Handvest en Volkenbond Het parlement compleet Hoop voor de hooploozen EERSTE KAMER Van Embden heeft het altijd wel geweten Die rare wereld DE NIEUWE LEDEN BENOEMD Ziekenfoncfsenbesiuif Loongrens is nog 3000 Prinses Juliana WEERBERICHT HET LAND DER LEVENDE DOODEN Angst, woede en ellende Kwetsuur, die geneest Bevredigende resultaten Mijlpaal' op den langen weg (Van onzen parlementairen redacteur.) DEN HAAG, 7 Nov. 1945. EVENALS de Tweede Kamer heeft ook de Senaat het hand vest der Vereenigde Volken aan genomen. Had het anders gekund? Och neen! De Senaat weet even goed als de Tweede Kamer, dat er toch niets anders op zit. Niet toetreden zou gelijk staan met terugvallen in de internationale anarchie of tenminste in het iso lement Dat is geen keus! Intusschen is het Handvest een verre van ideale wereldgrondwet. Verscheidene Senatoren hebben rich in het voetspoor van de leden der Tweede Kamer, aan het op sommen der bezwaren gezet. Maar wat kunnen zij met dat al aan het Handvest veranderen. Zij kunnen den minister op het hart binden, dat hij op de eerstvolgende Ver gadering van de Vereenigde Vol ken aan ■'et amendeeren slaat doch dat gaat zóó niet. De heer- Kropman klaagde zeer terecht over de geringe amendeeringsmogelijk- heid van het Charter. Die geringe mogelijkheid heeft men zeer be wust gewild, verzekerde de minis ter. Op aandringen van Rusland vooral heeft men den wijzigings- lust den pas afgesneden, zulks uit de zeer plausibele overweging, dat het tijd wordt eindelijk weer eens een verdrag in elkaar te zetten waar men niet voetstoots weer aan kan tornen. Het wordt hoog tijd. dat de wereld weer eenigen eerbied gaat krijgen voor verdragen, dat zij verdragen weer éérst leert na leven alvorens over verandering te praten. De Senatoren mogen den minister dus op het hart bin den wat zij willen, of hij binnen afzienbaren tijd een kans krijgt ook maar één stap in de richting eener vervulling van hun deside rata te zetten, dat staat te bezien Men moet het Handvest voorloopig nemen zooals het ter tafel ligt Graag of niet. Dat heeft de debatten uiter aard gedrukt. Zoowel in de Tweede Kamer verleden week als vandaag Sn den Senaat. Het ging niet van harte. Schouderophalend, zonder een vonk geestdrift zou Nederland met een onbelangwekkend verlegen heidsdebat den kring der Ver eenigde Volken zijn binnenge treden WANNEER er tenminste geen professor Anema in den Se naat had gezeten. Deze grijze en waardige hoog leeraar der Vrije Universiteit opvallende figuur met zijn groote, hangende snor heeft in een glashelder betoog, verreweg het beste, dat aan beide zijden van het Binnenhof aan deze materie werd gewijd, uiteengezet waarom naar zijn meening Nederland aan zijn nationale roeping verplicht is de taak. die het in het kader der Vereenigde Volken wacht, met toe wijding te aanvaarden. Om duidelijk te zien wat de Vereenigde Volken zijn en wat het Handvest inhoudt moet men een vergelijking maken met den Vol kenbond van vóór dezen oorlog Deze immers heeft het bestek en de materialen geleverd voor de organisatie der United Nations. De Volkenbond bezat zijn onvol komenheden. De bevoegdheden der verschillende organen waren slecht afgebakend; de eisch der eenstemmigheid was te ver door gevoerd. de verplichtingen der le den waren gebrekkig omschreven en zoo ware er meer te noemen. Vormen de United Nations nu een verbeterden Volkenbond in zoo verre. dat deze onvolkomenheden zijn weggenomen? Geenszins! Het heele beginsel, waarop de organisa tie steunt is verouderd. De Volken bond was in wezen een poging tot herscheppen van een vreedzame organisatie, waarin de nadruk viel op het uitbannen van den oorlog door arbitrage Niet aldus de Uni ted Nations. Deze stellen zich tot eerste doel niet het uitbannen van den oorlog tout court doch het bereiken van een zekere veiligheid: het bedreigen alleen reeds van die veiligheid is een gewettigde reden •m een oorlog te ontketenen. Reëel gesproken is dat een voor- Tooneel; een Fransch vliegveld bij de Middellandsche Zee, begin van deze week. Een journalist van Malta, op weg naar Engeland, vertreedt zich enkele oogenblikken op 't veld. ter wijl de benzinetaRks van zijn vlieg tuig worden bijgevuld. Hij steekt een sigaret op, de eerste na vier uur, en wordt streng berispt door een Franschman, die, wijzend op een groot bord, tot hem zegt: „Ziet u die verbodsbepaling niet?" Het bord vertoont in groote roode letters, die niemand in de afgeloopen twaalf maanden heeft uitgewischt, of zelfs maar ver taald: „Rauchen Verboten". uitgang. Men heeft ingezien dat men in den Volkenbond te hoog heeft gegrepen; men is dus een stap terug gegaan. Is het eigenlijk wel een stap terug? Is de uitbanning van iederen oorlog zoo'n ideaal? Het Christen dom, het eenige leerstelsel ter wereld, waar de gedachte van een organisatie als die der United Nations op kan bouwen, de „Pax Romana" uit den heidenschen' tijd was niets anders dan een door de Romeinsche macht opgelegden vrede heeft altijd erkend, dat de oorlog als middel tot zelfver dediging en tot executie van een misdadiger rechtvaardig kan zijn. Het Handvest laat de mogelijk heid van zulk een oorlog open. Het legt alleen de beoordeeling van het al of niet rechtvaardig karakter van een eventueelen oorlog in de handen van den Raad. Het. ant woord op de vraag of de United Nations vergeleken bij den Vol kenbond als een stap vóóruit zijn te beschouwen, hangt dus af van de wijze, waarop de Veiligheids raad zijn bevoegdheden gebruikt. In ieder geval: het charter bevat, een poging om op meer reëele basis dan die, waarop de Volken bond werd gefundeerd, te geraken tot een wereldorganisatie, die de macht een goed ding op zichzelf; onmacht en machteloosheid zijn èn ethisch èn aesthetisch een kwaad! den breidel aanlegt van het recht, zoodat de macht in haar mogelijkheden om tot excessen uit te groeien, wordt beknot. Een her haling van het Duitsche drama, waarin eerst Bismarck de macht oproept en tot een bereikbaar doel leidt, dan de Keizer met de macht paradeert, de machtsvorming als een doel op zichzelf beschouwt en er behagen in schept Europa te doen schrikken met zijn sabelge- kletter en tenslotte Hitier tot een machtscultus geraakt, die slechts uit overmoed en zinsverbijstering voortvloeit en tot een wellust en wreedheid leidt, die niet meer uit normale geesteseigenschappen te verklaren vallen een herhaling van dat drama kan aldus worden voorkomen. Daaraan mee te helpen is een daad, die de volksvertegenwoor diging, sprekend ook in naam van die jeugd, die zooveel offers moest brengen aan den Duitschen machts- waan, niet met een schouder ophalen mag afdoen. Ongetwijfeld: men kan zich thans, evenals Grotius in zijn tijd, eenigszins bevangen voelen door den afstand tusschen eenerzijds het ideaal eener internationale organi satie en anderzijds de rauwe wer kelijkheid van een tijdperk vol van imperialistische tendenzen. Doch dan putte men. evenals Grotius ook, kracht en geestdrift uit het gebed tot Hem, die den geest moge verlichten van al degenen, die op de wereld regeeren over den mensch, dien Hij het liefste van Zijn schepselen noemt. Aldus professor Anema's magis trale betoog. OVERIGENS loopt het met die imperialistische tendenzen zoo'n vaart niet, verzekerde minister van Kleffens naar aanleiding van een ietwat schampere opmerking, door prof. van Embden aan het adres van Rusland gericht. Een kwalifi catie van de Russische politiek als „imperialistisch" achtte de minister onjuist, althans zeer onvoorzich tig. „Ik weet, verzekerde hij. dat de Russsche Regeering zich haar politiek volstrekt niet als imperia listisch bewust is en dat ZÜ even min de bedoeling heeft een impe rialistische politiek te voeren. Zij heeft alleen haar eigen wijze om de veiligheid van het land te ver zekeren." Het is aardig gevonden maar het zegt toch niet veel. Prof. van Embden zei overigens ook niet veel. Van een heelen stapel kriskras overplakte en aan elkaar gelijmde vellen elk met een paar regels van zijn zéér groote hand schrift bekrabbeld, las hij een be toog voor, ,dat moest dienen om den volke kond te doen, dat. hij het oude ontwapeningsjasje weer heeft aangetrokken Het laatste jaar voor den oorlog gaf hij toe, dat zijn politiek had gefaald en stemde hij voor de oorlogsbegroo- ting. Nu is de angst voorbij en komt de held weer voor den dag Nu heeft hij het altijd wel goed geweten. Dat het mede door zijn vervloekt ontwapeningsdrijven kwam, dat onze jongens in Mei 1940 aan de Peel bijvoorbeeld, werden weggemaaid door de Duit sche vliegtuigen omdat zij geen stuk luchtafweer en kanonnen uit de vorige eeuw hadden, allemaal niets mee te maken. Prof. van Embden had gelijk, nooit anders dan gelijk. Zouden het werke- iijk de knapste hoogleeraren zijn. die meen en, dat ZU altijd gelijk hebben gehad? (Van onzen parlementairen redacteur). Het herstel van het parlemen taire leven is niet met zooveel horten en stooten gegaan, als het zich aanvankelijk het aanzien. Van het oogenblik af, dat de Tweede Kamer het wetsontwerp op het noodparlement in behan deling nam, heeft het parlemen taire werk geen week meer stil gestaan. En nu zijn reeds de leden van het noodparlement aangewe zen. Binnen vier dagen moeten zij hun benoeming aanvaarden; de volgende week is .het parlement dus definitief weer op zijn oude sterkte. En wanneer dan de week daar na, den 20sten van deze maand dus, de Kamers worden geopend, kan de parlementaire machine weer op volle toeren gaan draaien. De aanvulling van de Kamers heeft plaats gehad op een wijze, die zoo dicht mogelijk de normale, door de Kieswet voorgeschreven procedure benaderde. Men heeft niet, zooals sommigen aanvanke lijk vreesden, in het wilde weg de vacante plaatsen vervuld, doch angtvallig toegezien, dat iedere fractie uit eigen kring werd aan gevuld. Mag men aannemen, dat daar over met de betrokken partijbe sturen overleg is gepleegd, dan komt men tot de bevinding, dat precies dezelfde instanties, die voor den oorlog in feite de candi- datenlijsten vaststelden, die dus verantwoordelijk waren voor de Verscheidene werkgevers blijken van meening. dat de loongrens met betrekking tot het ziekenfondsbe- sluit is verhoogd tot 3750. Er wordt de aandacht op gevestigd, dat hier een misverstand in het spel is. Er is aan de regeering ver hooging van de loongrens ten aan zien van de ziektewet dus ook met betrekking tot het Zieken- fondsenbesluit verzocht, maar de regeering heeft hierover nog geen beslissing genomen. De loon grens is dus, zooals ook tot nu toe het geval was, 1 3000, DE BESTELLING VAN 500 AUTO- CHASSIS IN ENGELAND Naar aanleiding van het Reuter- berieht over een order geplaatst bij Crossiey Motors tot het leveren van 50Q autobus-chassis met Diesel motoren, welke bestelling een waarde vertegenwoordigt van 900.000, ver nemen wij van het ministerie van verkeer en energie, dat de auto- chassis niet bestemd zijn voor de Nederlandsche spoorwegen alleen. Prinses Juliana zal Zaterdag een bezoek brengen aan Groningen ter bezichtiging van de oorlogsschade in stad en provincie. Ook zal Zij een vergadering bijwonen van het Prov. comité van N.V.H. Des middags ual H.K.H. ook een bezoek brengen aan N.V.H. in Frfesland. Medegedeeld door het K.N.M.I. te De Bilt. Verwachting tot Vrij dagavond: Wisselende bewolking. enkele buien, voorat de kust streken. Matige, tijdelijke krach tige Noord-Westelijke wind, vrij koud. Waarneming te Rotterdam van hedenmorgen 11.30 uur: Barometerstand; 757,2 mm. Windrichting: W-Z-W; kracht: 3. Temperatuur: 11,6 Cels. Weersgesteldheidregen. Maximum-temperatuur (voor gekomen tusschen 8 uur gisteren en 8 uur hedenmorgen: 11,6 C.; minimum 9.0 C. Vier Engelsche chirurgen hebben eenigen tijd geleden in het tijd schrift „Lancet" over hun arbeid een rapport gepubliceerd, dat een sprankje hoop brengt voor een der vreeselijkst getroffen groepen der menschheid. Overal ter wereld, in reusachtige gestichten, die op kosten van het algemeen in stand worden ge houden, bevinden zich tienduizen den mannen en vrouwen, die volkomen nutteloos zijn voor de maatschappij en een last voor zich zelf: de lijders en lijdsters aan de een of andere geestelijke ziekte. Een aantal hunner is, vaak na vele lange verloren jaren, in staat terug te keeren uit het land van de levende dooden en weer eenig geluk in het leven te vinden. Doch er zijn ook veie anderen, voor wie er geen hoop bestaat. Zij zijn de ongelukkigen, de ongeneeslijken, achtervolgd door gedachten en ge voelens welke hen met angst, woede of ellende vervullen, zonder dat daartoe eenige reden bestaat en zij brengen hun leven door in een hel, waaruit voor hen, tot zeer kort geleden, geen ontsnapping mogelijk was. Tien jaren geleden constateerde een geleerde, dat, als het voorste deel der hersenen van een persoon werd gekwetst, deze kwetsuur den betrokkene zorgeloos maakte. De geleerde vroeg zich af, of een met opzet aan een deel der hersenen toegebrachte verwonding moge lijkerwijze de ingebeelde zorgen niet zou wegnemen bij een zeker type van ongeneeslijk krank zinnigen. Hij en zijn volgelingen behan delden verschillende hopelooze ge vallen van menschen, die volkomen ongeneeslijk waren en wier geheeie leven één keten van geestelijke martelingen was. Zij dachten een methode uit, volgens welke zekere vezels in het voorste deel der hersenen werden afgesneden echter zoodanig, dat de overige deelen van het brein niet werden aangetast. Dit was een zeer drastische vorm van operatief ingrijpen, welke alleen was verantwoord, wanneer alle overige middelen hadden ge faald. Nu zijn de geleerden niet vol komen zeker, waarom hun ingrijpen een dergelijk resultaat heeft, doch zij constateerden, dat vele patiën ten na een dergelijke operatie beter werden. Het schijnt, dat de angstaan jagende of droef-makende gevoe lens zete.len in dat deel van de hersenen, dat op die wijze van de rest van het bredn wordt afge sneden. Wanneer deze vezels een maal zijn afgesneden, schijnen zij niet langer de gedachten en ge voelens van den patiënt te be- invloeden De geleerden zijn het er dus niet over eens, hoe de genezing precies plaats vindt, doch wel is voldoende komen vast te staan, dat er inder daad verbetering komt in den toe stand van den patiënt. Het in de „Lancet" gepubliceerde rapport is gebaseerd oip de resul taten van niet minder dan 100 va«. zulke operaties. Slechts 16 patiënten vertoonden geen enkelen vooruitgang, doch niet minder dan "3 dus éen op de drie bleken na afloop van de operatie in zoo verre hersteld, dat zij weer naar huis konden, worden gezonden en in staat bleken een nuttig er, opgewekt leven te leiden. Met nadruk wordt er in het rapport op gewezen, dat de be trokken patiënten zonder die ope raties hoogstwaarschijnlijk achter slot en grendel hadden moeten blijven tot de dood zich over hen ontfermde en hen van hun geeste lijike smarten verloste. In het rapport worden o.a. de volgende gevallen beschreven: Een vrouw van 33 jaar oud had zich gedurende de helft van haar leven verbeeld dat iedereen haar achter volgde. Ieder, die zich in haar nabijheid waagde, overstelpte zij met verwijten, terwijl zij vaak tot handtastelijkheden overging. Zij wilde niet behoorlijk eten en kon Zelfs de lichte werkzaamheden niet verrichten, welke men in een inrichting van geestesziekten de patiënten voor hun eigen bestwil tracht te laten doen Na de operatie waren alle symp tomen van haar ziekte verdwenen. Zij was opgewekt en hield van gezelschap. Thans is zij in den winkel van haar ouders werkzaam. Een 31-jarige advocaat had ge durende zes jaren geweigerd ook maar een woord met iemand te spreken, of eenig belang te stellen in zijn omgeving. Hij wilde niet eten, weigerde zichzelf te wasschen of zich in eenig opzicht behoorlijk te gedragen. Zes maanden na de operatie was hij, blijkens het dok tersrapport, „vriendschappelijk, vriendelijk, netjes en welgevoed". Het zou niet juist zijn te bewe ren, dat velen van deze ongeluk kigen in volkomen normale, ge zonde menschen zijn veranderd. Na tien jaren van waanzin kan men zooiets niet verwachten doch deze gevallen vertoonen den hoo„sten graad van succes, welke ooit is De meeste patiënten leden aan schizofrenie (een geestesziekte, die bestaat uit een verandering van de persoonlijkheid met onverschh- ligheid tegenover de buitenwe reld), doch enkelen waren van het type, dat obsessioneel wordt genoemd. Het zou een groote fout zijn, de verwachting te wekken, dat hiermede een geneeswijze voor krankzinnigheid was gevonden. Het werk van deze vier chirurgen is slechts een mijlpaal op den lan gen weg daarheen. Voetje voor voetje dringen geleerden deze ergste van menschelijke plagen terug, uw er is nog een lange, zeer lange weg af te legffan aauwijzing van de vervangers der stnnS' wier Plaatsen thans open- opnieuw die plaatsver- leen°^f-S hebben aangewezen. Al- 1007 de plaatsvervangers van „l„ m de partijen over het rang warengUren van den tweeden die deels T man"en> deels tijdens öe j" 1°rl°f' ting gezag en^Sw? hebben verworven. 11 neDDeu De bezwaren dergenen, die het afwijken van de letter der wet tot het laatst toe bleven betreuren, kunnen dus aanzienlijk vermin: derd zijn. Bij het doorloopen van de lijst der nieuwbenoemden is onze eerste indruk, dat het parlement een we zenlijke versterking ondergaat. Voorzoover de nieuwe afgevaar digden ons bekend zijn, vereenigen, zij twee eigenschappen in zich, die hen tot uitstekende volksvertegen woordigers maken. Het zijn be kwame lieden, menschen van groote deskundigheid, menschen van gezag. Het zijn in de tweede plaats menschen, die zich gedurende de moeilijke jaren, die achter ons liggen, groot vertrouwen wisten te verwerven door de wijze, waarop zij ook in dien zwaren tijd handel den en leiding gaven aan het ver zet, leiding aan het geheeie volk. Daarmee wint het parlement aan twee kanten in kracht: de be kwaamheid zijner nieuwe leden verhoogt de geschiktheid voor den arbeid, waartoe het is geroepen en het vertrouwen, dat deze menschen genieten, verhoogt zijn aanzien in het land. De commissie voor de benoeming van leden der Slalen-Generaal heeft haar taak verricht en voor zien in de vacatures, welke in Eerste en Tweede Kamer bestonden. Tot leden der Eerste Kamer zijn benoemd; in de vacature S. de la Bella (S.D.A.P.): mr. J. H. Cramer. Assen; C. W. v. d. Bilt (S.D.A.P.)C. Wou denberg, Amsterdam: vac.-.ihr. mr. E. J. B. M van Bönninghausen (N.S.B.): prof. dr. J H. W Verzijl, Utrecht; vac.-J. A M. Bruineman (R.K.): Ch. I. J. M. Weiter. 's-Gra- ven-hage; vac.-jhr. dr. S. va-n Cittern mr. dr. E. J. Beumer, Utrecht- vac: dr. H. Coiijn: (A.R.): A. Stapel kamp, Utrecht; vac.- J. ter Haar (C.H.); prof. mr. P. Schotten. Den Haag; vac.-P. W. de Jong (R.K.): mr. Ch. M. J. H. Hustinx, Nijme gen; vac.-mr. W. M. van Lanschot IR K.)fr. F. C. M. Wijffels, Biuns- sum; vac.-J. Maarsingh (N.S.B.). A. J Koejemans, Am-terdam. hoofd redacteur dagrbtad ..r>e Waarheid"; vac.-P. Moltmaker (S.D.AP.): dr. F. Wibaut. Amsterdam; vac -F L D. Nivard (R.K.): pro*, dr. J. R. M. v. d. Brink. Laren (N.H.); vac-mr W. de Rijke (N.S.B.): prof. dr N A. Donkersloot. Amsterdam; vac-dr A. M. A. A. Steger (R.K.): mr. dr P. J. Witteman. Overveen; vac.-mr. A. J. van Vessem (N.S.B); mr. M. N D. Pamontjak, Leiden; vac.-A. B de Zeeuw (S.D.A.P.): dr. J. P. Kruyt, Utrecht. Tweede Kamer Tot leden der Tweede Kamer zijn benoemd: in de vacature-mevr. mr. B Bakker-Nort (V.D.): mei. mr. C. Tendeloo, Amsterdam; vac.-J. Bakker (C.H.)J. de Ruiter, Balk (Fr vac.-ir, M C E. Bongaerts (R.K.): dr. W L. p M. de Kort, Goirle; vac.-G. D,eters (N.S.B.)R. M. Setyadjit, Amsterdam: vac.-w. Drees (S.D.A.P.): H. J. Hof- ra Wassenaar: vac.-H. G. M. Her mans (R.K): Hub Jongen, Heerler- r vae.-J. Hiïgenga (SD.A.P.): fc D tT^alor: vac.-H. van Houten mei A Tv' d' BruS' Gouda: vac.- HVerwtv JT°nl (S.D.A.P.): mevT. dr. r HKersteEindhoven; vac.- oversten (St. Geref 1 7 W van Bochove. Zeist; vac^c j kIum? (R.K C. K. J M Recevour. Venlo; vac.-J. ter Laan (S.D.A.P mr J té Poole. Noordwijk aan zee; vaojnévr. mr. C. F. bar. Mackay-Katz (C.H.): jkvr. mr. C. W. J. Wttewaal van Stoetwegen. 's-Gravenhage: vac.-M. V E. H. j. M. graaf de Mar chant et d'Ansembourg (N.SB.); F. J Goed hart. Amsterdam; vac.-dr. H. w. E. Moller (R.K.): dir. H. van VeHhoven. 's-Hertogenbosch; vac.-mr^ M M. Rost van Tonningen (N.S.B.). dr. ïr. p M. Heertjes. Delft; vac.-dr. J. R. Siotemaker de Bruine (C.H.): mr. J. J R. Schmal.Voorburg; vac.-J. G. Suring (R.K.): mej. mr, J. de Vink, Utrecht; vae.-Tli. J. Thijssen (S.D. AP.): mr. J. A. W Burger Dor drecht; vac.-L. L. H. de Visser (comm.): G Wagenaar. Amsterdam; vac.-ir. H. Vos (S.D.A.P.): H van. Kuilenburg, Rotterdam; vac-dr. I H. J Vos (lib.): drs. H. A. Korthals. Voorschoten; vac.-G. Wag (A.R.): J. smallenbroek. Asscn,^. D Wijnkoop (Comm Woudenberg (N?I!b!?: H. M En Randwijk Am- ^De^benoemde leden behooren be halve voor wat de N.S.B betreft, tot de partijen, waartoe ook de leden behoorden, in wier vacattire zij zijn benoemd De aandacht wordt erop gevestigd, dat. wanneer niet binnen vier dagen na de dagteekenig van het telegram, hetwelk hun op 7 November 1945 is toegezonden, bericht van "anï?aii'!f bij de commissie is binnengekom de benoemingen vervallen u dat mogelijkheid niet is »^f°dSn' be de benoemingstelegramm.kpn wegcns noemden Hht tijdig ce woon.p1aatsen enzeZ1wo?df hun aangeraden in een dergelijk gevaI ,a,nstonds: na?at dit herfcht te hunner kennis is gekomen, het bericht van aanvaarding zoo deze in het voornemen ligt aan de benoemingscommissie te verzenden (adres Raad van State, Binnenhof 1, 's-Gravenhage) Benoemd is tot advocaat-fiscaal bij het bijz, gerechtshof te 's-Gra venhage mr J Ch. Donker, subst.- officier van justitie te Rotterdam.

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1945 | | pagina 2