FRIESLAND... MISSIELAND Oostburg-actie in cijfers LOGIES VOOR REIZIGERS A HOE WIJ HIELPEN Dank aan de burgerij rSaaroman£ig Wrsleten en R.K.S.V. EXCELSIOR D.H.S. aan den kop Kegelen TE HOOGE PRIJZEN Negen personen aangereden Informafiebureaux in vele steden LIEFDEHULP moge de „herde koppen" doen buigen Breda kreeg een tank Het lijkt alweer jaren geleden, dat „Kees met de kar" rond kwam om Schiedams gaven voor Oost burg tte verzamelen. In meer dan één artikel hebben wij U toen op de hoogte gehouden van den stand van zaken, maar finesses waren toen nog 1?iet krijgen. Nu kunnen wij rUStlf °"rt Ffifrpvpnc nnttpn uit het rapp dagen over haar w' te gegevens putten uit J.et%_^PPvan dat de afdeeling Sc,^efen dezer Nederlands Vo^herste^e^n dezer dagen over naar d0V?iftigrmannzeyn drie weken lang hezie geweest met het bijeengaren van den oogst, opgeleverd door artikelen in de nieuwsbladen, reclamebiljetten, folders huis aan huis bezorgd en korte toespraken van Pater van Wunnink en Ds. Schouwink, vóór iedere voorstel ling in het Passaget-heater ge houden. Vier schepen met een totale in houdsmaat van 1050 ton hebben de goede gaven naar de plaats van bestemming gebracht en zeker moet het werk van de Roods Kruis-transportcolonne daarbij niet worden vergeten. Zij heeft bij het ophalen het leeuwenaandeel voor haar rekening genomen. De Vereenigde Glasfabrieken sprongen bij in den grooten nood aan verzendingsmateriaal door 600 kratten af te staan. Van Gend Loos had vrachtwagens geleverd, particulieren hadden in het gebrek aan voldoende vervoermiddelen voorzien door auto's en verhuis wagens beschikbaar te stellen, de firma Vredebregt verstuwde den eersten stroom goederen in haar pakhuizen. Die waren echter al gauw te klein, zoodat ook hier de hulp van de Glasfabrieken zeer welkom was. Het is een actie ge weest, die met enthousiasme door heel Schiedam is gesteund en daardoor tot zoo'n succes is ge worden. Het was niet mogelijk alle goederen, zooals textiel, glas, aar dewerk, speelgoed, potten, pannen, boeken, schilderijen, enz., te inven- tariseoren. Wel is bekend, dat 1726 stoelen werden verzonden. In 494 Oosbburgsche families Is het gezin geschaard rond een eer tijds Schiedamsche tafel. Onder het motto: „Laat bloementafeltjes uw tolk zijn", hebben de Schiedam mers 594 situks daarvan aan Oostburg afgestaan. In 415 ledikanten en 450 bedden rus, en nu vermoeide Zeeuwen en 16 divans bieden waarschijnlijk plaats aan vele leden van groote gezinnen m een kleine kamer. Wat die gezinnen betreft, voor- loopig kan het inwonertal met 37 worden uitgebreid, want een even groot aantal wiegen werd geleverd. Zij waren volgepropt met textiel- goederen. Voorloopig moeten het geen al te vlugge kinderen zijn, want er zijn acht kinderstoelen en kinderwagens minder dan wiegen. Het lijstje vervolgend zien we 362 dekens, 30 lakens (herinnering aan eigen nood) 219 kasten, 128 kapstokken en 44 nachtkastjes. De huiskamer heeft minder opge leverd dan de andere kamers, want 15 buffetten mogen geen overdaad genoemd worden, evenmin als de 53 vloerkleeden. Trouwens de hnic houdelijke afdeeling van onze ge- er VWrekLr verwonderlijk, dat er betrekkelijk weinig van derge- miss6n waren. Dertien strijkplanken, 26 rolvegers, l stofzuigers, 62 waschteilen, 154 emmers, 26 badkuipen, 100 bakblik- vormen niettemin een mooie Buitengewoon belangrijk waren 5 naaimachines, 2 schrijfmachines en 261 kachels. 65 schoppen waren een eerste hulp voor den weder opbouw, terwijl de jeugd van Oost- Het glas van 2078 SDieeeD OT, schilderijen en de 16 kratten 3 kisten en 4 doozen met dezelfde artikelen zullen wel dankbaarder zijn aanvaard. 80 kratten, kisten, doozen, wiegen met textiel, 18 kratten met klokken, 280 stuks en 6 kisten gereedschap. 67 kratten, kisten en doozen met speelgoed en 247 stuks onverpakt Pakt<f^amrJLr,kr?iiten en 158 onver" gerei, 148 k?stèn°° kl'atten keuken- 200 kratten gïas boeken, kratten potten en m™dweit146 borstels, 59 kratteS SwamiSten diverse artikelen hebben hun w|2 zeker wel gevonden naar de „„T riefden. 46.000 messen, lepels en vorken helpen nu weer de magen vullen. Tenslotte moeten nog 4 kisten spijkers vermeld worden, hoe klein van omvang ook «j*£ wezenlijke bijdrage zullen den eerlT&st vo°r het lenigen van Het nood. weest van teT1,allemaal werk ge stand is £Sj"4lculleren, dat dit tot winkels en fah,^?11 Verschillende kmgen gedaan hebben schen- mag hierbij bliivJJle|L onvermeld drachtige samenwern e de een- met-verwante ,rmikme van 5, groote leemte in den ednj een vulde. Het begon met de zaak. die prima lompen leverde. Die gingen naar een reinigingsinrienting. Schoongemaakt arriveerden ze bij den man die er goede bedvulling van maakte. Nummer vier had in- tusschen tijken gemaakt en de vijfde man in het, complot legde de laatste hand aan de bedden. Het personeel van Wilton- Fijenoord besloot om gedurende geruimen tijd vijf minuten van den schafttijd beschikbaar te stel len, om fluitketels, hamers, ta- bouretjes, ledikanten, koekepannen enz. te maken en een 100-tal jonge klachten zijn hiermee ononder broken bezig. Dit initiatief ver dient wel .buitengewonen lof. Het is een mooi voorbeeld van gemeen schapszin. Aan geldelijke bijdragen is meer dan 5000 gulden binnengekomen. Wij konden dus alles gratis aan Oostburg aanbieden. Natuurlijk was het opslaan van de goederen in Oostburg nog moeilijker dan hier aangezien er vrijwel geen on beschadigde gebouwen waren. Het meubilair is opgeslagen in een tramremise 5 kilometer van Oost burg en de andere goederen in enkele eenigszins herstelde huizen. Het lossen en laden geschiedde door gevangenen. Toch zal de ver deeling nog wel eenige last veroor zaken, omdat zooveel arbeidskrach ten ontbreken voor het sorteeren en er bovendien weinig ruimte be schikbaar is. Het is onmogelijk voor Schiedam om daarbij te hel pen, want er is geen onderdak voor eventueele assistentie van hieruit. Met voldoening mogen wij terug zien op wat Schiedam deed, voor al als we bedenken, dat er ook in eigen omgeving nog zoo geweldig veel leed te bespeuren viel. Wie geeft, wat hij heeft, ls waard dat hij leeft. AFD. ATHLETIEK Op de j.l. Zaterdag gehouden vijverloop, uitgeschreven door S.V.V., over een afstand van 4000 m, hebben onze athleten goede re sultaten bereikt. A. Heetkamp eindigde als 4e in een tijd van 12 min. 54.8 sec.. W. Koevermans eindigde als 9e. Onze andere athleten eindigden resp. als 13e, 18e, 19e en 20e. A.s. Zaterdag gaan wij weer met eenige athleten naar Gouda om deel te nemen aan een wegwed strijd over 3000 m, uitgeschreven door de Goudsche Athletiek Com- missie, waarop wij ook weer goede successen hopen te behalen. Veertig jaren fiscus Op Donderdag 1 November a.s. zal het 40 jaar geleden zijn. dat de heer D. van Dijk, Ontvanger der Directe Belastingen, invoer rechten en accijnzen te dezer stede in 's Rijksdienst trad. De huldiging- van den jubilaris zal Donderdag a.s. om 10.30 plaats vinden. Behaalde vorige week D.H.S. 1 de overwinning in de voorronde om den N.V.B.-beker en daarmee plaatsing in de volgende ronde. D.H.S. 2 deed niet onder en bleef ook op de leidersplaats door den laatsten wedstrijd tegen S.V.V. 6 met 41 te winnen. En ook D.H.S. 3, al boekte het door-de 4—4 draw tegen een sterk Fortuna-elftal, bleef in de herstel-competitie aan den kop. Op Zaterdagen 20 en 27 October heeft op de banen van Restau rant „de Kroon" de jaarlijksche 60-ballen wedstrijd, uitgeschreven door het Schiedamsche Kegel comité van de R.K.B., plaats ge had. Met deelname van vrijwel alle Schiedamsche kegelaars hebben de volgende deelnemers zich ge plaatst: Senior-klasse: H. Willemse 410 hout, Nieuwendijk 404 hout, mevr. Verwayen 391 hout. Junior-klasse: J. Schotel 362 •hout, C. Markesteyn 355 hout, A. v. Donk 347 hout. Tegen 4 banketbakkers te Vlaar- dingen, H. S. J. V., J. G. v. W. en A. v. R. aan de Hoogstraat en IJ. v. d. K. aan den Knottenbeltsin- gel is proces-verbaal opgemaakt, omdat zij te hooge prijzen be rekenden voor het bakken van koekjes, waarvoor grondstoffen waren ingeleverd. De grossier J. v. T., de kappers A. v. L., C. J. v. d. S.. J. v. S. te Vlaardingen en J. N. K. te Maassluis ondergingen hetzelfde lot wegens nalatigheid in de prijsaanduiding, terwijl de vischhandelaar J. N. en S. P. te Vlaardingen op den bon werden ggzet voor het te duur verkoopen van zeevisch. De tuchtrechter voor de prijzen zal spoedig over hun lot beslissen. Zes lieden, die te Rotterdam groote partijen appelen en peren verkochten tegen een prijs, die 16 tot 70 cent per kg te hoog1 was, zijn door ambtenaren van de Prijs- beheersching bekeurd. De delin quenten zijn de betonwerker J. H., de groentehandelaren G. S. en E. d. J-, de kolenhandelaar J. S„ allen te Rotterdam, de Amster dammer J. M. F. en de Lexondsche koopman G. v. T. De bankwerker P. J. H. had aan een koopman N. P. R. een bont mantel voor 5975 verkocht, wes halve beiden een proces-verbaal opliepen. Zeven Rotterdammers en een kruidenier uit Groot Ammers meenden in de krappe papier situatie een motief te vinden om papieren en feestartikelen veel te duur te verkoopen, maar de Prijs- beheersching bezoagde hun een proces-verbaal. Zij allen zullen zich binnenkort voor den Tucht rechter voor de Prijzen hebben te verantwoorden. Zondagavond omstreeks kwart over negen reed een automobilist, die onder invloed van alcohol ver keerde. met een grooten melkauto dusdanig over de Elandsgracht te Amsterdam, dat verschillende per sonen werden aangereden. Aan de sommatie van eenige soldaten om te stoppen gaf hij geen gehoor. De soldaten losten hierop eenige schoten, waarna da automobilist stopte en in snelle vaart achter uit begon te rijden, waardoor weer eenige voorbijgangers werden aangereden. De soldaten sprongen toen op de treeplank en dwongen den bestuurder te stoppen. Hij werd naar het bureau Marnix- straat gebracht en in verzekerde bewaring' gesteld. In totaal wer den negen personen gewond, een hunner kreeg een onderbeenfrac tuur en werd in het Wilhelmina- gasthuis opgenomen, de anderen konden na verbonden te zijn naar huis terug keeren. beddennood Er heerscht in ons land nog steeds een aanzienlijk tekort aan hotelruimte, tot groot ongerief van de velen, die door allerlei omstan digheden gedwongen zijn een nacht buiten hun woonplaats door te De oorzaak hiervan is hntfio g: ten eerste zijn er talrijke gevorderd ten bate van de fweerie i stri-1dkrachten en ten tweede is er een groot gebrek aan linnen, handdoeken enz. Om aan deze moeilijkheden tege moet te komen hebben vertegen woordigers van de Spoorwegen, de A.N.V.V.. de Ned. Reisvereeniging, den A.N.W.B. en de Rijkshoreca een bespreking gehouden, welke tot resultaat had, dat tot nauwe samen werking werd besloten en in een vijftigtal plaatsen in ons land ricH?egaan zal worden tot de op waa,.!Iïf V.an infdrmatiebureaux. kriio-aJ?1611 inlichtingen zal kunnen heid °Ver logies en eetgelegen- altijd een'hotel zljVwaartn men een bed zal kunnen vinden Talrilk" particulieren zullen bij deze logies voorziening worden ingeschakeld Het medebrengen van lakens handdoeken en zeep is vrij wei steeds noodzakelijk, terwijl het niet is aan te bevelen na zonsondergang nog te trachten een kamer te krijgen. Het ligt weliswaar in de bedoeling, dat de informatie-bureaux zullen blijven werken tot het oogen- blik, waarop de laatste trein is gearriveerd, maar zoover is de organisatie op dit moment nog niet overal en daar het meerendeel der V.V.V.-bureaux 's avonds na half zes gesloten is, zou een late gast wel eens „pech" kunnen hebben. Inmiddels wordt er door de Rijks horeca hard aan gewerkt het tekort aan linnengoed enz. zoo spoedig mogelijk op te heffen. Het beschik bare goed wordt echter in de eerste plaats aan ziekenhuizen en sana toria toegewezen, zoodat men voor loopig ten aanzien van de hotels niet te optimistisch moet zijn. ,..PP vele stations zijn op duide lijke, uniforme borden het adres en het telefoonnummer van het plaatselijke inlichtingenbureau aan gegeven. Wat de prijzen betreft, in de meeste hotels zijn de prijzen van Mei 1940 gehandhaafd. Deze zullen ook voor de particulieren als basis blijven dienen. Tegen prijsopdrijving zal zooveel mogelijk worden opgetreden. Tot slot nog een opmerking over de eetgelegenheden. Men vel"S£jf bij voorkeur niet zijn bonnen. De toewijzingen aardappelen, peul vruchten en brandstoffen zijn met groot, zoodat het kan gebeuren. cl, het bonlooze menu is uitverkocht en zwart" eten is zoowel voor den restaurateur als voor den cliënt verboden en dus strafbaar. Waf wisien we eigenlijk van Friesland? Slechts een vluchtige visie hadden we van weelderig weigebied, rijk akkerland, wijde meren met wiegende watervogels en eeuwig wuivend riet, een enkel boschtafereel, wat stads- en dorps gezichten met van welstand bla kende boerderijen, markante kerk torens en pittoreske geveltjes. Dat was alles Doch kenden we ook maar iets van de geestelijke gesteltenis der „stoere en stugge siijfhoofden". zooals de Friezen heeten? Neen. we wisten het niet, dat Friesland waar 220 plaatsen meer dan 340 kerken en kerkjes tellen eens zoo rijk aan Christus' geest, nu zóó arm aan geloofs- en gods dienstzin is, dat de paters Francis canen van het klooster te Drachten door het Centraal Bureau der Derde Orde te Brummen een drin gend beroep op tot daarvoor in aan merking komende kringen gericht hebben tot inschakeling van een specialen vorm van leekenaposto- laat tot geestelijke hulpverleening aan Friesland. En dat daarin in vollen ernst gesproken wordt van: „hier in de Friesche missie". In het land van St. Ludg'er, van den heiligen kluizenaar van Bak- keveen. St. Doede. van de „Frie sche Lieve Vrouwe", wier beeltenis prijkt op het oude Friesche zegel, verhalen alleen nog de oude toren tjes van het oude geloof der vade ren. In zeer vele zielen is zelfs het laatste glimpje van een christe lijk geloof uitgedoofd. Zijn er vooral in den Zuidwest- en in den Noordoosthoek een groot aantal gereformeerden, zijn er ook nog orthodox-Ned. Hervormden met een diep geloof, naast deze groe pen staat de groote massa, die niet meer gelooft in de godheid van Christus. Door niet weinigen wordt zelfs Gods bestaan in twijfel ge trokken Een vierde deel van de bevolking wilde zich bij de laatste volkstelling tot geen enkel kerk genootschap gerekend zien. Er zijn slechts 30 Katholieke parochies, sommige met niet meer dan 300 zielen, in totaal met nog geen 7 pet. van heel de bevolking. En het lijkt ons een verhaal uit een missieblaadje, als we lezen, dat op 27 Februari 1940 „voor de eerste maal sedert de Reformatie weder de H. Mis werd opgedragen in het Bildt-dorp St. Jacobi-paro- chie op den eersten Uithof van het Franciscaner klooster te Drach ten." Het eerste Misoffer na moer dan drie en een halve eeuw in dit dorp in een achterkamertje van een zeer bescheiden woning De bevolking leeft er sindsdien met de Paters op vriendschappelij- ken voet. In tal van gezinnen zijn ze welkom. Maar ons geloof inte resseert verreweg het meerendeel niet. De groote massa is er vrijzin nig Ned. Hervormd. Van een kerk en van godsdienst trekken de meesten zich niets aan. Hoe zou men een weg kunnen vinden naar de harten van deze menschen? Het antwoord op deze vraag luidt: Offervaardige, zich zelf vergetende liefde, zich uitend in hulp in het gezin, dat zou de weg zijn. En daarom richtten de Franciscanen van Drachten een noodkreet tot het Centraal Bureau van de Derde Orde. Er werd heen gestuwd naar saneering van het gezin door middel van het aposto lisch werk in de gezinnen door vrouwelijke Tertiarissen, die, na een grondige speciale vooroplei ding. den titel verwerven van ..ge zinsapostelen van St. Frans". Veel wordt van haar gevraagd, die zich aan dit apostolaat willen wijden- Zwaar valt het te moeten leven temidden van een geheel niet-lra- tholieke bevolking, te moeten mis sen de katholieke sfeer, te moeten ondervinden, dat men niet wordt begrepen. Haar taak is er een. die de grootste verantwoordelijkheid meebrengt, de grootst mogelijke voorzichtigheid vereischt. gezien dp gevaren van het milieu, waarin men komt te verkeeren. Het leven der gezinsapostelen zal dan ook aan strenge zelf-discipline worden gebonden en moet allereerst steu nen op diepen godsdienstzin. Na een hoopgevende proef-erva- ring van een jaar zal lha"= hei werk op een vaste leest worden van de mag pas door de meisjes gedragen worden, nadat zij een jaar vor ming en een jaar praktijk met goed gevolg hebben voltooid. Zij moeten ook goede getuigschriften verkregen hebben van gezinnen, waar zij in den loop van het jaar praktisch hebben gewerkt. Na de succesvolle voltooiing van deze op leiding ontvangen zij een diploma van het instituut. Na deze vor ming tot gezinsapostel binden deze meisjes zich voor één of meer ja ren, naar gelang zij dit wenschen, aan het gezinsapostolaat. De plaats van werkzaamheid wordt in overleg met het instituut gekozen. Niet alleen aan Friesland zal het werk gebonden behoeven te blijven, al scheen dit de eerste opzet. Ook Groningen, de groote steden van Holland, Zuid-Limburg roepen om hulp. En ook de dui zenden gezinnen in nood van de eigen broeders en zusters zullen niet mogen vergeten worden. Moge de liefdehulp in Friesland, ingegeven door het geloof, daar de harde koppen in deemoed doen buigen. A. M. Het slot der bevrijdingsfeesten De bevrijdingsfeesten te Breda zijn Maandagmorgen voortgezet met een reveille op de Markt van» alle muziekcorpsen, welke Breda telt. Poolsche en Nederlandsche troepen woonden de plechtigheid bij. In het Wilhelminapark ge schiedde daarna, onder geweldige belangstelling, de aanbieding aan de gemeente Breda van een pantser tank van 45 ton, welke tank door de Polen bij de Nederlandsch- Duitsche grens op de Duitschers veroverd was. Deze tank zal een plaats krijgen aan den Poolsche- weg, den weg dus, waarlangs de Polen een jaar geleden Breda binnenrukten. Namens de Pool sche pantserdivisie bood generaal- majoor Rudnicki aan burgemeester Van Slobbe de tank aan Na een marsch door de stad woonden de Poolsche soldaten in de kathedraal een plechtige H. Mis var. Requiem bij, opgedragen voor de zielerust der gesneuvelde Polen. Deze H. Mis, welke door vele autoriteiten, o.a. door mgr. P Hop mans. bisschop van Breda, werd bijgewoond, werd opgedragen door plebaan Schrauwen. Poolsche sol daten betrokken de eerewacht. In de Ned. Herv. kerk werd een, herdenkingsdienst gehouden, waar ds. We'sterveld voorging. Na deze plechtigheden werden op de begraafplaatsen Zuijlen en Ginneken kransen gelegd op de graven der gesneuvelde Polen. Des middags brachten duizenden, met vlaggen en wimpels getooide kinderen, muziekcorpsen en andere vereenigingen den Polen, in een enthousiast défilé, een grootsche hulde. De rest van den middag werd gevuld door een leuk Poolsch marionnettentheater en gym- nastiekdemonstraties; de avond was gereserveerd voor een concert van ™et Bredasche mannenkoor, een Chopinrecital van Stefan As- kenase en een boeiende folkloristi sche tooneelvoorstelling van de Poolsche schiliergroep. op een geschoeid. Alle meisjes Francisca ansche fesunshulp e" op de Serafiinsche Academie te Brummen een ^ondige onleiding ontvangen van minstens een vol jaar. Maandag 22 October zou het Noviciaatshuis voor meis jes-Tertiarissen in het kader van de Serafijnsehe Academie geopend worden, om te beginnen met een opleiding vo°r -Sezinsapostelen van St. Frans Zoodra de moge lijkheid daartoe open is. zullen ook cursussen gegeven worden voor onderwijzeressen, verpleegsters, maatschappelijke werksters, stu denten, enz. Het instituut heeft niets van een klooster, kent geen geloften pro fessie of iets van dien aard De meisjes dragen ook geen onder scheidende kleeding. De naam: „gezinsapostelen van St. Frans" DE NATIONALISEERING IN tsjecho-slowakije De regeering van Tsjecho-Slo- wakije heeft, naar A.F.P. uit Praag meldt, een decreet goedgekeurd, waarbij de buitenlandsche handel onder staatscontrole wordt gesteld. Voorts heeft de regeering besloten, over te gaan tot de confiscatie van de eigendommen van niet toege laten politieke partijen. Deze maat regel is vooral gericht tegen de agrarische partij, welke zich ge- compromiteerd heeft door samen werking met de Duitschers en er tevens van wordt beschuldigd, dat zij in Slowakije wederom tot activiteit wilde overgaan. Een der gevolgen van de maat regelen der regeering is de natio nalisatie van de bekende Bata- schoenenfabrieken. De leider van dit concern zou bovendien voor komen op de zwarte lijst van de geallieerden en uit de Vereenigde Staten zijn uitgewezen, omdat hij in relatie zou hebben gestaan met Goering. CONSULT DER SPAANSCHE MONARCHISTEN Algeciras, 29 October. (R.OJ Volgens een vooraanstaand Spaansch monarchist zou binnen kort te Sanlucar de Barrameda, bij Jerez, in Spanje een bijeenkomst worden gehouden door vertegen woordigers van don Juan, den troonpretendent, en andere mo narchisten. Op deze bijeenkomst zouden be langrijke beslissingen met het oog op een wisseling van regiem wor den genomen. Ook de hertog van Alba of zijn persoonlijke afgezo it zou ter conferentie zijn uitge- loodigd. HAARLEM 700 JAAR STAD Op 23 November zal het 700 jaar geleden zijn, dat Haarlem stads rechten ontving. Dit feit zal op feestelijke wijzë gevierd worden.

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1945 | | pagina 3