"réüSM De besprekingen over Indie generaal mallaby vermoord DAGBLAD VOOR SCHIEDAM EH OMSTREKEN. GEHEIM ACCOORD TUSSCHEN CHURCHILL EN ROOSEVELT Onze positie in het wereldluchtverkeer Amsterdam-Hew York Terwijl hij met Indonesi sche leiders confereerde Gen. Christison geeft nadere details Christison beveelt aan Indonesiërs overgave Ned. regeering betuigt haar deelneming Onafhankelijkheids beweging ook op Bali Rond Attlee's reis naar Amerika M«-«SRflBER|CHT Belangstelling in het Engelsche Lagerhuis Reizen wordt duurder EXTRA KOLEN voor zieken en bij bevallingen HET JAMRANTSOEN Thans half pond voor 14 dagen De Koningin in Engeland H.M. denkt daar een week te blijven GONGSLAGEN Irr den mist BERICHT De plannnen van de K.L.M. in 16 uur (Jitg. v. d. Maas bode-Stichting, R'dam Giro 9095 Directeur: Joh. Kuijpers. Hoofdred.Mgr Dr J Witlox Alg. Redacteur: H. A. Paalvast. Drukker: N.R.C N.V. NIEUWE SCHIEOtMSCHE COURANT WOENSDAG 31 OCTOBER 1945 68sle JAARGANG No. 19849 Tijd. adres Broers vest 8 A Tel. 68804 Abonnementspr 3.25 p. kwart. 1.10 p. maand 0.26 p. week Adverteratiëo 25 ets. per m. Uii Batavia wordt gemeld, dat brigade-generaal A. W. Mallaby, bevelhebber van de 49ste Indische brigade, te Soerabaja is vermoord. Deze tijding werd overgebacht door twee geallieerde officieren, die in gezelschap van Mallaby wa ren. doch konden ontsnappen. Generaal Christïson, die mede- deeling van den moord deed, zeide dat hij aan den Indonesischen lei der, dr. Soekarno, bevel had ge geven, bij hem te komen. Op een vraag, of hij Soekarno verant woordelijk zou stellen voor den moord op Mallaby antwoordde generaal Christison: „Wis en zeker" Generaal Christison zei in een desbetreffende verklaring, dat bri gade-generaal Mallaby op een smerige manier vermoord was. Hij werd gedood, terwijl hij in confe rentie was met extremistische In donesische leiders. In den laten namiddag was hij weggereden om ontmoeten, teneinde den 8 o van zaken te bespreken en ae volledige uitvoering van de bevelen om het vuren te staken te verzekeren. Dr Soekarno en generaal Haw thorn, de geallieerde bevelhebber op Java, waren uit Soerabaja ver trokken, nadat de overeenkomst over het staken van het vuren met de plaatselijke Indonesische leiders was bereikt. Deze wapenstilstand wSS1 eenig effect gesorteerd te stanrt Hen °fticieel werd de toe- pSp Horfm rustig genoemd. In eenige deelen van de stad waren nog enkele scherpschutters in actie. Generaal Christison heeft nieuwe be veten in verband met de situatie in Soerabaja uitgevaardigd. Generaal Sir Philip Christison. de geallieerde bevelhebber in Ned. Oost-Indië, gaf op een in aller ijl bijeengeroepen perscon ferentie een overzicht van de ge beurtenissen in Soerabaja, die hebben geleid tot den moord op brigadier-generaal Mallaby. Christison verklaarde o.a., dat er in Soerabaja groote voorraden wapenen en uitrusting, tanks en pantserwagens waren. die de Japanners gewillig aari den Ned kapitein Huijer overgedragen had den bij de Japansche overgave Een groot aantal van deze wape- nen viel in handen van Indone siërs. Vele Indonesiërs in Soera baja hadden Japansche uniformen en er waren aanwijzingen dat eemgen, zoo niet allen werden ftoeren^alTd door '^P^ehe of- ncieren als door Duitschers. Vijf Duitsche duikbootkapiteins waren hit een kamp te Batavia ontsnapt e'V,naSS S°erabaja gegaan K cl nadat de geallieer de bezetting op vreedzame wijze voortgang had gevonden geduren de drie dagen, vielen de Indone siërs de Br.-Indische strijdkrach ten aan, zonder dat er eenige pro vocatie was geschied. De oorzaak, die had geleid tot dézen niet uit- deeUnf" ,j'anval' was een mede- bieden alle onbevoegde persoifen hun wapens moesten inleveren Zulke mededeehngen waren ook elders, bijv. in Batavia, Bandoeng en Semarang, uitgeworpen zonder dat dit een tot ongeregeldheden aanleiding gaf. Maar de extremis ten te Soerabaja gingen voort, den apenstilstand te schenden. Iniusschen zijn nieuwe onge regeldheden uitgebroken te Sema rang aan de Noordkust van Java. Troepen en munitie worden per vliegtuig naar deze plaats ge bracht. Eveneens wordt gemeld dat een dringend beroep is gedaan op het South East Asia Command in Singapore om alle beschikbare transportvliegtuigen naar Java te zenden Generaal Christison heeft, na een bespreking met Soekarno, de volgende waarschuwing aan de Indonesiërs uitgegeven„Zoolang de Indonesiërs, die zich schuldig hebben gemaakt aan daden, zoo als het zonder aanleiding aanval len in Soerabaja, zich niet aan mijn strijdkrachten overgeven, zal ik al mijn zee, land- en luchtstrijd krachten, alsmede alle moderne oorlogswapens tegen hen inzetten, totdat zij vernietigd zijn. Indien onschuldige Indonesiërs hierbij gedood of gewond worden, rust de algeheele verantwoorde lijkheid daarvoor bij die Indone siërs. die de door mij genoemde misdaden hebben begaan. Ik waar schuw alle Indonesiërs zich niet in te laten met extremistische ele menten en vreedzaam en nauw samen te werken met zijn strijd krachten. Geweld zal met geweld beantwoord worden. Ik ben vast besloten orde en rust te handha ven en vertrouw dat alle goedwil lende Indonesiërs mij daarin zul len steunen". Tot zoover generaal Christison. De tanks, die reeds dagen ge leden te Soerabaja hadden moeten zijn, zijn gisteren bij vergissing te Batavia gearriveerd en onmiddel lijk naar Soerabaja doorgezonden. Alle Britsche oorlogsschepen zijn, volgens een onbevestigd bericht naar Soerabaja gedirigeerd, ter wijl vliegtuigen gezonden zijn om de Europeesche vrouwen en kinde ren te evacueeren. De Nederlandsche regeering heeft met groot leedwezen kennis genomen van den moord op den brigade-generaal A. W. Mallaby, tijdens een bespreking met natio nalisten te Soerabaja. Zij heeft daarop haar deelneming aan de nagelaten betrekkingen en aan de regeering van het Ver. Koninkrijk betuigd 'én haar afschuw uitge sproken over deze laaghartige daad tegenover een man, die streefde naar herstel van rust en orde in het belang van allen. De regeering is ervan overtuigd, dat de Indonesische bevolking in overgroote meerderheid naast haar staat in haar afkeuring over het gebruik van zulke middelen. Reuter meldt dat ook op Bali onafhankelijkheidsbewegingen te gen de Nederlanders gaande zijn. Een troepenafdeeling zou naar Bali onderweg zijn. waar Indone sische agitatoren aan het werk zijn. De Bilt, °01" he' K-N.M.I te Verwachting tot r-, avond, in den nacht en°v^fr,l?s- dag over het grootste Umi Jd" lands mist, die in den loop vfn den dag op de meeste plaatsen zal optrekken. Daarna aanvankelijk lichte later toenemende bewol king. Geen regen; overwegend ZVwkke zuid-0ostelijke wind. Va„ ontnemingen te Rotterdam Baijfdenmorgen 11.30 uur: WiniJi?£ÏS.rstand: 763.9 m.m Tmno k,ing: Z.-Oost, kracht 1 We*rSeiu.ur: 15.4 Celsius. Ma*imutn®/dbeidonbewolkt, somen tusSeheï?ei atuur (voorge- si" .hedenmnr„uur Sisteren- "s. mi"'irmm.rn°rgen): is.g Cel- Londen. 30 October (R.O.). Eenige uren na de aankondiging, dat minister-president Atllee een bezoek zal brengen aan de Ver- eenigde Staten, werd er in het Engelsche Lagerhuis gesproken over het feit, dat Churchill en Roosevelt te Quebec in September 1943 een geheime overeenkomst hebben gesloten met betrekking tot de atoombom. Het labourlid kapitein Blackburn vroeg den minister-president, deze overeenkomst zoo spoedig mogelijk te publiceeren. zoodat het huis in overweging zou kunnen nemen, de overeenkomst te ratificeeren Hij drong er op aan, dat alle inspan ningen zouden worden geconcen treerd op het gebruik van atoom- energie in vredestijd. Hij zeide dat meer dan 90 pet. van de in Amerika verrichte onderzoekingen er op gericht waren, grootere en betere bommen te vervaardigen voor onbepaalde doeleinden. Op de vraag, welke firma's in Amerika door het Amerikaansche ministerie van oorlog belast zijn de, leiding van de fabrieken voor atoomenergie, luidt, aldus Blackburrr het antwoord: de firma Dupont. Deze naam klinkt den Russen zeer onaangenaam in de ooren, omdat deze onderneming overeenkomsten had met de Im perial Chemical Industries in Lon den en met de I. G. Farbenindus- trie in Duitschland, overeenkom- ri i' uie gesloten waren met het onriL„ un .f'geh herleving na den den doorert Ve stellen- Zij wer- een onderriS ?ussen beschouwd als nlrc eel van de omsingelings tegen de lowjet Unie. Blackburn zeide, dat om deze belangen, die nu tegen de wenschen der geleerden en de meening der vooruitstrevenden in de Vereenigde Staten en Engeland hun werk voortzetten, de walm der reactie hangt Hij drong aan op internationale controle der atoomenergie. Herbert Morrison antwoordde Atnl d®jegeering. Hij zeide, dat kinrrJfn J ,?|in aanstaande bespre- andere n,,^aSh'"gtorl aa" deze en aandacht zo,de noodiSe echter „iet nunten en- Het zou er vóór uttl® 21Jnf wanneer minister-preside^ reed s ÏT den de verklaringen zouden tPga|n" afgelegd. zouden worden De besprekingen met president Truman zullen zich niet beperken tot de wetenschappelijke methoden met betrekking tot het losmaken van atoom-energie, ze zullen vol ledig en allesomvattend zijn, Mor rison zeide voorts, dal de aspecten van de atoombom op het terrein van de buiienlandsche politiek „de regeering zware hoofdpijn geven" en dal de regeering niet sen Iwee drie een uitweg voor dil veelom- vallende probleem kan bedenken. HET A.S. CONSULT TE WASHINGTON Vanwege het Witte Huis te Washington is het volgende mede gedeeld: „De Britsche eerste-minis- ter Attlee zal begin volgende maand te Washington een bezoek brenger aan den president, om met hem er. den minister-president Mackenzie King van Canada een bespreking te voeren over de problemen, welke de ontdekking van de atoomenergie heeft doen ontstaan. De eerste Britsche premier wordt op een dusdanig tijdstip te Washing ton verwacht, dat de bespreking ongeveer 2 November zal kunnen beginnen". Met ingang van 1 December a.s. zullen de reizigerstarieven door de Ned. Spoorwegen met 25 piocent worden verhoogd. Retourkaartjes zullen waar schijnlijk weer per 1 Januari worden afgegeven. Naar men ons mededeelde hangt dit in hoofdzaak af van het feit, of men tijdig over de groote hoeveelheid carton, daarvoor benoodigd, zal kunnen be schikken. Van 1 Nov. af kan voor zieken op doktersvoorschrift een extra rantsoen (een eenheid per 2 we ken per gezin) vaste brandstoffen worden verstrekt. Bij bevallingen kan 1 eenheid voor eenmaal wor den verstrekt. Dit laatste rantsoen kan worden aangevraagd met ge bruikmaking van hetzelfde formu lier als waarop de andere ver strekkingen voor a.s. of jonge moeders worden aangevraagd. Met ingang van 4 November wordt het jamrantsoen gebracht op 250 gram per 14 dagen. Op den jambon kan desgewenscht in plaats van jam hagelslag, stroop ofkunst- honing worden gekocht. H.M. de Koningin is Dinsdag morgen op het Blackbush-vliegveld te Londen aangekomen. H.M. was vergezeld van Haar adjudant, kap. R, van Ziinniiek Bergman. Haar secretaris, drs. M. Kohnstam en Haar hofdame mevr. L. de Beau- tort. Zoodra het Dakota-vliegtuig was geland, werden de Ned. driekleur en de R.A.F.-vlag geheschen. Ter verwelkoming was o.m. aanwezig de Ned. ambassadeur jhr. Michiels van Verduynen. De Koningin zag er bijzonder goed uit. Zij schudde den leden der vliegtuig-bemanning de hand en inspecteerde daarna een eerewacht van de Aircrew Cadets. Hierna vertrok H M. naar een landgoed in Mortimer, ongeveer 80 kilometer van Londen, waar Zij volgens Haar secretaris een week denkt te blijven. Onze omgeving had hedenmor gen een middellijn van nog geen 100 meter. Voorzichtig schoven we door den dichten sluier. Een belgerinkel, de stoot op een fluit, geknars van wielen en dergelijke geluiden wezen er op, dat de we reld grooter was dan onze loop ruimte. Straten en pleinen waren vaag afgelijnd en afgehoekt. Een echt wereldbeeld deze m-ist- ochtend Want als we de krant van gisteravond goed hebben ge speld kan men maar tot één con clusie komen, een gevolgtrekking, die overigens niet nagelnieuw is en zij is: We zitten nationaal en internationaal in den mist. Elke herinnering aan den naam van een land: Amerika, Engeland Rus land, Spanje, Italië, Oostenrijk beteekent tegelijk het zien van een presenteerblad met moeilijk te verorberen politieke en sociaal- economische gerechten. Herinne ren we aan ons eigen land, dan doemen zelfs spookbeelden op. Want zoo'n college als premier Schermerhorn in Groningen gaf moet 9ns in het gelid brengen. Dus niet moedeloos maken maar ons activeeren tot een samentrek ken van de lichamelijke en geeste lijke spierenbundels. Als de minister-president moet verklaren, dat de meeste Neder landers niet weten, wat er in mid den-Europa op het spel staat, ais hij er op wijst, dat een plan bureau is opgericht, dat voorloo- pig meer is gericht op het vermij den van armoede dan op het be vorderen van welvaart, dan betee kent zulks, dat we ons in ernstige mate moeten richten en dat we er met dansavonden niet komen Dag aan dae zullen we sterk moeten staan, en dé Nederlandsche taai heid uitprobeeren, samen een ke ten vormen hand in hand, om ons volk er met alle middelen boven op te krijgen en te houden. Een schoone taak, een ernstige zaak- Arbeid voor har' en hersens En wat dit laatste betreft: veel her sens kunnen niet in een klein hoofd. Ondergeteekende wenscht U allen een schedelomvang als van den reus, die pas in het Tien- Sjangebergte is gevonden. HBNK VAN DER MAZE. In verband met den feestdag van Allerheiligen zal deze cou rant morgenavond NIET ver schijnen. DE DIRECTIE. Minister Mansholt zal Vrijda» voor de radio spreken over Nederl land op de conferentie te Quebec. De „Stuyvesant" is Zaterdag met 8000 pakketten en 62 passagiers van Willemstad naar Nederland vertrok ken. De verbinding Amslerdam- Batavia is nummer één: die komt eerst. Vervolgens is de lijn naa' de West een dringende noodzaak en een luchtverbinding Amster damNew York mogen we ook niet negeeren. Dal zijn de drie hoofdzaken van ons program. In hei Europeesch verkeer zullen we ons wel indraaien, aldus de heer A. Plesman, directeur van de K.L.M. op de eerste perscon ferentie, welke hij na den oorlog op het hoofdkantoor in Den Haag heeft gehouden. De goede organisatie, welke de K.L.M. voor den oorlog bezat, is geheel uiteen geslagen, de piloten, opleiding bijv. heeft 5 jaren stil gestaan, wat voor onze nationale luchtvaartmaatschappij een achter stand van 150 a 200 piloten betee kent. De heer Plesman is echter niet van plan bij de pakken neer te zitten, maar wel aan te pakken. We zullen groote sprongen moeten doen, zeide hij. De omzet van 13 millioen per jaar van vóór den oorlog zal op 45 millioen moeten worden gebracht. In Engeland heb ik eenige De Havilland Dragon Rapide v"eg7 tuigen gekocht en daarmee wordt thans een binnenlandsche dien. onderhouden, maar een niet min- kunnen we Indië gaan helpen? Voor den dienst op Indië heeft de Ned. regeering in Washington de beschikking gekregen over 14 C-54 viermotorige Douglas-vlieg- tuigen (de militaire transportuiL voering van de Douglas DC-4), waarmede 41 passagiers per ma chine en een groote hoeveelheid lading vervoerd kunnen worden. Deze machines worden door Ame rikaansche vliegers via Parijs naar Nederland gevlogen en men heeft ar in toegestemd één bemanning voor langen tijd af te staan voor de instructie van Ned. bemannin gen. De route, welke gevlogen zal worden, is nog niet heelemaal vastgesteld. Het is de bedoeling op 7 November de eerste proefvlucht te ondernemen, op 21 November komt die machine dan in Amster dam terug. Dan wordt een twee maal in de weeksche dienst inge steld en vervolgens telkens met 14 dagen tusschenruimte een driemaal, viermaal in de weeksche toteen dageliikschen dienst op Indie is bereikt. Dat zal, naar we hopen, op 1 Februari van het volgend jaar Zijn Deze dienst zal ook voor de repatrieering zorg dragen. Voor de 14 toestellen zijn 28 bemanningen noodig. Die kan de K.L.M. nog niet uitbrengen. Daar om wordt onderhandeld over de aanwerving van 24 Amerikaansche en 24 Engelsche piloten. De dienst op West-Indië. Voor den dienst op West-Indië der dringende vraag was: hoe heeft de K.L.M. 4 nieuwe 4-moto- rige Douglas 1009-vliegtuigen aan geschaft. welke vóór April 1946 in Nederland zullen worden afgele verd. De route voor dezen dienst zal zijn: Amsterdam, Lissabon, Da kar, Paramaribo, Curacao, waar de K. L. M. reeds een goed geoutil- leerden technischen dienst bezit. En vervolgens is in voorberei ding een transatlantische dienst van de K.L.M. van Amsterdam op New-York, die in den zomer over de Noordelijke route via New Foundland zal worden gevlogen en in den winter waarschijnlijk over een meer zuidelijke route Voor dezen dienst heeft de KLM. 4 4-motorige Lockheed-Consieila- lions aangekocht, die in April hier te lande zullen aankomen. De heer Plesman hoopte eind Mei van het volgend jaar den dienst op New- York te kunnen beginnen. Amster dam—New-York in 16 uur! Men spreekt tegenwoordig over „a Dattle in civil aviation". Als oudste i?t »in 'n de wereld zal de K.L.M. meedoen in dien strijd. De kans bestaat, dat we er naast komen te staan, zei de heer Ples man, maar we zullen alles doen om dat te voorkomen. En het kan, Wat de K.N.I.L.M. betreft, deelde de heer Plesman nog mede, dat deze onderneming zich ook zoo spoedig mogelijk zal moeten instal- leeren. haar oude lijnverbindingen weer zal moeten opvatten en trachten lijnen te maken over den iPaFJflf>, op Australië, China en Zuid-Afrika. De K.N.I.L.M. krijgt ook een groot intercontinentaal verkeer te verwerken, maar daar zit ook nog heel veel aan vast.

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1945 | | pagina 1