Vredesprogram in 12 punten magrv*.en gevaarlijke VELE OPWINDENDE BELEVENISSEN TWINTIG NIEUWE BISSCHOPPEN? TRUMAN BELICHT DE BUITENLANDSCHE POLITIEK DER V.S. Waarom Amerika sterk moet zijn Geen dakloozen meer in Nijmegen Weer treinverbinding met Oosten des lands WEERBERICHT Na Truman Stalin? Inventarisatie van kerkelijke kunst Een kapelaan, die altijd haast heeft Die rare wereld Het Fransche episcopaat De H.Stoel streeft pacifi catie der geesten na De staking bij de D.U.W. Morgen wordt arbeid hervat Regeeringsluchtvaart- dienst naar Indië Voor gezinnen van ti Indië-vaarders" Amerikaansch materiaal voor Ned.-lndië Opbouw van Middelburg Ter gelegenheid van den Ameri- kaanschen vlootdag heeft presi dent Truman Zaterdagmiddag te New York, tijdens een bijeenkomst in het Central Park een belang rijke redevoering uitgesproken, waarin hij vooral een aantal zeer voorname aspecten van de buiten- landsche politiek der Vereenigde Staten belichtte. Behalve dat wij de grootste vlootmogendheid ter wereld zijn, aldus de V. S.-president, zullen we ook een van de grootste lucht machten ter wereld bezitten. Want deze vloot, en luchtmacht hebben wij noodig om de volgende rede nen.: Wij moeten de militaire ver plichtingen nakomen, die wij als lid van de vereenigde naties op ons hebben genomen, n.l. een duurzamen vrede, zoo noodig met geweld, te waarborgen. Ons leger, onze vloot en onze luchtmacht moeten in samenwer king met onze bondgenooten de aan onze verslagen vijanden op gelegde vredesvoorwaarden doen uitvoeren. Wij moeten samenwerken met andere Amerikaansche naties, om de territoriale onschendbaarheid en politieke onafhankelijkheid der landen van het westelijk halfrond te handhaven. In deze verwarde en onzekere wereld moet onze militaire macht paraat zijn, om de fundamenteele taak te vervullen haar opgelegd door onze grondwet, n.l. te zorgen voor de verdediging van de V. S. Deze vier militaire taken zijn gericht niet op oorlog, niet op ver. overing, maar od vrede. Wij trach ten onze militaire kracht uitslui tend te gebruiken voor het behoud van den wereldvrede, want wij weten, dat zulks de eenige veilige weg is om onze eigen vrijheid te garandeeren. Dat is de basis van de buiten, landsche politiek der V. S., die stevig gegrondvest is op de fun damenteele beginselen van recht schapenheid en gerechtigheid Die beginselen zijn de volgende:' 1. Wij zoeken geen uitbreiding van grondgebied of egoïstische voordeelen Wij koesteren aanvals plannen tegen geen enkelen staat, groot of klein. 2. Wij gelooven in den uit- eindelijken terugkeer van souve- reine rechten en zelfbestuur voor alle volken, die daarvan met ge weld zijn beroofd. ,3. Wij zullen geen territoriale wijzigingen in eenig deel der wereld erkennen, tenzij deze in overeenstemming zijn met den vrijelijk uitgesproken wil van het betrokken volk. 4. Wij gelooven, dat alle vol ken, die tot zelfbestuur in staat zijn, naar eigen vrije keuze zonder tusschenkomst van eenige vreemde zijde, hun eigen regeeringsvorm moeten kunnen kiezen. Dit geldt voor Europa, Azië en Afrika en evengoed voor het Westelijk half rond. 5. Met de hulp van onze bond genooten zullen wij de verslagen vijandelijke landen helpen naar eigen vrije keuze vreedzame de mocratische regeeringen op terich- tn. Wij zullen trachten naar een wereld te streven, waarin natio- naal-socialisme. fascisme en mili taire agressie niet kunnen bestaan, ten. Wij zullen traenten naar een regeering te erkennen, die aan eenig land door eenige buiten- landsche mogendheid met geweld wordt opgelegd. 7. Wij gelooven, dat alle naties de vrijheid ter zee moeten bezit ten en gelijke rechten op de scheepvaart van grensrivieren en waterwegen, die door meer dan een land loopen. 8. Wij gelooven, dat alle staten, die in de gemeenschap der vol keren worden opgenomen, toegang moeten hebben op basis van ge lijkheid tot den handel en de grondstoffen van de wereld. 9. Wij gelooven, dat de souve- reine staten van het Westelijk halfrond zonder invloed van bui ten als goede buren moeten samen, werken om hun gemeenschappe lijke problemen op te lossen. 10. Wij gelooven, dat volledige economische samenwerking tus- schen alle volkeren van essentieel belang is. om de levensomstandig heden over de geheele wereld te verbeteren en de wereld vrij te maken van vrees en van gebrek 11. Wij zullen ernaar blijven streven, om in alle vredelievende gebieden der wereld de vrijheid van meeningsuiting en de vrijheid van godsdienst te bevorderen. 12. Wij meenen. dat het behoud van den vrede een organisatie van de vereenigde naties vereischt, be staande uit alle vredelievende volkeren ter wereld, die bereid zijn, gemeenschappelijk zoo noo dig geweld te gebruiken, om den vrede te verzekeren. Op 1 November a.s. zal de spoor brug over de IJssel bij Deventer officieel worden geopend; waar door de spoorverbinding met het Oosten van ons land wordt hersteld. De brug zal den naam Catherine Millerbrug dragen. Met ingang van 5 November zul len de treinen van de gewone dienstregeling weer over de brug rijden. Medegedeeld door het K.N.M.I. te De Bilt. Verwachting tot Dinsdag avond: Meest zwaar bewolkt, plaatselijk eenige regen, in den nacht zwak ke, overdag matige wind tusschen Z.W. en Z.O. Iets koeler. Waarnemingen te Rotterdam van hedenmorgen 11.30 uur: Barometerstand: 74Ö.8 m.m. Windrichting: Zuid, kracht 3. Temperatuur: 13.0 Celslus. Weei*sgestedheid: betrokken. Maximum-temperatuur (voorge komen tusschen 8 uur gisteren en 8 uur hedenmorgen): 14 2 Cel sius; möinimum: 9.0 C Te Stockholm wordt verwacht, dat maarschalk Stalin op 7 No vember a.s. een belangrijke rede zal houden. In diplomatieke krin gen, aldus Reuter, wordt aange nomen, dat deze toespraak van de grootste beteekenis zal zijn voor de na-oorlogsche wereld. Verwacht wordt, dat stalin een aantal pro blemen, waarmede de Sowjetunie thans te maken heeft, vooral wat de buitenlandsche politiek betreft zal behandelen. Stjlins verschijnen m het open baar op den jaardag van de Rus sische revolutie, zal dan tevens het antwoord geven op de geruchten over zijn gezondheid. Naar wij vernemen heeft Z.H. exc. mgr. dr J. de Jong aan den conservator van het aartsbisschop pelijk museum te Utrecht, dr. J. J. M. Timmers, opdracht gegeven een 'commissie te vormen, die tot taak heeft een inventarisatie te maken van de door oorlogshande lingen beschadigde, ontvreemde of vernietigde kerkelijke voorwerpen van kunsthistorisch geschied- of oudheidkundig belang. Het is de bedoeling aldus een betrouwbaar beeld te krijgen van de schade, in de achter ons liggende oorlogs jaren ontstaan aan voorwerpen van kerkelijke kunst; een schade, die zich zoowel over religieus als cultureel gebied uitstrekt. Het ligt in de bedoeling t.z.t ook in de overige diocesen een derge lijke inventarisatie te houden. Regeering helpt mede Er is in Nijmegen al veel her steld, doch talloozen hebben nog geen behoorlijk dak boven het hoofd of zijn allerbedroevendst ge. huisvest. Zelfs huizen er nog een duizend inwoners in kelders bij gebrek a. n een woning. De stede lijke autoriteiten hebben nu de hulp van de regeering gekregen om te bereiken, dat zooveel moge lijk allen een dak boven het hoofd hebben vóór den winter. Vandaag wordt een begin gemaakt met dezen opbouw. De regeering zorg de voor werkkrachten van elders en voor het noodzakelijkste bouw materiaal en heeft nu in overleg met de Nijmeegsche overheid de stad in wijken verdeeld. Elke aan nemer kreeg tot taak in een kern aangewezen wijk met hem toege wezen vaklieden, uit verschillende deelen des lands afkomstig, aan het restaureeren te gaan. De schade is tevoren opgenomen door jonge bouwtechnici. In alle aan gewezen huizen worden tenminste een woonkamer een keuken en een of meer slaapkamers naar de behoefte van het inwonend gezin, wind- en waterdicht gemaakt. De kosten worden gedragen door de overheid, welke later de uitge geven gelden verrekent met de huiseigenaren bij de uitkeering der schadevergoedingen. Zwolle helpt Na Haarlem komt nu Zwolle Nijmegen te hulp door het aan bieden van groote hoeveelheden meubelen, kleedingstukken kin dergoed, enz. 150 Meubelwagens vol goederen heeft Zwolle voor Nijmegen bijeen gebracht. Deze week wordt het eerste 650 ton groote schip met goederen ver wacht. Minstens twee zullen dan nog volgen. NOODWONINGEN TE DEN BOSCH. Te 's-Hertogenbosch zijn in tegenwoordigheid o.a. van het ge meentebestuur, de eerste noodwo ningen officieel door de gemeente aanvaard. Zij zijn vervaardigd volgens het bekende twijghout- systeem. Nog vóór den winter hoopt men er, naar de wethouder van openbare werken mededeelde, 500 te kunnen afleveren. LIJK AANGESPOELD. Tusschen Zandvoort en IJmuiden is het lijka aangespoeld van een der opvarenden van den bij Noord- wijk op een mijn geloopen en ge zonken stoomtreiler, SCH. 161. Zelfs onder de bezoekers van president Truman schijnen ver strooide rookers te zijn, die na een lucifer te hebben aangestreken, het pakje automatisch in hun zak ste ken. om later met inhoud en al te verdwijnen. De president heeft tenminste te genwoordig groene pakjes lucifers op zijn bureau liggen, op den om slag waarvan in duidelijke letters gedrukt staat: „Ik heb dit van Harry S. Truman gegapt". (Van onzen Parijschen redacteur) Den laafsfen lijd doen in lal van kringen berichten de ronde, dal binnenkort de benoeming van een Iwinliglal nieuwe bisschop pen le verwachten is. Enkele dezer benoemingen dienen om door overlijden van den hoog- waardigheidsbekleeder vacant ge worden zeiels opnieuw te bezet ten; in andere gevallen hebben de betrokken bisschoppen wegens ziekte ot hoogen ouderdom om een hulpbisschop gevraagd. Daarnaast worden, echter ook enkele benoemingen in het vooruit zicht gesteld, welke in die bedoeling van den fi. Stoel ongetwijfeld vooral een pacificatie der geesten nastreven. Wamt het is een onloo chenbaar feit, dat enkele leden van het Fransche Episcopaat sinds de bevrijding aan een heftige critiek bloot staan, in verband met de houding, welke zij tijdens de bezetting hebben aangenomen. Het spreekt vanzelf, dat het daar bij niet gaat om eenige medewer king, aan den vijand verleend, maar alleen om de wijze, waarop zij gehoor hebben gegeven aan be paalde wensohen van de regeering van Viohy. Met andere woorden om het feit, dat zij niet voldoende weerstand hebben geboden aan sommige invloeden. Enkelen wer den daarvoor bij het onderzoek naar collaboratie ter verantwoor ding geroepen en ontvingen voor korten tijd „een gedwongen ver blijfplaats". zooals de term luidt, dooh in hun eigen paleis; doch men had hier met nogal opgeschroefde .feiten te doen. Niettemin waren ook vele Katholieken van oordeel, dat wel van een te slappe houding- kon worden gesproken. In die enkele gevallen was het ook de wenseh van vele Katholie ken, dat de betrokkenen, zeer wei nig in getal overigens, emeritaat zouden vragen, om de agitatie, die van bepaalde zijde tegen hen was verwekt, te doen ophouden. Van het onbillijke der campagne waren zij, die haar voerden, toch niet te overtuigen. Aanvankelijk werd getracht het geheele Episcopaat voor enkele betreurenswaardige zwakheden verantwoordelijk te stellen en men zal zich herinneren, dat toen gene raal de Gaulle zich voor het te Deum voor de bevrijding van Parijs naar de Notre Dame begaf, zelfs aan Z.H. Em. Kardinaal Stihard gevraagd was, en nog wel van of- ficieele zijde, aldaar niet te ver schijnen. Generaal de Gaulle heeft toen dien wenk gedesavoueerd en persoonlijk een bezoek gebracht aan den Kardinaal-Aartsbisschop van Parijs. Men ging echter voort, van een zijde, die nooit veel lof over had voor kerkelijke hoogwaardigheids- bekleeders, sommige leden van het Episcopaat, die inderdaad een heldhaftige houding hebben aange nomen, zooals de Aartsbisschop van Toulouse, tegen anderen uit te spelen, en men zag geheel voor bij, dat de gang van zaken in Juli 1940 het Episcopaat voor het feit stelde, dat toen Vichy het wettig gestelde gezag was, waarmee con tact nu eenmaal niet te vermijden was. Later heeft men het over- drevene van die campagne wel ingezien. Maar uit een oogpunt van bevrediging zullen eenige wijzi gingen in de bezetting der bis schoppelijke zetels hun goede uit werking niet missen. Op 10 Mei 1945 staat een Neder- landsche auto aan den Donau. „Papieren," vraagt de Amerikaan sche wachtpost. De inzittende in aalmoezeniersuniform kan slechts een opdracht van zijn bisschop laten zien. Maar de Amerikanen zijn de kwaadsten niet; er wordt wat ge telefoneerd. En dan klinkt het „O. K.", en voort snelt de auto, naar Dachau! Want de aalmoeze nier, kapelaan Od. Schellekens uit Nijmegen, heeft altijd haast, vooral nu, nu het geldt enkele Nederlan ders uit het kamp Dachau te halen. De Amerikaansche commandant verbiedt hem echter den toegang: het kamp zal nog weken in qua rantaine blijven. Maar kap. Schel lekens kan niet wachten, hij heeft haast, en met behulp van den Ne- derlandschen verbindingsofficier, zelf gevangene, kapt. Boelaart, gelukt het toch, het kamp binnen te dringen, en de twee gezochten, onder wie de deken van Nijmegen, mgr. J. Teulings, in soldatenjassen vermomd, buiten te brengen. Eenvoudig, rustig en gemoedelijk vertelt de directeur van de N.I.A.D. zijn opwindende beleve nissen. Hoe de terugreis met de twee Dachauers een ware triomf tocht werd; hoe de publieke opinie na hun terugkeer werd wakker geschud door noodkreten in pers en radio, dat er geholpen moest worden, direct, zonder administra tief getreuzel. Getreuzel is een woord, dat kap. Schellekens niet kent. Toen hij eens om twee uur het verzoek kreeg: „Verzorg de Nederlanders in Bergen-Belsen" reed drie uur later een bestelwagen met geeste lijken en enkele leeken beladen met sigaretten, chocolade en lec tuur van Nijmegen uit Duitschland in. Wie menschenlevens redden wil, moet haast hebben. Met trots vertelt de kapelaan, dat in den aanvang der repatrieering 40 pet. der gegevens over vermiste Neder landers door de N. I. A. D. uit Duitschland kwamen. Daar de samenwerking met de Repatrieering niet de noodige vaart in het werk bracht, sloot de N.I.A.D. zich aan bij het Roode Kruis; later bij het Comité inter nationale de secours te Parijs. In Parijs kreeg de rustelooze aalmoe zenier contact met de Vaticaansche Missies; hij stapt in zijn D.K.W., rijdt door Duitschland, waar hij nog onschuldige Nederlanders uit Duitsche krijgsgevangenkam pen haalde, over den Brennerpas, door Noord-Italië, waar van de grens tot bijna aan de muren van het Vaticaan de roode vlaggen wapperen, symbool van den poli tieleen chaos, waarin Italië ver keert. Mgr. Brini, het hoofd van de Vaticaansche Missies, de orga nisatie, die in verschillende landen de zorg voor de „displaced per sons" en gevangenen en geïnter neerden op zich neemt, ontvangt hem en belooft hem éen particu liere audiëntie bij den Paus. Kap. Schellekens aanvaardt het dank baar, doch kan, denkend aan de langdurige plichtplegingen van Zwitsersche hellebaardiers, niet laten den monseigneur te verzoe ken er rekening mee te houden, dat hij haast heeft.... Bij Z.H. den Paus. De Paus sprak met groote waar deering over Nederland, „Mooi Holland" zeide Z.H. glimlachend in het Nederlandsch, en speciaal over het werk van de N.I.A.D. De groote vriendelijkheid van Z.H., zijn belangstelling voor de lijdende menschheid, en zijn bezorgdheid voor de toekomst van de wereld, waar de waarachtige vrede nog ver te zoeken is en het commu nisme dreigt, hadden kap. Schelle kens diep getroffen. Of hij nog interessante indruk ken had opgedaan bij zijn reizen? „Interessant wel, maar niet op wekkend. Ondergronds woekert het Nazidom in Duitschland voort. Jeugdleiders en leidsters en ik trof er heel vurige nazi's onder hebben de jeugd nog vast in han den. In lagere functies worden bij voorkeur nazi's benoemd, en meer malen hoorde ik de verzuchting slaken: „Waren we nu maar bij de Partij." Men krijgt den indruk, dat de geallieerden niet bij machte zijn den chaos te organiseeren, en Yrees tiet denkbeeldig, dat op de vele dansavonden en feesten ™rom„£eaiJlieer?en de Duitsche minuï i ro1 van Goebbels op stens I luidruchtige, maar min- dc"Russ4he0k20n°^gedrongen in sterkste'' me ten reizigers die zone^h" 6I\ meer dan er uitgaan.u5™e:nkomen ook voor de Nederlander^;! op Russisch gebied zyn' aSe best doen." 1 ons „In Noord-Italië is de grootste verwoesting aangericht in de dor pen; de steden zijn er beter van af gekomen. De koning is uiterst onpopulair geworden; menwenscht zijn spoedige verdwijning. Zooals reeds gezegd, is de invloed van het communisme in Italië groot; onteyredenheid, o.a. over wille keurige en met Italiaansche voort varendheid uitgevoerde bestraf fing van fascisten, geeft hieraan voedsel." We zouden nog veel willen vra gen, maarkap. Schellekens heeft haast. We wenschen den directeur van de Nederl. Vaticaan Missie, zooals de organisatie sinds zijn bezoek aan Rome heet, nog veel succes met zijn prachtig werk. Omtrent de staking bij de D.U.W. in Amsterdam en omgeving deelt de E.V.C. mede: De bekend gemaakte regeling houdt een zeer belangrijke verbe tering in, daar het contractueele loon van 76 cent eens en voor al gegarandeerd blijft voor alle goed willende arbeiders. Bovendien is vastgelegd, dat ongeschikte en zwakkere arbeiders naar de wacht geldregeling zullen worden afge voerd en niet naar maatschappe- lijken steun. Daarom adviseerd het E.V.C.-bestuur aan alle D.U-W.- arbeiders om op Dinsdag 30 um ber weer aan het werk te gaa -. Dit advies is heden door de arbei ders bij acclamatie aanvaard. Het vliegtuig, dat op 7 Nov. in proef v1 ucht naar Ned.-Indië zal vertrekken, is één der Douglas machines, die de Ned. regeering van de American Air Transport in huur verkregen heeft. Er wondt een „Netherlands Govern mental Air Transport" N.G.A.T. (Ned. regeerings-luahttransport- dienist) ingesteld, die de exploi tatie der luchtlijn aan de K.L.M. heeft opgedragen. De N.G.A.T. staat in de eerste plaats ten dien ste van de repaitrieering van Indië naar Nederland, waarvoor kol. B. G. van Os van Delden en overste Maas naar Ned.-Indië zijn ver trokken. Op de vroegere Indië- route zal worden onderzocht, in hoeverre de vliegvelden en ver dere outillage nog bruikbaaar zijn. Aan den anderen kant zullen ook passagiers uit Nederland wor den meegenomen, uit den aard. der zaak in den beginne vrijwel uitsluitend personen met belang rijke regeeri ngsopd raohten. Ook in het vliegtuig, dat 7 Nov. van Schiphol zal starten, zullen passa giers plaatsnemen, onder andere enkele K.L.M.-officials. De staf van den bevelhebber der Ned. strijdkrachten sectie 3, Koning Willem IH-kazerne te Apeldoorn) heeft een „Bureau Indië-Vaarders" opgericht, dat inlichtingen ver strekt aan de achtergelaten betrek kingen van militairen, die deel uit maken van de naar Ned. Oost-Indië vertrokken bataljons der Kon. Landmacht Verzoeken om inlich tingen dienen schriftelijk (duidelijk schrijven) bij bovengenoemd adres te worden ingediend. De eerste groote verkoop van het surplus der Amerikaaneohe legervoorraden in het gebied van den Pacific is tot stand gekomen. 65.000 Ton in Nieuw Guinea werden voor 20 millioen dollar aan de regeering van Ned. Oost-Inddë ver kocht Hieronder bevonden zioh geen 'wapens of munitie. De ver kochte goederen omvatten medische taiu lpmiddelen, uitrustingsstukken, kleeren en materiaal voor den wederopbouw. Deze voorraden wa ren bestemd voor de invasie van Japan. De verkoopsprijzen waren op de oorspronkelijke kosten geba seerd, waarvan een en ander afge trokken werd in verband met de bruikbaarheid en de conditie der voorwerpen. Gemeentewerken van Middelburg hebben een programma opgesteld, voor den opbouw van Middelburg. Het plan strekt zich uit over een tijdperk van 15 jaren, doch voor den opbouw van de binnenstad wordt op 5 jaren gerekend, evenals voor het herstel van de Nieuw kerk en de koorkerk. De restauratie van het stadhuis zou evenwel 15 J3"1 vergen. TWEEDE KAMER De Tweede Kamer zal 30 Octo ber om één uur bijeen komen. De voorzitter zal voors .ellen in deze vergadering te doen plaats heb ben: de benoemng van een grif fier, de benoeming van een com- mïes-griffier, de aanwijzing van 3 leden der commissie, bedoeld in ®jt. 3 van het wetsontwerp voorl. Staten-Generaal en de beraadsla ging over het wetsontwerp goed keuring van het handvest der Ver. Naties.

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1945 | | pagina 2