De toekomst van onze zeevisscherij DUIKBOOT VAN 5600 TON INVAL DOOR EEN ACHTERDEUR r Hoe staon de export kansen Japansche monstruositeit Actie-radius van 50.000 mijl De koningskwestie in België Een nieuw debat in het parlement Handelsmogelijk heden met Spanje Attaché voor Nederlanc benoemd METAALINDUSTRIE Gewijzigde loonregeling Dank van Churchill R.K. Middenstand Centrale raads vergadering te Haarlem Die rare wereld 8 November 1942 v L ge r. je Die slecht gesloten was Bijzondere rechtspleging in nieuwe phase De granaten WEERBERICHT n (Slot.) In ons eerste artikel bespraken we «3>e mogelijkheden van het herstel der zeevisscherij. Moeilijker is het thans te oordeelen over de buitenlaindsehe afzetmoge lijkheden. Het betalingsverkeer zal hier een belangrijk woord hebben mee te spreken Indien eenmaal de Nederland sen e markt verzadigd is, zullen wegen moeten worden bewan deld om een vlotten export mogelijk te maken. Of de Belgische markt even belangrijk zal worden als voor den oorlog, valt te betwijfelen. De Belgische visserschvloot heeft ge durende den oorlog vanuit Engeland gevaren en, indien wij goed zijn in gelicht, is het onzen Zuiderburen ge hikt in dezen tijd daarnaast van Ostende uit een nieuwe visscherij op te zetten, zoodat België zichzelf van voldoende visch schijnt te kunnen voorzien. Over de Fransehe vissahersvloot is ons minder bekend, doch zij heeft aanzienlijke verliezen geleden. Daar Frankrijk voor den forlog ons groot ste afzetgebied, vooral van de betere vischsoorten, was, moet dat land tot een van deze voornaamste export markten worden gerekend De meest onzekere factor vormt Duitschland Volgens Potsdam zal het alleen in het bezit worden gelaten van die be drijfstakken, die in de vredesbehoef- ten van het Duitsche volk voorzien, waaronder de visscherij zou kunnen vallen Indien echter het absolute verbod om zeeschepen te bouwen van kracht blijft, zou een consequentie zijn. dat aanvulling van de Duitsche zeevisschersvloot onmogelijk is zoo dat het land zeker niet in zijn be hoeften aan zeevisch kan voorzien. De Nederlandsche visscherij zou moe ten trachten hier een aandeel in te leveren. Omtrent eventueelen uitvoer naar onder Russisch toezicht staande ge bieden kunnen wij nog niet oordee" len» van groot belang zijn zij zeker, omdat agrarische gebieden dikwijls een massaal verbruik van goedkoope viscihsoorten te zien geven De export van visch za] evenwel vervoer over groote afstanden eischen; voor de Noordzeevisch, versch aangevoerd en in koelwagens verzonden, heeft dit gee~ bezwaren. Voor de IJslandsche visch. langer onderweg en van min dere kwaliteit, is het minder een voudig Daarvoor zouden reeds lang overwogen plannen, om schepen met diepvriesinrichtingen aan boord te bouwen tot verwezenlijking moeten komen. Maar dan moet het distri butieapparaat ook zoo worden opge zet dat de z g koelketting tot en met den kleinhandel wordt gehand haafd. Een ruim vervoersapparaat zal hiertoe moeten worden ingericht. Nog even willen wij de aandacht vestigen op het probleem van den vischstand. De zee is vol visch en het is niet moeilijk in den vischstand groote verwoestingen aan te richten. De kwestie van de te volgen vissche" rij methode is hierbij van groot be lang, terwijl er toch. in verband met de huidige voedselsituatie voor een massalen aanvoer gezorgd moet wor den. Bescherming van den vischstand door één land alleen is echter een onmogelijkheid. Hoewel wij weten dat het zeer moeilijk is op dit punt een internationale regeling te treffen, meenen wij toch, dat in die richting dient te worden gegaan. Voor be paalde deelen van de vischgronden zou een verbod tot visschen moeten worden gegeven, waardoor voor de visch de mogelijkheid wordt gescha pen zich ongestoord voort te planten Uit een gezonden vischstand voor al van de Noordzee, zal allereerst in de behoeften van ons land moeten worden voorzien. De ons gelaten vloot is daartoe eenvoudig niet ln *taat. Spoedig zullen daarom moder ne schepen moeten worden aange bouwd Wanneer de huidige vloot vermeerderd wordt met een tiental trawlers die per reis 100 ton visch aan kunnen brengen, zou het moge lijk zijn de Nederlandsche bevolking een rantsoen van ruim 1 kg zeevisch per hoofd te verschaffen. Is de Nederlandsche markt eenmaal verza digd, dan zal naar export gestreefd moeien worden. De exporteur han- dele daarbij niet al te individualis tisch De concurrentie heeft in 'het verleden aan den export al genoeg schade berokkend. Eendracht maakt macht, zeker in tijden als deze Zien wij de ontwikkeling goed, dan zal de vischconservenindustrie, meer dan voor den oorlog een rol spelen, dank zij dë oefenschool tijdens den oorlog. Er zijn voortreffelijke pro ducten te maken en het zal de taak van deze industrie zijn, hiermee in binnen- en buitenland te verschijnen. Op grond van dit alles zijn wij van meeniing. dat onze visscherij thans een kans heeft en wij mogen vertrou wen dat de reeders, in samenwerking met visdhhandel, exporteurs en ver werkers, die zullen weten te benutten Mgr. Jos Baeten. de coadjutor van het bisdom Breda. Reuter meldt uit Brussel: Zoowel de partijen van den uitersten linkervleugel als die van den uitersten rechtervleugel heb ben besloten, opnieuw een uitvoe rig parlementair debat over de koningskwestie uit te lokken. De (rechtsche) Katholieke senatoren zullen in de senaatszitting van heden onmiddellijke behandeling verlangen van de kwestie en wel in het licht van het zoo juist ge publiceerde document dat de aan- teekeningen van Hitiers tolk. dr Schmidt, bevatte en dat volgens de verklaringen van den koning een onzuivere voorstelling gaf van het te Berchtesgaden gevoer de gesprek. In de kamer van afgevaardigden zal de leider der communisten, Lahaüt, de regeering interpellee- ren naar aanleiding van dit docu ment. Men vermoedt, dat het zijn bedoeling is daardoor de afzetting van Leopold te bereiken. Het partijbestuur van de Belgi sche socialisten partij eischt de openbaarmaking, in zoo kort mo gelijk tijdsbestek, van alle stuk ken. betrekking hebbende op de koningskwestie, die in het bezit der reeeering zijn, doch is de overtuiging toegedaan, dat troons afstand van den vorst het eenige middel is, om een einde te makeu aan de opwinding waarin het land verkeert.» Sedert het uitbreken van den bur geroorlog in Spanje is van een ge regeld handelsverkeer tusschen dat land en Nederland in feite geen sprake hfYY? ech,er o°k de op dezen burgeroorlog gevolgde wereldoorlog tot het verleden behoort, valt er in Spanje een streven waar te nemen om zoo snel mogelijk te komen tot normale economische betrekkingen ook met Nederland. Voor Nederland' is een handelsattaché benoemd, die wacht op een geschikte gelegenheid om zich in Nederland te vestigen. Het collect van rijksbemidde laars heeft, overeenkomstig een door organisaties van werkgevers en werknemers ingediend voorstel de bindende regeling van loonen en arbeidsvoorwaarden in de me taalnijverheid van 30 Oct. 194? met eenige wijzigingen opnieuw bindend vastgesteld. De leeftijdsgrenzen zijn verlaagd Naast het begrip „minimum per soonlijk uurloon" is ingevoerd het begrip „minimum gemiddeld uur loon" De loonen zijn verhoogd Verder zijn bepalingen opgenomen betreffende maximum gemiddeld uurloon en dito uurinkomen. Voor de handhaving van loonen die de gestelde normen overschri.i den, is het verkrijgen van dispen satie noodig. welke voor 1 Decern ber a.s. moet worden aangevraagd bij het college van rijksbemidde laars. Bezuidenhoutscheweg 121 's-Gravenhage. De regeling treedt in werking met ingang van de eerste loonweek van Nov. 1945. Evenals de Duitschers hebben ook de Japanners zeer veel ar beid, tijd en materiaal verspild met het vervaardigen van oorlogs- I machines, welke nooit eenig nut hebben gehad. Zoo hadden de Ja panners een duikboot van 5600 ton. Deze duikboot, verreweg de grootste, welke ooit is gebouwd, is echter niets anders dan een nuttetooze monstruositeit. Een Amerikaansche marinier, die be last is met de bewaking van dit vaartuig, verklaarde tenminste: „Ik zou voor geen geld van de wereld met dat ding willen dui ken en ik betwijfel, of één van onze mannen er voor te vinden zal zijn. De schuit lekt al erg ge noeg, als ze aan de oppervlakte vaart. We hebben er een paar proeftochten mee gemaakt en ze In een schrijven aan Ko ningin Wilhelmina heeft Wm- ston Churchill zijn dank be tuigd voor het geschenk, dat hem dezer dagen namens het Nederlandsche volk is over handigd Churchill schrijft: „Ik ben diep bewogen door het buiten gewoon huldeblijk, dat Uwe Majesteit en Hare Koninklijke regeering mij hebben doen ge worden. De cassette met de brieven, geschreven door den hertog van Marlborough aan den grooten raadpensionaris Heinsius, is een uniek en waardevol geschenk, dat altijd met piëteit door mij en mijn nakomelingen zal worden be waard. Het is mij een groote eer, dat onze naam door Uwe Majesteit verbonden is met de roemrijke daden uit de dagen, toen onze beide landen ver bonden waren in den strijd voor vrijheid tegen den over weldiger van Europa. Ik ben oprecht gelukkig, dat ik in de vreeselijke jaren, die voorbij zijn, iets ten goede heb kunnen doen en oeïukkia. dat TJri?e Majesteit. Mare re- geering en het Nederlandsche volk mi' met zulk een blijk van vriendschap hebben willen vereeren. Ik blijf Uwer Majesfeits trouwe en gehoorzame dienaar, w.g. Winston Churchill." De Diocesane R.K. Middenstands bond in het Bisdom Haarlem houdt Woensdag 21 November a.s. zijn centrale raadsvergadering in café Restaurant Brinkman, Groote Markt. Haarlem, waarbij alle af- deelingsbestuursleden uitgenoodigd worden. De eerste Centrale Raads vergadering vangt aan met een H. Mis in de Sint Bavo om 9 uur. In de namiddag bijeenkomst, waarbij vermoedelijk ook Mgr. Huibers aanwezig zal zijn, zal oud-minister Prof. Mr. Romme het woord voeren over het onderwerp„Ook principi- eele vakorganisatie in den midden stand". Het proces tegen Goering, von Ribbentrop, Hess en consorten, dat deze maand gaat beginnen, is natuurlijk verschrikkelijk belang rijk en het internationale gerechts hof, waarvoor de heeren zullen verschijnen, moet daarom terdege op zijn tellen passen en met de uiterste nauwkeurigheid te werk gaan. Dat gebeurt dan ook. In de uit 30,000 woorden bestaande, op 43 pagina's gedrukte aanklacht komt de volgende zinsne.de voor: „De Duitschers koesterdén jegens cul tuurmonumenten, dierbaar aan het Russische volk een bijzonderen haat". Op deze zinsnede is intusschen de volgende correctie gepubliceerd: Plaats achter „volk" een komma. S. .P, A N JSKRAuAK. J.b BtJAt.br MAT tMAMAMCA i.«hwc* O f*» #J5'cokOM* eecMAR - Plbffrmtt tt l-\ v ttr Tectum,'; In October 1942 was het voor lederen goeden waarnemer in Engeland duidelijk, dat er iets gebeuren ging. Wat het zou zijn wist geen sterveling. Maar na zich over tuigd te hebben, dat alle vensters dicht waren en niemand ach ter de deur stond, durfden in gewijden achter hun hand te fluisteren, dat oorlogscorrespon denten tieh gereed moesten houden en den raad hadden ge kregen te zorgen voor warme wollen kleeren en een ijsmuts. Toen een machtige vloot van oorlogsbodems en transportschepen uit de westelijke havens vertrok, was de koers echter Zuid en het eerste land, dat in zicht .rwam bleek de rots van Gibraltar. Er zou een landing van Amerikaan sche en Engelsehe troepen plaats hebben in de Fransehe bezittingen van Noord-Afrika. Het denkbeeld was van Roose velt uitgegaan en het viel bij Churchill in goede aarde. Dat was niet te verwonderen. In den eersten wereldoorlog is hij de man geweest, die de landing in Galli- poli voorstond en zijn argumenten van toen konden opnieuw worden gebruikt. Zoo was tot de operatie besloten, die bij de langdurige voorbereidingen „Flame" heette Op 8 November sloeg de vlam uit en hadden landingen plaats op verscheidene punten van de Afri- kaansche kust. De indruk in de geheele wereld was enorm. Wij, in de bezette gebieden, konden zeer goed waarnemen hoe de Duit schers verrast waren. Het leek in die vroege Novemberdagen van '42 of de oorlog een nieuwe faze intrad. Wat ook geprobeerd was om met de Franschen op goeden voet te komen, er moest worden gevoch ten. De Amerikaansche soldaten begrepen er niets van. Als zij een stad binnentrokken liepen de Franschen juichend uit, maar om de volgende stad te nemen moes ten zij vechten als duivels. De zaak was heel eenvoudig. De be volking begroette de geallieerden als bondgenooten, maar de offi cieren kregen hun orders van Vichy. Pétain was hun man. Vandaar dat de militaire operatie van een politieke vergezeld was gegaan. Tevoren was generaal Clark aan land geze* om contacten i §Ken' *n Gibraltar stond gene- raal Giraud te trappelen van onge duld. En de Gaulle? Zijn invloed werd toen niet hoog aangeslagen. De Amerikanen verwachtten meer van de militairen op de hand van Vichy. Wanneer die eenmaal over- gehaald zouden zijnZelfs de ulp van admiraal Darlan werd niet geschuwd. De Amerikanen moesten wel. De geallieerde propaganda deed de wereld gelooven. dat machtige legers in N.-Afrika geland waren. In werkelijkheid waren de troepen zoo sterk niet en zij hadden een taak van gewicht, die snel, blik semsnel moest worden uitgevoerd. Iedere krant van die dagen bevatte kaartjes van de Middellandsche Zee met lange pijlen naar Italië Frankrijk en den Balkan De eerste faze van de onderne ming is een groot succes geweest, dank ook den vruchten welke de avontuurlijke missie van generaal Clark had gehad. Maar het eigen lijke resultaat moest toch door de troepen bevochten worden. Het eerste leger van generaal Ander son zou snel oprukken in Ooste lijke richting en Tunis bezetten vóór de Duitschers daar concen- treeren konden. De vijand was van zijn eerste ontsteltenis bekomen en bracht door de lucht versterkingen naar Tunis. Het zwakke leger van generaal Anderson (anderhalve divisie!) schoot door het moei lijke bergachtige terrein niet vlug genoeg op. De Duitschers hadden bovendien het groote voor deel van veel en veel korter ver bindingslijnen, want Sicilië en het Italiaansch vasteland waren vlak bij. Kortom, de zoo schitterend begonnen operatie liep vast. Is het juist bij zoo'n herden king enkel op de legers te lei- ten? Alan Moorehead schrijft in zijn boek „African Trilogy". „De verbindingslijnen van de expeditie in Noord-Afrika liepen van een twaalftal Britsche havens naar de Middellandsche Zee Elke week voer een nieuw convooi oen Atlantischen Oceaan op om tus schen zwermen U-booten door Al giers en Oran te bereiken. Elkeri dag moesten zware gevechten ge leverd worden op zee of langs de Afrikaansche kust. Over deze ge vechten verscheen nooit een be richt. Toch behoorden zij tot de kern van onze strategie en. als wij deze gevechten niet wonnen, dan was in Afrika alles verloren Maar zoo hoorde het nu eenmaal op zee: daar werd stil en gesta dig gestreden en nauwelijks iemand wist daarvan dan zij. die zelf hadden meegedaan". In de moderne oorlogsgeschie denis moeten de varensgasten ne gewoonlijk zoo. met enkele regels doen. zit verschrikkelijk slecht in elkaar. Deze Japansche duikboot, een van de twee, welke door de Ame- zlJn buitgemaakt, heeft eon Y waterverplaatsing als KBjïser en is tweemaal zoo een /,,een torpedojager of als van normale afme- maal vaartuig is ook twee- Fransche feuzenrf\u8 bek|,nde couf". welkl zYusU1ltb°0t "S.Ur" aan boord had. De „Suïcouf'S verloren bij een botsim» Atlantischen Oceaan, kort zij, na den val van FrankrV aan de geallieerden was uitgeleverd. De ,,1-400", zooals de monster achtige duikboot is genummerd, heeft niet één, maar drie vlieg tuigen aan boord in een kamer, welke zich in den bovenbouw van het vaartuig bevindt. De deur, welke toegang geeft tot de bergplaats van de vliegt tuigen, heeft veel weg van de deur van een bankkluis. De rails, waarlangs de vliegtui gen moesten starten, zijn even lang als die van een startbaan van een V 1 en men neemt dan ook aan, dat de Japanners voor nemens waren, de duikboot te gebruiken, om op eenigen afstand van de Amerikaansche kust te kruisen en vandaar V I's op de steden af te schieten. De Japan ners hebben het echter zelfs nooit zoover gebracht, er ook maar een torpedo uit af te schieten. De „1-400" heeft den Ameri kanen nog eenige last veroor zaakt. aleer zij in hun handen viel. Haar zusterschip, de „1-401", daarentegen gaf zich zonder meer over, De beide duikbooten waren naar ..Maple Leaf" meldt, op weg naar Truk om het daar ingesloten Japansche garnizoen van levens middelen en munitie te voorzien, toen zij door de Amerikaanscne vloot werden opgevangen. De divisie-commandant aan boord van de „1-400" wilde vechten en het was eerst nadat hij harakiri had gepleegd en zijn lijk door de bemanning zonder al te groote droefheid over boord was gezet, dat het schip in handen van de Amerikanen viel Vergeleken met normale duik booten is de „1-400" enorm groot. Het vaartuig is 408 voet lang en heeft acht torpedolanceerfouizen, welke naar voren gericht zijn. De kwartieren van de bemanning zijn ruim. doch de Amerikaan sche zeelieden, die als prijsbe- manning aan boord zijn, vinden de kooien veel te kort. De „1-400" had een actie-radius, welke op ongeveer 50 000 mijlen wordt geschat. De duikboot kon makkelijk van Japan naar Van couver varen en de stad beschie ten, of Halifax, Montreal of New York eenzelfde lot doen onder gaan en weer naar Japan terug- keeren zonder brandstof |n te nemen. De beide reuzenduikbooten wa ren uitgerust met een Duitsche ,.schnorkel"-instal!atie. In de laat ste jaren van den oorlog kon den de Duitsche duikbooten. toen Zlj dag en nacht onophoudelijk u't de lucht werden bedreigd Pn niet aan de oppervlakte Konden komen, om de batte- len te herladen en lucht binnen te laten, met behulp van voor rw?'l'ke installatie biina ononderbroken ond^nwIterbTijavend Bij K. B. is Ingesteld een direc toraat-generaal voor büzondere rechtspleging, ressorteerende onder het departement van justitie. Tot directeur-generaal is be noemd, mr. B. I. A. A. t.er Veer, kantonrechter te 's-Gravenhage. Van twee jongens, die te Haren (Gr.) met een granaat speelden, waardoor deze ontplofte is een in het ziekenhuis overleden: de toe stand van den ander is zeer zorg wekkend. 47, 12. MedeetedeeJd door het K.N.M.I. in De Bilt. Geldig tot Donderdag avond Naar West omloopende en geleidelijk toenemende wind, zwaar bewolkt, later eenige rfe<:" in het Noorden van het latld--- het Zuiden nog geen beteekenis zelfde temperatuur Donderdag zon op onder 17.00; maan op 11 u. onder 19 u. 04 Waarnemingen te Rotterdam van hedenmorgen 11 30 uur: Barometerstand. (68.8 mm Windrichting; stil; kracht O Temperatuur 10.6 Cels weersgesteldheid: zwaar betrok- ken v^f„YimtUm"tYmperatuur (voorge komen tusschen 8 u. gisteren en ,edenmorgen): 10.0 cels.; mm. 8.4 Cels.

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1945 | | pagina 2