Wat gebeurt er in de haven? Militairen gaan naar Indië Ontmoeting met Anton Sweers BELEID H.A.R.K. AANGEVALLEN Flater van „Het Vrije Volk" Sovjets in Teheran Talrijke gebouwen in Teheran door het roode leger bezet De radiokwestie Loonen loodgieters en fitters Familietelegrammen kosteloos naar Indië Nieuw-Amsterdam als troepenschip Naar een spelende en zingende jeugd Honderdduizend tulpen fmT Onder den vrij alarmeerenden kop „Wat gebeurt er in Rotter damsche opslagplaatsen?" publi ceerde „Het Vrije Volk" van j.l. Woensdag een artikel, waarin ge suggereerd werd als zouden in het veem „Pakhuismeesteren" aan de Wilhelminakade te Rotterdam tal- looze door het buitenland geschon ken goederen door wanbeheer van de H.AjR.K. liggen te bederven. In gezelschap van den heer F. Wolders, hoofdmagazijnbeheer van het Landelijk Magazijn der Neder- landsche H.A.R.K., van vertegen woordigers van het Nederlandsche Roode Kruis, van het Departement van Sociale Zaken en van de Bri tish Military Mission in the Nether lands, hebben gisteren Rotterdam- sche journalisten een bezoek aan „Pakhuismeesteren" gebracht om zich van den juisten toestand op de hoogte te stellen. En inderdaad gebeurt er iets in deze opslagplaats, waar bijna alle goederen, die door talrijke buiten- landsche comité's aan de Neder landsche bevolking worden ge schonken, door de H.A.R.K. wor den verzameld. Daar wordt namelijk dag aan dag enorm hard gewerkt. En niet alleen hard, maar ook met een idealisme, waarin de heer Wolders zijn personeel dagelijks voorgaat. De ca. 180 man personeel, die aan de lossing, registratie en opslag van de relief-goederen en aan de vlotte verzending er van aan de daarvoor in het geheele land in aanmerking komenden wer ken, zijn zich terdege ervan be wust dat zij geheel in dienst staan van het zoo behoeftige Nederland sche volk. En daarnaar wordt ook gewerkt. Aan de hand van cijfer- en ander feitenmateriaal is zonne klaar komen vast te staan, dat in „Pakhuismeesteren" nooit relief- goederen door bederf zijn verloren gegaan. Het feit, dat de goederen met den meesten spoed worden doorgezonden, alleen is daar al waarborg voor. Inderdaad blijken er wel eens goederen bedorven te zijn, maar die zijn dan reeds in dien toe stand te Rotterdam aangekomen. Met name de emballage van de Deensche schenkingen is zeer slecht, maar de Denen hebben niet beter. Komt nu een partij gqgderen in beschadigden of bedorven toe stand aan, dan wordt eerst dat gene, wat nog bruikbaar of voor menschelijke consumptie geschikt is, opnieuw verpakt en voor door zending klaar gemaakt. Voedings middelen, die niet meer voor men sehen maar wel voor dieren nog geschikt zijn, worden aan de Dier gaarde gegeven. En alleen wat heelemaal niet meer bruikbaar is, gaat naar de destructie-inrichting te Overschie. Weggegooid wordt er niets! Wij schreven: bijna alle relief- goederen worden in „Pakhuis meesteren" opgelagen. Aan bederf onderhevige levensmiddelen, zoo als spek, ham, boter, eieren, wor den namelijk onmiddellijk na aan komst naar de Rotterdamsche koel- en vrieshuizen overgebracht. Er is één groote partij levens middelen, die reeds geruimen tijd in het veem ligt; dat is namelijk een uit volle melkpoeder en ge condenseerde melk bestaande „wintervoorraad", die bewaard wordt voor een mogelijke periode waarin melk zeer schaarsch zal zijn. Tenslotte kunnen wij nog ten overvloede vermelden, dat zoowel het gebouw als het personeel een echt Nederlandsche helderheid ten toon spreiden, en dat de goederen regelmatig door rijkscontroleurs worden gecontroleerd. Door het artikel in Het Vrije Volk is niet alleen aan het Neder landsche volk, dat in al zijn ge- ledmgen in de behoeftigste om standigheden verkeert en van het beleid van de H.A.R.K. zijn red ding verwacht, maar ook aan d< talrijke hulp-comité's in het bui tenland, een absoluut verkeerde voorstelling van zaken gegeven Weliswaar heeft de betrokken journalist royaal toegegeven, dat, mochten er in de Rotterdamsche haven bij particuliere firma's on regelmatigheden voorkomen, dit zooals gebleken is, met de relief- goederen zeker niet het geval is. Het kwaad is echter reeds ge schied. En hoewel genoemd arti kel op oncontroleerbare en niet juiste mededeelingen blijkt te be rusten, en wij reeds in ons blad van 29 September uitvoerig ver slag uitbrachten van onze bevin dingen bij een bezoek aan „Pak huismeesteren", het Landelijk Ma gazijn der Nederlandsche H.A.R.K. meenden wij, in het belang van dé aandoenlijk groote „goodwill" van Nederland in het buitenland, nog maals van onze waardeering voor het door de H.A.R.K. gevoerde beleid te moeten getuigen, en aan de vele geïnteresseerden hier en elders de waarheid over een even betreurenswaardig als onjuist ge rucht niet te mogen onthouden. Bataljon in quarantaine Kinderverlamming Ie Weert. Enkele weken geleden deed zich in de kazerne te Weert, waar het vierde bataljon der Stoottroepen gelegerd is, een geval van kinder verlamming voor. Aangezien in Weert zelf en omgeving ook enkele gevallen van deze ziekte werden geconstateerd, hebben de legerautoriteiten het raadzaam geoordeeld, de kazerne v»or eem- gen tijd te isoleeren. De desbe treffende dienstorder werd uitge geven een uur, voordat het ba taljon naar Indië zou vertrekken Het vertrek is nu voorloopig uit gesteld tot het oogenblik. waarop de quarantaine zal worden opge heven. Naar het zich thans laat aan zien. zou dit, behoudens onvoor ziene omstandigheden volgende week zijn, Van bevoegde zijde wijst men ons er met nadruk op, dat er geen enkele reden tot on gerustheid aanwezig is. De quaran- tainemaatrege] is slechts genomen om het contact van militairen met eventueele besmette haarden bui ten de kazerne onmogelijk te ma ken, waardoor uibreiding der ziekte kan worden voorkomen. Op een bijeenkomsl van hel Iraansche parlemenl heefi de af gevaardigde Eiebar gisteren de volgende mededeeling gedaan: „Vandaag heeft het i.jode leger vijf en veertig gebouwen in Tehe ran bezet. Het Russische hoofd- If™™''5 nog steeds in deze stad. Twaalf duizend Russische soldaten zijn bij Bendar Shah geland, tach tig duizend in Astaria en twee nieuwe divisies zijn pas in Azer- beidjan aangekomen. Waaiom wordl onaen gendarmes door de Russen belet naar hef Noorden te trekken, om de orde je herstellen?" Kort geleden werd door Moskou medegedeeld, dat het Iraansche ge bied door de bezettende legers, waaronder dat der Russen, zou worden ontruimd en later werd bekend gemaakt, dat aan dit voor nemen uitvoering was gegeven. faciliteiten voor huisslachting Op 25 Ocober heeft het hoofd bestuur van den N.C.B. bij den minister telegrafisch geprotesteerd tegen het ontnemen aan de boeren van bij een vroegere beschikking toegestane rechten inzake huis- slachingen. Dit protest heeft succes gehad. Gisteren ontving nl. het hoofd bestuur het volgend bericht van het bedrijfschap vee en vleesch Gezien het groote verzet tegen de huidige regeling besloot ons be stuur met goedkeuring van rijks bureau en minister de verplichte weging van huisslachtinguvarkens op te heffen, zulks met ingang van 9 November. Voor deze var kens. wordt een vastgesteld ge wicht aangenomen van 90 kg en voor mestzeugen van 150 kg, ge slacht. Zelfverzorgers. die lichtere varkens hebben, kunnen vrijwillig weging aanvragen. Het .stempelen vervalt. We hebben ons vroeger reeds verklaard voor meer eenheid op radio-gebied, mits religie en wereldbeschouwing voldoende tol haar recht zouden kunnen komen Wat den laatsten tijd uitlekt b.v. over de uiterst schamele be deeling aan uren en posten, die men den katholieken toedenkt, is niet in staat onze geestdrift voor een nationalen omroep te ver- hoogen. We kunnen ons inden ken, dat ons episcopaat den K.H.O terug wenscht. Men zal de een heid moeten zoeken in federatieve samenwerking, zooals de omroe pen dat in groote meerderheid wenschen. Intusschen heeft zelfs de Synode zich uitgesproken voor een natio nalen omroep. „Trouw" wijst'ê.eze bemoeiing zoo bêslist mogelijk af. De „Nieuwe Nederlander" is er over in de wolken. Ook hier is de nationale eenheid zoek. Eigen katholieke organisaties, zoo mogelijk als onderdeel van nationale organisaties, achten wij de voor ons land meest geschikte oplossing voor het eenheids- en vereenigingsvraagstuk over heel het terrein. Ook op radiogebied zal de eigen organisatie, als onderdeel van een breedere op z'n minst in federatief verband, de oplossing moeten gaaji brengen. In afwachting van de eindbe slissing, waarbij de Staten-Gene- raai een woord zullen mede spreken, trachte men de oude organisaties niet voortijdig in den hoek te dringen. Dat zou de atmosfeer voor een gewenschte eindregoling slechts kunnen bederven, om niet te zeg gen verpesten. Dezer dagen is een bericht ge publiceerd, meldende, dat het voorstel betreffende de gelijk schakeling van de l-oonen en lood gieters en fitters met die der bouwvakarbeiedrs was goedge keurd. Dit bericht behoeft, naar het A.N.P. meldt, aanvulling in dezen zin, dat met de uitbetaling van die loonen aan betrokkenen moet worden gewacht, totdat de nieuwe gemeenteklasse-indeeling voor loodgieters en fitters, die momenteel in bewerking is, in de Nederlandsche Staatscourant is ge publiceerd. Reorganisatie der politie In het Staatsblad verschijnt heden het Rijkspolitiebesluit 1945. Dit besluit betreft een groot opge zette reorganisatie van rijks- en ge meentepolitie. Er komt o.a. een cen trale leiding voor beide samen. Over de rechtstreeksche radio verbinding AmsterdamBatavia worden familieberichten ontvan gen. die de aanwijzing Natof FB dragen. De geadresseerden van deze telegrammen mogen een ant- woord-telegram met maximum 10 woorden inhoud, ongeacht het adres en de onderteekening koste loos verzenden via Holland Radio. Bij het ter verzending aanbieden, dat aan alle postkantoren kan ge schieden, moet het ontvangen tele gram worden getoond. Een bijzondere correspondent schrijft ons d.d. 28 October uit Southampton: We hebben de lichtzee, die Lon den nu weer is, achter ons ge laten en snellen door den donke ren avond over de lage heuvels van Surrey. Het is onbehaaglijk koud m de staff-car. Mijn chau'f- JTL 1s njet van de spraakzame sooit en beperkt zich tot het deVnirnifnbaar uitspreken' van de plaatsnamen der steden en dor- W Wsatni We T"gs of doortrek- c! Sunningdale. Bag- snot, Basingstoke, Winchester Dan plotseling het hèl verlichte te" rein van een tentenkamp met Duitsche knjgsgevangenen en even later rijden we het zwaar beschadigde Southampton binnen Door de stad naar de haven en voor het goed tot me doordringt sta ik buiten een enorme loods omhoog te staren naar de „Nieuw- Amsterdam" in haar grijze oor logskleed. Het is er 'n,drukte van belang. De trein, die het laatste der vier scheepgaande bataljons aanvoert, is juist binnengekomen. Een lange sliert khaki met zwart afstekende stenguns en lichte plunjezakken schuift langzaam de gangway op en verdwijnt door een hel verlicht gat in het schip. Daar binnen is het een mieren hoop van door elkaar heen krioe lende menschen met veel geroep, gesonreeu w en gelach. Al gauw neb ik wat bekende gezichten ge zien en dan komt er aan de uit roepen en vragen geen eind. „Wat een schuit hè?": „Gaat U ook mee naar Indië?: „Weet U waar we precies naar toe gaan?"; „We zul len dat zaakje daar wel eens even opknappen"; „De Prins komt toch zeker ook naar Java?", enz. enz. Een knaap, die z'n heele leven in de Peel gewoond heeft, nog nooit op 'n schip geweest is en nu sinds drie uren de Nieuw-Amster dam onveilig maakt, vertelt me een heel verhaal doorspekt met woorden als stuurboord, sloepen- rol. promenadedek en kooi. Eindelijk slaag ik erin den rooksalon te bereiken, waar de kapitein juist bezig is den ver zamelden officieren den gang van zaken op zijn schip duidelijk te maken. Ook hier vind ik dezelfde opgewekte stemming en laaiend enthousiasme. Vier bataljons gaan Hier scheep, ba-taljons voor een zeer groot deel opgebouwd uit oud-illegale werkers. Beseffen wij in Nederland eigen lijk wei goed wat dat wil zeggen. Gedurende de bezettingsjaren heb ben deze knapen het heusch niet gemakkelijk gehad. Vaak lang van huis geweest, verdreven door den mof. En toch. on den eersten oproep staan ze weer gereed om zich in te zetten. Zij hebben den geest van den nieuwen tijd leeren verstaan. Zij willen Dienen. Ons Indië is in gevaar en van alle kanten stroo men ze toe. Dat zijn de kerels bezield met den geest die ons een maal Indië heeft doen winnen, die het nu voo-r Nederland zal doen behouden. Om half elf gaan onderofficieren en manschappen naar bed, om elf uur de officieren. Ik wandel nog 'n uurtje rond en zie de bedrijvig heid aan. De schoonmaakploegen zijn nu in touw. Je kunt zien dat aan het onderhoud van het schip Het is niet mogelijk met Anion Sweers een afspraak te maken. Hij is een gedre vene, die niet rusl vóór heel jong Nederland speelt, zingi. danst en musiceert. Met dit ideaal voor oogen stuift hij kris en kras door hel land. Zou ooit besloten worden zijn correspondentie uit te geven, dan werd hei een deel Ver zamelde Telegrammen". En lerwijl hij nu hier. dan daar opduiki, werki zijn „bewe ging" gestadig door en doei per week honderden aanvra gen af. Ook onder den oorlog? vroe gen we, toen we Anton Sweers troffen, „ergens in Nederland" Zoo lang mogelijk en toen het niet meer ging werkten we in het verborgene verder. En hoe zijn nu de vooruit zichten? Er was al lang een toene mend verlangen naar verdieping op het terrein van de eigen too- neelpogingen ondér de kaholie- ken. Dat is na den oorlog nog sterker gaan spreken Krachten worden plaatselijk gebundeld; drie a vier clubs vormen één sterk gezelschap. Er is gevreesd voor een terugslag met een onge regelde behoefte aan „lollige avonden". Het is nog niet voel baar. Trouwens deze reactie na den oorlogsdruk behoeft niet noodzakelijk in verkeerde rich ting te gaan. Er is dus streven naar ver betering. Hoe vangt u dat op? Er zijn twee even belang rijke gezichtspunten: het reper toire en de leiding. Er zijn nog steeds te weinig bruikbare stuk ken van beter gehalte voor het amateurtooneel. „Ons Leekenspel" in Bussum heeft zelfs een internationaal contactbureau gesticht, want de Nederlandsche auteurs zullen niet geheel *aan de behoefte kunnen voldoen Van de 36 manuscripten voor de Nationale prijsvraag is er één bekroond, twee zijn er aan genomen, drie waren om buiten- artistieke redenen niet geheel acceptabel. Dat is het resultaat. Maar de ijver van onze schrij vende landgenóoten zal voortdu rend worden aangewakkerd. Dan de leiding. In December begint weer een regie-cursus. Zij duren een jaar en de deelnemers worden eerst na selectie toege laten Aldus worden amateurs- regisseurs gevormd, maar daaruit zijn er voortgekomen, die, nu als beroepsregisseurs voor het arrta- teur-tooneel werkzaam zijn. Ook het eigen gezelschap heeft een opvoedkundige werking Het is ontstaan uit het „Vroolijke Peleton", dat onder de mobilisatie voor de soldaten optrad. Nu trekt het door heel het land met ernst en luim en Iaat zich voor neven- rollen en figuratie door plaatse lijke krachten helpen. Ook het orgaan „De Spelewei" zal weer verschijnen. Het wordt nu „De Nieuwe Spoel", een figuur uit een artikel van Jan Engelman, die Spoel den Wever uit „Mid- zomernachtsdroom" stelt ais de verpersoonlijking van een eeuwi ge speeldrift. Het heeft bij dit alles wel eens den schijn, dat wij ons in tegen stelling met vroeger tot de vol wassenen richten. Wij hebben altijd gewerkt met de jeuga en doen dat nog. Maar de jeugd van voor den oorlog is volwassen geworden en doet bij het eigen lijke amateur-tooneel het verlan gen naar beter ontwaken. De ware vooruitstrevende kracht gaat nog altijd van de jeugd uit en daarin bleken wij, katholieken, andere volksgroepen herhaaldelijk ver vooruit. Dit gesprek met Anton Sweers had voor een deel plaats in een auto, die ons naar een Zuid-Hol- landsch dorp bracht- waar de „Ghesellen van de Spelewei" dien avond Calderen zouden opvoeren. Het experiment van een beroeps- kern aangevuld met amateurs ter plaatse was voor ons nieuw De moeilijkheid zit in hoofdzaak in de taal. die bij de amateurs locaal gekleurd is. Maar ls het wei een bezwaar? Alleen een buitenstaander valt het op: ae dorpsgenooten hooren het niet. u°°7ora-?en we de „Geheimen der H. Mis in een levendige en aan trekkelijke vertolking en konden ons ervan overtuigen, dat een stampvolle zaal dit zwaar-betoo- gend. theologisch-didaclisch spel met doodstille aandacht tot het einde volgt. Na afloop waren de „Ghesellen als hazen weg. Zij gingen hoe bestaat het! met vier dagen vacantie. uw® Lde ui!erste zorS besteed is. JawS mZ' er in de «feeloopen WfTrT man aan troepen mee als een v?rvoerd, blinkt alles nog een spiegel en is in prima staat. kooi t™,. waalf uur aLs ik in m'n wriwilS\mii voor dezen nacht Het is m*!beschikking gesteld. Vijf uur starik°°r 6611 paar uur' na een laauslen wal tot weerziens in de In den stroomenden rii!' de Nieuw-Amsterdam op 2oWT tober 's morgens om tien minuien over zes van de kade. Naast Ma rine- en N.I.C.A.-personeel voert zij mede een Bataljon Jagers, II-6 R.I.; 1-8 R.I. en Ml R.I van de Koninklijke Nederlandsche Landmacht om in het Verre Oosten ten het Nederlandsche Gezag te handhaven en zoo noodig te her stellen. Good luck boys. See you later. De Engelsche termijn- markten voor granen Zullen ook zij gesloten bliiven Er liepen volgens Reuter Don derdag opnieuw geruchten dat de Britsche landbouwpolitiek op lan gen termijn mede de centralisatie van allen invoervan levens middelen door regeerings „Import Boards", welke onder het ministe rie voor de voedselvoorziening res- sorteeren, zal omvatten- De eerste van deze Boards zou er een voor tarwe zijn. Wanneer dit waar is, beteekent het. dat de termijn- markten voor granen te Liverpool en Londen gesloten zullen blijven. Op de nationale begraafplaats te Washington heeft tijdens een korte plechtigheid, luit.-generaa) Gregory, quarteimaster general van hét leger der Vereenigde Staten, als vertegenwoordiger van alle onder- deelen der Amerikaansche strijd macht. het door het Nederlandsche volk aangeboden geschenk van honderdduizend tulpenbollen aan vaard. Door dit geschenk wil Nederland uitdrukking geven aan zijn dank baarheid woor de hulp. welke de Vereenigde Staten bij zijn bevrij ding- hebben verleend. Generaal-majoor Van Tricht ver tegenwoordigde de Nederlandsche regeerine bij de aanbieding van dit geschenk. Uit het radioprogramma ZONDAG 11 NOVEMBER Hilversum I (301 m.j 8 30 „Van man tot man" Kapitein pater M. Gossens, O.F.M 9.00 Nieuws. 9.20 Viool 9 30 Chopin-programma. 10.00 Kamerorkest m.m.v J V d Velde. Ie viool. L. Somer, 2e viooi en C. Coppen= hobo. 10.30 Prot kerkdienst. 12.00 Piano duo 12.15 Ensemble Jetty Cantor; 13.00 Nieuws 13.20 Orkest' 14 00 De spoorwegen spreken" 14.10 Piano. 14.30 Concertgebouw. Amsterdam: in de pauze 15.2015.4S Fflmpraatje 16.50 Prot. jeugddienst 17.30 Concert 18 00 Orgelconcert 18.30 Muziek van de week 19.00 Nieuws en sportuitslagen. 19.30 Muzikale biographieën 20 00 Prof J A v Hamel over ..annexa tie" 20.15 Brieven uit Londen (J H. Huizinga). 20.30 Concert 21.15 Litte raire voordracht 21 30 Kwartet De Groot. 22.15 Causerie: pater G van Gestel S.J 22 30 Dansmuziek 23 00 wifdmg 23.15 23.30 Prot avond- n (415 m.i 8 00 Lichte ®-4° Kwintet. 9.25 Semi dopu- J,J^V?8ramrna 10.00 Graag gehoorde 10.30 Hoogmis uit de Breda 12 00 melodieën Sacramentskerk te 13 00 Orkest 13.45 Portod.eSnovcrl zicht 14.00 Koor 14.30 Litt voor dracht. 14.45 Balalaika melodieën. 15.00 G A van Bovene: .Indische actualiteiten" 15.15 Zigeunermeio- dieën 15.30 Orgel en zang 16.00 Benny Vreden: ..The Complet" 16 30 Cello en p'ano 17.00 Dansorkest 17 30 Oome Keesie 18.00 Nieuws en sport- verslagen 18.20 Jan Corduwener non stop 18.45 Denksport. Prof dr. F. Schub 19.00 Eddv Walls speelt 19 30 Voor de Ned strijdkrachten 20 00 Phiïharmonisch orkest 20.50 .Engel sche les voor vreemdelingen" door Jerome K Jerome. 21.05 Opereite- concert 21.45 Avondwijding Pastoor Sicking. J Eindhoven 22.00 NTeuws en postscriptum 22.1523 00 ..Op den drempel van den nacht" MAANDAG 12 NOVEMBER Hilversum 1 (301 m) 6.45 Gymnastiek. 7.01 Nieuwsber 7.20 Concert: 7 50 Prot ochtendwijding a 00 Nieuws: 8.20 Concert: 9.00—9 30 Radiobaken: 9.30 Strijkkwartet: 10 00 Muziek bij den arbeid: 10.45 De zon nebloem: 11.15 Piano: 11.45 Krijgsge vangenen in Indie: 12.00 Duetten; 12 15 Kwintet: 13.00 Nieuws' 13 20 7rio ,°/^s!^en MnS! 13-45 Radioba ken: 14.30 Concert; 1515 Voor de vrouw 15 30 Gramofoonpl.; 16.30 Na schooltijd; 16.45 Kinderkoor: 17 00 Dansmuziek: 18.00 Ster van den dag. Hoagy Carmichael; 18.20 Voor de rij pere jeugd: Verzetspoëzie; 18.45 Gra mofoonpl; 19 00 Nieuws; 19 15 tage: 19.30 Zang en piano: 20-00 Ne derland herrijst, de ®JLr .)n7er raf ragmen ten"S'Vconcert, 21. bondgenooten2' 15 Ca"o°verr: JrbeidsSdeh 22 Cantabile-septet: 23.00 Nieuw: 23.15— 23.30 Avondwijding Pastoor van Nu- nen O.E.S.A-. Hilversum II (415 m> 18.00 Nieuws en persoverzicht; 18.30 Gevarieerd programma; 19.00 Trio; 19 30 Voor de Ned strijdkrachten; 20 00 Concert: 20.30 Causerie: .Land bouwbedrijven in de naaste toekomst"; 20.45 Omroepkoororkest, solist; Jan Bresser-viool; 21 45 Prot avondwij- ooi*' Nieuws en post scriptum; '5 Swing.kwartet met zang van Tony van Hulst; 22.4&—23.00 Zang.

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1945 | | pagina 2