een meisje in het spel en het kan niet anders of beide ontsnapten zijn verliefd op haar. Wij willen niet verraden hoe alles afloopt, maar de slotsom is, dat er eigenlijk niemand ontsnapt, die schuldig is. Tom Kennedy en zijn maat spelen het weer klaar ons onbe daarlijk te doen lachen in de voorfilm: „De Hoteldetectives" Er filmnn°ii een Nederlandsch voor- b„ nogal ver beneden het peil van datgene, wat we de laatste weken in Monopole zagen. VASTE BRANDSTOFFEN VOOR KAMERHUURDERS EN PENSIONGASTEN De Distributiedienst Schiedam maakt bekend, dat aan het Bureau Broersvest UI formulieren ver krijgbaar zijn voor het aanvragen van vaste brandstoffen voor kamerhuurders en pensiongasten. Ingevulde formulieren moeten zoo spoedig mogelijk aan hetzelf de adres worden teruggebracht. In de toonkamers van De Beiaard, Oranjestraat 2, wordt tot 5 November a.s. een expositie ge houden van schilderijen en terra cotta's van Gerard Batelaan. „U zit hier aldus mr. Sik kei, de, procureur-fiscaal, tot de leden van het Bijz. Gerechtshof te Amsterdam, dat gisteren zijn eerste verraderszaak behandelde om trouw te zijn aan Haar, die trouw was aan ons en die aian on ae trouwe jongens uit het verzet de Koninklijke belofte deed, dat er voor verraders geen plaats meer zal zijn in ons volksbestaan." Geen wonder, dat mr Sikkel, zelf 'n prominente figuur uit de verzetsbeweging, na deze inleiding de doodstraf vorderde tegen het echtpaar S. Bakker en P. M. Bak ker-Kooiman uit Purmerend, die als eersten voor het Hof terecht stonden als verraders van hun medeburgers. In onderling overleg hadden zij aan den S.D. de namen opgegeven van enkele medeburgers waarvan er één, zekere H. Kolijn, kort daarop in zijn woning door twee S.S.-manmen werd doodge schoten. Op 'n vraag van den pre sident, prof. v. Hamel, waarom verd. den naam van Kolijn opge geven had, zei verd., dat hij dit gedaan had, omdat K. hem in geen twee jaar had aangekeken, omdat verd. N.S.B.-er was. Het teulaste gelegde werd bevestigd door drie getuigen, den voorm. rechercheur der Staatspolitie, M. Kuiper en twee Duitschers, leden van den S.D., d'ie in hun sjofele, onttakelde uniform geboeid door de veldwach ters werden binnengeleid. Met ingang van 11 Nov. zal ln he geheels Noorden des lands klanten binding voor fruit worden Ingevoerd Ten einde van 11 Nov. t/in 8 Dec voor de verstrekking van fruit in aanmerking te komen, moet men bon- F 01 de,- f ruilkaart uiterlijk 3 Nov. bij een handelaar in groente of frurt mieveren. Voor het betrekken van groente zal nader een bon worden aangewezen. Teneinde tot 11 Nov in ïtaat te zijn, groente en fruit te be trekken, wordt de geldigheidsduur van bon 639 (fruit) verlengd tot en met 10 Nov. en die van bon 638 (groente) tot een nader aan te geven datum. Met ingang van 15 October 1945 is een nieuwe regeling van de arbeidsverhoudingen in .werking getreden: het Buitengewoon Be sluit Arbeidsverhoudingen. Krachtens artikel 4 van dat Be sluit hebben werknemers, wier arbeidsverhouding door toedoen van den bezetter of in verband met de onder de bezetting heersohende omstandigheden, anders dan uit vrijen wil, is beëindigd, recht op herplaatsing. Dit geldt dus b.VL voor o-ntslagen Joden, maar ook voor hen, die door Verwalters e.d. uit hun betrekking zij.n verwijderd Ook zij, die geëvacueerd werden en daardoor hun dienstbetrekking verbroken zagen, komen in aan merking voor herplaatsing op den voet van de nieuwe regeling, even als onderduikers. Ten aanzien van de laatsten is uitdrukkelijk be paald, dat zij in elk geval gerekend moeten worden, hun a rbei-dsvor - houding anders dan uit vrijen wil te hebben beëindigd. Degene, die van dit herplaat singsrecht gebruik wil maken, moei zich daartoe bij zijn vroegeren werkgever aanmelden binnen een maand, nadat de gelegenheid daar toe voor hem ontstond. In de meeste gevallen ontstaat die ge legenheid door het in werking tre den van het Besluit. De aanmelding bij den ouden werkgever dient dus uiterlijk op 14 November 1945 te geschieden. De wederindienstneming moet geschieden binnen twee dagen na de aanmelding en wel op de voor waarden, zooals die thans in het bedrijf geldien. De werknemer, die in een andere dienstbetrekking werkzaam is, doch die weder bij zijn vroegeren werk gever wensoht terug te keeren, kan met het oog daarop ontslag nemen, zonder dat hij daarvoor toestem ming behoeft van den DirecteuT van het Gewestelijk Arbeidsbureau. Er is hem echter geen vrijstelling toegekend van de verplichting, den gewonen termijn van opzegging in acht te nemen of anders schade loosstelling te betalen. Ook de werknemer, die ziek is, kan zich voor herplaatsing aan melden. Hij heeft dan aanspraak op ziekengeld van den dag der her plaatsing af. De werkgever is niet verplicht tot herplaatsing óver te gaan, wan neer de werknemer aangesloten is geweest bij de N.S.B. of een daar aan verwante fascistische organisa tie of instelling, daarvoor is werkzaam geweest, propaganda heeft gemaakt e.d. BRENG HEM DIRECT .SCHIEDAM" HOOGSTRAAT 176 GEVRAAGD voor Zeeuws-Vlaanderen. Aanmelden bij: D. Moerman's Bouw- en Aannemingsbedrijf, 's-Gravendijkwal 59 - Rotterdam. De Britsche minister van buiten- vandsche zaken, Bevin, heeft giste ren in het Lagerhuis het woord gevoerd. Hitiers politiek, zoo zeide hij o.a., heeft zijn stempel gedrukt op de ontwikkeling van Europa. Tsjecho-SlowaKije b.v. zou thans een democratische staat zijn. irdien Hitiers agenten er den democrati- schen geest niet hadden gebroken. Over Duitschiands bezetting zeide hij, dat het misschien beter ware geweest, indien Duitschland niet in zones was verdeeld, maar hier hadden belangrijke politieke over wegingen den doorslag gegeven, redenen, „welke ik heden niet in de discussie oetrokken wil zien." Bevin weidde voorts uit over den lichamelijken en den geeste lijken honger, ri'e Europa kwellen. „Wij kunnen een betere wereld opbouwen, indien ook andere lan den dpD°w»t-f J schoenwinkelier aan hier tfrankelandsohestraat, al hier, is aangifte gedaan van nieling van een ruit van zijn éta lage. Uit de étalage werden eenige paren schoenen ontvreemd h- w- deed bij de politie aan gifte van diefstal van zijn rijwiel ontvreemd uit een schuur achter zijn woning aan de Schiekade al hier. C. H.. filiaalhouder, deed aan gifte van vermissing van een doos, inhoudende 20 pakjes boter. homit deQJontS ft October a.s. de Havpn-r>„fL.Mannen Club van haar zeer goede opkomst"' 9 de Haven-Parochie Ujke bijeenkomst om zeer goede opkomst - - kerke- uur. De de groote beurt die de kerk van 1759-1762 kreeg. Wij lezbn in de ons Jeugd-Triduum dat momen teel in de Havenkerk gehouden wordt geeft de verwachting te kennen dat nog meer jonge man nen dan gewoonlijk dien Maan-- dagavond in de Havenkerk zullen Oostenrijk en Hongarije nog voor Oostenrijk en Hongarije hebben sinds 1914 niet veel anders dan neergang en miserie gekend. Zoo was het in de periode tusschen de twee oorlogen en tijdens den jongsten wereldoorlog, zoo is het nog versleohter mate op dit oogenblik, nu beide landen in een volslagen chaos leven en op den rand van den ondergang verkeeren. Op de diepere oorzaken van dezen lamentabelen toestand kun nen we hier niet ingaan; wij con- stateeren slechts het feit, dat de beëindiging van den oorlog, welke met de gruwelijkste verwoestingen over dut centrale deel van Europa, de grens tusscihen twee beschavin gen, zijn gegaan, geen opluchting heeft gebracht. Men kent daar, in minstens even groote mate als in de zwaarst getroffen gebieden van ons werelddeel, alle materieele noodën van den tijd: honger, ko- lengebrek, tra nspo rtmo ei lijkhed en, schaarschte aan kleedirag, dakloos heid; men heeft er bovendien den geestelijken chaos en alle bezwa ren, welke aan de overschakeling op een ander regiem noodzake lijkerwijze zijn verbonden. een vrij parlement hadden, waarin het volk zijn wil tot uiting Geschillen over de herplaatsings- kan brengen". o-oiir-i rr *-■- Aangaande de voedselvoorziening in Duitschland en in geheel Europa, met inbegrip van Engeland, was' Bevin niet optimistisch. Hij vond het niet juist, dat men om politieke redenen Argentinië niet van petro leum wil voorzien. Zou men dit wel doen. dan zou in dat land de tarwe niet meer verbrand worden en deze tarwe zou geëxporteerd kunnen worden naar Noord-Ame- rika en Europa zou de Noord- Ameri-kaansche tarwe kunnen krijgen. Aangaande Joego-Slavië merkte Bevin op, dat daar, om een reden, die. hij niet begreep, een Russisch leger van ongeveer 500.000 man op de been werd gehouden, hetgeen, regemvg kunnen worden voorge legd aan. den Directeur van het Gewestelijk Arbeidsbureau, die een bindende beslissing geeft. Ingevolge art. 8 is het den werk gever verboden den werktijd van den arbeider op minder dan 48 uur per week te stellen of gesteld te houden. ge- verre nog geen oplossing is vonden: dat der bezetting. Hongarije staat exclusief ondef de Russen, en derhalve onder Rus sische, d.w.z. communistische op- perheerschajjpij, Oostenrijk staat onder bezetting van de vier groote Europeesche mogendheden, zelfs de stad Weenen, welke toch reeds zoo geteisterd is, telt vier zones, en al is er dan één intergeallieerde con- tróle-raad, zijn eeniheid kan Oosten rijk nooit vinden, noch voor het bestuur, noch voor zijn bevoor rading, zoolang de territoriale on geschondenheid niet is hersteld. Waarbij zich vooral moeilijk heden met de Russen voordoen. Dezen grijpen onophoudelijk in in de binnenlandsehe aangelegen heden, zooals bijv. in de verkie zingen in Hongarije, of de geld- zuivering in Oostenrijk, waar een steeds berg afgaande inflatie de arme bevolking tot wanhoop drijft; terwijl zij eigenmachtig, buiten medeweten en tegen den wil van hun bondgenooten (mag men bij de thans bestaande verhoudin- naar hij geloofde, 's lands voedsel voorziening niet ten goede kwam. Met betrekking tot de eenheid van Duitschland zette Bevin uit een. dat hier niet zoozeer de terri toriale kwestie van belang waren, als wel de internationale controle. v. d. LUGT-MELSERT VOOR 2 JAREN UITGESLOTEN De eereraad voor het tooneel heeft als zijn oordeel uitgesproken, dat de heer Cor van der Lugt- Melsert gedurende twee jaar zijn beroep op geenerlei wijze in het openbaar mag uitoefenen. De eereraad constateert, dat hij alles heeft nagelaten, wat had kunnen bijdragen tot een geest van verzet bij het tooneel, dat hij zeer ernstig in zijn taak is tekortge schoten en dat zijn houding weinig moedig, stijlvol en karaktervast is geweest. In den bezettingstijd heeft *ein dezen term eieenliik''W"" wël hij zeer ernstig gefaald, en niet die Oostenrijk werd in 1938 door nazi -Dui tsch'l arnd overweldigd en totaal in het rijk opgenomen; Hongarije stelde zich meer vrij willig onder Duitsche controle. Nu moeten beide landen, nog steeds door de geallieerde overwinnaars of bevrijders bezet, zich opnieuw oriënteeren. De bewoners moeten nieuwe instellingen scheppen, zon der dat ze werkelijk vrij in hun 'handelen zijn, terwijl zij boven dien wel andere zorgen hebben dan het vestigen van een politiek regiem; het „eerst leven" doet zich in deze landen, gelijk i,n. Duitsch land, Oost- en Ziud-Oost-Europa wel bijzonder sterk gelden. Over al deze. bijna onoverko melijke moeilijkheden heen staan bij wonen. leen probleem, waarvoor tot dus- opleggen, welke zonder meer op de vredesverdragen vooruitloo- pen. Ook hier laten de Russen hun beginsel gelden, dat alles .goe deren en m-nschen wat zij in een land vinden, hetwelk zij ver overd of bevrijd hebben, oorlogs buit is. Wat zij dan nog aan de be volking willen laten zooals in Hongarije de nominale helft van de geiheele exploitatie, moet als een gunst en een welwillendheid gelden. Met dit a. treedt echter geen ver betering in den toestand in, en de eenige uitweg schijnt, zooals de Oostenrijkisbhe bondskanselieir Renner dezer dagen verklaarde, wel te zijn, dat de bezettingstroe pen het land verlaten en het werk van den heropbouw aan de regee- ring overlaten. We vreezen echter, dat het wantrouwen tusschen de overwinnaars dit zoo gewenechte tijdstip voorloopig meer en meer zal verschuiven. wowien. SAM SWAAP TERECHT? Het Roode Kruis ontving be richt uit Boekarest, dat zich een groot aantal Nederlandsche Joden in een hospitaal te Auschwitz be vindt. Bij de namen wordt Samuel Swaap vermeld, wat vermoedelijk de bekende Haagsche violist zal zijn. Als voorzitter van den raad van bijstand van de stichting Toezicht politieke delinquen'*<n zal oplreden mr. A. baron van Toyli van Seroos- kerken, proc.-fisc. bij den bijz raad van cassatie In Indië is overleden de heer A J. M. Ledeboer een der laatste kof- fie-pioniers van Java's Oosthoek Duinhage in Bentveld en Wa terland .'n Velsen zijn geopend als herstellingsoorden voor o-ud-iilegale werkers.

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1945 | | pagina 3