AMERIKA Amsterdam en Rotterdam eerde Nederlondschen uitvinder „Vechter in de voorste industrieele linie" GUERILLA IN SPANJE Botsingen in de groote steden Het proces van Belsen Verdediging aan het woord WEERBERICHT Tienduizend auto's ingevoerd Houttekort regeeringszorgenkind Belangrijkste opbouw materiaal Canadeezen bouwen kerken Ongunstige invloed van verschuivingen op de internationale markt Geen concurrentie, doch coördinatie Alle verandering is geen verbetering Zucht naar „iets anders Nachtveer over Moerdijk ongegrond en onsociaal Gifhandelaars naar werkkampen Brand op sleepboot M. R. Teyssen 70 jaar Die rare wereld Onder de 27 passagiers, die met hel vrachtschip „Boskoop" ie Amsterdam aankwamen, be vond zich dr. Hendrik van der Horst, een Ned.-Amerikaansch uitvinder en groot-industrieel, afkomstig uit Hilversum. Dr. v. d. Horst is de uitvinder van een procédé, om chroom tege lijk te harden en poreus te maken. Door die poreusheid kan het metaal smeerolie absor- beeren, zoodat onderdeelen van motoren, uit dit materiaal vervaardigd, een langeren le vensduur hebben. Aan deze uitvinding wordt het toegeschreven, dat niet één van de meer dan 1000 schepen met motor aandrijving, die bij de invasie in Normandië werden gebruikt, wegens onklaar worden van den motor is uitgevallen en dat de Amerikaansche duikbooten de Ja pansche kust zes maal zoolang konden „afvaren" als vroeger. De praktische efficiency van de groote schepen werd niet minder dan vertwintigvoudigd. Ook in de woestijn bewees de uitvinding haar r.ut, doordat de slijtage, ver oorzaakt door binnendringend zand, belangrijk verminderd werd Toen de Duitschers in 1940 Nederland binnenvielen, bevor.d de heer v d. Horst zich tot zijn geluk juist in Amerika, waar zijn succesvolle uitvinding hem, die vroeger zeeman was geweest en als 14-jarige scheepsjongen aar. boord van het zeilschip „Emanuer het zeegat uitging, tot stichter van een millioenen-onderneming maakte. Met de prettige nonchalance van een eenvoudig mensch zeide hij, toen men hem aan boord van de „Boskoop" kwam interviewen: „Ze hebben me doctor gemaakt." En eenvoudigweg vertelde hij, welk een mooie plechtigheid zijn pro motie was geweest aan de Kath. universiteit „Saint Bonaventure", in het plaatsje van dienzelfden naam, nabji Olean in den staat New YorkT^vaar dr. v. d. Horst woonde en werkte. Gelukkig voor de'achtergebleven familie en het familiebezit in Ne derland, wisten de Duitschers niets van dezen „vechter in de voorste geallieerde industrieele linie". Maar ook het betrokken departement in Den Haag wist niets van hem, vandaar dat het heel veel tijd en moeite gekost heeft, vóór hij een visum naar Nederland kreeg. Dr. v. d. Horst verklaarde, dat hij zijn uitvinding ook voor Neder land ten nutte wil maken. Hij heeft voorts het plan tot oprichting van een „Nederlandsch motorschip- chemisch bureau". De schepen lij den aan „corrosie" en die „scheeps- ziekte" gaat de uitvinder nu be- studeeren en naar hij hoopt overwinnen. Volgens Spaansche republikein- sche kringen in de Engelsche hoofdstad blijkt het toenemend verzet van het Spaansche volk tegpn het regime van Franco uit het stijgende aantal schermutselin gen tusschen republikeinen en strijdkrachten van de regeermg en uit het steeds grooter aantal sla kingen in Spanje. Ook de boeren nemen steeds meer aan de beweging tegen het regime deel. in éen enkele maand hebben 400 boeren uit Andaloezië zich bij de guerilla-beweging aan gesloten, terwijl de boeren van de Estramadura zich krachtig verzet ten tegen de door de phalanx bevolen vorderingen. Deze gewij zigde houding der boeren sterkt de arbeiders in hun standpunt, daar deze thans weten, dat zij een •schuilplaats en voedsel op het platteland zullen vinden. In alle groote Snaar.sche steden wordt melding gemaakt van bot singen tusschen voor- en tegen standers van Franco. Het jongste decreet van Franco, waarin mach tiging wordt verleend voor het vormen van troepeneenheden uit burgerbevolking, wijst op een al- gemeene mobilisatie van alle ver dedigers van het regime, teneinde op alle mogelijkheden voorbereid te zijn. De Zuid-Amenkaansche mo gendheden hebben öf officieel de diplomatieke betrekkingen met het Spanje van Franco verbroken óf benoemen geen nieuwen gezant Het eerste geldt voor Guatemala. Bolivia en Mexico, het laatste voor Venezuela, Uruguay, Peru Brazilië en Argentinië. De Duitsche nieuwsdienst in de Britsche zone deelt mede, dat gis teren, op den 46sten dag van het proces van Belsen, de verdediging aan het woord gekomen is. Majoor Munro betoogde, dat -het zeer onrechtvaardig zou zijn, als men den ganschen last van de schuld voor de afschuwelijke wreedheden, welke te Belsen en Auschwitz zijn bedreven op de schouders der beklaagden zou leg gen: niet zij alléén hebben die wreedheden bedreven, maar tal- looze anderen zijn daaraan even zeer schuldig. Munro trad vervolgens uitvoerig in de schuld van elk dergenen, die hij moest verdedigen. Zonder die te verkleinen, legde hij nochtans den nadruk op het feit, dat „het hun niet als schuld mag worden aangerekend, dat de wetten van hun land, waaraan zij slechts ge hoorzaamden, hen in conflict heb- fe?.n gebracht met het volkenrecht. Zij handelden slechts naar de wet ten van hun land". In dienzelfden zin werd door majoor Winwood pleidooi gevoerd: ..Indien deze beklaagden gehoor zaamheid geweigerd hadden, zou den zij door anderen vervangen zijn". Hij wees erop, dat aan de „medische experimenten" door de bekendste Duitsche geneesheeren was deelgenomen. Medegedeeld door het K.N.M.I in De Bilt Verwachting tot Zater dagavond: Geleidelijk naar Oost omioopende wind; aanvankelijk nog krachtig of stormachtig, mor gen langzaam afnemend. Wisselen de bewolking vooral in den nacht nog enkele regen-, hagel of natte sneeuwbuien. Verdere daling van temperatuur. Wind en stormwaarschuwings- dienst: Vrijdagmorgen 10.30 uur alle districten: Verwacht wordt harde Noord-Oostelijke wind. Waarnemingen te Rotterdam van hedenmorgerf 11.30 uur: Barometerstand: 754.1 mm. Windrichting; N.; kracht: 5. Temperatuur: 9.0 C Weersgesteldheid: bewolkt. Maximum-temperatuur (voorge komen tusschen 8 u gisteren en 8 u. hedenmorgen. Ï0.2 C. mini mum 8.4 C. In het wagenpark van de sectie 7 van M.G. te Breda is dezer dagen de 10,000ste geïmporteerde auto geregistreerd. In negen maanden tijds heeft de sectie deze 10,000 auto's aan de ontschepingshavenr afgehaald, geregistreerd en via de daarvoor bestemde organen in dis tributie gebracht. Nederland is een boseharm land. Voor den oorlog was ca. 260.000 •ha. dat is ongeveer IVa van de totale landoppervlakte, met bosch begroeid. In Finland is dit percen tage 70, in Zweden 52 en in Duitschland 27. De binnenlandsche productie van hout is dan ook zeer gering; van de ca. 314 millioen m3 hout. welke Nederland voor den SF'JS Per jaar verbruikte, werd irzj, uit het buitenland ge ze import kwam bijna geheel uit andere Euro; IvS&JSb' yoornameliik Zweuen, inland, Rusland en Polen De behoefte is momenteel uiter aard grooter dan 3% millioen m3 per jaar, niet alleen moet de ach terstand van 5 oorlogsjaren wor den ingehaald, ook de wederop bouw vraagt enorme massa's hout Voor het jaar 1946 wordt de be hoefte op 6 millioen m3 geraamd. De schade die onder de Duitsche bezetting aan de binnenlandsche houtcapaciteit is toegebracht, is zeer groot Het boschareaal is tot nog minder dan 5 van het totale landoppervlak verkleind, en de to tale schade kan ou 5 millioen m3 worden geschat. De toch a! niet De mannen van de 7de Cana- deesohe Infanterie Brigade, ge legerd in Ede en nu op weg naar hun vaderland, hebben een be langrijk aandeel gehad in den bouw van verschillende nood kerken in de zoo zwaar getroffen Betuwe. Deze kerken, die 300 tot 400 personen kunnen bevatten, kwamen ia onderdeelen uit Zwit serland via Frankrijk en België in Nederland aan. Het was nog een heele moeilijkheid voor de burger lijke autoriteiten, ze op te sporen, maar mede door de hulp der Ca nadeezen zijn bijna alle onderdee len op de plaats van bestemming aangekomen. In Eist, Ochten, Res- sen en Angeren hebben de man nen van het „Regina Rifle Regi ment" bij den voorloopigen kerk bouw geholpen. Deze houten nood kerken zullen later, wanneer weer voldoende materiaal voorhanden is, door permanente bedehuizen wor den vervangen. groote binnenlandsche productie is m de oorlogsjaren dan ook tot oijna niets teruggeloopen. ger^3 exportland da 1 van de vroe" Zwedenkan!everen^jl"'\ alIeen Rusland, Finland en Polen tonen! kort weer a s exportlanden zullen optreden, valt niet te overzien De Nederlandsche regeering heeft dan ook relaties aangeknoopt jn de Ver. Staten en Canada, waar van men thans reeds groote par tijen hout heeft betrokken. Uiteraard eischen de wederop bouwwerkzaamheden alom in den lande het grootste gedeelte van de zen aanvoer op. voornamelijk bal ken en heipalen, telegraafpalen, dwarsliggers voor de spoorwegen, en van het timmerhout 70 Be langrijk is ook de levering van mijnbout. Zonder mijnhout is elke k-olenproductie onmogelijk; het verbruik stijgt met de toename der productie. Speciaal om in deze behoefte te voorzien, zijn aan Ne derland door de geallieerde auto riteiten bepaalde Duitsche bosch- gebieoen voor het kappen van mijnhout toegewezen. In het algemeen kan gezegd wor. den, dat de houthandel en -indu strie weer langzaam op gang ko men. hoewel de voorraad zeer on voldoende en de aanvoer te ge ring is. Indien uit Duitschland voldoen de hout kon worden geïmporteerd, zou het herstel aanzienlijk sneller gaan. De beroemde Pooische violist Bronislaw Huberman tijdens de repetities voor zijn uitvoering in het Concertgebouw te Amsterdam. De heer G de Jong. directeur van het onderwijsfonds voor de scheep vaart, heeft zijn persoonlijke visie ge geven op de veelkantige vraagstuk ken van de interlocale en internatio nale binnenvaart en op de oplossing daarvan Voor Amsterdam is het tijd zich te concentreeren op de transito, zooals Rotterdam dat ook doet Noodig is de aandacht vooral te richten op de verbindingsvaarten in ons eigen land. die zoo efficient mogelijk moeten aansluiten oP de wegen naar het diepe achterland. Om meer dan een reden Met ingang van Maandag zal bij wijze van proef een nacht dienst aan het Moerdijksche veer •worden gevaren, behalve in de nachten van Zaterdag op Zondag en van Zondag op Maandag. Des Maandags zal om 5 uur 's morgens met den veerdienst worden begonnen. De laatste vaarten op Zaterdag en Zondag blijven bepaald op 22.20 uur van Moerdijk en 22.40 uur van Wil-1 lemsdorp. Sedert de bevrijding van ons land toonen vele menschen een merkwaardige zucht om verande ringen in hun leven aan te brengen. In den bezettingstijd, toen de persoonlijke vrijheid teloor was gegaan, heeft ieders bestaan wel is waar reeds groote wijzigingen ondergaan, maar dit geschiedde niet vrijwillig en die Veranderin gen waren van uiterst onaange- namen aard. Tot het ontplooien van activiteit, waardoor men wat nieuws in zijn leven zou kunnen biengen, heeft men jarenlang de gelegenheid gemist. Men onder vond dit als een grooten druk, want, zooals het spreekwoord luidt: „niets is veranderlijker dan de mensch". Nu wil men zijn schade inhalen. Er rijn er, die zich in een vreemd land een beter bestaan willen op bouwen, maar als zij naar de mo gelijkheden van emigratie infor- meeren, moet hun voorloopig nog worden geantwoord: „even wach ten". Anderen beoogen een meer bescheiden verandering van plaats: zij willen gaarne verhuizen. Maar ook dit gaat onvermijdelijk ge volg van den woningnood alles behalve vlot. Voorts willen vele menschen van betrekking veran deren, al ondervinden zij in hun tegenwoordige „baan" geen spe ciale moeilijkheden en al biedt de nieuwe positie welke zij be- geeren, hun niet noemenswaardig meer vooruitzichten dan hun oude. ,,Ik heb mijn tegenwoordige werk al zoo lang gedaan, mij dunkt, dat ik nu maar eens iets nieuws moet gaan doen", zoo plegen zij zich uit te laten. Een gebied, waarop zich Pok een merkwaardige zucht naar ver andering openbaart, is dat der be roepskeuze. Velen, die ontevreden rijn met toestanden en verdiensten in het beroep, waarin zij tot nu toe hebben gearbeid, zoeken plaats in andere vakken. Hierdoor dreigt ia een bepaald aantal beroepen een groot overschot van arbeidskrach ten te ontstaan, terwijl in de vak ken, waaruit zich de vlucht vol trekt, een tekort aan werkkrachten merkbaar wordt. De menschen, die een ander beroep willen kiezen, trekken zich waarschijnlijk van dit gevolg, dat van algemeen maatschappelijken aard is, weinig aan. Als z ij maar slagen! Doch zullen zij slagen? In het vak, waarnaar hun hart uitgaat, ver dringen zich vaak de gegadigden, zoodat het niet meevalt, zich daar plaatsing te verzekeren. Maar ook al slagen zij. rijn zij er dan zoo zeker van. zooveel gelukkiger te worden? Ook in het nieuwe beroep is het dikwijls niet zoo mooi ge steld, als het lijkt. Een betrekking daarin brengt er is nu eenmaal niets volmaakt op 'het ondermaan- sche ook haar teleurstellingen en ontgoochelingen met zich. Zoo moet menigeen wel tot de con clusie komen: „en het hebben van de zaak is het einde van 't ver maak". De gewestelijke arbeidsbu reau* plegen hen. die van beroep willen veranderen, tegenwoordig dan ook te wijzen op de voordee- len van den arbeid in hun oude vak. Want heusch, alle verande ring is geen verbetering. is het gewenscht, dat de beide groote Nederlandsche havens elkaar niet be- concurreeren maar door coördinatie van beider belangen de roem en de baat van en voor ons land trachten te behouden Zeventig procent van de Europeesche binnenvaart voerde voor den oorlog de Nederlandsche vlag Die eerste plaats moeten wh pogen te behouden. Uiteraard wordt de vrachtvaart economischer, wanneer elk schip vanwaar hef ook komt en waarheen het ook terugvaart, steeds refourla ding heeft Amsterdam, van oudsher opslaghaven bij uitstek, heeft deze steeds voor elk gelost schip, heeft deze meer dan Rotterdam Daaruit volgt het groote belang van een kor ten vlotten vaarweg tusschen beide havens opdat een in de eene haven gelost sehin zonder meer dan strikt noodzakelilk tijd- en geldverlies in de andere haven die retourvracht kan laden. Hoogst gewenscht is ook een zoo snel mogelijken afbouw van de sluis bii Tiel. Naar de meening van den heer De Jong is daarmee niet een uitsluitend Amsterdamsch belang gediend Hoe wel hij den bouw van deze sluis voor de hoofdstad nog urgenter vindt dan het herstel van de Noordersluis te Velzen Maar ook is daarmee gediend het groote nationale belang, dat ligt in de beste verbinding van onze bei de zeehavens met de binnenlanden van EnrODa Ten slotte eischt het Europeesche en daarmee het universeele belang dat een groot Europeeseh binnen- scheepvaartverbond tot stand komt waarmee vanzelf de totaal verouder de Rijnvaartacte vervalt De heer De Jong verheugt zich er over, dat nie mand minder dan de president van de Vereenigde Staten, Truman, het plan daartoe het eerst heeft geopperd De verscherping van de maat regelen tegen den gifhandel (zwar ten handel) gaat nu spoedig een feit worden. Om te beginnen zal binnenkort een Kon. besluit verschijnen, waar bij de mogelijkheid wordt gescha pen om gifhandelaren naar een rijkswerkinrichting te zenden. Voorts wordt voorbereid een pro cedure, waardoor snellere berech ting van deze lieden mogelijk wordt, alsmede een scherpere con trole op den zwarten handel. Onder de Nederlandsche bevolking zal een campagne worden gevoerd om niet zwart te koppen. Tenslotte ligt het ook nog in het voonemen om het koopen tegen zwarte prijzen evengoed strafbaar te stellen als het verkoopen. Behalve politie en justitie zullen de controle-organen van de rijksbureaux voor handel en nijverheid, de opsporingsdienst van de Prijsbeheersching, de C C.D. en de fiscale recherche intensief aan de bestrijding van dezen handel deelnemen. Gisteravond om ongeveer kwart voor zeven brak aan boord van de sleepboot „Wingie" van de Rijn- scheep vaart-transport-maatschappij liggende aan de Waalhaven O.Z. bij werkzaamheden met sniiapparaten brand uit. In een oogenblik stond het volkslogies in lichter laaie De auto-souit A 7 bestreed het vuur met twee stralen aan open water en slaagde erin het vuur in een kwartier tijds te bedwingen, doch kon niet verhinderen, dat het volks logies geheel uitbrandde. Brand meester Rehwinkel en onder-brand meester Brugmans hadden de ^ei- ding bij het blusschingswerk, ge assisteerd door personeel van ge reedschapswagen 1, die het teirein verlichtte. De bekende hoofdredacteur van •Het Katholiek Schoolblad", or gaan van het Katholieke Onderwij zers Verbond, de heer M. R. Teys- s?.n, hoopt Woensdag 14 November 7S.en vel"jaardag te vieren. De nfrf™* lyssen moest door de oor- ndigheden Nijmegen ver- hraer h"L v,?rtoeft thans bij zijn broer den heer A. Teysoen En- schotscnestraat 138, Tilburg De jubilaris zij van harte1 geluk gewenscht met dit kroonjaar! Het zal hem in verband met zijn over- groote verdiensten voor het R K. L. O. dien dag ongetwijfeld niet aan belangstelling ontbreken! In een buitengewoon belangwek kend onderhoud over de toepassing van atoom-energie bij het biljarten heeft professor Wetallus uit Emmer- Compascuum. de wereldberoemde deskundige op net gebied van atoomsplitsing en atoom-energie bijzonder interessante mededeelin- gën gedaan. Professor Wetallus verklaarde, dat een biljartbal, getroffen door een met atoom-energie geladen kern, ofwel alles zou vernietigen in een straal van veertien kilometer, of we, over het biljart rollen met een snelheid tweemaal zoo groot als die van het geluid. De uitwerking van atoom-energie bij het schaakspel zal volge"® "f fessor Wetalles ongeveer aetzeirne zijn. „In ieder/geval", aldus de ge leerde .is alle gepraat over schaak- staken" met raket-aandnjving ho peloos ouderwetsch Over het gebruik van atoom energie bij het kegelen wenschte professor Wetallus zich nog niet uit te laten, aangezien hij deze kwestie nog in studie heeft. Refrein van den R VD.: „Ge meld kan worden, dat de regeering alle noodzakelijke stappen doet. om de nieuwe situatie het hoofd te bieden."

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1945 | | pagina 2