r«s vgsn?s£fi se HET PROCES VAN DEN HEROPBLOEI Prijsbeheersching blijft werken Sociale liefde het doorman-monument DAGBLAD VOOR SCHIEDAM EN OMSTREKEN Hulpbisschop van Breda Coadjutor benoemd van mgr. Hopmans Christiansen zal in Nederland terecht staan December moet redelijk zijn VAN MOOK SPRAK INDERDAAD MET SOEKARNO Doch blijft afwijzend tegen overleg met hem, volgens regeering De toestand op Java Een geval van kunstenaarswraak Nieuwe commandant van Soerabaja De „Times" over het désaveu van Van Mook HIT A.S. CONSISTORIE Een Amerikaan aposto lisch delegaat te Berlijn?, BOEREN HELPEN BOEREN Bon voor lucifers Slachtoffers van mijnen De Koningin in Engeland Door stationskap gevallen WEERBERICHT Uitg. v. d. Maas bode-Stichting, R dam Giro 9095 Directeur: Joh. Kuijpers. Hoofd red.: Mgr Dr. j Witlox. Alg. Redacteur: H. A. Paalvast. Drukker: N.R.C N.V. NIEUWE SCHIEDAMSCHE COURANT MAANDAG 5 NOVEMBER 1945 68sle JAARGANG No. 19852 Tijd. adres: Broersvest 8 A Tel. 68804 Abonnementspr 3.25 p. kwart. 1.10 p. maand 0.26 p. week. Advertenrtiën 25 ets. per m. Meermalen is m artikelen over Wederopbouw de nadruk gelegd op de groote beteekenis van de jeugd van sociale liefde. Haar eenig doei is: het welzijn van alle It'den en alle groepen van onze Nederland- sche Volksgemeenschap. Het streven van die jeugd naar het welzii n van alle leden en alle groepen van de volksgemeenschap heft natuurlijk niet op het verschil In gaven en talenten, noch het ver schil in de levenspositie van de maatschappelijke standen, welke uit dat verschil van gaven en ta lenten noodzakelijk voortvloeit. Dat is immers eenvoudigweg on mogelijk. evenals het onmogelijk is aan de verschillende organen van het menschelijk lichaam de zelfde functie toe te kennen. Wel echter streeft de sociale lief de er naar aan een ieder een be hoorlijk aandeel te geven in de stoffelijke en geestelijke goederen van de gemeenschap, altijd dan in overeenstemming met ieders le venspositie. Maar zij let niet op de prestatie van een bepaalde groep, of de eene meer presteert dan de andere, zij let alleen op het so ciaal belang, op het welzijn van allen. Daarom neemt zij geen afwach tende houding aan of er misschien op grond van de deugd van recht vaardigheid eischen gesteld kun nen of moeten worden, neen zij voorkomt die eischen, eventueel conflicten door aan allen een menschwaardig bestaan te schen ken en daarbij denkt zij aan alle groepeeringen van de bevolking, door b.v. aan arbeiders gelegen heid te scheppen voor ontwikke ling, begrip voor kunst en schoon heid. Meer nog, de liefde zoekt naar een goede verstandhouding tus schen de verschillende organisaties, tusschen den staat en zijn organen. 's de deugd van sociale liefde indeidaad door ons volk wordt aangevoeld als een element van onmisbare beteekenis voor een hechte samenleving zal er een maatschappij kunnen ongebouwd worden welke hecht en stevig is en alle onrecht uitbant. En dan pas zal het woord van Paus Pius XI z.g. zin krijgen wan neer hij zegt in zijn encycliek „Quadragesimo Anno" (137): ..van waarlijk aigemeene samenwerking tot het gemeenschappelijk welzijn zal dan alleen sprake kunnen zijn. wanneer diép in het bewustzijn der verschillende groepen der maatschappij de overtuiging leeft, dat zij leden zijn van één groot gezin en kinderen van denzelfden Vader.Dan toch zullen de wel gestelde en invloedrijke klassen haar onverschilligheid ten opzichte van haar minderbedeelde broeders omzetten in een werkzame liefde. En de arbeiders zullen van hun kant elk gevoel van haat en af gunstoprecht uitdoven en voor de plaats, hun door de Goddelijke Voorzienigheid in de maatschappij aangewezen, niet enkel geen min achting maar zelfs hoogachting koesteren in het volle bewustzijn dat zij door het volbrengen van nunif en 2 Pllcht' ^rhjk het algemeen wêlz«n::Werken aa" PATER COMMANDEUR. In verband met zijn hoogen leeftijd Mgr. werd in Augustus j.l. tachtig jaar heeft Z.H. Exc. Mgr. P. Hopmans, bisschop van Breda, aan Z.H. den Paus ver zocht een coadjutor te willen aan wijzen. Naar wij vernemen, heeft Z H thans als zoodanig benoemd den hoogeerw. heer Jos. W. M. Bae- Hn^'^-Seneraal van mgr. lan»e iaren nieuwe bisschop is hentgebildom S|C;eedff iSngaT/eSt hij Pastoor te Bavel (H^M^ Middelares) en deken van GRinT ken. Nog slechts kor? geiïï™ volgde hij Mgr. van Oers op als vicaris-generaal. Christiansen, de voormalige Dui'tsche militaire bevelhebber 1" Nederland, zal aan de Nederland- sche autoriteiten worden uitgele verd. Hij zal terecht staan wegens zijn optreden tegen het dorp Put ten. Voor den economischen her opbloei van ons land zijn de om standigheden nog verre van gun stig. Toch wordt allerwegen al het mogelijke in het werk gesteld om dit proces -in goede banen te hou den en te bespoedigen. Een zeer belangrijke functie vervul len daarin ook de prijzen. Wat deze betreft, heeft het directoraat- generaal voor de prijzen, met prof. dr. Brouwers aan het hoofd een groote en uiterst moei lijke taak. Prof. Brouwers heeft daarom trent een en ander medegedeeld. Hij constateerde, dat het probleem oer prijzen drieledig is: men heeft n.l. te maken met de verhouding tusschen prijzen en kosten, tus schen prijzen en loonen en tus schen de binnenlandsche en bui- tenlandsche prijzen. Het hoogst bereikbare ideaal, dat gesteld wordt, is in een jaar tijds al deze verhoudingen tot evenwicht te brengen. Voornamelijk moet er naar worden gestreefd, hier zoo spoe dig mogelijk een prijsniveau te scheppen, dat ons straks weer in staat zal stellen, actief op de we- reidmarkten op te treden. Daar om moeten prijzen en loonen zoo worden vastgesteld, dat de con currentie mogelijkheid met het buitenland behouden blijft. Dit zal o.m. beteekenen, dat met geringe winsten genoegen moet worden genomen. Dan echter is van het hoogste belang, dat de betrokkenen zich houden aan de prijsvoorschriften. Met groote beslistheid wees prof. Brouwers de meening van de hand. dat in ons land inflatie zou heer- schen Wel zijn de prijzen hoog, vergeleken met voor den oorlog, maar men vergete niet, dat de omstandigheden zijn gewijzigd. Spr. was er van overtuigd, dat verschillende artikelen in de naaste toekomst ongetwijfeld in prijs zullen dalen. Nu December nadert. Bij het naderen van de Decem bermaand zal zooveel mogelijk worden getracht prijsstijgingen en -overschrijdingen tegen te gaan. „De Decembermaand moet een redelijke maand worden", de prijs beheersching zal haar best doen. Echter het gebrek aan medewer king van het publiek zal moeten verdwijnen. En dit ook bij den strijd tegen den zwarten handel. Zoodra dit maar mogelijk is, zullen de prijzen worden losgela ten. De handel houde er voorloo- pig echter nog rekening mede, dat de vastgestelde prijzen maxi mumprijzen zijn. EENIGE VASTGESTELDE PRIJZEN Door het directoraat-generaal ziin de volgende prijzen vastgesteld: Levensmiddelen: Brood 1 0 20. rundbiefstuk 2.30 per kg, kalfsbiefstuk 1.80 per kg rund- en kalfsgehakt t 1.40 per kg. carbonade (varkens) f 1.60 per kg versch spek f 120 per kg., eieren f 0.21 oer stuk (kl 1) kabeliauw f 1.05 per kg., writing 0.65 per kg. haring (versch) f 0.60 Der kg., tong f 3.90 per kg schol 1 1.90 per kg_ margarine 1.40 per kg. boter I 2.60 per kg., vet I 1.30 per kg. melk (kl 2) t 0.17 per liter karnemelk f 010 per liter, uien f 0.14 per kg. tomaten 0.31 per kg.. andijvie 0.13 per kg., roode kool t 0.11 Der kg., bos peen f 0.18 per kg., appelen la 0.50 per kg., peren 2b 1 0.37 per kg., bruine boonen 0.48 per kg. groene erwten f 0.34 per kg., ansio- visschpasta f 0.36 per 65 gram. visch- pasta f 0.36 per 110 gram jam 1 1-10 per kg., appelstroop f 0.74 per kg., chocoladereep 1 0.08. choc, werken 3.50 per kg., cacao t 1.80 per kg., koffie 1.60 per kg., thee t 5.00 per kg., rijst f 0.50 per kg. zilver uitjes f 0.62 per flacon, gebak bil inlevering van ingrediënten f 0.20 f 0.28 per 100 gram. Diverse goederen Heerenschoenen f 12f 15, werk schoenen f 13.50, damesschoenen f 13.50, kinderschoenen (maat 17 t/m. 23) f 6.75, schoenreparaties (zolen en achferlappen)heerenschoenen (ge spijkerd) f2.95—3.75, (genaaid) f 3.254.05, heerencostuum 3 deeüg f38—63. jongenspakje 3 deelig f26— 42, winterjas f35—55, damesjapon f 1525, meisjesjurk f 917, sport hemd f 46, overhemd met losse boord f610, sokken (kunstzijden) f 0.351 per paar. sokken (wollen) f 2.50 per paar, heerenborstrok f 6, flanel hemd f3, d-amescamisole f2.50, onderjurk f 4, laken f 5. sloop f 1.25» ameublement (slaapkamer) f 450700, ameublement (zitkamer) f 350700, anthraciet nootjes 3 f 3.70 per een heid, cokes f 3.90 per eenheid, ongecodeerd theeservies voor 6 pers. f 8.80 a f 10.50, ongecodeerd eetservies voor 6 pers. f 24.5o f 30, huishoud zeep f 0.10 per 100 gr., wasclipoeder f 0.21 per 250 gram, lucifers per pak van 10 doosjes f0.20, boenwas f0.70 per 390 gram, fluitketel (van oud biscuitbük) f2.50, gegalvaniseerde emmers (30 cm) f 1.79—2.40. Schrijfblok 4° formaat f 0.75 per stuk, blocnote 8° formaat f 0.40 per stuk, enveïoppen gewoon brieflfor- maat f 0.20 per 10 stuks, postpapier 4° vel gevouwen f 0.12 per 10 vel, schoolcahiers van 5 vel f O.OS1^ per stuk, nagelborstel f 0.45 per stuk en werktoorstel f 0.74per stuk, beide binnenlandsch fabrikaat, en schoen borstel f 0.94 per stuk, bier (lager) f 0.23—0.34 per gl., jonge jenever f 0.350.60 per glas, thee en koffte l 0.250.35, limonade f 0.250.35. heeren knippen f 0.350.75, perma nent f 3.5010.-, bioscoopprijzen stal les f 0.70—1.15, parket f 0.45—0 80. gemeubileerde zit-«laaplkamer (een voudig) f 2025, kleine kamer in eenvoudig degelijk pension 62 50. groote kamer f 75, klehie kamer eerste klas pension f 85. groote ka mer eerste 'klas pension f 110, gla- zenwasschers f 0.25 per raam, schoonmaakdienst voor vuilnisemmers (eenmaal in de week) f 0.65 per maand per emmer, schoorsteenvegen l 11.25 per rookkanaal, fietsban den plakken (eenvoudige reparatie bii in goeden staat verkeeren^e banden) f 0.30—0.35, huur van schrijfmachine f 12.50 per maand het 'verven van vloeibaar behang: ontruimde vertrekken eenmaal ver ven f 0.60 per m2, tweemaal verven f 0.90 per m2, niet ontruimde ver trekken: eenmaal verven f 0.75 per m2. tweemaal verven f 1.13 per m2. De regeerïngsvoorlïchlingsdiensi lc Den Haag deelt het volgende mede: De regeering heeft van den lui tenant-gouverneur-generaal de ge vraagde inlichtingen ontvangen om- Irent een beespreking met nationa listische vertegenwoordigers, waar bij ook ïr. Soekarno aanwezig was. Hel anwoord licht toe onder welke omstandigheden en op welke mo tieven de luitenant-gouverneur-ge neraal gemeend heeft tegen de lanwezigheid van Soekarno bij deze oriënteerende bespreking geen be zwaar te m°eien maken. De regee ring acht het niet in 's lands be lang, hans in nadere beschouwingen hieromtrent te treden. In het afwij zend standpunt ten opzichte van overleg met Soekarno is ook bij den luitenant-gouverneur-generaal geen wijziging gekomen. De toestand in Batavia spitst zich meer en meer toe. Hoewel de vijandelijkheden volgens de berich ten verminderen- Er werd voor alle geïnterneerde soldaten in Batavia een „spertijd" bepaald. Alleen Tijdens de Vlootweek te Rotter dam was op het voetstuk van het oude standbeeld van Van Hogen- dorp een gipsen beeltenis geplaatst van schout-bij-nacht Doorman, den held van de Java-zee. Het was, als wij juist zijn inge licht, een goed-bedoeld geschenk van Engelsche zijde, maar de uit voering heeft alles te wenschen overgelaten. Hooge eischen konden overigens moeilijk worden gesteld, wont er werd slechts zeer weinig tijd gegeven voor de vervaardiging van het beeld. Het diende ook niet j". ',rs, dan tot opluistering van een tijdelijke tentoonstelling. Nu heeft men de fout begaan, na het einde van de tentoonstelling het beeld te laten staan, tot groote ergernis van velen, die aanstoot na men aan een zoo weinig geslaagde proeve van beeldhouwkunst langs den openbaren weg. Blijkbaar is het sommigen ten slotte te machtig geworden en zij zochten artistiek recht op eigen houtje. Zondagnacht is het beeld .van zijn voetstuk geworpen en vernield. Voorbijgangers vonden nog de ladder en het touw, waarmede de daad bedreven was, alsmede een briefje. Daarop stond geschreven: „Wilt ge uw zeehelden eeren, tracht dan de kunstenaars niet te blannee- ren." wachtpatrouilles vallen hier bui ten. Piloten uit verkenningsvliegtui gen verklaarden, dat zij. boven midden-Java vliegend, opmarchee- rende formaties waar konden ne men, waarbij vrachtauto's en trei nen, die zeker niet door de Brit ten en Br.-Indiërs gebruikt wer den, De Indonesiërs in Soerabaja too- nen nu een meer tot samenwer king geneigde houding en meer ontzag voor de opsporingsteams voor krijgsgevangenen en geïnter neerden. De Britsche commandant Pugh is er in geslaagd, 2100 vrou wen en kinderen uit Soerabaja te evacueeren. waarvan al reeds 500 onderweg naar Batavia zijn aan boord van een Britschen torpedo jager. De toestand te Magelang is ech ter nog steeds verward. Na be sprekingen heeft de nationalistische leider Sardini erin toegestemd, alleen bepaalde zones te bezetten en de rest van het gebied volledig te ontruimen. De Britten zouden geweigerd hebben, daar vertegen woordigers van de Ned. regeering in hun functies te erkennen. Generaal-majoor Mansergh van de vijfde Br.-Indische divisie is uit Singapore te Batavia aange komen, alwaar hij een onderhoud met generaal Christison had. Hij zou vandaar naar Soerabaja door reizen om het commando van wijlen gen. Mallaby over te nemen. Verdere versterkingen zouden zeer spoedig aankomen te Soerabaja. dat, naar men verwacht, vast in handen der geallieerden zal blijven wordt United Press meldt uit Londen: In goediiigelichte katholieke krin gen verluidt, dat onder de ongev. 30 nieuwe kardinalen, die tijdens het a.s. consistorie benoemd zullen worden, het niet-Italiaansche ele ment zal overiheerschen en dat er drie of vier Amerikanen tot het kardinalaat verheven zullen wor den. Niet alleen echter in den kring der kardinalen zal het Itaiiaan- sche element terugloo-pen, meent men, hetzelfde wordt verwacht wat betreft de diplomatieke ver tegenwoordigers van het Vaticaan, die tot dusverre bijna zonder uit zondering Italianen waren. In dit verband wordt gewezen op de be noeming van mgr.. Joseph Patrick Hurly, bisschop van Saint Augus- tin, in Florida, tot apostolisch de- legaat. Er zullen zeer zeker andere benoemingen van Amerikaansche dignitarissen op belangrijke diplo matieke posten volgen. Na het a.s. consistorie zal de H. Vader een apostoliischen delegaat te Berlijn benoemen en men ver wacht dat deze benoeming ertoe zal bijdragen, cm de betrekkin gen tusschen het Vaticaan en het Duitsche episcopaat op normaal peil te brengen. De apostolische nuntius, mgr. Orsenigo, woont in feite te Eichstaett, een Beiersch dorpje, en heeft slechts met de bisschoppen vhn Zuid-Duitschland direct contact. Men verwacht ook hier de benoeming van een Ame- rikaanischen bisschop tot Pauselij ken vertegenwoordiger te Berlijn. Daar er nog duizenden boeren gezinnen in de geteisterde gebie den zijn, die alles of bijna alles verloren, en die vóór den winter moeten worden geholpen, heeft de Hark besloten een inzameling te houden onder de boerenbevolking van Zuidholland. Of de Ned. regeering traag of zij wenscht het geheele Indonesische conflict met.de wape- nen te beslissen schrijft üe Times" in een commentaar op de Saring uit Den Haag .at dr ^oerbdeSh«e de uitwerking van een bom<on troeoen eerder op Java ge- scne troePc" R-ittpn komen waren, als ae urmen krachtiger hadden opgetreden, als de Britten Soekarno hadden ge arresteerd. Er is echter slechts een nolitiek, die zin heeft voor de Nederlanders en die is: het pro gramma over te nemen, dat een groot aantal Britten, Amerikanen en Indonesiërs eerlijk en recht vaardig zouden achten. Het agentschap „Belga" ver neemt uit Parijs, dat in Frankrijk het brood thans bonvrij is. Het Centr. Distributiekantoor deelt mede, dat de voor een doosje lucifers aangewezen bon 123 niet op 4 Nov., zooals hier en daar bekend is gemaakt, doch op 11 Nov. geldig wordt. Bij de ontploffing van een land mijn bij Gennep is de 20-jarige Janssen uit Ottersum gedood en de 18-jarige Baeten levensgevaar lijk gewond. Bij Arnhem speelden twee 12- jarige jongens met een gevonden tankmijn. Deze ontplofte waarbij beide kinderen werden gedood In Albergen (Ov.) speelde eea aantal kinderen ook met gevonden mu nitie. Toen deze explodeerde, wer den 2 hunner op slag gedood: voor 5 andere jongens moest bloedtransfusie worden toegepast, waarna ze naar het ziekenhuis in Almelo konden worden over gebracht. Koningin Wilhelmina heeft Za* terdag te Londen een bezoek gen brach: aan den Koning van Grie kenland en den Koning van Joe-i goslavië. Op het stationsemplacement te Arnhem heeft zich een ernstig ongeval voorgedaan. Vier personen, die bezig wa,- ren met het sloopen van een deel van de overkapping van het eerste perron, zijn hierdoor heen gezakt, en van een flinke hoogte op de rails terecht geko-, men. Drie hunner bevinden zich in levensgevaar, terwijl de vierde beide beenen gebroken heeft. Verwachting tot. Dinsdagavond: Medegedeeld door het K.N.M.I. te De Bilt. Weinig verandering behoudens plaatselijke opklaringen. Waarnemingen te Rotterdam van hedenmorgen 11.30 uur: Barometerstand: 763.9 mm Windrichting: O.-Z.-O.; kracht 2 Temperatuur 8,5 Cels. Weersgesteldheid: nevel. Max.-temperatuur (voorgekomen tusschen 8 u. gisteren en 8 u. hedenmorgen)13,0 Cels.; min. 6,4 Cels.

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1945 | | pagina 1