Het goede zaad SOERABAJA ONDER VUUR Attlee vliegt naar Truman HET SCHOENENPROBLEEM Oorlogsoffers in Nederland 6,000,000 TON KOLEN DAGBLAD VOOR SCHIEDAM EN OMSTREKEN. Per 1000 inwoners 22 omgekomen Handelsve rdrag met België Synthetische rubber Over 9 maanden surplus natuurlijke rubber? aan Extremisten wilden niet toegeven aan ultimatum Situatie in Pontianak Washingtonseh program „Wereldproblemen in het verschrikkelijke licht der atoomenergie" In Januari algemeene distributie Oliebollen voor Oudejaar Een tragische schatting Eerste Sinterklaas- surprise De winter komt D.C. 4 VLIEGT NAAR INDIË Met 28 passagiers en 120,000 brieven Nederland levert cokes tegen glas LIGGEN NUTTELOOS IN ESSEN Gebrek aan vervoer (Jitg. v. d. Maas bode-Stichting, R'dam Giro 9095 Directeur: Joh. Kuijpers Hoofdred.Mgr Dr. j Witlox. Alg. Redacteur: H. A. Paalvast. Drukker: N.R.C N.V NIEUWE SCHIEDAMSCHE COURANT ZATERDAG 10 NOVEMBER 68sie JAARGANG No. 19857 Abonnementspr 3.25 p. kwart. 1.10 P. maand 0.26 p. week. Tijd. adres: Broersvest 8 A Tel. 68804 Advertenftiën 25 ets per m. Het rijk der hemelen is gelijk aan een man, die goed zaad op ziJn akker zaaide. Het rijk der hemelen, de tters Is gelijk aan den landhouwer die zaad uitstrooit op zijn akker. De Kerk de zaaier, de wereld, de men- schen. de akker. De kerk zaait het goede zaad het woord van God, predikt het gebod van de liefde Bemin God boven alles en uw naaste gelijk uzelf - het fundament van elke maatschappelijke en sociale her vorming, maar de akker, de wereld wil het niet aanvaarden, 's Menschen egoïsme, 's menschen zelfzucht ver stikt het zaad, het goede woord, maar de Kerk houdt vol Op aller lei manieren en methoden ver spreidt zij haar ideeën, strooit zij kwistig om haar heen het zaad Door middel van 'courant, radio, film, tooneel enz., hamert zij haar ideeën in de hoofden van de menschen, welke toch zoo hard zijn. omdat die zelfzucht, dat egoïsme maar niet kan sterven Ook in dezen ontredderden tijd wordt het goede zaad weer uitge strooid Het zaad van vernieuwing in alle gelederen, ook in de onze Met idealisme en groot enthousias me is 't Katholiek reveil geblazen, jt-en nieuwe tijd. een nieuw geluid ni-euwe. frissche ideeën. Laaiend enthousiasme onder de jongeren, maar doodend conservatisme onder vele ouderen. Zij willen nog niet Loopen nog niet warm Vinden de jongeren wel een beetje onervaren er. heel onvoorzichtig „Het is toch nog zoo'n rare tijd", zeggen zij. „Men weet nog niet goed. wat er moet gebeuren." Zeker, vernieu wing, daar zijn zij 't wel mee eens. maar kalmpjes aan. Waar is dat geschreeuw voor noodigl ,-„„aa!end enthousiasme onder de Vijf jaar van onder gi onasch verzet, vijf jaar -van hard- nekkigen strijd hebben hun veel geleerd Ontzaglijk veel. zooveel dat zij nu niet meer bii de pakken zullen neerzitten Neen. strijden zullen zij en blijven strijden, vech ten totdat ze niet meer kunnen voor de goede zaak. voor óns ideaal, ons- Katholiek ideaal: vernieuwing in Christus op sociaal- economisch en politiek gebied. Onze tijd is gekomen. Onze tijd niet van praten maar van doen. Het is onze tijd. onze eeuw van algeheele emancipatie .De Kerk is altijd jong, haar leden zijn altijd jong, omdat zij bezit de eeuwige onvergankelijke ideeën, en princiepen, welke alleen den opbouw van de maatschappij in goede banen kunnen leiden en daarvoor zetten de jongeren den strijd in. den strijd van vernieuwing in Christus, op elk terrein. PATER COMMANDEUR. Van bevoegde zijde wordt ver 5Laau at de Ver- Staten bereid 7iin de hoogste prijzen van de tische rubber te verlagen in rut? «ïJ? soortgelijke prijsverlagingen van Sl natuurlijke rubber door de Britsche en Nederlandsche producenten. De Ver Staten zullen de huidige positie ter sprake brengen op de Londen- sche conferentie van experts, die °P 20 November begint De Amerikaan- sche delegatie zal het voorstel doen fabrieken, die de kostbare diSIÏf" synthetische rubber vervaar- S n»'"",™ Men hoopt, dat zulk blidP s™ nkoi?st de van en LS rubber Iaae zal houden liiko ?,?v.K een surplus van natuur- rU,bber over zes negen maan. den zal voorkomen Men zal den £nge!schen en Nederlanders verzoe ken, de onvoordeelige rubbergebie- den niet weder op te bouwen en zich te concentreeren op de productie in taepijoostgevende. goedkoopere plar- terui Ver Staten denken niet voorooioo*„„ eeren tot de kwestbare over ruhbG, positie, toen zij niet Willen daaron?^lraden beschikten en Productie handh^v,froote synthetische Volgens een aan het ministerie van buitenlandsche zaken der Indonesische republiek ontvangen telefonische mededeeling ligt de stad Soerabaja hedenochtend 6 uur plaatselijken tijd onder vuur. In het geallieerde hoofdkwar tier beschikt men nog niet over bijzonderheden of over een beves tiging van dit bericht. Hedenochtend om 10 uur plaat selijken tijd telefoneerde een re- publikeinsch lïd van het gecombi neerde geallieerde-Indonesische contactbureau te Soerabaja aan de regeering van de Indonesische re publiek te Batavia, dat „kort na zes uur", het tijdstip, waarop het ultimatum van generaal-majoor Mansergh afliep, een hevig gra- naatvuur werd ingezet Alvorens gisteravond te sluiten, zeide de onder controle der ex tremisten staande radio van Soe rabaja tot de bevolking niet tce te geven aan de vernederende wijze, waarop generaal-majoor Mansergh haar beval te capitulee- ren. Volgens deze radio wa9 dit bevel in strijd met de tien dagen geleden tusschen Soekarno en ge neraal-majoor Hawthorn, opper bevelhebber van de geallieerde strijdkrachten op Java, bereikte overeenstemming. De radio drong er bij de bevolking op aan, niet door met schieten te beginnen botsingen uit te lokken. Volgens een Indonesischen zegs man zijn vele Indonesiërs door het granaatvuur gewond, dat in hevigheid toenam. Over hel ultimatum door gen.- majoor Mansergh aan de Indone siërs te Soerabaja gesteld, valt nog hef volgende te melden: De Indo nesiërs, die hun wapens op de be paalde plaats en op hel bepaalde tijdstip hebben afgegeven, kunnen naar huis lerugkeeren. De wapens zullen door politie in uniform in ontvangsf genomen en bewaaru worden. Worden na hel bepaalde tijdstip nog bij onbevoegden wapens aangetroffen, dan wordt hij die ze verborgen houdt, ter dood veroor deeld. Op elke poging om ge allieerde geïnterneerden aan te vallen of te molesteeren staal de doodstraf. Alle Indonesische vrou wen en kinderen die de stad wil len verlaten, kunnen dit doen. Eenig toegelaten bestemming is echter Modjokerio of Sidoardjo. Zij mogen alleen van een bepaal den weg^ gebruikmaken. Strooibiljetten met den tekst van gen,,Mansergh's instructies zijn over Soerabaja uitgeworpen. Daar op stond tevens een kort overzicht van de gebeurtenissen op 28 Oct., waarbij Britsche militairen gedood of gewond werden, of vermist raakten, geïnterneerde vrouwen en kinderen werden vermoord, en tenslotte ook generaal Mallaby door moordenaarshanden viel. Voorts stond er in de biljetten: „Bovengenoemde misdaden tegen de beschaving kunnen niet onge straft blijven. Daarom zal ik ten zij de hierna te noemen bevelen worden opgevolgd ze straffen met alle te mijner beschikking staande strijdkrachten te land ter zee en in de lucht. Die Indone siërs, die mijn bevelen niet zullen hebben opgevolgd, zullen alleen verantwoordelijk zijn voor het bloedvergieten, dat daaruit onver mijdelijk moet voortvloeien." Generaal Christison heeft in middels een nieuwe proclamatie tot de Indonesiërs te Soerabaja uitgevaardigd, waarin staat dat sterke Britsche strijdkrachten, die per schip zijn aangekomen, een onderzoek zullen instellen naar den gemeenen moord op generaal Mallaby en de schuldigen zullen straffen, maar dat het niet in de bedoeling ligt om de toekomst van Indonesië door middel van geweld te regelen. In verschillende deelen van het Pontianak-gebied hadden botsingen plaats tusschen de bevolkingsgroe pen onderling, hoofdzakelijk tus schen Dajaks, Maleiers en Chinee- zen. Het centrum van dezen strijd is Sanggau, waar een zekere Goesti Ismail den titel van „kepela perar.g" (oorlogsaanvoerder) had aangenomen en den aanval bevolen had op Sintang, welke aanval echter door de bevolking werd afgeslagen. Een patrouille, die naar Sanggau werd gezonden, heeft den vrede en de rust hersteld. De Britsche premier Attlee is gisteren per vliegtuig naar de Ver- eenigde Stalen vertrokken, waar hij besprekingen zal voeren met president Truman en den Cana- deeschen premier, Mackenzie King over de atoomenergie en de andere groote vraagstukken van inter nationaal belang. Vandaag zal hij te Washington aankomen. Morgenmiddag nem de besprekingen, aan boord van het presidentieele jacht een aan vang. Dinsdag a.s. zal Attlee uil- genoodigd worden, om het Con gres in een gemeenschappelijke zit ting toe te spreken. Enkele uren voor zijn vertrek naar de V.-St„ heeft Attlee het woord gevoerd in het Mansion House te Londen. Na hulde te hebben gebracht aan zijn voorganger Winston Jhur chili „onzen grooten oorlogslei der", aan het heldhaftige Londen en aan alle landen, die aan de zijde van Engeland den grooten Over de schoenendistributie doen onjuiste berichten de ronde. De productie van de industrie be draagt op het oogenblik ca. 390,000 paar per maand. Het grootste ge deelte daarvan wondt op het oogen blik in distributie gebracht, terwijl f» Is bestemd voor het aan- voo1-radt>^ani.--kleine manipulatie- ïïuari L b.,J d«n handel. In kunnen men dè Pr°ductie te nen opvoeren tot ca firm one paar per maand. 600,000 Doordat thans manupulatievoor- raden worden aangelegd, zal het indien zich geen onvoorziene omstandigheden voordoen in Januari 1946 mogelijk zijn tot lan delijke distributie over te gaan, in tegenstelling tot de thans gevolgde regionale schoenendistributie, in dien het opgestelde programma naar wensch verloopt, zal het in den loop van 1946 mogelijk zijn aan het grootste gedeelte van de Ne derlandsche bevolking een schoe nenbon uit te reiken. Berichten, dat aan een ieder in Januari op een bon van de levensmiddelen kaart een paar schoenen zal wor den verstrekt, missen allen grond Naar wij vernemen, zal om streeks half December de distri butie van slaolie beginnen Dezer dagen zullen de huisvrouwen een bon moeten inleveren bij hun winkelier, waarop zij dan 'in De cember 180 gram slaolie per per soon kunnen betrekken. Het zou in de bedoeling liggen, in 1946 met de geregelde distributie van slaolie aan te vangen, met dien verstande, dat per kwartaal een bon, rechtgevend op lA liter slaolie zou worden aangewezen. v_Dr' Ph- J- Idenburg, directeur statishek Cu"traal Bureau Y001 de maakt van l i een schaliln3 ge- da» Nederlana V aantal Personen, oorlog heeft v»?? Sevolge van den de militairen e„ ïfn' Hlerbij «in door oorlogshandelingen.1 de ^rHe- zen van de marine en de koopvaar. de tengevolge van de executie en mishandeling in kampen in DUitschland overleden Joden, po- htieke gevangenen en de slacht- otlers van den hongersnood inbe grepen. Het totaal, waarin dus de ver liezen in Nederlandsch-Indië nog niet zijn begrepen, bedraagt 200,000 personen. Per 1000 inwoners zijn er 22 omgekomen. Het cijfer van de militaire en civiele oorlogs slachtoffers voor Grooi-Brïltannië er. Noord-Ierland bedraagt 7 per 1000 inwoners. In verband met de viering van errnnt Nicolaas-feest zal „voor ïitrl hn u!eun een ons suiker extra beschikbaar worden gesteld. Het K.N.M.I. te De Bilt deelt mede: In Zweden en Noorwegen heeft de winter zijn intrede ge daan. In Lapland komt strenge vorst voor, in Stockholm vroor het gisterenmorgen 2 graden en op vele plaatsen tot zelfs in Zuid- Zweden viel sneeuw. De koude arctische lucht dringt met storm- snelheid over Denemarken en de Duitsche Bocht naar onze omge ving door, zoodat ook over Neder land aanmerkelijke tëmperatuuns- verlaging te verwachten is. Voor den afgeloo'pen nacht waren, in verband met de krachtige lucht beweging, de nachtvorstkansen neg klein, voor de komende nachten moet echter op zware nachtvorsten worden gerekend. strijd hadden medegemaakt, be sprak Attlee in het kort de uit stekende samenwerking in den tijd van de coalitieregeering in Lnge- land tijdens den oorlog, waarna hij er op wees, dat men thans wederom tot het normale poli tieke leven is teruggekeerd, het geen beteekent, dat er een regee ring is met een oppositie. Wat de poltiek van de huidige Britsche regeering betreft, ver klaarde Attlee: „Het is onze be doeling, dat Engeland zoo spoedig mogelijk economisch weer op eigen beenen kan staan. Wij moe ten uitzien naar nieuwe terreinen voor onze economische activiteit, naar nieuwe markten voor onze goederen en naar nieuwe produc tiemethoden. Er moet samenwer king bestaan tusschen industrie en staat. In de tijden, waarin wij thans leven, moet men een vol gens plannen verloopende econo mie hebben". Attlee eindigde zijn rede als volgt; „In deze tijden, waarin de wetenschap zooveel lot onze be. schikking heeft gesteld, is het nog steeds voortduren van oorlog en gebrek te wijten aan een moreel tekort van de menschen. Er was een nacht, welken wij ons allen herinneren, toen de Londensche city door hei vuur werd verzengd, toen huizen, winkels, kantoren en fabrieken werden verwoest. In den morgen zag men toen, sereen boven de ruïnes uit, onze groote kathedraal van Si. Paul. Dit lijkt mij een symbool. Temidden van den dood en de verwoesting van deze jaren van oorlog zijn nog steeds ongerept gebleven de eeuwi ge waarheden, waarvan ons leven afhankelijk is. Ik ïal mij door deze hooge waarden laten leiden, niet terneergeslagen of gedrukt, doch moedig en hel uiterste wa gend, om mijn medemenschen te dienen, waarbij ik deze drie din gen indachtig zal blijven: geloot, hoop en liefde en de grootste van deze drie: de liefde". Hedenmorgen 9 u. 9 vertrok onder de lonen van den K.L.M.- marsch het eerste D.C. 4 toestel sedert den oorlog via Cairo. Caradchi en Colombo naar Ned, Oost-Indië. Het vliegtuig droeg hei opschrift: ..Netherlands Governe- menls Air Transport" en vervoerde niet minder dan 120,000 brieven. Parmentier bestuurde het vliegtuig. Reeds te half 9 uur was er op Schiphol een duizendkoppige menigte verzameld, die door de plassen trapte en zich rond het reeds opgestelde D.C. 4-toestel schaarde. Onder hen merkten wij op den burgemeester, den heer F. de Boer, den directeur van de K.L.M., den heer Plesman, lt.-gen. Kruis en vele andere autoriteiten. Om negen uur werd de massa teruggedreven tot buiten het bereik van de vleugels van het toestel. Daarna stapten de 28 passagiers met Parmentier en van Hakkenberg van Gaasbeek in. De koffers en de post werden ingeladen en de deuren gesloten. Het Amsterdam- sche muziekcorps, dat zich al danig geweerd had, zette nu het Wilhelmus in. Door de ramen werd gewuifd en om negen minuten over negen reed het vliegtuig naar zijn startbaan. Het vliegtuig maakte nog een ronde beven de hoofden van de belangstellenden, terwijl het muziekcorps den K.L.M.-marsch speelde. Een groote stoet van auto's reed daarna stadwaarts. Met België heeft Nederland een handelsverdrag gesloten. Het Is gisteren onderteekend. Het verdrag is van bemerkten omvang. Wij zullen uit dat land in hoofdzaak ontvangen glas en kalk. Voorzien is in den invoer van 800.000 m2 glas lot het einde des jaars. In het vol gende jaar zal 250.000 ir.2 glas per maand worden geïmpor teerd. Nederland zal aan België co kes leveren. Cokes was voor ons vroeger reeds een belang rijk export-artikel. De regee ring acht hei dan ook van be lang, ondanks onze eigen moei lijks kolenposïlie nu reeds met cokes op de internationale markt te verschijnen. in Essen liggen op het oogen blik zes millioen ton steenkool op geslagen. De Britsche kolonel, die in dit kolenrijke gebied de func tie heeft van „minister voor de brandstof fenvoorziejiing", kan. naar Reginald Butler aan de „Dai ly Express' meldt, de kolen niet naar de bevrijde gebieden in Eu ropa zenden, omdat er gebrek is aan transportmiddelen. De kolen zullen derhalve tot cokes worden verwerkt, omdat er gevaar bestaat, dat zi.i anders door Zelfontbranding verloren zullen gaan. Uit dit proces zullen bij producten als benzine en gas wor den verkregen. Doch het grootste deel van het gas zal men moeten laten ontsnappen, omdat er geen ebruik van kan worden gemaakt Deze geweldige hoeveelheid van zes millioen ton kolen werd door de Amerikanen gevonden, toen zij zes maanden geleden Es sen binnenrukten. De geallieerde bombardementen op het Duitsche transportwezen hadden verhinderd, dat de, kolen werden gebruikt voor de Duitsche oorlogsindustrie. Aangezien de Duitsche mijnwer kers momenteel meer kolen pro- duceeren dan de beschikbare trans portmiddelen kunnen verwerken, zullen de 6.000,000 ton waarschijn lijk gedurende den heelen winter in Éssen opgeslagen blijven lig gen. Volgens officieele cijfers be droeg de kolenproductie in het Roergebied gedurende de afgeloo- pen week 902,000 ton. Aangelokt door de hoogere rant soenen (&500 calorieën per dag in plaats van het normale burger rantsoen van 1000 calorieën) kee- ren steeds meer Duitsche mijn werkers terug naar het Roerge- Momenteel werken 201.000 mijn werkers acht uren per dag gedu rende zes dagen in de week. Zij hebben thans gevrgagd. of zij ook op Zondag mogen werken. Voordat hij met zijn dagtaak be gint ontvangt iedere mijnwerker eengroote schaal hutspot, welke 1000 calorieën bevat. Bovendien krijgt hij nog een flinke hoeveel heid voedsel, in hoofdzaak brood met vleesch, mee in de mijn. Britsche mijndeskundigen uit Northumberland. Yorshire, Wales, Durham en andere mijncentra houden toezicht op de Duitsche directeuren en technici, die 55,000 man personeel boven den grond onder hun leiding hebben. Een Britsche administratieve staf van 37 man doet, al het werk van de leiders der Duitsche mijn industrie, van wie de meesten thans gevangen zitten.

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1945 | | pagina 1