VOORKOM MOEILIJKHEDEN! CHRISTUS' KONINGSCHAP De Jeugd vooraan Groote manifestatie van trouw R.K.S.V. EXCELSIOR Handbal: D.W.S.DONAR 4-8 ROTTERDAM De watervoorziening van Spijkenisse De Merwede weer in de haven De honderdduizendste Canadees De tooneelseizoenen R.K.W.S.V.—D.K.W. Drankwet lTn1lirNèrRKVa^lhk!U|edb0am Stoottroepen naar Den Bosch VOOR DE KEUKEN Het rantsoen erwten De stormen, die met wilde vla gen dagenlang over ons land •woedden, bedaarden gisteren en maakten plaats voor prachtig herfstweer. Het was alsof de krachten der natuur tot rust ge bracht waren, opdat wij den dag van ons Koningsfeest beter zouden kunnen vieren. - Van vele buizen woei de arie- kleur of toet wit-geel ten teeken V H«ïto geen wonder, dat dit nog nieuwe feest het belangrijkste voor de Jeugd is geworden. Onze jonge menscihen voelen strijdlust en voor wien zouden ze beter kunnen vechten dan voor Hem, Wiens rijk niet van deze wereld is, een wereld, waar corruptie, diplomatie, leugen en geweld de strijdmiddelen zijn. In alle vroegte waren de ver kenners, welpen en voortrekkers van de Franeiscusgroep én de gid sen bijeengekomen in de kerk. De antwoorden van dé H. Mis werden door allen gezamenlijk gebeden. Het was een indrukwekkende inzet van den dag. Na de H. Mis was er gezamenlijk ontbijt in het troeipllmis aan de Lange Haven. 's Middags om vier uur ver zamelde zich de geheele georgani seerde jeugd van de Frankeland voor het troephuis. Met vliegende vaandels en slaande trom ging de tientallen meters lange stoet naar de Kerk. De gewelven daver® en. toen de stoet de Kerk binnentrok. Na vijf jaar zwijgen waren de trommels weer terug in de kerk en met de trommels de jeugd, die n°ujt naar de lokstem van een „fulhrer" geluisterd had. Een machtig „Aan U O Koning der geeuwen" werd gedragen door de heldere koperklanken van een harmonie-orkest. Daarna trok de processie rond met de beelden van Christus Ko ning, de H. Maagd en St. Fran- ciscus. Na de uitstelling beloofden allen trouw aan Christus Koning en allen vernieuwden hun doop belofte. Ontroerend was de fan fare, die van het zangkoor Monk voor en na den zegen het het Aller heiligste. Het was de eer van de strijdende jeugd, gebracht aan hun Koning. Langs dezelfde route en in dezelfde marschformatie ging de stoet weer naar het troephuis, vervuld van nieuwe vastberaden heid Het Christus Koning-feest was in de Haventparochie voorbereid met een triduum voor de jeugd. Pater Beekman hield de predica- ties. Gisterenmorgen was er om half acht H. Mis met atgemeene H. Communie, die zeer druk was bezocht. Om half zeven 's avonds vond de intocht van Christus Ko ning plaats. Met de vaandels van alle vereenigingen en de Neder- landsche drieMeur voorop, trok de processie vanuit de Maria kapel. langs den preeikstoel naar het altaar. Het Kruis werd dezen keer in het midden meegevoerd, in plaats van aan den kop, daar mee symbolisch het inhalen van Christus Koning aangevend, Chris tus Koning regeerend van het kruis. Tientallen bruidjes met bloemen, misdienaars met palmen en flam bouwen vormden het eere-escorte. Op het altaar schaarden alle deelnemers aan de processie zich rond het Kruis en werd de be lofte van trouw door allen uit gesproken. Het Te Deurn werd op Nederlandschen tekst door spreekkoren in vraag en antwoord gesproken. Ook baden allen het gebed van eereboete. Het was een heerlijke uiting van moderne de votie. In de Singel-parochie heeft de mannelijke en vrouwelijke Maria- congregatie om vier uur de be lofte van trouw aan Christus Ko ning hernieuwd. Door een drukfout in de Singel- klok, waarin het. lof om 7.30 in plaats van om 6.30 uur stond op gegeven, was de belangstelling minder groot dan verwacht kon worden. VOETBAL De lagere elftallen speelden Zon dag tegen hun stadgenooten H.- D.V.S. Gezien de prestaties is het spelpeil wel vooruitgegaan. Dank zij het weer medespelen van ver schillende oud-spelers verwachten wij in de toekomst goede resul taten. De uitslagen waren; Excelsior 3 H.-D.V.S. 4 0—2; Excelsior 4 H.-D.V.S. 5 22; Excelsior 5H - D.V.S. 6 2—2. HOCKEY Heeren. Excelsior IIBully '36 III 2—2. In een vlotte partij, vol span nende momenten, kon het den Schie dammers niet gelukken, ondanks hun sterker spel, een overwinning te behalen. De wedstrijd begon vlot, met goed spel aan beide kanten De teams waren, voor zoover het de eerste helft betrof, aan elkaar gewaagd. Het spel golfde heen en weer. Excelsior's spel was te kort. terwijl Bully s elftal, behoudens en. kele uitzonderingen te veel zwak ke plekken vertoonde. Door een goeden snellen uitval, wist Bully's w J scoren (0—1). Rust. Na de rust Vloog Excelsior als net ware in den aanval Bully's verdediging wist, ten deele met groot geluk, alle gevaar echter nog te keeren. Een ongelukkige over treding van Excelsior's rechtshalf, In oen st>r&fcirkd kostte cgh straf- bully, waarvan Bully gretig gebruik maakte (0—2). Nu was het spel echter geheel aan Excelsior. De midvoor P. v. d. Water brak goed door en scoorde met gedraaiden stick een pracht doelpunt (1—2). Aaoge- fcfÜ? he j speI te feort werd gehouden S d,e aanvallen regelmatig op cirkel-schermutselingen uit, die od hun beurt weer strafcorners ver oorzaakten. Vlak voor het einde wist K. de Kievit, Excelsior's rechts binnen zich uit een doelworsteling vrij te werken en te scoren. (2—2) Dames M.R.H.C. III Excelsior I si^aÏL 1e?fn wedstrijd dien Excel- zegd^ï 210 won, kan alleen ge- ie snrnS' dat zij in uitsteken- speeld Dit2 ^,er.houding werd ge- M.R.h.C. die tj werkelijk voor sior met he'n°n«^rLk,s dat Excel- flauwd tot het einde"2?—0!!' onver ste krachtsinspanning mter" Bully '36 IIExcelsior II ol Het was een spannende wed strijd, met goed en snel spel. De uitvallen van Excelsior waren vlot en gevaarlijk, doch hij Bully was de verdediging werkelijk goed. Bij Excelsior waren verdediging en middenlinie beter in vorm dan de voorhoede, die echter door jeugdig enthousiasme en buitengewoon uit houdingsvermogen veel vergoedde Excelsior speelde sterker, zoodat het doelpunt, hetwelk 10 seconden voor het einde gescoord werd, werkelijk verdiend was1 afgekeurd^6 Wedstrijden werden In een door D.W.S. slecht ge speelden wedstrijd, hebben de Schiedammers de traditie getrouw wederom in eigen huis van Donar verloren. Donar dat bij het begin al direct een goed open aanvalspel speelde, zag kans achter elkaar een drietal doelpunten te scoren. D.W.S. ging aanpakken en wist den stand tot 23 terug te brengen Donar gebruik makende van het te lateterugkomen der D.W.S.-voor. hoede, stond dan ook telkenmale met meerdere menschen tegenover de D.W.S.-verdediging, waardoor deze niet kon verhinderen, dat Donar met rust den stand op 36 kon brengen. Na de rust gingen door slecht schieten en veel te egoïstisch spel legio kansen voor D.W.S. verloren. Donar had het geluk met zich. Het wist wederom aan een drietal goedkoope doel punten te komen. De D.W.S.-voor hoede bleef volharden in een veel te kort spel, zoodat meerdere doelpunten uitbleven. Het einde kwam dan ook met een 84 neder laag. De D.W.S dames hebben een vergeefsche reis gemaakt naar Boschhoek, daar A.D.O. niet op is gekomen. Het tweede heeren elftal van D.W.S. heeft een keurigen wedstrijd gespeeld en Donar II zijn eerste nederlaag toegebracht. Hier was de stand 71 voor D.W.S. H. DWS 2Dijnamo 2 (dames) n Meeuwen 3—DWS 5 (dames) £P(-> 2DWS 6 (dames) 1—1, Minerva" 2—DWS 3 3—2 (heeren); Dijnamo 5DWS 6 41 (heeren) Gelijk bekend is bij de bestrij ding van de typhus-epidemie ie Spijkenisse het Drinkwaterleiding- bedrijf van Rotterdam ingeschakeld ten einde verbetering te brengen in de watervoorziening aldaar. De kosten van aanleg zijn nog niet bekend, omdat de dooir de Royal Engeneers te berekenen prijs niet is bepaald. Verwacht mag worden, dat de totale kosten van 100,000.zullen blijven. Aan verpleging van de typhuis-pafliën- ten en het vervoer van water werd tot dusver in den tijd van een half jaar reeds een bedrag uitge geven, dat de helft van de kosten van aanleg benadert. Met het ge meentebestuur van Spijkenisse is de gelheele vorziening beneden voorloopig overeenstemming be- ireiifct over de volgende punten De gemeente Rotterdam maakt van haar thans tot v.m. Hoogvliet loopende buizennet een aftakking door de Oude Maas tot den ande ren kant van de heflbrug aldaar, alwaair het net van Spijkenisse zal beginnen. Ook dit distributienet zal de Rotterdamsche Drinkwater leiding aanbrengen. Dit bedrijf belast zich op verzoek van heit Gemeentebestuur van Spijkenisse tevens met de distributie van het water. De mogelijkheid is tevens onder het oog gdrien de thans te leggen buisleiding t.z.t. ook dienstbaar te maken aan d>e levering van water in de andere gemeenten op Voorne en Putten Ten einde den watertoevoer zoo spoedig mogelijk op normale wijze te doen geschieden, is reeds op dracht gegeven met de voorberei dende werkzaamheden voor den aanleg van de buizen te beginnen. Gisteren is wederom een Neder- landsch stoomschip, dat tijdens den oorlog door die Dudtschers in beslag werd genomen, den Nieuwen Water' weg binnengeloopon om aan de eige naars te worden teruggegeven. Het betreft hier het stoomschip „Merwede'' van de firma Vinke Co., dat door de D-uitscbers werd omgedoopt in „Gotha". Het schip, dat ledig" van Christian- sarrd is gekomen, had nog Duitsche bemanning aan boord en daarom had den de Engelsche autoriteiten het vei liger geoordeeld het Noorsche marine- vaaTtuig „Narvik" mede te geven om te convoyeeren. Thans ligt de „Gotha", welike spoedig weer zijn ouden naam zal dragen, aan de Lloyd- kadie te Rotterdam. Denk aan de verplichte registratie voor Automobielen Woensdag 31 Oct. laatste dag Inl. b|j de Rtfks-Verkeersinspectie. Publicatie Ministerie van Verkeer en Energie. Paarden uit Canada Met het Amerik. s.s. Morgen- I Destuur neeit voorts town Victory", dat hedenmorgen de toezegging gekregen, dat er HM- hnxrpri hot riAlimnlo nonti'n/.nnt CO Donald Macauley was een heel gewone Canadees, net als al die anderen, die we hier sinds de be vrijding hebben leeren kennen. Hij werd echter een bijzonder man, doordat hij de honderd-dui zendste was, die dezer dagen vla het Canadeesche repatrieerings- kamp te Nijmegen ons land ver liet. Nu is hij op weg naar ,,Donnie", zijn stamhouder, die geboren werd, toen Donald in Italië vocht. Zijn vertrek ging met eenige plechtigheid gepaard. Het gaat nu snel met de afvoe ring van de Canadeesche troepen terug naar huis. Behalve de vele army troops, die Europa verlieten, is onlangs ook de heele eerste divisie (Red Patch Devils) naar Canada ver trokken. De repatrieering van de geheele tweede divisie is nu eveneens voltooid en die van de derde divisie, de beroemde „Wa terratten", bekend o.a. uit den strijd om Zeeland, staat vervol gens op het programma. Deze derde divisie begint haar laatste „beweging" op 30 October. Tusschen dezen datum en 15 Nov. zullen dagelijks ongeveer 600 officieren \gn manschappen van Nederland afscheid nemen. Wan neer de repatrieering van de „Waterratten" achter den mg zal zijn, zullen slechts de vierde en vijfde divisie en de army troops in Nederland zijn over gebleven. Herstellingsoorden voor oud-illegalen De stichting „Herstellingsoorden voor oud-illegale werkers", heeft, nadat het tehuis Kareol en daar voor reeds Bethesda-Sarepta in ge bruik waren genomen, twee nieuwe herstellingsoorden geopend en wel Duinhage in Bentveld, voor de ver zorging van 25 t-to.c.-patienten en Waterland in Velsen, waar 40 oud illegalen rust en herstel kunnen vinden. Het bestuur heeft voorts SHAKESPEARE'S „MIDZOMBR- NACHTDHOOM" Het nieuwe Amsterdamsch-Rot. terdamsch tooneelgezelschap, dat zijn spelers recruteert uit een kleine kern van de afd. toooeel van het gemeentelijk theaterbe drijf te Amsterdam en een grootere kern van de tooneelgroep „5 Mei" opent op 10 November a.s., zijn speelseizoen met een groot opge zette voorstelling van Shakes peare's „Midzomernachtdroom". Louis Saalhorn heeft de regie in handen. Medewerking verleenen het ope. a-orkest van het Gem. Theaterbedrijf, onder leiding van Maurice van IJzer, koor en opera van het G..T.A. en een ballet. De muziek van Mendelssohn zal uit gevoerd worden. In den loop van November zal voorts nog uitgebracht worden: „Lucretia Geschonden" (Le viol de Lucrece) van André Obey, die o.m. „Noë" geschreven heeft. Tenslotte zal in November nog een derde stuk voor het voetlicht gebracht worden, n.l. „De Vliegen, vanger" van den Amerikaanschen schrijver John Steinbeck, reeds uit de voordrachten van Jac. van Elsacker bekend. PINDAKAAS VOOR ZIEKENHUIZEN Het Curacaosch nationaal steun comité heeft aan het Ned. Roode Kruis een schenking gedaan van 20.000 kg pindakaas in vaten. Het Roode Kruis heeft besloten deze kaas, die inmiddels met het s.s. „Leerdam" in Rotterdam is aan gekomen, ter beschikking te stel len van de grootste ziekenhuizen en sanatoria in het Westen des lands. SCHEEPSKAPITEIN BIJ BRAND OMGEKOMEN. Zondagavond, omstreeks kiwart over zeven is te Amsterdam aan boord van heit ss. „Salando", lig gende aan de Fransche boeien, tegenover de Levantkade, brand uitgebroken. De brand woedde op de bovendekken midscheeps, voornamelijk in de kapiteinshut Bij aankomst van de motorbrand spuit „Jason" bleek de 51-jarige gezagvoerder P. R. Palm te zijn omgekomen. Twee leden van de bemanning liepen brandwond m op. De op. De brandweer was het vuur spoedig meester. Het stoffe- hjk overschot van den kapitein is door den G.G.D. naar het Binnen gasthuis vervoerd. Het schip behoort aan den Rotterd. Lloyd. Twee sloepen en de slaaphut van den kapitein werden een prooi der vlammen. van Montreal te Rotterdam is aan gekomen, zijn 900 paarden aan gevoerd. Het schip heeft ligplaats genomen in fle Merwehaven. In zonnig weey trokken Zondag onze wandelaars en wandelaarsters naar Rotterdam om te starten voor de laatste 25 km tocht van dit sei zoen van het District Rotterdam. De marsch werd uitgeschreven door „Het Noorden Vooruit" be gonnen werd aan de Kralingsche Piaslaan. En het waren plaslanen. Daar had Pluvius voor gezorgd. Toch was 't een prettige tocht die door geheel D.K.W. werd vol bracht. De D.K.W.-ers kwamen in 't be zit van een schitterende medaille, bovendien werd een vereenigings- prijs aan DJC.W. toegekend. Burgemeester en Wethouders Schiedam brengen ter open- kompn ls' dat biJ hen is inge- alhie" verzoek van C. Meijer, verkoÓD verl°f A voor den drank ?n hZ pi zwak-alc°holischen lende locahleiS^H in de verschil- de Lange Haven 71, alhier- en herinneren er aan, dat binnen 2 weken na deze bekendmaking tegen het verleenen van het verlof bij hun college schriftelijk be- PATER D. SCHOENMAECKERS Op 26 October j.l. vierde pater Donuuanus Schoenmaeckers O.F.M. zijn gouden kloosterfeest. Gisteren droeg de jubilaris in de parochiekerk van het Boschje. waar hii 35 jaar als kapelaan had gestaan, een plechtige H. Mis op, daarbij geassisteerd door pastoor A P M. Teunissen O.F.M. als presbyter-assistens, pater Falko Schoenmaeckers O.F.M. en pater Ste- phanis Lucassen O.F.M.. beiden neven van den gouden jubilaris, ajg diaken resp. subdiaken; pater Falko Schoenmaeckers O.F.M hield tevens de feestpredicatie. Om 12 uur defileerde de Boschjes- jeugd langs de pastorie aan den Noord- singel, waarna van 1 tot 2 uur de receptie welke gelegenheid door zeer velen werd aangegrepen om den feesteling geluk te wenschen. IN HET VERBORGENE GEDRUKT De tentoonstelling van tijdens de bezetting in het geheim versche nen uitgaven is thans ook naar Rotterdam gekomen. In het Museum Boymans is een collectie van ongeveer 500 boeken, rijmprenten en andere publicaties samengebracht, deels verzetslite ratuur, maar ook veel werk dat tamelijk onafhankelijk van de tijdsomstandigheden in kleine ver zorgde oplagen is verschenen. Zoo ontstond ook een beeld van de boekkunst in de laatste jaren. Het Prentenkabinet kreeg voor deze expositie een bijzondere aanklee ding, uitgevoerd onder leiding van den teekenaar D. de Wilde. De opening van de tentoonstel ling heeft Zaterdagmiddag plaats gehad met een toespraak van burgemeester Oud. boven het normale contingent 50 Nederlandsche oud-illegalen, die aan t.b.c. lijden naar Zwitserland kunnen gaan voor herstel van hun gezondheid. Ook naar Denemarken zullen er 50 t.b.c.-patienten wor den uitgestuurd. ZUIVERING RECHERCHEURS Personen, die zelf, of wier naaste familieleden of goede vrienden in de bezettingsjaren door rechercheurs van politie te Rotterdam, behoorend tot de zoogenaamde groep 10, werden gear resteerd en die, zonder dat zij voor den officier van justitie werden ge leid, of dat hun een bevel tot in verzekeringstelling werd uitgereikt, zijn vastgehouden en die van oordeel zijn, dat zij op onjuiste wijze in deze zijn behandeld, wordt verzocht, zich met mr. J. van Vollenhoven in ver binding te stellen aan het Paleis van Justitie, Noordsingel 117 te Rotterdam. 25 JAAR VINCENTIAAN De heer Th. W. v. d. Voorde, oud-president der conferentie van St. Joseph te Rotterdam, thans vice-president der St. Pauluscon- ferentie te Schiebroek, herdacht gisteren zijn zilveren jubilé ais lid der St. Vincentiusvereeniging. In de St. Pauluskerk te Sc-"„ broek werd te zijner plechtige H. Mis opgcdragen. Ver schillende sprekers o.w. de presi dent van den Bijzonderen Raad, de heer J- Middendorf, hebben varen kunnen worden ingebracht hem daarna aan een gemeenschap- Schiedam, 29 October 1945, Ipelijk ontbijt gehuldigd. Tijdens een huldiging der ver zetsbeweging te Den Bosch, bij gelegenheid van de herdenking der bevrijding van deze stad, heeft burgemeester mr. H. Loeff mede gedeeld, dat Den Bosch is aange wezen als definitieve garnizoens stad van het regiment Stoottroepen. FRANSCHE MOORDMYSTERIES Fransche politie en detectives in Marseille hielden zich Zaterdag bezig met het onderzoek naar een gruwelijk moordgeval. De eenige sporen, waarover men beschikt, zijn een been, dat aan de kust ge vonden werd en dat door een dok ter als been van een vrouw werd geïdentificeerd en dat, volgens den. dokter, op vakkundige wijze was geamputeerd en een romp, welke een dag later is aangespoeld. De inwendige organen waren verwij derd, terwijl een gedeelte van den rechterarm zich nog aan den romp bevond; dezer dagen zijn ook de inwendige organen aangespoeld. In Parijs houdt de politie zich inmiddels bezig met een ander moordmysterie. Zij tracht de iden titeit vast te stellen van een man, wiens lichaam uit de Seine werd gehaald, in het centrum der stad. Zijn voeten en een arm waren met een koord aan elkander vastge bonden. PRIJSVRAAG VOOR EEN GEDENKTEEKEN Ter nagedachtenis van de in de jaren 19401945 gevallen bezoe kers van de Beurs te Rotterdam zal een gederikteeken worden op gericht in het beursgebouw. Daar toe is een prijsvraag uitgeschreven, waarvan het programma verkrijg- baar is aan het adres Haring vliet 98, 2e verd. Op dagen, dat er noch vleesch, noch visëh en evenmin eipoeder of kaas in den maaltijd verwekt wordt, dient het rantsoen erwten aan de beurt te komen. Deze kun nen weliswaar de genoemde levens middelen niet geheel vervangen, omdat de eiwitten uit plantaardige voedingsmiddelen met gelijk s aan met de eiwitten, die m dierhjke voedingsmiddelen voorkomen, toch mag een maaltijd, waann 100 gram erwten tezamen met aardappelen en groente verwerkt zijn, als vol ledig worden beschouwd. Stoofpot met wortelen, erwten en aardappelen. 400 a 500 gram 5 kopjes) erw ten, 2 kg. wortelen. 1% a 2 kg., aardappelen, boter, margarine of vet, zout, peterselie. De erwten wassehen, 24 uur wee ken, 20 minuten koken en in de hooi kist gaar laten worden, =fc 3 uur. De aardappelen schoonboenen en in stukken snijd--<. De wortelen schoonmaken en zoo noodig m stukken snijden. Aardappelen en groente opzetten met ..'eimg ko- kend water en zout, en gaar koken, kooktijd 20 minuten. De erwten en het erwtermat, de boter en de Lju- gehakte pc Ie. die toevoegen. Alle bestanddeelen losjes door elkan. mengen, doch niet Stuk wrijven, 3n in een schaal overdoen. Het vocht binden met aangemengde bloem en eT als saus bijgeven. Erwlengehakt. Een rest gaargekookte erwten of 200 gram 2 kopjes) erwten, 200 gram brood, 1 ui, zout, nootmus kaatsurrogaat. De erwten weeken en in het weekwater gaar koken. De hooikist daarbij gebruiken. De erwten goed laten uitlekken en fijrvwrijven. Het brood fijnmaken en er mee ver mengen; .eventueel het brood met zeer weinig erwtermat weeken. De fijngesneden ui en zout en nootmuskaatsurrogaat toevoegen. Van de massa 4 balletjes vormen en deze in de koekenpan bruin bakken. De saus afmaken met erwtennat.

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1945 | | pagina 3