DE TOEKOMSTIGE STAAT VAN IN DIE GEZINSHULP Meer Amerikaansche zuivel voor Nederland DAGBLAD VOOR SCHIEDAM EN OMSTREKEN. JaSfa,.1"1 2*lu>« ren Voorstel ronde-tafelconferentie Officieele verklaring der Hed. regeering Onze spoorbruggen De situatie op Java Scherpe waarschuwingen door de Britten 100 Millioen voor Ned.-lndië? Regeering helpt Zeeuwsch-Vlacmde Tegemoetkoming in vele moeilijkheden betSX rm°esl worden Gecondenseerde melk, melkpoeder en kaas DOORMAN'S BEELD Waarom is het blijven staan De suikerpositie van ons land Loonen in de zuivel industrie Fransche katholieken in de politiek Waakzaamheid en gelijkwaardigheid ven Jitg. v. d. Maas bode-Stichting, H'dam Giro 9095 Directeur: joh. Knijpers. Hoofdred.: Mgr Dr. J. Witlox. Alg. Redacteur: H. A Paalvast. Drukker: N.R.C N.V NIEUWE SCHIEDAMSCHE COURANT DINSDAG 6 NOVEMBER 1945 6851e JAARGANG No. 19853 Tijd. adres: Broers vest 8 A Tel. 68804 Abonnementspr 3.25 p. kwart. f 1.10 p. maand 0.26 p. week Advertenrtiën 25 ets per m. Volgens den correspondent te Ba'avia van de „Daily Herald heeft de Ned. regeering aangaande Indonesië een officieele verklaring afgelegd, waarin wordt gezegd, dat de regeering aandringt op „Weder opbouw in samenwerking op Java en Sumatra onder garan'ie van behoud van het Indonesische zelf respect". De verklaring beval verder het voors'el tot hei onmiddellijk hou den van een ronde-lafelconferentie teneinde gezamenlijk planned le ontwerpen. Het onderwijs zal op een ruime re leest geschoeid worden, er zal een einde worden gemaakt aan hel analpbabelisme en de Indonesische laai wordt naast de Nederlandsche erkend. Er komt een Indonesisch parle ment op democratische basis me-1 een meerderheid van Indonesiërs, maar, zoo gaa1 de veiklaring voort ondergeschikt aan de „algemeene regeering".) Deze term is woorde lijk vertaald uit het desbetreffende digram uil Londen). De kwestie van het stemrecht moet nader in oogenschouw wor den genomen. De verklaring spreekt zich uit ▼oor wet, orde en eenheid. Naar aanleiding van bovenver melde verklaring, die de Ned regee ring te Batavia zou hebben afge legd. deelt de regeeringsvoorlich- tingsdienst te 's Gravenhage het volgende mede: De Ned. regeering was van den Inhoud van deze verklaring door den luitenant-gouverneur-generaai op de hoogte en gaat er volledig mee accoord. Dr. Van Mook had vrijheid tot publicatie over te gaan op het door hem geschikt geachte oogenblik. Harerzijds zal de Ned. regeering den tekst echter thans De voorloopige data (behou dens mogelijken tegenslag) van de indienstneming van de spoor wegbruggen zijn als volgt: Maasbrug, bruggen bij Roer mond: einde November. Rijnbrug Oosterbeek bij Arn hem: half December Maasbrug bij Venlo: begin Februari. Hollandsch Diep bij den Moer dijk: zomer 1946. Brug over de Oude Maas bii Dordrecht: zomer 1946 ^Maasbrug bij Hedel: zomer IJselbrug Zwolle (Katerveer) met bekend. Merwedebrug bij Baanhoek fbtj Sliedrecht) niet bekend. nog niet geheel aan de openbaar heid prijsgeven, zoolang niet vast staat, dat Batavia hiertoe officieel is overgegaan. Berichten daaromtrent worden ieder oogenblik verwacht. De „Oranje", welke naar Australië gaat met 567 geëvacueerden uit Batavia en Bandoeng, zal in Sema- rang nog 250 geëvacueerden op nemen. Allen zullen vier maanden doorbrengen Li Australië en daarna terugkeeren. Dertig man medisch personeel, waaronder 11 doktoren, zijn te Batavia gearriveerd. Zij waren van Nederland naar Colombo gevlogen en vandaar per schip doorgereisd. Wat den toestand te Soerabaja betreft, wordt gemeld, dat volgens officieele schatting in de afgeloopen week 2500 Britsche en Br Indische soldaten tegenover 20.000 door Japanners uitgeruste en opgeleide Indonesische soldaten en een half- uitgeruste bende van 100.000 Indo nesiërs stonden. Indonesische leiders hebben ver klaard, dat gedurende de gevechten 3000 Indonesiërs zijn gedood De Britsche verliezen zijn nog niet ge publiceerd, maar officieel is ver klaard. dat zij gering zijn. uitge zonderd wat de officieren betreft Intusschen is de Japansche Mo hammedaan Shimuzu, expert voor Mohammedaansohe zaken, die drie en een half jaar de politieke ad viseur van Soekamo geweest is, door de Britten gearresteerd. Shi muzu, die ook de leider was van de ondergrondsohe terroristen- organisatie „De zwarte waaier", za! zich te verantwoorden hebben voor tal van oorlogsmisdaden. Na een nacht van geweervuur in straten van Batavia hebben scherpe Britsche waarschuwingen aan de Indonesische extremisten de bedreiging van generaal Christi- son, dat alle moderne wapens ge bruikt zouden worden als de onlusten op Java aanhielden, op gevolgd. In de zakenwijk van Batavia werden Britsche patrouilles aangevallen door Indonesiërs, waar van er één werd neergeschoten toen hij den Britschen comman dant trachtte neer te steken. De patrouilles troffen ook meerdere Ned. schildwachten aan. die vrije lijk in het Tjidengebied van hun vuurwapenen gebruik maakten, meldt Reuter. Twee Indonesische vrouwen werden bij incidenten ge dood. NED.-INDIË EN AMERIKA. De door Amerika niet erkende Indonesische republiek biedt, naar Reuter uit New York meldt, aan om Amerikaansche schepen met groote hoeveelheden rubber en Naar Reuter verneemt over weegt de Amerikaansche Ex port and Import Bank om Nederlandsch Indi - eei. leening van 100,000.000 te verstrekken. „De regeering doet al wat in haar vermogen ligt om aan de moeilijk heden tegemoet te komen." Deze verzekering gaf een ver tegenwoordiger van het departe ment van Handel en Nijverheid in kom*" Terneuzen gehouden bijeen- vaIarrii'rrheilJangJ beslaande onrecht- Schelde, terwijf r]® ^1,11 over de lijker bruggen'over deïroSoW—6" ren in de rest van hit land vrlï waren, wordt nu opgeheven- de provinciale veren over de wéster schelde worden met ingang van 14 November vrij. Ook voor de moeilijke verbinding van Zeeuwsch-Vlaanderen via Bel- s'ë met overig Nederland moet een oplossing worden gevonden en w°rdt hard gewerkt, bieem „f'r?£l het huisveytingspro- daan om m 31 het mogelijke ge- tekort aan eerste plaats in het zwaar getroff ruimte voor de zien en daaron,ifebieden te voor' Z.-Vlaanderèn valt ook West deren is'thans^p1^ 111 Z.-Vlaan- bevoorraad als de^^^wi^e de Twentsche. Deze industrie, die m Z.-Vlaanderen een dertigtal fa brieken telt, heeft echter,ewiito de vlasmdustrie en de klemmen industrie aldaar (die resp. 40 en 60 procent van de totale Ned nm. ljkhedenrterikamp^f IiTwericten 1940, terwijl de hier toegestane verhoogmg slechts 25 procent be draagt. Vanzelf krijgen deze in dustrieën voor het thane geldende Nederlandsche loon geen Belgische arbeiders. Willen zij dus voldoende arbeidskrachten krijgen, dan zijn zij genoodzaakt dezen de hoogere Belgische .loonen uit te betalen. zi,ezS zijn echter te hoog, dan dat zij.door de toegestane oroductie- zolril? ukunncn worden gedekt, ten v,„ gevolg van een hervat- schaal nl^,i P^ductie op ruimere zich zon f°dzakelijk verlies met de voor dlzfen' is doen- oplossing te vinden?1 ljkheden een Ook het havenbedrijf te Ter- neuzen heeft nog met vele moei lijkheden te kampen. Enkele da gen geleden is echter een aan tal Amerikaansche rupsbandkranen gearriveerd, met een hefvermogen van 5 ton. Over het bouwen van opslagruimte worden nog bespre kingen gevoerd. kapok te laden, die volgens den leider der nationalisten in een on bekende haven van Java zijn opgeslagen en, naar gehoopt wordt, het mogelijk zouden maken om goéderen in de V. S. aan te kooper. De rubber- en kapok voorraden die zich in republikeinsche hander bevinden, zijn volgens den bericht gever Robert Kiek hoogstwaar schijnlijk het eigendom van Ame rikaansche, Britsche en Nederland sche maatsohappijen. Lezeres, snoep bij voorbaat! Hier worden uw snoepkaart-bonbons keurig al verpakt! Het departement van landbouw der Vereenigde Staten heeft medegedeeld, dat gedurende het loopende kwartaal van dit jaar meer boter. Amerikaan sche kaas en gecondenseerde melk en melkpoeder aan d«e Amerikaansche burgers kon worden gegeven, dan in het kwartaal daarvoor en dat tevens veel grootere hoeveelheden zuivel producten aan de UNRRA voor de bevolking van Frankrijk, België. Nederland en Fransch Noord-Afrika konden worden verstrekt. Deze landen krijgen nu in dit kwartaal meer 'dan 450 millioen pond zuivelproducten dat is ongeveer vier maal zooveel ais de Vereenigde Staten in een vorig kwartaal ter beschikking konden stellen om aan de behoeften te vol doen. De grootere toewijzingen zijn het gevolg van twee omstandigheden: de militaire instanties hebben dit kwar taal zoo goed als geen zuivelproduc ten noodig en de Vereenigde Staten hadden juist in dit kwartaal een groote opbrengst ervan. Men ver wacht. dat de melkproductie van dit jaar 123 milliard pond zal bedragen. 374.600.000 Pond melkpoeder zij" voor den export en voor verschepingen bestemd tegen 200.200.00o pond ge durende hetzelfde kwartaal in 1944 Daarvan zal 339.000.000 pond naar Groot-Rritannië en aan de UNRRA in België. Frankrijk, Italië, Nederland Het eigenmachtig optreden van de onbekende daders, die het tijde lijke standbeeld van schout-bij- nacht Doorman hebben vermeld, zou aanleiding kunnen geven tot het misverstand, als zou het hier een geval zijn geweest van mis lukte heldenvereering. Het is daarom goed de zaak tot haar ware proporties terug te brengen. Niet juist is het. dat het beeld door de Engelschen geschon ken is. Zij stelden als eisen, dat tijdens de vloot-tentoonstelling voor een passende versiering van de omgeving zou worden gezorgd. De commissie, met deze versiering belast, stond voor de moeilijkheid van het leege voetstuk, waar vroe ger Van Hogendorp op zat. Daar voor moest iets worden gevonden en zoo kwam men op het idee een beeld van Doorman te plaatsen. Een gelukkige inval is dat zeker niet geweest, want" tijd was niet beschikbaar. Een serieus werkstuk zou één anderhalf jaar vragen en het moest klaar binnen acht dagen! Ziedaar de geschiedenis van het beeld. Het had dadelijk na de ten toonstelling verwijderd moeten worden, tegelijk met de vaantjes en vlaggetjes en poppetjes, die de verdere stadsvërsiering uitmaak ten. Het had geen andere beteeke- nis en ook niet meer pretentie dan een beeld, zooals soms een praal wagen versiert en na den optocht dan ook voor goed verdwijnt. Waarom Doorman is 'blijven staan? Niemand voelde er zich ver antwoordelijk voor. De Engelschen hadden er niets mee te maken en de commissie had haar taak vol bracht. Te betreuren is alleen, dat de gemeente niet tijdig besloot het beeld weg te nemen, dat, nu de tentoonstelling tot het verleden behoorde, vreemdelingen een ge heel verkeerden indruk moest geven. Door deze nalatigheid kon het onbeteekenende geval een steen des aanstoots worden met het thans bekende gevolg. en Fransch-Noord-Afrika gezonden worden. Men verwacht, dat ook ge durende de eerste zes maanden van 1946 aanzienlijke hoeveelheden melk poeder aan de bevrijde gebieden kun- neti worden gestuurd. 43 Millioen pond gecondenseerde melk zijn voor het tijdperk October- December voor den export en voor verschepingen bestemd, tegen 26 en een half millioer gedurende het eer ste kwart, van 1944 en 19.300,000 pond in het derde kwartral van 1945. In het geheel zijn 32.700.000 pond voor de UNRRA in Frankrijk. België Noord-Afrika en de Britsche over- zeesche dienstinstanties bestemd. 153.500.000 Fond Amerikaansche kaas zal worden uitgevoerd, tegen ongeveer 85 millioen in het laatste kwartaal van 1944. alsmede 54.300.000 pond melkpoeder, waarvan 42.600.000 voor de UNRRA in Frankrijk. België. Italië, Nederland en voor Britsche overzeesche instanties. De suikercampagne bereikt dit jaar nog slechts een derde van het normale peil door minderen uitzaai van den eenen en geringer kwaliteit (door gebrek van kunst mest) van de beetwortelen van den anderen kant. Had men in normalen tijd een productie aan consumptiesuiker van 2.3 millioen zak. als resultaat van de loopende campagne, verwacht men een pro ductie van 700.000 zak. Gaat men uit van een bevolking van 9 mil lioen, dan heeft men 1 millioen zak noodig. zoodat de campagne van dit jaar 300.000 zak te weinig oplevert. Een oud probleem doet zich thans pijnlijker dan ooit gevoe len. Er is in de gezinnen geen hulp te krijgen; de meisjes toonen zich voor het overgroote deel afkeerig van huishoudelijken arbeid. In een toestand, zooals deze thans is ontstaan, zal op den duur niet berust kunnen worden, daarvoor zijn de gevolgen te ernstig. Het lot van de overbelaste, zwoegende huismoeders kan geen mensch onverschillig laten. Onze volks kracht is er direct bij betrokken, de gezinsverhouding, de opvoe ding der kindéren. De oudere sociale leiders hebben gestreden voor goede woningen; thans vormt het leven in die woningen een netelig vraagstuk. Voor radicale maatregelen mag niet worden teruggeschrokken. Zou voor de meisjes in het be lang van het geheele volk een arbeidsdienstplicht mogelijk zijn, zooals voor de jongemannen een militaire dienstplicht bestaat? Zulke vragen worden thans onder de oogen gezien. Een „Co mité voor maatschappelijken we deropbouw'" te Sittard heeft er de gedachten over laten gaan en Dr. B. van Bilsen O P.M. deelt in het „Kath Cult. Tijdschrift" de resultaten mee. Zijn conclusie is: géén arbeids dienstplicht. De bezwaren daar tegen zijn te groot. Maar wel acht hij de invoering van een door de Overheid geregelden arbeidsplicht noodzakelijk De Overheid ver deelt de daartoe verplichte meis jes over de bij uitstek vrouwelijke werkzaamheden en verleent voor rang aan gezinshulp. Noodig zijn de registratie van alle vrouwelijke arbeidskrachten en een regelma tige contróle. Als uiterste middel zou een aanvullende arbeidsdienst plicht ingevoerd kunnen worden. Alleen als uiterste middel. Over oplossingen van dezen aard moge het „gesprek" beginnen, Hoe eer hoe liever. Tijdelijke en accidenteele hulp, zooals reeds wordt geboden, is welkom en hoogst dankbaar te aanvaarden, maar niet afdoende. Hef college van rijksbemiddelaars beeft bepaald, dat voor de zuivel industrie de loonen in de leegste ge. meenteklassen na de laatst toege„ stane verhooging van f 6 nogmaals met f 3 moeten worden verhoogd. In de twee hoogste geaaeenteklassen is deze verdere verhooging f 2. Voorts is een wijziging aangebracht in de gemeenteklasse-indeeling. De loonen, met inbegrip van de provisie, gel dende voor melkbezorgers in dtenst van melkinrichtingen, ondergaan een geringe verhoogimg. De Fransche minister van bui- tenlandsche zaken, Georges Bidault, heeft te Parijs een rede gehouden, waarin hij le kennen gaf, dat Frankrijk zich zou blijven verzet ten legen de vorming van een cen trale Duitsche regeering, terwijl zijn land zich verder hel recht voorbehield regionale pacten te sluiten onafhankelijk van de kwes tie, of'men al dan niet zou wen- schen ie spreken van vorming van een „westelijk bloc". Geen enikele plek op aarde, zoo ging de minister verder, zal in vrede kunnen leven, tenzij de ge heele wereld in vrede leeft. „Wij keuren chauvinisme af maar aan vaarden waakzame en ^moedige liefde voor het vaderland". Sprekende over de binnenland- sche politiek der M.R.P- zeide Bidault, dat zijn partij bereid :s, samen te werken met de socialisten en communisten in een regeering van drie partijen maar dan als gelijkwaardige partij. Bidault legde nadruk op het feit, dat het nieuwe parlement slechts zeven maanden ter beschikking staan voor het opstellen van een uieuwe grondwet en voor het vaststellen van een begrooting. „Wij moeten daarom, als ernstige menschen, geen beloften doen om trent nationaliseering van bepaalde bedrijven. Wij kunnen slechts be loven, dat wij een begin zullen maken met het proces van onteige ning van monopolies". In Fransche politieke kringen wordt de rede van Bidault be- als een beginselverkla- een regeeringsvorming op basis van een drie-partijenstelsel. Het is evenwel overduidelijk, dat de M.R.P. er niet aan denkt een dicta tuur van communisten en socialis ten te aanvaarden. Program der Fransche communisten, Maurice Thorez, de secretaris van de Fransche communistische partij, heeft een samenvatting ge geven van het partijprogram voor binnen- en buitenlandsche politiek. Dit program behelst: le De bestraffing van profiteurs en verraders en verbeurdverklaring van hun rijkdommen. 2e Ware democratie, gewaar borgd door persoonlijke vrijheid en openbare opvoeding. 3e Nationalisatie van industrieën, welke in feite monopolies vormen, zooals het bank- en verzekering.?- bedrijf, electriciteits- en gasbearij- 4e Tenietdoening van de door Vichy ingerichte corporatieve or ganisatie. 5e Stabiele prijzen, loonen en munt. 6e Democratische VaWa1t0td1ee8biiitenlandsche politiek betreft wordt door de communisten aanbevoien-^jeve veiligheid als middel tot handhaving van den VF2e ^Loyale samenwerking met de big three. 3e Strikte toepassing van de be palingen van het Franach-sowjet- russische verdrag. 4e Afwijzing van ieder weste- '^5e ^Onmiddellijke verbreking van hervorming

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1945 | | pagina 1