Het geheim van de atoombom Een Ccmadeesch Paradijs De oliebronnen in Nederland Herinneringen van gen. Winkelman Russisch wantrouwen Een gevaar voor den vrede De Meidagen van 1940 Rond de capitulatie Te vieren als Zondag Nederlanders uit Zwitserland De productie der mijnen Export van hoepels Zweedsche locomotieven WEST-PUBNICO Fascistische vlag boven Rome Op den 23sten jaardag van Mussolini's opmarsch Die rare wereld Barakken voor geteisterde gebieden Nationalisatie Bank België van Stroopersdrama Pijpleiding zal worden aangelegd Gas en electriciteit voor verwarming Roode Kruis vraagt brillen Toren te Venlo ingestort Arbeidshervatting in Engeland Enkele weken geleden, toen de oneenigheid op de Londensche ministeitconierentie Ihaar hoogte punt had beieikt, wezen wij er reeds in den breede op, dat de atoombom een der diepste oorza ken was van de moeilijkheden, welke zich tijdens de besprekingen voordeden. Rusland was, en is nog steeds, niet alleen verontwaardigd, wijl het dit geheim van zijn Ame- rtkaansehen bondgenoot niet mag deelen, maar ook ten dieps, e wan trouwend. En al spreekt Moskou niet uit, wat achter dat wantrou wen schuilt, het is evident genoeg, wat het inderdaad is: de bom zou. nu of over enkele jaren, onver hoeds op Rusland kunnen vallen. Intusschen is dit wantrouwen al lerminst nieuw of eenzijdig. Het heeft gedurende den geheelen oorlog, dus reeds lang vóór het atoomtijdlperk, bij beide partijen bestaan en het is eigenlijk won derlijk, dat de oorlogvoering en het behalen van de overwinning er niet nog ernstiger belemmeringen van hebben ondervonden. Het ijze- It'n scherm, dat de Russen on middellijk, nadat zij een gebied hadden veroverd, optrekken, en dat ook nu zelfs niet op een kiertje is opgehaald, bewijst ove rigens afdoende, dat, als de Rus sen redenen hebben om het Westen ruiet g*heel te vertrouwen, het zelfde voor de tegenpartij geldt ten opzichte van het Oosten, want alleen als men iets ver borgen wil houden wat het ook zij treft men maatregelen, als die, welke Moskou ten opzichte van zijn gebieden heeft genomen. Vooral van Engelsche zijde word voortdurend beproefd het Russi sche wantrouwen door toenade ringspogingen te overwinnen. Tot dusverre echter met weinig suc ces We meenen. dat wederom vooral de atoombom die zooals prof. Ei-I tein dezer dagen ver klaarde in staat zou zijn twee der de van de bevolking deir aarde uit te roeien de mislukking van elk streven om nader tot elkaar te komen kan verklaren. En daar om zal de jongste rede van presi dent Truman de gapende klove eer verbreeden dan overbruggen. Ver scheidene van de twaalf punten, welke wel heel speciaal de behar tiging van Amerikaansche belan gen of de doorzetting van Ameri kaansche ideeën beoogen, moeten ontstemming wekken, maar toch voelt men. dat de slechte pers, welke Truman in Engeland heeft gevonden, vooral slaat op het feit, dat de Vereenigde Staten het ge heim van he atoombom niet zullen prijsgeven, doch zullen probeetren haar onschadelijk te maken, door e£ op te gaan zitten, zooals de „Manchester Guardian" schrijft. Het heeft er veel van, dat de atoomsplitsende bom de rampza ligste uitvinding is, welke de menschheid in de twintigste eeuw heeft gedaan. Zij is het verschrik kelijkste instrument van vernie tiging, dat de wereld nog heeft ge kend, maar zij is tevens een af schuwelijk wapen in de hand van hen, die naar revanche en wereld heerschappij streven. Het is nu bijna drie maanden geleden, sinds de eerste atoombom op Hiroshima viel; zij bewerkle de capitulatie van Japan, maar tevens was zij oorzaak, dat de wereld in plaats van to-t rust te komen na bijna zes jaren van strijd, in een steeds toe nemende, psychologisch te verkla ren, maar in zijn conoreet-practi- sche gegevens niet -te analyseeiren onrust is geraakt. En dan moge Truman verklaren, dat men het ant woord moet vinden op alle proble men, welke dooir het vrijlaten van de atoomkracht zijn ontstaan het zal zeker verre van gemakkelijk zijn een antwoord te vinden, dat ook de niet-bezdtters van de atoom bom kan en zal bevredigen. Als eerste effect zien wij bij deze laat st en wantrouwen, dat op zijn beurt aanstekelijk werkt. En ieder weet, dat alleen op vertrouwen een ge meenschap kan worden opgericht en behouden. Wederzijdsch wan trouwen richt onvermijdelijk elke samenleving ten gronde. Zal de afschuwelijke atoombom deze nieuwe ramp aanrichten? We vreezen het. Het hoofdbestuur van St. Fran- ciscus van Assisië, de katholieke organisatie voor handels- en kan toorbedienden, richt tot alle werk gevers, zoowel tot die van de groote kantoren en ondernemingen als tot die van den middenstand, het dringend verzoek zoo mogelijk hun zaken op 1 November, feestdag van Allerheiligen, gesloten te houden. Aan de niet-katholieke werkgevers wordt verzocht te willen bevorderen, dat aan het katholieke personeel dien dag vrijaf wordt gegeven of ten minste voor dit personeel den arbeid eerst des middags te doen aanvangen, teneinde het gelegen heid te geven gedurende de morgen uren zijn kerkelijke plichten vervullen. te Op 7 November a.s. zal de laat ste groep Nederlanders, bestaande uil ongeveer 500 mannen, vrouwen en kinderen, uit Zwitserland repa trieeren. In totaal vonden tijdens de oorlogsjaren ongeveer 1500 Neder landers. hetzij als vluchtelingen, hetzij als bevrijde gedeporteerden, in Zwitserland' een gastvrij onder dak, waarvoor een woord van war men dank hier op zijn plaats is. De productie der mijnindustrie heeft in de afgeloopen week weder een verbetering ondergaan. Don derdag werd 25.266 ton geprodu ceerd tegenover een gemiddelde productie in de periode van 1 tot 25 October van 22.763 ton. Het Nederlandsche motorschip Atlantic is via Brunsbuttel naar Scandinavië vertrokken met aan boord een lading hoepels, afkom stig van hoepelmakerijen te Har- dinxveld. Met het Zweedsche s.s. Venern zijn gisteren twee locomotieven in de Rotterdamsche haven aange komen. Deze machines maken deel uit van een aantal locomotieven die de Nederlandsche regeering in Zweden heeft besteld. Generaal H. G Winkelman, tij dens de oorlogsdagen in Mei 1940 commandant van de Nederlandsche strijdkrachten en na het vertrek van H.M de Koningin en de regee ring naar Londen korten tijd drager van het gezag in het rijk in Europa, heeft een en ander ver teld over gebeurtenissen, welke nauw verband houden met hetgeen zich direct voor, tijdens en na de Meidagen 1940 heeft afgespeeld. Den snellen afloop van den oorlog in Nederland wijt generaal Win kelman in de eerste plaats aan het gebrek aan uitrusting van de Nederlandsche troepen. Wij hadden een groot gebrek aan moderne wapens, pantserwagens, luchtaf weergeschut en vliegtuigen. Vooral dit laatste telde zwaar en is de directe oorzaak geweest van de capitulatie. De capitulatie Wat betreft de capitulatie, ver telde de generaal, dat hij on 14 Mei werd opgebeld door kolone Scharroo, commandant van Rotter dam, met de mededeeling, dat hi een ongeteekend briefje had ont vangen, waarin de Duitsehers;- du den Zuidelijken Maasoever bezc hielden, een ultimatum van twe< uur stelden, in welken tijd Rotter dam zich zou moeten hebben over gegeven of het zou er aan moeter gelooven. De generaal gaf ten ant woord, dat er op een der-gelijl ongeteekend briefje n;iet kon wor den ingegaan en dat is aan de Duitsehers medegedeeld. Daarop i een nieuw, thans behoorlijk onder teekend ultimatum binnengekomen maar alvorens het antwoord daaroj ontvangen was, hebben de Duit sehers het bombardement gedeelte lijk uitgevoerd. Het gebrek aar vliegers en de absoluut onvol doende sterkte aan luehtdoelartil lerie hebben de aanvallende Duit- sohe vliegtuigen volkomen vrij spe1 gegeven. Inmiddels was door dezelfde oor zaken de situatie in de Grebbelinic eveneens onhoudbaar geworden en daar ik begreep, dat achtereenvol gens Delft, Utrecht, Den Haag Amsterdam en andere steden ir ons land het lot van Rotterdam zouden deelen, wanneer wij in onzen hopeloozen tegenstand zou den blijven volharden, besloot ik te capituleeren. De geruchten over verraad ge pleegd door Nederlandsche mili tairen sprak generaal Winkelman tegen. Dat er door N.S.B.-ers tijdens den oorlog verraad is ge pleegd, staat wèl vast. De capitulatie-voorwaarden De capitulatievoorwaarden zijn nooit officieel gepubliceerd. Gene raal Winkelman kon daarover het volgende vertellen. „De capitulatie heeft uitsluitend betrekking gehad op -de weermacht en het eerste punt was, dat de geheele Neder landsche weermacht (met uitzon dering van de troepen in Zeeland) krijgsgevangene zou worden. Dit werd mondeling toegelicht met de mededeeling, dat het artikel niet inhield, dat de officieren en man schappen naar Duitschland zouden worden gevoerd. Aanvankelijk lag het in de bedoeling dat iédere Nederlandsche vlieger, die na 15 Mei nog tegen de Duitsehers zou vechten, als franc-tireur zou wor den beschouwd. Dit sloeg op hen, die onmiddellijk na de capitulatie naar onze bondgenooten waren uit geweken. Tegen deze opvatting heb ik mij verzet aldus de generaal met succes, want dit artikel is uit de capitulatie-overeenkomst geschrapt. Over bestuursaange legenheden is bij de capitulatie niet gesproken. Goering woedend Een aardige bijzonderheid is nog te vermelden over een onderhoud, dat generaal Winkelman heeft ge had met maarschalk Goering Gesproken werd daarbij over het verbod aan de Nederlandsche in dustrie om voor de Duitsehers wapentuig te maken, waarbij Goe ring zeide: „U kunt ervan verzekerd zijn, generaal, dat nooit een in Nederland vervaardigde mitrailleur gebruikt zal worden om op Neder landers te schieten. De oorlog is immers uit". „Neen, de oorlog tusschen onze landen is niet uit," luidde het ant woord van generaal Winkelman. „Er zijn nog Nederlanders, die den strijd tegen Duitschland zullen voortzetten." Goering ontstak over dit antwoord zoo m woede, dat hij met zijn vuist "P, tafe* sloe§ en uitriep: „Hiervan zal ik den Fuhrer nog vanmiddag ir>. kennis stellen. Nu zal het uit zijn met de lankmoedige houdin° tegenover de Nederlanders". Tenslotte besprak generaal Win kelman nog het beroemde document door die Duitsehers in het ministe rie van buitenlandsche zaken te Parijs, ge vonden, en waaruit volgens hen zou blijken, dat Nederland reeds vóór 10 Mei aan de Engelsche en Fransche bevelhebbers zou heb ben verzocht Nederland binnen te komen. „Dit document", zeide generaal Winkelman, „was een brief, wel ken ik in Maart '40 heb geschre ven aan onze gezanten te Londen en Parijs en waarin de hulp was omschreven, die wij van de Engel sche en Fransche regeering ver zochten voor het geval wij door Duitschland werden aangevallen. Op gelijke wijze is een mededee- 'ing voor de Belgische regeering naar onzen gezant te Brussel ge zonden. Maar die brieven en fit hebben de Duitsehers bij hun nublicatie er niet bij verteld zijn verzegeld aan onze gezanten tezcfnden met opdracht ze pas te ipenen na ontvangst van een daar- 'oe strekkend telegram van het 'epartement van Buitenlandsche 'aken. Dit telegram is in den mor- Ten van 10 Mei 1940 verzonden. Eerst toen hebben onze gezanten ■'en inhflud ter kennis van de bui- 'enlandsche regeeringen kunnen -engen. Voorafgaand overleg met lie mogendheden heeft niet plaats "chad. Het Canadeesehe plaatsje West- Pubnico in Nova Scotia is, naar de „Maple Leaf" meldt, een Paradijs op aarde. Het heeft geen gevange nis in 15 jaar heeft er geen arrestatie plaats gehad terwijl de inwoners geen gemeente-belas ting behoeven te betalen. West-Pubnico is een centrum van landbouw en visscherij en iedere tweede inwoner heet d' Entremont, zoodat het heele plaatsje één groote gelukkige familie kan wor den genoemd. In totaal wonen er 650 d' Entremonts en degenen, die niet d' Entremont heeten. zijn 'door huwelijk aan dien naam geparen teerd. Daardoor zijn gevangenissen, gerechtshoven, boeten, belastingen en Semeente-wetten er overbodig. West-Pubnico verheugt zich in 5.e' beft vari twee politie-agenten. Deze steunpilaren van wet en orde worden periodiek door de provin ciale autoriteiten benoemd „Ik? Politie-agent?" Albert d'En tremont keek de journalist, die hem interviewde, ongeloovig aan. „U moet in de war zijn met Bow man d' Entremont, mijn neef". „Hij is benoemd.... Verdraait, u be doelt toch niet, dat we allebei agent zijn?!" Als er iemand in West-Pubnico zou moeten worden gearresteerd, is er geen gevangenis, om hem op t.e sluiten en evenmin is er een rechtbank om hem te vonnissen. De laatste maal, dat er in deze citadel van familie-genegenheid onrust heerschte, kwam dat, door- dat een vreemdeling eenige inwo ners lastig viel. West-Pubnico heeft geen burge meester noch een gemeenteraad. Voor het onderhoud van de wegen zorgt de regeering, terwijl het uit Yarmouth wordt voorzien van electriciteit. Sedert jaren is er geen openbare bijeenkomst gehouden. „Wetten, die het storten van vuilnis verbieden, of die voor schrijven, honden aan de lijn hou den, hebben we niet noodig", ver klaarde Allan d' Entremont. een der inwoners: „Dat zegt je gezonde verstand West-Pubnico bestaat uit moder ne huizen en fraaie tuinen De hoofdstraat is zeer lang. Er' zijn drie winkeliers: Detmar, Albert en Gerald d'Entremont. De dokter heet Phillip d'Entremont en de tandarts Edward d' Entremont. Os car en Luxime d' Entremont zijn scheepsbouwers. Willie en Ambrose a Entremont hebben ieder een de^v^' Austir- d' Entremont maakt is,?f ,nen en Allan d' Entremont .verzekeringsagent. Weitfr>van de acht onderwijzers in Twee 0 heeten d' Entremont. drap-enarübter-aressen der posterijen heteaanmien<iens dezen naam en net aantal timmerlieden en vis- fs ^egi'o. dl0 d' Entremont heeten, Toch zijn er n™ 'est-Plihnirn ™.E "lemschen in niet d' Entre- n hunner is West-Pubnico, die mont heeten en Desire D' Eon, die zoogenaóVTT e *1 plaatselijk dagblad uitgeeft. Zooge naamd, want hij heeft vier man personeel: allen d' Entremonts. De d' Entremonts zijn een van de oudste families in Canada. Hun geschiedenis gaat minstens 300 jaren terug en hoewel zij van Fransche afkomst zijn spreken ze allen vloeiend Engelsch. Tijdens dezen oorlog hebben neer dan 100 d' Entremonts in het leger gediend. Rome, 30 October. (Un. Press). Maandag op den 23sten verjaardag van Mussolini's marsch naar Rome, wapperde de fascistische vlag van den hoogsten toren in Rome, den 1200 jaar geleden gebouwden Torre della Milizio. Toen de politie aanrukte om de vlag te verwijderen, vond zij op de trappen waarschuwingen, dat er mijnen waren gelegd. De vlag en de mijnen zijn daarop door dg brandweer verwijderd. Een suppoost vertelde, dat Za terdagavond laat twee jongeman nen kaartjes hadden verzociht, om den toren te bezoeken. Vanmorgen zijn twee schepen te Rotterdam binnengekomen, gela den met barakken nl. het Zweed sche s.s. „Vevern" en het Deensche s.s. „Elisabeth Maas" Deze barak ken zijn bestemd voor de geteis terde gebieden in Brabant. De Belgische premier heeft in een rede te Huy aangekondigd, dat dat Belgische Nationale Bank zal worden genationaliseerd. In de Amerikaansche pers wordt gemeld, dat „de bioscoop van de toekomst zal worden uitgerust met zwart licht." Zwart licht is overigens een uit vinding, welke reeds op groote schaal in Nederland is toegepast. In den winter, die achter ons ligt, werd het, de huizen van enkele zwarte handelaren en collabora teurs uitgezonderd, in praktisch alle woningen toegepast. In vele woningen was het zwarte licht zelfs zoo zwart, dat men een petroleumlampje, een kaars of een olicpitje moest branden om ten minste nog iets te zien. Volgens professor Wetallus uit Emmer-Compascuum, den wereld- beroemden electrotechnicus en kunstkenner, zou zwart licht ook kunnen worden toegepast bij de beoordeeling van schilderijen. „In het donker", aldus professor We tallus, „zijn alle van Meegerens Vermeers". Bij een poging van een drietal jachtopzieners om in de bosscihen van Leende enkele stroopers te arresteeren, heeft een der stroo pers, zekere C. uit Valkenswaard, met een stengun een schot gelost, waardoor hij den 65-jarigen jacht opziener H. v. d. Heuvel trof. De getroffene werd naar een zieken huis te Eindhoven gebracht, waar hij is overleden. De politie is erin eeslaagd alle öri-e cl«e stroopers te arresteeren. Twee hunner zijn in middels weer in vrijheid gesteld. De dader is ingesloten. B.P.M. vraag! concessie tot exploitatie van 15,000 Ha. Er komt geleidelijk leven in Oud- Schoonebeek, het dorpje bij Coevor- den, waar de Bataafse he Petroleum Maatschappij intensieve olieboringen verricht. Tankauto's rijden af en aan om de geproduceerde olie weg te voeren naar lichters in de kanalen of naar spoorwagons in Coevorden Binnenkort zal een 6-duims pijplei ding worden aangelegd om een gere- gelden en grooteren afvoer van de olie te waarborgen. Deze pijpleiding wordt, in verhouding tot de normale pijpleidingen zeer kostbaar. De olie is namelijk zeer dak en daardoor wei nig vloeibaar Bovendien vertoont zij de neiging om bij lagere temperatu ren vast te worden. De geheele pijp lijn moet woiden geïsoleerd en om die reden boven den grond worden aangelegd, terwijl ze bovendien met warm water op voldoende tempera tuur moet worden gebracht. Voorts worden voorbereidingen ge troffen voor den aanleg van een g'root terrein, waarop een kantoorgebouw zal v ear ij zen, benevens een m#gazijn werkplaats, garage, enz. Om onder dak van blijvenden aard te verschaf fen aan de talrijke employe's en ar beiders zullen -woonhuizen worden gebouwd. Verwacht wordt, dat het personeel, hetwelk thans ca. 100 man bedraagt, belangrijke uitbreiding zal ondergaan naarmate de werkzaam heden toenemen. Naar de B.P.M. ons mededeelt, heeft zij thans bij de Nederlandsche autoriteiten een aanvrage iifgediend ter verkrijging van een concessie om olie te ontginnen op een terrein ter grootte van 15.000 ha in Z.-O. Drente. In tegenstelling tot de zout- en kolenmijnen is het oliebedrijf niet op één plaats geconcentreerd doch ver spreid over een groot terrein. Zoo zullen dus in de toekomst op vele plaatsen in de buurt van Oud-Schoo- nebeek boortorens verrijzen. Door de eploita-tie van ddt gebied zullen vele nieuwe wegen moeten worden aan gelegd. alsmede bestaande verbeterd De olie van Oud-Sohoonebeek is donker van kleur en be vat weinig lichte bestanddeelen zooate benzme Daarentegen bevat zij- veel paraffine, welk bestanddeel echter slechts door middel van zeer ingewikkelde en kostbare installaties uit de ruwe olie zal kutn.nen worden afgescheiden. Een gelukkige omstandigheid is echter, dat de ruwe olie, hoewel thans nog in kleine hoeveelheden gewonnen, zon der verdere verwerking als stookolie kan worden gebruikt. Enkele electri- sche centrales en machinefabrieken worden reeds thans regelmatig van deze olie voorzien. Aldus vormt zij, zij het een bescheiden, dan toch wel kome bijdrage tot de bran dist ofvoor- ziemmg van ons land. Het ligt in de bedoeling der B.P.M. om deafe aardolie tot meer waardevolle producten verwerken, zoodra mocht bUn'ken, d e ondergrondse he voorraden genoeg zin. Vooralsnog niet bekend, welke f^omische waarde aan de oliehoudende lagen moet worden toegekend. Voor woningen, waarvan ver warming met vaste brandstoffen om practische redenen niet moge lijk is, kan gas of electriciteit voor verwarming worden toegewezen, mits de brandstoffenkaart T 509 (voor zuidelijk. Nederland T 505) bij den distributiedienst wordt in geleverd. Ook kamerbewoners kunnen voor gas of electriciteit in aanmerking komen. Voor eiken ingeleverden geldi- fn? Eolenbon kan 150 m3 gas of aOO kwh electriciteit worden toe gewezen. Ook voor het verwarmen van andere gebouwen met gas of elee- triciteït kan een rantsoen worden toegekend, mits in 1939/40 deze wijze van verwarming toepassing vond en er nog geen kolentoe- wijzing werd afgegeven. Restaurants, café's, winkels en gebouwen voor publieke vermake lijkheden komen voorloopig niet voor deze regeling in aanmerking. Het Ned. Roode Kruis verzoekt dringend om brillen van welke soort ook voor Ned. krijgsgevan genen. die in Thailand te werk waren gesteld en van wie velen ten gevolge van beri-beri thans oog stoornissen hebben. Aangezien de brillen per vliegtuig moeten wor den verzonden naar Bangkok, is zeer spoedige toezending ge- wenscht aan het adres van de in tendance van het Ned. Roode Kruis, Leegh waterplein 27 te 's-Gravenhage. Zaterdagnacht is te Venlo de toren der St Martinuskerk inge stort. De torenspits werd bij de beschieting in November j.l woest, doch verder vertoonde a toren geen ernstige tee*2ïfBis verwoesting. De steenm^a >s op het plein voor de kerk O^1, zonder persoonlijke onge.Lkken te veroorzaken. 29 October. (Ro.) Naar het IWW.V, °J>en de stakingen in do Engelsche havens ten einde. 250.000 havenarbeiders te Bristol hebben be- sioten, den arbeid te hervaten, terwijl ook uit de overige bavens gunstiger berichten komen.

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1945 | | pagina 2