EEN NATIONAAL MUSEUM VOOR KERKELIJKE KUNST? STADSNIEUWS VERGADERING N.V.B. Burgerlijke Stand KINDERUITZENDING De kinderen uit België De kinderen uit Denemarken Merkwaardige operatie „EEREGRAFHOF" Voor meer dan 400 slachtoffers R.K.W.S.V.—D.K.W. R.K. „Ready" Schouw Het conflict in de visscherij Waar moet het gevestigd offers. aan de verwezenlijking van Bijzonder Gerechtshof Twintig jaar geëischt Kerkklok gevonden T reinverbïnding Twenfhe-Zuiden Trein liep op locomotief Financieel verdrag Nederland-Noorwegr Stoomtram verongelukt op Schulpweg Stoker onder locomotief Ernstige schade Nederland en annexatie Onderwif's-conferenfie fe Londen Prof. Sassen over de moei lijkheden in Nederland Buitenland in 't kort De Nederlandsche Volksbewe ging hield in den R.K. Volksbond een druk bezochte propaganda vergadering. Mr. Engelsman, yoorz. van de afd. Schiedam leidde den spreker den heer Tho massen, secr. van de Nederland' sche Volksbeweging, in. De heer Thomassen gaf in een warm be toog het ontstaan van de Volks, beweging weer. Als de drie bron nen noemde hij de gijzelaars van St. Michielsgestel, de illegalitei waarmee vele gijzelaars na nun Vrijlating in Dec. 1943 namen en de reeds voor den oor log in vele kringen ievende ldee van de Volkseenheid De N.V.B. ziet zich in een even belangrijken historischen omwentelingstijd ge plaatst als de menschen op de andere keerpunten van onze ge schiedenis. Daarom dragen wij allen een giroote verantwoorde lijkheid. De idee van het Personalistische Socialisme kreeg in Nederland gestalte in de samenkomsten van de gegijzelde intellectueelen. In Nederland kunnen we niet buiten de verschillende stroomingen. Zij zijn uiterst vruchtbaar voor ons land geweest en er zijn geestelijk' spanningen uit ontstaan, die al leen maar verdiepend hebben ge werkt. Als iemand in Nederland één geloof of één politieke over tuiging wil vestigen, kan hij beter emigreeren. We wonen op een breuklijn van invloeden en dat heeft groote voordeelen. Een na deel is het, als er een krachtsin spanning gevraagd wordt, die ons uit den g"ezamenlijken nood moet helpen. Dan komt de eisch van samenwerking naar voren. Spre ker toonde toen aan, dat Christen dom en humanisme niet naast elkaar worden gesteld, maar dat de persoonlijke overtuiging in de absolute waarheid van wat men gelooft (een logische toestand overigens) nog geen samenwer king met anderen en waardeering van andermans standpunt bij ge zamenlijke inspanning behoeft uit te sluiten. De N.V.B. heeft geen voorkeur, zij constateert alleen een feit en dat is, dat zoowel Christendom als humanisme onschatbare bij dragen voor ons volksbestaan hebben geleverd. De vernieuwingswil uit zich in drie punten. Ie. Maak ernst met de beginse len van waaruit je leeft. Grijp terug naar bronnen van waaruit je de wereld beschouwt en ver diep je daarin. Voor den katho liek is dat het katholicisme, voor den protestant het protestantisme, voor den humanist, het huma nisme. 2e. De zedelijke normen, die uit het Evangelie voortvloeien, moe ten weer geldend gemaakt worden. 3e. De persoonlijke verantwoor delijkheid moet worden wakker geschud. Op sociaal gebied is de N.V.B. socialistisch, d.w.z. zij wil de arbeidsverhoudingen maken tot rechtsverhoudingen. Kenmerkend voor de alom ingrijpende ver andering noemde spreker de hou ding van de Nederlandsche Her vormde Kerk. die van een winke- lierskerk, aangeleund tegen de kapitalistische groep, totaal ver- loopen was. Uit de synode ver gadering blijkt duidelijk, dat zij wnZ1S IS Weer Volkskerk te worden. n. katholieke kringen breken de ideeën, die in de pauselijke encyclieken zijn uitgewerkt tot fleets breedere ,a§en door. De S D A.P heeft zich innerlijk ge heel vernieuwd. De N.V.B. wil nu tweeërlei rol spelen. Haar socia listisch programma doorgevoerd zien en probeeren de politieke structuur te doorbreken, zoodat een werkende meerderheid in de Volksvertegenwoordiging gekre gen kan worden. Het zou voor het oogenblik al prachtig zijn, als dat met een gemeenschappelijk programma kon. Besprekingen zijn gaande o a. met de R.K S.P. Spoe dig zijn er verkiezingen. Laten we. aldus spreker, in den over gangstijd er hard voor werken, dat de politieke sfeer in Neder land gezuiverd wordt. Laten we komen tot een gezond politiek leven. Dan zal de N.V.B. zich uit «e politiek kunnen terugtrekken VLln ?,en ancJere sfeer, die van mischCe wcrkle Tn sociaal-econo- voortzettcn. Lten'wii ok ,kunnen van onze kinderen- Va? in 1945". eerlijk eèn go^an? woord kunnen geven. Na de pauze beantwoordde spre ker enkele vragen. Dr°No?e^?n: J C H Hendriks. 9 jr.. J W v ni' 1; U V Meurs. 69 j wed v de Velde 7sg?nv L Nieuwsfr 69: W v '8 i. echte. L Kerkstr 4; M Rutjes frankel str 71 H Gerrits. West Geboren: Gpr-»„„ en N Ouwens. MarLJ.' d v J F Klepke Z,V G A SchiPM1" 75: Theodoras Ronde. Gordrmstrapuf ?n C E A de A Groenheijde en j o ï,nna C d v Boerhavelaan X. Boomsluiter. komen niet Donderdag 8 Novem ber naar buis; maar arrweeren Vrijdag 9 November vermoedelijk tusschen half vtter en half vijf, Hoogstraat 112. komen Vrijdag 9 November in de loop van den middag, Hoogstr. 112, Het gaat met ons al net als met den ruiter, die zijn paard zoekt en er zelf opzat. Van Amerika uit namen we een bericht op over een Marinearts, die erin geslaagd was uit de onderarmstomp van iemand, wiens hand geamputeerd was twee groote vingers te vormen, waardoor de stomp als hand gebruikt wordt, terwijl onze bezorger H. G. Dal van de Nieuwe Buurt 15, al drie jaar met een dergelijke chirurgische kunstgreep loopt. Hij werkte in Duitschland in de Opelfabrieken te Brandenburg, toen zijn hand tus schen een pers raakte en geheel verbrijzeld werd. Dr. Bimmler uit Brandenburg heeft op hem, toen voor het eerst de hierboven om schreven operatie met goed gevolg toegepast. Dat was in December 1942. Het spaakbeen wordt met de duimspier beweegbaar ge maakt. De heer Dal wist, dat hij proef konijn was, maar heeft het erop gewaagd. Sindsdien heeft hij ln Duitschland en ook in Leiden ver schillende malen demonstraties met zijn surrogaat-arm gegeven, onder groote belangstelling van de dok toren. Meer dan vierhonderd slachtoffers van het Duitsche schrikbewind, af komstig uit alle deelen van het ïand. die gevonden zijn in de duinen, zijn nu definftief ter aarde besteld aan den Zeeweg te Bloemendaal. Hier zal te zijner tijd een eeregraf hof" voor hen komen. De plechtige over dracht der graven aan de familie zal plaats hebben op Dinsdag 27 November. Dien dag zal om elf uur een ge dachtenisplechtigheid worden gehou den fn de Groote kerk te Haarlem Het stoffelijk overschot van Anneke Schaft, de èenige vrouw onder de velen, d'ie in de duinen gefusilleerd werden, zal opgebaard staan in de kerk om na de plechtigheid te wor den uitgedragen en te ruste gelegd temidden van haar medestrijders. Tot besluit van het wandelsportsei zoen 1945 houdt onze kath. wendel- sportvereeniging Zondag a.s. een feestavond voor haar wandelaars en donateurs in de zaal van de ..Har monie" aan de Nieuwstraat. Woensdagavond om 7 uur speelt de 3de en 4de Team Combinatie van de R.K. Tafeltennisclub ..Ready" een tafeltenniswedstrijd tegen een Team van het Bon Bosca patronaat aan de Lange Haven. De burgemeester en wethouders van Schiedam. Gezien art. 5 der Verordening regelende den waterstaatkundigen toestand van de landerijen en erven liggende in de Gemeente Schiedam, tusschen den Rotterdamschendiik. den Polder Oud-Mathenesse en de bebouwde kom der Gemeente Schie dam: Brengen ter kennis van de eigena ren van de landerijen en erven, als in het hoofd dezer bedoeld, dat op 14 November 1945 een schouw zal ge dreven worden over de slooten. om hun land of erf. met de kunstwerken daarin. Schiedam, 7 November 1945. In het conflict, dat tusschen de bedrijfsgroep en de trawlvisschers in IJmuiden dreigde, is thans over eenstemming bereikt over de voor waarden, waarop het werk zai worden hervat. Besloten is. dat tot 15 Februari 1946 op de Engelsche voorwaarden gevaren zal worden. Wat de wachtgeldregeling aan gaat, werd overeengekomen, dat deze aangelegenheid nader met de regeering besproken zal worden, omdat het in de bedoeling ligt een dergelijke regeling voor alle Neder landsche visschers in te voeren. dit grootsch plan verbonden, zal Het bijzonder Gerechtshof te 's-Gravenhage deed heden uit spraak in de zaak van H. Aldus, betonwerker uit De Lier, die ervan beschuldigd werd een moordaan slag op Petronella Vos te hebben gepleegd. Bovendien had hij als Landwachter den vijand hulp ver leend Hij werd veroordeeld tot 20 jaar met ontzetting uit het passief en actief kiesrecht voor het leven met het recht van cassatie. De advocaat-fiscaal had de doodstraf geëischt. Uit de haven van Gorinchem is een oude kerkklok opgehaald, dateerend uit het jaar 1643. Deze klok. welke vermoedelijk door de Duttschers was gestolen en bij het transport in genoemde haven is. terecht gekomen, heeft een gewicht van 2212 kg. De herkomst is onbekend. De klok draagt het vol- gegooterf 4 Vonck van nLl.r -J643 Hendrick O Godt U woort seer groot van Luyt klaerder dan eenigh "metaef Geeft ons de genaed ende krachten Om die te houden altemaal D. Cornelius Wachendorfs U.D M Men verwacht, dat de herstelwerk zaamheden aan de spoorbrug bii Wiene in het baanvak HengeloZut- phen de volgende maand gereed zul len komen De treinverbinding tus schen Twenfhe en het Zuiden kan dan worden heropend. Tusschen Groesbeek en Kranen burg. waar de trein nog^ op enkel spoor rijdt, is gisterochtend om ongeveer half zes een ernstig spoorwegongeluk gebeurd. Een En gelsche verlofgangersstrein, die van Roosendaal over Nijmegen naar Kranenburg reed, is ongeveer een half uur gaans voorbij Groes beek nog op Nederlandsch ge biedin botsing gekomen met een losse locomotief, die uit Kra nenburg terugkeerde. Op deze locomotief bevonden zich de machinist Van der Kolk uit Roosendaal de leerling-machi nist Borghout en de opzichter van de tractie Velderg, eveneens uit Roosendaal, en de conducteur Van Heivoort uit Den Haag. Deze vier personen werden allen min of meer ernstig gewond. De locomo tief is uit de rails geworpen en verspert den weg. zoodat het ver voer thans over Goch geleid moet worden. Het personeel van den verlofgangerstrein was er erger aan toe. De machinist en zijn Duitsche conducteur werden ge dood. De leerling-machinist werd ernstig gewond. Tusschen Nederland en Noorwe gen is gisteren een financieele overeenkomst gesloten, welke on middellijk van kracht wordt, aldus wondt door A. F. P. uit Oslo ge meld. Onze correspondent in Utrecht schrijft ons: Bij alle tevredenheid over het gelukkig behoud der rijke kunst schatten heerscht er bij het be stuur een gevoel van onvoldaan heid over de situatie, waarin het Aartsbisschoppelijk Museum op het oogenblik verkeert. Die onvoldaanheid dateert overi gens niet uit den allerlaatsten tijd. Het bezwaar van de in bouw technisch opzicht onvoldoende in richting, gepaard gaande met het gemis van behoorlijke bewegings vrijheid het laatste een gevolg van het samenwonen met het pro vinciaal archief en het gemeente lijk museum heeft het bestuur reeds eerder naar een andere ge schikte huisvesting in de Domstad doen uitzien. Reeds werden er stappen in die richting gedaan: zoo zijn er b.v. teekeningen ge maakt voor een nieuw en geheel zelfstandig staand Aartsbisschop pelijk Museum en heeft men des tijds het oog gehad op een ge bouw, dat beter aan de gestelde eischen zou tegemoetkomen. De uitvoering daarvan is echter door verschillende omstandigheden niet verwezenlijkt kunnen wor den. Niet op de laatste plaats doordat het project doorkruist werd door een hier reeds aange stipt ander groot plan. n.l de stichting van één groot centraal museum voor religieuze kunst, dat voornamelijk uit een fusie van het Aartsbisschoppelijk Museum met het Bisschoppelijk Museum te Haarlem zou ontstaan Beide mu sea kunnen elkaar prachtig aan vullen: het Utrechtsche is n.l. vooral rijk aan middeleeuwsch kunstbezit, terwijl het Haarlem- =che veel meer gespecialiseerd is m de 17de eeuwsche kunst (De bisschoppeliike musea te 's Bosch en Breda zijn nog zeer jong. ter wijl het diocees Roermond nog "een diocesaan kerkelijk museum bezit.) Intusschen. de verwezenlijking van dit denkbeeld zou van beide betrokken diocesen vermoedelijk een groot offer vragen, want de voorstanders van de combinatie denken zich den zetel van een dergelijk Centraal of Nationaal Museum in geen van beide provin ciale hoofdsteden, maar in de Rijkshoofdstad Waarschijnlijk gaan zij daarbij uit van de gedachte, dat het offer gemakkelijker te brengen valt. wanneer beide par tijen evenveel moeten opbrengen en de Verkiezing van een „neu traal" punt aan nlaatseliike en di ocesane gevoeligheden meer tege moet komt. dan de overheveling naar een van de beide huidige residenties. Met dit al is het ons echter niet duidelnk waarom nu juist Am sterdam, dat reeds een overvloed van musea bezit, voor dit doel werd uitgekozen. Als Utrecht" en Haarlem ter wille van vorenge noemde gevoeligheden niet als nlaats van vestiging in aanmerking kunnen komen waarom zoo vraagt men zich af. zouden er dan niet andere steden daarvoor aangewezen kunnen worden, b v Niimegen of Rotterdam? Ander zijds weer zou men kunnen op merken. dat de vestiging van een derffelük groot Nationaal Museum in de Domstad, centrum van ka tholiek leven en van de ker'keliike hiërarchie in ons land. geenszins vpi-wernelijk moet geacht worden Hoewel het niet uitgesloten sehiint. dat men in leidende ka- 'holieke kringen in het Aartsbis dom ter wille van het algemeen katholiek en artistiek belang de weten te brengen, zoo staat bet wel vast, dat een eventueele dislo catie van het Aartsbisschoppelijk Museum in breede kringen van Utrecht's burgerij op sterken te genstand zal stuiten. Men is hier nog niet voldoende heen over de verplaatsing van het Spoorwegmu seum naar de hoofdstad, dan dat men zoo maar zonder meer een dergelijk belangrijk kunst-histo risch instituut zou prijs geven. NEDERLAND EN DE WALVISCH- VAART sterdamW(ïi vernemen. zijn te Am- Nederland wpp.6" ontworPen om rol te doen snel» 6?n belangrijke vaart, welke voo" 'den8 „wa'visch handen was van Noo^wegen^En" geland. Duitschland en jlpan Deze plannen zijn reeds in een vergevorderd stadium van voorbe reiding, binnenkort hopen de ini tiatiefnemers in staat te zijn de volledige details van de op te rich ten „Nederlandsche Maatschappij voor Walvischvaart" bekend te maken. Gisterenavond even voor half zes had op de kruising Groene Kruisweg-Schulpweg in Rotter dam-Zuid een verkeersongeval plaats, dat, hoewel de schade, er door aangericht, zeer groot was, geen ernstige persoonlijke onge lukken tot gevolg had. De stoomtram van de R.T.M., die om 5 uur van de Rosestraat naar de Eilanden was vertrokken, botste op de kruising op een zes- wieligen truck met oplegger, die den overgang niet tijdig meer had kunnen passeeren. Volgens den chauffeur van den truck, G. J. S. uit Lochem, had hij den trein door- de duisternis eerst gezien toen deze vlak voor den ingang een fluitsignaal gaf. Den truck had hij toen nog over de rails kunnen brengen, maar de lange oplegger werd door de locomotief gegre pen en ruim 12 meter meege sleurd; zoowel de wagen als de lading uien werden geheel ver nietigd. De chauffeur bekwam geen letsel. De trein echter, die ongeveer 20 meter doorgereden was, ontspoor- de door het krachtig remmen van den machinist, kantelde en viel van den dijk. De stoker W. G. Th. uit Nieuw Hellevoet raakte onder het ijzeren gevaarte bekneld. Met behulp van de militairen uit de school aan den Dorpsweg en van brandweerpersoneel, die spontaan hun diensten hadden aangeboden en bij de takelwerkzaamheden hulp verleenden resp. het terrein verlichtten, slaagde men er na twee uren in het slachtoffer te bevrijden: het werd met ernstige kwetsuren aan het linkerbeen naar het Zuider-ziekenhuis over gebracht. De machinist T. W. v. K. uit Hilversum liep brandwon den op. maar behoefde niet naar het ziekenhuis te worden vervoerd. De koers- en de postwagen, die onmiddellijk achter de locomotief volgden, kantelden eveneens en werden zwaar beschadigd re«p. geheel vernield; van den per sonenwagen die eveneens derail leerde, werd het voorbalcon weg geslagen. Van een blokhuisje van de N. S.. dat op de plaats van het ongeval langs den dijk had ge staan, was nog slechts wat brand hout over. Door het ongeluk, dat begrijpe- liikerwijs een groote menigte trok. werd het treinverkeer gedurende twee-en-half uur gestagneerd. De R.T.M. heeft den dienst kunnen onderhouden door de passagiers ter plaatse te laten overstappen. De plaatselijke comité's in N.- Holland, Z.-Holland en Utrecht, staande onder het Ned. comité voor gebiedsuitbreiding, hebben, in Den Haag onder leiding van den oud-minister v. d. Broek van gedachten gewisseld over het voe ren van actie ter verbreiding van de idee voor gebiedsuitbreiding, In verband met de uiteenzetting van minister Schermerhorn, de vorige week in Groningen, heeft het bestuur zich in verbinding met de regeering gesteld om een dui delijke uitspraak te krijgen over haar houding ten aanzien van het annexatie-vraagstuk. Nederland heeft historisch be wezen, dat het in staat is, groote gebieden tot ontwikkeling te bren gen, ook een eventueel te annex- eeren gebied. Dat het wreed is Duitschers te doen emigreeren is een opmerking, die juist het licht werpt op onze eigen moeilijkhe- den, want, indien daarvoor niet spoedig een totale oplossing ge vonden wordt, zal het Nederland sche volk zelf moeten emigreeren. De massale uitwijzingen van de Duitsche bevolking uit Polen en Tsjecho-Slowakije, welke vrij bruusk zijn ingezet, hebben een funesten invloed op de annexatie idee. Het kan evenwel ook op hu mane wiize, uitwijzing op zichzelf behoeft geen ethische gevoelens te kwetsen. Na deze korte inleiding van den voorzitter trad de vergadering in discussie. Sprekers van plaatselijke corrute s maakten opmerkingen, deden voorstellen en gaven ver slagen van het verloop der werk zaamheden in hun comité's. Het meerendeel der aanwezigen had een stemming vóór annexatie ,n hun omgeving geconstateerd. Alleen de uitwijzing van de be volking levert vele ethische be zwaren. Een Franseh plan maakt j1' Pnbliek een goeden in druk. Dit beoogt een landstrook ^tvolkt aan te hechten en een ander deel. waarin de verdreven rrKwJm"^' fen onderkomen zal stellen VInden' onder mandaat te *eS,totG" .verd bil de regeering dringen op het spoedig doen houden van een proefstem- voïk 0r 1 Nederlandsche Het Lomdeneche Zondagblad „Ob server" roert enkele van de voor naamste moeilijkheden aan, welke de afgevaardigden van 37 landen op de onderwijsconf eren tie in Londen moeten oplossen. In heel Europa zijn scholen verwoest, boe ken vernietigd, kunstvoorwerpen geroofd, leeraren vermoord. In sommige landen zijn de scholen 6 jaar lang gesloten geweest. De kennis der kinderen is nihil Het ergst is de toestand in Polen. Grie kenland en Joegoslavië. Prof. Dr. F. Saksen, directeur- generaal van onderwijs, gaf een beschouwing over den toe tan-l in Nederland. Hij zeide, dat 500 Van de 5000 scholen verwoest zijn. Sinds 1940 zijn de t.b.c.-gevallen met 300 net. toegenomen. Er is een rroot gebrek aan schoolboeken '.1 het onderwijsmateriaal van dc 2000 ambachtsscholen is door de Dir.;- schers gestolen. In de door den oorlog zwaar verwoeste gebieden, zooals bijv. de omgeving van Nij megen. zij'n in het geheel seen scholen meer. De kinderen komen in particuliere woningen, w'nk'els en zelfs kelders, samen. Tot Kerst mis of Januari, of misschien nog later, zal er naet gestookt worden. De Bulgaarsche communist. George Dimitrof. die sinds zijn vrij spraak in het rijksdagbrand-proc»*;. m 1933. in de sovjet-unie leefde, keert terug naar Bulgarije waar hij candidaat is van het ..Vaderlandsche Front" bij de verkiezingen od 18 November Volgens de B B C Is het Tsjecho- Slowaaksche kabmet-Fierlingier afge treden President Benesj heeft den afgetreden minister-president op dracht geven tot het vormen van een nieuw kabinet.

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1945 | | pagina 3