SAMENWERKING MET INDONESIËRS De fabricage van lucifers DAGBLAD VOOR SCHIEDAM EN OMSTREKEN. GEZONDE KANS IVi Millioen tabaksrantsoenen p. week Bestelling der N.S. in Engeland Volksvertegenwoordiging op democratischen grondslag Met spoed naar ronde tafelconferentie Kleine verruiming van ons rantsoen verwacht De kleinste motor ter wereld Reactie van Soekarno ongunstig GONGSLAGEN Zilveruitjes per flacon Sigaren en sigaretten Fabricage van het z.g. „sprietje" Eigen sigarettenproductie /500 autobus-chassis Uitg. v. d. Maas bode-Stichting, R'dam Giro 9095 Directeur: Toh. Kuijpers. Hoofdred.: Mgr Dr. J Witlox. Alg. Redacteur: H. A. Paalvast Drukker: N.R.C N.V NIEUWE SCHIEDAMSCHE COURANT WOENSDAG 7 NOVEMBER 1945 68ste JAARGANG No. 19854 Tijd. adres: Broersvest 8 A Tel. 63804 Abon nemen tspr 3.25 p. kwart. f 1.10 p. maand 0.26 p. week. Adverterrtiën 25 ets. per m. We gelooven, dat onze regee ring in het zoo uiterst moeilijke conflict in Indië over het al°f" meen een houding heeft aange nomen. die een t maakt den gulden middenweg te bewandelen Een absolute weige rig tot onderhandelen, vóórdat de rust hersteld was, zooals door sommigen werd geëischt, wees zij af. maar evenmin was zij bereid tot onderhandeling met al te zwaar gecompromitteerde elemen ten als Soekarno, zooals weder om door anderen, o.a. Engeland, werd gesuggereerd. Alleen heeft menigeen wellicht gedacht: waarom komt de regee ring niet rond voor den dag, in bijzonderheden, met haar plannen tot uitvoering van het Koninklijk woord van 6 December 1942? De motieven, thans door de regeering aangegeven, waarom zij dit niet eerder deed, kunnen wij billijken: de heerschende terreur maakte het nut van een verkla ring twijfelachtig en zou de waar digheid der regeering tè na zijn gekomen. Eén ding staat vast: de regee ring is met hare verklaring wel zóó spoedig gekomen als het eenigszins mogelijk was. Dat zij het moment daartoe overliet aan "Sn man ter plaatse. Dr. van Mook, getuigt van goed beleid. Het zal algemeene opluchting geven, dat het nu vaststaat, dat tusschen regeering en luitenant gouverneur-generaal overeen stemming bestaat. Het scherpe, zij het voorwaardelijke desaveu, dat de laatste aanvankelijk in ont vangst heeft moeten nemen, of schoon door de omstandigheden en de trage en verwarde berichtge ving nip; onverklaarbaar, is wel wi-'l;O0rui?rig geweest. De slechte mdruk, hierdoor met name ln Engeland gemaakt, zal door do thans afgelegde regeeringsver- klaring wel grootendeels ver dwijnen. Niemand zal kunnen ontken nen, dat de regeering zich zoo loyaal mogelijk en ten volle plaatst op de basis van de Ko ninklijke verklaring en deze doet doorwerken op alle terrein des openbaren levens: staatsrechtelijk en sociaal, op het gebied van taal, onderwijs en ambtsbedeeling tot in de hoogste rangen. De rondetafelconferentie wordt zoo spoedig mogelijk in uitzicht gesteld. Aan de uitstekende bedoelingen van deze verklaring kan geen weldenkende twijfelen. Zal zij ln alle indonesische kringen de ont vangst vinden, welke zij verdient? Zij kan in ieder geval in de gehéele wereld, met name tn Engeland en de Vereenigde Sta ten, niet anders dan een gunsti- gen indruk maken, en mochten later nog harde en door niemand, met name niet door het Neder- landsehe volk. gewenschte maat regelen noodig blijken, dan zal deze regeeringsverldaring het overtuigend bewijs leveren, dat deze met worden genomen dan onder den drang van volstrekte noodzakelijkheid. De Ned.-Indische regeering heeft, gelijk reeds aangekon digd, te Batavia een verklaring uitgegeven. Daarin word' gezegd, dat de loop der gebeurtenissen de regeering belet heeft de voornemens to staatkundige hervorming van he Koninkrijk en van Ned.-Indië in hun hoofdlijnen verder bekend te maken. Reeds op 27 Jan. 1942 werd een rijksconferenfie lo dit doel aangekondigd, fe houden na de be vrijding van alle bezette rijksgebie den. Op 6 Deel van da jaar werden de beginselen der gedachte reorga nisatie in een rede van H. M. de Koningin in groole lijnen vastge legd. In die rede zeide H. M. o.a.: .,Ik stel mij voor, zonder vooruit te loopen op de adviezen der rijks conferentie, dat zij zich richten zul len op een rijksverbond, waarin Nederland, Indonesië, Suriname en Curagao tezamen deel zullen heb ben, terwijl ieder op zichzelf de eigen, inwendige aangelegenheden in zelfstandigheid en steunend op eigen krachten, doch met den wil elkander bij te staan, zullen behar tigen." Verder zeide H. M.: ..Daarbij zal voor verschil van behandeling op grond "Van ras of landaard geen plaats zijn, doch rullen slechts de persoonlijke bekwaamheid der bur gers en de behoeften van de ver schillende bevolkingsgroepen den doorslag geven voor het beleid der regeering." Alleen op deze beginselen kan het Koninkrijk worden gebouwd. Zoolang duizenden weerlooze Ne derlanders, die de zwaarste ver drukking door den vijand door staan hadden, in gevaar verkeer den en door bedreigingen een vrije bespreking onmogelijk werd ge maakt, was ieder begin van ge meenschappelijke reconstructie uit gesloten. Thans is het oogenblik gekomen om het programma der recreerincy, op de rede van H. M. de Koninaïn van 6 Dec. 1942 gebaseerd, nader uil te werken. Volksvertegenwoordiging op democr. grondslag De regeering gaat uit van de er kenning van het rechtmatig stre ven der Indonesiërs voor een rationaai bestaan, overtuigd, dat dit streven door een goede samen werking tusschen Indonesiërs en Nederlanders langs den weg van een wettige evolutie te verwezen lijken is. Doelstelling is daarbij de spoe dige ontwikkeling van Indonesië tot deelgenoot in een koninkrijk, dal zoodanig geconstrueerd is, dat hef nationaal zelfrespect van alle daaraan deelnemende volkeren wordt gewaarborgd. Daartoe zal in dit land op wettige wiize de cen trale regeering zoodanig gerecon strueerd moeten worden, dat zij Het eene doosje lucifers, dat af en toe wordt toegewezen, brengt menig een groote zorgen en men vraagt zich af, wanneer de nietige stokjes weer een minder kostbaar goed zullen gaan worden, We hebben daar over inlich tingen ingewonnen en kunnen zeggen da? er hoop is op een kleine ver- ov!,1?'11® van het rantsoen, doch dat eer-.,gens de lucifersvoorziening voor zal blijven* Hecn, zorgelijke affaire misschien Wö Li? voor den leek dat de bep^rktrs' vreemd te hooren. langrijkste reden ?,Ut,toewiizinS de be- heden, waarvoor Y,oor de moeilijk- staan Doch weinigen u Producenten van de hoeveelheden aie e?" begriP massaproduct gemaakt moeten8"^" den. °r- Zoo vertelde de directie van de Vereenigde Hollandsche Lucifers fabrieken ons, dat in normalen tijd de fabrieken te Eindhoven en Breda ruim een millioen paar doosjes per das produceerden. Daar kwam dan "os zoo ongeveer een kwart millioen vèrh-®",00 fabriek in Weert Normaal cifersfahlt", de Ver- Kollandsche Lu" eken te Eindhoven en i- mOI1S/Vcer 20.00(1 populieren per zorgd ic voar Staatsboschbeheer be- duifnion yoor een nog verdere uit- toch e in de laatste jaren schen rnontZ0° sterk aangetaste bos- derde' deel a men het thans met het dp kir,™' aoen, zooals trouwens ook Klompen, en fineer-industrie. ductie is de aanv0er van hout Techl msche moeilijkheden zijn er ook ZZLl" H" Vl:a boomen komen uvu-iiitMi Komen scherven voor, waarop de kostbare scnilmachines vernield messen der sutiimacninês vernield Thans"",! ?L Hdivr£Ctie heeit daarom de nood i cro^ sakregen over noodige instrumenten, waarmee men verborgen splinters lb het hom kan opsporen De grootste der Nederlandsche luci fersfabrieken die te Eindhoven, heeft tot voor enkele weken stop gestaan. „La Lanterne" deelt mede, dat inwoner van Nancy (Frank- wLn ij den kleinsten motor ter moto! geconstrueerd heeft. Deze en is 3v mtV*11 totaal 15 centigram in beweghia "goh61" h„00g" Hlj wordt batterij van 2 ™i. door een 4000 omwtntelini'en^ner3^-' De collector ee^middehHn van 11 millimeter, terwijl de kool. borsteltjes een vijfstigste milli meter groot zijn. De motor is ge heel met de hand vervaardigd. De constructie ervan heeft 600 uur gevergd. uil een volksvertegenwoordiging op democratischen grondslag be staat. in belangrijke meerderheid samengesteld uit Indonesiërs en een raad van ministers onder den gouverneur-generaal als vertegen woordiger van de Kroon. Door deze regeering Zullen de inwendige aangelegenheden van het land moeten worden bestuurd terwijl daar beneden door een doelmatige decentralisatie de re gionale en locale belangen zullen moeten worden behartigd. Het kiesrecht zal een onderwerp van nader overleg zijn, doch be hoort op vrije vorming van de openbare meening en vertegen woordiging van de burgerij in haar belangrijkste geledingen te berus ten. Indonesië zal overeenkomstig de toezegging van HM de Koningin tot een volledig deelgenootschap in het koninkrijk worden geroe pen. welke organisatie dus uit de rijksdeelen zal worden opgebouwd De vorm aan deze grondgedachte te geven zal door het overleg in de rondetafelconferentie en de be. handeling van haar voorstellen door de wetgevende organen van het Koninkrijk moeten worden bepaald. Ook vraagstukken als die van een eigen vlag voor Indonesië, naast die van het Koninkrijk, zul len moeten worden beslist op grond van de voorstellen der rondetafel conferentie. De inschakeling van Indonesiërs en andere burgers van niet-Nederlandschen landaard in de diensten 'van het Koninkrijk, kan aanstonds systematisch wor den uitgebreid. Afschaffing van ongelijkheden Verder kondigt de regeerings verldaring aan, dat de scheiding zal worden opgeheven tusschen een Ned. en Indonesisch bestuur, en afschaffing van de gescheiden strafrechtspraak en van de onge lijkheden in de aanstellingen bij publieke diensten en in het be drijfsleven. Voorts wordt aangekondigd: op heffing van het analfabetisme en openstelling voor de landskinderen van iederen vorm van opleiding, waaraan de maatschappij behoefte heeft. Voor modern gebruik zullen de Indonesische taal en andere be langrijke inheemsche talen syste matisch '-erder ontwikkeld wor den, zoodat het geheele sociale cultureele en economische leven zich als voertaal daarvan zal kun nen bedienen. De erkenning van de Indonesi sche taal als officieele taal naast het Nederlandsch zal volledig doorgevoerd worden. De economische politiek zal ge richt worden op het herstel en de vergrooting van de volkswelvaart. Met alle middelen, waaronder de industrialiseering, zal gestreefd worden naar een verhooging van de productie en een verbetering van de verdeeling van het volks inkomen, terwijl tevens de eigen kapitaalsvorming met kracht zal worden bevorderd. Sociale zorg alsmede zuivering en stabilisatie van het muntwezen worden voorts in het vooruitzicht gesteld. Weermacht. Opgebouwd zal worden een krachtige weermacht op den grondslag van algemeene weer baarheid. Ook het agrarische vraagstuk zal een oplossing moeten vinden. De wederopbouw van Indonesië moet snel ter hand worden ge nomen en te dien einde doet de regeering een krachtig beroep op de gezamenlijke krachtsinspanning van allen, die hart hebben voor de belangen van dit land. Deze sa menwerking kan niet bereikt wor den, wanneer Nederlanders en Indonesiërs de door veel geweld dadige gebeurtenissen opgewekte gevoelens zouden laten over- heerschen. Ten aanzien van bepaalde han delingen zal de rechter uitspraak moeten doen. Ook zal, voor zoo ver mogelijk, een ieder hersteld moe ten worden in hetgeen zijn recht matig eigendom was, wanneer hem dit door den vijand of anderen is ontroofd. Tenslotte zullen de wapenen, die de vijand wederrechtelijk neeft ge leverd aan onbevoegden, overge dragen moeten worden aan de ge allieerden. Ronde tafel-conferentie. Het is de bedoeling der regee ring, de in uitzicht gestelde ronde tafel-conferentie zoo spoedig moge lijk te doen aanvangen. Daartoe is het noodig. dat de orde weder keert, opdat kan worden overge gaan lot de aanwijzing van de afgevaardigden uit Indonesië. De regeering ziet niet groote be zorgdheid door misverstand en op winding de tegenstellingen groeien. Zij is overtuigd, dat aan beide zijden de wil bestaat om uit het conflict te geraken. Zij heeft met het bovenstaande den weg voor allen aangegeven, waarlangs aan den on vruchtbaren strijd een einde kan worden gemaakt. Dr. van Mook heeft, voordat hij de verklaring der Ned.-Indische regeering uitgaf, medegedeeld, dat hij tot publicatie gedwongen was, omdat eenige correspondenten op onwettige wijze den Ned, tekst in handen gekregen en gepubliceerd hadden. Naar aanleiding van de door Van Mook gepubliceerde regeeringsver- klaring zeide Soekarno: „Ik ben er in het geheel niet van onder den indruk, het is slechts een herhaling van de oude bekende verklaring van Koningin Wilhelmina" Toen de A.N.P.-Aneta-correspondent Coms- ton hem speciaal de zinsnede onder het oog bracht, waarin gezegd wordt: ..Indonesië zal, overeenkom stig de toezegging van H.M. de Koningin, tot een volledig deelge nootschap in het Koninkrijk wor den geroepen", verklaarde Soekarno: „Wij willen niets te maken hebben met het Koninkrijk der Nederlan den Soekarno verklaarde ook, dat het politieke manifest", uitgegeven door zijn „regeering" en dat hij persoonlijk aan de journalisten had overhandigd, op zichzelf al een antwoord aan Van Mook was. Het manifest zei o.a.: „De Nederlanders hebben geen enkel moreel recht om in Indonesië binnen te komen, ten einde hun oude imperialistische politiek weer op te vatten, waarbij zi.i zich zelfs nog aanmatigen, dat hun geen blaam treft voor hun vroegere zonden of voor hun capi tulatie, die tot resultaat had, dat '0 millioen Indonesiërs aan de goede zorgen van het Japansche rmlitarisme waren overgeleverd. De gerechtigheid verbiedt hun eenige inmenging in onze zaken.... Tot nog toe is er geen teeken. dat de Nederlanders wat anders van plan zijn. dan hun oude kolo male systeem te herstellen, ondanks ae verklaring van Koningin Wil helmina in 1942...." Voor den economischen heropbloei van ons land zijn de omstandig heden nog verre van gunstig, stond er Maandagavond in de krant. Het klopte met de mededeeling van premier Schermerhorn, dat we op het oogenblik meer zeilen moeten bijzetten om armoede te vermijden dan om een welvaart te bevorde ren. De meneer van de prijzen staat, volgens dezelfde krant, met die prijzengeschiedenis voor een groote en uiterst moeilijke taak. Nou dan is ie de eenige niet! Want het „regent" ingezonden mededeelingen" met vragen, hoe men met zijn loon of steun de noodzakelijkste behoeften kan dek ken en dan bijv. nog kan sparen voor textiel medio 1946. Meneer Brouwers van de prijzen heeft een stille hoop, dat in de naaste toekomst verscheidene arti kelen in prijs zullen dalen. Dat feest is al begonnen. Doch het huidige systeem leidt, wanneer de overheid te dezer zake geen oogje in het zeil houdt, tot den onder gang van een gezonden midden stand. Waar bijv. levensmiddelen bijna nog alle „in distributie" zijn 'en. dus van dezelfde centrale depóts komen, ontaardt prijsverlaging zeer licht in prijsgeknoei. Wat zegt U overigens van het prijslijst je van meneer Brouwers? Het maakt voor wat de artikelen betreft een vooroorlogschen indruk. Ik zag o.a. genoteerd versch spek, tong, zilveruitjes per flacon, hee renschoenen, overhemden met los sen boord, ongecodeerde thee- en eetserviezen, pakken lucifers, werk- borstels. jonge jenever en thee Het plakken van fietsbanden, d.w.z. een eenvoudige reparatie bij in goeden staat verkeerende ban den kost 30 a 35 ct. Voor zoo'n reparatie aan goede banden zou ik gaarne een gulden over hebben. Met de prijzenlijst ben ik naar onderscheidene winkeliers getrok ken. Er moest echter overal een vergunning bij. Ik ben nu nog met mijn vrouw in bespreking om enkele vertrekken met vloeibaar behang te laten verven. We zijn het echter nog niet eens, of we de vertrekken al dan niet zullen ontruimen en of we één of twee maal zullen laten verven. Het cadeau voor mijn vrouw bij gelegenheid van Sinterklaas beb ik al uitgezocht. Dat wordt een fluitketel (van een oud biscuit- blik) Ik koop nu eenmaal graag iets orivjneels. HENK VAN DER MAZE. Nederland zelf nam voor eigen vei werking van tebak voor den oorlog ca 30 procent van den Java- en 15 p ocent van den Sumatra-export af lerwiji de overige 70. resp. 85 procer.1 voor het overgroote deel v:a Amster dam en Rotterdam n»aar het buitenland werden verkocht. In Mei 1940 be schikte Nederland over ongeveer 56.500 ton ruwe tabak, waarvan door den bezetter reeds in December 1941, 12.500 ton z.g .gekocht" doch ln werkelijkheid geroofd was. Aan ruwe tabak roofde Duitschland voor een bedrag van ca. 30 millioen en aan tabaksproducten voor ca t 162 mil lioen Bij het einde van den oorlog was de voorraad tabak hier te lande practisch nihil Voor de Nederland sche regeering te Londen werd het vraagstuk, hoe Nederland na de be vrijding van tabak te voorzien, ut gent toen in 1942 Nederlandsch-Indië door de Japanners werd bezet. Daarom ging de regeering er toe over de in Engeland gestrande ladin- gen Indische tabak over te nemen Tengevolge van het enorm toege nomen verbruik van tabaksartikelen Tnj^.oor wegvallen van Nederl.- indie als leverancier, was er een gToote schaarschte aan tabak op de wereldmarkt ontstaan, hetgeen een ongekende prijsstijging van het artikel tengevolge had. De aanvoer van tabak uit Engeland leverde uiteraard vooral in de eerste maanden, vele moeilijkheden op. aangezien deze af hankelijk was van de door de ge allieerden beschikbaar gestelde scheepsruimte. De vooral boven de groote rivieren veelvuldig geuite klacht, dat on voldoende sigaren op de bonnen te vprkr lieren ziin. wordt binnenkort ondervangen, doordat het de In dustrie thans is toegestaan, een kleine sigaar, het z.g. knakje. te gaan fabriceeren. waarvan er 6 per rantsoen verstrekt moeten worden Bovendien zal zij spoedig een kïein model sigarillo het z.g sprietje op de markt brengen. waarvan per rantsoen 20 stuks worden geleverd Aannemende, dat er ca 3 mill.oen mannen en ca 1% millioen vrouwen zijn. die een rookerskaart ^ezen beteekent dit. dat er week 7% millioen rantsoenen tabaksartikelen beschikbaar moeten zijn. waarvoor nood Tg is ca 175 000 kg tabak De tabakposïtie is thans zoo danig. dat de distributie van *a- baksarlikelen op basis van 2 rantsoenen voor mannen en i rantsoen voor vrouwen per week tot einde 1946 gegarandeerd is. Aangenomen wordt dat voor ver werking in 1947 een hoeveelheid ta bak zou moeten worden aangekocht, welke een waarde van tusschen de 40 en 45 millioen gulden vertegen woordigt. In sommige dagbladen ls dezer dagen een bericht verschenen, waarin werd medegedeeld, dat de regeenTig ertoe is overgegaan alsnog 450 millioen sigaretten in het bui tenland te koopen Deze mededeeling is echter onjuist Voor een dergeiij- ken aankoop zouden ca f 4.500 000 aan deviez-en noodig zijn en het :s duidelijk, dat onze berooide schat kist êen dergelijke uitgave voor sigaretten niet toelaat. Bovendien is de Jnvoer van sigaretten thans niet meer noodig aangezien ons pro ductieapparaat meer dan voldoende capaciteit bezit om aan de behoefte aan sigaretten te voldoen Beter dan sigaretten te importeeren kan de regeering de ruwe tabak Uivoeren, waarmede belangrijk minder devie zen gemoeid zijn. terwijl bovendien eigen productie van sigaretten ae zoo noodzakelijke werkverruiming ten gevolge heeft. Crossley Motors heeft een order der Nederlandsche Spoor wegen ontvangen voor 500 auto bus-chassis mei Dieselmotor. De aflevering van deze chassis zal in 1946 beginnen. De waarde van de bestelling beloopt onge veer 900.000,

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1945 | | pagina 1